OPENBAAR VERVOER GESTAGNEERD; AMELAND WEER IN ISOLEMENT; DRIJFIJS OP DE GROTE RIVIEREN Walvis sleept twee ingevroren schepen naar Amsterdam NA BARRE TOCHT OVER KRAKEND IJSSELMEER Geluk bij ongeluk: geen verkeers slachtoffers WITTE KERST' Indonesische vlag op Nieuiv- Guinea Opnieuw sneeuw STUIFSNEEUW BELEMMERT WINTERPRET Troepen in actie in DJAKARTA Dubbel misverstand op Curaqao op prettige wijze opgelost Zij aan zij Het weer in Europa Tegen leiders99 van subversieve actie99 MAANDAG 31 DECEMBER 1962 14 pagina's 51ste JAARGANG No. 15328 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 31 dec. Als een trotse overwinnaar is de „Wal vis", het vlaggeschip van de hoofdstedelijke ijsbrekersvloot za terdagmiddag even na drie uur de Oranjesluizen binnengevaren met in zijn onmiddellijke kielzog de beide binnenvaartschepen „Pax" en „Zwaluw", die meer dan een week lang in een ijzig isolement vastgevroren hadden gelegen op het IJsselmeer. SCHIPPER KOOL: Het leed is geleden Krap met eten Dreinen g Veilig terug in de bewoonde wereld na ijzig isolement, Foor de weinige automobi listen die zich zondag op de weg waagden tekende deze zich veelal af als een kokende zee bij stormweer. De sneeuw werd in bijna niet ophoudende vlagen op en af de wegen gewaaid, waardoor enig redelijk uitzicht onmoge lijk werd. De bovenste foto vjerd zondagmiddag gemankt op de> weg Amsterdam-Haar lem, waar anders het snelver keer ongehinderd met een 80 tot 100 km-vaart voortjaagt. De andere foto toont een een zame passant, die het tegen de bijtende sneeuwstorm verre van prettig heeft. —n (Van een verslaggever) DEN HAAG, 31 dec. Al heeft het grootste deel van Neder land geen „witte Kerst" gehad, zoals velen misschien hadden ge hoopt, het afgelopen weekeinde heeft over het gehele land een sneeuwvacht gelegd, als men in jaren niet heeft gezien. De wind is er echter oorzaak van geweest, dat van echte winterpret geen sprake was, want het ijs werd overal bedekt door een dikke sneeuwlaag, terwijl het overige Vermaak buiten niet bepaald ge stimuleerd werd door de snijden de kou. Hoewel de ernstige be lemmering, die het verkeer Ondervond van de opgestoven sneeuwhopen, die soms een hoog te bereikten van anderhalve me ter, voor velen een nare last was, het ontbreken van vervoer op de Weg heeft ook zijn goede kanten gehad. Vallen na andere week einden tientallen ongelukken te hielden, ditmaal is er geen enkel slachtoffer gevallen. De politie hioest slechts uitrukken om blik schade te registreren, die ont stond, doordat in de loop van gis teren met name in het zuiden de Wegen sterk beijzeld raakten, Waardoor zich vele slippartijen Voordeden. De meeste Nederlan ders hebben echter de zondag bin hen doorgebracht, waarschijnlijk hiede op instigatie van ANWB eh KNAC, die via radio en t.v. het Publiek voortdurend op de hoogte hielden van de toestand van de Wegen. Grote vertraging verband met Nieuwjaar kQl ons blad morgen (dins- ^ag) niet verschijnen. De directie ^"'itimiiiiuiHimiiiimMUHUiuiiiiniiiuiiniiiiiiiiHiuimi Bezorging Vergeet uw „gevleugelde vrienden" niet HET NIEUWE DAGBLAD ^sav® van De Maasbode N.V., directeur J. Kuijpers; cürecteur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algemeen redacteur H, Paalvast. Kantoren: Rotterdam; Kortenaerstraat 1, tel. 135270, postbus 723, giro 590948; Gouda: Lange Tiendeweg 23, teL 3600, giro 590947: Delft; Oude Delft 97. teL 28441 en 23792, giro 590944; Sóhdedam: Dam 18, fefl. 66152, giro 590943; Vlaardmgei* Goeter-straet MB. teL 2539; Dordrecht: Winstraat 147, teL 6121, giro 590946. Abonnementsprijs: ƒ7,80 per kwartaal, ƒ2,65 per maand en ƒ0,62 per week! Ongekend langdurige sneeuwjacht teistert land WILLEMSTAD, 31 dec. De matro zen van de onderzeebootjager „Rotter dam", die voor een aantal maanden in de Nederlandse Antillen gestationeerd is en in de haven van Willemstad ligt, kwamen op het luisterrijke