Kroon snoept Wim de Graaff een titel af Ook Jeen van der Berg gewestelijk kampioen Selectie voor Groningen VOETBALLERS TOCH IN ACTIE D Jan Heitbrinkvijf centimeter vóór op Regts Nieuwe krachtsexplosie van Jantje Venekamp Sjoukje (negende op wereldranglijst) in trein bestolen De spoken van de Gouwzee H Nic Houter: 500 m in 45.7 Layer gaat over naar tennisprofs Schaatskalender Russische sport aan de top Debuut tegen Hoad Henk van der Grift krijgt telegram Nog GEEN plannen voor Elfstedentocht Geen splitsing van het kunstrijden MAANDAG 31 DECEMBER 1962 (Van onze sportcorrespondenten) 's GRAVENDEEL, 31 dec. Door het startverbod voor de kernploeg kregen dit weekeinde de „mindere schaatsgoden" de kans zich in de wedstrijden om de gewestelijke kampioenschap pen te doen gelden. Het was niet zo verwonderlijk dat oud-leden van de schaatsselectie zich daar bij onderscheidden. In Jorwerd deed Jeen van der Berg zijn repu tatie alle eer aan door met groot machtsvertoon op de Friese titel beslag te leggen, terwijl Wim de Graaff en Cees Jan Kroon in het Zuid-hollandse 's Gravendeel schitterden. Wim de Graaff werd er op alle drie nummers tweede, legde daarmee beslag op de eerste plaats in het klassement, maar zag zich de titel afgesnoept door Cees Jan Kroon die twee ritten op zijn naam bracht, namelijk zowel de 500 als de 1500 meter. Goede beurt Zeeuws record Felle strijd P. J. Adrianbeker Willy de Beer KORTEBAAN Supersnel Verrassing De drie „azen" In Overijssel HONGAARSE VISIE Nederland veertiende IJSKONING BOTSCEVAAR DOLLEMAN S c m ff In dit tweegevecht op hoog niveau deed de overwinning van Verkerk uit Puttershoek wat brutaal aan. Hij was op de 5000 meter 1.9 sec. sneller dan De Graaff en eiste met deze prestatie in het algemeen klassement de tweede plaats voor zich op. Een uitschieter was ook de tijd van 45.7 sec. waarin Nic. Houter in Amsterdam de 500 meter won. Houter legde daarmee een goede basis voor de eindzege, ook al omdat hy op de 1500 meter opnieuw al zijn concurrenten de baas bleef. In 's Gravendeel, waar het ijs zater dag in een redelijke toestand verkeerde, maar de 64 rijders veel last hadden van de harde wind, was de uitslag: 1. De Graaf 155.757 pnt.; 2. C. Verkerk 156.100; 3. C. J. Verkerk 156.100; 3. C. J. Kroon 756,790 (kampioen). JORWERD. Jeen van der Berg be wees zaterdag in de strijd van de Friese titel in uitstekende vorm te verkeren. De Friese onderwijzer liet zijn grootste concurrent Jeen Wester, die ook de 500 meter won, met groot verschil achter zich. Het rijden van de nog zeer jeug dige Lammert Kalsbeek, die als derde eindigde, hield een belofte voor de toe komst in. De uitslag luidt: 1. Jeen van der Berg 153,740 pnt.; 2. Jeen Wester 154.683; 3. Lammert Kalsbeek (Warga) 158.847. AMSTERDAM Nic Houter heeft, ondanks de bijzonder slechte weers omstandigheden tijdens de kampioens wedstrijd van het gewest Noordhol landUtrecht op de de banen van de Amsterdamse Usclub op de 500 meter een goede beurt gemaakt. De eindstand was: 1. Houter 154,917 p.; 2. Rozendaal 157,510; 3. Hügeman 158,230. VEENDAM Koops uit Borger Compagnie bracht het Groningse lan- gebaankampioenschap op zijn naam. Hij zegevierde op de 500 meter en op de 1500 meter. Alleen op de vijf kilometer moest hij zijn meerdere erkennen in Van Buren uit Busquart. Het eindklassement luidde: 1. Koops BRISBANE, 31 dec. De kogel is door de kerk: Rod Laver, de onbe twiste grootmeester van het a.mateur- tennis, gaat over naar de rijen van de professionals. Tijdens een