Elk aandeel Vereenigd Bezit van 18JJ4 een "belang "bij Ca. 200 ondernemingen tegelijk HOUDT U VAN WAGNER? HET WOLVENJ0N6 Alfredo DAGPUZZEL BRIEVEN van lezers whis om m BENDER BIJ GEBREK AAN BEWIJS Uit de pers Mb 7 Coue «is 7WK MT HEEFT HIJ NV?/K VERONMk STBL. TOCH NIET, MTHET VM P/E 0N- NOZELt 15?j—y k HET NIEUWE DAGBLAD DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 pagina De openbare meningsvorm in de Kerk eÜQ, ,V:roeg-christelijke kunst uit Rome Diepe twijfel CHAMPAGNE POMMERY GRENO - REIMS 't helpt en.. 't is lelcker Voorkomen van fraude bij spaarbanken Gratis opleiding van jonge landarbeiders? Jaarvergadering Kath. Ver. Toonkunstenaars Be diienu ngswinkels naken wat achterop door LUKACS &ESTE KI5S, HET UflS OVERHEERLIJK 'Z£6 ME EENS, HOEVEEL kJlLTVHEB-} ÖEN VOOR DIE WR6- UERPLfWT. moor 4 kisten gogrcolr kunt U HEM HEEEEW HIER IE HU! HEE IK EVEh EEN GOED ZERKJE 6E- DfiRNf DENK BEN5 1ÜPLS HET GE HEIM DRRRóNDER ZtT i Tl/lH GEHURKT! ERIC DE NOORMAN 76. Skapti lacht zacht, als hij Sveins verbouwereerde gezicht ziet. Een der krijgers duwt de lange Sakser een eind hout in de hand en omgeven door waakzame knechten, begeeft hij zich naar buiten. „Laat nu zien wat je kunt," prevelt Skapti triomfantelijk. Hij is zeer tevreden met zijn plannetje en de Noorman kan niet anders dan toegeven, dat het inderdaad slim bedacht is. Aarzelend geeft Svein de roerloze Egil een tikje met het eind hout. „Harder", zegt Skapti grimmig. „Of kan het zijn dat het vaderhart er zich tegen verzet? Ben je dan toch Leif Olavson? Vooruit, laat het eens zwiepen, hard, flink hard!" De ge tergde Svein staat besluiteloos naast zijn kwelgeest en de Noorma^ ziet de aderen in Sveins brede nek zwellen, als hij Skapti's tergen" lachje hoort. „Ik word er zogezegd misselijk van", gromt hij opstandig- „Even doorbijten, brave kerel," grijnst Skapti, „want anders zou f5 werkelijk denken, dat je de vader van dit misbakseltje bent. Een paa^ harde klappen kunnen het tegendeel bewijzen." „Harde klappen, echoot Svein, en ineens wordt hem de toestand te bar. „Daar dan' brult hij. „Is dit hard genoeg?" En met kracht laat hij de knuppel °P Skapti's schedel neerdalen. deskundig in klank Arnhem - Breda Leiden door HENRY CECIL Dr. J. Thamnhau^1" overleden jS puits'V (Advertentie) Plaatting van ingezonden stukken („Brieven van Lezers") betekent niet nood zakelijk een bewijs voi» instemming, doch betekent slechts dat de hoo/dredactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaat sing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofdredactie, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te zenden. In het algemeen ta ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzonder geval da hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel af te wijken. Het gaat er niet om pater van Kils donk voortijdig tot een martelaar te maken, of alles wat hij zegt te ver heffen tot een vijfde evangelie, maar wie hem van nabii kent, weet dat zijn woorden vaak opwekken tot persoon lijk kritisch denken en een ernstige poging betekenen tot verantwoorde openbare meningsvorming onder de katholieken. Die openbare meningsvor ming moet doorgaan op straffe van verstikking of versuffing. Tot de ken merken van onze tijd behoren de snelle en veelsoortige communicatie-midde len. Als wij niet voortdurend opvoeden tot een persoonlijke en verantwoorde lijke meningsvorming, dreigt zelfs het gevaar dat de mensheid een speelbal wordt van die communicatiemiddelen. Kritische oefening in openbare me ningsvorming is dwingend. Dat vraagt van leidende figuren meer openbare kritiek te verdragen dan in vroegere perioden. De afstand tot de gezags drager wordt