SCHATKIST VAART ER WEL BIJ Vast vakantie-patroon in BELGIË: kust, Ardennen en kunststeden Koffie en broodjes De Maas bij Dinant. De Ourthe, een der meest schilderachtige stroompjes in België. WOENSDAG 20 MAART 1963 PAGINA n (Van onze Brusselse correspondent) B lijkens de meest recente statistie ken van het commissariaat-ge neraal voor het toerisme het door de staat gecontroleerde overkoepelende organisme der ver schillende verenigingen voor vreem delingenverkeer die het land rijk is wordt het toerisme een steeds winst gevender bedrijf voor België: terwijl de inkomsten uit die bron de schat kist in 1955 ongeveer 3,5 miljard fr. opleverden, bedroeg dit cijfer het vorige jaar reeds meer dan 6 mil jard. Om een appreciatie van de heer Arthur Haulot, de commissaris-gene raal, te citeren: het toerisme is sedert de jongste wereldoorlog België's derde nijverheidssector ge worden, aangezien het werkgelegen heid verschaft aan ruim een half- miljoen personen. De lezer, die gebogen zit over land kaarten en reisfolders met het oog op de voorbereiding van zijn volgen de vakantie, zal die cijfers wellicht overbodig vinden en zeker niet van aard om hem te inspireren in de zonnige dromen welke hem tijdens bedoelde bezigheid zonder twijfel lei den. Niettemin hebben wij die zake lijke gegevens niet onvermeld willen laten omdat er althans één vaststel ling uit kan worden geconcludeerd, die het uitstippelen van een vakan tieplan mede mag bepalen: met na- nu het feit dat België steeds meer toeristen aantrekt en zich ook steeds groter inspanningen getroost om het die toeristen naar wens te maken. Gevolg: België vertoont jaar na jaar t steeds talrijker eigenschappen van een voortreffelijk vakantieland en biedt voortdurend meer mogelijkhe den voor „ontspanning naar een ieders gading" de ietwat zonder linge, maar toch wel duidelijke slogan welke men op sommige aan- plakbrieven kan lezen. E en overigens onbevooroordeelde Belg aan wie wij vroegen welke van 's lands vele toeristische schatten kans hadden om spe- cia. 1 de Nederlander te lokken (en te bevallen) keek ons aan alsof wij hem een bijzonder idioot probleem hadden voorgelegd. „Maar wie in Nederland kent België niet beter dan zijn eigen land?" antwoordde hij slechts. Uw cor respondent denkt daar wel enigszins anders over. Hetgeen evenwel niet wegneemt dat ook hij zich, als puntje bij paaltje moet komen, afvraagt welk Belgisch vakantie-,oord hij zijn lezer in Amsterdam, Katwijk of Heerlen spe ciaal dient aan te bevelen... opinie? Ziehier wat onlangs „Business Week" schreef: „De Amerikanen in Brussel hebben iets als een joie de vivre zien opkomen, zodra de stad zich heeft losgemaakt van haar tradi tionele rol als saaie zuster van het elegante, schitterende Parijs..." eliswaar ontwikkelt het vreem delingenverkeer in dit land Zipatroonf men^an^ijn vakantie "n,,ln,ll,,,,,,,l,",,,l,ll"ll,ll""l"l"M"",""MII"l,,IBI"nl doorbrengen aan de Noordzeekust, met haar tientallen luxueuze én be-O scheiden badplaatsen (terloops een strikt persoonlijk advies: naar de smaak van Uw correspondent is bv. Den Haan-aan-Zee een klein maar onvolprezen paradijs!); men kan na tuurlijk ook naar de Ardennen trek ken, zelfs als men geen kampeer- held is; en anderzijds kan men een bezoek brengen aan de traditionele „kunststeden", zoals Brussel, Gent, Brugge, Luik of Doornik. Ten slotte O kan men de drie mogelijkheden ook combineren en zulks zonder veel tijd- O verlies of bijkomende onkosten, aan gezien de afstanden in België zoals bekend relatief gering zijn en dit land ondanks de geboekte vooruit gang zijn toeristische rijkdommen nog niet op industriële schaal ex ploiteert, zoals in Zwitserland wel eens wil blijken wanneer men zijn rekeningen optelt. Hetgeen België, althans naar het oor deel van vele buitenlanders, erg aan trekkelijk maakt is niet alleen de omstandigheid dat men er een der gelijke variatie van natuurschoon en artistieke bezienswaardigheden aan treft, doch vooral het feit dat er zoveel gezellige trekpleisters de van O zijn vrijheid genietende vakantie ganger tot verpozen noden: zowat overal vindt men er boulevards waar het goed is om te flaneren... of caféterrasjes waar men heerlijk kan luieren onder het genot van een koel biertje. Per slot van rekening behoren die onaanzienlijke plezier tjes toch óók tot de geplogenheden van een wijze levenswandel en zeker van een vakantietocht! Een laatste én goede raad: waar U zich ook begeeft in België, ver geet Brussel niet! Er wordt veel kwaad verteld over de hoofdstad, niet het minst door de Brusselaars zelf M nu men hun stad op trouwens hartver scheurende wijze begint te „ontgroe nen" en er steeds meer „wolkenkrab- bers" bijkomen. Maar de schijn be-" driegt. Brussel blijft een belevenswaar- dige stad. Wenst U een Amerikaanse Een treinretour 2e kl. Amsterdam Brussel kost 24 en naar Antwerpen 18,10. Een enkele reis Schiphol— Brussel kost 36, hetzelfde tarief dat de Sabena berekent voor de helikop terverbinding RotterdamBrussel. De dienst Rotterdam—Antwerpen is opgeheven. 