PREMIER IS ONVINDBAAR Parlement van kabinet brengt Senegal ten val Merkwaardig verloop van politieke crisis Dakar fen0 Louiseniet voor TV K.A.B. vreest loonpolitieke gevolgen van verhoging van de margarineprijs WIENER SANGERKNABEN IN ONS LAND Ik GROTE BEROERING OVER PATER VAN KILSDONK St. Adelhert en studenten reageren heftig Slechte indruk Paus benoemt zes kardinalen Het weer vvS«grr Ssrssn" "aai. Ook Thorez valt de Chinezen aan Mikojan: Castro een fantast K.R.O. berust in reehtbankvonnis DEMOCRATIE IN MONACO Mevrouw Wynne in Moskou GERUCHT OVER ONTSLAG Ned. schip met Zuidafrikaanse lading geboycot Concilie-commissie Zaterdagavond 8 uur kerstboodschap paus rechtstreeks in het kRO-radioprogramma 4 **ilversum, is dec. De kro Veel bewolking et weer in Europa Nachtelijke vechtpartij in Heerlen, 3 gewonden Spionage-af faire Boudewijn en Fabiola naar ENGELAND D|NSDAC 18 DECEMBER 1962 14 pagina's 51ste JAARGANG No. 15319 ^Ck Politie schiet Duitser neer Maandagavond zijn de Wiener Sangertcnaben in ons land aangekomen voor een opname voor het concert in het internationaal kerst programma van de N.C.R.V. op december. Op Schiphol gaven zij om de kerstboom staand een voorproefje. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 18 dec. Het hoofdbestuur van St. Adelbert heeft aan kardinaal Alfrink en aan mgr. Van Dodewaard een telegram gezonden, waarin het zijn bijzondere zorg uitspreekt over het gerucht, dat pater J. van Kilsdonk S.J. zou worden ont slagen als moderator van de Am sterdamse Studentenvereniging Sanctus Thomas Aquinas. De aan leiding hiertoe, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, zou de rede van pater Van Kils donk zijn die hij op 29 en 30 september hield op de landdag van de Sint Adelbertvereniging en waarin hij zich in scherpe be woordingen uitliet over de Curie te Rome. Studenten geschokt De vrees voor ergernis is in kerke lijke kringen niet zelden een richt snoer van beleid. Welnu, een sanctie tegen een redenaar, die toch door de gang van zaken op het Concilie niet helemaal in het ongelijk is gesteld, zou ergernis wekken onder de Neder landse katholieken, onder de niet- katholieke landgenoten, die juist door het Concilie wat hoopvoller naar de Kerk zijn gaan kijken en onder de ka tholieke studenten van Amsterdam, die enthousiast zijn over hun zielzor ger om méér redenen dan alleen om zijn vrijmoedigheid, itiiiiiiiiiiiiiimiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim HET NIEUWE DAGBLAD 3- j^tgave van De Maasbode N.V., directeur J. Kuijpers; directeur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algemeen redacteur H. Paalvast. Kantoren: Rotterdam: Kortenaerstraat 1, tel. 135270, postbus 723, giro 590948; Gouda: Lange Tiendeweg 23, tel. 3600, giro 590947; t: Oude Delft 97, tel. 23441 en 23792, giro 590944; Schiedam: Dam 18, tel. 66152, giro 590943; Vlaardingen: Oosterstraat 14 B, tel. 2539; Dordrecht: Wijnstraat 147, tel. 6121, giro 590946. Abonnementsprijs: ƒ7,80 per kwartaal, ƒ2,65 per maand en ƒ0,62 per week. PREMIER SENGHOR .hogere standen DAKAR, 18 dec. (AFP-Rtr) De regering van premier Mamadoe Dia van Senegal is gisteren afgezet, nadat de Nationale Vergadering in een bui tengewone zitting in de woning van haar voorzitter, Lamine Gueye, een motie van wantrouwen tegen de rege ring had aangenomen. Achtenveertig leden gaven hun stem aan de motie, onder wie zeven ministers die waren afgetreden om aan de stemming te kunnen deelnemen. Het totale aantal leden van de Nationale Vergadering bedraagt tachtig. President Senghor had tevoren, overeenkomstig de grondwet, ver gunning gegeven deze buitengewone zitting in de woning van de voorzit ter te houden. De president is een politieke