DE GROENE KUSTWEG GROENE KUSTWEG Duizend - van West-Europa naar Scandinavië - meren in interessant toeristisch novum, ONLAND LUXEMBURG ISRAËL ideaal voor kampeerders en trekkers hoogseizoen in juni voorbij 0* tóbenhavn DEN GR0NNE KYSTVEJ *DIE GRÜNE KÜSTENSTRASSE DE GROENE KUSTWEG GREEN COAST ROAD o7 vSttern WOENSDAG 20 MAART 1963 PAGINA Larvik Strömstad/ Arendal Kristiansand Ska gen Hirts Frcderifcs- 1 Th.ste< 'Aalborg .««fHolstebro Aarhui' Skjern „Varde Odensc Malmö jT^ndei Wosterlant) Flensburg 'Husurf? Heide Lltzchoc felückstadt. WWIsthhaferv [Bremcr- f\navetT, rost- Lübeck' P^Bremervörd» Woi-pswcd^^^ Hambun der» Helder/ Aikr»»/j Deimen- Bremen horst Hoorn Amsterdam. UITGAVE PROVINCIALE GRONINGER V.V.V. Groningen 1961-1962 VANERN PGöteborg Een initiatief vanGroningensVVV - directeur H. Braber is uitge groeid tot een belangrijk no vum op toeristisch gebied: „De groene Kustweg". Een voor toe risten zeer aantrekkelijke route over 1200 km, van Amsterdam via Afsluit dijk, Friesland, Groningen, N.W. Duits land en Denemarken tot Hirtshals en Frederikshavn op het noordelijk puntje van Jutland, wordt van jaar tot jaar belangrijker, dank zij de geza menlijke inspanning van vijftig VVV- instanties. De „Green Coast Road" is een van de boeiendste routes door West- Europa naar Scandinavië. VVV-direc- teur H. Braber uit Groningen zegt er zelf van: „Een gemakkelijk berijd bare weg met weinig bochten en een goed wegdek. Een weg die voert langs moderne steden met oude tradities, langs dromerige dorpen en vele frap pante bezienswaardigheden. En niet te vergeten via de 30 km lange Af sluitdijk, voor de buitenlanders nog steeds een van de grootste sensaties, die Noord-Europa kan bieden". Een- of tweemaal per jaar komen alle samenwerkende VVV-instanties langs deze bijzondere route bijeen (op 10 mei a.s. in T0nder, Denemarken) om plannen te maken teneinde de toe ristische verkeersstroom zoveel mo gelijk via deze route te leiden. De uit voering van de uitbouw van dit VVV- project is dan in handen gelegd van een driemanschap, bestaande uit H. Braber, Groningen (Nederland), dr. H. Brenning, Bremen (Did.) en F. An- Iresen, Tpnder (Denemarken). Er wordt door het 50-tal internationaal samenwerkende VW's gezamenlijk een folder uitgegeven, er worden on derling folders en toeristische infor maties uitgewisseld. VVV-informa- trices maken excursies naar eikaars gebieden en komen op eikaars kan toren een tijdlang werken, teneinde zo goed mogelijk geïnformeerd te zijn over deze boeiende route. Als een sneeuwbal rolt de samenwerking naar steeds grotere omvang. Op alle moge lijke terreinen komen er contacten. Niet alleen zijn er uitwisselingen op het gebied van muziek en zang en museum-organisatie, maar ook groei en er contacten op handelsgebied. Uit alles blijkt dat „Den Grpnne Kystvej" een logische aansluiting vindt op de handelswegen die er vroeger in deze gebieden al bestaan hebben. f T et is de moeite waard om na t—S der kennis te maken met land- M-JL schap en cultuur van de ge bieden langs de Noordzee en met de frappante hoogtepunten die langs deze route te vinden zijn. Om bovenaan de route te beginnen: het N.W. deel van Jutland is be roemd om zijn natuurschoon. Het fjordenlandschap bij Nyk0bing heeft zijn bijzondere bekoring. Esbjerg is een beroemde visserijhaven er. Ritte een toeristisch hoogtepunt met zijn prachtige kerk en niet te vergeten de vele ooievaars die hier nestelen. Tpnder is een prachtig bewaard gebleven Deense stad met magnifieke stedebouw en bijzonder beeldhouw werk. (Men vindt hier het kantwerk, dat gebruikt wordt ter versiering van de in Noord-Nederland gedragen klederdrachten) Eerbiedwaardige traditie en mo derne stedebouw kenmerken de vrije Hanzestad Bremen, een stad. met sterke Nederlandse invloeden. Prachtig is het landschap van Del- menhorst tot Oldenburg met zijn hoogveengebieden, zijn weiden en zijn bossen met duizend-jarige eiken en zijn hunnebedden. Oldenburg, eens de residentie van de Groothertogen, is nu het centrum van het Noord- westduitse kustgebied. Deze route leidt naar Groningen, de