K Voortgang in sociale ontwikkeling D G commentaar w Vmuw2m,i LUXE BOUWDOOS VOOR PRACHTIG TANKSTATION Brood mag 3 ct. duurder zijn dan op 1 juni j.l. J. H. Rozestraten N.V. Bouw- en Woningtoezicht onnodig verdacht gemaakt door overlopen ambtenaar Boycot-actie schrijvers Zalig Verkeer en recreatie m kOSRAM Kerstmis Bezitsvorming Prijzenbeschikking Bakkers hielden zich niet aan afspraak B. en Wvan Amsterdam Ook bij staking havenarbeiders Schepelingen moeten bagage laden en lossen Als gezagvoerder dit opdraagt Geen schadelijk gevolg meclizine geconstateerd AMIJ" Aannemingsmaatschappij Damrak 57 - Telefoon 240939 - Amsterdam wenst ueen Zalig Kerstfeest f- en een Geen opdrachten geen zitting in jury's Deken Th. Zwartkruis Den Haag weigert jonge Russen visa POTTER S MM „linia'^^S Pater Van Kilsdonk Telegram raad van studentenpredikanten Door balk getroffen en omgekomen Ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen ^ET NIEUWE DAGBLAD ZATERDAG 22 DECEMBER 1962 PAGINA 5 STOP NIiJütR IN UW TANK! nèt echt, met plastic deuren, ramen, Esso-pompen, enz.! Precies op maat voor de meeste speelgoed-autootjes. Slechts MET ESSO BENT U BETER UIT! Advertentie erstmis is het leest van de authentiek-christelijke hoop, omdat het 't feest is van de pV^fëTijpelijke, almachtige werke- J^eid van God, die zich in de stal «n Bethlehem aan de wereld heeft ^openbaard. Sinds de Zoon van God Va ^,e. "waarlijk heilige nacht -®11 Zijn Geboorte mens werd, is het anschijn der wereld, is het leven v n ieder van ons wezenlijk en totaal eranderd. Omdat voortaan God zelf ah alles, wat leven en wereld doen j11 zijn, op de meest volledige wijze "eelneemt. Omdat Hij onze gelij- e is geworden en daardoor aan onze 9ekomst, die, zonder Zijn Menswor- plng, volkomen uitzichtloos zou zijn, eh reëel-hoopvolle zin heeft geschon- lifp■Daarom kan de zuiver christe- Ike levenshouding ook alleen maar ®en dankbaar getuigenis zijn van vreugdevolle hoop, en kunnen zij, die aeze hoop niet kennen, slechts angst en onzekerheid voelen. In onze ontkerstende samenleving is het Kerstfeest ontaard in senti mentele romantiek, die geheel en al Voorbijgaat aan de eigenlijke bete kenis van deze dag. Toch geloven wij, dat de wereld, die in haar moderne Mize van Kerstmisvieren blijk geeft totaal geen aandacht meer te (kun nen) schenken aan de eigenlijke zin Van dit feest, zich in de diepste grond de illusie schept van de troost on (fe vrede, die in werkelijkheid het Godsgeschenk zijn van de heilige nacht. De Kerstnacht betekent, dat G°d in de wereld is gekomen, dat is ^t, en dat is het alléén, waar het °P aankomt. Wie in zijn beleving van Kerstmis daar geen rekening mee houdt wie dat niet als de voornaam- ste en enige reden ervan ziet, ont neemt aan dit feest zijn wezenlijk motief! Wat in de Kerstnacht ge-, heurde, veranderde de bestaanswijze Van heel de schepping. De toekomst van mens en wereld kreeg daardoor een totaal nieuwe, ongekende rich- ting; onze duisternis werd licht, on- Ze angst vreugde, ons verdwaald-zijn geborgenheid. Bovenal echter gaf God Zelf het enig-juiste antwoord op het kwellende raadsel van het leven! Dit goddelijke antwoord eist van °hs, dat wij de moed opbrengen het te aanvaarden in waarachtig geloof, in het geloof, dat Gods liefde ons ge schonken heeft, zoals zij ons ook Zijn 2oon schonk Die door Zijn menswor ding de hele schepping, welke -- als ^'e het zo mogen zeggen tot dan toe alleen maar Zijn werk was, tot een stuk maakte van God Zelf. vanaf het gezegende ogenblik, dat de Zoon onze menselijke natuur aannam fit de Maagd Maria, is God niet mee de Ongenaakbare, Die in de ontoe gankelijkheid van de hoge hemelen tvoont, maar Hij verblijic onder ons °P aarde, waar Hij, mét ons, al onze menselijke lotgevallen deelt in vreug de en droefheid, in angst en verlaten heid, in leven