Ondernemingsraad van Wilton niet democratisch gekozen Zonder chauffeur °ver de dam loscopen „ONDERWIJ SDAG" IN HET TEKEN VAN VRIJHEID Dr. De Jong sprak tot jeugd op humoristische wijze over Liefde" en liefde „Nieuwe" automobilist rijdt in paniek door Schiedam Bouwvallige dijkwoning te Hardinxveld-Giessendam gedeeltelijk ingestort i A.V.O. GARAGE WORDEN TLA.B:ERS GEWEERD? ^•-Eloy verleent geen medewerking verkiezing van ondernemingsraad A. Bode Spanningen bij Wilton-F ij enoord? TAXI? EUROTAX 69 4 60 Na zware ochtend feestelijke middag Voor jongerenvoor jou Pas gekochte wagen te pletter gereden tegen hoom Recreatiegebied met 3 sportvelden Slapende bewoners kwamen met de schrik vrij nieuwe dagblad a w V erkiezingen niet rechtsgeldig" Laarstraat 9 - Rotterdam v (hij de Baan) - Telefoon 133450 Alles of niets .De Kinderlokker" De krantkuntU niet missen, geen dag (eurotax) r/ „FIKKIE" STOKEN IN NIEUWLAND Bekendmaking Hond wacht op eigenaar Gas gegeven in plaats Ongemerkt tegen verkeerszuil gereden BURGERLIJKE STAND Luiken vielen tremmer op In Pernis van remmen WOENSDAG 20 MAART 1963 PAGINA 3 20 maart De Ka- (georganiseerde) werkne- °°td van de werf Wilton-Fijen- a zullen dit jaar waarschijnlijk bj®11 kandidaten stellen voor de geJ^kort te houden verkiezin- St frVo°r de ondernemingsraad. Va' kloy, de metaalbewerkersbond de K.A.B., is het namelijk niet s met het verkiezingssysteem, 1 al vanaf 1955 voor het samen- en van de eerste onderne- t^gsraad wordt gehanteerd. de verkiezingen voor de on- rilemingsraad bij W. F. worden j, gehouden op basis van even- ^ge vertegenwoordiging, met Qq ere woorden: bij Wilton-Fijen- ,rd wordt niet op democratische lJZe gestemd. Interne storm Tegenvaller eieren van Excelsior Damwachter NIEUWE DAGBLAD t (Toezonden mededelingen *eai,per mm-hoogte. Bij contract Geheime stemming Geen kandidaten telefoon ROTTERDAM, 19 maart. Al heeft dan dr. C. Scharff o.e.s.a. het zijn vele honderden toehoorders niet gemakkelijk gemaakt, hij heeft een bijzonder dankbaar ge hoor gehad aan de onderwijzeres sen en onderwijzers uit de afdelin gen Rotterdam, Schiedam Dor drecht en Gorkum van de Sint Augustinusvereniging, voor hun dertiende Katholieke Onderwijs- dag bijeen in de Rotterdamse Schouwburg. „Opvoeding tot vrij heid en opvoeding tot volwassen heid" was het onderwerp. Hulpbrug over de Schie afgesloten Fluisterkritiek Bandjes los en vast Weten om te gaan HARDINXVELD-GIESSENDAM, 20 maart De 53-jarige grond werker J. A. van Oordt en zijn gezin werden in de nacht van maan dag op dinsdag uit hun slaap opgeschrikt, toen een deel van hun bouwvallige woning met luid geraas instortte. Zij mogen zich ge lukkig prijzen, dat ze zelf niet onder het puin zijn bedolven. De aangebouwde schuur werd als het ware afgeknapt van de rest van hun stulpje en met de grond gelijk gemaakt. Neerstortende muren, brekende dakpannen en versplinterend hout veroorzaakten een zo onheilspellend rumoer, dat heel de huurt er door opgeschrikt werd. Garage C. v. d. BIJL en Zn. mmmmi - 0 maal na 1955 om de twee £ar hebben de werknemers bij 'lton-Feijenoord gestemd voor de aa nstelling van de ondernemingsraad. steeds viel de stemming zo flat slechts leden van de uit, A.N.M.B., Algemene Ned. Bedrijfsbond voor etaaibewerkers, zitting kregen in de °hde kt. rnemingsraad. Een K.A.B.'er eeg nooit de kans om lid van deze te worden, en dat terwijl er toch ®hderden katholieke werknemers bij kon werken, van wie vier- a vijf- °hderd georganiseerd. heer C. A. Bode, bondsbestuurder W ®t. Eloy, noemt deze wijze van sa- 'stellen van de ondernemingsraad klie '•kwalijke zaak". In feite is hij het 11 eens met de verkiezingen voor Advertentie f.W.'s, 9-pers. busies en open en ge- Sloten bestelwagens 1961 en 