DUITS VRACHTSCHIP IN STORM GEZONKEN Enige overlevende dreef 5vi uur met zwemvest Schade in ons land beperkt rond Twee gevallen Van nekkramp in het leger ROEMLOOS EINDE VOOR RADIO UILENSPIEGEL Belgische piratenzender op de kust bij Cadzand gestrand Pravda over Amerikaanse spionage in Sovjet-Unie Russische verrader danste de twist en de charleston Bruins Slot uit Kamer flSfisi ZentrA AUT0C0ATS 5 Acht doden bij ramp in Duitse grensmijn ttentie ctie Peek&Cloppenburg Een zender die niet veel geluk had CIRKFFS OP F.FN PAAL IN MOSKOU „Het weer Mr. Biesheuvel nu AR-fractieleider Boter naar 1.50, margarine naar 50 ct. per pakje Argentijnse politie treedt op tegen joodse instellingen ONTKENNING VAN WASHINGTON Koudere nacht Het weer in Europa Cirkels hartverwarmend Dr. Mansholt: Vrijwel onvermr Baandag 17 december 1962 16 pagina's 51ste JAARCANC No. 15318 Den HAAG, 17 dec. De ?Ware Noordwesterstorm, die in de ook gisterochtend over ons and en over de Noordzee heeft gewoed, heeft een Duitse vracht- barder „Nautilus" (3200 brt.) en noordwesten van het licht- Schip Texel tot zinken gebracht, Afschillende andere schepen in A°te moeilijkheden doen verke- len en ook op diverse plaatsen in 0ils land schade veroorzaakt. Dij de ramp met de „Nautilus" lebben 23 van de 24 opvarenden et leven verloren. De enige gerievende, die door een der te blp gesnelde schepen werd op gepikt., de 26-jarige matroos Len- bard Frei uit Bunde (O.-Fries- Tnd), is zondagavond in IJmui- bep aan land gebracht. VOORDELIGE PRIJZEN De enige overlevende van de scheepsramp op de Noordzeede 26- jarige Lenhard Frei, wordt in IJmuiden aan land geholpen. Torenkraan omgewaaid MOSKOU, 17 dec. (UPI) Het Russische partijblad Pravda heeft zijn lezers gisteren onthaald op een alarmerend verhaal over de 41-jarige Rus Oleg W. Pen- kovski. Deze man, die verleden week in arrest werd gesteld om dat hij zou hebben gespioneerd voor Amerika, werd beschreven als „een hebzuchtige verrader, die" - en dit schijnt de ernst van zijn vergrijp te verzwaren - „er van hield de twist en de charles ton te dansen". De Pravda schreef voorts dat Penkovski sa menwerkte met vijf Amerikanen en een Brit, die met naam en toe naam werden genoemd. De vijf Amerikanen zijn allen verbonden aan de Amerikaanse ambassade in Moskou. - - HET NIEUWE DAGBLAD .W van De Maasbode N.V., directeur Kuijpers; directeur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algexneen redacteur Sand' P°er S Oude Delft 97, tel. 23441 en 23792, giro 590944; Schiedam: Dam 18, tel. 66152, giro 590943; Vlaardmgen: Oosterstraat 14B. teL 2539, Dordrecht: Wijnstraat i*,. Scheepsramp op Noordzee; 23 man om men van de Nautilus moet gezocht worden in het inslaan van de luikhootden door de ruwe zee. De kapitein van een der te hulp gesnelde schepen vertelde, dat, toen zijn kustvaarder, de „Gretchen von Allwoerder" in de nabijheid van de „Nautilus" was aangekomen, het schip aan het zinken was. Van de twee reddingboten die werden neergelaten zonk er een. Lenhard Frei is met zijn zwemvest aan te water gesprongen. Hij heeft zich vijf en een half uur boven lacht van zaterdag op zondag water weten te houden. Van zeventien bemanningsleden berden de stoffelle overschotten ^vonden en naar onze correspon dent in Den Helder gisteravond meld de, aldaar binnengebracht. Aan boord ^an de motorreddingboot Prins Hen drik bevonden zich dertien lichamen. Hen half uur later kwam de Gro ningse kustvaarder Banka