KAMPEREN IN EIGEN U\ND K STRENG GEREGELD; OVER WET AL 10 JAAR BERAAD „Tuin van Europa in PORTUGAL Caravans Fornuis heeft kampvuur verdrongen, maar: Paradox ANWB beschikt over grijze lijst van ongeschikte kampeerders :iiglfi het romantische ideaal hoog houden In een duinpan, op een weiland aan de rand van een bos schie ten ze binnenkort weer als paddestoelen uit de grond: de pri mitieve, katoenen behuizinkjes waarin dit seizoen anderhalf mil joen Nederlandse kampeerders op eigen bodem hun vakantie zullen doorbrengen. Grasjes kauwend, kuiltjes gravend, boomklimmend, kortom: het buitenspoor volgend, onderhoudt deze groep een intens en voortdurend contact met de natuur, en daar moet het de meesten ook om begonnen zijn. Misschien is hier sprake van een sluimerend atavisme, gewekt door de lokroep van het buitenleven, dat zich die paar weken van vrij heid plotseling baan breekt in een krachtmeting tussen de mens en het oergeweld van de natuur? Is het een natuurlijke reactie op beton, glas en Martini on the rocks? Hoe dan ook, de Neder landse natuur is al lang getemd; in dit opzicht moet de begeerde confrontatie dus tegenvallen en met anderhalf miljoen kampeer ders, nog ongeacht de duizenden buitenlandse tentbewoners, is het moeilijk het romantische ideaal van weleer hoog te houden. Een butagasstel, of, nóg nuchterder, het fornuis van de kantine, heeft het kampvuur verdrongen. WOENSDAG 20 MAART 1963 PAGINA 5 der dat een spoedige afronding in zicht is. Voor de Nederlandse aspi rant-kampeerder die de komende va kantie in eigen land blijft, is van be lang te weten, dat hjj dient te be schikken over een kampkaart, voor - één gulden te verkrijgen bij de A.N.W.B., ook voor niet-leden, die hem toegang geeft tot de ruim twee duizend kampeerterreinen in ons land (350 daarvan zijn door de A.N.W.B. erkend). Tussen aanvraag en ver strekking van de kampkaart ver loopt minstens één week. In die tijd wordt nagegaan, of de gegadigde niet op de „grijze lijst" van ongeschikte kampeerders voorkomt, personen dus die vroeger wegens wangedrag van een camping zijn verwijderd. De bete kenis van de kampkaart is dus voor al hierin gelegen, dat het document kan worden afgenomen... De meer ervaren kampeerder kan nut hebben van een kampeerpaspoort, dat de houder het recht geeft buiten de officiële terreinen 48 uur zijn bivak op te slaan, behoudens goedkeuring van de grondeigenaar. Om dit document te bemachtigen moet hij een gemeen telijke „verklaring omtrent het gedrag" overleggen, benevens een aanbeveling van een organisatie die op kampeerge- bied bevoegd is, zoals de K.J.B. en de ANWB. Inplaats van deze tweede voor waarde kan hij ook (met zijn gezin) deelnemen aan twee weekendkampen, die de ANWB dit seizoen op vijftien plaatsen organiseert. Kosten: ƒ1,50 per verblijf. Het paspoort zelf kost 1,-. Leden van de ANWB kunnen voorts nog het kampeerbewijs verkrijgen, een papier, dat tot bepaalde landgoederen toegang geeft, alsmede het internatio naal kampeercarnet voor verblijf bui tenslands. Dit laatste document ontleent zijn waarde vooral aan het feit, dat het dient als polis van een W.A.-verzekering voor schade, die tijdens het kamperen aan derden wordt toegebracht. De ver zekering is bovendien voor Nederland van kracht. Maar, zoals gezegd, in het buitenland kan men op de campings MiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiilllllllillliiiiiiiiiiilllllKiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililllllllllllllllilililllliiiiiiiiiiiiiiu Portugal wordt de „tuin van Europa" genoemd en er zijn toe risten, die dit van ganser harte kunnen beamen. Niet alleen in de lente, die er minstens een maand eerder begint dan bij ons, maar tot diep in de zomer is het land op vele Elaatsen overdekt met een feestelijk loementapijt. Een „tuin", bevolkt door vriendelijke en gastvrije men sen, die in tegenstelling tot Spanjaar den, blijmoedig en allerminst be schouwelijk van aard zijn. Een keurig onderhouden tuin ook. De wegen zijn er voortreffelijk, de treinen rijden punctueel, de huizen zijn helder-wit gekalkt of van buiten bekleed met tegeltableaus, die iedere avond schoongespoten worden. Ook hierin verschilt Portugal hemelsbreed van Spanje. Dit verschil manifesteert zich nog op tal van andere wijzen. De taal bijvoorbeeld „klinkt" al volko men anders. Op het eerste gehoor Hjken de sterk nasale geluiden eerder op de taal van Algerijnen of Balkan bewoners dan op een van het latijn afstammende taal. En voor toeristen is van belang, dat Portugal nog niet of nauwelijks „ontdekt" is, hoewel het land, al was het maar om de betrekkelijke goedkoopte (het leven is er niet duurder dan in Nederland) of om de voortreffelijke stranden en het riante landschap een bezoek meer dan waard is. Toeristisch is Portugal een verwaar loosd gebied. Dit ligt niet aan de acti viteit van regeringswege. De WV-in- formatiebureaus bijvoorbeeld ontvangen buitenlanders bijna letterlijk met open armen. Ook in de binnenlanden zjjn er voor automobilisten voortreffelijke mo tels en andere voorzieningen. Het is veeleer de moeilijke en vrij kostbare bereikbaarheid, die