1962. Iclaal voor Schiedam billijke tarieven ®°Helweg 4 TELEFOON 62050 (t(.j,aahse polder, achter station Schiedam *Z**fAVOND komen er belangrijke kre5es voor de toneelvereniging loe^rode. De winnaar van de toneel- ^trijd van de Schiedamse Gemeen- in de beide voorgaande jaren %n9ï vanavond De Tuinschuur de eerste ondernemingsraad. In de wet op de ondernemingsraad staat namelijk dat de directie een voorlopig reglement vaststelt, wanneer een ondernemingsraad gaat werken. De eerste verkiezingen bij Wilton werden dus gehouden volgens een directiereglement. Maar daarna had de ondernemingsraad zelf een reglement moeten vaststellen, want alleen dit re glement kan de goedkeuring krijgen van de bedrijfscommissie. De heer C. A. Bo de noemt de laatste verkiezingen voor de W.F. ondernemingsraad daarom ook „niet rechtsgeldig", en dus is ook de ondernemingsraad bij Wilton niet rechts geldig. Aan leden van St. Eloy heeft bonds bestuurder Bode gisteravond in het ge bouw voor Chr. Soc. Belangen verteld, dat de kwestie van de ondernemings raad van Wilton „een interne storm" is geweest in de bedrijfscommissie. De strijd rondom de verkiezingen zijn eerst goed ontbrand in 1960, toen St. Eloy zich tot de directie van Wilton richtte over de kwestie van de verkiezingen. Het antwoord van ir. B. Wilton zelf was hoopgevend: ,.de directie is voor nemens de wijziging van het reglement voor de ondernemingsraad aan de or de te stellen, zodra de ondernemings raad gekozen is". De punten waarop de confessionele partijen de aandacht had den gevestigd, zouden dan ter sprake worden gebracht en met name werd daarbij genoemd het verkiezingssys teem. De brief van de directie werd voor kennisgeving aangenomen, maar toen weken, maanden later bleek dat de toe zegging, die in de brief overigens zeer vaag was gedaan, niet werd uitgevoerd, heeft St. Eloy de medewerking met de ondernemingsraad opgezegd. St. Eloy heeft ook geen kandidaten gesteld voor de verkiezingen van 1961. Toen het duidelijk was, dat de brief van de directie van Wilton geen ef fect had werd in november 1961 een gesprek georganiseerd met de ande re vakbonden, waaronder ook de A.N.M.B. „Het werd een vrij uitzicht loos gesprek", zegt de heer Bode van deze bespreking. Na uren lang ver gaderen legde St. Eloy de concrete vraag op tafel: „Zijn de bonden in principe bereid democratische verkie zingen in te voeren?" Hoewel de A.N.M.B. ook deze duidelijk gestelde vraag trachtte te ontwijken, slaagde St. Eloy erin om de uitspraak af te dwingen, dat de bonden in principe bereid waren een verkiezingssysteem in te voeren op basis van evenredige vertegenwoordiging. In verband met het (eventueel) nieu we gezichtspunt heeft St. Eloy een on derzoek ingesteld, welke mensen die bij Wilton werken, lid zijn van een vak bond. Eerder was het de kath. metaal bewerkersbond nog nooit mogelijk ge weest on personeelslijsten in handen te krijgen, maar dit lukte nu wel. Het ant woord op de vraag hoe bjj Wilton de georganiseerdheid lag, moest de alge mene bond bitter zijn tegengevallen. St. Eloy heeft later weer eens geïn formeerd, of de ondernemingsraad al vorderingen geboekt had. Het antwoord van dezelfde mensen die de bereidheid hadden toegezegd het verkiezingssys- een ozwaar stuk van Graham Green, ^ubb' ^anken. Onder regie van Karei ïoeó n9 hebben de Brederode-spelers 8tu,r hun uiterste best gedaan om het torn 20 voortreffelijk mogelijk te ver- ïe eh. Vanavond geldt dan ook voor delers „alles of niets". AVOND komen er ook belang- en zenuwachtige uurtjes voor de '20 en Schie- In de spelregelwedstrijd van de \Adamse Scheidsrechtersvereniging X ,n de junioren van deze voetbal de ^}0ingen uitmaken wie 'n jaar lang bedekselbeker in de prijzenkast mag ciuj aren. Natuurlijk