Franse auto-industrie acht verdere expansie mogelijk Hoge benzinebelasting remt omzetstijgingen AMSTERDAM IN WIT „BREITNER-KLEED Beroering in ENGELAND over Hertog van Windsor EERSTE BLIK OP DE MONA LISA Burgerluchtvaart heeft recordjaar achter zich een wonder GEEN VREES VOOR CONCURRENTIESTRIJD Diplomatiek bedrijfsongeval op wielen Uit documenten blijkt dat hij in 1935 nog pro-Duits was Abdoel Rahman Plan-Maleisië gaat door A 10.000ste in Mierlo D Fraaier Utrecht Tonkilometers met 19 pet. toegenomen met schuifdak IMPORTEURS GEBR. NEFKENS N.V. UTRECHT TEL. 030-16523 CASSANDRA IN DE AANVAL en 30.000ste in Ridderkerk Studenten bij vluchtelingen ÜET NIEUWE DAGBLAD VRIJDAG 28 DECEMBER 1962 PAGINA 7 (Van een financiële medewerker in Parijs) Alles wijst er op dat de concurrentiestrijd op de automohielmarkt van de Euromarktlanden voortdurend groter wordt en in Frankrijk acht toen de situatie zelfs kritiek, daar toen vreest dat niet alle bedrijven ^n voortzetting van de huidige gang van zaken kunnen bleven Jtolgen zonder in ernstige moeilijk' heden te komen. Toch schijnt niet iedereen deze mening te zijn toe gedaan. Fiat, die enige maanden geleden een overeenkomst met Simca heeft gesloten voor een Vertegenwoordiging in Frankrijk, gaat nu zelf in Frankrijk filialen stichten. Vlak bij Lyon zullen """"N Cuba een verzin- BUITENLANDSE sel was, dat moest dienen om 'n Ame- KRONIEK I rikaanse agressie te- v gen de fidelistische assemblage-afdelingen, opslag plaatsen en reparatiehallen wor den gebouwd. Voorts komt in Pa rijs een speciale afdeling ten be hoeve van de verkoop. De firma schijnt het voornemen te hebben de Franse automarkt op syste matische wijze af te zoeken. Een en ander wordt door de in Frank rijk gevestigde ondernemingen natuurlijk scherp in het oog ge houden. Als antwoord op zijn betoog zou men de verklaringen van de pre sident der Citroënfabrieken, de heer Bercot, kunnen beschouwen, welke hij heeft gegeven tijdens een bijeenkomst van studenten in de economie in de Sorbonne. Hij logenstrafte pertinent de op merking van de directeur der me chanische industrie, als zou de automobielmarkt in Frankrijk en in Europa al overvoerd zijn. 'Talrijke listige Franse snufjes-o.a.j denkende ventilateur, stabilisator, noordpool-verwarming enz.-maken de Peugeot 4.04 tot een unicum in zijn klassë. ï&ïrif-si Valerian Zorin verlaat New York de Sovjet-Unie vervangt hem als haar permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties door Nikolai Fedorenko. Ofschoon roulatie behoort tot de kenmerken van het diplomatie ke leven en ofschoon er, zonder op gave van redenen, uit de hoogste ran gen van de Russische regering en de Russische partij de ene mutatie na de andere wordt gemeld, schrijft men "et terugroepen van Zorin toe aan zijn °ptreden in de Cubaanse crisis. Alle ielevisiekijkers in Amerika en West- Europa zijn er getuige van geweest, hoe zijn Amerikaanse collega Adlai Stevenson hem op het hoogtepunt Van die crisis vroeg met „ja of „neen ie antwoorden op de vraag, of er zich op Cuba offensieve Russische wapens c bevonden. „En wacht dan niet op de vertaling". Zorin weigerde te ant woorden, waarop Stevenson zich be- reid verklaarde „te wachten totdat de hel dichtvriest". Het was een spec taculaire scène, maar even tevoren Was de Rus nog verder gegaan. Hij had verklaard, dat Kennedy's mede deling over de aanwezigheid van of- fensieve raketten op revolutie te recht vaardigen. En dat alles, terwijl Khroesjtsjev in zijn bijzondere cor- tespondentie met Kennedy nagenoeg feeds tot een volledige bekentenis was gekomen. De bruikbaarheid van een diplo maat, wiens nonchalante omgang met de waarheid aan het licht is geko men. zal inderdaad wel verminderen. regering, bij wie hij geaccrediteerd zal maar al te graag de rol van de gekrenkte onschuld willen spelen en dan kan hij beter door een ander borden vervangen. Maar dat betekent 'het, dat zijn bruikbaarheid elders, h'aar zijn waarheidsliefde nimmer te- v°ren op de proef is