Van Henk van der Grift tot Gerda Kraan: van Jo de Roo tot de „Europese" zwemsters en zwemmers: Nederlands sportieve ere-lijst mag gezien worden KNVB ontpopt zich als een voorbeeld voor de Europese voetbalwereld T Walk-over" tegen de Zweden Ook damesploeg veel sterker RE VA speelt met vuur en verliest van SOS Pierre baron De Coubertin, stichter moderne Olympische Spelen honderd jaar geleden geboren Jeugd (12-17) levert strijd op biljart IK VOLLEYBAL Afstraffing voor SUES bij DES ür Ook malaise in Engelse voetbal Zaalhandballers niet in conditie Josje Bremen de gelukkige Een kandidaat minder voor volleybalprijs BASKETBALL TOCH INTERLAND IN ROTTERDAM? Cor van der Hart niet bij oud-internationals Twee Nederlanders naar Europees 71-2 Alles" remise in toernooi Hastings MAANDAG 31 DECEMBER 1962 (Van onze sportredacteur) erugzien op sportieve activi teiten, omdat van de ene dag op de andere een leegge- scheurde kalender moet plaats ttiaken voor een nieuwe? De sport heeft haar eigen momenten voor het opmaken van de rekening van verlies en winst. De sport, zoals zij op dit ogenblik in het land reilt en Zeilt, is bovendien zo genuanceerc en leeft in per onderdeel zoveel Verschillende tijdvakken, dat het biet mogelijk is ze samen te vatten in een afgeronde beschouwing. Toch bekruipt ons, onwillekeurig geneigd gevolg te geven aan de sleur van deze dag, de lust even terug te blikken op wat zich in dit jaar in de Nederlandse sportwe reld heeft afgespeeld. Lust, omdat het zo'n goed jaar is geweest; om dat Nederlandse jongelui in spor tieve krachtmetingen van interna tionaal gehalte prestaties hebben geleverd, die relatief gezien groot in aantal zijn voor een klein land Oog voor het goede Kentering Toernooi in Groningen ïerre baron De Coubertin: historicus, filosoof, pedagoog en litterator; zoon van een gerenommeerd Frans-Italiaans adellijk geslacht en op grond van zijn aiKomst schijnbaar voorbc- stemd voor een roemvolle mili taire of diplomatieke loopbaan; stichter van de moderne Olympi sche beweging en op grond daar van de grondlegger van de huidige internationale sportbeweging- voor alles echter een realistisch idealist, die zijn onmiskenbare begaafdheid in woord, daad en geschrift in dienst heeft willen stellen van de harmonische ont wikkeling en de, zoals dat in een eigentijdse term heet, vreedzame coëxistentie van de mensheid Dom koos hij, toen hij in 1894 afgevaardigden uit tweeëntwintig landen bijeen riep in de Sorbonne te Parijs, de Olympische Spelen in een moderne vorm en volgens een ideaal dat nu, zeventig jaar later, nog te revolutionnair blijkt te zijn in een samenleving met een zogenaamd hoog ontwikkelde be schaving, als het middel om een ernstige bijdrage te leveren aan de morele en sociale opbouw van de gemeenschap. Vandaag, aan de vooravond van de dag, dat hon derd jaar geleden Pierre de Cou bertin in Parijs werd geboren, is het de plicht van de sportwereld zich nog eens te bezinnen op de gedachten, die ten grondslag lagen aan De Coubertins Olympisch ideaal, dat nog éven actueel is als toen het is verwoord. Levensspiegel 0M rSËËËk WËÊÊÊk •SC f- fel' tv 7 Vorst, ijs ensneeuw Portugal doet voorstel Nederlaag tegen Zweden Achtste dag Kansen in Eindhoven Er staat op Nederlands sportieve Erelijst bijvoorbeeld de tweede plaats in de strijd, om het wereldkampioen- Schap schaatsen van Henk yan der Grift, de enige niet-Rus, die overeind bleef in de toernooidagen te Moskou. Men vindt er Sjoukje Dijkstra op die biet alleen haar Europees kampioen schap kunstrijden op de schaats pro longeerde, maar ook een einde wist te diaken aan een jarenlange Amerikaan- Se hegemonie en wereldkampioene Werd. De atletiek beleefde m Belgra do in het toernooi om de