m D.H.C. profiteert ten volle van Limburgia's vele zwakke plekken SWs gestroomlijnde' aanval koploper HVC bijna te veel BEGIN ZWAK AANVALSSPEL VAN BEIDE PLOEGEN VOOR EEN GOED HORLOGE R. M. VAN DETH V) Sparta wèl, Feijenoord géén baat bij speciale ijsschoen Limburgia's positie hachelijk XERXES SCHIET WEER MET SCHERP Ondanks sneeuwbuien, goed voetbal Van Meeteren mist opgelegde kans Nieuwe voorhoede van Excelsior geen succes! donderdag 27 december 1962 iSportkuió LEMMENS Uitslagen reserves semi-profs PAGINA 13 (Van onze verslaggever) Rotterdam27 dec. Hoe pel Feijenoord ook gisteren in zijn Wedstrijd tegen stadgenoot èn Tivaal Sparta over de reeds veel Geprezen en hoog geroemde spe ciale „ijsschoen" beschikte, is het stadionbewoners niet gelukt om zich Sparta, gisteren een enthou- siist en uitstekend team van "evenwichtskunstenaars" van het tyf te houden. Met andere woorden: toen Feijen- °°rds spelers gisteren met gebogen b-oofden Spangens voetbalkasteel ver beten, klonken geen opgetogen kreten ^an trouwe supporters door de Met poedersneeuw bezoedelde lucht, feijenoord kon zich niet staande hou den, letterlijk en figuurlijk niet. En bat met speciale „ijsschoenen Schoeisel waarover ook Sparta be schikte en waarmee de Spartanen wel °t>er de kei-harde grasmat, later ook bijzonder gladde tapijt, schoven. „Het de triomf van de techniek", fluis- terde Sparta's jonge oefenmeester Piet isser na afloop van de wedstrijd ons M het oor. Hij vormde het middelpunt ^an een stralende kring Spartanen. 'Met mijn jongens doe ik drie keer hr week lichaamsoefeningen en dat "komt er op den duur wql. uit, Ret is indaag gebleken. Op dit veld moest feijenoord zich doldraaien op de bendingen van mijn jongens. Ik ben Meer dan tevreden met dit resultaat. vergeet het niet. Het was de triomf van de techniek". ■HH Onmogelijke opgave (Van onze sportredactie) HILVERSUM,, 27 dec. Hilversum leed deze kerst week zjjn tweede nederlaag. Zondag tegen B.V.V. was dat een zeer eervolle, maar van de wedstrijd van gisteren te gen Xerxes kon dat niet ge zegd worden. Althans in de tweede helft liet de thuisclub het er lelijk hij zitten en nam Xerxes het heft geheel in handen. Het werd tenslotte een volkomen verdiende en grote zege voor de Rotterdam mers. Geen strijd.... SCHIEDAM, 27 dec. Onder wel zeer barre weersomstandighe- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 27 dec. Excel sior en Fortuna VI., twee ploegen die vorig jaar tot de bevoorrechten behoorden, die de „struggle for life" in de eerste divisie overleef den, hebben gisteren in een troos teloos duel op pijnlijk duidelijke wijze gedemonstreerd tot welk een bedenkelijk laag peil hun voetbal prestaties zijn gedaald. Goed, de omstandigheden waren er niet naar, dat men een gaaf spelletje mocht verwachten, maar zelfs geen bekeken passje of een listig „hak je" kon er gisteren af. Alles ging te traag en men speelde zonder over tuiging. Vooral het voorhoedespel van beide ploegen was opmerkelijk zwak. Dat was wel het meest te leurstellende voor Excelsior. De Woudesteiners, die allang met een voorhoedeprobleem in hun maag zitten, brachten gisteren namelijk een geheel gewijzigd aanvalskwin- tet in het veld. Maar ook deze ver nieuwing bleek geen succes. For- tuna's zege met 01 was bepaald niet verdiend. Beide ploegen waren even zwak en van een overwicht van een dezer clubs is geen sprake geweest. Het Vlaardingse doelpunt was bovendien een zuivere geluks treffer. Experiment! Beslissing.... Bijna.... mill! I Doelman Heitman van HVC grijpt in bij een aanval van SVV's middenvoor Van Meeteren. Zo te zien zet Van Mee teren zich af op de rug van HVC's doelman. Het was een van de vele spannende momenten uit het duel tus sen koploper HVC en het lager ge plaatste Schiedamse SVV. Hllllllllllll!lllll!llllllll!lll!lllllll!lllllll!lll!l!l!lllllllllll!llllll||||||||||!l!!ll!lll!