de grote massatoe- ristenstromen aan Portugal voorbij doet gaan. De gemakkelijkste verbinding is via de lucht. Bootreizigers doen veelal Lissabon aan, als dit op hun route ligt en automobilisten kunnen er ook wel komen, maar dan via Spanje, welk land echter zelf al zo interessant is, dat men er al te gemakkelijk voor zijn verdere vakantie blijft hangen. Resten nog omslachtige treinverbindingen, die uiteraard ook door Spanje voeren en doen ervaren, dat men zich daar aan dienstregelingen niets gelegen laat lig gen. Wie naar Portugal wil, moet dus recht op zijn doel afgaan. Hij zal er minstens ervaren, (jat een toeristisch dunbevolkt land zijn voordelen heeft. De folklore is er volkomen authentiek. Hij vindt er onvervalste vissersdorpjes, waar het leven thans niet anders schijnt dan bijvoorbeeld vijf eeuwen geleden. Opz. meestal, en in elk geval daarbuiten, zonder enige kaart terecht. De ANWB reikte vorig jaar 230.000 nieuwe kamp- kaarten uit en verlengde een ongeveer even groot aantal. Een caravan wordt wat bovenge noemde formaliteiten betreft, ge lijk behandeld als een tent. Voor eigen land dus kampkaart aanvra gen. Men kan een caravan, welker aan tal overigens leder jaar met ongeveer 2500 stuks toeneemt, derhalve ook niet overal neerzetten, zelfs soms niet op een eigen stuk bosgrond. Voor caravans geldt hetzelfde als voor zomerhuisjes: overtuig u eerst van de gemeentelijke toestemming voor het plaatsen van uw mobiele of tijdelijke huis. Tenslotte nog enkele praktische wen ken voor beginnende kampeerders. Een donzen slaapzak is warmer dan een van kunstvezel, maar belangrijker is nog de juiste maat. Een dergelijke roldeken moet absoluut royaal zijn, wil de kam peerder niet het gevoel van een cocon krijgen. Een veldbed is als slaapgele genheid niet erg aan te bevelen; beter is een luchtbed, waarover men altijd nog een dun laagje schuimplastic moet leggen tegen optrekkende kou. Bedenk bi) het kopen van een luchtbed, dat bij het opblazen vijftien centimeter van de lengte afgaat, en dat het hoofd on geveer tien centimeter, beneden de rand van het kussen blijft. Een „lege" leng te van 2.10 meter geldt wel als mi nimum voor een gemiddelde volwasse ne. De kuststrook is in het seizoen al tijd druk met kampeerders bezet. Voor juli en augustus is het verstandig te voren te reserveren. Het staantarief is gemiddeld 75 cent per persoon per nacht. Wordt de auto op het terrein toegelaten, dan dient daarvoor eveneens betaald te worden. Tenslotte herinneren wij aan de groot ste buitensporttentoonstelling van Euro pa, HISWA-Goed Kamp, die van 21 tot 31 maart in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam gehouden wordt. Er zullen meer dan 275 pleziervaartuigen, 130 ca ravans, honderden tenten en 55 typen uitvouwbare kampeerwagens te zin zijn. HANS STEVENS BUITENSPOOR blijft nog sterke bekoring behouden Er zijn wel eens pogingen onderno men de kampeerders in categorieën te scheiden, een moeilijke zaak omdat de grenzen vaak schimmig zijn, maar één verbazingwekkende conclusie bleek on betwistbaar: kamperen is niet zozeer een vorm van sociaal toerisme, zoals aanvankelijk werd aangenomen, maar veel meer een vakantiebesteding door middenstanders en andere groepen die zich eventueel een duurdere logiesmoge- lijkheid best zouden kunnen permitte ren. Het aantal hoofdarbeiders bijvoor beeld overtreft dat der handarbeiders aanmerkelijk, en in een druk vakantie- centrum, dat als sociaal-toeristisch was aangemerkt, bleek zelfs ruim veertig procent der gasten academisch gevormd te zijn. Loopt dus het kamperen als favorie te vakantievorm dwars door de Neder landse bevolkingsgroepen heen, een an dere verdeling is nog wel mogelijk. Er zijn om te beginnen de vakantiekam- peerders, dat zijn mensen die ook onder het linnen dak hun normale huishou ding zo veel mogelijk wensen voort te zetten, compleet met leunstoel, koelkast, radio en krant. Deze categorie, vaak uit hele gezinnen bestaande, zal ook ge neigd zjjn de tent te verwisselen voor vakantiehuisje of bungalow. Een twee de groep omvat de kampeerders, die het op een camping vooral begonnen is om de gezelligheid en de drukte. Zij zullen graag meedoen aan gemeenschappelijke activiteiten op het gebied van spel, dans en sport. Tenslotte dan de fine fleur van de kampeerderskaravaan: de op rechte natuurminnaars, in wie het al oude trekkersideaal nog levend is. Het is ondoenlijk deze drie categorieën kam peerders met succes op één terrein sa men te brengen. De ANWB bepleit daarom nieuwe kampeerterreinen af te stemmen op de specifieke verlangens van iedere groep. Van westelijk Europa is Neder land het enige land, waar het kamperen niet aan enigerlei wet telijke bepaling is onderworpen. Daarentegen is ons land ook het enige waar het krachtens gemeentelijke ver ordeningen niemand is toegestaan zon der officieel document in een tent te overnachten. Een wonderlijke para dox derhalve, die yoorlopig wel zal blijven bestaan. Sinds tien jaar zijn de deliberaties over een Kampeer- wet overigens al aan de gang, zon-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 19