diner, dat volgde op de Challenge Round van de Daviscup, verklaarde de anders zo zwijgzame Wimbledonkamoioen zelf, dat hij vol gende week dinsdag in Sydney een contract zal tekenen, dat een mini mum-garantie zal bieden van 110.000 Amerikaanse dollars voqr een speelpe riode van dertig maanden. Laver maakte daardoor een einde aan de al enige maanden circulerende geruch ten, waarbij de meest fantastische spe culaties werden gemaakt over het be drag dat hij als prof zou verdienen. Hij zal zijn profdebuut maken tegen ex-wimbledonkampioen Lewis Hoad op 5 januari in Sydney. Deze partij zal de eerste zijn van een reeks wedstrij den tussen hem, Hoad en de andere Australische tennisster Rosewall, die algemeen wordt erkend als 's werelds beste professional. Laver is de achtste Wimbledonkam- Ïiioen, die sinds de tweede wereld-oor- og overging naar de professionals. De roodharige Queenslander, die nu 24 is, was de vierde man, sinds de af schaffing van het uitdagerssysteem in 1922, die tweemaal achtereen de Wim- bledontitel veroverde. Zijn grootste suc cessen behaalde hij dit jaar, toen hij zowel de Australische-Franse, Wim bledon- als de Amerikaanse titel op zijn naam bracht. 160,967 pnt.; 2. Broester 164,647; 3. Van Buren 164,707 4. Sjobbema 166.877. MIDDELBURG De gewestelijke titel van Zeeland werd zaterdag een prooi van Cor de Kreek. Ofschoon er weinig belangstelling bij de Zeeuwen bestond, werden er tijdens deze wedstrijd enkele fraaie prestaties verricht. Een verras sing .was het rijden op de 5000 meter van Gerrie Lamers, die met een tijd van 9,38.1 een nieuw Zeeuws record vestig de. De tweede aankomende op alle num mers was Jaap de Roo, een broer van de bekende wielrenner Jo de Roo. De uitslagluidt: 1. De Kreek 166,373; 2. De Roo 166,870; 3. Jaap de Jager 171,250. WAPENVELD Meijering uit Am- hem bleef zaterdag op de ijsbaan „De Eendracht" om het Gelderse langebaan- kampioenschap 72 deelnemers de baas. Hij won de 1500 meter, werd op de 500 meter tweede achter Pfrommer, evenals op de 5000 meter, maar nu achter Hoor neman. Het klassement luidde: 1. Meije ring 156,337 pnt.; 2. Hoamemam 157,190; 3. Van Maanen 199,460. HEERENVEEN Op een nationale wedstrjjd heeft Jeen Wester het Jeen van der Berg gisteren opnieuw zeer lastig gemaakt. Dankzjj twee overwin ningen op de 1500 en de 3000 meter zegevierde Van der Berg, maar Wester kwam met een beter puntentotaal uit de bus. De eindstand was: 1. Wester 158,866 pnt.; 2. Van der Berg 159,588 en 3. Kals beek 161,650. NIEUWE NIEDORP Arle Zee keek hier gistermiddag toe bij de langebaan- wedstrjjden waar Pronk uit Warmen- huizen alle drie afstanden het snelst af legde. De uitslag was: 1. Pronk 153,067 pnt.; 2. Vilten 158.700; 3. Broers 159,650. HOOGEZAND Een harde oosten wind heeft de tijden van de langebaan- wedstrijden in Hoogezand zeer nadelig beïnvloed. Het aantal toeschouwers was bovendien gering. De overwinning ging naar Boon. De uitslag was: 1. Boon 167,933 pnt.; 2. Bazuin 168.967; 3. Koops 172,167. ABCOUDE Op het Abooudermeer zijn zaterdag lamgebaanwedstrijden ge houden voor heren die dit seizoen nog niet in de prijzen vielen. Bij de heren werd de eerste plaats in het eindklas sement veroverd door Tol uit Volen- dam met 102,8 pnt. Hij werd gevolgd door Schijnders uit De Kwakel met 104,1 pnt. en Suurbier uit Doom met 106,1 pnt. VALTHE Gisteren is Smouter uit Nieuw Amsterdam onder bijzonder slechte weersomstandigheden winnaar geworden van de langebaanwedstrij- den in het Drentse Valthe. Hij had