vliegers verontwaardigd omdat zij niet tijdig werden ingelicht Dreigende vlieg ers en breuk tussen de directie over inkrimping de West bezorgdheid over de toekomst MOORD IN BOS BIJ GROESBEEK Misdaad om een kerstgra tificatie Kennedy haalt Macmillan over tot NA VO Atlantisch bondgenootschap krijgt nu kembommenwerpers Winterweer Vrijdagnacht in Breda Arts bij brand om het leven gekomen Kerstnacht z w, z, w, MEDEDELING Van de nood een deugd gemaakt Versterking van de conventionele strijdkrachten Op Tokio-route ook Japanse stewardessen Duitse kolonel vrijgelaten Castro laat nog vóór Kerstmis 1100 tegenstanders los TITO NAAR HUIS I Baandag „Spiegel"-affaire ^TERDAG 22 DECEMBER 1962 •s 24 pagina's 51ste JAARGANG No. 15323 SCHIPHOL, 22 dec. Een ^eigende breuk tussen de direc- ,le en de vliegers van de K.L.M. ó^eft de moeilijkheden, waarmede e maatschappij toch al kampt, vergroot. Gebelgd over de ^rectie, die de vereniging van ^•L.M.-vliegers over de inkrim- van het West-Indisch bedrijf Pas inlichtte, nadat dit nieuws v'a de pers wereldkundig was ge haakt, heeft het bestuur van de j'Vreniging na rijp beraad besloten j^t normale overleg met de direc te op te schorten, totdat er een Peter klimaat is geschapen. Geen overleg Weerstanden - Omdat ons blad van maan dag aanstaande door allerlei beperkende bepalingen, die de Spoorwegen en P.T.T. op die dag voor haar diensten hebben afgekondigd, wellicht niet al onze abonnees tijdig bereikt, hebben wij besloten ons Kerstnummer vandaag te doen verschijnen. Maan dag verschijnen wij normaal en ons eerstvolgende num mer daarna is dat van donder dag 27 december. Abonnees, die gewend zijn op zaterdag ons blad aan het postkantoor of het post-agentschap af te halen, kunnen dit ook doen op maandag 24 december en maandag 31 december a.s. De Directie VERPLICHTE VASTEN- EN ONTHOUDINGSDA G NASSAU-LONDEN-PARIJS, 22 dec. (Rtr., UPI) President Kennedy van de Verenigde Staten heeft tijdens zijn ontmoeting met premier Macmillan van Groot- Brittannië op de Bahama-eilanden twee belangrijke dingen bereikt. In de eerste plaats heeft hij zijn gesprekspartner doen berusten in het prijsgeven van de Skybolt. In de tweede plaats heeft hij de steun van Macmillan verworven voor zijn concepties met betrekking tot de vorming van een NAVO-kern- strijdmacht. Bovendien heeft Mac millan ermee ingestemd, dat een versterking van de conventionele strijdkrachten nodig is. Dit alles blijkt uit het communiqué, dat Exclusieve Meubeltentoonstelling gisteravond na afloop van de drie- i daagse ontmoeting tussen de bei de staatslieden in Nassau is uit» gegeven. ijn ster stijgt buiten alle grenzen, het leven spant zich samen deze nacht, hoor wat een kind ons geeft te wensen en proef zijn woord wie hem verwacht. ie zal ons zeggen hoe dit kind de mensen en hun aarde kent, hoe hij de zon, de zee, de wind al spelend in hun banen ment. .ijn naam is leven uit de tijd, is reiken naar de horizon, herkennen dat in eenzaamheid God als een mens opnieuw begon. eer stijgt de ster over de grenzen, het leven richt zich naar vannacht; hoor wat een kind ons geeft te wensen en proef zijn woord wie hem verwacht. F. DUISTER HET NIEUWE DAGBLAD ÜiwTT7T~Zu „i Wv t Kuimers- directeur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algemeen redacteur H. Paalvast. Kantoren: Rotterdam: Kortenaerstraat 1, tel. 135270, postbus 723, giro 590948; Gouda: Lange Tiendeweg 23, tel. 3600, giro 590947; Oucfe Delft 97,teL 23441* en 23792, giro 590944; Schiedam: Dam 18, tel. 66152, giro 590943; Vlaardingen: Oosterstraat 14 B, teL 2539; Dordrecht: Wijnstraat 147, tel. 6121, giro 590946. Abonnementsprijs: i 7,80 per kwartaal, 2,65 pei maan en per wee Meer moeilijkheden bij KLM j