èn in sterven. De Heer m bij ons op aarde gekomen en leeft onder ons. Dat is het wondere ge heim van Kerstmis, waardoor alles m de wereld totaal anders is gewor den dan wij gewend zijn te denken. Ih de Kerstnacht heeft God Zijn on waarschijnlijke, onherroepelijke, defi hitieve liefdesverklaring aan de we reld gedaan door Zelf als schepsel geboren te willen worden, en gemeen schap te stichten tussen Hem en ons. Zozeer heeft God dé wereld liefge had, dat Hij Zijn enige Zoon heeft gezonden." Sinds de Menswording is die gemeenschap met God een onbe grijpelijk feit en zijn wereld en mens heid op weg naar een zeer duidelijk vastgesteld doel: het eeuwig-gelukkig samenzijn met De Liefde. Sinds God m de geboorte van Zijn Zoon dit W°ordt van oneindige liefde gespro- hen heeft, zegt Rahner, heerst er hog slechts gedurende korte tijd een zwijgende stilte in de wereld, en al het lawaai, dat men, trots, de wereld geschiedenis of het eigen leven noemt |s slechts de list van de eeuwige hefde, die (le mogelijkheid wil Wil scheppen van een vrij menselijk antwoord op haar laatste Woord. En üjdens dit lange, korte moment van het zwijgen Gods, dat de geschiede- fis na Christus heet, moet de mens in deze wereld nog eenmaal aan het Woord komen en met bevend hart zeg gen tot Hem, Die als mens, in stilte Wachtend, naast hem staat: ik... heen, hij moet Hem niets zeggen, hiaar zich zwijgend overgeven aan Hods liefde, die bestaat, omdat de Zoon geboren is. Die zwijgende, echt existentiële overgave aan de liefde van God is inderdaad de enig-juiste houding, die Kerstmis van ons vraagt Want laten wij ons toch diep door dringen van de grote waarheid, dat Hod werkelijk onder ons verkeert en Wel zo, dat „Hij alleen maar met de Wereld en ons tezamen kan terugke ken in Zijn oneindige glorie". Door Zijn aanwezigheid in de wereld, waar Bij al ons lijden en onvolkomenheid deelt, leven wij feitelijk reeds in de eeuwigheid, en wie niet verder denkt dan het direct tastbare leed van alle aardse betrekkelijkheid, geeft daar door alleen maar blijk, dat Gods Kerstopenbaring voor hem nog geen levende werkelijkheid geworden is. Kerstmis vraagt van ons de over tuigde belijdenis van ons geloof. Wat er ook nog met de wereld moge ge beuren. God heeft Zijn laatste Woord Sesproken in de geboorte van Zijn Zoon. De gemeenschap, die Hij daar door met ons heeft aangegaan, ver- Plicht ons tot bewuste medemense lijkheid, want dat is de weg, die, haar Gods bedoeling, tot ons heil en bevrijding leidt. Maar eerst zullen wij diep in ons hart Gods laatste Woord moeten begrijpen en er ons gelovig antwoord op geven. Kerstmis betekent: de heer leeft onder ons. Hij is bij ons, ook wanneer Wij door onnadenkendheid of zonde Zijn aanwezigheid vergeten of ver- °ntachtzamen. Door dit geloof wor- den wij gerechtvaardigd, omdat Christus' Kerstnacht ons hele leven Wezenlijk veranderd heeft. De Heer Is onder ons en gaat niet meer van ons weg zonder ons. Dat is het Kerst- leest, onze troost en onze vrede. Ons allen moge Gods genade dit hoop volle inzicht schenken. (Van een medewerker), e drie vakcentrales K.A.B., N.V.V. en C.N.V. gaan samen een pro gram van actie onwikkelen om de werknemers medebezitters en daardoor medebeheerders te maken van het produktie-kapitaai. Dit is zo ongeveer de kern van een mededeling welke de heer Middelhuis, voorzitter van de landelijke K.A.B., deed op de deze week gehouden verbonds vergadering van genoemde vakcentra le. Op zich zou men kunnen zeggen, dat hier niets bijzonders in zit, omdat mogen van ons bedrijfsleven. Het is der- keljjk plan, waarvan wij de nadere uit werking met grote belangstelling tege moet dienen te zien. rootse plannen vereisen tijd. Het zou volkomen irreeel zijn, te me nen dat het maken van een pro gram van actie ook op korte ter mijn zou betekenen, dat