tegenstander van premier Dia. Eerder op de dag was het ge bouw van de Nationale Vergadering door politie en militairen bezet. Zij dwongen de afgevaardigden te ver trekken, zulks om te verhinderen dat de aangekondigde motie van wan- pVATfGAANRTAD, 18 dec. (KNP) l)ei ren z'j" 'n het Vaticaan de namen 'en gPworclen van de zes kardina al?' c"e door de Paus zijn benoemd <o **en van de nieuwe coördinatie- dimissie voor het Concilie. Het zijn K. kardinalen Lienart, bisschop van 'eSpellman, aartsbisschop van ham. Y"rk: Urbani, patriarch van Ve- Confalonieri, secretaris van de ^""gregatie voor het Consistorie; ,.L°Pfner, aartsbisschop van Miin- s^h'Vreising, cn Süenens, narisbis- titi°P van Mechclen-llrussel. Xot voor- t»r 's benoemd kardinaal-staatsse- ®taris Cicognani. In het secretariaat hebben zitting de ^cretaris-generaal en de vijf onderse cretarissen van het Concilie. De op- ^acht van de nieuwe commissie is het tj?hciliewerk jn (je tijd van de zit- Sspauze te coördineren. (Van onze radio- en t.v.-redactie) t de boodschap, die de Paus zaterdag cj, gelegenheid van het Kerstfeest zal Zjj^Pfeken, rechtstreeks uitzenden in I, radioprogramma. De uitzending v,.?ln< om acht uur 's avonds; men ti[,„1Vaeht (jat deze ongeveer drie kwar- ïal duren. ■■■■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIilllllllllllllllllllllllllII Verwachting, tot woensdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). s Kalf tot zwaar bewolkt met plaat- e» eniffe re?en of natte sneeuw h hier en daar mist. Ongeveer de- e"de temperaturen. Overwegend matige wind tussen est en noordwest, langs de kust an Holland en Zeeland tijdelijk raehtig, maar in het noordoosten A® het land aanvankelijk zwakke hidelijke wind. WOENSDAG: h: 8.44-16.29; maan: 0.22-13.24. onze weerkundige medewerker) hro®. BILT, 18 dec. De stormde- A6e?s'e blijft bij IJsland liggen, maar ©rj een storingsfront met wat regen Schatte sneeuw naar West-Europa ge- \v^,,rd. Hierdoor blijft er vrn veel be- i.'kin met nu en dan enige aanwezig Wst en een wat toenemende zuid- 'h uen wind. Geheel Skandinavië ligt Stfp 1°ude lucht met in grote gebieden eC|?nSe vorst. Deze kou kan voorlopig tien n'et verder dan Denemarken ko- Vfj.A zodat bij ons de temperaturen ywel normaal blijven. «t, 't'on: max. min neersi Weer temp temp afget gisteren 24 uui regen 7 3 1 regen 6 3 1 regen 5 4 2 geh. bew. 6 1 1 regen 5 1 3 regen 5 2 0.3 motregen 5 1 1 sneeuw 4 0 3 onbew. -7 -15 0 poolsneeuw -5 -11 0.1 half bew. -1 -2 2 zwaar bew. 7 4 0.3 regen 6 2 3 regen 5 2 1 regen 2 0 0.2 zwaar bew. 7 4 1 onbew. 16 4 0 zwaar bew. 2 -2 1 sneeuw 3 -1 3 motsneeuw 6 -3 0.3 lioht bew. 9 -5 0 zwaar bew. 4 -0 3 zwaar bew. 2 -4 4 egen 20 13 1 onbew. 12 -1 0 half bew. 14 8 0 half bew. 13 12 0 HEERLEN, 18 dec. Dronkenschap en een welhaast babylonische spraak verwarring hebben in de nacht van zondag op maandag even na het slui tingsuur van de café's op hef Wilhel- minaplein en omliggende straten enke le fikse vechtpartijen veroorzaakt. Hierbij is een negentienjarige Duitser uit Bergischgladbaeh door de politie neergeschoten, terwijl een 26-jaiige in Hoensbroek woonachtige Italiaan met een bierfles aan zijn hoofd werd ge wond. Ook een negentienjarige fa brieksarbeider uit Heerlen liep verwon dingen op. Veertien personen moesten naar het politiebureau worden overge bracht. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt, waarna zij weer naar huis konden terugkeren. De vechtpartij, waarbij de Duitser werd neergeschoten, ontstond tussen enkele Duitsers, die huiswaarts wilden keren. Eén hunner, die dronken was en zich onbehoorlijk gedroeg, wilde niet met zijn kameraden naar Duits land terugrijden. Sommige Duitsers wilden hem in Heerlen achterlaten, maar anderen probeerden hem in de auto te werken. De onwillige jonge man nam dit niet en er volgde een vechtpartij, waaraan al spoedig ook an dere cafébezoekers deelnamen, o.a. vechtersbazen, die even tevoren nog betrokken waren geweest bij een veel groter Italiaans-Duits-Nederlands tref fen. Toen een politieagent de vechters wilde scheiden, viel de onhandelbare Duitser de politieman aan en probeer de hem door een etalageruit te slaan. De agent slaagde er met moeite in zich los te rukken. Toen trok hjj zijn pistool en schoot de Duitser neer. Met een overigens ongevaarlijke wonde in een dij moest hij in het St. Jozef-zie kenhuis alhier worden opgenomen. Even tevoren was daar ook de 26- jarige Italiaan met hoofdwonden bin nengebracht. Deze wonden waren hem met een bierfles toegebracht. De vecht partij waarbij de Italiaan en een Ne derlander werden gewond, ontstond, toen Duitsers aan Italianen de on schuldige vraag stelden: „Zijn jullie ook moe?" Vermoedelijk vanwege taalmoeilijkheden hebben de Italianen dit als een uitdaging opgevat en met een raakten zij slaags met Nederlan ders en Duitsers. De raddraaiers, veer tien in getal, werden naar het politie bureau overgebracht. PARIJS, 18 dec. (AFP) „Wij moe ten vastbesloten het gevaar oiuler ogen zien, dat de sectarische, bekrompen en dogmatische houding van de Chine se kameraden en de provocerende en tweedracht zaaiende houding van de Albaanse leiders voor de arbeidersbe weging scheppen". Dit zei de secreta ris-generaal van de Franse communis tische partij, Maurice Thorez, vrijdag op een bijeenkomst van het centrale partijcomité. In zijn toespraak, die pas gisteren werd gepubliceerd, zei Thorez dat de Chinese en Albanese kameraden zich in feite nooit akkoord hebben verklaard met de stellingen van het twintigste congres van de Russische communisti sche partij, met name met betrekking tot de veroordeling van de persoons verheerlijking, de vreedzame samenle ving van' de staten en de mogelijkheid om met vreedzame middelen de macht te verkrijgen. NEW YORK, 18 dec. (UPI) De Cubaanse premier Fidel Castro is door de Russische eerste plaatsvervangend premier Mikojan een „fantast" ge noemd, toen Mikojan in Moskou was teruggekeerd van zijn onderhandelingen in Cuba, meldt het tijdschrift News week. Volgens dit blad heeft Mikojan aan het Kremlin gemeld dat telkenmale dat hij probeerde Castro over te halen de Russische raketten en bommenwerpers op te geven, Castro bleef schreeuwen dat hjj liever zou sterven dan aan de Verenigde Staten toe te geven. Toen Mikojan vol hield, gebruikte Castro het woord verraad en dreigde hij de partij van communistisch China te kiezen. trouwen in behandeling zou worden genomen. Ook werden enkele afge vaardigden gearresteerd, volgens be trouwbare Senegalese zegslieden in Parijs minstens drie, onder wie een vice-voorzitter van de Nationale Ver gadering en een voormalige minister van handel, Oesmane Ngo. Onmiddellijk na het aannemen van de motie van wantrouwen werd in de Nationale Vergadering een voorstel in gediend tot het houden van een volks stemming over wijziging van de grond wet. Tot zolang zou de regering onder leiding van president Senghor moeten staan, die zelf zijn ministers zou moe ten kiezen. Dit voorstel is echter nog niet in stemming gebracht. Tot dusver hebben tussen de aan hangers van de president en de pre mier geen botsingen plaats gehad. Het is niet bekend, waar Dia zich op het ogenblik bevindt. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen is de directeur van zijn kabinet gearresteerd. De crisis in Senegal, die al enkele maanden in de lucht hing, is niet zo zeer een gevolg van spanningen tussen Senghor en Dia persoonlijk, als wel tussen beider groepen van aanhangers. De volgelingen van Senghor menen, dat premier Dia te ver is gegaan met zijn sociale hervormingen en dat hij corruptie tolereert. De groep-Dia daar entegen meent, dat president Senghor de maatschappelijke ontwikkeling van het land remt en de hogere standen bevoordeelt. (Van onze radio- en TV-redactie) HILVERSUM, 18 dec. De K.R.O. heeft besloten de aflevering „Louise" uit de televisiespionageserie „De Fuik" niet uit te zenden. De omroep zal berusten in het door de president van de Amsterdamse rechtbank 4 de cember in kort geding gewezen von nis in de „zaak-Louise". Dit besluit is genomen uitsluitend op grond van de praktische overweging, dat met een voortzetting van de procedure zoveel maanden gemoeid zouden zijn, dat de zaak haar belang geheel verloren zou hebben; de serie zou tegen die tijd immers reeds tot het verleden beho ren. Aldus een mededeling van de K.R.O. Naar aanleiding van de passage in het vonnis waarin wordt gezegd, dat de K.R.O. niet heeft blijk gegeven van bereidheid het oordeel van de gewone rechter af te wachten stelt de K.R.O. er prijs op in herinnering te brengen, tevoren wel degelijk officieel te heb ben aangeboden de vraag of tot uit zending zou worden overgegaan ter be slissing voor te leggen aan een onpar tijdige instantie. Op dit aanbod is ech ter door de wederpartij nimmer gerea geerd, aldus het K.R.O.-communiqué. MONTE CARLO, 18 dec. (AFP-Rtr) In Monte Carlo is gisteren een nieuwe grondwet afgekondigd die, in tegenstelling tot de vorige, niet meer door de vorst kan worden geschorst of gewijzigd, tenzij met instemming van de Nationale Raad (parlement). De vrouwen krijgen het actieve en het passieve kiesrecht. De doodstraf wordt afgeschaft. De scheiding van de mach ten en de erfelijke monarchie worden gehandhaafd, maar prins Rainier III doet afstand van het beginsel van het „goddelijk recht". De vorige grondwet, die van 1911 dateerde, kon naar belie ven door de vorst worden geschorst of gewjjzigd. Prins Rainier schorste de oude grondwet in 1959 en hij ontbond het parlement, omdat dit had getracht meer macht te verkrijgen. De prins nam de gehele macht over, maar be noemde later twee organen van twaalf leden die de taken van het gekozen parlement op zich moesten nemen. In maart herstelde hij de grondwet en het gekozen parlement. Toen beloofde hij ook kiesrecht voor vrouwen. De nieuwe grondwet, waarin onder meer het recht van vereniging, vak vereniging, staking en andere sociale rechten worden gegarandeerd, was on langs in beginsel door het parlement goedgekeurd. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 18 dec. Inzake de oprichting van een federatie van de katholieke werkmeestersbond en de katholieke bond van technici is geen overleg gepleegd met het dagelijks be stuur of het verbondsbestuur van de KAB; het is eenvoudig van het feit in kennis gesteld. De verbondsvoorzitter, de heer J. A. Middelhuis, die dit gister middag in de verbondsraadsvergade- ring meedeelde, wilde zich daarom nu van alle commentaar onthouden. Hjj zei ook nog niet te kunnen beoordelen eerst zou hij de stichtingsacte moe ten zien of de afspraak inzake de status quo is verbroken dan wel of in strijd is gehandeld met het destijds door de verbondsraadsvergadering goedgekeurde elf-puntenprogram. Wel stelde hij vast, dat de stichting van de federatie niets af doet aan het toen genomen besluit. Wat men met de prijs van de mar garine wil, is de heer Middelhuis naar zijn zeggen nog niet helemaal duidelijk. Wanneer de kosten van le- m - - -Ax 'X /::x X X;X: ..i. j.x. xp: x- $i;X;;:.:. x ,x vensonderhoud door verhoging van de margarineprjjs, hetzij door heffing hetzjj door menging, aanmerkelijk