een puntentotaal van 175,733 en won zowel de 1500 als de 3000 meter. Elting, tweede in de eindrangschikking (177,766), zegevierde op de 500 meter. WIERINGEN Half weeg won de P. J. Adrianbeker van de NBVHS door zowel de 500 als de 1500 meter op zijn naam te brengen. De 300 meter was voor A. Schenk, een zoon van schaats coach Klaas Schenk. De uitslag was: 1. Half weeg 157,500 pnt.; 2. Schenk 159,067; 3. Van der Heiden 163.233. GRAMSBERGEN Onder ideale om standigheden het weer was goed en de baan verkeerde in uitstekende staat won Gerrit Jan Timmerman de lan- gebaanwedstrijd in zijn woonplaats Gramsbergen. Het verschil met zijn grote rivaal Bakker was echter zeer mi niem. HEERENVEEN Willy de Beer, de nationale kampioene, gaf gisteren bjj langebaanwedstrijden in Heerenveen acte de presence. Zij zegevierde zowel op de 500 meter (56.8) als op de 1000 meter (2,02.3) en eindigde In het totaalklasse ment met een puntenaantal van 117,950 ver voor Thea Hanstra, die tot 123,250 pnt. kwam. ANGEREN Iet Pfrommer-Louwers prolongeerde op bijzonder overtuigende wijze de titel van Gelderland bij de dames op de lange baan. Zij won zowel de 500, de 1000 als de 1500 meter en eindigde in het totaal-klassement met een grote voorsprong op mej. Schuilen- burg uit Ruurlo. De eindstand was: 1. Mevr. Pfrommer-Louwers 196.650 pnt.; 2. Mej. Schuilenburg 200,100; 3. Mej. Hondeveld 201,800. HOOGEZAND Door overwinningen op de 500 en 1000 meter won Annie van der Aa uit Albergen hier de langebaan wedstrijden met 122,650 pnt. Sien Kem perink (125,000) werd tweede. Op het Abcoudermeer ging de eerste plaats naar mej. Van Wees uit Muiden met 134,6 pnt. Tweede werd mej. Schoo- nerwoerd uit Breukelen met 136,2 pnt. en derde mej. Van der Lubbe uit Am sterdam met 138,7 pnt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiii Nic Touter is langebaankampioen van het gewest Noord-Holland Utrecht ge worden, dankzij vooral een uitstekende 500 meter. ife :wv. DEN HAAG, 31 dec. De tech nische commissie van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond heeft gisteren de rijders bekend ge maakt die in aanmerking komen om deel te nemen aan de Nederlandse kampioenschappen lange baan, wel ke op 2 en 3 januari a.s. in Gro ningen worden gehouden en waar voor maximaal 24 plaatsen beschik baar zijn. Het zijn: Jeen van der Berg, J. H. Koops, L. Meyering, C. J. Kroon, N. Houter, G. A. de Kreek, R. Liebrechts, C. Meeuwisse, A. Zee, J. Wester, P. Not- tet, C. van Drichem, K. Renes, G. Karstens, J. Hnlfweeg, J. Hopman, J. Hoorneman en A. Boers. Bij deze achttien komen nog de kam pioenen van de gewesten Drente en Overijssel en nog vier rijders. Allen hebben zij tot Nieuwjaarsdag 18.00 uur de tijd zich op te geven bij de organi satie. De KNSB heeft een telegram ge stuurd naar Henk van der Grift in Fagernes met het verzoek terug te keren naar Nederland om present te zijn bij de nationale kampioenschap pen. Tot op heden is van hem echter nog geen antwoord ontvangen. De strijd by de dames staat open voor de gewesteiyke kampioenen lange baan plus die dames, die de 1000 me ter binnen de twee minuten hebben gereden. Uit hoofde van deze bepaling komen momenteel in aanmerking: Wil ly de Beer, Ria Lokhorst, Mej. Van der Aa, Mej. Kemperink, Mej. Belle- ma en mevr. Pfrommer. Gisteren gingen in Hoogkarspel, Enk huizen, Andijk en Wervershoof samen een kleine tweeduizend schaatsliefheb bers van start voor de Westfriese dor- pentocht van 70 of 45 kilometer. De finale van het junioren tennis