NERVI BOUWT HOTEL EN VERMAAKCENTRUM Scheveningen krijgt - van de pier af gezien - een nieuw silhouet Afbraak Palace-hotel, restauratie Kurhaus en bouw twee torenflats Voor ƒ65.000 aan Visser- Neerlandia-prijzen Het rode lichtje STAKINGSRECHT EN STEM VAN DE OUDERS OOK VOOR VLISSINGEN EEN NIEUWE PIER Rond 6 januari: uurloonactie KAJ Nederl. Onderwijzersvereniging Vrijwillige rijks- steun aan weduwe militair het nieuwe dagblad Milde straf geëist Moeder uit inbreken om haar kinderen te kunnen kleden Bemanning van Nina-2 met lijnschip terug Onderscheiding VERMOUTH Echtpaar bij slippartij omgekomen Benoeming Nieuwjaarsmars tegen atoombewapening nu ook in Den Haag VRIJDAG 28 DECEMBER 1962 PAGINA 5 yan de pier af zal Scheve ningen deze aanblik gaan bieden: links op de voor grond een stukje van de tweeën dertig meter hoge reclametoren die ten zuiden van de pier komt te staan. Daarnaast van links naar rechts: het nieuwe Palace, de torenflat op de plaats van het Palais de Danse, het ver bouwde Kurhaus en een tweede torenflat. Nieuwe terraslijn Sloop „Galerijen" Examens Op de plaats van de oude pier zal ook Vlissingen een nieuwe pier krijgen. Het wandelhoofd wordt honderdtweeënveertig meter lang. Het eindigt in een eiland, waarop plaats zal zijn voor ver schillende vermakelijkheden, een café-restaurant, een zonneterras en winkeltjes. Bovendien zal er een beweegbare aanlegsteiger komen voor rondvaartbootjes. Aan één zijde van de pier zal de pro menade worden overdekt. Het ontwerp voor dit wandelhoofd is van de architecten Van Steenis en Dingemans te Utrecht. De pier wordt gebouwd in opdracht van de Exploitatie Maatschappij Sche veningen. Men hoopt, dat de pier in de zomer van 1964 voor het publiek open zal zijn. (Van onze Haagse redactie) SCHEVENINGEN, 28 dec. Van de pier af gezien zal Scheve- Dingen, als de plannen van de ge- COGNAC lijknamige Exploitatie Maatschap pij werkelijkheid worden, een ge heel nieuw silhouet krijgen. Twee flatgebouwen zullen als torens van Babel het byzantijnsche Kur haus chaperonneren ter rechter- en ter linker zijde. Het statige en sombere moorse Palace-hotel zal worden afgebroken om plaats te maken voor een nieuw hotel, dat met zijn vijf terugspringende, driekantige terrassen zal doen denken aan de befaamde hangen de tuinen. Aan de noordzijde van de boulevard zal een hotel komen in een torengebouw. Daar is ook een vermaakcentrum geprojec teerd. Advertentie UTRECHT, 28 dec. De KAJ en de VKAJ in Nederland vieren dit jaar voor de achtste maal hun internationale dag. In het kader van deze dag wordt tevens rond 6 januari de KAJ-VKAJ-uurloon- actie gehouden. Doel van de viering en van de actie is, dat de kajotters hun bijdrage geven aan de uitbreiding van de KAJ in de wereld en de uitzending van kajotters naar ontwikkelingslanden mogelijk maken. Van de opbrengst van de uurloonactie (vorig jaar 62.000 gulden), gaat een ge deelte naar de internationale KAJ te Brussel voor de uitbreiding van de or ganisatie in het buitenland, een ander gedeelte naar de nationale KAJ, waar mee uitzending naar het buitenland wordt bekostigd. In het kader van de actie .Wereldwjjd" heeft de Neder landse KAJ in de afgelopen vijf jaar reeds 85 jongeren uitgezonden. Wat de Europese plannen van de KAJ betreft, heeft het migratieprobleem de grootste aandacht. Voor de in Nederland wer kende