Geniet van rijke, folkloristische leven1 Ca eens naar NEDERLAND! 1 B loemenfeesten, draverijen, tap toe's markten Krombroodrapen, vlöggelen ringrijderijen „kallemosi''-planten Bloemrijke Tentoonstellingen Holland-Festival Juni-festijnen Nazomer Er is genoeg te beleven in ons landje. Ook in 1980, zo verwacht het Nationale Planbureau, zul len nog zes miljoen Neder landers vakantie houden in eigen land. Terecht, zouden we willen zeggen. Want waar vindt men zo veel merkwaardigs en plezierigs op zo'n klein stukje aarde bijeen als in Nederland? En dan ons verrukkelijk klimaat: tweehon derddrieëntwintig uren zonne schijn in juni, een etmaalgemid delde van 17,2 graden Celcius in juli en een zeewater-temperatuur van 17 graden in augustus; met bovendien bijna heel het jaar door fris beregende gazons en bloem perken... Over de folklore hebben we dan nog niet eens gesproken: wat zich op dit gebied afspeelt tussen dc nieuwjaarsommegang 1 januari in Gramsbergen en het feest van de Gouden Engel 31 de cember in Kpedijk grenst aan het ongelooflijke. WOENSDAG 20 MAART 1963 PAGINA 10 Het echte seizoen begint eind maart met de opening van de Keukenhol, de nationale bollententoonstelling in Lisse, die doorgaans tot hall' mei te bloeien staat. Eveneens eind maart, of begin april, opent in Bennebroek de Linnaeus- hof, waar men tot oktober in bloemen doet. Bollenpracht vindt men voorts van begin april tot half mei in de bloem- boilentuin „Treslong" in Hillegom, in de „Hortus bulborum" in Limmen (ten zuiden van Alkmaar) en verder in heel de bollenstreek, waar de praal op 27 april een hoogtepunt bereikt als het bloemencorso de ronde doet tussen Sas- senheim en Bennebroek. Ommen orga niseert rond half april een Lentebloe- semrit. Valburg houdt 27 april een bloesemrit voor pony's en paarden en Herveld organiseert eind april een bloesemwandeling. Begin april of met Pasen openen de meeste nationale attracties: mi niatuurstad Madurodam in Den Haag, miniatuur Walcheren in Middelburg, ons aller Efteling in Kaats heuvel, De Heilig Land Stichting in Groesbeek en het Openluchtmuseum in Degenen die hun vakantie-uitrusting nog willen completeren, attenderen we op de Hiswa-Goed Kamp tentoonstel ling, eind maart in Amsterdam, en op de de tentoonstelling „Nederlandse land schappen uit de zeventiende eeuw", van half juni tot begin september in het Dordrechts Museum, een tentoonstelling van de Japanse kunstenaar Sengai van 19 juni t.m. 27 juli in het Haagse Ge meentemuseum en de Oude Kunst en Antiekbeurs van 20 juni t.m. 13 juli in Delft. Van 15 juni t.m. 15 juli zijn er, be- lalve de diverse evenementen van het Holland Festival, uitvoeringen van de Hohe Messe van Bach in Naarden en in Deiden, eind juni wordt in de Prinsentuin ir Delft wederom het lekenspel „EIckerlyc" opgevoerd en van 1 t.m. 5 juli is er in Haarlem het In ternationale Orgel Improvisatiecon cours. Half juni opent ook de schatka mer van de O.L. Vrouwekerk in Maas tricht. We passeren de langse dag: 24 juni trekt in Laren (Noord Holland) de St. Jansprocessie. In Hertme beginnen de Passiespelen; Diever in Drente zet de traditie voort van het klassieke open luchttoneel. Nu breekt een tijd aan van nieuwe bloemenfeestenvan 4 t.m. 7 juli een Lathyrustentoonstelling in Bilt- hoven, van 4 t.m. 8 juli een Leliten- toonstelling in Akersloot, 14 en 21 juni Rozenfeesten in Lottum en van 28 juli t.m. 3 augustus de bloemenweek in Lei den. Mierlo en Uden vieren begin juli hun kersenfeesten (meestal met aard