Die Heimatis mooi Folkloristische feesten in ZWITSERLAND Nederlander graag gezien in WEST-DUITSLAND Het centrum van Augsburg met het raadhuis. De stad ligt aan it. yRomantische Strasse". Lugano heerlijke pleisterplaats in Zwitserland. WOENSDAG 20 MAART 1963 PAGINA 1 T! Die Heimat ist schön". Het is een zin, die men Duit sers steeds weer hoort uitspre ken. En daarbij overdrijven ze niet. Duitsland is inderdaad een land, dat op toeristisch gebied vrijwel alles te bieden heeft. Dat is overigens een feit, dat de Nederlanders al lang hebben ontdekt. Ofschoon de Westduitse vreemdelingen- verkeer-bevorderaars het willen doen voorkomen, alsof de Amerikanen de gTOotste categorie buitenlandse toeris ten in de Bondsrepubliek vormen, zijn het in feite de Nederlanders. Tot de Amerikaanse toeristen rekent de vreem delingen-statistiek nl. ook al die Ame rikanen, die in burger of in uniform metterwoon in West-Duitsland verblij ven en die met kind en kraai door het land trekken. Dat slaat natuurlijk neer in de overnachtingen in de Westduitse hotels. De Nederlander is een graag-gezie- ne toerist in de Bondsrepubliek. Daarbij speelt ongetwijfeld een rol, dat vrijwel alle Nederlanders Duits spreken en ver staan met graduele verschillen van vlotheid hetgeen het contact bevor- en waarschijnlijk in bijzondere mate voor de Nederlander. Het hangt daarbij veel af van het eigen optre den. Hoffelijkheid wordt ook door de politie met hoffelijkheid beantwoord. Wie een grote mond opzet, omdat hij aan de Duitse politie (in Nederland) misschien geen al te beste herinnering heeft, loopt het risico te worden „angeschnauzt". De spijskaarten in de restaurants in West-Duitsland bieden in het algemeen wat de Nederlander gewend is in het eigen land te eten. Daarbij kunnen na tuurlijk pijnlijke vergissingen ontstaan, wanneer hij meent voor 90 pfennig een „halver Hahn" te kunnen eten en dan een houtsnip (broodje kaas met rogge brood) geserveerd krijgt. Of een „Köl- sche Kaviar", wat een stuk bloedworst is. Zeker, reizen in en door West-Duits land zal van vele Nederlanders nog de geestelijke salto mortale uit de voorin genomenheid vereisen. Maar het is waard die te maken. De Duitse „Hei mat" Is mooi. Het is echt niet over dreven. dert. De Nederlander steekt daarom alleen reeds gunstig af bij de andere buitenlandse toeristen. Bovendien heeft hij de reputatie van een grote mate van interesse te bezitten voor allerlei dingen, waaraan andere toeristen voor bij lopen. En wat men in de Neder lander ook prijst, is de afwezigheid van opschepperij, die de Duitser bij zijn eigen landgenoten zo vaas moet vast stellen (en die ook de ergernis vormt, die de Duitse toeristen in het buiten land plegen op te wekken). De Nederlandse toerist tenminste degene, die zich niet helemaal ontoegan kelijk maakt zal over het algemeen onder de Duitsers met wie hij te ma ken krijgt, deze vaak wat schuchter voorgedragen toegenegenheid (ook de Duitser denkt nog altijd aan wat er tussen 1940 en 1945 is gebeurd) iemer- ken. Verreweg het grootste deel van de Nederlanders, die West-Duitsland be reizen, doet dit per motorvoertuig van welke categorie dan ook. Zij vin den in de Bondsrepubliek over het algemeen dezelfde verkeersborden als in Nederland. Dat biedt een zekere mate van vertrouwdheid met de ver keerssituatie. En wie er eens mocht verdwalen zal van de Duitser niet het in Nederland zo stereotiepe „Immer geradeaus"! te horen krijgen. De Duitser zal hem haarfijn de weg wij zen. De politie bezorgt de buitenland se toerist over het algemeen weinig overlast. Dit geldt natuurlijk ook O Afstand Utrecht-Berlijn 670 km, Frankfort 408 km, München 800 km. Een vliegretour naar Berlijn (toeris tenklasse) kost 203,—, naar Ham burg 106,naar München 231, Per trein betaalt men naar Berlijn ongeveer ƒ90,en naar München rond 100, O Wie per auto of trein naar Berlijn wil, moet een geldige pas en een doorreisvisum voor de door Rusland bezette zone hebben. Laatstgenoemd document is aan de grens verkrijg baar. Kosten: 5 tot 15 