bèstaat de kans °°fc hier opgaat het spreekwoord: r twee honden vechten om één üjp loopt de derde er snel mee heen. ^aa e zou 'lH geval S. F. C. zijn. ''"lip °°h voor deze jongens geldt. s °f niets". X^AVOND ook belangrijke uurtjes de muziekvereniging Harpe ïijljjös- Dan heeft namelijk de jaar- 9rote uitvoering plaats in de deïe e Havenkerk. Wegens de kou is altÜd weer feestelijke bijeenkomst "'tw?aand geleden uitgesteld, en zo- o-i ^6 h oJ-t AJn /wi/11 nilrnon+onn YI DH ^etó'ae hebben de muzikanten zich nog <l(s_r kunnen voorbereiden. Ook voor bannen geldt „alles of niets" ^ifAR ZOWEL voor de toneel- XrT!' Qls voor de voetbaljongens als f de ^muzikanten geldt dat 't „alles Kraets" na vanavond weer voorbij is. 'Mle«n wacht het werk weer. Het °f niets" heeft dan geen betrek- X Leer op een liefhebberij, maar op '•"lle a9elijks brood, waarvoor het s °f niets" iedere dag terugkeert. DAM 18 SCHIEDAM telefoon 66152 L^TREKENING NR. 5909 43 ADVERTENTIES "Pew?, per mm-hoogte. Bij contract tarieven. *e tarieven. Kampioenen geschiedt A 10 ct. per m.m. I ot 5", Kampioenen kunnen over a kolon AU, ommen gezet worden. sl°te»f<iVertent;ie"orders worden afge- en uitgevoerd overeenkomstig Selen voor het Advertentie- l*>80 AB<5NNEMENTEN «h JP®' kwartaal: f 2.65 per maand u'.62 Per week. SCHIEDAM, 20 maart De zogenaam de voorlichtingsfilms munten maar zel den uit door voorlichting en meestal door sensatie. Onder het voorwendsel ouders en opvoeders te waarschuwen tegen praktijken van handelaars in blanke sla vinnen of boze mannen en vrouwen met abortuspraktijken worden de toeschou wers dan vergast op een uitgebreide schildering van „hoe erg het wel kan zijn". Als er dan nog een commissaris of vrouwenarts gevonden kan worden om een voorwoord te spreken, is het beeld compleet. Ditzelfde ondervonden wij bij het ver tonen van de film „Neem nooit snoep goed aan van vreemden" (Never take sweets from a stranger). Het viel ook we] te verwachten na de aankondiging dat de film is gemaakt door de Hammer-film- maatschappij, dezelfde filmproducers, die een reeks van walgelijke griezel films de wereld in hebben gestuurd, va riërend van Dracula tot het Mysterie van het zwarte museum. Hoewel het griezelelement hier maar één keer dui delijk naar voren komt, blijft er toch 'n tendens aanwezig, die wel ver afwijkt van de ware voorlichting. Het is ditmaal een oude man die het op kleine meisjes gemunt heeft, het type van de snoepgoedvriend die kinderen tot onzedelijke handelingen poogt te verlei den. In de film vermoordt de zieke man zelfs een van zijn slachtoffers. Zo'n ge val doet zich bij ons maar eens in de twintig jaar voor. Afgezien van deze kritische opmerkin gen is de film een vlot routinewerkje geworden. De oude baas blijkt een soort stedestichter te zijn voor wiens familie iedereen ontslag heeft, van het type dat in vele westersn terreur uitoefent. Hier gaat het er wat gecivilisseerder aan toe. Het jonge leraarsechtpaar, dat wildvreemd in deze dorpssamenleving verzeild raakt, mengt de politie er in wanneer het bemerkt dat het dochtertje door de oude man in zijn huis is ge lokt en met snoepgoed verleid om naakt voor hem te dansen. Het hele stadje raakt in rep en roer, omdat de reputatie van de zo geachte familie op het spel staat. Het proces vindt een ontijdig einde omdat het meisje op zo'n barre manier ondervraagd wordt door de ver dediger van de oude baas dat haar va der besluit de aanklacht in te trekken. De hierop volgende gebeurtenissen, de ach tervolging van de twee meisjes in het bos, de gruwelijke moord, die men overi gens niet te zien krijgt en de erken ning van de ziekte van de oude man door zijn zoon, besluiten dan de film. teem te onderzoeken, hield zoveel in als „Waar bemoei je