idee op Tweede Kerstdag een aantal verpleeg sters te inviteren om gezamenlijk een prettige avond aan boord van hun schip te vieren. ~>e uitnodigingen werden ver zonden en op Tweede Kerstdag gingen bij het ziekenhuis veertig verpleegsters de deur uit om een gezellige avond door te brengen aan boord van de „Rotter dam". Misschien was de uitnodiging niet al te duidelijk geweest en was niet met zoveel woorden gezegd, dat er ook een dansje op het programma stond; hoe het zij, de verpleegsters waren niet alleen religieuzen, maar ze gingen boven dien naar het verkeerde schip. Op Twee de Kerstdag lag namelijk in Willemstad ook het passagiersschip „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn in de haven. De gezagvoerder van het zeekasteel keek zijn ogen uit, toen plotsêling veer tig in het wit geklede zusters aan boord stapten. Hij begreep wel niet wat de be doeling was, maar zonder Aïkken of blozen heette hij hen welkom. Hij toonde huv het hele schip, zorgde voor verversingen, kortom was de perfecte gastheer. Na enig gepraat over en weer kwam tot aller hilariteit de vergissing aan het licht. De gezagvoerder liet zich daardoor allerminst uit het veld slaan, want toen men aanstalten ging maken om te vertekken, liet hij tien taxi's ko men om de verpleegsters naar de „goede" Rotterdam te brengen. Hoe daar gereageerd is vermeldt de historie niet, maar wel, dat men aan boord nog steeds spreekt van e?n „Witte Kerst". Als een groot donker spook werd de kolossale boeg van de ijsbreker in hel immense mistgordijn zichtbaar voor de velen, die op dat ogenblik bij de konde Oranjesluizen vertoefden, familieleden, die de komst van de binnenvaartsche pen afwachtten en belangstellenden, die de warme beslotenheid van het huis waren ontvlucht. Kapitein J. Primé, (53) stond met een vrolijke twinkeling in zijn ogen op de burg van de „Wal vis" en loodste hem veilig de haven binnen. Nu had hij niet onverrichterza- ke hoeven terugkeren zoals twee da gen daarvoor, toen hij na vierentwintig unr onafgebroken zoeken de beide sche pen nog niet had gevonden. Nu was hij door het krakende en schurende ijs recht op de werkhaven, ongeveer twaalf kilometer onder Lelystad, afge varen. 's Morgens om zes uur was do tweede reis van de „Walvis" begonnen. Het was druk aan boord. Tientallen journalisten en fotografen hadden zich er een plaatsje weten te bemachtigen. Donker en mistig lag de gestolde wa tervlakte van het IJsselmeer voor de boeg, toen de „Walvis" de plompe ste ven in de richting van Lelystad wend de. Ruim vier uur duurde de reis naar de ingevroren schepen. Met vreugao wei d. de komst van de ijsbreker door de beide schippersfami- lies begroet. Hun vurigste wens, nog voor de jaarwisseling van deze plek weg te komen, ging onverwacht in vervul ling. Omdat de koelwaterinstallatie van de beide scheepsmotoren was bevroren, gingen de „Pax" en de „Zwaluw" op sleeptouw. Omstreeks elf uur werd de terugtocht aangevangen, een barre tocht over het nog steeds in mist gedompelde IJssel meer. Hoog stapelden de dikke ijsklom pen zich op voor de boeg van de beide schepen, waarop man en vrouw geza menlijk aan het roer hingen, omdat de „Pax" en de „Zwaluw" domweg niet in de juiste koers wilden. Vier keer brak de kabel. Soms werd de „Walvis" sterk geremd door de dikke ijslaag. De beide volgschepen hadden dan de groot ste moeite om een aanvaring te voor komen. Kleine botsingen waren zelfs onvermijdelijk. Maar tegen drie uur doemden de contouren van Amsterdam uit de mist op. Het ergste leed was geleden. Spoedig zouden de „Pax" en de „Zwaluw" zich veilig bij de an dere scheepjes in de Amsterdamse ha ven kunnen scharen. Italië In Italië zal de militaire dienstplicht van 18 maanden op 15 maanden worden gebracht. Een desbe treffend wetsontwerp zal volgende maand bij het parlement worden in gediend. (AFP) Dezelfde avond nog hebben wjj ons over de