het tot zeer merkbare resultaten zal voeren. Men moet er niet alleen op rekenen, dat er vanuit de wereld, die het kapitaal bezit en beheerst, verzet zal komen, er zal ook bij menige arbeider voorlopig geen groot begrip voor dit ideaal zijn. Deze wijze van bezitsvorming immers mag op zijn allerzachts uitgedrukt geen rem betekenen op het investerend ver niet name in het katholieke kamp de gedachte aan bezitsvorming reeds sinds jaren wordt gepropageerd. We kunnen ook zeggen, dat. dank zij de activitei ten op politiek gebied, er landelijk al een behoorlijke aanzet is gemaakt tot particuliere bezitsvorming. De jeugd- spaarwet met honderdduizenden deelne mers bevordert bewust een mentaliteit welke tot sparen aanzet. De gepremi- ëerde bedrijfsspaarregelingen slaan in de bedrpven, waar zjj zijn ingevoerd sterk aan; het aantal deelnemers aan de ambtenarenspaarregeling is aanzien lijk. Bovendien zal de Tweede Kamer binnenkort nog de Wet op de Algemeite Premiespaarregeling behandelen, waar door we, alles bijeen genomen, de nei ging hebben te zeggen: er komt schot in de zaak. Maar de heer Middelhuis had met zijn mededeling al deze vormen van bezits vorming juist niet op het oog. Kenmerk immers van al deze regelingen is, dat bij de particuliere spaarder een stuk materiële weerstand gevormd wordt, welke vroeg of laat, maar lang niet in alle gevallen, kan en zal worden omge zet in een kleiner of groter stuk duur zaam bezit, zoals b.v. een eigen huis of duurzame gebruiksgoederen zoals een mooie technische inrichting van de wo ning. Overigens moet erop gerekend wor den dat met verloop van tijd dit spaar geld weer in enigerlei vorm consump tief zal worden aangewend. De drie vakcentrales juichen deze uiterlijke tekenen van welvaart toe, maar zijn van oordeel, dat hiermee slechts op matige en eigenlijk niet we zenlijke wijze wordt bijgedragen aan een veranderng van de bezitsverhoudingen. Men moet de gedane mededeling dan ook in een andere zin verstaan. De drie vakcentrales wensen tot uitdrukking te brengen, dat de verhouding tussen de productiefaktoren kapitaal en arbeid ook dient te spreken in een evenredige zeg gingsmacht op het geheel van de be drijf sverhoudingen. Als het meest bijzondere zouden»we vooreerst willen aanmerken, dat kenne lijk nu ook de socialisten zich voor be zitsvorming hebben uitgesproken. Dit is een verheugende ontwikkeling welke wij bijzonder toejuichen. Jaren lang toch hebben de socialisten zich verzet tegen deze wijziging in de maatschappelijke verhoudingen. Nu zijn we veranderingen in het den ken bij de socialisten langzamerhand wel gewend. Aanvankelijk hebben zij zich verzet tegen kinderbijslagregelin- gen, tegen P.B.O, tegen grotere vrij heid in de loonvorming en van al deze dwalingen huns weegs zijn ze terugge komen. Natuurlijk sprak de verbonds voorzitter van de K.A.B. niet namens of in opdracht van het N.V.V. maar dat hij kon zeggen, dat de drie vakcentra les een program van actie op dit punt gaan ontwikkelen, duidt er toch op, dat voorafgaand overleg moet hebben plaats gevonden. anneer men zich afvraagt, welke beweegredenen de drie vakcen trales tot deze gerichte activiteit hebben gebracht, dan achten wij het antwoord tamelijk duidelijk. De mo derne vakbeweging is we hebben deze stelling reeds vaak verkondigd een structuurelement in het maatschap pelijk leven. Dat betekent, dat zij krach tens haar wezen méér moet doen dan het vo-eren van sociale politiek op korte termijn. Ze moet meewerken aan ge zonde maatschappelijke verhoudingen of misschien nog iets duidelijker gezegd, zij moet te midden van de maatschappe lijke groeperingen, die samen het ge zicht van de samenleving bepalen, een wezenlijke en gelijkwaardige functie ver vullen. Aan deze gelijkwaardigheid wordt ge weld aangedaan, wanneer, zoals in het grotere