||||||| den hebben S.V.V. en H.V.C. een loffelijke poging ondernomen om te voetballen. En beide partijen verdienen alle lof voor de wjjze waarop zij aan deze wel zeer moei lijke opgave voldeden. S.V.V. ver diende het gelijke spel op koploper H.V.C. volkomen en met een beetje geluk waren de beide punten in Schiedam gebleven. In de tweede helft, toen S.V.V. een voortdurend aanvalsoverwicht had, viel bij een uitval de Amersfoortse gelijkma ker, terwijl daarna de Schiedamse midvoor Van Meeteren een kans om de zege toch nog veilig te stel len, niet wist te benutten. Offensief HET NIEUWE DAGBLAD naar het van ouds bekende adres: GROENENDAAL 19 GOUDA sje 100% WATERDICHT CONDENSVRIJ Sparta s trainer Piet Visser: triomf der techniek" X BRUNSSUM, 27 de positie waarin dec. In de benar. I hij richtte te hoog, zodat de bal over de Limburgia momen- lat vloog. In Sparta's kleedkamer heerste dus een vreugdevolle stemming. Een ge heel ander beeld bood Feijenoords bleed ruimte. Hier geen opgewonden Gesprekken. Slechts een koel en nuch ter overdenken van de wedstrijd. „Zij beelden beter; zij kwamen op Gladde veld uitstekend vooruit. En Geluk....", zei Hans Kraay. Veel lof ''od men in deze met waterdamp ge- vaide kleedkamer voor Sparta's laat je en derde treffer. „Een juweel van eeh doelpunt", zo formuleerde Reinier rcyermaat aller mening. Niet lang ebben Feijenoords sterren bij het teleurstellend resultaat van de wed- 'ryd stilgestaan. Zij waren vol van teel verkeert, moet men yóór de wed' strijd tegen D.H.C. de spelers, wel vervelens toe hebben Ingeprent, dat de show welke Nederlands jongste Mbarettier Rudi Carell TV-minnend ederland voorschotelde. Misschien *°as het mislukte prijsschieten op de "t aanval de beste verdediging is men deze zegewijze de nodige waarheid niet ontzeggen, in Brunssum heeft men toch kennelijk verzuimd er bij stil te staan, dat men terwille van de aan val de verdediging toch niet helemaal mag verwaarlozen. D.H.C. sloeg er vrij gemakkelijk de volle munt uit. Terwijl men bij Limburgia slechts oog had voor de aanval, voor D.H.C. op het vinlcetouw zitten. Uit benarde positie werd enkele malen met een verre trap een plotselinge tegenstoot voorbereid. Tweemaal trof zo'n tegenstoot Limbur- gia in het hart. Na twintig minuten in de tweede helft zat D.H.C. zoals men dat wel eens pleegt te zeggen: met een dit j voorsprong van 30, op fluweel. De amper 1500 toeschouwers die de moed konden opbrengen het vrij gure winterse weer te trotseren, jubelden voor hun favorieten, toen Den Edel in min der dan een kwartier de bal achter doelman Kalden joeg scheidsrechter Snoek kon er echter geen vrede mee heb ben: buitenspel. En D.H.C. kreeg re den om zelf, met reden, te juichen. Want na 'n voorzet van Van Buuren kon doel man Wings net niet bij de bal, wel Tetteroo. En dat betekende 0—1 Het had snel gelijk kunnen zijn, want Ge- rards verscheen vrij voor doelman Kal den, maar hij was zo vriendelijk de bal recht in de handen van Kalden te mik ken. Ook Hellemons was onfortuinlijk: totTegenstoot.... all de Met man en macht concentreerde Lim- Mag burgia zich op het doel: eerst gelijk ma ken en dan... Maar de zo nodig ver sterkte achterhoede van D.H.C. ontnam de Limburgse aanvallers alle illusies en plaatste zelfs onverhoeds een geslaagde tegenstoot. Met een verre trap werd Zee- gers aan het werk gesteld en aangezien dezie op de Brunssumse helft niemand anders aantrof dan doelman Wings, ste vende hij regelrecht op succes af, 02. De maat was echter voor Limburgia Na afloop van het duel werd doelman aagse HOKIJ een ongunstig voor- middag wei- Neen, hoor, zei ons Coen °ulijn. „Wij hadden geen geluk". (Zie voor verslag pagina 15) teken? M, nig werk te doen kreeg, door jeugdige supporters „overspoeld". Een ijlings toegeschoten suppoost houdt een oogje in het zeil om in te grijpen indien dit noodzakelijk mocht zijn. :j Het tweede doelpunt van Sparta, ge maakt door Tonnie van