zouden stijgen, kan dit volgens de heer Middelhuis ook wel eens loon politieke consequenties hebben. Hij zegde toe, zoals gevraagd was, dat het verbondsbestuur aan de Europe se Commissie een brief zou schrijven waarin het standpunt van de ECAB duidelijk wordt uiteengezet. Voor wat de bezitsspreiding betreft merkte hjj op gevraagd was naar een volwaardig ministerie voor pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en bezitsspreiding dat men hier in ieder geval te maken heeft met een stuk kabinetspolitiek. In stagnatie van de p.b.o., met name in de industrie, ziet de heer Middelhuis ook nadelen voor de toporganen in de SER. De vraag of als tussenstation een privaat-rechtelijk orgaan geaccepteerd moet worden, kan hij in het algemeen niet bevestigend beantwoorden. Of zulks wenselijk is, ligt aan de omstan digheden in een bepaalde bedrijfstak en moet beoordeeld worden door de betreffende bond. In ieder geval moet de gedachte aan een p.b.o. nooit wor den prijsgegeven. Bij de huidige criteria in de loonpoli tiek ziet de heer Middelhuis meer kan sen voor de dienstverlenende sector en voor wat de beambten betreft, erkent hij dat er een zekere achterstand is. De cijfers door de beambtenbond verstrekt bleken in een gesprek met de loon- commissie in de SER echter voor tweeërlei uitleg vatbaar. Ook hier biedt wellicht, aldus de heer Middelhuis, de nieuwe loonpolitiek meer perspectief. De positie van de beambten heeft de aandacht van de drie vakcentrales, maar de heer Middelhuis noemde als handicap, dat de beambten onvoldoen de en over het algemeen ook niet ge noeg efficiënt zijn georganiseerd om behoorlijke kracht en invloed uit te oefenen in de verschillende bedrijfs takken. MOSKOU, 18 dec. (UPI) De Britse zakenman, Greville Wynne, die kort geleden in Boedapest door de Russische veiligheidsdienst gevangen werd geno men en nu in een gevangenis te Mos kou verblijf houdt op beschuldiging van spionage, heeft zijn vrouw op bezoek gehad. De 41-jarige mevrouw Sheila Wynne werd naar de gevangenis begeleid door een personeelslid van de Britse ambas sade in Moskou en door een Russische ambtenaar van buitenlands zaken. Mevrouw Wynne is in totaal twee uur weg geweest van de woning van de Britse diplomaat bij wie ze logeert. Zij verliet het huis gistermiddag om twee uur onze tjjd en was twee uur later weer thuis. Het is niet bekend hoe lang zij haar echtgenoot gesproken heeft. Mevrouw Wynne kwam zaterdag in Moskou aan, nadat haar door Russi sche autoriteiten beloofd was, dat zij haar man zou mogen spreken. Peru. In het Peruaanse mljndis- trict Oroya zijn gisteren een arbeider en twee politiemannen om het leven gekomen tijdens ongeregeldheden, die plaats hadden in het kader van een staking. (AFP) Sovjet-Unie. De Britse zakenman Greville Wynne, die in Moskou op be schuldiging van spionage wordt vast gehouden, heeft gisteren in de gevan genis bezoek mogen ontvangen van zijn vrouw. (UPI) Het bestuur van St. Adelbert, getrof fen door het gerucht, als zou van Rome uit worden aangedrongen op bepaalde maatregelen, heeft de kardinaal en de bisschop van Haarlem (die tot dusverre ontkenning noch bevestiging van het ontslag van pater Van Kilsdonk heeft gegeven) doen weten, dat de gang van zaken door velen, ook niet-kalholieken, met nauwlettendheid wordt gevolgd. Het heeft ook verzocht om, indien het plan bestaat tot enigerlei maatregel over te gaan, het hoofdbestuur eerst te horen. Het telegram is getekend door dr. Nuyens en mr. Koning. Onder de katholieke studenten in Amsterdam hebben de berichten over het dreigende heengaan van pater Van Kilsdonk grote verontrusting ge wekt. Op de sociëteit van Sanctus Tho mas Aquinas heeft men zich duide lijk geschokt