beien), Schagen voegt aan de folklo ristische markten een Westfriese editie toe, Kinderdijk laat de molens draaien >n Dordrecht houdt zomeravondfeesten 6 t.m. 13 juli). Voor de liefhebbers vam de paarden sport: 30 juni Internationale Draverijen op Duindigt, 7 juli Sweepstakes op Me- reveld te Utrecht, eind juli een concours hippique in Breda en eind juli-begin augustus een concours-hippique met Na tionale kampioenschappen in Leiden. Muzikale attracties zijn de Zesde NAVO- Taptoe van 8 t.m. 13 juli in Arnhem en het Nationale Mars- en Drumbandcon cours, in de tweede juliweek in Katwijk aan Zee. Folklore: van half juli tot half augustus een folkloristische markt in Meppel, 18 en 19 juli een openlucht- markt vam oude ambadhten in Den Bosch, 18 juli ringrijderijen te paard in Middel burg en 28 juli oogstfeesten in Sevenum. Andere juli-evenementen: 13 en 14 juli kasteelfeesten in Kessel, 17 juli intern, volksdansfeest in Winterswijk, 20 en 21 juli de Groot Kempisohe Kultuurdiagen in Hilvarenbeek, van 23 t.m. 26 juli de Vierdaagsen in Nijmegen en Apel doorn, van 25 t/m 27 juli Muzafees- ten in Dinteloord, van eind juli tot be gin augustus zomerfeesten in Gorinchem. en eind juli in Loosdrecht nationale zeil wedstrijden. Arnhem. Ook kan men half april te- evenementen: Brabants Songfestival recht in het Nationaal Museum van de (OLsterwijk), Beneluxmarscomcours (23 automobiel in Driebergen, het Nationale mei, Roosendaal), Festival van de wer- Rtjtuigmuseum in Leek (Noord-Drente) kende jeugd (23-25 mei Tilburg) en Blok en in het Nederlands Trammuseum in ker Festival (23-26 mei). Weert. Noemen we verder nog het Pol der- en Machinemuseum ,,De Cruquius" in Vijfhuizen bij Heemstede en, in de culturele sector, het beeldenpark „Ot- terlo" op de Hoge Veluwe. uni brengt allerwegen kleuren, klan ken en drukte. In Wijk bij Duur stede, Middelburg, Almelo en Medem- blik beginnen de klamk- en lichtspelen (tot half september), in het Westbroek- tentoonstelhng „Kamp Houtrust" van park in Scheveningen gaat de Interna- 5 t/m 9 april in Den Haag. Intussen tionaJe Rozententoonstelimg open, in Box- heeft men zich in Sittard al onledig tel trekt °P 9 juni de H Bloedprocessie en in Hilversum begint 15 juni het Inter- gehouden met het zogenaamde krom- nat;onale Beiaardconcours dat voort- broodrapen (24 maart) terwijl men 14,,,,,,, april in Denekamp het Paasstaaksle- pen en in Ootmarsum het Vlöggelen be oefent. De zomer is dan in aantocht en de folklore breekt zich baande eerste koningin komt ai uit de dop, na melijk de mei-koningin in Kerkrade (4 mei) en in Gouda (donderdags) en Alk- O "f" O T*"f~ maar (vrijdags) beginnen de traditio- O l/Cl-L 1/ nele kaasmarkten. In Spakenburg zijn intussen de nachtelijke excursies met lllll«ll"lllllll»IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllHHIIIIIIIIIIillHI palingvissers op het IJsselmeer begon- duurt tQt 15 juli Liefhebbers van de nen- paardensport krijgen begin juni een con cours hippique in Scheveningen, 2 ju ni derby-rennen op Duindigt en 3 juni een concours hippique in Bei gen op Zoom en in Zelhem. Friesland organi seert 3 juni een elfstedentocht zonder De tentoonstellingsagenda vermeldt- bevroren lichaamsdelen, en wel voor tot 12 mei de tentoonstelling „Kerkelü- auto's, motoren en bromfietsen. Die- ke Kunst" in het Haagse gemeentemu- zelfde dag is er in Strijenham een in- seum, tot half april de tentoonstelling ternationale zeehengelwedstrqd. Een Ikon en in het Aartsbisschoppelijk