met vier Omgekomenen de haven binnen. Per soneel van de marinebrandweer zorg de op efficiënte wijze dat de droeve iast zo snel mogelijk naar de aula van de gemeentelijke begraafplaats aan de Huisduinerweg werd over' §e bracht. oorzaak van het snelle zinken Behalve schepen verscheen ook een marinevliegtuig boven de plaats waar zich de ramp voltrok. De 399 ton metende Nederlandse kustvaarder „Nimrod" kwam voor de kust van het Engelse graafschap Cornwall in moeilijkheden. Geruime tijd was het schip op drift omdat de ankers niet wilden pakken. Het schip had motorstoring. Tenslotte is giste ren het stoomschip „Milo" erin ge slaagd een lijn op de „Nimrod" over te brengen. De „Milo" sleepte, vol gens de laatste berichten, de „Nim rod" naar het eiland Lundy. Gronin gen is de thuishaven van de „Nimrod". Uit Vlissingen meldde onze corres pondent, dat op de zandbank Hoge Springer in de Westerschelde het Bra ziliaanse ms. Loide Honduras vastliep. Dat gebeurde zondagmorgen in de ja gende storm. Vier sleepboten hebben het schip in de middag vlotgetrokken. Ter hoogte van Rilland Bath zonk een on bemande ponton van het bergingsbe drijf Van der Tak uit Rotterdam. De ponton was geladen met vaten olie die de Westerschelde opdreven. Een stoomkraan, in gebruik bij de Deltawerken, sloeg om en ramde de glooiing van de zeedijk bij Brouwers haven. De zeewering werd over een lengte van 35 meter beschadigd. De storm sloeg ook enkele kleine gaten in de kust bij Zierikzee. Van een werkplaats voor minder va lide vrouwen te Zierikzee werd een groot deel van het dak weggerukt. Bij -fruiningen stortte een in aanbouw zijnd koelhuis in. (Advertentie) HORLOGES "leeSTERWERKEN VAN Z TOT A HAAG, 17 dec. In het een (j.al militair hospitaal Oog in Al in t,, echt zijn twee dienstplichtige solda- °Pgenomen, van wie er een lijdt aan y 'demische meningitis (nekkramp). dwl" de andere soldaat vermoedt men 1 h'j er aan lijdt. Jw! eerste, de 20-jarige soldaat A. Kra- OW 0nk» is vrijdag naar ,,Oog in Al >rgebracht. Hij dient bij de B.-com- ti-p le van het' depot geneeskundige toepen - - - - van Stolbergka KERKRADE, 17 dec. Het aantal slachtoffers van de mijnramp in de even over de grens gelegen Duitse steenkolenmijn „Adolf" van de Esch- weiler Bergwerksverein, is afgelopen weekeinde met één toegenomen en ge stegen tot acht. Een van de zwaargewonden een 18-jarige mijnwerker is in het zieken huis te Badenberg aan de opgelopen verwondingen overleden. Merkwaardig is, dat ook het aantal gewonden is ge stegen en wel van tien tot zeventien. Verschillende mijnwerkers, die aan vankelijk in de mening verkeerden, dat zij ongedeerd waren gebleven, zijn na melijk later ook in het ziekenhuis op genomen. Bij hen hebben zich ver schijnselen van gasvergiftiging voorge daan. Een nader onderzoek heeft uit gewezen, dat zich op de 600 meter ver dieping van de mijn „Adolf" een mijn- gasontploffing heeft voorgedaan. Deze week nieuwe collecties in voor heren, dames en jongens (Van onze correspondent) CADZAND, 17 dec. De Belgische piratenzender Uilenspiegel is buiten ge vecht gesteld. Niet door de maatrege len die de Belgische regering juist de afgelopen week tegen de illegale zen der in het vooruitzicht had gesteld, maar door de felle westerstorm. Zon dagmorgen om kwart over drie kwam de Uilenspiegel in acuut gevaar, door dat de luiken van het voor de Belgi sche kust opererende schip wegsloegen. Veertien uur later strandde het schip op de