gesteld, even- eens is vervlogen. Want het is niet zo, at de diplomatie slechts notoire leu genaars aantrekt. Het is veeleer an- ersom. De diplomatie (en in het al gemeen: de behartiging van de open- are zaak) vergt van haar beoefenaars }vel eens het schuldige zwijgen of j 1 tegenspreken van wat waarheid js' Er zit een ondergrond van werke- .'ikheid in de scherts, die Sir Henry Votton zich in de zeventiende eeuw °t zijn ongeluk) veroorloofde: „Een ^ambassadeur is een eerlijk man, die h'ordt uitgezonden om ten behoeve J'aii zijn land te liegen' De Ameri- aanse onderminister van defensie, "Arthur Sylvester, heeft in de euforie- ha-Cuba toegegeven, dat een enkel 'agentje soms in 's lands belang kan 'ha. En tientallen jaren geleden 'ahreef Lenin al, dat hij slechts dat- moreel achtte, wat ertoe bij leg het uitbuitersbestel van de ka- 'talistische staat omver te werpen. Zorin keert dus zeker niet in 'la land terug als iemand die in 'tostige botsing is geweest met de J'cialistische moraal. Wat hem is ^Verkomen, is een beroepsongeval. En ïfgelijke ongevallen zijn vaak niet Vermijden. Zorin werd getroffen, ^hat zijn regering hem er niet tij- j 'g van verwittigde, dat zij bereid was "ekennen. Zijn opvolger Fedorenko erd drie jaar geleden in een Ja- "j?ase trein (hij was ambassadeur in ^°kio) bont en blauw geslagen door jjja 32-jarige stuwadoor, Takanori J) "fsoesjima. De propaganda van de ^"ssische ambassade had bij Taka- ^"'jWortel geschoten en hij meende Fedorenko een Amerikaan, voor h te zien. Een andere reden tot ongerustheid dij de concurrenten is de mededeling van Simca over een nieuwe kleine auto, de „Populair 900". De aankondiging van dit nieuwe model is wel bijzonder plot- selmg gekomen. Zover bekend was er alleen sprake van de voorbereiding van een model van 1.500 cc., die de Vedette zou moeten vervangen, omdat de pro- duktie daarvan sterk verminderd is. De onverwachte introduktie van de „Populair 900" is een gevolg geweest van ®®n slechte verkoop van de Sim- ca ï.ooo. ®'mca 1-000 heeft lange tijd in het middelpunt van de belangselling ge- staan, eigenlijk tot de grote tentoonstel ling in Parijs, toen de interesse van het publiek zich meer concentreerde ,lRenault ten koste van de Simca 1.000, waardoor het bedrijf de grootste moeite had de produktie te plaatsen. De onderneming heeft het ge- vaar bytijds ontdekt en afgewend door het publiek een goedkoper model te pre senteren. Eigenlijk wkijt de Simca 900 alleen in kleine details af van de 1.000 maar de pros is ongeveer 500 N.fr. gedaald, hetgeen de wagen circa 1.000 N fr. goedkoper maakt dan de R 8. Voor Ee.nauIt js net gevaar niet denkbeeldig dat het klantenaantal dat door de R 8 1®. toegenomen, weer terug zal keren tot de bimca. vnnraf IfAT ibu?treren de grote strijd vooral bij de kleine wagens. Er wordt op het ogenblik ook al gesproken over troërfe modellen van Peugeot en Ch De sterk toegenomem omzetten op de ranse automobielmarkt wekken bij sommige deskundigen grote bezorgdheid. Onlangs heeft de directeur van de me chanische industrie, de heer R. Lescop ernstig gewaarschuwd tegen een te gro te expansie! Tijdens een rede, uitgespro ken voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel, verklaarde hjj dat een zo snelle ontwikkeling in een vrije sector zoals de automobielindustrie in de Euro pese Economische Gemeenschap ernsti ge zo niet onoverkomelijke moeilijk- zaj scheppen. Het is over duidelijk gebleken tot welke, schijnbaar mateloze, uitbreidingen en wijzigingen de automobielindustrie in staat is. In deze wereld van krachtmetingen tot het uiterste is een strijd ontbrand zónder enige genade. We mogen niet zonder meer afwachten hoe de afloop ervan zal zijn. Immers een ineenstorting van de automobielmarkt, zal leiden tot inkrim ping van de produkties, ontslaan van werknemers; om niet te spreken van de nadelige invloed, die andere sectoren hiervan zullen ondervinden. De heer Lescop riep op tot bezinning over deze kwestie zo lang er nog tijd