is een gastvrij land en voorwerp van veel misverstanden Byzantijns GRIEKENLAND is bezichtiging ten volle waard BaiiMii Pittoresk stadsbeeld uit het Spaanse Betanzos. Zonsondergang bij kaap Sounion in Griekenland. WOENSDAG 20 MAART 1963 PAGINA SPANJE Het wordt steeds moeilijker nog Nederlanders te vinden, die nimmer met vakantie vertoefd hebben aan de kusten ter weers zijden van Barcelona. Sinds de laat ste tien jaar pas is het daar 's zomers overbevolkt met Westeuropese wel- vaartsgenieters, die vrij laat tot de ontdekking gekomen zijn, dat ook Spanje „land van romantiek en avontuur" binnen ieders bereik kan liggen. Veelal komen zulke toeristen dan met een min of meer wrevelig gevoel thuis. Zeker, het land is zon overgoten, de zee is er azuurkleurig (of groen, dan wel grauw, dat cor respondeert met de kleur van de he mel erboven), men ziet er wuivende palmen en Spanjaarden-in-levenden-lij- ve. Maar wat blijft er over van de romantiek en het avontuur? De wilde voorstellingen, die men zich thuis maakte van een fèl-levende bevolking, van zigeuners, flamenco's, jota's, co- pla's, van vurige stierengevechten, schei-klinkende zangen en zwoel-tokke- lende gitaren zijn niet of slechts in het kermisachtige verwezenlijkt. Dit wordt enerzijds veroorzaakt doordat welvarend W.-Europa zijn vakantie-toe slagen voor zover het Spanje betreft slechts wil uitgeven in Catalonië, de provincie, die niet ten onrechte het meest Europese deel van Spanje ge noemd wordt, omdat de Spanjaarden er het nijverst en minst „typisch" zijn. Wanneer ze naar het laatste stre ven, dan is het sflechts met dezelfde toeristische oogmerken, die ook de autochtonen van ons eigen Volendam en Marken tot een exhibitie drijven van hetgeen voor typisch-Nederlands moet doorgaan. Maar dan moet worden op gemerkt, dat de Nederlanders betere kooplui zijn, hun klompen-en-tulpen- kraam beter kunnen verkopen dan de Spanjaarden, die wat dit betreft maar slechte acteurs zijn. Een misverstand is het, dat Spanje zo goedkoop is. Tien jaar geleden kon men dat wel beweren, maar de toe ristenovervloed heeft daar een eind aan gemaakt. Dit geldt niet alleen voor Catalonië, maar ook voor het he te zuiden, voor Andalusië, waar de Amerikaanse dollars de markt bedor ven hebben. Maar een Nederlander kan wat betreft goedkoopte in Ma drid stad, die de Spanjaarden zelf J am am 4-i-I /vlnl-on Hov Spaanse regering heeft nu orde op zaken gesteld door een nieuwe rege ling in te voeren, waarbij de officiële prijzen zijn aangepast. In de praktijk levert dat geen grote verhoging op, zegt het Spaanse toeristenbureau. Wèl wordt de zaak duidelijker, om dat de nieuwe prijs zonder verdere franjes is en men er strikt de hand aan zal houden. O Men hoopt de hotelaccommodatie bin nen vijf jaar weer verdubbeld te hebben, maar voorlopig dient men in het hoogseizoen in de grote toeristen centra rekening te houden met druk te. Wie de verschillende streken van Spain je en Portugal op een gemak kelijke manier wil leren kennen, kan van Madrid en Barcelona uit com plete bustochten maken naar de di verse streken. Tochtjes van twee da gen en twintig dagen, en al wat daar tussen ligt, in een ongelofelijke ver scheidenheid (Atesa-tours) O Enkele evenementen in het kamende seizoen: Granada: eind juni intern, dans- en muziekfestival. Toledo: juni: feest van het Corpus Christi, hier met de meeste luister gevierd. Tolosa, juni: typisch St Jansfeest, met dansen, athletiek etc. Pamplona, juli: groot St Fermin- feest; stierengevechten, dansen etc. Santiago de Compostel; juli: apostel feesten met vuurwerk voor de ka thedraal. San Sebastian, augz grote feestweek, muziek en folklore. Bilbao, aug. idem. Santander, aug. intern, festival to neel, ballet, muziek etc. In Madrid, Barcelona, Valencia en Sevilla iedere zondag en vaak ook op donderdag stierengevechten. Idem bij alle feesten in heel Spanje. O Prijsniveau: De prijzen van de le vensmiddelen liggen in Spanje onge veer 25 procent lager dan in Neder land. Zeep, parfum, lederwaren en kunstnijverheidsvoorwerpen behoren tot de goedkope artikelen. O Hotels en restaurants blijven ook na de thans officieel ingevoerde prijsver hoging aan de goedkope kant (Zie boven). Uitzonderlijk goedkoop zijn bussen en trams (gemiddeld één O peseta. Benzine kost 54 ct Afstand AmsterdamBarcelona 