Europese ti tels dagen die herinnerden aan de glo rieuze hoogtepunten, eens door een banny Blankers-Koen en Wim Slijk huis bewerkstelligd. Voor Gerda Kraan Was er goud èn een Europees record, kees Koch veroverde zilver. Tilly van der Zwaard brons en Joke Bijleveld en Eef Kamerbeek bereikten zeer fraaie vierde plaatsen. De wielersport ken de heel het seizoen door haar vreug den. Een wereldkampioenschap voor E"*k Nijdam en in dit toernooi tevens tsen op het ere-podium voor Peter en Arie den Hartog. Jo de Roo schitterde als de winnaar van drie '■grote klassiekers", een prestatie die Jog nooit in de wielerhistorie is verbe terd. De krachtmeting van de fen in de Ronde van de Toekomst )Verd een practisch exclusieve Neder landse aangelegenheid. Peter P°st te"' slotte liet zich nog eens gelden door bet wereldrecord der achtervol gers voor zich op te eisen. De hockey ers behaalden fraaie resultaten, hand haafden zich daarmee op het Europe se topniveau en konden aldus gesnerkt Voortgaan met de Olympische voorbe reidingen. Dan was er het welhaast traditionele Europese kampioenschap Van de honkballers, maar, wat alle Prestaties van de Nederlandse sport coryfeeën enigszins naar de achter grond drong, was toch wel wat zicb ?eeft afgespeeld bij de Europese zwem- Sampioen schappen te Leipzig. Over weldigend was de triomf van de Ne derlandse formatie. De ene medaille ba de andere werd veroverd. Dubbele overwinningen waren ook al geen jwidzaamheid en tot ieders grote vreug de kwamen eindelijk ook de heren los. p-en Europees kampioenschap voor Jo- ?an Bontekoe zelfs. Nederland was dit «ar in tal b best. van takken van sport op Ook om andere redenen kan met reugde worden teruggezien. De zwera- i°ud zal er geen spijt van hebben, dat i zijn beste krachten heeft kunnen ?'en profiteren van de kwaliteiten van ie befaamde Australische coach For bes <le Carlile. Bij de honkballers droeg v Europese titel mede de signatuur de Amerikaanse coach Ron Fra- j®r, Eef Kamerbeek kreeg waardevol st, a<'viezen van een Duitse expert. De Portbonden hebben begrepen, dat men niet komt met „speeltuinwerk" als bei. aan de top wil kunnen meedoen J1 dat men oog moet hebben voor wat luiers tot successen heeft geleid. Hef te hopen dat zjj, waar nodig, deze Gedragslijn blijven volgen en dat zij zelfs blijven speuren naar datgene wat wtf nleï"1®!! behoeft- Daarbij denken 7, fenx-aa" l°uter technische nn u'» 1 Nederlandse sport, pas ge °?r wat succes verblind, niet tot gezapigheid vervalt! ni?Uriïbe* Plezierig is het natuurlijk f,ViLTen successen mede kan toe- tIt6,? aan bet vakmanschap van i? andse trainer of coach, mJ- ,ge,val was ™et Gerda (?-nkeI> of Tilly van der n Glnnkers) of aan een gelukkige combinatie van de ijver, vfJbj ®n toewijding van een Neder- a"if-eu rainer of trainster met de voorlichting door en samenwerking met een befaamde buitenlander, zo- de zwemwereld het geval is ^777 Prettig is het eveneens als '™F®®ssen kunnen worden toege- nf-o™en aan de ernst, toewijding en e »van de zelfwerkzame at- 771' u ten voorbeeld kan worden vtn a aaü ?,ele anderen. Een Henk ttqo r5r Ift bijvoorbeeld, of een 7777 if00?1' Zo is °P vele fronten en Nprt»-?a"ileren aangetoond, dat de j^erlandse sportbeoefenaar echt bïoi j an zlin' ook al kent men staatsamateuriJmeSinfet.SP°rt °f dcTKmrne j150? een compliment aan niet uin de loop van dit jaar in v-o rha arecbte nogal verguisde bond voorbeeh? d^i' k^a"ike zaken als bij- Nedpria„3 slechte resultaten van het oord" rv ?al en de "affaire-Feijen- oord Op de drempel van - echter heeft het bestuur van de KN VB getoond de allure, een grote bond waardig, te kunnen bezitten. In plaats van hoog verheven uit zijn zetel neer te zien op alles wat er in de voetbal