je mee". Daarop beeft St. Eloy zich weer gericht tot de di rectie van Wilton, die de wens uitte om uit de ondernemingsraad een com missie te benoemen om de verkiezin gen te onderzoeken. Deze wens kon St. Eloy wel billijken. Geruime tijd na de bespreking met de directie moest St. Eloy constateren dat de commissie nog niet was samen gesteld of in ieder geval dat de com missie nog niet gewerkt had. Via de directie zijn de kath. metaalbewerkers er toen in geslaagd om een bespreking te organiseren met een afvaardiging uit de ondernemingsraad. Men heeft toen herinnerd aan de één jaar oude be reidheid om verkiezingen te houden op basis van evenredigheid. Deze bespre king heeft in ieder geval een commis sie tot resultaat gehad, bestaande uit twee leden van de ondernemingsraad en de heer Hehemann van St. Eloy. Ook in deze commissie heeft men ge probeerd om van de opdracht af te ko men, maar dank zij het taaie volhou den van de heer Hehemann werd een plan opgesteld om de verkiezingen te laten houden in vier afdelingen: nieuw bouw, reparatie, werktuigbouw en alge mene dienst. Hoewel nog lang niet ideaal, meen de de heer Bode dat het plan toch wel een zaak was, waarmee men ge noegen kon nemen. Liever had de heer Bode verkiezingen gezien in twee groepen nl. de hand- en de hoofdar beiders, omdat men dan eerst goed een ondernemingsraad kan samenstel len volgens basis van evenredige ver tegenwoordiging, De heer Bode gaf echter toe dat men bij Wilton reke ning moet houden met de technische indeling van het bedrijf. In de ondernemingsraad is over het nieuwe voorstel een geheime stemming gehouden; 19 bleken tegen het plan ge stemd te hebben, 6 vnór en 1 onthou ding. Als besluit werd dus genomen de stemmingen volgens het huidige meer derheidssysteem te handhaven en dus niet te vervangen door verkiezingen die werken op basis van evenredigheid. Hoe wel de stemming geheim was, laat zich het zich in Eloykringen niet moeilijk raden, wie de tegenstemmers waren. Er zaten nl. 19 „pur sang" A.N.M.B.-le- den in de ondernemingsraad. St. Eloy stond hierna voor de vraag: wat nu? De kath. bond heeft zich daar op gericht tot de voorzitter van de ondernemingsraad, die tegen de beslui ten van de ondernemingsraad in beroep kan gaan bij de bedrijfscommissie. De ze vond de hele zaak „een probleem", dat al sinds de instelling van de onder nemingsraad een moeilijkheid was ge weest. Hij schreef dat het probleem fei telijk school in het feit dat de onder nemingsraad nog al vrij eenzijdig was samengesteld. Hij was ervan overtuigd dat het probleem van begin af aan al le aandacht had gehad en dat St. Eloy, zich maar bij het genomen meerder heidsbesluit moest neerleggen. „Dal is een van de konsekwenties van ons de mocratisch bestel", schreef hij Tegen dit laatste kan de heer Bode fel ingaan. „Dat is het toppunt", zegt hij, „een ondernemingsraad die niet op democratische wijze is gekozen, beroept zich op een democratisch be stel". De ondernemingsraad van Wilton is door de (eerlijke) bemoeienissen van St. Eloy wakker geschud, want de verkie zingen zijn op handen. Men wil nu snel het reglement laten vaststellen, een re glement dus dat is opgesteld door de directie. „Dat is nu wat we bereikt neb ben", zegt de heer Bode sarcastisch, „de werknemer demonstreert zijn vrij heid tegenover zijn werkgever door een reglement te laten bekrachtigen dat da directie heeft vastgesteld". Natuurlijk zijn er in het oude regle ment, dat de ondernemingsraad door ae bedrijfscommissie wil laten goedkeuren, wel enige wijzigingen aangebracht. Het meest opvallende is dan dat er een beroep kan worden gedaan op de be drijfscommissie, als er geen overeen stemming wordt bereikt. De bed"]fs- commissie heeft dus de bevoegdheid het reglement