toernooi om de Orange bowl" in Mia mi, waarvoor de sterkste jeugdspelers uit vele landen zjjn uitgenodigd, zal gaan tussen twee Australiërs, Tony Roche en Geoffrey Pollard. e voetbalsport heeft gisteren geen voet aan de grond gekregen. De KNVB was er vrijdag al toe overgegaan het gehele programma af te gelasten, wat de clubs bepaald niet ongelegen kwam. Met de overdaad aan sneeuw en koude wind was het bezoek aan de velden ongetwijfeld weer beneden peil geweest. Niettemin zou er een officiële wedstrijd worden gespeeld, die tus sen RCH en Wageningen in het Heemsteedse Sportpark. Ook dit duel voor de tweede ronde van de KNVB-beker moest echter worden afgelast. Waar wel tegen de bal werd getrapt, was in Rotterdam. Daar bracht Sparta's manager Neville zijn ploeg in het veld om te voorkomen, dat de spelers door een te lange rust uit vorm zouden raken. Als tegenstander fungeerde Fortuna Vlaardingen, dat een gelijk spel van 3-3 bereikte. Andere semi-profs verschenen eveneens in het veld, om te trainen. Zoals men op de foto ziet kweet Ajax zich met veel overtuiging van deze taak .Op de voorgrond Prins (links) en Hoogeman, in de verte Ouderland. (Van onze sporteorrespondent) GRONINGEN, 31 dec. Vijf korte- baantitels vielen er dit weekeinde in het Noorden te veroveren. Zoals bij kampioenschappen gebruikelijk is, werd er op tijd gereden, waarna de vier snelsten elkaar nog eens in een halve competitie ontmoeten. Ook dan beslissen de tijden, tenzij één rijder of rijdster alle drie ritten wint. In dat geval kan het kampioensfeest worden gevierd, zonder dat tienden van secon den een rol spelen. Voor de fijnproe vers was de strijd tussen de snelste Frieze mannen, gisteren In Kortezwaag gehouden, het gesprek van de dag. Met kortebaanspecialisten als Jan Heit brink, Geert Regts en Arjen Dijkstra is dat ook geen wonder. Het publiek bfj de kampioenschappen, die zater dag in Leeuwarden, Vries, Valthe en Scheemda werden georganiseerd, was minder emotioneel. Men voelde zo ge zegd met de klompen aan, dat Grietje Oosterhof het snelste Friezinnetje zou zijn en de Drentse titels waren bij voorbaat gereserveerd voor Jantje Ve- nekamp-Tienkamp en Boele de Vries. Indrukwekkend was overigens de krachtsexplosie van Jantje in de be slissende rit tegen Grietje Boelm. Zij was ook aanzienlijk sneller dan Griet je Oosterhof, In de provincie Gronin gen was maar één titel te vergeven, daar de dames eerst woensdag a.s. in Zuidwolde op het ijs komen. Remko Kuipers was de snelste Groningse rij der bij gebrek aan topklasse. Wie de trotse titel „kampioen van Friesland" AMSTERDAM, 31 dec. Het be stuur van de K.N.S.B. deelt mee, dat in verband met verdrinkingsgevaar te recht waarschuwingen zyn gegeven. Nog steeds is mede door sneeuwval op vele plaatsen het ys onbetrouwbaar. De door de K.N.S.B. goedgekeurde tochten zoals deze zijn opgenomen in de schaatskalender zijn absoluut veilig mits men niet van de juiste routes af- w«kt De routes van de officiële toch ten worden tevoren aan een zeer strenge controle onderworpen. Voor de komende dagen vermeldt de schaatskalender van de KNSB: KORTEBAAN 1 januari: Gewesteiyk kampioenschap Zuid-Holland te Zuid-Bejjerland (vrou wen); nationale wedstrijd te Ooster- meer (vrouwen). TOURTOCHTEN 1 januari: Molentocht (25 km) te Al- blasserdam. (Van onze sporteorrespondent) LEEUWARDEN, 31 dec. Het ziet er niet naar uit dat Friesland binnen kort zijn elfstedentocht krijgt: wel zal de commissie vrydagavond opnieuw in hotel De Groene Weide