wereld gebeurt en zo voortdurend het risico te lopen „prestigekwesties" te moeten trotseren, heeft het bestuur van de KNVB bijzonder realistisch er kend, dat het niet meer de enige is, die het „internationale voetbalgesprek" met de toeschouwers voert. Wij doe len hier op de verschuiving van de datum voor de interland Nederland- België in verband met clubvoetbal op internationaal niveau, dat Feijenoord en het Brusselse Anderlecht hebben tè leveren. Dat is een niets aan duide lijkheid te wensen overlatende erken ning van het succes van het toernooi om de Europese voetbalbeker en van de gewijzigde instelling bij spelers en publiek met betrekking tot de zoge naamde „vrijblijvende" interlands en de wedstrijden, waarin werkelijk iets op het spel staat. De houding van de KNVB zal onge- dit jaar I twijfeld aan veel Europese voetbalbon- Jo de Roo poseerde het afgelopen jaar menigmaal met een lieftallige jongedame. Hij leverde er dan ook fraaie prestaties voor. den ten voorbeeld worden gesteld en wellicht leidt het gebaar van de Ne derlandse bond binnen niet al te lan ge tijd zelfs tot een heroriëntatie op Europees niveau van de situatie in de voetbalwereld. Vrees, dat hun autono mie zou worden aangetast, heeft tof nu toe de voetbalbonden ervan weer houden zich in positieve zin bezig te houden met de steeds luider worden de roep om inter-Europees voetbalver- keer. Angst voor liet welslagen van de nationale competitie is de tweede re den voor de krampachtigheid, waar mee een nauwelijks nog te stuiten ont wikkeling zoveel mogelijk wordt afge remd. De KNVB heeft nu echter in een samenspraak met Feijenoord ge toond, dat gemeenschappelijk overleg kan leiden tot een situatie die beide partijen niet alleen bevredigt, maar bovendien aan elkaar verplicht. Dat laatste lijkt ons, ook voor een natio nale bond, zeer waardevol. DEN HAAG, 31 dec. Luxemburg heeft zich teruggetrokken uit het toer nooi voor de voorronden van het West- europese vollyebalkampioenschap, dat op 4 en 5 januari in Groningen wordt gespeeld. In deze groep blijven du» slechts over de herenploegen van Bel gië, Denemarken en Nederland. Vrijdagavond 4 januari vindt alleen de ontmoeting België Denemarken plaats en op zaterdagavond komt de Nederlandse ploeg tweemaal in actie: eerst tegen België en daarna tegen Denemarken. De winnaar van deze voorronde plaatst zich voor de finale van het Westeuropees volleybalkampioenschap, dait half april in Florence zal wor den gehouden. Hiervoor kommen ver der in aanmerking de poulwinnaars van de beide andere voorronden, die in Casablanca en Bern worden ge speeld. Daarbij zullen zich hoogst waarschijnlijk kwalificeren Frankrijk en Italië. EINDHOVEN, 31 dec. Nederland heeft zondag in Eindhoven de dubbele basketball-interland tegen Zweden met duidelijke cijfers gewonnen. De dames zegevierden met 87-31 (rust 43-10) en de heren met 107-00 (rust 47-32). De strijd van de heren werd geken merkt door een uitstekend spelpeil. Die van de dames was over het algemeen genomen van een zeer matig gehalte. Vooral de Zweedse dames kwamen maar tot povere prestaties, met het gevolg dat zij reeds na vijf minuten (Van onze volleybal-medewerker) AMSTERDAM, 31 dec. In een schraal volleybalweekeinde, waarin 4 wedstrijden werden afgelast, heeft het Amsterdamse Reva de winst tegen SOS tweemaal uit handen gegeven. In de eerste set kwamen de mannen van het Leidsebosje na een achterstand van 5-0 met 13-5 voor te staan en de set winst was voor eenieder dan ook al een vaststaand feit. Op onverklaarbare wijze zakte het team echter ineen; het moest toezien hoe Heep c.i Mulder SOS in één ruk terugbrachten tot een gelijke stand en ook de setwinst binnenhaalde, 13-15. De tweede set bracht hetzelfde