glibberige straten van in vorst en sneeuw gedompeld Amsterdam naar het Westerdok gerept, Binnen in het heerlijk warme roefje heerste uitbundige en opgewonden vreugde over de behouden terugkeer in de bewoonde wereld. Bij dampende kof fie komen de tongen over het eenzame Kerst-avontuur spoedig los. „Wij zijn eigenlijk al veertien dagen onderweg" vertelt mevrouw Boksma, schippers vrouw van de „Pax", vrijdag 14 de cember zijn wij 's morgens om half ne gen met een lading vezels uit Groningen vertrokken. Toen wij bij Lelystad kwa- men, durfden wij vanwege de zware storm het IJsselmeer niet over. Wij ble ven daar in de haven liggen tot vorige week zaterdag. Inmiddels was heel toe vallig de zwager van mijn man, schip per Kool van de „Zwaluw" ook mg-t zijn schip in Lelystad terecht gekomen. Hij was met een lading ijzer naar Alblas- serdam onderweg en was maandag 16 december uit Groningen vertrokken. Toen hij ons in Lelystad zag liggen, dacht hij, dat wij alweer terug waren uit Purmerend, maar wij lagen nog steeds voor de wind te wachten. Vorige week zaterdag zijn wij ge zamenlijk de haven uitgevaren voor de oversteek. Het was nog steeds een har de wind. Ongeveer twaalf kilometer bui ten Lelystad werd de „Pax" zo heen en weer geslingerd, dat de lading, die vochtig is, ging schuiven. De ,Pax" maakte slagzij en wij schrokken ont zettend. De wind gierde om ons heen en het was vreselijk koud. Het water dat over het schip, sloeg, bevroor met een. Met man en macht wisten wij de „Pax" weer recht te krijgen. Wij dors ten toen niet meer verder en zijn een werkhaventje binnengevlucht." Schipper Boskma neemt het gesprek over. „Al spoedig bleek dat de koelwa terinstallatie van de motoren bevroren was. Nu konden wij dus niet meer voor- of achteruit. Omdat wij een beetje krap zaen met eten moesten wij een oplos sing zoeken. Dezelfde avond nog ben ik met mijn zwager naar een houten directiekeet gelopen, die een uur gaans op de dijk stond. Daar hebben wij maar ingebroken. Er was een mobilofoon, maar wij wisten geen van beiden hoe dat ding Werkte. Wij hebben op alle knoppen gedrukt en kwamen plotseling midden in een gesprek van een olie tanker. die in Schoonhoven lag. Wij zei den dat wij zonder eten zaten. Op de tanker zeiden zij dat zij het zouden door geven. Maar vier dagen later, op Twee de Kerstdag, toen wij nog maar één pak zelfrijzend bakmeel aan boord hadden, was er nog steeds niets of niemand ko men opdagen. Wij hebben weer opge beld en kregen gelukkig een juffrouw van de telefoondienst in Amsterdam. Die verbond ons door met de Rijkspolitie en 's middags kwam er al een helikopter van de marine met verse kip en groen ten en aardappels in blik. De hele week tot nu toe hebben wij daarop geleefd. Gisteravond om zes uur hoorden wij op de nieuwsberichten, dat wij vermist werden. Wij konden dat niet goed be grijpen, want wij wisten niet dat die ijs breker een hele dag naar ons gezocht had en wij lagen ook nog steeds op dezelfde plaats. Toen de berichten om zeven uur nog hetzelfde waren, zijn mijn zwager en ik weer naar die keet gesneld, want ik wist dat onze familie dodelijk ongerust zou worden. Wij heb ben de fiets van boord gehaald en zijn naar de keet gevlogen. De mobilofoon deed het niet meer, omdat de batterij en op waren. In een ander keetje vlak bij, waar wij nog niet geweest waren vonden wij gelukkig nog een gewoon telefoontoestel. Daarmee konden wij de Rijkspolitie in Harderwijk bereiken. Van hen hoorden wij ook dat de „Walvis" ons zou komen bevrijden." „De week is eigenlijk nog vlug om gegaan" peinst mevrouw Boskma, „bang zijn wij helemaal niet geweest, alleen even toen de „Pax" begon te kapseizen. Wij zijn iedere dag laat op gestaan en dronken de hele dag koffie en thee. Ook luisteren wij veel naar de radio." „Als wij ons verveelden gingen wij sneeuw ruimen aan dek", onder breekt schipper Kool haar, „Wij konden op