bedrijfsleven, het bezit van het productiekapitaal en daarmee de feite lijke zeggingsmacht slechts aan één van de beide partijen toekomt. Feit is nog altijd, dat sociale maatregelen, arbeids voorwaarden in de meest brede zin van dat woord, onderwerp van overleg zijn tussen de beide groepen, waarbij regel matig spanningen optreden. Van techni sche, commerciële, economische en bestuurlijke medezeggingschap is nog geen sprake. Toch zijn al deze begrip pen ingesloten, indien men spreekt over een program van actie dat streeft naar medebezit van het produktiekapitaal bij de faktor arbeid. Alles bijeen mogen we dus rustig spreken van een opmer- halve ingesloten, dat van dit deelne men aan het produktiekapitaal ook maar het geringste deel direct consumptief zal kunnen worden aangewend. Daar mee toch zou een zeer slechtte dienst worden bewezen aan 's lands economie en daarvan zouden op de eerste plaats de werknemers de dupe worden. Dat is een van de eerste punten die, hoe het plan ook zal worden opgezet aan de werknemers zal moeten worden dui delijk gemaakt. Een volgende belangrijke vraag is of de vakbeweging in staat zal zijn de verantwoordelijkheid, welke uit dat me debezit onweerhoudbaar voorvloeit, ook aan te kunnen. Hierbij is het een geluk kige omstandigheid, dat b.v. de katho lieke vakbeweging al sinds tientallen jaren over eigen kerngezonde financi ële instellingen beschikt, welke als in stitutionele beleggers op de geldmarkt meetellen. We denken met name aan de Centrale Volksbank met een ingelegd kapitaal van rond 150 miljoen en de Levensverzekerings Maatschappij Con cordia. Ook het N.V.V. en C.N.V. zjjn sinds enkele jaren doende eigen spaar- instituten in het leven te roepen. Een actieprogram als bedoeld zal ze ker voor de spaarbanken van de vak beweging consequenties hebben. Blij ven de spaarbanken op zich noodzake lijke instituten, zij zullen zeker naast zich beleggingdepóts moeten krijgen, waar risicodragend kapitaal centraal en vakkundig kan en zal worden beheerd. De mededeling op de verbondsraad van de K.A.B. gedaan over het actie program tot medebezit van het produk tie-kapitaai alleen maar interessant noe men, zou een onverdiende onderwaarde ring zijn. In haar wezenlijke betekenis kan het een uiterst belangrijke stap zijn op de weg naar een verder gezond ma ken van de maatschappelijke verhoudin gen. (Advertentie) Vele Esso-dealers kunnen u uit voorraad leveren. En u weet het: (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG, 21 dec. In de staats courant van vandaag hebben de minis ters van Economische Zaken en van Landbouw een prijzenbeschikking voor brood afgekondigd, die geldt voor de provincies Noord- en Zuid-Holland, (Advertentie) AMSTERDAM, 22 dec. B. en W. van Amsterdam hebben een nader onderzoek ingesteld naar de geruchten over het „overlopen" van een ambte naar van Bouw- en Woningtoezicht naar de' NV Amstelstein, eigenaresse van het flatgebouw In de Vijzelstraat. Het raadslid de heer J. W. «Ie Bruyne (VVD) stelde hierover tot ieders ver rassing een vraag aan B. en W., don derdagavond, na de begrotingszitting. Men vond het op zijn minst verdacht, daar de ambtenaar (tot voordeel van „Amstelstein") advies tot slopen van het gebouw zon hebben uitgebracht. De wethouder van volkshuisvesting, mr. Th. Elsenburg, kon gistermiddag verklaren, dat de ambtenaar niet in dienst is getreden van „Amstelstein", doch van het administratie- en make laarskantoor NV Parnassus, dat o.m. DEN HAAG. 22 dec. Het gerechts hof heeft vrijdag Dij vervroegde uit spraak heslist. dat het laden en lossen van bagage van passagiers kan Deno ren tot de taak van schepelingen, in dien daartoe de gezagvoerder opdracm geeft Hiermee bevestigde het nol ae uitspraak van de president van de Rot terdamse rechtbank, in een K™01"'1 dat was gerezen tussen de Raad van