100 Belgische francs is gelijk aan 7,23. Een liter gewone benzine kost 0,60, een liter olie 3,08. Het prijsniveau van hotels en res taurants is vrijwel ongewijzigd ge bleven sinds vorig jaar. Voorbeeld uit de middenklasse: Hotelkamer met bad voor twee personen 250 frs. Er zijn in België 180 hotels, die een volledig pension aanbieden tegen de pr-'js van 100 tot 140 frs. p.p.p.d. Vaste trekpleisters zijn, behalve na tuurlijk de kust en de „kunststeden", de valleien van de Maas, de Lesse (met de befaamde grotten van Han en Rochefort), de Semois (Bouillon met zijn burcht), de Ourthe (La- roche), de Amblève (o.a. Remou- champs) en de Vesder. Deze zomer wordt weer het Festival van Brussel gehouden. Van de ver dere evenementen noemen wij het 800-jarig bestaan van Nieuwpoort met het hele jaar door tentoonstel lingen, optochten, processies en wed strijden, het jubileumfeest ter ere van OA. Vrouw van Hanswijck van 16 mei tot 8 sept. te Mechelen, het internationaal festival van wijn en folklore te Rupelmonde van 28 sept. tot eind okt., het Ieperse kattefeest op 12 mei, de Feeërieën van de stad Namen op 6 en 7 juli, de Breughel- feesten op 8 september te Wingene, en het BelgischNederlands hippisch feest op dezelfde dag te Antwerpen. De algemene verkeersregel in Bel gië is momenteel, dat alle verkeer van rechts komend voorrang heeft. Adres Nationaal Belgisch Verkeers bureau: Leidseplein 7, Amsterdam, telefoon 245959. In dit geheel aan toe risme an vakantie gewijde nummer mag ik wel con stateren, dat het leven er niet gemakkelijker op is geworden. Kijk, in vroeger dagen ik spreek nu van voor de oorlog was de vakantie-besteding een vrij eenvoudige zaak- Wij deden wat wij wilden en wij gingen dus naar Zandvoort aan de zee en namen brood jes en koffie mee. Daar was geen enkel probleem. Ook niet als wij in Scheve- ningen voor de zoveelste maal gingen ontdekken dat de zee nergens mooier was dan juist daar. En zelfs niet als wij ons verdiepten in „De Bedrieger tjes" of wanneer wij ons eenvoudig vermeiden in Klein-Zwitserland. De ellende is begonnen toen na de tweede wereldoorlog Groot-Zwitser land en daarmee heel Europa voor ons ontsloten werd. Ons werkterrein werd weliswaar aanzienlijk uitgebreid, maar het werd dan ook inderdaad een werk terrein. Want eenvoudige, ontspannen de vakantiegenoegens waren er niet meer bij, wij móésten ineens ergens heen. Wat tot gevolg had dat wij eigen lijk nergens meer heen móchten. Ik bedoel, daar greep ineens een enorm vakantie-snobisme om zich heen. Op het ogenblik is de situatie zó, dat u in gezelschap eventueel beter uw analfabetisme kunt bekennen dan openbaar maken dat u nog nooit in Pa rijs (vijf dagen voor ƒ98,bent ge weest. En het (willen) savoureren van camembert met stokbrood getuigt van meer goede smaak dan het smakelijk schransen van boerenkool met worst. Overigens, de ontwikkelingen dien aangaande zijn moeilijk bij te houden. Eerst moesten wij dus met zijn allen naar Parijs om de Eiffeltoren te zien staan, vervolgens naar Italië om er spaghetti te leren eten, toen naar Spanje om er te griezelen van het stierenvechten, daarna naar Joego slavië om er slimowitsj te drinken en tenslotte naar Griekenland, waar, naar men zegt, de restanten van een heel oude beschaving liggen opgestapeld. Inmiddels echter is er een soort te- gen-snobisme ontstaan, dat men kan samenvatten onder de slagzin: ,3e- steedt uw vakantie in eigen land". Op slag herinnerde men zich de Veluwe, Voïendam, het Vierlandenpunt in Vaals, en Noordwijk. Zandvoort niet of nauwelijks, want die plaats werd ten slotte en uiteindelijk door de Duitse vakantiegangers als buitenland erkend. Generalbereinigung. Een toppunt van op het binnenland gericht vakantie-snobisme bereikten wij toen vorig jaar zomer verschillen de Nederlanders gewoon thuis bleven. Zij verveelden zich er weliswaar een aap, maar zij deden weer eens iets an ders. Dat kan de bedoeling niet wezen. Ik geloof dan ook dat, nu een nieuwe collectieve vakantiebesteding op het punt staat open te bloeien, het ogen blik van enige bezinning is aangebro ken. Ik stel voor, dat wij het dit jaar zó doen. Wij gooien om te beginnen alle folders en complexen het raam uit. Vervolgens tellen wij ons geld na en doen gewoon waar wij zin in hebben. De mogelijkheden zijn talrijk. Zij va riëren van klaverjassen o-p Spitsbergen tot dromen van de Canarisohe eilanden op Texel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 25