kleiner. We horen daar voor allemaal te veel. We zitten alle maal overal met ons neus bovenop. Iedere krantenlezer weet nu alleen al uit de concilie-verslagen, dat er groe pen zijn in het bestuur van de kerk, die soms tamelijk tegenover elkaar staan. We worden daarover ruim inge licht. Mogen wij ons over al dat mee gedeelde geen mening vormen? En mogen wij na alle meningen, die over ons zjjn uitgestort, zelf geen mening uiten? Dat is in de huidige communi catie-tijd een onmogelijke eis. Wij weten uit de verslagen, dat het Concilie een orde-bepaling maakte om niet langer dan tien minuten te spre ken. We weten dat kardinaal Ottaviani zich daar niet aan hield. Hij werd gewaarschuwd door de voorzitter. Maar ondanks dat ging hij door. Toen zei de voorzitter, kardinaal Alfrink .satis est" en draaide de luidsprekers uit. Daarop applaudiseerden velen der aanwezige bisschoppen. Dat was een onverholen kritiek, en dat dit zo snel wereldkundig werd, was óók een bij drage tot de openbare meningsvor ming. Dit applaus was geen sterk en logisch opgebouwd argument: het was zelfs niet vriendelijk of elegant. Maar het was een typisch spanningsreactie, een uiting van algemene irritatie, te gen een leider van een betrekkelijk kleine groep, die te veel de dienst wil uitmaken. Die spontane uiting van af keuring door de bisschoppen heeft niets met de geloofsinhoud te maken, maar ligt eenvoudig op het terrein van het menselijk beleid en de gewone orga nisatie-vormen. Door de concilie-verslagen zijn ver schillende aspecten van het dagelijks bestuur van de kerk, van dit grote ambtelijke apparaat, midden in Mét zoeklicht gekomen. En daarrpee ook de begeleidende menseliike 'onvolko menheden. Die menselijke onvolko menheden, waren aan insiders ook wel vóór het Concilie bekend. Als de vele bisschoppen uit alle hoeken van de wereld kardinaal Ottaviani wegklap pen, omdat ze au fond de bepaalde mentaliteit waarvan hij een exponent is, niet appreciëren, moet dan een priester in zijn werk getroffen worden, omdat hij dezelfde kritiek heeft geuit? Dat de vier congregaties in Rome bestuursmacht gekregen hebben van de paus, is niet in discussie. Als zij besturen, moeten zij ook gehoorzaamd worden: dat is niet in discussie. Maar de manier waarop kan wel in discussie zijn. Nogmaals: in deze tijd van over stelpende communicatie-middelen is onmogelijk tegenover de gelovigen het standpunt in te nemen: zwijg en ge hoorzaam. Dit zou tot een slavernij voeren, die ondenkbaar is. Kardinaal Montini heeft in een grote Italiaanse krant voor iedereen geschre ven, dat het Concilie niet goed is voor bereid. Iedereen heeft er kennis van genomen, dat een kleine groep ge tracht heeft het Concilie te beheersen: dat de commissie-lijsten klaar lagen vóór de eerste vergadering. Iedereen heeft kennis genomen van het drijven van een minderheid om het schema de fontibus toch te behandelen. Deze po gingen tot doordrijven zijn beleidsge- breken. En hier moet de vinger der kritiek op gelegd worden. Natuurlijk in christelijke liefde, natuurlijk niet mateloos. Zonder strikt tegenbewijs (Advertentie) moet van goede trouw worden uitge gaan. Maar het christelijke geweten dat deze feiten nu kent, en weet hoe ze wereldkundig zijn, mag niet zwijgen. Hoe weldadig zou het geweest zijn, indien zo'n kritiek die een cri de coeur is nu eens beantwoord was door een openlijk nederig woord van een hoge ambtsdrager. Of al was het maar geweest een normale menselijke klacht over de zwaarte en de eenzaam heid van ziin taak. Hoeveel dichter zou ons dat bij elkaar gebracht hebben. Hoeveel goodwill zou dat gekweekt hebben. Het Woord van God gaat toch uit naar alle mensen van goede wil". Intussen