Bestuur voor de scheepvaart, de hond van werkgevers in de geregelde njn- vaart der koopvaardij en de Holland- Amerika Lijn met anderzijds^ de cen trale van Zeevarenden der Koopvaar dij e>n Visserij (CJKV). Het geschil vond zijn oorzaak in Amerika, waar tijdens een havensta king aan de oostkust het personeel van de HAL werd opgedragen de baga ge van de passagiers te lossen en te laden. Het hof stelde in zijn uitspraak, dat aan boord van een schip de be velen van een gezagvoerder dienen te worden opgevolgd, mede als gevolg van de arbeidsovereenkomst. Het betreffen de bevel was niet in strijd met de re delijkheid, aldus beslist het hof. Er is geen sprake van, dat door het lossen van de bagage van passagiers „onder- kruiperswerk" zou worden verricht jegens de Amerikaanse havenarbei ders. De beslissing van het gerechtshof houdt tevens in, dat de CKV niet een circulaire mag zenden aan schepelin gen, zoals zij bij het begin van de sta king van havenarbeiders heeft gedaan. Daarin werd geadviseerd geen andere dan bedongen werkzaamheden te ver richten. De circulaire moest bij uit spraak van de president van de Rotter damse rechtbank worden ingetrokken. Tot op dit moment zijn de partijen in Amerika nog niet tot een overeen stemming gekomen. De „afkoelingster- mijn" van tachtig dagen loopt zondag 23 december af. Is er dan nog geen akkoord, dan zal de staking van de ha venarbeiders hoogstwaarschijnlijk op nieuw uitbreken. De CKV had de sche pelingen per circulaire willen waar schuwen, daar het laden en lossen van bagage door de stakers als onderkrui- perswerk zou kunnen worden betiteld, wat licht wordt „gewaardeerd" met een „ongelukje". Het gerechtshof, dat de uitspraak had bepaald op 25 januari wees ver/roegd arrest in verband met kans op het over twee dagen opnieuw afkondigen van een staking van Ame- tikaanse havenarbeiders. de administratie en de huren verzorgt van Amstelstein. De directie van Am stelstein voegt hieraan toe, dat Parnas sus een zelfstandige NV is en geen moeder- of dochteronderneming. ..Wat niet verhindert dat de beide bedrijven in één gebouw zijn ondergebracht. B. en W. achten het desondanks „bijzonder onjuist dat NV Parnassus iemand in dienst heeft genomen met wie zij te maken had toen deze nog in dienst was van Bouw- en Woningtoe zicht, en wél omdat hierdoor de schijn wordt gewekt alsof er bij Bouw- en Woningtoezicht bijzonder vreemde din gen zijn gebeurd". Men stelt er verder prijs op nadruk kelijk te verzekeren dat er ook zonder het advies van de overgestapte ambte naar een sloopbevel zou zijn uitgevaar digd. De directeur van Bouw- en Woning toezicht ir. L. van Marlen heeft B. en W. verzekerd zelf volledig achter het advies tot sloop gestaan te hebben, na zich persoonlijk met zijn naaste assis tent, ir. J. Nieuwenweg, van de situatie op de hoogte te hebben gesteld. „Een zaak van dergelijk belang laat ik niet door een ondergeschikte afdoen", was de strekking van zijn opmerking. „Gezien de gang van zaken kunnen we niet zeggen dat de ambtenaar een belangrijke stem had in de zaak: slopen dan wel reviseren," aldus wethouder mr. Elsenburg. B. en W. zullen nagaan welke rapporten de ambtenaar heeft opgemaakt en welke hun waarde in het geheel was. De wethouder wees er verder op dat destijds geen enkele garantie kon worden gegeven dat het gebouw na kostbare reviseringen nog enige tijd zou kunnen blijven bestaan. „Een gebod tot herstel kon zelfs niet worden gegeven daar de kosten, hier- aa„ verbonden, niet economisch ver antwoord waren. Zulk gebod zou door de Kroon vernietigd worden, daar er hier een Rijksvoorschrift bestaat". De ambtenaar toonde reeds geruime tijd zijn ongenoegen over zijn salarië ring en positie bij Bouw- en Woning toezicht. Hij zou eerst definitief zijn ontslag hebben gevraagd toen een colle ga een fraaiere