REIZEN PER VLIEGTUIG NEEMT HOGE VLUCHT, maar trein en touringcar ook nog in trek WADDENEILANDENs voor de ware I toerist alleen I nog in.voor- I en naseizoen Auto in vliegtuig Per trein Per touringcar Wie zijn vakantie zo lang mo gelijk in een vaste verblijf plaats buitenslands wenst door te brengen, kiest tegenwoor dig het vliegtuig als reismiddel. Van Schiphol en de luchthaven Rotterdam (de naam „Zestien hoven" raakt in onbruik) is men nu eenmaal eerder op het favo riete Mallorca dan (per trein en boot) op Vlieland, en bovendien met heel wat minder inspanning. De vliegende bus begint zich dan ook van een aanvankelijk exclu sief vervoermiddel, voorbehouden aan de meer vermogende catego rie der reizigers, te ontwikkelen tot een vrij populaire manier om zich snel naar het uitverkoren vakantieoord te verplaatsen, en soms tegen tarieven die met suc ces kunnen wedijveren met de trein en de rollende bus. Hoogseizoen op Ameland: drukte op het strand. WOENSDAG 20 MAART 1963 PAGINA 15 Een enkel extreem voorbeeld: Hotelplan, de internationale reis organisatie met vestigingen in vele Europese landen, annonceerde on langs een tocht naar Joegoslavië met veertiendaags verzorgd verblijf van af het sensationele bedrag van min der dan 300 gulden. Geen wonder dat het op deze aanbieding storm heeft gelopen. Luchtvaartmaatschappijen, reisorgani saties en het buitenlands hotelwezen zijn in deze vakantie-vliegreizen gelijkelijk geïnteresseerd. Alleen door een vérgaan de onderlinge samenwerking is het mo gelijk gegadigden te laten profiteren van de zogenaamde forfaitaire arrangemen ten, dit zijn dus reizen, waarbij het ver voer tegen gereduceerd tarief samen met de verblijfskosten in één bedrag wordt berekend, welk bedrag tevoren moet worden voldaan. Inclusive Tours is voor vliegreizen de gebruikelijke be naming. In Nederland is Airtour-Holland de grootste vliegreisorganisatie. Vorig jaar bracht deze onderneming, waarin Lis- sone Lindeman n.v., Havas Exprinter, Hoyman en Schuurman's Scheepsagen- iiiiiiiNiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii» tuur, Wm. Milller en Co. en de Neder landse Reisvereniging samenwerken, on geveer 20.000 Nederlanders naar Zuide lijke streken, terwijl voor het reeds be gonnen seizoen (de eerste Itévluchten naar Spanje zitten er al weer op) on- feveer 25.000 reizigers verwacht worden, len maakt gebruik van moderne KLM- en Sabena-t nestellen. Nóg voordeliger dan de All Inclusive Tours zijn de chartervluchten, extra rei zen dus naar toeristische gebieden, zoals Airtour-Holland er alleen op Mallorca dit seizoen al veertig organiseert. Ver gelijkt men de forfaitaire-tarieven per chartertoestel met de prijzen die men als particulier apart voor vliegreis én hotel zou moeten betalen, dan is men in het eerste geval soms ruim éénderde voordeliger uit. Bona-fide reisbureaus zullen chartervluchten altijd laten door gaan, ook al mocht het toestel niet zijn volgeboekt Er zij overigens aan herin nerd, dat alle Itévluchten individuele reizen zijn. Men is niet op het gezelschap waarmee men toevallig samen reist, ge durende de rest van de vakantie, aan gewezen. We noemden de luchthaven Rotter dam al even. Dit vliegveld be gint in het toeristisch luchtver keer een belangrijke rol te spe len. Met toestellen van de Bri tish United Airways en van Channel Airways zullen rond de Paasdagen weer duizenden Engelsen overvliegen voor een bezoek aan de bollenstreek. Gega digden voor een goedkope reis naar Londen wacht hier een kans. zo ver telde ons een functionaris van Rot terdam-Air, welke onderneming de be langen van deze maatschappijen behar tigt