gevoeld en onmiddellijk zijn er van verschillende zijden acties ondernomen om de gevoelens onder de studenten tot uiting te brengen. Op verzoek van twintig stemgerechtigde leden belegt het bestuur van Tho mas hedenavond een vergadering, waarin de houding van de leden be paald zal worden en tevens de even tueel mogelijke stappen, die gedaan kunnen worden, onder ogen zullen wor den gezien. Hedenmorgen heeft een afvaardiging van het bestuur van Sanctus Thomas Aquinas een brief gericht aan de bis schop van Haarlem, mgr. Van Dode waard, overhandigd. In dit schrijven wordt gewezen op de grote betekenis van pater Van Kilsdonk voor vele ka tholieke studenten hier ter stede per soonlijk en zijn zeer grote invloed als bezieler van de studentenparochie-in- wording, welke zonder twijfel een ver dieping van het geloofswezen onder de studenten heeft bewerkstelligd. De ver eniging meent dat de uitvoering van het dreigende besluit een zeer demoralise rende invloed zal hebben op deze bloei ende gemeenschap. Bovendien wordt in de brief gewezen oj de verdiensten van pater Van Kilsdonk als oprichter en stuwende kracht van de bijbelcur sussen, die in een grote behoefte voor zien en zijn stimulerende medewerking aan de cursus „De Brug". Het boven staande in aanmerking genomen hoopt het bestuur van de vereniging dat een mogelijke beslissing, waarvan het meent, dat zij voor de katholieke stu denten in Amsterdam een zc schadelijk gevolg zal hebben, vermeden zal kunnen worden. Ook de besturen van het Katholiek Natuurphilosophische Dispuut „Albertus Magnus" en het Medisch-Ethisch Dis puutgezelschap „Laënnec" hebben blijk gegeven van hun hevige verontrusting. „Iedereen, die de inleidingen van pa ter Van Kilsdonk in de bijbelexegese aanhoort", zo stelt het bestuur van Al bertus Magnus, „raakt m de ban van de persoonlijke wijze, waarop hij de oorspronkelijke waarden van het Chris telijk geloof tracht voelbaar te maken. De gezamenlijke Eucharistieviering is onder zijn leiding een belevenis ge worden, die wekelijks door bijna 800 studenten wordt meegemaakt. Ook het Oecumenische streven aan de Amster damse Universiteit ondervindt van hem een grote stimulans." Nadruk legt het bestuur van Albertus Magnus tenslotte op de waardering die pater Van Kilsdonk heeft weten te ver krijgen ook bij de moeilijk te bereiken groep van niet-georganiseerde studen ten, bij wie hjj dikwijls persoonlijk op huisbezoek gaat. Het bestuur van het Medisch-Ethisch PATER J. VAN KILSDONK S.J. Dispuutgezelschap „Laënnec" zegt zijn heroprichting aan pater Van Kilsdonk te danken te hebben. „Hierdoor", zo schrijft het, „konden verschillende be langrijke problemen uit de randgebie den der medische wetenschapper aan de orde worden gesteld en werd in een dringende behoefte voorzien, waaraan de universitaire wereld zelf niet kan voldoen. Onlangs nog was pater Van Kilsdonk als spreker voor het dispuut te beluisteren in een oprecht diep-chris- telijke getuigenis over de theologische aspecten van de geboortemoraal. De verstaanbaarheid van Gods Woord", zo besluit het bestuur van Laënnee, „hangt voor een goed deel af van Zijn verkon diger. Dit geldt nog sterker voor ziel zorg onder studenten. Uit de aanhef van zijn predikaties „gjj allen die poogt te geloven in het Èvai.gelie van J;sus Christus" blijkt dat pater Van Kils donk meer dan menige ambtelijke in stantie oog heeft voor de werkelijke geestelijke nood onder de katholieke studenten in Amsterdam. Het zou een Uit Rome heeft onze correspondent bericht, dat de Congregatie van het H. Officie een „monitum' (waarschu wing) heeft uitgevaardigd naar aan leiding van de rede, die pater J. C. van Kilsdonk s.j. voor de Adelbert vereniging eind september in