promotie kreeg dan hij zelf. Wethouder mr. Elsenburg heeft zich de hele dag met deze geruchtmakende indiensttreding beziggehouden. Merk waardig is dat de voorzitter en secre taris van „Pamasus" destijds bij hem zijn geweest om over de afbraak van liet flatgebouw te spreken. Hij had de indruk gekregen dat ze namens de n.v. „Amstelstein" optraden. Hij noem de de indiensttreding van de ex-ambte naar bij de N.V. Parnassus „een blun der tot en met". Noord-Brabant, Limburg, Gelderland, Overijssel, Drente en Utrecht. In de beschikking wordt bepaald, dat de prijs van een brood van 800 gram niet hoger mag zijn dan de prijs van 1 juni 1962 vermeerder met 3 cent. De prijzenbeschikking is een gevolg van het teleurstellende resultaat van het onderzoek, dat de Economische Controledienst in de afgelopen dagen naar de broodprijzen heeft ingesteld. Zoals bekend had minister De Pous begin van deze maand na moeizame besprekingen met vertegenwoordigers van de Nederlandse Bakkerijstichting bepaald, dat per 10 december het brood met één cent in prijs zou mo gen worden verhoogd. Onder de voor waarde dat de bloemprjjzen inmiddels niet zijn gedaald, zou op 7 januari a.s. een nieuwe verhoging van één cent mo gen worden toegepast. In feite berekenden de bakkers al ge ruime tijd prijzen, die twee a drie cent hoger lagen dan de officieel toegestane. De minister deed toen dus niet veel meer, dan die verhogingen legaliseren. Het is echter gebleken, dat er in de bovengenoemde provincies nog veel bak kers zijn, die opnieuw een te hoge prijs berekenen. Daarom hebben de ministers nu hun prijzenbeschikking afgekondigd. Het ge volg is, dat vanaf morgen tegen bak kers, die zich niet aan de voorschriften houden, proces-verbaal kan worden op gemaakt. De prijzenbeschikking geldt niet voor de provincies Groningen Fries land en Zeeland, omdat de ECD daar geen overtredingen heeft kunnen ontdek ken. De bakkerijstichting toonde zich van morgen zeer teleurgesteld over het feit, dat zoveel bakkers zich niet aan de afspraak hadden gehouden. Er is vol gens de stichting slechts één verzach tende omstandigheid: veel bakkers zijn in verband met de feestdagen al vele weken van 's morgens vijf tot 's avonds tien uur druk in de weer en zij hebben het daarom met de prijzen wel een beetje geloofd. Intussen blijft de moeilijkheid ook ondanks de prijzenbeschikking dat veel huisvrouwen niet weten wat zij voor een brood betalen en nog veel minder wat zij er voor zouden mogen betalen. Er bestaan al vele jaren over liet ge hele land, en zelfs in dezelfde gemeen te, prijsverschillen van één tot drie cent en aan die situatie verandert de ijzenbeschikking, die uitgaat van de ijs van 1 juni j 1., niets. De enige oplossing hiervoor zou zijn dat minister De Pous een algemeen geldende_ prijs voor het brood zou vaststellen. Dit zou echter in feite tot gevolg hebben dat de prijzen tot het hoogste niveau zouden moeten worden opgetrokken en dat elke mogelijkheid tot prijsconcurrentie zou verdwijnen. Daarvoor schrikt men op het ministerie toch wel weer terug. Men rekent voorlopig op de intensieve con trole van de ECD. AMSTERDAM, 21 dec. (ANP) Het actiecomité van de tegen het litera- tuurbeleid van de regering protesteren de schrijvers heeft aan de onderteke naars van het manifest van 11. decem ber jh, wier aantal inmiddels tot 100 gestegen is, een circulaire gezonden, waarin wordt verzocht instemming te betuigen met de volgende voor onbe paalde tijd bedoelde besluiten: le. De ondertekenaars van het mani fest der 65 verbinden zich met ingang van 1 januari 1963 geen prijzen, reis beurzen of opdrachten meer te aan vaarden van rijk, provincies, gemeen ten of particuliere instellingen. 