voor is. volgens hem zou het aanbeveling ver dienen om te komen tot een onderling overleg in de automobielwereld. Men_ zou verwachten dat de waar schuwing van de heer Lescop niet zon- aer reden is gegeven en dat in de auto mobielsector dezelfde zorgen heersen, «iets is minder waar, want bij nadere informatie blijkt men het helemaal niet heer Leseo' 06 bewerin£en van de Het aantal autobezitters in West-Euro pa dus ook in Frankrijk is op het ogenblik even groot als dat in de Ver enigde Staten in het jaar 1925 het geval was. Volgens de heer Bercot is de ver deling van de geproduceerde auto's meer op een democratische grondslag komen te staan. De Franse regering is er n°iL steeds naar de mening van de heer Bercot schuld aan dat de verkopen in Frankrijk in een veel te traag tempo konden worden vergroot. De belastingdruk is al jaren onvermin derd zwaar; met name noemde hij de belasting op benzine waarvan het verbruik in Frankrijk het laatste jaar met 9,6 procent is toegenomen te gen 16,6 in West-Duitsland. Voorts is er een grote achterstand op het gebied van de aanleg van nieuwe autowegen. West- Duitsland heeft hiervoor veel meer geld middelen beschikbaar gesteld dan de Franse regering. Hierdoor remt de staat de expansie in de automobielindustrie, waarin 10 pet. van de gehele bevolking werk vindt, in sterke mate af. De klachten van de automobielindustrie worden door verschillende andere krin gen onderstreept. De staat had al lang iets kunnen doen. Het land wacht nu al jaren op een verlaging van de benzine prijs. Wanneer de regering eindelijk zou besluiten om hiertoe over te gaan, zou het de staat waarschijnlijk nauwelijks (Advertentie) PEUGE0T404 9580 iets kosten omdat in zulk geval de om zetten sterk zouden toenemen, zo meent men. Anderzijds moeten de autoproducen ten in hun beleid de uiterste voorzichtig heid betrachten, want de waarschuwin gen van de heer Lescop zijn zeker niet uit de lucht gegrepen. Er dient o.a. bij zonder veel aandacht geschonken te wor. den aan een rationele financiering van de voorraden, die men in een minder gunstige periode moet aanhouden, opdat in tijden van hoogconjunctuur steeds aan de vraag kan worden voldaan. Ook een nauwkeurige opzet van de produk- tieplannen is volgens de heer Lescop van groot belang; daar de modellen te genwoordig zo vlug gewijzigd worden. Gezien de grootte van de Franse auto mobielfabrieken die toch alleen door deskundigheid op technisch zowel als op economsich gebied bereikt kon worden lijken de waarschuwingen van de heer Lescop enigszins over bodig. Nochtans geven zij aanleiding tot overwegingen, want als de concurrentie strijd zo groot wordt als verwacht, zullen er zeker slachtoffers vallen. LONDEN, 28 dec. (UPI). In Enge-1 (die op die datum wederom een gesprek land is enige beroering ontstaan rond I had met de Prins van Wales), „deelde de meest recente publikatie van Duitse politieke documenten uit de tweede wereldoorlog. Uit deze documenten blijkt dat de Hertog van Windsor toen nog Prins van Wales halverwege de der tiger jaren kritiek had op de houding, die Engeland aannam tegenover Nazi- Duitsland. De documenten hebben be trekking op de periode van 1 april 1935 tot 4 maart 1936. Zij bevatten de tekst van enkele gesprekken die dc toen malige Duitse ambassadeur in Londen, Von Hösch, voerde met de Prins van Wales. Uit de rapporten van Von Hösch blijkt dat de prins o.a. sprak over de nutteloosheid van oorlogvoering, ter wijl hij tevens de wens uitte dat En geland zijn leidende positie in de wereld zou kunnen behouden. Hij wenste dat Engeland zodanig zou blij ven optreden dat het respect zou af dwingen. Von Hösch rapporteerde ook aan zijn superieuren in Berlijn, dat de prins begrip toonde voor de hou ding van Duitsland. „Ik antwoordde •de prins dat zijn opmerkingen woord voor woord overeenstemden met de opvattingen van de Führer", aldus Von Hösch. „Op 19 juni 1935", aldus Von Hösch Journalisten hebben in Washington reeds kennis mogen maken met de Mona