spel- beeld, waarin onder aanvoering van Harry de Haas Reva tot vlak voor het einde een voorsprong van 13-8 werd opgebouwd; maar weer was het SOS, dat de Amsterdammers op het kritieke moment de winst ontnam. Reva viel wederom terug tot onnauwkeurig ver dedigen en kon dan ook niets meer uitrichten tegen de SOS-aanval, die op nieuw winst rook en deze ook binnen haalde met 14-16. Alleen de hieropvolgende set bracht Reva een regelmatige winst. Van begin tot eind werd nu met overleg gevolley bald en dat het resultaat dan bevredi gend kan zijn, ondervond Reva, want het won volkomen verdiend met 15-8. De kracht om door te gaan ontbrak echter, want in de vierde set gaf SOS ADR1E LASTERIE driemaal goud De jeugd is het voortdurend middel- punt geweest van De Coubertins le venswerk. Het is de logi sche conse quentie van zijn pogingen om te ko men tot een vernieuwde wereld en de plaats, die hij aan de jeugd toekent in de maatschappij. In zijn „Mémoires Olympiques", een van zijn boeken, op schrift gestelde voordrachten, artike len en beschouwingen zij beslaan gezamenlijk meer dan 60.000 pagina's druks schrijft De Coubertin: „De Olympische Spelen zijn geen wereld kampioenschappen, maar zij zijn het vierjaarlijkse feest van de jeugd van de gehele wereld, van de menselijke lente, van de uiterste krachtsinspan ning van veelzijdig streven en van alle vormen van jeugdige activiteit van ie dere generatie, die aan het begin van het leven staat". De „menselijke len te", de „generatie, die aan het begin van het leven staat"; deze groep wil de hij inspireren tot en vertrouwd ma ken met de vreedzame strijd. Een strijd, die niet alleen een voortdurende zelfoverwinning vroeg, maar ook res pect voor de tegenstander eiste. Deze strijdende jeugd wilde hij regelmatig bijeen brengen en daarom herhaalde hij telkens weer en in alle landen, die hij gevolg gevend aan zijn bijkans niet te bedwingen reislust bezocht: „Laat ons onze atleten exporteren, op dat er begrip komt voor eikaars taai en cultuur en voor de situatie, waar in de verschillende volkeren zich be vinden". Dat De Coubertin zich richtte tot de jongeren en over hun hoofden heen tot de opvoeders, Ieraren en leiders, kwam omdat hij zo'n grote waarde hechtte aan de leeftijdsfase van ongeveer vijf tien tot vijfentwintig jaar. Deze tijd is de belangrijkste van leven, betoogde hij. De jonge mens ontwikkelt zich tol volwassenheid, tot het vermogen om zijn talent in dienst te stellen van eigen ontplooiing en van het leven en de cul tuur in de gemeenschap. De Coubertin zag voorts met bezorgdheid hoe de of ficiële opvoeding de jonge mensen te voel in het gareel liet lopen van wal nu eenmaal gewoonte was en te wei nig kansen gaf tot eigen initiatief, wed ijver en het op de proef stellen van eigen krachten. Dat De Coubertin de sport aan greep als middel let wel: middel om zijn ideaal te verwezenlijken, kwam, omdat hij de strijd zag als een facet, dat een voortdurende, we zenlijke rol in het leven van de mens speelt. De strijd, die concentratie en toewijding vraagt, kracht en uithou dingsvermogen, die een beroep doet op de totale mens. De jeugd spelend te confronteren met de strijd, ze daar in te harden en te bekwamen ze de weg te wijzen in de goede, eer lijke strijd zou er toe kunnen leiden, dat de mens in de „zomer van zijn leven" weet te strijden voor een goede zaak. En, is de goed geleide sport niet waardevol als er, in ernst spelend, kan worden geleerd te strij den tegen zichzelf, ontmoediging en teleurstelling? De Coubertin zag in de sport steeds weer hoe er, al strij dend, een beroep werd gedaan op de zelfde krachten, die ook bepalend zijn voor maatschappelijke suces- sen. Spelend strijden, aldus De Couber tin, kon