1500 km, AmsterdamMadrid 1780 km. Treinretour AmsterdamBarcelona tweede klas ƒ206, 17-daags vliegretour Amsterdam-Bar celona ƒ346, Madrid 465. Er is ook een bootverbinding tussen Rotterdam en Huelva (Zuid-Spanje), met mogelijkheid tot het meenemen van auto's; nadere inlichtingen hier over bij reis- en passagiersbureaus. Bijzonderheden: Knipperlicht bij in halen verplicht; op buitenwegen dient voor bochten getoeterd te worden. Verkeer van rechts en voertuigen van het openbaar vervoer hebben voor rang. O Het is verboden zich in badpak bui ten stranden of zwembadten te be vinden en in korte broek te verschij nen in steden en dorpen. O Adres voor nadere informatie: Spaan» Nationaal Bureau voor Vreemdelin genverkeer, Laan van Meerdervoort 8-8a, Den Haag. UCi 13 U»U AAA AUXliJltiUUi"» -X-»V-XX verstand moet er ook de oorzaak van zijn, dat het sociaal toerisme de Spaanse kusten met hun grillige fjor den in het noorden, aan de Golf van Biscaye, nauwelijks ontdekt en goedkoop gehouden heeft Opz. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii O Het toeristenverkeer in Spanje is in tien jaar tijd verzestienvoudigd, waardoor het toerisme de eerste dc- viezenbron is geworden. Het aantat buitenlandse toeristen is opgelopen tot acht miljoen. Dit heeft spannin gen veroorzaakt, met name in de io- gies-aceommodatie, die in dezelfde tien jaar slechts verdubbeld is. Hoewel de prijzen officieel bevroren waren, werd daar met allerlei bijbereke ningen wel wat mee versierd. De imiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiHimiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi) In Griekenland is meer te zien dan de vele relicten uit de oudheid. Natuur lijk zal geen toerist verzuimen een pelgrimage te maken naar de Akropolis in Athene, het orakel van Delphi of het theater van Epidaurus, waar jaarlijks klassieke toneelstukken worden opgevoerd. Maar daarnaast is er nog een ander oud-Griekenland, name lijk het Byzantijnse. Het land is als het ware bezaaid met Byzantijnse monu menten, vooral kerken die een bezich tiging ten volle waard zijn. Men vindt in deze kerken een grote rijkdom aan mozaïeken, fresco's en ikonen. Een vakantie in Griekenland hoeft overigens niet uitsluitend cultureel te zijin: het land beschikt over 15.000 kilo meters aan verrukkelijke zeestranden waar het klimaat bijna heel het jaar door gunstig is. Alleen aan de westkust is het 's winters regenachtig. In het noordelijk binnenland wordt het echt winter en de volle zomer is er heet en droog. Voor- en najaar zijn dan ook da beste perioden voor reizen door Grieken land. Athene: 16 april-31 okt. klank- en lichtspel Akropolis; 29 juli-middea sept, festival; concerten, opera's, ballet, klassieke en moderne Griek se tragedies. Athene, Thessaloniki, Berg Athos: maart en april viering 1000-jarig bestaan van de berg Athos. Piraeus: juni t/m sept. folkloris tische dansen. Rhodos: 16 april-31 okt klank- en lichtspel. Edessa: 20-31 mei bloemenfeest. Epidaurus: 15 juni-14 juli festival van klassieke drama's in het oude theater, door het Nationaal Grieks Theater. Philipipi: 28 jull-15 aug. festival, klassieke drama's. Dodone: 11 en 12 aug idem. Volos: 15-31 aug. idem. Daphni: sept-okt wijnfeesten. O Prijsniveau: vergelijkbaar met Nederland. Vlees aanzienlijk goed koper. O Benzine kost ongeveer f0.53 per liter. O De laatste jaren zijn veel nieuw» hotels gebouwd, voorzien van mo dern comfort Men heeft diverso prijsklassen. De prijzen liggen in het algemeen lager dan in verge lijkbare bedrijven in Nederland. O De afstand tussen Amsterdam en Athene (via Joegoslavië) bedraagt ruim 3100 kilometer. /Men kan ook over Italië reizen en scheep gaan in BrindizL O Een treinretour 2e klasse Amster damAthene kost ongeveer f 300; men zal hierbij echter een bedrag moeten optellen voor slaapaccom- modatie, aangezien men twee nach ten in de trein moet doorbrengen. O Een vliegretour kost ongeveer f 900. O Bijzonderheden: In Athene zijn spe ciale parkeerplaatsen voor toeristen. Maximum-snelheid in bebouwde kom 30 km. per uurl Wagens met aanhangwagen 10 km. per uur. In bebouwde kom gaat verkeer van rechts vóór, daarbuiten het verkeer op de hoofdweg. O Adres voor nadere informatie: Grieks Nationaal Verkeersbure Keizerinlaan 62, Brussel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 23