vergaderen. De leden van de commissie zjjn van me ning dat het eerst nog enkele nachten streng moet vriezen voor er weer plan nen kunnen worden gemaakt. Het ys is vooral in het zuidwesten van Fries land nog slecht en ook de dikke sneeuwlaag die er gisteren is op ge vallen heeft de omstandigheden nog ongunstiger gemaakt. MüNCHEN, 31 dec. De interna tionale kunstrfüederatie heeft de West- duitse ijsbond geen toestemming gege ven het wereldkampioenschap kunstrij den 1964 in twee verschillende plaat sen te doen houden. De Duitsers had den voorgesteld het jjsdansen en het kunstrijden heren te laten plaatsvinden in Oberstdorf en de overige delen van het programma in Garmisch Parten- kirchen. De internationale federatie is echter van mening, dat de wereldkam pioenschappen in één plaats dienen te worden gehouden. DAVOS, 31 dec. Sjoukje Dijkstra, I de Britse atlete Dorothy Hyman, de de Europese en wereldkampioene Duitse europese kampioene op de 200 kunstrijden, is zondagavond zeer te- meter Jutta Heine en de schuonspring- leurgesteld in Davos aangekomen waar ster Ingrid Kraemer. Sjoukje Dijkstra zij tot eind januari zal blijven om haar komt op de negende plaats, voorbereiding voor de Europese en we reldkampioenschappen te voltooien. Een van haar koffers, juist dié waarin haar demonstratie- en wed- strijdcostuums zaten, bleek onderweg uit de trein te zijn ontvreemd. Sjoukje, die uit Oberstdorf kwam, had deze koffer in het gangpad gezet. Bij Landquart bemerkte ze plotseling, dat koffer plus inhoud verdwenen wa ren. Sjoukje's schaatsen en een reser- ve-costuumpje waren gelukkig opge borgen in een andere koffer, zodat zij haar training zal kunnen voortzetten. Toch is de wereldkampioene ernstig gehandicapt. In de koffer bevonden zich namelijk de costuums, die Sjouk je bij de wereld- en Europese kampi oenschappen in Cortina en Boedapest zou dragen. Er was één troost voor de wereld kampioene uit Amstelveen. Zij werd vrydagavond door de Britse journa listen gekozen tot een van de twaali beste sportmeisjes van het jaar. Sportman van het jaar werd de Nieuwzeelander Peter Snell, de we reldrecordhouder op de mijl. Op hem volgden de Australische zwemmer Murray Rose en de Russische lange afstandloper Peter Bolotnikov. Bij de dames wordt de lijst aange voerd door de Australische wereldre cordhoudster zwemmen Dawn Fraser, gevolgd door de Europese zwemkam- pioene Anita Lonsbrough en de Russi sche kogelstootster Tamara Press. De volgende plaatsen worden ingenomen door de Amerikaanse atlete Wiïma Ru- omnvir _,r„(.TDa dolph, de wereldrecordhoudster hoog- sjoukje oijksika sprmgen Yolanda Balas (Roemenië), sombere aankomst mag torsen? Wel, Jan Heitbrink was de gelukkige. Hij klopte Regts met een verschil van nauwelijks vijf centime ter. De zes juryleden in Kortezwaag la gen plat op het ijs om de verschnkke- lijke finish tussen Heitbrink en Regts te kunnen zien. Alleen daardoor was mm het mogelijk Heitbrink als winnaar aan j te kunnen wijzen. De nationale kam pioen had deze zege nodig, want Regts had evenals hij van Dijkstra en Velt- stra gewonnen en bovendien nog de snelste tijd gemaakt, namelijk 14.3 se conde. Regts hoefde zich niet voor de ze nederlaag te schamen, hij was zo sportief geweest te stoppen toen Heit brink vlak voor de finish kwam te val len. ledereen gunde hem op dat mo ment evengoed de kampioensmedaille. De Friezinnetjes in Leeuwarden wisten al spoedig, dat Grietje Oos terhof niet te kloppen was. Zij won al haar ritten met het nodige machts