Ede, onzicht baar op deze foto. Het schot, dat Van Ede afvuurde deed de bal, volkomen onverwacht voor Pieters Graafland in het doel caramboleren. Verslagen ligt Feijenoords doelman op de grond. Zijn uitgestoken vuist kan de vaart van de bal niet meer stuiten. nog niet vol. Ook Van Buuren kreeg on verwacht een volkomen vrij veld voor zich. Het uitlopen van doelman Wings mocht niet baten 03. Limburgia zag zich aldus onverwacht voor een onmogelijke opgave gesteld. Wel werd de verdediging van D.H.C. nog on der een zware druk gezet, maar pas toen doelman Kalden een hard schot van Ge- rards niet kon bedwingen, kon Bisschops toeschieten, 13. Het vormde slechts een kleine pleister op de Brunssumse wonde en die werd feitelijk nog afgerukt, tóen twee minuten voor het einde midvoor Janssen de triomf van D.H.C. nog méér relief gaf. 1—4. Voor de rust zag het er daar nog geenszins naar uit. De gastheren gaven niet alleen goed partij, maar zij hadden ook veelal het initiatief in handen. Hil versum had Akkerman uit de defensie gehaald en hem op de middenvoorplaats opgesteld. Maar deze bleek niet in staat de produktiviteit van zijn team op te voeren. Wel kwam hij na 20 min. spe len tot de eerste treffer, maar wegens buitenspel kon de arbiter Dorpmans uit Arnhem geen doelpunt toekennen. Zelfs kreeg Hilversum twee minuten later een pracht gelegenheid om de score te ope nen, toen Akkerman werd gevloerd en Krant een strafschop mocht nemen. Zijn schot werd echter door de doelman Kag- chelland fraai gestopt. In het laatste kwartier van de eerste helft gaf Xerxes de toon aan wat in de 33ste minuut leidde tot het eerste doel punt. Een fraaie pass van Faas Wilkes werd door linksbuiten Petterson ge bruikt om de bal hard, via de onderkant van de lat, in te schieten (0—1). Twee minuten voor de rust loste Wikes een schot, waarbij doelman Van Maren de bal niet klemvast kon krijgen. Midvoor Snoeck kon toen de terugspringende bal gemakkelijk in het doel deponeren. (0—2) Na de rust is er van strijd weinig sprake geweest. Hilversum liet het en geheel bij zitten en Xerxes voerde d<j boventoon. Toch duurde het nog tot de 25ste minuut alvorens Petterson, geheej alleen door de Hilversumse defensie ge broken. Van Maren voor de derde madl het nakijken gaf (0—3). Vijf minuten later had een soloactie van Wilkes suc ces (0—4). Weer vijf minuten later was het Snoeck, die de eindstand op 05 be paalde. Hilversum kreeg nog wel .enkele kansjes, maar het futlose spel van zijn aanvalslinie gaf de Rotterdamse ver dediging weinig moeilijkheden. Advertentle MEENT 8 GOUDSESINGEL 344 ROTTERDAM - TELEFOON 131130 Excelsior en FortunaVl. tonen hoe het niet moet Bij Excelsior is men thans defini tief aan het experimenteren geslagen. In de wedstrijd tegen Fortuna VI. had men de beide buitenspelers Weber en Corpeleyn aan de kant gezet, terwijl Slui en Brand na langie tijd weer hun intrede in de voorhoede deden. De halfspeler Van de Polder werd dit keer op de middenvoorplaats gepos teerd en Butter mocht het in de half- linie proberen. We merkten al op dat de nieuwe voorhoede (v.l.n.r. Van de Burg, Slui, Van de Polder, De Vries, Brand) een weinig bemooedigend de buut maakte. De enige, die tot ver dienstelijk werk kwam, was De Vries. De come-back van Slui en Brand was bepaald niet imponerend, terwijl Van de Polder als teruggetrokken mid denvoor de fout maakte het spel te dikwijls af te remmen. Toch was Excelsior's vernieuwde voor hoede niet slechter dan die van Fortuna VI. Dat is misschien een troost, zij het een schrale. In het Vlaardingse aanvals- kwintet stelde vooral middenvoor Her wig teleur. Hij liet heel wat bruikbare kansen liggen. De eerste helft was nauwelijks het aankijken waard. Er werd in de voor hoedes ontzettend veel „geklungeld" en legio kansen werden om zeep geholpen. De Vries bij Excelsior en Verweel bij Fortuna VI. waren eigenlijk de enigen, die hun taak in