>g$ de Nieuwe MAASSLUIS NAM AFSCHEID VAN PASTOOR J. FRANSE AFWASAUTOMAAT COUZY 1 e Middellandstraat 72 Opening tentoonstelling Rijkspolitie te Maasland UITGEBREID PROGRAMMA IN EUROPESE BOEKENWEEK Griekse en Belgische gasten bij Vlaardingse boekverkopers El BOTH Prins Bernhard uit grote teleuï' stelling over impasse van E.E.G.-Engeland Matthaeus Passion met koren in vorm onder Piet Struyk Geheugen-hulp van Ierland Tijd ens K.v.K.-lunch: Humor en ernst geslaagde avond Grote belangstelling, ook van buiten Waarderende woorden van burgerlijke overheid en verenigingsbestuurders Instuif Vlaardingen Kunstavond Neder landse Blindenbond Succes voor Bento Geld op de bank.... Genootschap „De Stille Omgang" af d. Maasland Opbrengst eerste inzameling Vastenactie Agenda Rotterdam y. d. Bergh S. Engeland passé zich aan Op gedenkdagen geivijzigde markt terreinen Burgerlijke stand Ledenvergadering KAB-Vlaardingen Nieuwe aanwinsten van r.k. Openb. Bibliotheek HET NIEUWE DAGBLADx WOENSDAG 20 MAART 1963 PAGINA 4 mfKli HHH w De rechter besloot dienovereenkomstig. Literaire avond Expositie Griekenland Aanbieding ,tte- De solisten De koren K.P, UOTU PERZISCHE DU In tapijten SCHIEDAM VLAARDINGEN MAASSLUIS, 20 maart Onder grote belangstelling van parochianen, besturen van verenigingen, burgerlijke overheid etc heeft pastoor J. Franse afscheid genomen van Maassluis. Onder de aanwezigen be vonden zich burgemeester W. J. D. van Dijck en mevrouw van Dijck, de inspec teur voor het Lager Onderwijs de heer Molenaar, pater B. van Ogtrop S.J. van het Bedrijfsapostolaat en het kerkbestuur van Rozenburg. De heer A. Diepstraten, die deze avond leidde, gaf als eerste het woord aan bur gemeester van Dijck. Deze herinnerde er aan dat pastoor Franse een naar dagen eerder dan hijzelf naar Maassluis was ge. komen. Voor u is de tijd van gaan aange- broken, ik moet nog wat blijven „zo zei hij". Ik ben blij dat ik vandaag de gele genheid krijg eens in het publiek te zeg gen dat ik veel waardering heb voor het. geen u in Maassluis gepresteerd heeft Toen wij in Maassluis kwamen, hadden de burgerlijke en zeker ook uw kerkelij ke overheid grote verwachtingen van Maassluis. Men voorzag al de snelle groei van onze gemeente. Deze ontwikkeling bracht voor u echter veel zorg en veel werk met zich mee. Want niet alleen de materiële voorzieningen vroegen de aan dacht, ook de geestelijke zorgen werden steeds groter. U is een van degenen geweest die voor de goede gang van za ken in Maassluis hebben zorg gedragen. Dit deed u niet uit eigen belang, maar voor de eer van God. Bijzonder heeft het mij getroffen, zo besloot de burgemeester zijn toespraak, dat het maatschappelijk werk zo actief door u ter hand werd genomen Ik hoop dat u in Bleiswijk ook weer veel belangrijk werk zult kunnen doen. Vervolgens sprak de heer Molenaar, inspecteur van het L.O. een kort woord, „Het zal u wel spijten, zo betoogde hij, dat u de nieuwe Kath. Lagere School niet meer af zal zien bouwen. U heeft voor deze bouw veel voorbereidend werk ver. richt. Daaruit ook blijkt, dat u het onder wijs zeer belangrijk vindt". MOEILIJKE PROBLEMEN Namens het kerkbestuur sprak de heer H. van de Burg. Deze wees er op, dat in nog 40 jaar de parochie van Maassluis reeds zes pastoors heeft zien vertrekken naar elders. U heeft het in Maassluis niet gemakkelijk gehad. Tijdens de zes jaar dat u in ons midden was, waren er vele moeilijke problemen die om een oplos sing vroegen. Als voorbeelden noemde hij o.a. de overdracht van gronden van het kerkbestuur aan de gemeente Maassluis, de voorbereidingen voor de bouw van 'n broodnodige Kath. Lagere School, de sa nering van de parochiefinanciën en ten slotte de door de kerkbrand verhaaste uitvoering van de uitbreiding van het kerkggbouw. Er js cloor u ^pveel \yerk verzet dat u twee jaar geleden