zitten we met de puzzle. De geloofsinhoud wordt niet aange vochten. ook de plicht tot gehoorzaam heid niet. Wel de manier waarop. Toen kardinaal Ottaviani werd weggeap- plaudiseerd, is hij een week lang niet op de vergaderingen van het Concilie verschenen. Het kan z;jn dat hij toen toevallig juist griep kreeg. Maar daar over is niets meegedeeld. De aanname ligt voor de hand, dat hii boos was. Indien dit laatste zo is. dan heeft hii daarmee voor de hele wereld zijn lange tenen gedemonstreerd. En of men dat nu wil of niet, die wereldpubliciteit over zijn lange tenen, heeft onherroe pelijk een stuk afgebroken van de on genaakbare hoogte, waarheen het ge zag van de congregatie van het officie was opgetrokken. De openheid rond het Concilie heeft voldoende uit de doeken gedaan, dat dit de enige lange tenen in Rome niet zijn. Mogen wij nu zeg gen, we gehoorzamen U alleen als U heiligen zift? Met volle recht zou ons dan het verwijt treffen 'arizeeërs te zijn. Hier is behoefte aan eerlijke openhartigheid, en aan christelijke ne derigheid van beide zijden. Voor de doofpot is het te laat. Al deze dingen zijn in de openbaarheid gebeurd. De openbare mening hierover laat zich niet meer onderdrukken. Hier wordt geappelleerd aan het ge zond verstand en aan het uitbannen van prestige-kwesties. Populair ge zegd: de maat-54-schoenen van kardi naal Ottaviani kunnen we nog wel ver dragen. als hij er samen met ons maar eens orri zou kunnen lachen. Elke gezagsdrager moet eraan wen nen. dat er meer dan vroeger publiek gezegd wordt. Hij moet er niet alleen aan wennen, hij moet dit bereidwillig accepteren. Hij leert daaruit soms din gen, die hem niet via zijn diplomatieke kanalen of ambtelijke omgeving berei ken. De openbaarheid van deze me ningen is alleen nog te onderdrukken in een politie-staat. Maar onze kerk is de bruid van Christus, en geen huis houdster van de Heilige Hermandad. COR HESSELING UTRECHT, 20 dec. In het Cen traal Museum is van vandaag af de tentoonstelling Vroegchristelijke kunst uit Rome" te zien. Deze vroeg-christelijke kunst betreft de kunst van omstreeks de derde tot de zesde eeuw. Een groot deel van de tentoonstelling bestaat uit voorwerpen die tot de verzameling van het mu seum van het Campo Santo Teutonico behoren. Het Campo Santo Teutonico is een Frankische begraafplaats op het terrein van Vaticaanstad waar sedert eeuwen Nederlanders, Duisers en Oos tenrijkers begraven liggen. Tot het complex van het Campo behoort een verzameling oudheden. Pronkstukken van deze expositie zijn het zogenaam de Vaticaanse kruis en sarcofagen uit de Vaticaanse grotten, waaronder de beroemde Probus-sarcofaag. De ten toonstelling blijft tot 17 maart in Utrecht. Opneming in deze rubriek niét noodzakelijk een bewijs van in stemming. Ds. K. H. Kroon spreekt in Trouw van woensdagavond zijn ontsteltenis uit over de zaak-Van Kilsdonk. Hij schrijft o.a.: Dat nu juist in zulk een concilie-tijd een bericht als dit maar al te waar blijkt te zijn. zal ongetwijfeld voedsel geven aan diepe twijfel, die vele andere reformatorische christenen nog altijd vervult, als zij horen van mogelijke ver anderingen in de kerk van Rome. Zij geloven er niet aan; zij vrezen zelfs verraad" jegens de gereformeerde va deren bij ieder, die oprecht naar gesprek met Rome streeft. Zij verdenken het Nederlandse r.