Zomernachten in bijzonder mooi Liefelijke landschappen en fraai stedeschoon DENEMARKEN NOORWEGEN: land van grootse panorama's RIJDEN IN DE BERCEN in ook in Kopenhagen voelen de duiven zich thuis Noorwegen, het land van hogeongenaakbare bergen en rimpelloze, diepe fjorden. Er zijn veel Nederlandse automobilisten die zich met bravour over de wegen in ons vlakke landje voortbewegen, maar wie het angstzweet uit breekt zodra zij aan bergtrajec- ten denken. Geheel ten onrechte, want er is slechts weinig ervaring voor nodig om zich ook op minder horizontale wegen volkomen op zijn gemak te voelen. Algemene stelregels: in dezelfde versnelling dalen, als waarin men geklom men heeft; temperatuurmeter niet te hoog laten oplopen, eventueel even stoppen en de motor laten afkoelen; bij het afdalen de voet- rem zo weinig mogelijk gebrui ken en evenmin de koppeling in drukken; en, natuurlijk, vóór de reis de hand- en voetrem laten controleren. WOENSDAG 20 MAART 1963 PAGINA 4 ZWEDEN zijn STOCKHOLM Brengt u uw va kantie graag door op hete zee stranden en langs boulevards met exotische restaurants en pit toreske cafeetjes? Of zit u graag in een grote stad op een terrasje in het straatgewoel en wilt u de avond kunnen doorbrengen met allerlei mon daine genoegens? In dat geval gelo ven wij niet, dat Scandinavië voor u hét ideale vakantiegebied is. Bent u daarentegen een liefhebber van rust, natuurschoon en eenzaamheid in de natuur, ja, dan is er in toe gankelijk Europa bijna geen andere streek te ontdekken, die uw wensen in zó hoge mate kan vervullen als Juist Zwedenof Noorwegen en in ze- :ere mate ook Denemarken. Want deze landen met hun enorme uitgestrektheid en met hun geringe bevolking, en dus met hun weinige steden en dorpen, is het nog mogelijk iedere vorm van massa-vermaak en massa-toerisme te vermijden. Men kan er nog steeds de illusie hebben de eerste en de enige te zijn, die een woud gaat doorkruisen of een meer gaat bevaren. Het toerisme is er tij dens de laatste tien jaren weliswaar met grote sprongen vooruitgegaan, maar wat maken tienduizend Ame rikanen, Duitsers of Britten eigenlijk uit op een gebied, dat tientallen ma len zo groot is als Nederland en dat een eigen bevolking heeft die nauwe lijks groter is dan die van Nederland. Zweden heeft namelijk niet meer dan 7Vi miljoen inwoners en Noorwegen bijna vier miljoen, maar gezamen lijk zijn deze twee landen meer dan dertig maal groter dan ons land. En wat heeft Scandinavië niet te bieden! Een natuur, die zonder enige overdrijving tot de schoonste van ge heel Europa gerekend kan worden be sneeuwde bergtoppen, skihellingen, wild- Stromende rivieren, bergmeren, heuvels, heidevelden en bossen, bossen en nog eens bossen. Nee, men vindt er niet om de zoveel kilometer een koffietent, maar wel is het bijna oveaal toegestaan zijn bivak op te slaan, te picknicken in de vrije natuur en te kamperen. Uren achter elkaar kan men er rondzwerven en zelfs autorijden, zonder een levende ziel te ontmoeten; geboeid door de in drukwekkende schoonheid van de na tuur vergeet men tr de tijd en wanneer men er ter afwisseling eens een stad wil bezoeken, zijn er de prachtig gele gen steden Stockholm het Venetië van het noorden, gebouwd op een veel voud van eilanden of Oslo, afglijdend van de bergen naar het lieflijke strand van de Oslofjord. Of het pittoreske Vis- by op het Oostzee-eiland Gotland, of de oude Hanzestad Bergen aan de Noorse westkust. Of het door de Hollanders eens aangelegde Goten burg in Zweden. En waarom zou men een trip naar Scandinavië niet afsluiten met een be zoek aan het Parijs van het noorden Kopenhagen, de stad der vrolijkheid? En probeer, als het ook maar enigszins kan, in juni te komen, want de lichte zomernachten zijn ongelofelijk mooi. U hoeft er niet voor naar Lapland te reizen, want ook ter hoogte van Jöngköping of Stockholm kunt U er al getuige van Zijn, dat de zon in deze tijd bijna niet ondergaat. Is het in het noorden zo koud? 's Winters wel, maar de zo mers zijn er hetzelfde als in West- Europa, alleen constanter en betrouw baarder, en afgezien van de Noorse westkust, regent het er veel minder. Dus om het klimaat hoeft U beslist niet af te zien van een vakantie in Scandinavië. De afstand dan? Nee, inn dat kan ook geen bezwaar zijn, want naar Malmö-Halsingborg komt U per trein binnen de 14 uren en naar Stockholm doet U er ca. 24 uur over. En de autowegen naar het noorden zijn beter en gemakkelijker te be rijden dan de wegen door de Alpen naar Italië. Wat let U dus nog om uw volgende buitenlandse vakantie door te brengen in een gebied, dat nog niet is ontdekt door de massa's uit West-Europa en dat dus nog steeds exclusief genoemd kan worden? iiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.nl O Afstand Utrecht-Stockholm (via Grossenbrode) 1350 km. Automobi listen staan diverse mogelijkheden Zweden te bereiken ten dienste: over Grossenbrode, over Kolding (voor beide routes