van de ondernemingsraad ar te keuren, omdat de vertegenwoordiging van de levensbeschouwelijke richtingen in de ondernemingsraad van Wilton uit gesloten zijn. St. Eloy zal de directie van Wilton- Fijenoord schriftelijk meedelen, dat zij geen kandidaten stelt, zolang het re glement voor de ondernemingsraad nog niet is goedgekeurd. Het heeft immers geen zin om kandidaten te stellen, wanneer bij voorbaat al vast staat dat zij niet gekozen (kunnen) worden. St. Eloy zal de directie van de Schiedamse scheepswerf bovendien berichten niet aan de verkiezingen voor de ondernemingsraad deel te ne men, als het huidige verkiezingssys teem in het nieuwe reglement gehand haafd blijft. SCHIEDJM. 20 maart De heer C. A. Bode, bondsbestuurder van St. Eloy, veronderstelt dat er binnenkort spanningen zuilen ontstaan op werf Wilton-Fijenoord. „Eigenlijk zijn die spanningen er al lanig, maar ze komen niet alle tot uiting", zei de KAB-be- stuurder uit Berk el. De heer Bode ge looft dat wanneer het reglement, zo als de directie van Wilton het in 1955 heeft opgesteld, wordt goedgekeurd door de bedrijfscommissie, dat dan wel degelijk de spanningen op de Schiedamse werf merkbaar zullen wor den. „De katholieke werknemers moe ten dan. maap duidelijk maken, dat het hun recht is hun stem te laten horen in de ondernemingsraad. De tijd dat St. Eloy lankmoedig gezwegen heeft, is nu definitief voorbij", zegt cje felle bondsbestuurder, eraan toevoe gend: „We zijn in een hoek gezet, zeg maar getrapt, zowel door de onder nemingsraad als door de directie. „Kort en bondig vat de heer Bode dan samen waarop zijn verzet is gericht: „Wij verzetten ons om kandidaten te stellen bij de verkiezing voor de on dernemingsraad". Advertentie Voor het gezelschap in de schouwburg bijeenkwam, had het zich verenigd in de kerk van de H.H. Antonius en Rosalia, waar de bisschoppelijke inspecteur rec tor B. J. de Bot de mis opdroeg en aan het slot de deelnemers toesprak. In de schouwburg heette de voorzitter, de heer A. J. Houtsma, de Augustinus- leden welkom, in het bijzonder tal van speciale gasten, w.o. leden van de bis schoppelijke. de rijks- en de gemeente inspectie. De heer Houtsma wees op de steeds stijgende belangstelling, die het lager- en buitengewoon lager onderwijs, mede door de wetenschappelijke research waarvan het voorwerp is, ondervindt. Deze belang stelling verhoogt mede de verantwoor delijkheid, die de onderwijstaak mede brengt. SCHIEDAM, 20 maart Na het ge zamenlijk gebed,waarmee de derde vastenconferentie in de volle St. Liduina- kerk geopend werd, bracht het R.K. Schiedams Gemengd Koor twee goed uitgevoerde liederen ten gehore. Het ge dicht „Liefde" van Michel Quoist vorm de een goede inleiding op de conferen tie door Dr. M. J. de Jong: „Liefde met „1" of „L"? Dr. De Jong stelde de jongeren St. Jozef voor niet als een oude man met baard, maar als een jonge man, die met velen der aanwezigen in de kerk verge leken kan worden. Met St. Jozef als voorbeeld ging hij in op het begrip liefde, zoals dit beleefd wordt in verkering en'huwelijk. Dr. De Jong deed de jongeren vele voorbeelden uit de praktijk aan de hand, sonjmige zelfs zo humoristisch, dat de aanwezigeh in lachen uitbarstten. Hij noemde o.a, de zorg, die een vrouw aan haar uiterlijk besteedt. Waarom, zo vroeg Dr. de Jong, zien vele vrouwen er na enkele jaren van hun huwelijk zo kleurloos uit? Het gebruik van een weinig make-up, was volgens hem beslist geen onchristelijke gewoonte! Eerder een attentie tegenover de echtgenoot. Ook het begrip „samenleven" kwam ter sprake. Via een pantomime hi lariteit! legde dr. De Jong uit welke eenzijdige betekenis er aan dit woord wordt toegekend, nl. het sexuele. De diepere betekenis echter is de kunst om SCHIEDAM, 