-k. episcopaat onge twijfeld ten onrechte, maar nochtans zeer reëel - zelfs van onoprechtheid in zijn verhouding jegens de reformatori sche mede-christenen of tenminste van een feitelijke onmacht, om die verhou ding te verbeteren. Het staat te vre zen, dat de wens van het Heilig Officie deze verdenkingen en twijfels nieuw le ven zal inblazen. Gelukkig werd ook gemeld, dat het episcopaat van Haarlem al het moge lijke doet en doen wil, om de onherstel bare ramp van een ontslag van pater Van Kilsdonk af te wenden. Dat bewijst (wat ook volkomen natuurlijk is), dat men in Haarlem, zowel als in Utrecht, de situatie in Nederland onder rooms- katholieken en protestanten veel beter kent en kan beoordelen dan de blijk baar zeer geschrokken gezagsdragers van het Heilig Officie te Rome. Moge het aan Mgr. Van Dodewaard geluk ken, de broeders in Rome te overtui gen, en de vrede terug te brengen onder onze roomse mede-christenen. (Advertentie) RED BAND- ROOSENDAAL DEN HAAG, 20 dec. Minister Zijl stra heeft in de Tweede Kamer mee gedeeld, dat hij zo spoedig mogelijk conclusies zal trekken uit een advies van de Nederlandsche Bank over mo gelijkheden om maatregeleh te treffen ter voorkoming van fraude door spaar banken. De suggesties uit de Kamer, dat er een zekere terughoudendheid bij de Nederlandsche Bank zou bestaan om in dit probleem regelend op te treden, sprak de minister tegen. Hoe de ga rantie kan worden gegeven is echter wetstechnisch en ook nog om andgre redenen een moeilijke zaak. Men ont komt niet aan het antwoord op de vraag, hoe ver de overheid moet gaan bij het in bescherming nemen van men sen tegen hun eigen onvoorzichtigheden, aldus de minister. DEN HAAG, 20 dec. Het bestuur van het landbouwschap heeft een plan aanvaard, dat beoogt de schoolopleiding van jonge landarbeiders door de werk gevers gezamenlijk te doen dragen. De bedoeling is, dat dit per gebied zal ge beuren en alleen daar waar de land bouw behoefte voelt aan zo'n regeling. De landbouworganisaties in een bepaald gebied zullen, met instemming van de landarbeidersbonden, het landbouw schap kunnen vragen een bestemmings heffing vast te stellen. Uit de opbrengst van die heffing zullen de aan het school bezoek van jonge landarbeiders verbon den kosten (boeken, schoolgeld, gereed schap, loonderving) geheel of gedeelte lijk betaald kunnen worden. Het bestuur besloot voorts tot publi- kati- van een ontwerp-verordening, er toe strekkende het maximum-aantal ar beidsuren voor werknemers in de tuin bouw vo»r 1963-1964 te verlagen van 2550 tot 2450 per jaar. In 1964 zal de arbeids- en rusttijdenverordening voor de tuinbouw aan een diepgaander wij ziging worden onderworpen. DEN BOSCH, 19 dec. De katholieke vereniging van Toonkunstenaars houdt 27 december hier haar jaarlijkse bijeen komst. 's-Morgens is de algemene leden vergadering. 's-Middags spreekt dr. M. A. Vente over Brabantse orgels. Verder wordt een bezoek gebracht aan het mid deleeuws kerkje te Bokhoven, de artis tieke potterie ,,Cor Unum" te Orthen en het Zwanenbroedershuis te 's-Hertogen- bosoh. Hier houdt de musicologe mej. Anny Piscaer een korte inleiding over de kostbare antiphonaria der Illustre Lieve Vrouwebroederschap. DEN HAAG, 20 dec. Bij de uit reiking van de prijzen var de Jan Campertstichting is enige beroering ontstaan, toen een voor het gebouw geparkeerde radiowagen van de NRU in brand raakte. Terwijl burgemeester Kolfschoten de bekroonde schrijvers toesprak klonk van buiten alarmerend sirene geloei van de naderende brand weer, repten de fotografen die rond het spreekgestoelte stonden zich ijlings naar buiten en drong langzamerhand een oenetrante brandlucht de zaal bin nen. De radiowagen, waaruit inmid dels dikke rookwolken sloegen, was vermoedelijk in brand geraakt door een defect aan de verwarming. ROTTERDAM, 20 dec. De positie van het midden- en kleinbedrijf in het geheel van onze economie is in de perio de 1961-'62 vrijwel stabiel gebleven. Tot deze conclusie komt de Rotterdam se middenstandsvereniging .Handel en Nijverheid" in haar jaarverslag over die periode. De geldomzetten lagen veel al op een hoger niveau, maar het groei percentage liep ten opzichte van het voorgaande jaar veelal terug. Dat was vooral het geval in de textielsector en de schoenenbranche. In de voedingsmid delensector vergrootten het grootwinkel bedrijf en het warenhuis hun aandeel in de distributie ten nadele van het mid- de.. en kleinbedrijf. Ook in de groep der zelfstandigen vindt geleidelijk aan een verschuiving plaats, waarbij het grotere zelfbedieningsbedrijf en de supermarket een sterkere omzetgroei hebben dan de bedieningswinkels, die daardoor ach terop dreigen te geraken. (Advertentie) Een piano is een prachtig bezit voor heel het gezin. Ook voor u is dit ideaal beslist bereikbaar. Kom gerust eens bij ons kijken naar de vele merken en^ praten over de talrijke mogelijkheden. Wij geven u graag alle gewenste inlichtingen. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Rotterdam, W. de Withstraat 32, tel. 138113 Amsterdam Vertaald door E. D. KÜNZLI-BOISSEVAIN 35 De kolonel keek stomverbaasd en herhaalde: „Daar zal ik u gelegenheid voor geven?" „Precies," zei meneer Low. „Zegt u dat nog eens." Wat moet ik nog eens zeggen?" „Daar zal ik u gelegenheid voor geven." „Alleen die woorden?" „Ja." „Ja, alstublieft." „Moet ik ze tegen jou zeggen?" „Precies, kolonel. Vindt u het erg?" „Neen, natuurlijk niet, beste kerel, maar ik zie het nut er niet van in, als ik dat zo zeggen mag. Ik bedoel er niets onaardigs mee, hoor." „Neen, dat is wel goed, kolonel. Er zijn zoveel dingen, die je niet direct begrijpt." ,,P.ij Zeus. m'n beste kerel, daar heb je gelijk in. En daar schiet me ineens iets te binnen. Ik moet je nog iets vragen „Kan dat ook later?" onderbrak meneer Low. „Zoudt u nu eerst even willen herhalen wat ik daar net zei?" „Zeker, mijn beste kerel, dat spreekt vanzelf." De kolonel zweeg even. „Laat me eens kijken verdorie, ik weet het niet meer. Het is me volkomen ontschoten." „Net zoals ik zei, kolonel. Dat gebeurt ons alle maal wel eens." „Op m'n woord, beste kerel, je hebt volkomen gelijk volkomen. Wat wilde je nu ook weer dat fit zei?" „Herhaalt u even wat Morland tegen u zei weet u nog wel daar zal ik u gelegenheid voor geven'." „O ja, natuurlijk, beste kerel, ,daar zal ik u gelegen heid voor geven', dat was het, „daar zal ik u gelegen heid voor geven'." Maar en de kolonel fronste het voorhoofd, „dat heeft hij niet gezegd, beste kerel. Dat heb jij gezegd." o neen, kolonel, u heeft het me zelf verteld. Hoe kon ik dat nu weten, als u het mij niet ver teld had? Ik was er niet bij, of wel?" „Neen je was er niet bij, beste kerel, maar „U heeft me daarnet, zo duidelijk als het maar enigszins kon, verteld wat u tegen elkaar gezegd hebt, kolonel. Zal ik herhalen wat u zei?" ,Ik wou dat je dat eens deed, beste kerel. Ik ben bang dat je gelijk had met dat geheugen van me. Vervelend. Ik had niet gedacht, dat mij dat zou overkomen." „Wat u zei, was het volgende, kolonel. U zei, dat u in een gesprek met Morland zei: ,Ik zou graag de hand drukken van de man, die Gilbert Essex vermoord heeft'." „Dat klopt. Dat had je mij opgedragen. „En toen antwoordde hij: ,Daar zal ik u gelegen heid voor geven'." „Heeft hij dat gezegd? Hij mompelde iets, maar ik kon het niet verstaan." „Maar u heeft het wel verstaan, kolonel. U heeft het mij duidelijk gezegd." „Heb ik dat heus, m'n waarde?" „Ja, heus. En gelijk had u, kolonel. Want hij is pas gearresteerd wegens moord." „Ja dat is zo, beste kerel. Maar ik heb deson danks een geheime bewondering voor de man. Wat was het ook weer dat je zei dat hij zei?" „Neen u zei dat hij het zei." „Nou wat