vertoon. Ongetwijfeld is ze de opvolg ster van Martha de Vries-Wieringa. Een grote verrassing was, dat Ma rijke Flissijn zich niet voor de hal ve competitie kon plaatsen. De snel ste rit van Grietje was 15.25 sec. over 140 meter. Zo snel was Jantje Venekamp-Tien kamp reeds in de eerste ritten, dat al haar concurrentes de moed al hadden opgegeven toen de eindstrijd nog moest beginnen. Daar behalve Jantje ook Grietje Boelm van Arina Zomer en Hilly van Boven won, moest de laatste rit tussen beide snelsten de be slissing brengen. Jantje liet de chrono meters op 14,5 sec. stilstaan en dat mag een indrukwekkende tijd worden genoemd. Boele de Vries trof in Valthe 22 te genstanders aan. Zowel Ep Oosting als Lucas Fidder, vroeger vaste finalisten, werden vroegtijdig uitgeschakeld. Be halve de Vries stak ook Doornbos in een glanzende vorm. Beiden noteerden in de halve competitie tijden van 15.1 en 15.3, maar in het onderlinge duel liet Boele zijn grootste rivaal ver ach ter zich (15.2 en 15.8) over 160 m. In Scheemda waren oud-kampioen van Nederland Evert Kramer en ve teraan Jan Schepers met nog vier anderen te laat met hun aanmelding om nog in de strijd te kunnen in grijpen. Deze strijd bracht overigens geen grote verrassingen. Henk Bak ker Jr. gokte in de halve en beslis sende competitie duidelijk op drie overwinningen, maar Kuipers gaf hem daarvoor geen kans met tijden van 16.-, 15.82 en 15.08 seconden. Kuipers werd geen enkele maal ge klopt, maar was duidelijk minder snel dan Boele de Vries op dezelfde dag. Uitslag: 1. H. Kuipers, Scheemda, 2 H. Bakker, Finsterwolde, 3. H. J. van Dijk, Midwolda, 4. W. Houwen, Veeler- veen. Hoewel het dus kampioenschappen regende, bleken vele rijders en rijd sters in hun „vrije tijd" toch nog be reid wat extra bankbiljetten bij elkaar te schaatsen. De drie „azen" van de Friese kortebaansport, Jan Heitbrink, Geert Regts en Arjen Dykstra gingen zaterdag in hun provincie elk een kant op, zodat ze nu eens geen last van el kaar hadden. Jantje Venekamp-Tien kamp was gisteren in Paterswolde, na dat ze een dag eerder Drents kampi oene was geworden. In het Friese dorp Hemelum was Jan Heitbrink uiteraard heer en mees ter. Bertus Bijlstra uit Joure behoefde zich geen enkele illusie te maken. Met Arjen Dijkstra was het in Ternaard van hetzelfde laken een pek. Ook hon derd gulden voor hem dus met J. Dijk stra uit Oudkerk op de tweede plaats. Geert Regts moest zich in Neijelamer met iets minder geld tevreden stellen, maar winnen deed hij. HEITBRINK vijf centimeter iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van de dames was Riekje Tuinema- Ruben zaterdag succesvol in Vriesche- lo (Groningen). Gisteren kreeg ze in Paterswolde in de halve eindstrijd klop van Jante Venekamp. VRIEZENVEEN. Smit uit Kam pen werd op de ijsbaan de Eendracht kortebaankampioen van Overijssel. Schilder werd tweede. Bij de dames zegevierde in Giethoorn de plaatselij ke favoriete Femmy Groen vóór Tiny van Bruggen en Diny Voetberg. VRIEZENVEEN, 31 dec. De uit slag van de schaatswedstrijd om het districtskampioenschap van Twenthe heren kortebaan is als volgt: 1. M. Oude Nijhuis, 2. J. Schipper, Vriezen- veen, 3. R. van de Maar, Almelo, 4. J. Kerkdijk, Vriezenveen. Kortebaanwedstrijd voor dames om het kampioenschap van Twenthe: 1. I Lenferink, Almelo, 2. M. Alferink, Den Ham, 3. A. Pezie, Almelo. DEN HAM, 31 dec. Op de baan Kollendiek te Den Ham werden korte- baanwedstrijden voor dames gehouden om het kampioenschap van Twenthe. De uitslag