Lisa, da Vinci's beroemde schepping, die voor expositie aan de Verenigde Staten is uitgeleend. Begin januari zal president Kennedy de tentoonstelling openen. de prins mij mee, dat hij op zijn voor stel om een legioen van Britse oud strijders naar Duitsland te sturen, bij- valstelegrammen had gekregen van Goering en generaal Von der Goltz, het hoofd van de Duitse bond van oud strijders." „De prins legde er de nadruk op dat zijn uitlatingen veel kritiek hadden ge wekt en in brede kring verkeerd waren uitgelegd. (Vooral 's prinsen in het open baar gedane voorstel een delegatie van oud-strijders naar Duitsland te sturen was in Engeland in verkeerde aarde ge vallen) De prins legde mij uit dat hij zich niet in de politieke maalstroom had willen storten, maar uitsluitend voor eigen verantwoording zijn persoonlijke ideeën had willen geven." Aldus Von Hösch. Een maand later reisde overigens in derdaad een delegatie van het Britse Legioen van Oud-Strijders naar Duits land. Von Hösch rapporteerde ook naar Berlijn, dat de Prins van Wales zich in het geheel geen zorgen maakte over Hitiers order van 16 maart 1935, waar bij in Duitsland weer de algemene dienstplicht werd ingevoerd. De prins was het bovendien nog steeds volgens Von Hösch helemaal niet eens met de klassieke Britse op vatting, dat een monarch regeert, maar niet het bewind voert. De prins vond dat een Brits vorst de beslissingen van het kabinet niet zonder meer hoefde te aanvaarden. De felle kroniekschrijver Cassandra schrtfft vanmorgen in de Daily Mirror onder de kop: „Kroon en Hakenkruis", dat de Hertog van Windsor een „kop pig en dwaas man" is. „Hij was sterk pro-Duits, en dat niet alleen, hij bewonderde openlijk het systeem van de Duitse Führer, die op het parlement spuwde en de omslachtigere methodes van de demo cratie buiten werking stelde", aldus Cassandra. „Ik heb de Hertog van Windsor eens een idealistische jonge man genoemd. Thans blijkt dat deze sympathie misplaatst was." De Times, Guardian en Daily Express merken op, dat de Duitse documenten bewijzen dat de Nazi's de verkeerde in druk hadden, dat leden van het Britse vorstenhuis een rol spelen bij de be paling van de buitenlandse politiek. KOEALA LOEMPOER, 28 dec. (UPI) Zelfs indien in de gebieden in Noord- Borneo een noodtoestand heerst, zal de federatie van Maleisië volgens plan op 31 augustus worden opgericht, zo is verklaard door de premier van Malak- ka, Abdoel Rahman, De premier voer de het woord tegen het einde van een driedaags congres van zijn partij, de Verenigde Nationale Organisatie. „De federatie van Maleisië zal wor den gevormd om de gebieden in Bor neo van het kolonialisme te bevrijden. Daarom is het juist indien wij deze gebieden aanvaarden, zelfs indien daar wellicht een noodtoestand heerst", al dus Abdoel Rahman. DJAKARTA (Reuter) President Soekarno heeft in een toespraak tegen gesproken dat de Indonesische houding ten aanzien van de opstand niBrunei wordt beïnvloed door de Indonesische communistische partij. ,,Wij steunen elk land dat voor zijn vrijheid strijdt." De premier van de Maleise federatie, Abdoel Rahman, had vorige week de beschuldiging geuit dat de Indonesi sche regering aangaande Brunei onder druk staat van de communisten. msterdam is in de „Breitner-jas" uit de witte Kerst gekomen; het stemmige, zachte kleed dat zo bijzonder past in de sjeer der grachten. Zoals hier op de kruising van de Keizers- en de Leliegracht en de Prinsengracht, verzonken in de zon dagsrust aan de voet van de Wester toren. iiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimii De Noordbrabantse gemeente Mierlo heeft dezer dagen als tienduizendste inwoner inge schreven Franciscus Hurkmans. Het gezin Hurkmans, waarvan de vader metaalbewerker is, had al twee kinderen. De burgemeester heeft de vader gistermogen een spaarbank boekje met een eerste inleg van hon derd gulden overhandigd en gister avond werd er een speciale gemeente raadsvergadering gehouden. In het gezin van de 26-jarige melk