Rotter dam gehouden heeft. De inhoud van het monitum betreffende pater Van Kilsdonk is ons niet bekend. Onze correspondent kon geen bevestiging en evenmin een ontkenning verkrijgen van een bericht dat pater Van Kils donk zou worden ontheven van zijn functie als studentenmoderator te Am sterdam. Ook van de zijde van het Haarlemse Bisdom kon ons daarover niets worden medegedeeld. Pater Van Kilsdonk heeft in zijn rede voor de Addbertvereniging o.m. gesproken over de wenselijkheid van een open en eerlijke kritiek binnen de Kerk. Nu behoeft men het niet met ieder onderdeel van zijn pleidooi voor een openbare mening in de Kerk en evenmin met de door hem gebezigde terminologie eens te zijn. om positieve waardering te hebben voo. het feit van zulk een openbare meningsuiting zelf. Evenzeer als men kan begrijpen, dat pater Van Kilsdonks rede bijval heeft gekregen, kan men zich voor stellen, dat zij enige aanstoot heeft gegeven. Maar echte vrijheid van me ningsuiting vergt een marge waarin enige overdrijving en vergissing moet kunnen worden getolereerd. Dat is, zolang feilbare mensen spreken en luisteren zelfs een wezenlijk vereiste om verder te komen in het construc tieve denken. Wanneer nu tegen iemand, die zich waagde aan een in derdaad opzienbarende wijze van vrije meningsuiting binnen de Kerk, een disciplinaire maatregel zou worden genomen, neerkomend op ontzetting uit diens gewichtig zielzorgelijk ambt, zou dat een slechte indruk maken op de Nederlandse katholieken met hun gevoelige vrijheidsliefde. Het is aan nemelijk, dat ook degenen, die pater Van Kilsdonks meningen niet konden onderschrijven, zoveel waardering hebben voor de vrije meningsuiting op zich, dat Zij zwaarder zullen tillen aan een sanctie dan zij het deden aan de inhoud van de rede waarop deze sanctie een reactie zou zijn. SAN FRANCISCO, 18 dec. Een voormalige medewerkster van de Zuid afrikaanse negerleider Albert Loethoeli heeft er maandag voor gezorgd, dat het Nederlandse 8.204 ton metende vrachtschip „Raki" zijn uit Zuid-Afrika afkomstige lading niet in San Francisco kon lossen. Onder leiding van mevrouw Louise Hooper postten ongeveer twintig leden van enige organisaties tegen rassen scheiding op de kade. De havenarbei ders die de lading kwamen lossen, ver klaarden daarop dat zij het schip niet zouden behandelen, overeenkomstig hun traditie om geen bovcotactie te nege ren. De „Raki" heeft koffie, hennep, as best en bevroren kreeft aan boord. BRUSSEL, 18 dec. (ANP) Koning Boudewijn en koningin Fabiola zullen van 14 tot 17 mei 1963 een officieel be- zoek aan Londen brenpen, op uitnodi- ging van koningin Elizabeth. Dit is gis teren in Brussel officieel meegedeeld. Het Belgisch koninklijk paar zou reeds in juli 1961 een staatsbezoek aan Engeland hebben gebracht, maar dit ging met door wegens de gezondheids toestand van koningin Fabiola. De koning heeft al eens een kort particulier bezoek aan koningin Eliza- A gebracht, toen zij in oktober 1959 in Balmoral Castle in de Schotse Hoog landen vertoefde. Het Belgische koninklijke paar zal op Buckingham Palace logeren. tragische vergissing zijn hem als ziel- „irger te dwingen heen te gaan." Ook het bestuur van de r.-k. studen tencontactgroep „Sanctus Thomas Morus" te Eindhoven heeft zijn grote bezorgd heid uitgesproken over een eventuele ontheffing uit de functie waarin pater Van Kilsdonk sinds enige jaren bijzon der veel en bewonderenswaardig werk verricht. Het lijkt het bestuur daarom een enorm groot verlies wanneer pater Van Kilsdonk vanwege zijn werkkracht en oprechte uitspraken zowel voor de katholieke studentengemeenschap als voor katholiek Nederland verloren zou gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1