20 maart. Op het plein tje in de Dirk van Wassenaarstraat heb ben jongens gistermiddag omstreeks vijf uur een brandje gesticht van afval, dat door de ophalers van de Reinigingsdienst op straat was achtergelaten, o.a. een kin derwagen, een rol balatum en veel oud papier. Het brandje gaf een vette, stin kende rook. Agenten uit een surveillancewagen hebben het vuur met de brandblusser uit de wagen, met een zakje zand en met zes emmers water, door omwonenden aan gedragen, geblust. SCHIEDAM, 20 maart. De hulpbrug over de Schie zal in verband met herstel werkzaamheden in de nacht van vrijdag op zaterdag (22 op 23 maart 1963) vanaf 's avonds 10 uur tot de volgende morgen 6 uur voor alle rijverkeer zijn afgesloten. SCHIEDAM, 20 maart. Een hondje dat op het Broersveld bij iemand is ko men binnenlopen, wacht in het Dieren- j tehuis op de eigenaar. Het is een licht geel dier, met blauwe halsband waaraan een ketting met roodleren lus. in het dagelijks leven met elkaar om te gaan. Dit is liefde met „L". Na deze bijzonder menselijke confe rentie werd de bijeenkomst gesloten met een gezamenlijk lied. SCHIEDAM, 20 maart. De Vlaardin- ger W. v. d. B. wilde gistermiddag om 5 uur op de B. K.-laan te Schiedam bij de kruising met de Veenlantstraat een vrachtauto inhalen. Maar deze week juist uit voor enkele stilstaande auto's, zodat de heer v. d. B. ruimte tekort kwam en tegen een verkeerszuil opreed, die zwaar beschadigd werd. De vrachtauto bestuurder had niets bemerkt en reed door. De wagen van de heer Van der B. werd beschadigd. SCHIEDAM, 20 maart. Geboren: Gerard, z. v. J. den Uijl en C. v. Dijk; Monique E. M., d. v. J. F. H. Terwiel en A. J. M. v. d. Zanden; Martina H„ d. v. M. H. Bruijn en M. G. Maurits; Frits M., z. v. F. Horn en G. v. Veldhuizen. Overleden: A. Hartog, 87 j.; A. Krab bendam, 74 j. ROTTERDAM, 20 maart Tijdens werkzaamheden in de lichter „Pax", lig gend bij Swarttouw in de Waalhaven, is gistermorgen de 25-jarige tremmer M.' de Jong uit Breda geraakt door twee luiken, die in het ruim vielen. De man liep een gekneusde nek op en klaagde over hoofd pijn. Hij is naar het Havenziekenhuis ver voerd. Burgemeester Brinkman, rechts, voor het huis in gesprek met de getroffen bewoners van de ingestorte dijkwoning Men fluistert, zei de heer Houtsma, over allerlei gebreken die het onder wijzerschap in deze tijd zouden aan kleven. Hij noemde: een dalende toe wijding, een veldwinnende materialis tische inslag, een dalende geestdrift voor het ideaal, een dalend onderwijs- peil, een teruggang in de mentaliteit van jongere onderwijskrachten, die bovendien door de ouderen niet vol doende zouden worden opgevangen Het beste verweer hiertegen, zeide de heer Houtsma, is de daad: alles in het werk te stellen om aan dergelijke ge dachten geen voet te geven. Pater Scharff die hierop het woord kreeg, zeide dat men wel geijkte om schrijvingen van het vrijheidsbegrip heeft, maar dat het minder eenvoudig zal blijken, het beleven van de vrijheid te omschrijven. Hij haalde een aantal pittige uitspraken aan uit een groepje filosofen uit de Amsterdamse Jordaan, waar een huismoeder zei: „bandjes los maken en bandjes vastmaken", een tref fende typering. De vrijheid is een bewe ging los te komen uit druk en belem mering en zich te bewegen naar een (gevulde) ruimte. Hieruit volgt, dat het verkrijgen van vrijheid niet slechts is een zich van iets losmaken uit iets wat drukt: het is het zoeken naar vervul ling. Er zijn echter restricties. Een ervan is de fataliteit. Elke mens heeft nu een maal een aantal gegevens: afkomst, aard, enz. „Als u intelligent bent, moet u uw hele leven intelligent doen". Een andere restrictie is de keuze op verschillende motieven. Bij een keuze worden andere (niet