2e. Geen zitting meer te nemen in jury's en commissies, die advies uit brengen omtrent genoemde uitkerin- ringen. Een delegatie uit het actiecomité is uitgenodigd op 22 januari een onder houd te hebben met de staatssecreta ris van O. K. en W. mr. Y. Scholten. Na dit gesprek, waarin vijf delegatie-' leden concrete voorstellen zullen doen tot verbetering van de materiële posi tie van de Nederlandse schrijvers, zal het comité zich nader beraden. ROTTERDAM. 22 dec. (KNP) Mgr M. A. Jansen heeft namens het Ne derlands Episcopaat benoemd tot bis schoppelijk commissaris van het Kar dinaal van Rossum-instituut (KAROSI) de hoogeerw. heer drs. Th. W. Zwart kruis, deken van Haarlem. MOSKOU, 21 dec. Rtr./ANP Het Sovjet-persbureau Tass heeft gemeld dat de Nederlandse ambassade in de Sovjet-Unie geen visa heeft willen geven aan een Russische jeugddelegatie die was uitgenodigd voor het negende congres van, het algemeen Nederlands jeugdver- bond te Rotterdam, dat morgen wordt geopend. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft bevestigd dat de desbetreffende verzoeken zijn afgewezen, zoals ge bruikelijk zonder opgave van redenen. Geen Kerstmis zonder Kerststukje. En geen Kerst nummer ook. Dat zal U trouwens al bij enig vluch tig doorbladeren van dit blad opvallen. Ik vraag mij echter af wat ik in deze hoek van de krant bij een gelegenheid als deze nog moet opmerken. En eer lijk gezegd weet ik niets anders te verzinnen dan een verwijzing naar een Zalig Kerstfeest. Vooral ook omdat ik vind dat de jaarlijks weer kerende Kerstmis even „logisch" is ais de eeuwigdurende zaligheid. Ik zou kunnen gaan praten over vrede op aarde. Maar dan begint U misschien tóch weer te lachen. En nu weet ik niet onder wat voor omstandigheiden mensen dit jaar weer hun vrede op aarde beleven. Zelfs de meest exuberante fantasie schiet hier, geloof ik, tekort. Wel is het mi.in diepste overtuiging, dat een zeker soort zaligheid te verwer kelijken is. desnoods tegen alle on gunst der tijden in. Dat is een kwes tie van persoonlijke gesteldheid. Kortom, laat ik mij beheersen. Dat wil dus zeggen: „Van ganser harte een Zalig Kerstmis voor U allen". (Advertentie) MENTHOLPELLETS Tegen hoest en'Keelpij" Uitwerking frappant AMSTERDAM. 21 dec. (ANP) De raad van studentenpredikanten te Am sterdam, waarin de hervormde, gere formeerde, lutherse, doopsgezinde en remonstrantse studentenpredikanten sa menwerken, heeft telegrammen gezon den aan de bisschop van Haarlem en aan kardinaal Alfrink waarin hij zjjn leedwezen betuigt over eventuele maat regelen tegen pater J. van Kilsdonk, de rooms-katholieke studentenmoderator te Amsterdam en verklaart het te zul len toejuichen als pater Van Kilsdonk in zijn werkkring gehandhaafd zou kun nen blijven. De telegrammen waren ondertekend door de voorzitter van de raad. ds. mr. A. A. A. E. A. Voerman en de se cretaris, dr. H. M. Kuitert te Amster dam. (Aduertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. DEN HAAG, 22 dec. In België, Luxemburg en Nederland wordt thans een onderzoek voorbereid of ingesteld naar de werking van enkele geneesmid delen, die meclizine bevatten (postafe- ne, emesafene, cranimal en suprimal). Dit blijkt uit een brief aan artsen en apothekers van een Nederlands bedrijf, dat de meclizine-houdende produkten in licentie vervaardigt. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft er onlangs op gewezen, dat het gebruik van deze geneesmiddelen door aanstaan de moeders niet anders dient te geschie de dan op voorschrift van de behande lende arts. Twee onderzoekingen, waarbij in to taal 38.000 moeders waren betrokken, hebben tot dusver geen aanwijzing op geleverd voor een eventueel misvormend effect door meclizinie op het kind, al dus deze brief. De fabrikant neemt aan, dat de uit eenzettingen de artsen in staat stellen hun vrouwelijke patiënten, die met me clizine zijn behandeld, de geruststelling te geven waarop zij recht hebben. HAAMSTEDE, 22 