ernstig ziek werd. Wij hopen, zo besloot hij, dat u in Bleiswijk nog vele jaren zult kun nen werken aan uw taak als zielenherder. Namens het kerkbestuur en de parochiële verenigingen overhandigde hij als stoffe lijk blijk van waardering twee envelop pen met inhoud. De heer L. van Ettinger sprak als voor zitter van het Kath. Soc. Charitatief Cen trum. Deze herdacht het vele baanbre kende werk, dat de vertrekkende pastoor had verricht op het terrein van het Cen trum, zoals de zorg voor de bejaarden en de zieken in de parochie. Vooral het in treden in het bestuur van dames, waar eerst heren alleen de scepter zwaaiden, was vooruitstrevend. ZORG VOOR ONDERWIJS De heer J. Hoogenbosch sprak als voor zitter van de Stichting Katholiek Onder wijs Maassluis. „Toen u in Maassluis kwam, was er nog weinig nieuwbouw. Thans heeft Maassluis hele nieuwe wij ken gekregen. Dit vraagt veel werk op het gebied van 'het onderwijs. Daarom waardeerden wij het zeer, dat U het initi atief nam om te komen tot een Stichting, die de zorg voor het Onderwijs over zou kunnen nemen van het kerkbestuur. Ook uw werk voor de nieuwe noodschoot, die nu op Rozenburg gebouwd gaat wor den is van veel belang geweest. Wij ho pen, dat wij met uw opvolger dezelfde prettige samenwerking zullen hebben als wij altijd met u gehad hebben. De heer E. van Tienen, voorzitter van het Oudercomité had veel waardering voor het streven va» pastoor Franse om de oude en de nieuwe parochianen tot eenheid te brengen. De pastoor was er in geslaagd om tegenstellingen op dit gebied te voorkomen. Op een prettige en tact volle manier heeft hij veel nieuwe pa rochianen in het verenigingsleven van de parochie doen werkzaam zijn. De heer H. Vester sprak namens de koorzangers. De voorzitter van de KAB afdeling, C. van de Lely, merkte op dat pastoor Franse een moedig man is. Hij haalde drie voorbeelden aan van daden die hiervan getuigen. Ten eerste de sane, ring van de kerkfinanciën, ten tweede het opheffen van het vaste plaatsensysteem en ten slotte het besluit om, wegens ge- zondsheidsredenen overplaatsing aan te vragen. Menigeen zou dergelijke daden niet hebben durven stellen. Hij dankte voor alles wat de vertrekkende pastoor, als Geestelijk Adviseur van de KAB-af- deling had gedaan. Mevrouw Ardenne-Vermin sprak na mens de KA V-af deling en de heer J, Krieger namens de Kath. Metaalbewer kers. OOK NAMENS ROZENBURG Namens de parochianen van Rozenburg kwam de heer J. Wassink een cadeau on der couvert aanbieden. Daarbij memoreer de hij in het kort dat pastoor Franse be langrijk werk heeft gedaan om voor de katholieken op Rozenburg een eigen kerk en school te krijgen. Na het officiële gedeelte, dat opgeluis terd werd door zang van 't RK. Jongens koor o.l.v. de heer A. Diepstraten Czn. kwamen nog vele belangstellenden de scheidende pastoor de hand drukken. Advertentie de beste hulp in de huishouding Telefoon 30340 - 37434 VLAARDINGEN, 20 maart De r.k. In stuif Vlaardingen organiseert op zater dag 23 maart een dansavond in het r. k. verenigingsgebouw. Muzikale medewer king verlenen The Thunderbirds onder leiding van G. van der Zwan. Toegang uitsluitend voor houders van geldige lid maatschapskaarten. Burgemeester W. J. D. van Dijck neemt afscheid van pastoor J. Franse, op de achtergrond kapelaan Kortmann. VLAARDINGEN, 20 maart. Nadat hij enige tijd op zich had laten wachten, stak de oud hoofdcommissaris van Rot terdam, de heer H.M.C.A. Staal gister avond in het R. K. Verenigingsgebouw van wal met een geanimeerde causerie over het onderwerp Humor en ernst hij de politie". De heer Staal, die 43 jaar in dienst van de Rotterdamse politie is ge weest, ontpopte zich als een gemakkelijk prater, die zijn toehoorders, leden van de personeelsvereniging A. de Jong uit Schiedam en Vlaardingen, menigmaal in hartelijk