buitenlanders zoekt de KAJ ver bindingspersonen, die de verbinding moeten vormen tussen de arbeiders en de directies van de bedrijven waarin zij werkzaam zijn. Voor de Spanjaarden hoopt de KAJ begin volgend jaar iemand te hebben gevonden. een driehoek en is ontworpen in de stu dio van prof. Luigi Nervi te Rome in samenwerking met het architectenbu reau E. F. Groosman te Rotterdam. In de driehoekige toren zullen ook va kantieflats komen. Het restaurant, de snackbar, de keuken en het solarium zullen worden ondergebracht in een vrijstaand gebouw. Een luchtbrug zal de verbinding vormen met een meer landinwaarts gelegen vermaakcentrum. Dat vermaakcentrum zal onder meer een sporthal krijgen. Overwogen wordt op het dak een heli-haven aan te leg gen. Daarmee zal niet alleen een ver binding van Scheveningen met andere plaatsen met een helihaven mogelijk zijn, men denkt er ook over als attractie vluchten boven de badplaats en Den Haag te gaan maken. De plannen voor een nieuw Palace- hotel en de gebouwen rondom het Kurhaus zijn van de architekt D. C. Apon te Rotterdam. Het „Palais de Dans" en het postkantoor aan de Palacestraat zullen voor deze ver nieuwingen moeten verdwijnen. Ze zul len plaats maken voor eert van de torenflats en een nieuw complex za len, dat aansluit aan het Kurhaus. Het Kurhaus zelf zal over het terras worden uitgebreid; dit terras krijgt een nieuwe lijn, die zich aansluit bij de gevels van de winkels en restau rants beneden aan de boulevard. Een brug zal van het Kurhausterras voeren naar het terras van het nieuwe Palace. Van daar zal weer een brug over de boulevard naar de pier lopen. Aan de andere kant van het Kurhaus zet het terras zich voort langs het mo nument voor de gevallenen om aan te sluiten aan de bestaande wandelweg on der het terras van het Grand Hotel. De tweede torenflat en nog enkele zalen zullen aansluiten aan het Kurhauspavil- joen, dat in stand blijft. Aan de landzijde van Kurhaus en Pa lace zal ook het een en ander verande ren. De „Galerijen" worden afgebroken om plaats te maken voor nieuwe kan toorgebouwen. De Palace-straat zal wor den overhuifd met een kantoorgebouw. Aan de andere kant naast hef nieuwe Palace komt een winkelplein, dat ook toegang biedt tot de pier. Voor het complex op de noordelijke zijde van de boulevard, waarvan de bouw het eerst zal worden aangevat, is het schetsontwerp gereed. Na de uit werking van het ontwerp moeten nog de officiële goedkeuringen worden ver kregen, zodat niet bekend is, wanneer de bouw begint. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 dec. „Ik ging uit inbreken om mijn kinderen te kunnen kleden. Van de 52 gulden steun die ik kreeg kon ik dat niet doen". Dit zei gisteren tegen de rechtbank een som bere twintigjarige vrouw, moeder van twee kinderen en gescheiden van haar man. Zij gaf toe samen met haar me deverdachte, een twintigjarige machi nist, drie inbraken te hebben gepleegd. Haar rol beperkte zich niet tot het op veilige afstand op de uitkijk staan. Gekleed in spijkerbroek en jack ging zij met de machinist mee over muren en hielp bij het forceren van sloten. De buit bp de inbraken was gering. „Kon u dan geen baantje krijgen?" vroeg de presidente, mej. mr. Minken- hof. „Ik had geen oppas". „En wan neer u ging inbreken dan?" „Ja, maar dat deed ik 's nachts". Nu heeft het meisje steun van haar ouders. „Die