knecht H. van Driel is op Tweede Kerstdag Ridderkerks dertigduizendste ingezetene geboren. Burgemeester en mevrouw Verhoeven brachten gister middag de gelukkige ouders een be zoek en overhandigden daarbij namens het gemeentebestuur een spaarbank boekje met een eerste inleg van drie honderd gulden voor Elizabeth Gode- frida Pieternella van Driel. het derde kind in het gezin. Elf jaar geleden telde Ridderkerk precies 20.000 inwo ners. !llllllllllllllllllllllllllllll!lllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||i||||||||||||||||||||||||||||||||||,||„i,||i|„||MM||„||m| e gemeente Utrecht gaat voort met de stad een fraai aanzien te geven door het plaatsen hier en daar van een beeldhouw werk. Zo heeft het dagelijks bestuur onlangs besloten tot aankoop van een bronzen afgietsel van de plastiek Luco (Staande jongeling), in 1944 ver vaardigd door de inmiddels overle den Belgische beeldhouwer Charles ■llillllliiilliili Leplae. Er bestaan van dit beeld vier exemplaren, alle in Belgisch open baar en particulier bezit. Een is tij delijk in bruikleen gegeven aan het rijksmuseum Kröller-Müller te Otter- loo voor de beeldentuin. Het beeld is ook te zien op de tentoonstelling van werken van Charles Leplae, die in het gebouw van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amster dam wordt gehouden. Het heeft een hoogte van 1,62 m. In Utrecht zal het beeld vermoedelijk een plaats in een der parken krijgen. ertien Utrechtse studenten heb ben Kerstfeest gevierd met Al banese vluchtelingen in het op vangcentrum Sucy-en-Brie bij Parijs. Ze brachten een lading pak ketten mee van de Universitaire Ka peldiensten, de groep studenten, die iedere woensdag in de Janskerk een oecumenische gebedsdienst houdt. Op verzoek van de CIMADE, een inter kerkelijke jeugdorganisatie voor de vluchtelingen in Frankrijk, hadden 150 studenten een kerstpakket gemaakt. De Utrechtse studenten zijn bijzonder onder de indruk gekomen van het moeilijke bestaan, dat deze vluchte lingen, van wie velen aan tuberculo se lijden, moeten doormaken. Op hun beurt waren de vluchtelin gen door de goedheid, die vreemden hun kwamen brengen, zeer getroffen. (Van onze luchtvaartredacteur) SCHIPHOL, 28 dec. Het jaar 1962 is volgens vandaag gepubliceerde cij fers van de IOAO, de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart, in velerlei opzicht een recordjaar gewor den. De vervoerscijfers hebben een in de luchtvaartgeschiedenis tot nu toe on gekende hoogte bereikt. De relatieve terugval van 1961 is volledig tenietge daan. De luchtvaartmaatschappijen van de 98 ICAO-lid-staten hebben het afgelo pen jaar in totaal 123 miljoen passa giers vervoerd (een toename met elf procent ten opzichte van '61); het to taal - aantal passagier - kilometers nam met twaalf procent toe tot 131.000.000.000. De groei van het vracht verkeer, dat ten opzichte van 1961 in ging in meer dan tien jaar; een stijging ook die duidelijk met de verlaging van de luchtvrachttarieven in verband staat. Uit de ICAO-cijfers waarbij de bur gerluchtvaart van de Sovjet-Unie en communistisch China buiten beschou wing is gelaten omdat deze landen geen lid van de internationale organisa tie zijn nog de volgende: Opnieuw is het aantal uren dat de vliegtuigen in de lucht waren (met een procent) teruggelopen; opnieuw is het aantal af gelegde kilometers gestegen (met vijf procent) en opnieuw is het gemiddelde aantal passagiers per toestel omhoog- gegaan (met drie, tot veertig). Dat alles als gevolg van het ingebruiknemen van snellere vliegtuigen; de gemiddelde snelheid was in '62 415 kilometer per uur, twintig meer dan vorig jaar. Joegoslavië. Volgens de minister van binnenlandse zaken hebben in 1962 316 personen zich schuldig gemaakt aan spionage en andere vijandige ac- - - - - tiviteit. Onder hen bevonden zich Al- tonkilometers rnet negentien procent is [banen en Joegoslavische emigranten, toegenomen, betekent de hoogste stu-1 (Rtr)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 7