maandag voor Kerstmis al op het ijs rond de schepen staan. De kinderen werden wel dreinerig van dat binnen zitten. Eigenlijk lagen wij daar net zo veilig als hier in Amsterdam, alleen wij hadden niets te bikken. Vóór die helikopter kwam, hebben wij zelfs nog plannen gemaakt om de hele Marker- waarddijk af te lopen naar Pampus en dan over het ijs naar Muiderberg over te steken. Maar omdat wij niet wisten of het ijs daar wel goed zou houden, hebben wij het maar niet gedaan en gelukkig maar ook." DJAKARTA, 31 dec. (UPI) Vandaag wordt de Indonesische vlag In HoIIan- dia gehezen zoals in het Nederlands- Indonesische akkoord van New York is overeengekomen. Van I jnauari af zul len het rood-wit-en de vlag der Ver- onigde Naties naast elkaar boven wes telijk Nieuw-Guinea wapperen. Van 1 mei af, wanneer het bestuur óver het gebied geheel aan Indonesië is overge dragen, zal alleen de Indonesische vlag er wapperen. IIIIHIIIi (Van onze weerkundige medewerker) DE RILT, 31 dec, Een actieve de pressie heeft gisteren een aanval op de vorst ondernomen, in ons land vergezeld van ijzel en een sneeuwstorm. Alleen in Zuid-Limburg kwam het kwik tijdelijk een graad boven nul. Vanmorgen werd overal weer lichte vorst waargenomen. Een nieuwe de pressie uit de Golf van Biscaye kan op de eerste dag van 1963 opnieuw sneeuw en ijzel brengen. Een sterk hoge-druk- gebied boven Skandinavië blijft alle de pressie-aanvallen blokkeren, zodat het grootste deel van ons land ook de ko mende dagen in de koude lucht blijft liggen, met een oostenwind en lichte vorst. DINSDAG: Zon: 8.4816.38 Maan: 12.0823.21 WOENSDAG: Zon; 8.48—16.39 Maan: 12.32— Station. max. Weer temp. gisteren min. temp oeersi af gei 24 uur Den Helder driftsneeuw —3 —4 12 Ypenburg mist —4 1 Viissingen geh. bew. 2 —2 Belde driftsneeuw 2 —4 4 De Bilt mist 4 —4 Twente geh. bew. —4 —4 5 Eindhoven mist —3 2 g Zd-Limburg mist 1 0 7 Stockholm sneeuw 8 19 0 Oslo zw. bew. —20 0 Kopenhagen onbew. —4 —7 0 Londen geh. bew. 0 1 5 Amsterdam geh. bew. —4 —4 Brussel ijzel 0 —2 6 Luxemburg geh. bew. 1 1 3 Parijs licht bew. 6 —0 5 Bordeaux regen 13 6 7 Grenoble mist 5 0 12 Nice licht bew. 12 6 0.2 Berlijn sneeuw —5 —6 2 Frankfort mist —2 '2 9 München geh. bew. —3 3 3 Zürich geh. bew. 2 3 2 Genève zw. bew. 4 —fl 9 Locarno mist 2 —6 2 Wenen geh. bew. 0 —4 6 Innsbruck zw. bew. 2 —2 0.4 Athene licht bew. 17 15 1 Rome geh. bew. 16 10 4 Ajaccio zw. bew. 14 11 2 Madrid motregen 12 6 21 Mallorca Lissabon regen onbew. 17 14 9 0 2 Iff Pas gisteravond tegen middernacht eindelijk overal in ons land de sleeuwjacht ten einde. De gehele nacht heeft men gewerkt om het wegdek van grote en kleine wegen sneeuwvrij te maken, opdat vandaag het verkeer zo- T®®' mogelijk een normaal verloop zou hebben. Met het openbaar vervoer was het gisteren bijzonder slecht gesteld. Alom jn net land vielen busdiensten uit, veer boten werden uit de vaart genomen en ae spoorwegen kampten met grote ver tragingen. Moeilijkheden waren er voor- at op de lijn Amsterdam-Zwolle, terwijl iHvSenïiiiTmste^a?1 en Rotterdam tijde- hI gebruik werd gemaakt: van - -]n over Haariem en Leiden. t ti emverkee tussen deze steden via DJAKARTA, 31 dec. (Rtr) Indo nesische troepen, met de bajonet op ""t geweer en gesteund door pantser wagens en tanks, hebben vrijdagavond '"n theater in Djakarta, waar een te- de regering gerichte bijeenkomst I era gehouden, omsingeld en enkele W<>nderdenm ensen gearresteerd, zo is Waterdag in de Indonesische hoofdstad .Gnomen. Alle aanwezigen werden ge- ?Uilleerd en j„ legerwagens gestopt, 'e rechtstreeks naar de militaire le erplaats in Djakarta en het hoofd kwartier vaan de militaire politie re- ^eh. Een student, die op de bijeen- t°mst aanwezig was geweest, zei za- r<lag dat hij na een verhoor was vrij- Itn en' maar ('at nog vele personen ««vangen worden gehouden. I garnizoenscommandant van Dja- arta maakte zaterdagmiddag bekend, at „een aantal leiders" van een sub- l j^fsieve organisatie was gearresteerd, j groepering zou volgens de bekend making geleid zijn door een zekere psjoor Poentaran, een voormalige of- '°ier van het Indonesische leger uit ,'6den-Java. Volgens de bekendma- >6: hg van de garnizoenscommandant as een hoeveelheid wapens en muni- waaronder handgranaten en dyna- 'ht, in beslag genomen. """MiiiniimiimiiiMiimimnimimiiiiiiiiMiiinmitiiiiiiiin eli Woerden werd vanmorgen t ?