er ook toe leiden spelend te ontwikkeien het respect voor de per soon, de overtuiging en het werk van de medemens. Daarom ook ontwikkel de hij de gedachte van de moderne Olympische Spelen. De Spelen moes ten zijn niet als in de oudheid uit sluitend voor de vrije Grieken en steeds weer op dezelfde plats, de vlakte van Olympia cosmopolitisch en telkens in een ander land in de PlV ij >;-V t»:Vjs-yr,yi. S®gy*j bljjk niets te voelen voor een vijfde beslissende set. Het liep direct al hard van stapel, 8-13. Reva kwam hierna via De Haas en Van Wijnen nog even terug tot 12-14, maar de winst bleef bij SOS. SUES, dat zaterdag vanuit Assen de reis naar Den Haag ondernam, heeft de koude en sneeuw getrotseerd voor precies 24 minuten volleybal. Het Haagse DES speelde SUES in de Hout- rusthal binnen een half uur van het veld met de klinkende setcijfers 15-6, 15-7, 15-4. Vooral de aanval van DES, waarbij twee man voor de sma«T- omhoog kwa men, leverde voor SUES te grote moei lijkheden op, hetgeen de setcijfers wel bewijzen. Ook Libanon en Kweekschool deden het in drie sets af, al ging het hier niet met klinkende cijfers. Toch had den de Rotterdammers niet zoveel moeite met hun tegenstanders als de cijfers 15-12, 15-13, 15-13 zouden doen vermoeden. Op de kritieke momen ten, als Kweekschool de stand tot gelijke hoogte had gebracht, werden de Rotterdammers even fel en dat betekende in alle drie sets winst voor Libanon. Bij Libanon onderscheidde zich het goede spel van Krijgsman en van Savoijen, terwijl by Kweek school Karinbert enkele malen tot goede prestaties kwam. Tenslotte leverde de ontmoeting tus sen Valuas en Valbovol een zege met 3-2 op voor Valuas, na een spannende wedstrijd waarvan de setcyfers waren: 15-13, 12-15, 15-10, 14-16, 15-11. LONDEN, 31 dec. Vorst, Ijs en sneeuw hebben zaterdag voor een re cord aantal afgelastingen in de Engel se voetbalhistorie gezorgd. Liefst 35 van de 45 wedstryden vonden door de zeer slechte gesteldheid van de terrei nen geen doorgang. In de eerste divisie kwam Bumley door een zege met 4-0 op Sheffield Wednesday tot op drie punten afstand van de leider Everton. De leider van de tweede divisie, Chelsea, kwam, niet spelend, toch vaster op de leiders- laats, door de nederlaag van Sunder- and tegen Bury. Op deze twee ploegen heeft Chelsea nu een voorsprong van zes punten. De uitslagen zijn: BumleyShef field Wednesday 4-0, Nottingham Fo rest - West Ham 3-4. tegen een achterstand van 12-2 opke ken. De meest opvallende speelsters in het Nederlandse team waren topscorer Els de Groot (die haar 25ste interland speelde), aanvoerster Annie Koper-van Es en Els van der Heyden. In de herenwedstrüd, waarin veelal geraffineerd aanvaisspel werd gede monstreerd, viel aanvankeiyk geen krachtsverschil te bespeuren. Om beur ten verwierven beide ploegen een klei ne voorsprong totdat na bjjna acht mi nuten de partjjen voor de zesde maal op geiyke voet waren gekomen (18-18). Na dit moment namen de Oranje hemden de leiding, die zy niet meer afstonden. In de eerste vijf minuten van de tweede helft kwamen de Zwe den er aanvallend niet aan te pas. De Nederlanders voerden in die periode de stand op van 47-32 tot 68-32, waarmee het pleit was beslecht. De scores van de Nederlandse teams waren: DAMES: Els de Groot 28, Greetje Duif 12, Els van der Heyden 10, Annie Koper-van Es 8, Jannie Wes tenbrink 7, Lenie Opmeer 6, Ria Schou ten 6, Jeanne Knoop 5, Bert Dijkstra 3, Thelma van der Leut 2; HEREN: Wim Franke 26, Rob Sterker 26. Ton Boot 24, Gerrit Kok 15, Jan Driehuis 7, Frans de Haan 5, Bart Tuinstra 2, Jan Schappert 2. LISSABON, 31 dec. De beslissings- wedstryd tussen Portugal en Bulga- rye, voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor landenteams, zal woensdag 23 januari worden gespeeld. Ten aanzien van de datum hebben de beide voetbalbonden overeenstemming bereikt, ten aanzien van de plaats waar gespeeld zal wor den nog niet. De Portugezen hebben aan de Bulgaarse voetbalbond voorge steld de ontmoeting in Frankfort, Pa- rys of Rotterdam te houden. Indien de bonden niet tot overeenstemming komen zal het bestuur van de Euro pese voetbal Unie (UEFA) een veld aanwezen. HILVERSUM, 31 dec. Het Neder landse heren zaalhandbal bondsteam heeft zaterdagavond in de Expo-hal te Hilversum een wedstrijd gespeeld te gen de Deense club Skovbakken. De Denen konden niet in de sterkste op stelling uitkomen en aanvankelijk slaagde de bondsploeg die zeker geen sterke wedstrijd heeft gespeeld erin een voorsprong te nemen. Met 3-2 kwam de rust. Het werd zelfs nog 4-2 voor de Nederlanders. Daarna, gaf het hogere tempo van de Denen de doorslag. Skovbakken won, dank zij een beter uithoudingsvermogen, verdiend met 9-7. Het Nederlandse b-team speelde te gen een Utrechtse heren-combinatie. De b-ploeg besliste de strijd in de tweede helft en klopte de Utrechters met 16-12. Het Nederlandse damesteam, dat zondag 6 januari in Roermond tegen West-Duitsland zal uitkomen is als volgt samengesteld: Gien van Maa- nen, Wil Giebels, Marjolijn Das, Tjits de Groot, Annie Kusters, Noortje Bos, Ineke Bos. Wil de Mare-Molenaar, Ria Samson, Erica Nekken en Linie Opveld. wereld. Alle volkeren moesten zijn ver tegenwoordigd; er mocht geen onder scheid worden gemaakt tussen de ras sen of de rangen. Een werclddialoog middels de sport als bijdrage tot de toenadering tussen de volkeren, dat stond De Coubertin voor ogen, toen hij in 1894 in Parijs een congres organiseerde en waarvoor hy op de achtste dag eindeiyk de bij- va». kreeg, waarop hij jaren had ge wacht. Op 5 april 1896 tenslotte na een campagne, die in 1887 was inge zet was het zover: de eerste van de nog steeds voortdurende reeks mo derne Olympische Spelen werd in het oude stadion van Athene geopend. De gehele organisatie, het charter, de vlag met de vijf ringen, de reglementen, het openings- en sluitingsceremoniëei waren door De Coubertin zelf ontwor pen. En dit alles moest mede leiden De Coubertin eens aldus onder woor-1 de linksbuitenplaats bezetten. den bracht: .Wanneer de vreugde heerst in de dalen en het ideaal de bergtoppen verlicht, wanneer de ar beid over allen een heilzame scepter voert, dan zal er vrede heersen en zij zal beter verzekerd zijn dan door be palingen van verdragen en door het gevaarlek evenwicht van de vrees." RUUD VAN DEN HENDE HAARLEM, 31 dec. In het elftal van de oud-internationals, dat op Nieuwjaarsdag in Haarlem de tradi tionele wedstryd tegen HFC speelt, is een wüziging gekomen. Cor van der Hart komt niet naar de Spanjaards laan. Hy zal als spil worden vervangen door Jan van Schyndel (SVV), die als linkshalf stond opgesteld. Diens plaats wordt nu ingenomen door Arie de Vroet (Feyenoord), oorspronkeiyk tot verwerkelijking van het ideaal, dat linksbuiten. Guus Drager (Ajax) zal nu It Cniiknni:» „LI.. ,1I _"l__ 1' 1. 1 1 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 31 dec. Het ging er het afgelopen weekeinde in „Kras- napoisky" heus niet om, dat de daar in een titanenstryd gewikkelde jeugd- biljarters, twintig in getal, in de voet sporen traden van de grote mannen van het groene laken en met machtige series een promotie afdwongen naar de biljartsport der volwassenen. Neen, in het eerste nationale jeugdtoernooi, dat als een unieke gebeurtenis mag worden bestempeld, leverden knapen van twaalf tot en met zeventien jaar in de eerste plaats het bewijs, dat het spei op het groene satyn als vrUetijds- besteding voor de jeugd uitermate