metropool van het Noor den, gastvrije universiteitsstad en druk centrum. De groene kustweg krijgt voorts accent in Friesland door Leeuwarden, het boeiende Friese weideland en het door toeristen sterk gewaardeerde stedenschoon van Harlingen en Fra- neker. De Afsluitdijk is niet alleen een waterstaatkundig hoogtepunt. Een toeristische trekpleister van de eer ste orde, die wij, Nederlanders, nog veel te weinig weten te „verkopen". Let bijv. eens op de vogelweelde. Vooral aan de Friese kant zijn er bijzonder veel (Zweedse) zwanen. Via het prachtig stedenschoon van de oude koopmansstadjes als Hoorn, Enkhuizen, komt men dan de randstad Holland binnen. Eerst dan wordt de toerist zich er van bewust, dat hij bovendien (nog) een rustige route heeft kunnen rijden, zonder veel vrachtverkeer en wat dies meer zij. Het streven is er op gericht dit jaar extra-accent te geven aan de bijzondere musea langs deze route, zoals er zijn: een uniek tegelmu seum in Tgnder, het veenmuseum ten noorden van Bremen, het „Ubersee"- museum in Bremen, het Heimat- museum in Bad Zwischenahn, het tegelmuseum te Makkum (Fr.) en het Nationaal Rijtuigmuseum te Leek (bij Groningen). Toeristisch staat Finland nog maar aan het begin van #n ontwikke ling, misschien omdat men dit noordelijke land associeert met koude. Ten onrechte dan, als men maar gaat in juli. Dan is de gemiddelde tem peratuur 20 graden in het land van duizend meren en eilanden. Natuur schoon in overvloed, ook wat de fauna betreft (rendieren). Een vliegretour AmsterdamHel sinki kost f 683 en een retour met de boot van Rotterdam f 406. Auto mobilisten moeten er rekening mee houden, dat zij in Finland veel van ponten gebruik moeten maken. O Honderd Finmark heeft een waarde van f 1.15. Een middenklasse-hotel berekent voor logies met ontbijt 1000 1200 Finmark. De maaltijden moeten apart worden betaald. O Een liter gewone benzine kost onge veer 60 cent Het verkeer in Finland houdt rechts. In de zomermaanden heeft het land veel last van muggen. Neem dus een goed afweermiddel mee. O Boven de poolcirkel is de midder nachtzon te zien van midden mei tot eind juni. De avonden en nachten kunnen fris zijn. Extra-kleding zeer wenselijk. D. Burger Zoon, Postbus 149, Rotterdam, tel. 111220, behartigt voor Finland de toeristische belangen. Vele tienduizenden Nederlanders zullen ook dit seizoen onze kleinste Beneluxpartner als hun reisdoel kiezen, en terecht. Er valt te genieten van een overvloed aan natuurschoon, vooral als men het in dit land wat kalm aandoet. Luxemburg is een ideaal oord voor kampeerders en trekkers. O Afstand AmsterdamLuxemburg (stad) bijna 400 km. Een treinretour 2e kl. kost ruim 40, en per vlieg tuig kost de reis het dubbele. O De Luxemburgse franc heeft dezelfde waarde als de Belgische, dus ruim 7 cent. Men kan er met beide munt soorten terecht. O In de bebouwde kommen geldt een maximumsnelheid van 60 kilometer. O Een liter gewone benzine kost on geveer 48 cent. O Aangezien Luxemburg een druk toe- ristenland is, verdient het aan beveling hotels ruim tevoren te reser veren. O Op de derde Pinksterdag (28 mei) houdt Echternach de befaamde springprocessie. O Adres Nationaal Luxemburgs Ver keersbureau: Kleverparkweg 44, Haarlem, telefoon 54707. O De vliegtuigmaatschappijen bereke nen voor een retour AmsterdamTel Aviv (toeristenklasse) 1.334, O Eén Israëlisch pond is ongeveer 1,20. O Een liter gewone benzine kost on geveer 46 cent. O Het gemiddelde tarief voor logies met ontbijt bedraagt rond 12, O Het toeristische hoogseizoen in Israël begint in maart en eindigt einde mei. In die periode zijn de hoteltarieven doorgaans iets hoger. Daarna stijgt de temperatuur geleidelijk. O Voor binnenkomst in Israël is behalve een geldig paspoort ook een visum vereist, dat «p aanvraag bij het con sulaat alhier gratis wordt verstrekt. O De jaarlijkse onafhankelijkheidsdag, een dag van feestelijke demonstraties, valt dit jaar op 29 april. O Adres consulaat-generaal van Israël: Joh. Vermeerstraat 26, Amsterdam-Z., tel. 794440.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 22