*7at' Df trem van Maastricht naar ,stopte aan alle bushalten om ge strande passagiers op te nemen nW wMtneilanfen waren moeilijk of hllia f 11 Ameland bijvoor- JwirAi K ef2- cornPacte ijsmassa, waar- k°°tdienst Nes-Holwerd niet kon van g>lVaretV Een militair vliegtuig -/nnnrW Leeuwarden onderhoudt di^eiiind va aag het verkeer met ni?„,,?C'hLP,h?1'.werd, gistermorgen om elf uur het uitgaande verkeer vrijwel fo„00i gestaakt. Dat was niet te wijten aan de toestand van de startbanen, maar aan het slechte zicht op de vlieg velden in het buitenland. Degenen die vandaag familiebezoek uit het buitenland verwachten, dienen rekening te houden met de kans, dat elders het luchtver- keer nog danig in de war is. Ook de scheepvaart wordt ernstig gehandicapt. Op de benedenrivieren in ons land was gisteren nog weinig driif- gang, maar Rij-n, IJssel, Lek en Waal waren aan de bovenloop al voor een tiende met ijs bedekt. In de buurt van Maasbracht werd het eerste drnfhs od de Maas gesignaleerd. Op de grote bin nenwateren zochten de meeste schepen vluchthavens op, terwijl rijkswaterstaat genie-eenheden, ijsbrekers en dynamiet- ..adingen gereed hield om op alle even tualiteiten voorbereid te zijn. Een eer ste gevaar zal te vrezen zijn tussen Gorcum en Zaltbommel. Uit Duitsland komen verontrustende berichten, die melden dat de Rijn bij Wesel al voor tweederde vastzit. Gelukkig is de rivier als gevolg van de najaarsregens vol doende gezwollen om een goede afvoer van eventuele ijsschotsen te kunnen waarborgen. Zoals al gezegd beperkten de on gelukken op de weg zich gisteren voor al tot blikschade. Toch wil dit niet zeggen, dat de Wegenwacht een rus tig weekeinde heeft gehad. Op alle rou tes is men voortdurend in touw ge weest om in de berm geslipte auto's uit te graven en automobilisten bij te staan, die geen raad wisten met be vroren carburators, dichtgevroren portiersloten en niet werkende ruiten wissers. Pekel en zand en sneeuwschuivers van rijkswaterstaat en de grote gemeen ten moesten er vannacht voor zorgen, dat vandaag het verkeer weer een meer normaal karakter kun dragen. Niettemin vragen verschillende bran ches, die zich bezig houden met de be zorging van levensmiddelen, kolen en olie aan huis, het publiek om de nodige clementie. De bezorging zal uiteraard met grote vertragingen geschieden. Melkboeren zullen in de grotere plaat sen zo clicht mogelijk het centrum van hun wijk trachten te bereiken om daar na hun vaste klanten op de hoogte te stellen van hun standplaats. Men zal in vele gevallen dan zelf zijn melk moe ten gaan halen. In Amsterdam komen de bakkers vandaag niet aan huis; in de buitenwijken zijn verkoopposten in gericht. Wat het brood betreft: in de Stads- kweektuin te Haarlem is een centrum gevestigd, waar belangstellenden brood kunnen bezorgen, dat daarna door de „Vogelrampvereniging" als voer voor de vogels zal worden uitgestrooid. In de Nieuwe Waterweg hebben zich dui zenden en duizenden hongerige vogels verzameld. Het meest hebben de meer koeten te lijden; hiervan sterven er op het ogenblik honderden. In vele delen van het land hebben plaatselijke afde lingen van de Natuurhistorische Vere niging en van de Dierenbescherming het voederen van de vogels ter hand genomen. Een algemeen advies luidt: houdt voor de vogels een plekje sneeuw vrij en geef ze daar te eten en te drin ken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1