herhaalbare) mogelijkheden uitge sloten. Een duidelijk voorbeeld daarvan is het kiezen van een levenspartner „Zelfs bij het vormen van een harem van bijvoorbeeld 120 dames blijft het altijd nog een keuze". Een derde restric tie is de onvermijdelijkheid. Voorbeelden: de ouderdomsverschijnselen, het verlies van dierbaren, tegenvallers en de onbe reikbaarheid van idealen. Al met al ziet men, dat de vrijheid nogal capricieus is. Maar er is een hogere vrijheid, namelijk die welke men aldus kan tekenen: het omgaan met de werke lijkheid. Als voorbeeld noemde pater Scharff het gegeven van een boom, waarvan de mo gelijkheden niet door de boom zelf. maar door de mens (de kunstenaar, de timmer man. de schaduwzoekende, de verliefde, de wanhopige) worden gevonden. Tenslotte kwam pater Scharff tot de christelijke vrijheid, die een ontzaglijke uitbreiding betekent van „de" vrijheid,) welke zonder het christendom geen rui mer perspectieven biedt en de diepste zin van het bestaan doet vervallen. De „ruimte" wordt enorm uitgebreid. Bij ontwikkelden ontstaat de moeilijk heid, dat zij niet tot eigen typeringen komen, maar al napratend denken en uit gewoonte ergens achter gaan staan. Voor hen geldt het. zelfkritiek te ontwikkelen het ontdekken van diepere waarden ook b(j zichzelf en niet vast te lopen in status en functie, maar in „een doorploegde menselijkheid". De heer Houtsma maakte zich tot tolk van allen, toen hij de spreker zeer bij zonder dankte voor de behandeling van zijn onderwerp. Hij zeide, dat er velen waren, die verlangden naar een jaarlijkse onderwij sdag; het vele voorbereidende werk het comité dat hiervoor was samengesteld, had zich bijzonder uitge sloofd en vooral de hoge kosten vor men echter een belemmering, aan dit verlangen te voldoen. Voor en na deze ochtendbijeenkomst en gedurende de pauze was er gelegenheid, kennis te maken met allerlei nieuwe en praktische leermiddelen, nieuwe metho den en schoolmeubelen. In de foyers en in de gangen verdrongen zich velen om de keurige stands, zodat het er min of meer op een „schoolmarkt" leek. Intussen betekenden de rustpauzen ook een leuke ontmoeting van allerlei onder wijsmensen, die door verandering van school of door pensionering uit elkaar waren gedreven en elkaar ineens weer terugzagen. De middagbijeenkomst was alleen maar een plezierig feest. Het gezelschap ..Cen trum" voerde onder regie van Luc Lutz de komedie in drie bedrijven „Maribel" (en de vreemde familie) op. ROTTERDAM, 20 mrt. B. en W. vragen thans aan de raad een krediet van ƒ1.449.590,— voor de uitvoering van een deel van het recreatieprogramma 1961 bij Pernis. Het gaat om het ten oosten en ten noorden van de Uiterdijk geprojecteerde recreatiegebied, waarin behalve4.20.00 ha. openbaar groen drie sportvelden zijn opgenomen. Er dient enige spoed met het werk te worden betracht in verband met het voornemen om binnen afzienbare tijd de op Madroel gelegen sportvelden ten be hoeve van het Havenbedrijf op te rui men. Aldus kan worden voorkomen, dat bij ontruiming van de tegenwoordige vel den de nieuwe nog niet voor gebruik ge reed zijn en de sportverenigingen op een gegeven moment over geen terrein be schikken. Maandagavond was de heer Van Oordt zoals gewoonlijk al vroeg naar bed ge gaan, omdat hij 's morgens om 5 uur uit de veren moet. Hij sliep met zijn vrouw en de dochters Neeltje (13) en Jannie (4) op een bouwvallig vlierinkje, dat te be reiken is via een los 'addertje in dt woonkamer. Onder het schuine rieten dak stonden twee tweepersoonsledikan ten op de donkere en bouwvallige vlie ring. Het gezin werd gewekt door het drei gende gerommel van de instorting. De vader was het eerst wakker. Hij voor kwam paniek door zelf kalm te blijven, maar intussen was men