zeg je ook weer dat ik zei dat hij zei?" .Daar zal ik u gelègenheid voor geven'." „Weet je het heus wel heel zeker, m'n waarde?" „Volkomen zeker." „Nou je hebt het gewoonlijk wel bp het rechte eind, m'n waarde. Dus dat zal dit keer ook wel weer het geval zijn." „Heeft u ooit meegemaakt dat ik mij vergiste, kolonel?" „Niet dat ik weet, beste kerel." „Nou, vertelt u me dan nog eens wat hij gezegd heeft." .Daar zal ik u gelegenheid voor geven'." „Waarom zei hij dat?"' „Dat zou ik niet kunnen zeggen, waarde vriend." O ja, dat kunt u best. Dat zei hij, omdat u ge zegd had, dat u graag de hand zou drukken van de man, die Gilbert Essex vermoord had. Weet u niet meer dat u dat zei?" „Natuurlijk wel, beste kerel." „Nou, en wat antwoordde hij?" ,Daar zal ik u gelegenheid voor geven', neem ik aan. Als hij dat gezegd heeft, moet het wel op dat ogenblik geweest zijn. Op een ander moment zou het geen zin gehad hebben. Tenminste niet, toen we het over de aardappels hadden." „Nou, laten we het gesprek dan nog een keer doornemen, net zoals het heelt plaatsgevonden, kolo- ..Zeg jij het dan maar eerst, beste kerel." „Uitstekend, maar u heelt het me zelf verteld, kolonel. Anders had ik het niet kunnen weten, is het wel?" Na nog een half uur intensief onderricht, was kolonel Brain ervan overtuigd, dat hp tegen Alec gezegd had: „Ik zou graag de hand drukken van de man, die Gilbert Essex vermoord heeft," en dat Alec ge antwoord had: „Daar zal ik u gelegenheid voor geven," en dat hij hem een ogenblik later stevig de hand gedrukt had. Zodra meneer Low er zeker van was, dat de kolo nel voldoende van de feiten doordrongen was, bel de hij inspecteur Curtis op. „Ik geef u in overweging," zei hü, „om kolonel Brain eens op te zoeken in Leach Cottage en hem te vragen, of hij een gesprek met Morland gehad heeft over Essex." „Dank u, meneer," zei de inspecteur en ging on middellijk naar kolonel Brain. Toen Duffield een dag of twee later naar huis liep, werd hij staande gehouden door meneer Low. „Er is een onverwachte getuige opgeroepen in de zaak Morland," zei deze. „Ik zou hem maar niet aan een al te zwaar kruisverhoor onderwerpen tij dens het vooronderzoek, als ik u was." „Waar heeft u het eigenlijk over?" vroeg Duffield. „Alleen maar een suggestie, dat is alles," zei me neer Low. „En wat gaat het u aan??" „Ik zou alleen graag zien, dat de zaak op de juiste wijze berecht wordt, dat is alles. En zo denkt iedereen erover, naar ik hoop." „U bent getuige voor het openbaar ministerie, is het niet?". „Ja, inderdaad." (Wordt vervolgd) KRUISWOORDRAADSEL OIO9 Franse filmster; 5. teken van ye^ i$j!' i- heid, roofvogel; 6. logenstraffen: 'tre< afgoden; 8. vriend, tarwe, komPa^a,n. 9. overdrijven: 10 verbond. Iangza' Oplossing van 19 december 1. soda; 2. dakota; 3. tahiti; 4- radiaal: 6 aalmoes. BOSTON, 19 dec. - Dinsdag n of ermaarde, in Duitsland geö° fcw die Horizontaal: 1. diende in vroeg^jeti' wen tot tentoonstelling van f den; 2. dichtkunst, bloeimaand i; bijval; 4. boom, standaard, o, g vorm van protest, vragend vnW«,,róra heel gelijk; 7. achtpotig dier, ning; 8. waterpeil, ruimer; 9. s\sêe tig, voorzetsel; 10 arbeid van de 11. steensoort, plaats in Drente. 1- Verticaal: 1. lans, doodgoed hardlijvigheid; 3. kledingstuk, titel; 4. vroegere bewoners van voeder, onderzoeker, physicus ea jri j ver dr. Siegfried J. ThannhausetYj^ v hospitaal te Boston overleden. j, 77 jaar. In 1934 verliet Thannhauser München, om niet onder de dru» e nazi-regime te komen. ie 09'et' In 198- ontving hij van de «h aan medische universiteiten waar h'J je bonden was, voordat hij naa emigreerde, eregraden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2