Ongerepte gebieden in JOEGOSLAVIË FRANKRIJK biedt vakantie- SCHILDERACHTIGE STRANDEN IN BRETAGNE EN DE VENDÉE0 ganger grote verscheidenheid Volksdansen in Biarritz. Het kasteel Chenonceaux, een der parels van het snoer langs lie Loire. WOENSDAG 20 MAART 1963 PAGINA Hoewel Joegoslavië zich in snel tempo Instelt op de toeristische belangstelling, die steeds groter vormen aanneemt, zal de vakantie ganger in dit interessante, door een mild klimaat begunstigde, land nog tal van O ongerepte gebieden kunnen aantreffen. Badgast, bergbeklimmer, visser en min naar van stedenschoon, zij allen komen O in Joegoslavië ruimschoots aan hun trekken. O Afstand UtrechtBelgrado 1800 km., UtrechtDubrovnik 1925 km. en UtrechtLjubljana 1230 km. Men rijdt over München. Een vliegretour Amsterdam-Belgrado (touristen- klasse) bedraagt f560, naar Dubrov- O nik f 569. Een retour per trein 2e kl. naar Belgrado kost ongeveer f 165 en naar Dubrovnik f 180. O Eén Nederlandse gulden is gelijk aan 207 dinar. q O Eén liter gewone benzine kost onge veer 40 cent Let op het goede ootaangetal (84), er is namelijk ook benzine van mindere kwaliteit De nationale olie is niet aan te bevelen, neem dus een paar blikken mee. q O De hoteltarieven en prijzen van levensmiddelen zijn ongeveer gelijk aan die van vorig jaar, en dus niet hoog, in het algemeen beneden het Nederlandse niveau. Beroemde trekpleisters: de grotten van Postonja en de Plitvicermeren. Behalve een geldig paspoort is voor binnenkomst in Joegoslavië een toeristenvisum vereist, tegen f3.80 verkrijgbaar aan de ambassade, Groot Hertoginnelaan 30, Den Haag. Ook schriftelijk aan te vragen, maar minst, -s drie weken voor het begin van de reis. Kampeerders dienen bij voorkeur van de officiële kampeerterreinen gebruik te maken. Drinkwater eerst koken. Petroleum is schaars te krijgen. Van 10 juli tot 24 augustus het be roemde zomerfestival in Dubrovnik. Trek vóór het zwemmen en baden in zee lichte schoentjes aan ter be scherming tegen zee-egels. Het nationaal Joegoslavisch ver keersbureau is gevestigd: Plaats 11a, het hart van wat de alpinisten noemen „het heiligdom". Het bergwandelen wordt pas werkelijk aangenaam, ook on der krachtige zon, in de lichte lucht boven de 2000 meter. Maar in het dal zelf is het in het hoogseizoen een ge drang van jewelste en is het er onfris van de benzinewalm als in Parijs tij dens de spitsuren op de grote boulevards en ook anderszins is de sfeer er dan zwaar geprofaneerd. Tot slot enkele wenken die nuttig kunnen zijn. Men vermijde zo enigszins mogelijk overal het hoogseizoen van midden juli tot eind augustus. In de tijd daarvoor of daarna treft men niet slechts schappe- lijker prijzen maar ook een liefdevoller bejegening. En voor wat dit laatste betreft; van Franse zijde zelf krijgt het veel aandacht, dat Franse hotelics, res taurateurs enz. en hun i>ersoneel op het stuk van vriendelijkheid geenszins een onverdeeld gunstige reputatie genieten.- Men bedenke: de Fransen zijn een nog al ongeduldig volk, gesteld op snelheid en concisie. Althans wie individueel wil reizen doet er dan ook goed aan vol- doende Frans te bezitten om duidelijke vragen en wensen kort desnoods krachtig naar voren te kunnen bren gen. Men weze vooral ook zelf op de hoogte van de gebruikelijke hoffelijk heidsformules en men wende ze ook aan. Het wil WPl PPTlc hol non TT A A**'-*» VV C1IUC L.KZ OVJIV ClcLU. Het wil wel eens helpen en het ontlast in ieder geval het eigen geweten. iiiiiiiiiiiiiiifiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiniiiiii o O Afstand AmsterdamParijs ruim 500 km.; AmsterdamNice 1250 km. (over DijonGrenoble). O Een tremretour 2e kl. Amsterdam Parijs kost f67.20 (TEE f95.20 f 19 toeslag), AmsterdamNice (toe ristenbiljet) 2e kl. f 156.40; Amster. damBordeaux 2e kl. (toeristen biljet) f 121.30. De vliegroutes op deze trajecten resp. f 135, f 330 en f 294, alle toeristenklasse. Q O De nieuwe Franse franc is gelijk aan 74 cent. O Een liter gewone benzine kost ruim 72 cent, maar toeristen kunnen ge bruik maken van reductiebonnen, waardoor men nog beneden de 60 cent blijft. Bonnen aan te vragen bij llllllllllllMllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllMlllllllllllimil» A.N.W.B., K.N.A.C., banken en reis bureaus. De prijzen van maaltijden en hotels zijn iets gestegen vergeleken met het vorig jaar en liggen mede daar door aanmerkelijk boven het Neder landse peil. Goedkoper in Frankrijk zijn artike len als parfum, zeep, wijnen, som