Oinsdag maakte de K.L.M. bekend, van de zeshonderd personeelsleden vn de West circa 150 zullen moeten verdwijnen. Bovendien geeft de KLM ÜU vliegen met DC6-machines in de "est op, ten gunste van Convair 880 i raalvliegtuigen van de Venezolaanse .jj'htvaartmaatschappij Viasa, waar mede de K.L.M. in de West nauw sa- werkt. -.Weliswaar verwachten de vliegers ..'et, dat uit deze maatregelen ontslag enkele hunner collega's zal voort- °eien, wel echter nemen zij aan, ,.at alle K.L.M. vliegers nu naar Ne tland zullen terugkomen en hier dus .e* reeds bestal 'rhogen. Geen de K.L.M. voor het vliegen op het type Convair 880. De K.L.M.-lijnen in de West zul len dus in het vervolg door vliegers van de Viasa worden bediend. Het betreft hier o.a. de lijnen Curasao naar Caracas en Paramaribo, alsmede naar Miami en New York, en naar Venezuela. Sinds de vliegerstaking in 1958 is er tussen de directie en de vliegers steeds officieel overleg geweest. Beide partijen hadden daartoe delegaties benoemd. De delegatie van de K.L.M. staat onder leiding van de heer J. J. Mulder, hoofd directeur vluchtproduktie. In het afge lopen jaar betrof het overleg o.a. een collectieve arbeidsovereenkomst (die voor de vliegers nog niet bestaat, maar die men zeer gewenst acht) en de af vloeiing van een vijftigtal overtollige vliegers. Met de vroegere president directeur, de heer I. A. Aler was in maart 1961 afgesproken, dat besluiten over samenwerking tussen de K.L.M. en andere maatschappijen van tevoren bekend gemaakt zouden worden aan de werknemersorganisaties; zelfs werd ge hoopt op enig overleg voor het besluit gevallen was. In het onderhavige geval is (laarvan geen sprake geweest en in een conimn- niqué, dat de vereniging van vliegers gistermiddag heeft uitgegeven, zegt het bestuur dit te betreuren. „Het past immers in de geest van een goede werk geverwerknemersverhouding, dat over een dergelijke ingrijpende maatregel tijdig overleg wordt gepleegd althans tijdig voorlichting wordt gegeven, voor al gezien de grote consequenties in het sociale vlak van het aldaar dienstdoend personeel", zo zeggen de vliegers over de nieuwe ontwikkeling in het West- indische bedrijf van de K.L.M. steld zien, kan dat weerstanden op wekken, die de beoogde samenwer king niet ten goede komen. ,,De handelwijze van de directie wordt door het bestuur van de vereni ging allerminst bevorderlijk geacht voor een goede verstandhouding", al dus het communiqué. „Zij is echter symptomatisch voor de sfeer, waarin het overleg met de vliegers het laatste jaar is gevoerd.Men moet helaas con stateren, dat het overlegklimaat er niet op is vooruitgegaan". Tot slot geeft het bestuur uiting aan zijn zorg. „dat men in de directie er blijkbaar niet in is geslaagd volledige eensgezindheid te bereiken ten aanzien van het uit te stippelen toekomstige algemeen beleid". Het bestuur noemt „de interne meningsverschillen, die op dit niveau schijnen te bestaan, nauwe lijks bevorderlijk voor vertrouwen in de toekomst". Gevraagd of hem bekend was wat de K.L.M. nu met de DC6-machines in de West zou gaan doen. antwoordde de voorzitter van de vereniging van K.L.M.-vliegers, de heer H. Hartogh Heijs, dat hij hiervan geen flauwe no tie had. Desgevraagd deelt men ons van de zijde van de K.L.M. het volgende mede: De directie van de K.L.M. beschouwt dit als een interne aangelegenheid en heeft er geen behoefte aan hierover mededelingen te doen. MOSKOU, 22 dec. (UPI) De Joe goslavische president Tito is gisteren uit Rusland naar huis vertrokken, na dat premier Khroesjtsjev hem kenne lijk meer Russische hulp en politieke samenwerking had beloofd. Gistermiddag kwam Tito per trein Hongarije binnen. Donderdagavond had hij van Khroesjtsjev afscheid genomen op het station van Kiev. Na beëindiging van hun besprekingen in Moskou, wa ren zij dinsdagavond samen naar Kiev gereisd. enkele gezagvoerder is namelijk opgeleid (Advertentie) In het communiqué staat voorts, dat samenwerking met andere lucht vaartmaatschappijen dikwijls sociale repercussies tot gevolg heeft. Wan neer de werknemers zich, zoals in dit geval voor een faitaccompli ge- hun ."Lidag kregen 22 K.L.M.