en daarnaast voor diverse char termaatschappijen nog als makelaar op treedt. Voor de retourvlucht betaalt men namelijk een gereduceerd tarief, voor zover het toestel althans met „lege be nen" terug zou keren. De drukste dag van het vorig seizoen was 23 april, toen 2000 passagiers op Rotterdam Air- port landden voor een bezoek aan de bloeiende bollen. De Rotterdamse luchthaven ont leent zijn waarde voor de toerist mede aan het feit, dat men desge wenst zijn eigen auto kan mee nemen naar de overkant. British United Air Ferries, die dit seizoen acht maal per dag de verbinding met Southend onderhoudt, vervoerde vorig jaar onge veer 6300 automobielen op het traject Rotterdam-Southend v.v., terwijl alle lij nen van de B.U.A.F. in Europa tot een a rdpn Rp Wnrldpnpilün- vatn ntiftcriflTcrouc trnklcPTl Leeuwarden. „De Waddeneilan den zijn de waddeneilanden niet meer", is de droeve klacht van vele oudere, vaste bezoekers van Frieslands mooiste recreatiegebieden. De vakantieganger van eertijds zocht rüst en natuurschoon op de eilanden en hij vond die in ruime mate. Nu echter de met transistors uitgeruste Oos terburen de eilanden de laatste tien jaar pas goed hebben ontdekt is het gedaan met de rust van weleer. De diverse WV's proberen het typische ka rakter van de eilanden nog zoveel mo gelijk te behouden, maar ieder jaar opnieuw blijkt dat deze taak steeds moeilijker wordt. De ontwikkeling van de Waddeneilan den als recreatiegebied is zo snel ge gaan dat niemand het eigenlijk heeft kunnen bijhouden. In het jaar 1958 ver scheen een rapport waarin de ontwikke ling van het noorden van 1960 tot 1980 werd beschreven. Over de Wadden eilanden die dat jaar bijna 180.000 vakantiegangers trokken werd toen onder meer gezegd dat er nog wel veel meer vakantiegangers bij konden, maar dat er op den duur toch een grens zal moeten worden gesteld. Aangenomen werd toen dat omstreeks 1980 deze grens, die op ongeveer 350.000 man werd gesteld, zou zijn bereikt. In de zomer van 1961 zochten echter al bijna 290.000 mensen de vier Friese eilanden op. Het afgelopen jaar bleef dit aan tal ongeveer gelijk, ondanks de toch wel zeer „slechte" zomer. De ontwik keling is dus veel sneller gegaan dan kon worden vermoed en de gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. De lo gies-accommodatie werd te langzaam uit gebreid: de vraag was groter dan het aanbod, dus stegen de prijzen onrust barend, vooral ook door de hoge be dragen die de vakantiegangers uit Duits land wilden betalen. Het aantal cam pings op de eilanden nam wel snel toe, maar naarmate de kwantiteit groter werd, verminderde de kwaliteit. Op som mige campings was de hygiënische toe- totaal van 135.000 wagens komen. De Super-Bristol die Rotterdam meestal aanvliegt, kan twee, drie of vier auto's inladen, afhankelijk van de lengte. De retourvlucht van een Renault Dauphin© bijvoorbeeld kost 226,-, van een Opel Rekord 298,Ook fietsen, bromfiet sen en scooters worden door de toe stellen meegenomen. Een 23-daags retour R'dam-South- end komt de passagier op een bedrag van 107,Men kan van Rotterdam voorts vliegen naar o.a. Keulen, Zü- rich, Liverpool, Birmingham en Der by met diverse maatschappijen. De KLM heeft in het seizoen een frequen tie van twee tot drie maal per dag op het Rotterdamse vliegveld. stand tenhemelschreiend. Gelukkig kwam daarin spoedig verandering, mede door het werk van de Waddenfederatie. De voorschriften op de kampeerterreinen werden strenger, en er verrezen enkele grote hotels. Maar er daagden nieuwe problemen. De jeugd, die zich overdag wel vermaakt in de bossen en op het strand, wist 's avonds