de aanval begrepen. De anderen waren te traag om enig ge vaar in hun acties te leggen. Na de rust werd het spelbeeld wat aantrekkelijker. Ondanks het feit, dat het veld voortdu rend gladder werd door de gestaag neer vallende sneeuw, gingen beide ploegen wat meer in het offensief en af en toe beleefden de 15000) toeschouwers zelfs een spannend moment. De beslissing in deze wedstrijd viel tien minuten na de hervatting. Tijdens een scrimmage schoot Van de Berg gemakkelijk houdbare bal in de richting van het doel. Ongelukki gerwijs voor Excelsior raakte Butter echter het leder met zijn hoofd aan en met een vreemde draai verdween de bal in het net. Doelman Brouwer maakte nog een vertwijfelde sprong maar hij had geen schijn van kans. Bijna was Excelsior aan de onge twijfeld verdiende gelijkmaker geko men. Dat was in de vijftiende minuut, toen Slui door Van de Berg in het strafschopgebied ten val werd gebracht. Zo leek het althans. Scheidsrechter El- singa kende een strafschop toe. Lager waard plaatste zich achter de bal. Kee per Hooijmans stopte het keiharde schot echter voortreffelijk. Hij sloeg de bal met de vlakke hand weg. Dat bezorgde hem weliswaar de nodige pijn, maar zoals later zou blijken, steldé hij met deze redding de zege van de Vlaardingers veilig. Doelman Hooijmans van Fortuna VI. belet Brand het scoren in het duel tussen Fortuna VI. en Excelsior. Der gelijke toneeltjes hebben de 1500 toe schouwers niet vaak gezien, want bei de aanvalslinies faalden. Ontegenzeggelijk hebben beide ploegen daarna nog hun best gedaan om wijzi ging in de stand te brengen. Aan en thousiasme ontbrak het hun zeker niet. Van beide aanvalslinies ging echter zo weinig kracht uit, dat succes uitgesloten •was. De gasten konden slechts in de eerste helft hun goede plaats op de ranglijst waar maken. De ploeg combineerde er duchtig op los, combinaties, die de goede voorhoede echter wei te ver doorvoerde. Kouwen kreeg het vaak moeilijk, nadat Surstedt reeds in de eerste minuten had weten te scoren, een doelpunt dat God ding echter o.i. ten onrechte afkeurde. Zo wist hij een schot van Dielissen net over te tippen en een schot van Houtveen uit een combinatie met Maas fraai te stoppen. Eerst na een kwartier wist SVV zich wat los te werken. Van Pelt kwam tot een schot, dat net over vloog. Hubert wist gevaar te stichten, zo ook in de 24ste minuut. Toen werd hij door de uit blinkende Van Eden van de bal gewerkt. De vrije schop, bijna op de achterlijn, werd door Van Pelt zo, listig genomen, dat de bal tot verbazing'van de verkeerd opgestelde verdediging, doel trof (10). En bijna zou SVV bij de rust met 20 hebben voorgestaan, want uit een corner wist Van Meeteren fraai inkop pend Heitman te passeren. Back Ter Weele kopte de bal echter keurig van onder de lat weg. Nadat Houtveen zijn „wippertje" Over Kouwen net naast had zien belanden, kon Heitman op uit stekende wijze een kogel van Slaven burg stoppen. In de tweede helft, toen HVC tevens de in kracht toenemende sneeuwbui tegen kreeg, zette SVV een langdurig offensief in. De goede verdediging van HVC bood echter maar weinig schietkansen ondanks het vaak goede spel van Kaak en Slaven burg. Bij een vrije schop van Van Pelt kopte Van Meeteren net naast. Verder dan een serie hoekschoppen kwamen de SVV-ers niet. In de 23e minuut schoot Houtveen bij een van de sporadische uit vallen uit een voorzet van Maas de gelijk maker achter Kouwen, maar tot het einde stond het HVC doel onder druk. Even voordat Van Meeteren, geblesseerd, moest uitvallen, miste hij een geheide kans, hetgeen Surstedt in de laatste minu ten aan de andere kant eveneens deed. Bij SVV speelden Daniels en Ris een goede partij. Zij waren het vooral, die de sporadische pogingen van de gasten, na de rust, in de kiem smoorden. Res. 2e divisie A: DFC 2—DOS 2 7—2 Wilhelmina 2—DHC 2 2—4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 13