zie onder Denemarken), over het Kattegat naar Göteborg, en via de bootdienst Travemünde-Trel- leborg, om een paar van de belang rijkste te noemen. Het retourtarief voor een auto op laatstgenoemde veerboot kost ongeveer ƒ45,Gaat men over Grossenbrode of Kolding, dan dient men de oversteek Helsin- gör-Helsingborg (autoretour 11, te maken. Voor alle bootdiensten tijdig plaats bespreken, bijvoorbeeld op een reisbureau. O Voor een treinreis is de Scandinavië- express de aangewezen verbinding. Een retour 2e klasse Amsterdam- Stockholm (over Grossenbrode of Kolding) kost ongeveer 185,In ruim drie uur is men in de, toeris tisch zeer attractieve, hoofdstad. Kos ten retour toeristenklasse ongeveer 550,—. O Een Zweedse kroon kost ongeveer 69 cent. O Gewone benzine is per liter enkele centen duurder dan bij ons. O Van maaltijden en hotels liggen de tarieven evenwel beduidend hoger dan in Nederland. O Het links houdende verkeer leidt tot de consequentie dat men van links komend verkeer voorrang moet ver lenen. G Het elfde Stockholmfestival vindt plaats van 28 mei tot 19 juni. Van 6 tot 14 juli zijn er in Dalarna de Ing- marsspelen, en dezelfde provincie is beroemd om haar midzomerfeesten (rond 23 juni). In juli en augustus wordt het Visbyfestival gevierd met opvoeringen van Petrus de Dacia. En altijd interessant blijft het schouw spel van de middernachtzon in Lap land. O Adres Zweeds toeristenbureau: Ro zenburglaan 98, Rotterdam, telefoon 138803. Het Deense landschap kan het best met het adjectief liefelijk wor den aangeduid: vrjj heuvelachtig met een overvloed van oude schilderachtige nederzettingen, kastelen, landgoederen en parken. O Afstand UtrechtKopenhagen 883 km. Automobilisten rijden via Flens burg en Kolding. Voor de veerdienst tussen de eilanden Fünen en Seeland moet tijdig tevoren plaats gereser veerd worden. Retourtarief voor een auto: 20 tot 25 gulden. Een andere mogelijkheid is de bootdienst Gros senbrodeGedser, een tocht van drie uur. Retourtarief auto gemiddeld 35,personen 18,Ook hier plaats bespreken. O Een treinretour 2e klasse over Gros senbrode (Scandinavië-express) Am sterdamKopenhagen kost onge- iiiiiiii immuun mui mi ia minimin in iiiiiii in in iiiiitiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiHi min in in iiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii) Noorwegen is het land van dichte bossen en ongenaakbare bergen, kortom van grootse panorama's. Aan de westkust zijn het de, soms meer dan 150 kilometer het land bin nendringende, fjorden die de belang stelling van de reiziger verdienen. O Over land is de afstand Amsterdam- Oslo bijna 1100 km. Voor verbindin gen over Denemarken en Zweden zie ook aldaar. Voorts zijn er van Dene marken nog andere mogelijkheden om er te komen, zoals met de boot diensten Grenaa-Varberg, Frederiks- haven-Oslo, Kopenhagen-Oslo, Aar- hus-Oslo enz. Reserveren nood zakelijk. O Uit Hoek van Holland vertrekt twee maal per dag de Scandinavië-express, die u in 28 uur naar Oslo brengt. Retour 2e klasse ongeveer 190, Een retour per vliegtuig kost 470, Voor een bootreis van Rotterdam naar Bergen betaalt men ongeveer de helft van dit bedrag (2e klasse). O Een Noorse kroon staat gelijk aan 51 cent. O Een liter gewone benzine kost één Noorse kroon. O Prijzen van hotels en maaltijden zijn ongeveer gelijk aan die in Zweden, dus tamelijk hoog. O Maximumsnelheid binnen bebouwde kom 40 km, daarbuiten 70 km. O In Bergen wordt van 24 mei tot 9 juni een internationaal festival ge houden van opera, muziek, toneel en ballet. O Op vele plaatsen in noordelijk Noor wegen de imposante middernachtzon. O De nachten in Noorwegen zijn aan de koele kant. Extra kleding is dus raadzaam. Meer inlichtingen over Noorwegen worden verstrekt door D. Burger Zoon, Postbus 149, Rotterdam, tel. 111220. veer 110,Duur 15 uur. Per vlieg tuig is men in twee uur in de Deense hoofdstad. Kosten retour toeristen klasse ƒ332, O Een Deense kroon heeft een koers van 52,5 cent O Een liter gewone benzine kost 1.02 kroon. O De hoteltarieven en de prijzen dier levensmiddelen liggen soms een wei nig hoger dan bij ons. O Voor toegang tot de ruim 300 cam pings is een internationaal kampeer- carnet nodig. Men kan ook voor twee kronen een noodpas krijgen geldig voor vier weken. O Van 15 tot 31 mei vindt het Konink lijk Deens ballet- en muziekfestival plaats. Frederikssund is van 22 juni tot 7 juli het toneel van een Viking- festivaL O De lichte zomernachten zijn vaak kil. Vooral kampeerders dienen hier re kening mee te houden. O Fietsen en bromfietsen behoren tot het snelverkeer en hebben dus, van rechts komend, voorrang- Bromfiet sers mogen geen duopassagiers mee voeren, ook geen kinderen. Dertig kilometer is voor deze categorie de maximum snelheid, zowel in als bui ten de bebouwde kom. O Het Deense toeristenbureau is geves tigd in Hilversum Johan Geradtsweg 58, tel. 48315.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 18