West-Zeeuwsvlaamse kust bij Cad zand. De uit negen koppen bestaande bemanning kon met veel moeite worden gered. Vjjf van hen werden overgeno men door een reddingsboot uit Zee- brugge, de vier anderen werden zon dagavond aan boord genomen van de reddingsboot „President Wierdsma" uit Breskens. Deze vier volkomen verkleum de en doornatte schipbreukelingen wa- zagvoerder Marcel van JV Iassen- en een in de Juliana •p.ne in Amersfoort. aRder, dé 19-jarige huzaar H. j. 6rs ig zaterdag in Utrecht opgeno hü a- Hij dient bij het eerste regiment tHn„,en van Sytzama in de ko- Willem III-kazerne te Amersfoort del"50estand van beide patiënten is re ih t>„ g°ed. Soldaat Kranendonk woont W4,so°rd en huzaar Peters in Roer- ÏV Hun familieleden zijn ingelicht. qnaJ^Hitaire autoriteiten hebben geen is. fantainemaatregelen genomen. Wel Öeae militairen van de twee genoem- onderdelen „sulfa" toegediend. Ü^ENOS AIRES, 17 dec. (AFP) jon„ Argentijnse politie heeft sedert lijPtlWeii woensdag elf joodse instel- •bw11 gesloten, omdat zij zich met com be»:1stische activiteiten zouden hebben - Vi'ggehr - - *-*A" Op de scheepswerf van Van der Giesen in Krimpen a. d. IJssel is een grote torenkraan omgewaaid. De kraan is geheel vernield. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan. Enkele woningen nabij de stormvloed kering kregen overlast van het water. Een sluisdeur in de Krimpsloot in Hoek van Holland werd vernield. De NS trof gisteren noodvoorzieningen. De tussenmuren van een in Koude kerk in aanbouw zijnd blok woningwet woningen zijn omver geslagen. Beton nen vloeren en deurkozijnen werden vernietigd. Een steigerpaal sloeg dwars door een zijraam van een wo ning ernaast en richtte een enorme ravage aan. Het blok woningen zal van de funderingen af opnieuw moeten worden opgebouwd. De schade wordt op 25000 gulden geschat. De tijdige aankondiging van de na derende storm heeft de betrokken in stanties van de waterstaat op haar hoede doen zijn. Er is druk gepatrouil leerd om te zien of de dijken het zou den houden. Duizenden man perso neel van politie, B.B. en van het leger werden in staat van paraatheid ge houden. Terwijl de veerdiensten in het zuidwesten tijdelijk gestaakt moesten worden hoefde dat in het noorden niet. Er werden voorzorgsmaatregelen ge nomen in verband met de hoge wa terstand in verschillende delen van West-Nederland. Er zijn slechts enkele polders ondergelopen, verder was er de gebruikelijke schade van afgewaaide an tennes, omgegooide bomen, enz. In Den Haag is een woonschip ge zonken. Op de Scheveningse boulevard werd het verkeer enige tpd verboden in verband met het overslaande water. In Amsterdam en Rotterdam werd ook enige schade gemeld, hoewel met van grote omvang. Penkovski werkte, zo meldt de Pravda, op het bureau van de Rus- At, ouden, joodse kringen in de W^hfiinse hoofdstad verklaarden ech- a* deze instellingen slechts cultu- "5 ftn.J - dol (1C holn- °°Smerken nastreven en dat de jo-."'maatregelen bedoeld zijn om de h*60ge gemeenschap in diskrediet te itAfticaan De Paus heeft gisteren in Mwamboetsa IV van Boeroendi t>au?eciale audiëntie ontvangen. De hvG; Prees de koning voor diens be- Vrprt nisse« met het handhaven van de a® m z|jn land. (KNP) Aanvankelijk opklaringen en zwak ke wind met in de nacht en. ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Later meer bewol king met plaatselijk enige regen or sneeuw. Tot matig of krachtig toe nemende wind uit zuidelijke richtin gen en iets lagere middag tempera turen. Dinsdag: Zon: 8.44-16.29 u.; Maan: 13.05 u. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 17 dec. De storm was gistermorgen het zwaarst langs de Ne derlandse en Belgische kust. Langs de wadden en in het hele noorden van ons land waren de windkrachten minder ^Achter de stormdepressie heeft ons een rug van hoge druk bereikt, die met opklaringen passeert. Boven Engeland nadert een volgend storingsfront, waar door voor de komende 24 uur weer bui en zjjn te verwachten. Het weer houdt voorlopig een onbestendig karakter, max. mm. aeersi Station: Weer temp temp afgei gisteren 24 uuj Den Heidei half bew. 8 4 3 Ypenburg half bew. 8 5 4 Vlissingen onbew. 8 4 7 Eeide sneeuwbui 7 2 5 De Lilt regenbui 8 2 5 Twente half bew. 7 4 0.6 Eindhoven licht bew. 7 2 7 Zd-Limburg sneeuwbui 6 2 16 Stockholm zwaar bew. 1 -7 0.4 Oslo zwaar bew. -1 -7 0.1 Kopenhagen sneeuw 2 -1 Londen zwaar bew. 8 1 0 Amsterdam regenbui 8 2 6 Brussel geh. bew. 7 1 13 Luxemburg geh. bew. 4 2 Parijs zwaar bew. 9 2 0 Nice onbew. 21 9 0 Berlijn geh. bew. 5 1 3 1 rankfort regenbui 6 3 3 München zwaar bew. 6 0 6 Zürich geh. bew. 7 1 6 Genève half bew. 11 2 12 Locarno licht bew. 9 0 0 Wenen licht bew. 8 2 0.3 Innsbruck sneeuw 6 0 7 Rome onbew. 15 1 0 Madril zwaar bew. 15 6 0 Mallorca geh. bew. 16 11 0 sische coördinatiecommissie voor we tenschappelijke arbeid in Moskou. Hij zou militaire, wetenschappelijke en politieke geheimen aan de Ameri kanen en de Britten hebben verkocht. Volgens het partijblad werd hjj aan gebracht door mensen, die bij hem op kantoor werkten. De zes westerse „agenten", met wie Penkovski contacten onderhield, zijn: de assistent luchtmachtattaché en am bassadedokter Alexis N. Davison, de tweede ambassadesecretaris Robert K. German, de attaché Hugh Mont gomery, de archivaris Richard C. Ja cobs, de landbouwattaché Rodney W. Carlson, allen personeelsleden van de Amerikaanse ambassade in Moskou, alsmede de Britse zakenman Greville Wynne, die onlangs in Boedapest werd aangehouden en aan Rusland is uitge leverd. Davidson, German en Montgomery werken nog steeds op de Amerikaanse ambassade. De Russische regering heeft hen nog niet tot „persona non grata" verklaard. Jacobs werd 2 november door de Russische veiligheidsdienst aan gehouden en drie dagen later uitgewe zen. Carlson heeft Rusland vrijdag verla ten omdat in persberichten zijn naam werd genoemd. De Russische regering had nog niet op zijn vertrek aangedrongen. De Engelsman Wynne zit momenteel in Moskou gevangen. Volgens de Pravda was Penkovski op het moment van zijn arrestatie in het bezit van drie miniatuur-came ra's, een radio-apparatuur, een code boek om radiomededelingen te ontcij feren, een middel om onzichtbaar mee te schrijven en een vals paspoort. haar man te spreken te krijgen. Zij wacht daarvoor op toestemming van de Russische autoriteiten. Wynne werd op 2 november in Boedapest aangehouden. WASHINGTON Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Joseph Read, noem de de Russische beschuldigingen gister avond „volkomen ongegrond". Toen hem werd gevraagd of de VS de be trokken functionarissen zullen terugroe pen, antwoordde hij: „Wij zullen de zaak grondig onderzoeken zodra wij een volledig rapport van de ambassade in Moskou hebben ontvangen". ren gezagvoerder hoven, de machinist, de kok technicus. De Uilenspiegel heeft zeer veel overslaand water binnengekregen, maar was voor de