mu- folkloristische hoogtijdag is 1 juni, seum in Utrecht, tot 12 mei de tentoon- waarop men zal moeten kiezen tussen stelling van hedendaagse beeldende het luilakfeest in Noord-Holland, het kunst in Nederland in de Prinsenhof in planten van de „Kallemooi" op Schier- Delft. De tentoonstelling „Kunst van monnikoog en het inhalen van de St. Pakistan" van begin mei tot eind juli Gerlachusden in Banholt. Daags daar in het Centraal Museum in Utrecht en na speelt in „Duider onder Saasveld" de historische tentoonstelling De Gele in ons eigen Cromvoirt het „rondgaan Rijders" van 12 mei t/m 16 juni in het v,an de. Pinksterbloem". Vergeet u ten- Gemeente Museum in Arnhem. Half mei slotte het schaapscheren niet dat op kan men ook terecht in het Vestingmu- )UU1 \e beleven is op de Ginkelse seum in Naarden, en in de Schatkamer heide onder Ede... van de St. Servaaskerk in Maastricht. De tentoonstellingsagenda vermeldt Het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen en van 13 juni af een internationale ten- het^,Huis Doorn" in Doorn (de vroegere toonstelling van hedendaagse penning verblijfplaats van Keizer Wilhelm II) kunst en een herdenkingstentoonstelling hadden we nog niet genoemd; deze van Louis Couperus, beide t.m. 10 augus- openden reeds 15 maart. Andere mei- tus in het Haagse Gemeentemuseum, Het is dein augustus. De molens draaien nog steeds, de folkloris tische markten duren voort en de recreatie-centra en openluchtmu sea beleven hun drukste tijden. In Apel doorn is er deze maand de attractie van „Prinsjesdag in Berg en Bos", de „derde-dinsdagstoet" in miniatuur. Den Bosch houdt van 1 t/m 3 augustus de driedaagse fietstochten door Brabant en 2 augustus een jazzfestijn, Breda houdt zejjn bierfeesten en Bergen op Zoom durft een tuinfeest aan. Tussen -Den Helder en Hoek van Holland lopen de liefhebbers een strandzesdaagse. De eve nementen zijn niet meer te tellen. De bloemenfeesten kondigen de na zomer reeds aan: half augustus de Gla- diolententoonstelling in Scherpenisse, de Dahliatentoonstelling in Bennebroek, bloemencorso's in Rotterdam (17 aug.), Katwijk aan Zee en Eelde (24 aug.) en 30-31 aug. een corso en volksfeesten in Winterswijk. Begin september brengt het tiende Internationale Vocalisten concours in Den Bosch, de feestelijke opening van het oester- en mosselseizoer, in Ierse- ke, oogstfeesten in Naaldwijk, een avond- gondelvaart in Oldeboorn, de Brabantse dag in Heeze (1 september), de Sint Jansstoet in Goirle (idem), een Natio naal Drumband concours 1 en 8 sep tember in Someren, een kasteeltaptoe 7 september in Woerden, draverijen (8 sept.) in Groningen, het bloemencorso van Zundert (1 september) en de corso's van Aalsmeer en Valkenswaard, resp. 7 en 8 september. Na de Nationale Trekpaardententoonstelling 13 en 14 sep tember in Den Bosch komt Prinsjesdag in zicht (17 september) en gaat Eind hoven zijn bevrijding vieren (18 sep tember e.v.). Als Goes en Tiel resp. 21 en 28 sept. hun fruitcorso's houden is Nederland weer aan het werk gegaan. Eind sep tember of in de loop van oktober slui ten alle zomerattracties en openlucht parken hun poorteD en is het seizoen van de evenementen achter de rug. Alleen de folklore houdt koppig stand: Winschoten houdt zijn Aldrillenmarkt (4 en 11 november), Beek viert Sinte Lucia (13 december), Katlijk (Fr.) houdt het St. Thomasluiden in ere en Losser blaast de midwinterhoorn. We hebben een verrukkelijk land! VIC LANGENHOFF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 24