DM. O Eén Duitse Mark is gelijk aan 90 cent O De prijzen van benzine verschillen weinig van die in Nederland. O De hoteltarieven zijn nagenoeg on veranderd gebleven. Men betaalt per bed,- en ontbijt is niet in de prijs be grepen. Vanaf DM 2.50 is een rede lijke maaltijd verkrijgbaar. O Een belangrijke verkeersbepaling is, dat, in tegenstelling tot de Neder landse bepalingen dienaangaande, alle verkeerspleinen (circuits) als voorrangswegen worden beschouwd. O Speelgoed, elektrische apparaten en foto- en filmartikelen zijn in Duits land goedkoper dan bij ons. O Van 15 tot 22 mei vindt in Essen een Nederlandse week plaats. Van 8 tot 14 juni is er in Regensburg een Mo- zartfeest, en Würzburg viert van 15 tot 29 juni iets soortgelijks. Berlijn staat van 21 juni tot 2 juli in het O O O O O O O O O O O O O O filmfestival; 1 aug. nachtfeest op het meer; begin aug. balletweek. Genève: midden juni rozenfeesten; 15 aug. tot 15 sept. tentoonstelling 100 jaar internationaal Rode Kruis. Interlaken: 29 juni tot 7 sept Willem Tell-sipelen; sept. culinaire weken. Braunwald: juli muziekweek. Engadine: juliaug. 23ste concert seizoen. Lusanne: juli—-aug. zomerfeesten van Lusanne, openluchttheater en concerten. Klosters: 20 juli tot 18 aug. 2e kunst seizoen. Lugano en Kreuzlingen: resp. eind juli en 10 aug nachtfeest op het meer. Saignelégier: nationale paarden markt en paardenrennen. Luzern: 15 aug. tot 15 sept 25ste internationale muziekfestival. Prijsniveau: Levensmiddelen in het algemeen 10 procent duurder dan iin Nederland, vlees en boter nog iets duurder. De prijzen voor maal tijden in restaurants zijn aanzienlijk lager dan in Nederland Benzineprijs: 0.50 Zw. Irs. per liter. Afstand: AmsterdamBern 850 km. Treinretour: 2e klas Amsterdam Interlaken f 120, Lugano f 130. Auto- slaaptrein: AmsterdamMilaan re tour auto's tot een lengte van 4.42 m. 280; retour per persoon 2e klaj ƒ121. liegretour AmsterdamZurich 23 dagen f 183, Genève f 218. Bijzonderheden: Snelverkeer heeft géén voorrang op langzaam verkeer. In de bebouwde kom gaat het ver keer van rechts voor. Maximum snelheid in de bebouwde kom 60 km, daarbuiten 80 km. Buiten de be bouwde kom zijn overdag geluids signalen voorgeschreven bi] w eg- kruisingen en inhalen. Adres voor nadere informatie: Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam. Wie na de barre winter van 1962 1963 alle ellende van sneeuw en ijs wil vergeten in een zuidelijke zomerzon, kan In Zwitserland volop terecht: het subtropische Lugano staat al in het vroege voorjaar borg voor een geslaagde vakantie. Toch moet u de schittering van de Matterhorn en de machtige Aletschgletscher in het kanton Wallis niet ontlopen: ook in de bergen schijnt de zon en de combinatie van winterse pracht en felle zonnebrand is na dit wintertje een extra sensatie. Men kan in Zwitserland kiezen uit veelsoortig natuurschoon en diverse klimaattypen en dat alles binnen zulke nauwe grenzen, dat men overal in dag- excursies kan komen. In het zuiden is het in april al zomer, maar in juni kan men de lente nog opzoeken in de bergen, waar de natuur dan op haar mooist is. De weerscheidingen die de bergen ver oorzaken, maken het theoretisch moge lijk, alle vakantiedagen ergens vam de zon te genieten, hetgeen zelfs van de Middellandse Zeekust niet gezegd kan worden. Grote verscheidenheid biedt Zwitser land aan folkloristische feesten, die niet voor het toerisme worden georgani seerd, maar echt leven bij de bevol king (en). In de steden, waar men speciaal in Zürich de meest moderne verworvenheden ziet uitgestald, staan in de zomermaanden tal van culturele eve nementen op het programma. Enkele evenementen in het komende seizoen: O Locarno: 2 juni bloemencorso; Juli teken van het internationale film festival. Bayreuth heeft eind juli en augustus weer zijn Wagner-cyclus. Voorts overal in het land wijnfeesten en folkloristische manifestaties. O Adres Duits Reisinformatiebureau: Spui 24 Amsterdam, teL 241293.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 21