stranding niet lek. De schade aan de zendinstallaties is evenwel van dien aard, dat de uit zendingen voor geruime tijd moeten worden gestaakt. Kapitein Van Mas- senhoven vertelde dat het water zo snel binnenkwam, dat enkele beman ningsleden in hun hut plotseling tot kniehoogte in het water stonden. Vrij wel onmiddellijk daarna kwam de he le zendmast naar beneden. Tot over maat van ramp vielen door het bin nendringende water ook de pompen uit. Toen was het echt wel tijd om vuurpijlen af te steken. Van de zijde der bevolking van Cad zand bestond grote belangstelling voor de stranding. Al enige tijd tevoren had men het stuurloze vaartuig zien nade ren. De burgemeester van Cadzand nam maatregelen voor de bewaking van het wrak. De Uilenspiegel heeft al met al niet veel geluk gehad. Enige tijd geleden begonnen vanaf het vaartuig reclame uitzendingen tussen populaire muziek door. Vorige week nam het Belgische parlement een wetsvoorstel aan, waar bij medewerking aan zogenaamde pira tenzenders strafbaar werd gesteld. De eigenaar van de Uilenspiegel, Georges de Caluwe, overleed diezelfde dag in een ziekenhuis, waar hij al enige tijd werd verpleegd. Veertig jaar geleden had De Caluwe een zender opgericht, die uitzendingen verzorgde vanuit de toren van een Ant werpse kerk. Deze zender, Radio Kerk- ske, had veel succes bij de luisteraars. Tijdens de oorlog namen de Belgische autoriteiten de installatie in beslag. Na de oorlog probeerde De Caluwe ver geefs de zender terug te krijgen. Ook werd hem geen zendvergunning meer verleend. Daarop liet hij een vissers boot verbouwen tot het radioschip Uilenspiegel, dat buiten de Belgische territoriale wateren commerciële uitzen dingen begon. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 dec. De A.R.-frac- tieleider dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot zal bedanken voor zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer. Deze leidende figuur in de A.R., die ook als hoofd redacteur van het dagblad Trouw grote verdiensten heeft, moet zich al gerui me tijd volgens medisch advies zeer in acht nemen. Wie hem in de Tweede Kamer als fractieleider zal opvolgen, is nog niet bekend. In A.R.-kringen wordt de agrarische deskundige van de fractie, mr. B. W. Biesheuvel, genoemd. Dr. Bruins Slot heeft gekozen tussen een politieke en een journalistieke loop baan: hjj blijft hoofdredacteur van Trouw. De ziekte van dr. Bruins Slot is al geruime tijd onderwerp van bespreking n politieke kring. De oude strijder, van wiens gespannen arbeid tijdens het ver zet nog onlangs iets werd onthuld in een T.V.-reportage, waarin hij over een van zijn strijdmakkers sprak, heeft de laat ste jaren geen gemakkelijke taak ge had. De Nieuw-Guinea-zaak heeft hem zeer aangegrepen, zoals dit jaar enkele malen is gebleken; zijn vaak bewogen woorden over deze kwestie waren het be- wij dat hij het uiterste van zijn krach ten moest opbrengen om tot een com promis te komen. Het is hem met moei te gelukt zijn fractie te blijven leiden totdat de Tweede Kamer zich bij de akkoorden neerlegde, die dr. Van Roij- en had ondertekend. Daarna volgde de reactie op de inspanningen. Zijn partij heeft de harde conclu sie getrokken, dat hij geen lijsttrekker meer kan zijn en gaf hem een lagere rangorde op de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen in 1963. Zijn fractie bleef hem trouw, zoals uit eni ge uitlatingen de laatste tijd is ge bleken. Een maand geleden sprak in de ver gadering van de A.R.