had ik eerder ook al kunnen krijgen, maar toen wilde ik het niet vragen." De of ficier van justitie eiste een zeer milde straf. „Omdat haar kinderen haar niet kunnen missen", zo motiveerde hij zijn eis van vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en veertig gulden boete. Tegen de machinist vroeg hij een veel zwaardere straf: een jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk en verbeurdverklaring van zijn auto. De rechtbank wijst 10 januari vonnis. SAN SALVADOR (Bahama-eilanden)', 28 dec. (UPI) De bemanning van de Nina 2, het schip dat de route van Colombus heeft gevaren, heeft ver klaard dat zij de terugreis met een gewoon lijnschip zal aanvaarden. De bemanning, die uit acht Spanjaarden en een Amerikaan bestaat, hoopt bin nen enkele dagen te zullen vertrekken. Advertentie) Een OLVEH verzekering uw levensbelang. DEN HAAG, 28 dec. Het bestuur van het Algemeen Nederlands Verbond zal 2 februari in de Rolzaal aan acht tien personen en aan negen instellingen een Visser-Neerlandia-prijs uitreiken. Vandaag heeft het verbond de namen van de winnaars bekend gemaakt. Zij zul len in totaal een bedrag van 65.000 gul den- ontvangen. Een adviescommissie, bestaande uit mr. G. H. Eskes, mej. T. Gerhardt, dr. F. J. E. Hogewind en pater dr. N. M. Wildiers heeft het bestuur geadviseerd zeven prijzen toe te kennen „als blijk van waardering voor getoonde wilskracht en volharding onder moeilijke omstan digheden" aan J. M. F. Bloemkolk (Utrecht), mej. M. P. Camps (Venlo), P. Kneppers (Haarlem), P. Koning (Schalkhaar bij Deventer), B. Prinsen (Arnhem), G. Roscam (Gent), M. Wage- mans (Borgerhout bij Antwerpen) en zeven prijzen aan „personen, die zich tegenover hun medemensen verdienste lijk hebben gemaakt": majoor zuster A. M, Bosshardt (Amsterdam), H. H. Kraan (Rotterdam), mej. dr. A. J. Portengen ('s Gravenhage), M. Reek- man (Naarden), E. A. O. Reteig (Am sterdam), mej. M. A. P. Saeys ('s-Gra- venhage), en dr. F. B. Venema (En schede). Een adviescommissie bestaande uit H. Bannier, dr. L. Elaut, H. J. van der Meer, mevr. J. Stades-Veth en prof. dr. J. W. Tesch heeft geadviseerd ne gen prijzen toe te kennen „als steun voor culturele werkzaamheden, in het bijzonder ten bate van het lichamelijk en geestelijk welzijn der mensen" aan de instellingen Vereniging het Neder landse Blindenwezen (Amsterdam), Stichting Suppletiekas Koninklijk Neder lands Geleidehondenfonds (Amsterdam), Didactische centrale voor motorisch- gestoorden te Landegem (België), Stich- ting-Lodewijk de Raet (Brussel), Neder landse centrale voor praktische werk verruiming en hulpverlening (Groesbeek) en aan F. C. J. Fischer (Rotterdam), prof. (Ir. mr. Florschuetz (Velp), mej. dr. H. C. M. Ghjjsen (Domburg) en mej. J. C. Pleysier Cs-Gavenhage). van de Caritas, ter plaatse beter be- ke"cl als de zusters van het St. Eli- sabeth-ziekenhuis, is benoemd zr. Lu- ciana (Van Tiggelen) tot nu toe overste in Oosterhout. ZD volgt haar zuster, zr. Servatia van Tiggelen op, die vijf maanden geleden werd benoemd tot overste van het St. Elisabeth-zieken- huis en thans vicaris is geworden van het provinciale bestuur van de congre gatie te Roozendaal. DEN HAAG, 28 dec. De paus heeft de heer W. J. Dreesmann be noemd tot geheim kamerheer met kap en degen. DEN HAAG, 28 dec. Bij K.B. zjjn benoemd tot rechter in de rechtbank te Den Haag. mr. A. H. C. Gieben, secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, en mr. S. F. Kootte, referendaris bü het minis terie van Justitie, tevens rechter-plaats- vervanger in genoemde rechtbank. GRONINGEN, 2 dec. De rijks universiteit te Gent heeft een eredoc toraat in de letteren en wijsbegeerte toegekend aan prof. dr. R. W. Zand- Advertentie) CINZANO Een derde adviescommissie bestaan de uit mr. J.