toch zo geschrok ken, dat men in nachtgewaad de straat op vluchtte. Daar zag men hoe groot de ravage was. Een gemetseld kamertje dat in de schuur was gebouwd en aansloot op de keuken was ook vrij ernstig bescha digd. maar verder bleek het woongedeel te nog vrijwel intact te zijn, hoewel slechts een dunne muur het scheidde van de puinhoop. De in een beschut hoekje grazende geit was gespaard gebleven evenals de vijf konijnen en drie katten Omdat het gevaar voor verdere instor ting lang niet denkbeeldig was, werd 's nachts al enig huisraad in veiligheid gebracht. Burgemeester Brinkman en ge meente-architect Fennema werden door enkele politieagenten die juist voorbij kwamen gewaarschuwd en stelden nog omstreeks middernacht een onderzoek in Dinsdagmorgen is het pand (Rivier dijk A618) in allerijl ontruimd. Het öijk- talud zag er uit of een deurwaarder de hele boel op straat had gezet. Het lag vol met dekens en huisraad, keukenin ventaris. beddegoed en levensmiddelen. Om tien uur begaf de heer Van Oordt zich naar het raadhuis, waar men po gingen moest doen om een onderdak voor hem en zijn gezin te vinden. De grond werker zag de toekomst somber in. Hij heeft bijna drie jaar geleden dit krot ge kocht voor de som van 3000 gulden, in clusief alle bijkomende kosten en deze transactie werd hem mogelijk gemaakt, omdat derden financieel bijsprongen. Zijn bezit kan nu wel als verloren beschouwd worden. Het buisje staat zoals tal van andere krotten aan de voet van de dijk en men moet een trap van twintig treden afdalen om het te bereiken. De lage gevel aan de voorzijde zit vol met scheuren, de muren zijn ontzet en uit het lood gezakt. Het huis bestond uit een in de schuur ge bouwd kamertje dat zomers dienst deed als slaapvertrek, 's winters als washok, een tochtig keukentje, twee kamertjes en het zoldertje dat niet veel meer comfort bood dan een stal. In de wintermaanden sliep daar de hele familie. Men neemt aan dat de al bouwvallige schuur veel geleden heeft door de stren ge vorst en nu de last van het pannedak niet langer kon dragen. Alleen de achter gevel is gedeeltelijk overeind gebleven. «ssssa 1 SCHIEDAM, 20 maart. De heer W. S. K., die pas een rijbewijs heeft gehaald, heeft gistermorgen met zijn nieuwe De wijze waarop de justitie de zaak be- An/"\tee» handelt ;R in TJ„d0„iond=„ „en =an. oorzaakt. Toen hij op de_Burg. Knappert- handelt is in Nederlandse ogen een aan fluiting voor het rechtsgevoel en eer der een persiflage dan een onderstreping van de weldaad van de rechtszekerheid. De film kent vele spannende momenten en is als amusement onderhoudend ge noeg. Maar laat men ophouden hier met plechtige woorden als „voorlichting" aan te komen. Voor personen van 18 jaar en ouder draait deze film in het donderdagprogramma van het Monopole laan tussen het Rubensplein en de Jacob Catslaan werd ingehaald door een auto, week hij teveel naar rechts en ramde de daar geparkeerd staande auto van de heer J. D. De „nieuwe" automobilist raakte daarop in paniek en gaf gas in plaats van af te remmen, zodat hij de even eens stilstaande Hillman-auto van ir. E. V. van achteren aanreed. Deze Hill- man werd zo tegen een boom opge duwd. Nadat de heer K. nog een vuil nisemmer had verpletterd, zwenkte hij naar links en kwam eerst tegen een verkeerszuil tot stilstand. De auto's van de heren J. D. en E. V. werden zwaar gedeukt en de wagen van de heer K. zelf werd zo zwaar bescha digd dat deze met een takelwagen weg gesleept moest worden. Ook de verkeers zuil werd beschadigd. Tegen de heer K. is proces-verbaal opgemaakt. (Advertentie, Nw. Mathenesserstraat 64 In- en verkoop en reparatie. TAKELWAGENS dag en nacbt Telefoon 63091 en na 6 uur 67312 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 3