-stewardessen, waaronder 10 Japanse, lt8ereikt. Vol trots toont miss Takae Ishii uit Tokio aan links meA. (Z.-Afrika) en me j. A. N. van Dijk, haar diploma. diploma Herman (^an onze weerkundige medewerker) j bilt, 22 dec. Geheel Neder- "d zai tijdens het weekeinde in kou- vriezend winterweer komen te lig- t-". De vorstgrens was vanmorgen al boven Zeeland doorgedrongen. In °°rd- en Oost-Nederland, waar een k.aSk sneeuw is blijven liggen, daalde kv kwik vanmorgen tot -9 gr. In Duits- h''d wordt 10-15 gr. vorst gemeten. De V?Sedruk gebieden zijn in onze omge- Z actief geworden zodat wij met vrie- u d winterweer op de Kerstdagen af- ersen. v ZONDAG: °b: 8.47-16 31- maan: 4.43-14.44. MAANDAG: d: 8.47-16.32; maan; 5.50-15.11. """'iliiiiiiiiiuiuiiHiiiiiiiiiiiiiilimiMIIIIIIIUIIIIlllilllHIIII NIJMEGEN, 22 dec. In de bossen achter het bejaardentehuis „Levens avond" op de grens van Nijmegen en Groesbeek is gisteravond (le 29-jarige Groesbeekse fabrieksarbeider H. W. Pe ters vermoord. De politie heeft nog in de afgelopen nacht een 21-jarige fa brieksarbeider uit Nijmegen, een col lega van het slachtoffer, aangehouden. Deze heeft toegegeven dat hij het voor zien had op de kerstgratificatie van Pe ters van 180 gulden om voor zijn meis je een polshorloge te kunnen kopen. Omstreeks half negen gisteravond werd de politie gewaarschuwd door dne_ jon gens, die in het bos achter het bejaar dentehuis bij het uitlaten van een hond over een man gestruikeld waren, die op het pad lag. Gemeente- en rijkspoli tie zetten een grootscheepse speuractie in onder leiding van de officier van jus titie, mr. A. Pfeil. Dat nog in de loop van dezelfde nacht tot een arrestatie kon worden overge gaan, was goeddeels te danken aan een Arnhemse speurhond die op het met koplampen van politiewagens beschenen bosterrein een met bloed besmeurde jas vond. kemjelijk van de dader. Dieper in het struikgewas vond de hond verder enkele papieren, die naar achteraf bleek, bij een worsteling waren verloren. Ook deze documenten wezen aan in welke richting het onderzoek moest worden geleid. Omstreeks een uur in de nacht werd besloten tot arrestatie van de 21-jarige fabrieksarbeider hier in zijn pension. Na een aanvankelijk ontkennen gaf D., die bij zijn verhoor een volkomen rus tige indruk maakte, de aanslag toe. Gebleken is dat de dader die het op de kerstgratificatie van 180 gulden van zijn collega uit Groesbeek had foor zien, vrijdag zijn slachtoffer heeft verteld, dat hij enkele mooie kana ries te koop wist. Peters, die een groot vogelliefhebber was, had hier voor veel belangstelling en afgespro ken werd dat 's avonds gezamenlijk de koop zou worden gesloten. Onder dit voorwendsel gelukte het hem Pe ters het bos in te lokken. Hij werd gevolgd door zijn collega, die hem daarbij onverwacht met een mes in de rug stak. Peters sloeg op de vlucht, doch werd ingehaald. Bij de worsteling die toen ontstond werd hij nog enkele malen zo ernstig door het mes geraakt, dat hij overleed. Na de aanslag maakte de dader zich meester van de kerstgratificatie en reed op de bromfiets van zijn slacht offer naar huis terug. Overeenkomstig de gemaakte af spraak haalde hij daarna zijn meisje van huis en bezocht met haar hier de koopavond. Hij kocht van het geroofde geld een polshorloge