is: 1. mevr. Van Driel-Bak- ker, Almelo, 2. mej. Alfring, Den Ham, 3. mevr. Nieuwland-Rekers, Vriezen veen, 4. mej. R. Slot, Vriezenveen SPAARNDAM. Een ongekend groot aantal deelnemers maar liefst 53 streed zaterdag op de ijsbaan „Nova Zembla" om de korte-baanti tel voor mannen van het district Nrd Holland-Utrecht. De overwinning was voor de Volendammer Braber. Maars- se werd tweede. BOEDAPEST, 31 dec. Aan de hand van de wereldkampioenschappen in negentien takken van sport, die dit jaar zijn gehouden, is het Hongaarse blad „Nepsport" tot de conclusie ge komen, dat Rusland beschouwd moet worden als het sportland van het jaar 1962. De Russen behaalden daarin 57 gouden, 43 zilveren en 25 bronzen me dailles. De Verenigde Staten, die op de tweede plaats komen, verzamelden er respectieveiyk 9, 16 en 17. Als men dezelfde puntentelling toe past by de Europese kampioenstitels krygt men de volgende rangiyst: 1. Rusland 124 pnt; 2. Groot-Brittannië, 59; 3. Nederland 45; 4. Polen, 44; 5. Duitsland (gezamenlyke prestaties van Oost>- en west-Duitsland) 42: 6. Frankryk, 38. Het was een barbaarse sensatie geweest, waarby wij snel vrien den waren geworden. „IJsskuit- vrienden", zei de oude Wout Kiy'ssen, bügenaamd de diender, of de moordenaar. Als manshoge ys- pegels gleden wy van de Monniken- damse dijk recht op de haard af die rook naar alcohol en snert. Ik moest eerst ontdooien om tot myzelf te kun nen zeggen: „Dat was dus yszeilen.' Voorlopig was ik nog louter yspegel, een spook van de Gouwzee. Ik had met myn ysskuitvrienden onder een grauwe lap zeil gehangen. En de wind had een duivels spel met ons gespeeld, had ons meegesleurd de flardige nevels in, met een razende vaart. Nog even had ik gezien hoe veel harder wy joegen dan de auto's op de dyk. Maar de wind en de bon kende- roffel van de bootschaatsen op het ys hadden heel de werkeiykheid veranderd. De sterke Bertus Postma had toen het roer in handen gehad en hy had op zyn lippen gebeten bi) zyn inspanning om het trekkende, trillende ijzer in zün macht te hou den. By het kleinste rukje nam de slee van de boot een wyd-uit slippen de schuiver, die de sneeuw als yzig buiswater over de boeg deed spuiten. Myn sjaal, die ik om myn oren had gebonden, werd keer op keer door de wind weggetrokken. De wind legde met kille handen üs eerst om spieren, toen om botten en zenuwen. En toen wr 3 het ook voor Bertus Postma tijd om onze losgebroken vaart te richten op het haventje, waar hy met een dolle pirouette ie Prins Hendrik 49 stillegde. De Prins Hendrik 49 was een oud „bakkie", meer dan honderd jaar oud, maar nog steeds de snelste van Monnikendams ys- zeilvloot. zy was van Willem Staats geweest, de koning der yszeilers. Hy had aan Bertus Postma het vak ge leerd. En op zekere dag, toen yzeren Willem Staats al 82 was, had hy het roer, die byna onhoudbare duivel, niet meer in zijn hand kunnen hou den. Op die dag' had Willem tegen Bertus gezegd: Je mag hem van my hebben, met het kampioensvaandel erby. Bertus is nu recordhouder, de avonturier die in harde winters over het IJsselmeer tot naar het Gooi raast, de man die in een krankzinni ge slalom om de wakken in zeven minuten van Volendam naar Marken kwam; wat de in rechte lyn varende veerboot altijd een half uur kost. Met de ijsskuitvrienden zat ik nu te ontdooien in de alcohol. Alleen Wout Klussen, „de diender" oftewel „de moordenaar", had het yspegel- stadium niet beleefd, doordat hy zich al langer overvloedig in de pekel hield. De ouwe rook lekker. Er