mige kaassoorten, handschoenen en enkele fluitsoorten (druiven, per ziken) Enkele minder bekende beziens waardigheden: de grotten in het Dordognedal, de wijnkelders in Champagne, de stuwdammen van Serre.Pongon en Donzère-Mondra- ;on, Romeinse monumenten in de 'rovence, Gorges du Tarn en Gorges du Verdon, de Camarque met kudden stieren en halfwilde paarden. Van 9 tot 22 mei is in Cannes het filmfestival. In Bordeaux wordt van 17 mei tot 2 juni een festival gehou den. Op 24 en 25 mei de beroemde zigeunerbedevaart in les Saintes Maries de la Mer. Muziekfestival te Straatsburg van 7 tot 16 juni, en van 9 tot 31 juli iets dergelijks in Aix- en-Provence. Tenslotte noemen wü het doedelzakfestival in Brest van 1 tot 4 augustus, en de grote auto salon in Parijs van 3 tot 13 oktober. In Parijs, Versailles, Straatsburg, Lille, Dijon en veel andere Framse steden is een zone bleue ingesteld: daar is het gebruik van de parkeer- schijf (gratis verkrijgbaar op politie bureau of gemeentehuis) verplicht. Adres Nationaal Frans Verkeers bureau: Noordeinde 138, Den Haag, tel. 116636. Het meest kenmerkend voor Frank rijk als land van tourisme is zon der twijfel de grote verscheiden heid van mogelijkheden, die het de vakantieganger biedt om er, over eenkomstig zijn individuele geaardheid, zijn vrije weken wèl te besteden. Voor wie op de eerste plaats ontspanning wil zoeken en gezondheid opdoen in de na tuur en het buitenleven: geen land in Europa kan bogen op een zo gevarieer de rijkdom aan karakteristieke gewes ten, landschappen en, niet te vergeten, kusten met bijbehorende zee. Ongenees lijke minnaars van „vakantie aan zee", maar die voor de variatie toch wel eens een Frans achterland ter beschikking willen hebben voor hun momenten op het droge, zij b.v. de aandacht geves tigd op de fraaie en schilderachtige stranden aan de zuidkust van Bretagne en de kust van de Vendée. De golfstroom levert er zijn bijdrage voor een aange naam klimaat en goed water. Het is er ruim en breed waarlijk Atlantisch en de menselijke sfeer wordt er goed deels bepaald door de omstandigheid, dat er de zee- en vakantiegeneugten ge savoureerd worden op een meer rustig- genoegHjke wijze door scharen Fransen zelf in gezinsverband. Hetgeen voor menigeen een aantrekkelijkheid op zich zal kunnen vormen. Het weer is er na tuurlijk niet zo absoluut betrouwbaar, d.w.z. van de zon is men er niet zo volkomen zeker, als in de zomermaan den het geval is daar, waar Frankrijk zijn voeten in de Middellandse Zee heeft, hetgeen dan ook, vooral sinds de jongste oorlog, de enorme aantrekkingskracht verklaart, die de Middellandse-Zeekust in de warme zomermaanden uitoefent op Noorderlingen uit Frankrijk zelf en van elders. Vooral de strook, die bekend staat als de Franse Rivièra met de be kendste centra Cannes, Nice, Monaco (Monte-Carlo) en Menton. Het is er kos mopolitisch, krioelend druk, bont en kleurig; een ononderbroken kermis en een feest, zij het niet overal van even goede smaak. Om af en toe eens op verhaal te komen biedt echter het ach terliggende berggebied, dat de zwem mer in zee of de spelevarende erop reeds gelokt zal hebben, ontsnappingsmogelijk heden te over. Bijzonder aantrekkelijk, maar wat minder door niet-Fransen ge frequenteerd, is overigens ook het meer westelijk gelegen kustgedeelte tussen St. Tropez en Hyères, aan de voet van het bosrijke „massif des Maures". Het is ar intiemer. De kans is er minder groot, dat men er zijn groenteboer of zijn siga- renleverancier tegen het lijf loopt, het geen voor beide partijen toch altijd iets pleegt af te doen aan het in de vakantie gezochte gevoel van „dépaysement". Het achterland: één en al geur van zee- pijnen en planten van de maquis; jam mer genoeg hier en daar in de afgelo pen jaren geschonden door bosbranden, die goeddeels op rekening mogen wor den geschreven van nonchalante kam peerders. Liefhebbers van een vakantie in de bergen hebben in Frankrijk even eens ,4'embarras du choix". Daar is het internationaal vermaarde da] ran Chamonix met het grandioze Mont- Blanc-massief, wèl uitgerust met berg- spoorbaantjes, zweefbanen enz., die luie, vermoeide of niet meer zo valide toe risten naar Indrukwekkende uitzichtpun ten voeren, die voor hen tevens eind punten zijn, maar die voor goed ter been zijnden de beginpunten vormen van hartverkwikkende tochten waaronder die, langs nogal eens avontuurlijk ge baande paden, naar de bergrefuges in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 20