- J. Fokman, mr. A. C. de Kanter, J. J. Kloppert en dr. D. Merlevede heeft geadviseerd vier prij zen toe te kennen „als steun aan werk zaamheden ter bevordering van de geestelijke gezondheid" aan de instel lingen: Vereniging Band en Zuider kruis (Brussel), Stichting Jongenshuizen Ivo Comelis (Mechelen), Stichting Ne derlands Kampleiders Instiuut (Amers foort) en Stichting Weerbaar en Paraat Limburg (Maastricht). De voorzitter van het A.N.V. de heer F. Koote, zal de prijzen uitreiken. Dan heeft het A.N.V. sedert 1955 bijna 250.000,aan Visser-Neerlandiaprijzen uitgereikt. Het algemeen Nederlands Verbond kent de Vissers-Neerlandiaprij- zen toe als uitvoerder van het testa ment van mr. H. L. A. Visser. S Laatst heb ik mogen deel nemen aan een radio-forum; een alleraardigste het le ven opfleurende gebeurte nis. Wij waren met zijn vijven. En toen wij achter (of voor) de microfoons plaats namen dachten wij waarschijnlijk: kom er nou eens fris voor de lever weg zeggen wat je er van denkt. Maar daar is dan het rode lichtje. Het rode lichtje betekent: beginnen. De uitwerking er van is echter van vol strekt tegengestelde aard. En miSchien heeft dat iets te maken met een lang zaam gegroeid stoplicht-complex. In ieder geval was mijn eerste reactie: na U; en „Feind hört mit'V i Maar zwijgen is er uiteraard bij een radio-forum niet bij. Daar is het met voor opgezet. En tenslotte zeg je dan natuurlijk tóch wat. Al is het maar om de desbetreffende omroep een plezier te doen. Want je kunt die jongens niet met een pagina wit la ten zitten. Echter, ook bjj de radio volgt op ieder rood een groen lichtje. Dat be tekent: einde. U had ons, Forum-leden, op dat moment eens moeten kunnen zien en horen. Wij braken onmiddellijk los in een bevrijd en onbekommerd gesnap en zeiden bijna juichend al die dingen, die wij ons voorgenomen hadden te zeggen. En wij staken vol loyale me ningsverschillen. Naderhand heb ik er met de om- roepster over gesproken. „Gaat dat nu altijd zo?" vroeg ik. „O ja", antwoordde zij op de ge ruststellend-vakkundige toon van een dokter, diedezelfde diagnose op de zelfde gronden al zo dikwijls heeft gesteld. „O ja, dat is een bekend ver schijnsel". Ik zit meestal aan de andere kant van de aether-golven, maar ook in die status krijgt men een zekere habitus; haar uitspraak bevestigde mij al thans in mpn in de praktijk gegroeid vermoeden dat vele radio- en televi sie-forums zouden moeten beginnen nadat zij geëindigd zjjn. Ofschoon: men kan misschien nóg beter het rode lichtje opheffen. voort, hoogleraar in de Engelse taal en letterkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen. Prof. Zandvoort heeft vooral bekend heid gekregen door zijn „Handbook of English grammar", waarvan speciale edities zijn verschenen in Frankrijk, Engeland en Japan. Hij is oprichter en hoofdredacteur van het internatio nale tijdschrift „English Studies". DEN HAAG, 28 dec. Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau is be noemd de heer P. J. M. van den Berg, hoofd by het B.L.O. in Etten (gemeen te Etten-Leur) in verband met zijn veertigjarig jubileum als schoolhoofd. AMSTERDAM, 28 dec. Universi teit. kand. klass. lett.mej. A. Ruyters, Amsterdam, doet. klass. lett.: W. van Lakwyk, Amsterdam, apotheker: N. Schmidt. Amsterdam. EINDHOVEN, 28 (fee. Technische Hogeschool, kand. scheik, techn.: J. Kin. neging. Eindhoven: H. Heek. Oude Pe- kela. HILVERSUM, 28 dec. Boekhouden M.o. pedag. didact. ged.: C. Hammers, Ouderkerk; C. Pottens, 's-Hertogen- bosch; G. Striker, Groningen; A. de Swart, Bloemendaal. (Van onze onderwijsredacteur) SCHEVENINGEN, 28 dec. Het hoofdbestuur van de Nederlandse On derwijzers Vereniging heeft van de al gemene vergadering dezer vereniging opdracht gekregen in samenwerking met andere daarvoor in aanmerking komende organisaties na te gaan ox het stakingsverbod voor ambtenaren en daarmee gelijkgestelden gehand haafd, dan wel opgeheven dient te worden. Er lagen bij de bespreking van dit onderwerp in de N.Ó.V.-vergadering enkele afdelingsvoorstellen ter tafel, waarin werd aangedrongen op verder gaande stappen; men vroeg onder meer ervoor te ijveren, dat aan elke over heidsdienaar het recht van staken wordt toegekend. Van de zijde van het hoofdbestuur werd een overzicht gege ven van de problematiek van het sta kingsrecht voor overheidsdienaren en personen in het vrije bedrijf, waarbij gewezen werd op de zeer uiteenlopen de visies, die ter zake bestaan. De laatste tijd is in de kring van de Nederlandse Onderwijzers Verenj. ging het woord stakingsrecht nogal eens gevallen. Men wijt dit aan het slecht functioneren van het georgani seerd overleg: goed overleg gaat bo ven machtsmiddelen. Inmiddels wordt beseft, dat het sta kingsrecht een zeer moeilijke materie is. Men wil zich hierover nu tezamen met andere organisaties beraden. De N.O.V.-vergadering bracht voorts een levendige behandeling van de zo genaamde „nieuwe organen" voor het openbaar onderwijs. Volgens voorstel len van de commissie-De Roos zal de stem van de ouders bij de openbare school meer tot haar recht dienen te komen. Uit de vergadering klonken naast waardering voor deze gedachte sceptische geluiden: men schatte de belangstelling van de ouders voor het onderwijs niet hoog. Uitgaande van de gedachte, dat on derwijs volkszaak dient te zijn stelde de voorzitter van de N.O.V., de heer J. Lootsma, evenwel, dat men de ouders zoveel mogelijk bij de schoolzaken moet trachten te betrekken. De ouders zijn meer dan de „leveranciers van leerlingen". De heer Lootsma wees er op, dat men in katholieke kring ook de behoefte heeft oudercommissies aan de scholen te verbinden. Hij acht het noodzakelijk de onderwijzers voor te houden, dat zij zich niet moeten ver beelden de enigen te zijn, die verstand hebben van onderwijszaken. DEIL, 28 dec. Op de rijksweg in de gemeente Deil in Gelderland is het echtpaar Van Gink-Musterd uit Rot terdam gisteren bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De zeventig jarige radiohandelaar J. van Gink en «Ün 57-jarige echtgenote zijn met hun auto geslipt. Zy kwamen op de andere weghelft, werden daar aangereden door een vrachtauto en waren beiden op slag dood. LICHTENVOORDE Op de weg naar Halle is mevrouw G. Roenhorst gisteren met haar fiets gegrepen door een