dec. Bij restau ratiewerkzaamheden aan de Neder landse hervormde kerk in Noordwelle, gemeente Westerschouwen, is gisteren de 63-jarige metselaar C. van der Velde uit Serooskerke door een stuk balk getroffen en zo ernstig gewond, ■dat ter plaatse is overleden. i De nieuwe voorzitter van de A.N.W.B., ir. F. H. van der Linde van Sprank huizen, voelde zich reeds als student in Delft, waar hij in 1947 zijn ingenieursdiploma be haalde, meer aangetrokken tot de planologie en de beleids kwestie rondom technische vraagstukken dan tot de con structieve techniek zelf. „Ik heb veel respect voor technici, naar zelf ben ik geen construe rend technisch man", zegt hij, gezeten in zijn ruime werkka mer van het gebouw van de Utrechtse Provinciale Water staat, waarvan hij in 1956' op 34-jarige leeftijd directeur- hoofdingenieur werd, na daar in 1948 in dienst te zijn getre den. Op het grote bureau hebben de weinige voorwerpen netjes hun plaats en nergens liggen paperassen verspreid. Deze ka mer wordt gebruikt door iemand met een sterk gevoel voor or dening. Dat komt ook tot uiting in zijn betoog, klaar en helder, zeer logisch opgebouwd. Met enkele woorden weet hij de kern van een zaak te raken. Uitmuntende eigenschappen om een grote organisatials de A.N.W.B. te leiden en als voorzitter de gang van zaken op congres of ver gadering goed in de hand te houden. Daarbij komt de gelukkige combinatie van twee onderwerpen, verkeer en recreatie waarvoor hij een bijzondere belangstelling heeft. Méér dan dat: hij is op beide terreinen dagelijks praktisch werkzaam. „Verkeer en recreatie spelen samen in mijn taak bij Waterstaat en vloeien in elkaar". De heer Van der Linde van Sprankhuizen wijst erop, dat dit ook het ge val is bij de A.N.W.B., die goede gedachten wil ontwikkelen ter beveili ging van het verkeer en tevens ideeën aan de hand doet voor een gezonde recreatie. Hij herinnert aan de onlangs in het leven geroepen stichting „Wetenschappelijk onderzoek verkeer", aan hetgeen wordt gedaan om de recreatie zoekende stedeling te helpen door het uitzetten van toeristische routes. „De mensen hebben geen idee, waar ze het mooie moeten zoeken en kómen in deze omgeving bijvoorbeeld meestal terecht op de Larense hei. Er zijn nog heel veel andere mooie gebieden en door de mensen daarheen te brengen, waarvoor zij gewoonlijk van landwegen gebruik moe ten maken, bereiken we een tweeledig doel. Wij helpen de mens en dienen tevens het verkeer, omdat wij de drukke autowegen ontlasten." Toch komen verkeer en recreatie vaak met elkaar in bot sing; er wordt dikwijls een mooi landschap opgeofferd om wegen aar. te leggen. De nieuwe A.N.W.B.-voorzitter waarschuwt in dit verband, dat vooral in het westen van het land de grootste voorzichtigheid is geboden om het natuur schoon zoveel mogelijk te sparen. „Ik geloof echter", voegt hij eraan toe, „dat het in ons land mogelijk is de wegen zó aan te leggen, dat ze het landschap weinig schade doen." Aan de andere kant ziet hij óok als voor deel. dat door de aanleg van wegen een gebied wordt ontsloten, waar anders niemand kwam, zodat de schoonheid, die daar heerst, verborgen bleef. Het verkeer is nu eenmaal een gegeven, waarmee men rekening moet houden. Wegen zijn nodig. De Napoleonswegen lopen recht van net ene punt naar het andere, maar tegenwoordig deen we dit anders. Zelfs waar we een rechte weg kunnen maken, brengen we er flauwe bochten in, om dat dan de weggebruiker zo nu en dan een blik op het landschap krijgt. Daarvoor werkt Waterstaat steeds meer samen met planologische diensten en gemeentebesturen." De heer Van der Linde van Sprankhmzen heeft een grote liefde voor het landschappelijk schoon. Zijn lidmaatschap van het bestuur van „De Hollandsche Molen" bewijst dat ook nog eens.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 5