dat hij haar had beloofd. Voor zich zelf zocht hp nog een paar schoenen uit. SCHIPHOL, 22 dec. Behalve aan twaalf Nederlandse heeft de heer S. O. Kuneman, onderdirecteur van de K.L.M., gisteren aan tien Japanse, in kimono gestoken meisjes, het diploma uitgereikt voor vliegend stewardess. Naast het diploma kregen de 22 meis jes ook hun „bewijs van luchtvaardig- heid" in de vorm van de zilvervmk, die op het uniformjasje wordt gedra gen. De uitreiking der vinken en diplo ma's kreeg een apart tintje door het feit dat de Hollandse stewardessen, die in de normale uniformen gekleed wa ren, het nieuwe stewardessen-hoedje droegen. Het was de eerste maal, dat dit hoedje (een chasseur-model), in het openbaar werd vertoond. Met ingang van 1 januari worden de oude petjes door deze nieuwe hoofddeksels vervan gen. (Advertentie) Kerstmis 1962 - Nieuwjaar 1963 in 14 etalages aan Damrak en Nieuwendiik Woon-, zit- en slaapkamers in klassieke en moderne stijlen. Oosterse en Chinese tapijten Vrije bezichtiging van onze toon zalen - 6000 meter oppervlakte, verdeeld over 7 etages. Adviseurs voor woninginrichting. WOLTERIMG's Meubilering* Maatschappij MY. Amsterdam - opgericht 1889 BREDA, 22 dec. Vanmorgen om vier uur is hier brand uitgebroken in een villa aan het Wilhelminapark waar bij de vrouwenarts dr. A. J. van de Goot om het leven is gekomen. Het vuur is ontstaan in de woonkamer en kwam door het plafond in de slaapka mer. Om ongeveer half vier werd de brand ontdekt door een van zijn nachtdienst huiswaarts kerende dag- KARLSRUHE, 22 dec. (DPA) Ko lonel Adolf Wicht, hoofd van de afde ling Noord-Duitsland van de legerin- lichtingendienst in Hamburg (de dienst van generaal Reinhard Gehlea), die destijds in verband met de „Spiegel"- af faire was gearresteerd, is gisteren op last van het federale parket uit zijn voorlopige hechtenis ontslagen. Het parket acht geen gronden voor zijn langere gevangenhouding aanwezig. Kolonel Wicht werd er van verdacht de „Spiegel" te hebben ingelicht over de voorgenomen justitiële actie tegen dit weekblad. Donderdag heeft het parket om het openen van een gerechtelijk vooronder zoek gevraagd tegen de uitgever van de „Spiegel", Rudolf Augstein, de plaatsvervangend hoofdredacteur Con rad \hlers en tegen kolonel Alfred Martin, op grond van het verraden van staatsgeheimen en opzettelijk land verraad. Behalve dit drietal bevindt zich ook de militaire medewerker van het weekblad, Hans Schmelz, nog in voorarrest. Reeds eerder is een aantal andere verdachten in. deze zaak op vrije voe ten gesteld. bladzetter, de heer J. Andries. Dikke rookwolken kwamen uit de villa naar buiten. De bewoners waren niet te bereiken, de buren werden gealar meerd, en de buurman, dokter H. Houben, trachtte zich toegang te ver schaffen. De brandweer was inmid dels gewaarschuwd en om tien voor vier werd met het blussingswerk be gonnen. Men wist toen dat alleen het echtpaar Van de Goot in de villa ver bleef en stelde vast dat dokter Van de Goot in zijn slaapkamer, waarvan de vloer in brand stond, in bed lag. Men kon hem echter niet bereiken. Om ongeveer half vijf trof de brand weer de echtgenote van de dokter vol ledig gekleed aan in de gang van het brandende huis. Zij was zeer opgewon den en werd door twee agenten weg gebracht in een ziekenwagen. Om kwart over vijf kon het stoffelijk overschot van dokter Van de Goot worden gebor gen. Over de oorzaak en de toedracht van de brand kon de politie vanmorgen niet meer dan deze feiten meedelen. WASHINGTON, 22 dec. (Reuter, AFP) De elfhonderd Cubanen, die bij de mislukte invasie van vorig jaar april door Castro-strijdkrachten gevangen werden genomen, zullen vóór Kerstmis naar de Verenigde Staten terugkeren. De prijs