lachen deed uitbarsten. Daar bij wist hij steeds de humor van ernst te onderscheiden. Zijn verhalen over de politie in binnen- en buitenland, waren doorspekt met anekdotes en kwinkslagen. Vooral zijn actuele onderwerpen waren boeiend en onderhoudend. Aan zijn causerie lag zijn uitgebreide ervaring in politiedienst ten grondslag. „Uit deze bron zou men overigens wel boekdelen kunnen vullen" zei de heer Staal. De leden van de perso neelsvereniging, die deze avond niet heb ben bijgewoond hebben heel wat gemist! H. v. HOLLAND, 19 maart. Donder dag 23 maart a.s., organiseert de Neder landse Blindenbond een kunstavond In de grote zaal van Hotel „America". Het programma zal bestaan uit zang en mu ziek. Medewerking verlenen o.a. Charlotte van Os-Eybergen (sopraan) Ds. L. v Os (bariton) en Leny van der Endt (piano), terwijl verder de Bondspropagandist de heer Joh. v. d. Berg zal voordragen. De dames van de U.V.V. hebben de kaartverkoop ter hand genomen, terwijl zij ook verkrijgbaar zijn op de Tasman- weg 147 en Prins Hendrikstraat 165. H. v. HOLLAND, 19 maart. De heer Grootenboer, douanebeambte in Hoek van Holland beter bekend als de Gooche laar „Bento", is er als lid van de Rotter damse goochelkring „De Schakels", wederom in geslaagd beslag te leggen op een fraaie beker. Advertentie llllllllllllllllllllllllllflIIIIHIimilj uropese collectie verlovingsringen. In maten, modellen en hoeveelheid, onvergelijkbaar fascinerend overrompelend. IUIIIIII11II1111111II11 LIJNBAAN 50 DEN HAAG, 20 mrt „Ik heb wel geld op de bank staan", zo verklaar de een 26-jarige jongeman uit Maas sluis voor de Haagse politierechter, voor wie hij zich had te verantwoorden we gens diefstal van portemonnee's met geld uit het kleedlokaal van een voet. balvereniging te 's-Gravenzande. Een spe ler miste zijn portemonnee met 5,25 en een andere 33,—. „Lijkt me wel erg onverantwoorde lijk om met zoveel geld naar het voet ballen te gaan. Er wordt zo vaak in kleedlokalen en zwemhokjes gestolen", merkte de politierechter op. „Maar ik wilde juist wat St.-Nicolaas- geschenken gaan kopen", verweerde de bestolene zich. Verdachte bekende de feiten; hij was erg gewillig om de geleden schade te vergoeden. „Ik heb genoeg geld op de bank staan", zo verklaarde hij. „Dan zou ik voortaan maar van het geld van een ander afblijven", adviseerde de offi cier. Deze wilde wat meer over verdachte weten, alvorens een straf te eisen en stelde daarom voor de zaak aan te hou den voor een rapport. VLAARDINGEN, 20 maart. De boe kenweek, die in het verschiet ligt, zal in Vlaardingen, ondanks de handicap van de schrijversstaking, met energie ke initiatieven van Vlaardingse boek verkopers gepaard gaan. Deze week, die van 30 maart tot en met 6 april ge houden wordt, is uitgegroeid tot een Europese aangelegenheid. Hierdoor aangemoedigd organiseren de boekver kopers. A den Draak en A. Pontier boe kenweekavonden, die een literair èn een Europees karakter dragen. Ook de Internationale etalagewedstrijden heb ben de Europese gedachte als onder werp. Aart Pontier houdt op 1 april a.s. in gebouw Triangel een literaire avond, met als gast de bekende Vlaamse auteur Ivo Michiels. Deze moderne schrijver houdt evenals vorig jaar, een causerie over de hedendaagse literatuur. Daar na hanteert hij de voorzittershamer in een forum, dat zal bestaan uit een direc teur van een plaatselijk bedrijf, een kerkelijke medewerker, een leraar Ne derlandse taal en «en medewerkster uit de boekhandelssector. Of dit forum in staat zal zijn de nodige aandacht en interesse op te wekken, zal afhangen van de te stellen vragen. Het tweede deel van de avond krijgt als inzet een tweekamp tussen leerlingen van het Gemeente Lyceum en leerlingen van het Groen van Prinstererlyceum. Deze wed strijd draagt ook weer een literair ka rakter. Op deze