ge schikt is en dat de 26 jeugdclubs, die ons land reeds kent, prachtig werk doen. De zestien maanden geleden opge richte afdeling jeugdzaken van de KNBB had niet verwacht, dat het eer ste grote festyn met deelnemertjes uit Limburg, Brabant, Overyssel en op het Noorden na alle andere provincies, zo'n succes zou worden. Op acht tafels mochten de twintig kampioenen, ge selecteerd uit 200 tot 225 inschryvin- gen, laten zien hoe ver zy al zyn ge vorderd in het spel van concentratie, gevoeligheid en improvisatie. Volwas sen arbiters en schry'vers stonden tot hun beschikking en een gespannen, meelevend publiek van familie-leden en vriendjes zorgde voor een echte wedstrydsfeer. In zulke omstandig heden valt het niet mee om partyen te winnen en te laten zien, dat je niet voor niets kampioen van de club bent geworden. EINDHOVEN, 31 dec. Van 24 tot en met 27 januari zullen in zaal „Hof van Brabant" te Eindhoven de wed stryden om het nationaal biljartkam pioenschap ere klasse anker kader 71-2 worden gehouden. Aan dit toer nooi wordt deelgenomen door de Am sterdammers Beekman, Jacobs en Mol, Van Leur en Wünen (beiden uit Oss, Ligthart (Alkmaar), Scholte (Eind hoven) en Vul tink (Aalten). De kam pioen en degene die als tweede eindigt, zullen door de KNBB worden afgevaar digd naar de strijd om de Europese titel, die van 21 tot en met 24 februari 1963 zal worden betwist in Den Helder. De kans om winnaar van het eerste nationale toernooi te worden was voor elke deelnemer dezelfde. De jongen van twaalf, die met een gemiddelde van 0,57 aan de tafel verscheen, be hoefde niet by voorbaat te wanhopen tegen de zeventienjarige, wiens moyen- ne-cqfer op 7.77 stond. Het handicap systeem zorgde er voor, dat de pa pieren steeds gelijk waren, al kon do sterkere de „zwakke broeder" natuur lek wei een beetje intimideren. Niet de cyfers, maar de byzonder prettige sfeer, de vriendschappeiyke omgang tussen de concurrenten en de sportieve reacties van de verlie zers waren de winstpunten van dit toernooi, dat vooral ook de 31 jeugd leiders, die door de KNBB zyn op geleid, er van zal hebben overtuigd, dat hun werk toekomst heeft. De beste biljarter heeft niet gewon nen. Hp kwam van ver weg, uit het plaatsje Cadier en Keer bij Maas tricht en werd door zyn club Corio- vallum, wat de Romeinse naam is voor Heerlen, als kanshebber naar Amsterdam afgevaardigd. Deze zeven tienjarige J. Bessems hanteerde de keu als een doorgewinterde biljarter, schudde de rappèls uit zyn mouw en bereikte o.a. in een party van 200 caramboles een gemiddelde van 16.60. Maar al in de voorronden struikelde hy een enkele maal over de „handi cap", waardoor hy nog slechts uitzicht had op de tweede plaats. De dertien jarige Josje Bremen uit Kerkrade ging recht op zyn doel af. Hy beet zich door de moeiiykste problemen heen en won de hoofdprijs, een beker, beschikbaar gesteld door de Nederlandse Sportpers. Hy verloor evenals de Amsterdammer J. van der Plas slechts één party, maar met 3.22 gemiddeld een iets betere prestatie geboekt dan zyn rivaal Frans Ruiterberg, ook uit Am sterdam, eindigde op de derde plaats. Het knappe spel van J. Bessems werd uitgedrukt door een algemeen gemid delde van 8.45 en een hoogste serie van 68. HASTINGS, 31 dec, Zaterdag avond zqn te Hastings een aantal afge broken partyen van het internationale schaaktoernooi, dat daar wordt gehou den, uitgespeeld. De resultaten waren: Tan (Ind Gligoric (J.-Sl.) >/»-»/., Alexander (GB) Kotov (Rusl.) >/.->/», Marovic (J.- Sl.) Littlewood (GB) v«-V», Van Se- ters (Belg.)—Smyslov (Rusland) X-y,. Voor de derde ronde werden voorts gespeeld Gligoric Marovic Vi-V«, Clarke (GB) Van Seters Vi-Vi.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 9