voor hun vrijlating bestaat uit medische artikelen en zuigelingenvoe ding. De levering daarvan aan Cuba begint vandaag. De eerste gevangenen worden morgenochtend verwacht in Miami. Dit is gisteren bekendgemaakt, door generaal Lucius Clay, die voorzitter is van een raadgevend comité voor Cuba nen, die voor het Castro-bewind naar de Verenigde Staten zijn gevlucht. Pre mier Castro en de Amerikaanse advo caat Donovan, die als tussenpersoon had gefungeerd, tekenden gisteravond in Havanna een overeenkomst waarin de vrijlating en de losprijs werden ge regeld. Het communiqué bevestigt, dat Ken nedy de ontwikkeling van de Skybolt als afzonderlijk Amerikaans project heeft opgegeven. Op *jn aanbod om de ontwikkeling van dit wapen als ge meenschappelijk Brits-Amerikaans project voort te zetten is de Britse premier na rijp beraad niet inge gaan. De Verenigde Staten hebben zich daarop bereid verklaard Polarisraket- ten zonder atoomladingen ter beschik king te stellen ten behoeve van, voor dat doel geschikte, Britse duikboten, die bestemd zijn een onderdeel te vormen van een multilaterale NAVO- kernmacht. Volgens het Brits-Amerikaanse akkoord zal Engeland het onaantastbare recht bezitten zijn kernwapens in geval van nood aan te wenden voor de verdedi ging van zijn hoogste nationale belangen. De meerderheid van de Britse bladen is hedenmorgen van mening, dat een kernmacht, die is gebaseerd op de Ame rikaanse Polarisraket niet minder onaf hankelijk behoeft te zijn dan één, die ge baseerd zou zijn op de Amerikaanse Skybolt. Alleen verwachten de bladen nogal wat spanning over de hoge kosten, die verbonden zijn aan het afschrijven van de V-bommenwerpers, de aankoop van Polarisraketten, de vervaardiging van de atoomladingen en, natuurlijk, de bouw van geheel nieuwe kernonderzee- er s. Amerika zal de beschikbaarstelling van „bepaalde onderhoudsfaciliteiten" voor deze duikboten onderzoeken. De Polarisvaketten zullen pas geleverd worden, als Brittannië beschikt over zijn duikboten. Dat kan wel tot 1970 duren. In afwachting van dat tijdstip zijn Kennedy en Macmillan overeengeko men terstond eenheden van hun kern strijdkrachten ter beschikking te stel len van de NAVO. Deze eenheden zijn afkomstig van de Amerikaanse Strate gische Luchtmacht, van het R.A.F. Bomber Command en van de «Ameri kaanse Tactische Luchtmacht in Euro pa. Het Britse kabinet had eerder op de dag, vergaderend onder voorzit terschap van vice-premier R. A. But ler, zijn goedkeuring aan deze regeling gehecht. Deze goedkeuring werd tele grafisch overgebracht naar de Baha ma-eilanden waar intussen ook pre mier Diefenbaker van Canada was ge arriveerd. In een afzonderlijk communiaué over de politieke vraagstukken, die tijdens de drie-daagse conferentie ter sprake kwamen, verklaren Kennedy en Mac millan te hopen, dat de bevredigende oplossing van de Cubaanse crisis de weg zal mogen openen voor regeling van andere tussen het westen en de Sovjet-Unie hangende vraagstukken. President Kennedy herhaalde het be lang voor de Verenigde Staten bij „een spoedig en succesvol resultaat" van En gland's onderhandelingen inzake het lidmaatschap van de E.E.G. Ook bevestigden de staatslieden nog maals hun belang bij het bereiken van een „grondige en duurzame regeling, waardoor verzekerd wordt dat Berlijn vrij en levensvatbaar blijft." Naar thans valt op te maken uit me dedelingen, die United Press Interna tional ontleent aan betrouwbare Fran se bronnen in Parijs, zijn Groot-Brit- tannië en Frankrijk reeds vóór de ont moeting tussen Macmillan en Kennedy overeengekomen bepaalde soort wa pens gezamenlijk te produceren en mi litaire deskundigen uit te wisselen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1