geen raad met z'n vrije tijd. De stadsjeugd verveell zich omdat er in de stille dorpen geen enkele gelegenheid tot ontspanning be staat. Ernstige baldadigheden waren hiervan het gevolg. Door dit alles dreigt het rustige ka rakter eens de grootste troef voor het aantrekken van vreemdelingen geheel teloor te gaan. Vandaar ook dat er vele protesten kwamen toen er plan nen werden gemaakt om een dam naar Ameland aan te leggen. Dan immers zou het voorgoed met de rust en de stilte gedaan zijn. Om diezelfde reden ook werd danig geprotesteerd tegen de uitbreiding van de schietoefeningen voor tanks op Vlieland, een uniek en zeer goed bewaard gebleven natuurparadijs. De Waddeneilanden zijn inderdaad zich zelf niet meer sinds zij door de toe risten zijn ontdekt. Het is daarom ook logisch dat de trouwe gasten, de echte „vaste klanten" pas op de boot stappen als de grote toeristenstroom wat afgeno men is. In april en mei, en in septem ber en oktober vinden zfj gelukkig nog steeds wat zij zoeken: een mooie na tuur, een weldadige rust en onafzien bare stille stranden waarlangs men de heerlijkste wandeltochten kan maken. Wie dus de eilanden wil zien zoals zij zijn, vermijde het hoogseizoen! Hoewel de treintarieven in enkele Europese landen sinds vorig jaar weer wat zijn verhoogd, blijft het reizen per spoor toch betrekkelijk voordelig. De vele internationale con tacten tijdens een dergelijke reis en het plezier van voorbijtrekkende steden en landschappen vormen voor talrijke va kantiegangers bovendien een gewaar- deerde attractie. Er rijden naar het bui tenland vakantietreinen volgens 'n vast dienstrooster, georganiseerd door de spoorwegmaatschappijen zelf, zoals de Rheingold, de Lorelei, de Costa Brava- express. Maar voor de geheel verzorg de reizen is men uitsluitend op de 'reis bureaus aangewezen, die het spoorweg- materieel charteren en de hotels bespre ken. De Bergland-express is daar een voor beeld van. Deze trein rijdt in opdracht van alle Nederlandse reisbureaus sa men, behalve van Hotelplan, die een eigen trein dit seizoen in totaal dertig maal) heeft besproken. Een totaal van driehonderd personen per rit maakt zo'n extra Hotelplantrein pas rendabel, maar de reizen gaan ongeach. het aantal deel nemers, altijd door. Wat de autoslaap- treinen betreft heeft men dit seizoen keus uit drie mogelijkheden: Amster dam-Avignon, Amsterdam-Domodossola, én Hoek van Holland-Salzburg-Villach. Waar men wél voor aan de stations loketten terecht kan, zijn de dagtrips van de Nederlandse Spoorwegen. Er is keus uit veertien tochten, o.a. naar Wal cheren, Texel, Utrecht en Doorn, Cas- tricum, Haarlem, Den Haag met Sche- veningen. Er is altijd minstens één be zoek aan een museum, expositie of amu sementsgelegenheid bij de prjjs inbe grepen. En dan de reizen per touringcar, die nog altijd het omvangrijkste pakket uit de aanbiedingen der reisbureaus uitmaken. Stad en (buuen)land hebben de kwartier makers de afgelopen maanden afge stroopt om de mooiste plekjes en de geriefelijkste hotels voor ons vast te leggen. Bij het doorbladeren van de opwekkende dikke geschriften die ver enigingen en reisbureaus ook ditmaal weer hebben samengesteld, valt het op, hoe vaak er sprake is van een Nederlandse receptie of een Neder landse hoteldirectie, blijkbaar als ga rantie voor een gezellig Hollands on der-onsje daar in dat onbekende, ver re buitenland. En verder krijgen we uit genoemde lectuur sterk de indruk,- dat dit seizoen geen uithoek van Eu ropa aan de aandacht van tenminste één Nederlands reisgezelschap zal ont snappen. H_ st

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 29