zat een NVV-speldje op zyn dikke jopper. Hy wordt beschouwd als de man die de eeuwenoude Monnikendamse tra ditie van het ijszeilen in onze jaren populair heeft gehouden. Als Wout zegt: „Jongens, sportief biyven, wij rekenen niet meer dan twee gulden per persoon vqor een uitvoerige .rit", dan zj-jn d« jongens ao sportief. En Wout, de propagandameester. zei te gen mij: „Schrijf in je krant dat wij komende week een wedstrijd houden. Schryf dat er voor vyfhonderd gulden aan prijzen is. Eerste prüs 250 piek, tweede prys 150 en derde prys 100. Nou hebben wij niet zoveel geld, maar je mot het een beetje sjoow geven. Als wy vyftig piek bij elkaar krygen, is het al goed. De jongens zyn allemaal sportief. De jongen die de eerste pry's krijgt, geven wy een enveloppie met 25 gulden. Hij geeft louw sjoege en stopt het mooi in zün zak, en de andere jongens krijgen de rest in het enveloppie. Tegen het pu bliek moet je zeggen dat het vee! meer is, want publiek wil altijd ge nept worden. Begrijp je?" En Bertus zei dat het zo altijd was gegaan. En toen was er nog een heel lang gesprek over de techniek, over de balans tussen het onderstel en het bakkie, over de drie geslepen, eikenhouten schaatsen waarop het onderstel rust. En vooral over de spannende sensatie. Ik wou nameiyk met geloven dat je met een yszeilboot kunt omslaan. En ik dacht ook dat een ervaren waterzeiler met liefhebbery voor snelheid in een halt uur kon leren ijszeilen. Als er gevaar by was, dan was het dit: je kon een wak schieten en je kon met een vaart van tachtig tot honderd kilo* meter op de kant botsen. Ze lachten hol. „Als je dat nog niet gevaariyk genoeg is, zal ik je nog wat leren", grensde ouwe Wout Klus sen met zyn ingevallen wangen. „Ga mee", riep hy. En hij greep zün iize- ren helmstok. „Mün contactsleuteltje- Wij gaan naar Marken", gromde hU> in wolken van alcohol. Bertus morn* pelde ernstig dat het niet kon. D® Gouwzee was vol wakken die je het invallende duister en zeker bö deze sneeuw onmogelijk kon zien. de wind werd te sterk. Wout zou het roer niet meer kunnen houden. He' café ging zich ermee bemoeien. He' zou onze ondergang worden. Ik ben wel bij Wout ingestapt' maar ik heb hem niet naar Mat' ken laten gaan. Als een doll erna» gaf hy de schuit over aan de wint» liet het stormtuig door de scheuren, het hout krakend door bochten gaan. Het was een woest sp® en Wout lachte luid over de ijsvlakte- Het zweet van de inspanning bevroo op zyn voorhoofd en steeds moeiz»" mer werd zijn greep op het roer. sprong hem te hulp en voelde ontze hoe het tekeer ging. Na een so°r dubbele salto, die de schuit even dee stilliggen, ben ik uitgestapt, wan Wout wilde niet meer ophouden. Aj een donkere schim heb ik hem in nevels zien verdwynen. Ik tuurde e wachtte. Een paar keer zag ik schim even terugkomen in een sneu schuiver. Ik hoorde hem lachen. hevig was de kou, dat ik na ce kwartier het wachten moest °P"f,Y ik hoopte dat het waar was wat WO» eerder had gezegd: name lijk dat hij zowel nuchter als dronken kon zijn, onaf- hankelük van de alcohol. 's Avonds laat, luisterend naar de nieuwsberichten, heb ik geconcludeerd: Geen nieuws, goed nieuws. Truusje Gerardts en Roland .4, Burck zyn by internationale wedsu den paarryden voor junioren in Ober dorf op de derde plaats geëindigd. In verband met de slechte weers omstandigheden werden de draveru_ die zondagmiddag te Hilversum z den worden gehouden, afgelast. •*t6n <- be "e v.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 8