personenauto. Haar driejarig doch tertje dat by haar achterop zat. is daarby om het leven gekomen. De moeder moest zwaar gewond naar het ziekenhuis in Doetinchem worden over gebracht. ENSCHEDE, 28 dec. De heer A. A. F. M. Verbeek is benoemd tot ridder in de Orde van de H. Silvester, als erkenning van zyn belangryke werk, vooral op cultureel en charitatief ter rein. Als commissaris van de N.V Drukkery „Twentsche Courant" had hij een belangryk aandeel in de stichting en uitbreiding van dit katholieke streek blad voor Twente; hy was voorts jaren lang voorzitter van St. Adelbert in Twente en van de byzondere raad van Vincentiusverenigingen. Daarnaast ver wierf hij zich verdiensten als voorzit ter van de statenkring Enschede van de K.V.P. en als lid van de gemeente raad. Ook andere instellingen, zoals het Overyssels Philharmonisch Orkest en het operagezelschap „Forum" profi teerden van zyn activiteiten. VENRAY, 28 dec. Tot klooster overste van de zuster Franciscanessen (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG, 28 dec. Aan de nage- 'aten betrekkingen van de militair, die *«Ch kortgeleden in een cel van de Ta- bijnkazerne te Maastricht van het le- v®n heeft beroofd, zal het rijk onver- fiucht een financiële uitkering geven. J'it heeft de staatssecretaris van De cisie meegedeeld in antwoord op vra- ib' 11 van lïtt Tweede-Kamerlid Bakker «IPN). De Staatssecretaris is bereid de by- f?ndere onkosten, die voor de weduwe „'t het verlies van haar echtgenoot °ortvloeien, voor rekening van het njk nemen. Verder zal gedurende dertien U®ken na het overladen van de rnili- 15'r de kostwinnersvergoeding van het "fizin worden doorbetaald. Staatssecre taris Calmeyer is niet bereid terug te *eren naar de van vóór 1958 daterende fegeling, waarby het een arrestant met as toegestaan in zyn cel over schoen- ,®ters, das e.d. te beschikken. Hij acht rjt niet in overeenstemming met de ^snseiyke waardigheid. h.De staatssecretaris is voorts van me- „ng, dat het oordeel van de betrokken jp.xnpagniescommandant tegenover de jhlitair verantwoord is geweest, op Nr°nd van feiten en omstandigheden zo- 's die hem bekend waren. (Van onze Haagse redactie) »EN HAAG, 28 dec. Voor het zal ook in Den Haag ter gele- bheid van de jaarwisseling 5 janua- ,i een Nieuwjaarsmars worden gehou- om te protesteren tegen de atoom- 'Wapening. De mars wordt georgani- r, erd door de Haagse groep van het ^hoité voor de Vrede 1963. Itl drie groepen zullen de demonstran- u b vanuit verschillende wijken optrek- naar het Binnenhof, waar zij zullen u5£den toegesproken door dominee Kr. $ryt, dr. W. H. van Dobben en pater s' Jelsma. De onderwerpen van de toe- tQ^ken zullen zijn de zedelpke en poli- onmogeiykheid van een atoom- OtiK en positieve mogeiykheden tot vnoouw van een rechtvaardiger en y ®edzamer wereld. Om de demonstra- bracht by te zetten zal tydens de {Lars worden gesproken noch gerookt, k^hdoeken zullen duideiyk maken wel- st doelstellingen het vredescomité na- ïw:®eft. De politie heeft inmiddels haar Va dewerking voor een ordeiyk verloop "cj. iviiig vuui ecu uiuciya 1 d de manifestatie toegezegd. Het hotel wordt het eerst gebouwd, dit om do plaatsen te bieden die weg vallen wanneer Palace wordt afgebro ken en het Kurhaus volledig wordt ge restaureerd. Het krijgt de vorm van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 5