-statenkieskring te Amsterdam ook prof. Zijlstra in gun stige zin over zijn beleid. De minister waarschuwde zijn geestverwanten, niet in de fout te vervallen, waaraan men zich in A.R.-kring in het verleden nogal eens heeft schuldig gemaakt, „elkaar principieel de maat te nemen" Zjjn woorden waren vooral gericht tegen een groep die onder leiding van prof. Schol ten het beleid van dr. Bruins Slot naar beneden had gehaald. Onder de moeilijkheden die dr. Bruins Slot dit jaar heeft moeten oplossen, be hoort ook de verdeeldheid in zijp kring over de Mammoetwet. Ook daarover heef t de groep-Scholtens hem harde ver wijten gemaakt. (Advertentie) In-een uitvoerige beschrijving van de manier, waarop werd gespioneerd, schreef de Pravda, dat Penkovski cir kels op een paal bij een bushalte in de buurt van de Amerikaanse ambas sade tekende als hij spionagemate- riaal op een geheim contactpunt had achtergelaten. De volgende dag belde hij dan Davison en Montgome ry op. Hij hing de hoorn op zodra zij zich gemeld hadden. Zij wisten dan, dat de cirkel op de paal van Penkovski afkomstig was. Als Pen kovski meende dat er iets was mis gegaan, blies hij driemaal in de hoorn voor hij die neerlegde. Als de Amerikanen het materiaal hadden op gehaald maakten zij een teken op de deur van een vishandel in de buurt van het contactpunt. Bij het artikel publiceerde de Pravda foto's van Da- vidson bij de bushalte en van Jacobs terwijl hij materiaal uit de geheime schuilplaats haalde. De vrouw van Wynne is inmiddels naar Moskou gereisd om te proberen 4 j Deze foto, gepubliceerd in de Pravda, bewijst volgens de Russen althans dat de Amerikanen in Moskou spionage hebben gepleegd. Een functionaris van de Amerikaanse ambassade staat bij de paal (tevens halte voor trolleybus) waarop Penkovski zijn geheime tekens kraste. GEZELLIGE MENSEN STOKEN (Van onze sociaal-econ, redactie) DEN HAAG, 15 dec. Een stijging van de margarineprijs in Nederland is vol gens de vice-voorzitter van de Euro pese Commissie, dr. Mansholt, vrijwel onvermijdelijk. De roomboterprijs in Ne derland ligt een stuk lager dan in de andere landen van de EEG. Als ge volg van liet komende zuivelreglement zullen deze prijzen gelijk moeten worden getrokken, hetgeen zal betekenen dat de boterprijs in Nederland omhoog, en in enkele andere landen omlaag moet. Omdat in de praktijk blijkt, dat de margarineprijzen bijna overal liggen op een hoogte van ca. een derde van de boterprijs, zal dus ook de margarineprijs in Nederland omhoog gaan. De verhou ding zou wel eens resp. 6,- gld. en 2,- gld, per kg kunnen zijn. De Nederlandse regering kan nu wel geen koppeling tussen boter- en margarineprijs willen, maar pan die natuurlijke prijsverhouding is niet veel te veranderen, aldus dr. Mansholt. Zou het prijsverschil tussen beide nog groter worden, dan is een stijging van de margarineverkoop het ge volg. De daaruit voortvloeiende da ling van de boterafzet vergroot weer het zuivelprobleem. Van de andere kant is dr. Mansholt tegen een heffing op margarine om uit deze middelen een zuivelfonds te finan cieren, zoals door Duitsland, Italië en Frankrijk is voorgesteld. Er zal wel een kleine heffing op plantaardige vet ten worden ingevoerd, maar de opbrengst daarvan is bestemd voor de sanering van de olijvencultuur in Italië en de aard- natencultuur in de geassocieerde staten,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1