avond, die om 8 uur be gint, zullen enkele leden van de Lyceïs- tenvereniging „Universia" voor de mu zikale omlijsting zorg dragen. Tegelijk met de Boekenweek wordt op de eerste etage van Pontiers-boekwin kel van 30 maart tot en met 13 april een expositie gehouden. Illustratief werk van Anton Pieck uit de Cultuurserie zal voor het publiek ter bezichtiging wor den tentoongesteld. Ook de Vlaardingse boeken „Brood uit het water" en „Laat mij maar zwerven", heeft Pieck van zijn meesterlijke tekeningen voorzien. Bijzonder aantrekkelijk zijn de illustra ties, die Pieck maakte van oude plekjes in Vlaardingen, die thans in de binnen stad niet meer zijn terug te vinden. Op dinsdag 2 april is het de beurt aan boekverkoper. A. Den Draak, die in ge bouw Triangel een avond geeft van een geheel ander gehalte, dan dat van zijn voorganger. Op deze avond zal het ge meentebestuur in de persoon van wet houder H. K. van Minnen vertegenwoor digd zijn. Het programma omvat een causerie door Mr. Henrik Scholte over het onderwerp: „Het licht van Grieken land". Daarna zal het eerste exemplaar dat deze spreker, een eminent kenner van Griekenland, schreef officieel door de heer J. M. Ph. Uitman, directeur van de N. V. Internationale Uitgeversmaat schappij „Het Wereldvenster" aan de consul-generaal van Griekenland de heer N. Anthanassion worden aangebo den. Bij deze plechtigheid zal ook de Pope van de Grieks Orthodoxe kerk te Rotterdam aanwezig zijn. De heer A. Zur Mühlen zal de avond besluiten met een uitgelezen collectie dia's over Grie kenland. Het is eigenlijk eën geluk bij een on geluk, dat Vlaardingen is uitverkoren als de plaats, waar mr. Scholtes boek „Griekenland, land, volk en cultuur" of ficieel ten doop zal worden gehoudejp. De schrijversstaking was ér de oorzaak van, dat een en ander in de Rotterdam se Bijenkorf geen doorgang kon vinden. Door toedoen van de heer Den Draak heeft men besloten deze aanbieding tij dens de boekenweek te Vlaardingen te laten plaatsvinden. Anderzijds heeft de schrijversstaking ook de heer Den Draak parten gespeeld. Zijn aanvankelij ke plan en literaire lunch met veel voor aanstaande Nederlandse auteurs te orga niseren, kon in verband met deze uiting van ontevreden letterkundigen geen doorgang vinden. MAASLAND, 20 mrt. „Het Tref punt" te Maasland is gedurende drie dagen ingericht als tentoonstellingsruim te voor de politie. Overste, Jonkheer W. A. Gevers Deynood opende dinsdag morgen om 10 uur, voor talrijke geno digden, deze expositie met een inleidend woord waarin spreker het doel van de tentoonstelling uiteenzette. Door voor lichting en voorbeeld wil men de brug tussen publiek en politie verbreden. Nog te veel wordt de politie gezien als de lastige figuur, flie aanmerkingen maakt en processen verbaal ronddeelt. Maar handhaving van orde is hetzelfde als leven en laten leven. Personeelsgebrek, niet in het minst ook bij de politie, heeft er toe bijgedragen om door voorlichting, inlichting en op voeding van het publiek, de behoefte aan daadwerkelijke politiezorg te ver. minderen en daardoor het tekort aan werkelijk politie-toezicht minder voel baar te maken. Het leeuwenaandeel van de klanten van de politie wordt gevormd door goedwil lende mensen, die slordig, onnadenkend of onwetend geweest zijn en daardoor zichzelf of anderen in gevaar brach ten. Hoe dikwijls worden zwakkelingen niet onnodig in verleiding gebracht door nonchalance, waardoor een misdaad als het ware wordt uitgelokt. Hand in hand moeten publiek en politie strijden tegen onveiligheid en onvrijheid. De tentoonstelling geeft beelden te zien van de normale land-dienst, over de plaats van de politieman in de ge meenschap, over zijn werk, zijn dage lijkse zorgen en van de gevaren die al len en de jeugd vooral bedreigen. De taak van de politie is zwaar, maar ook zeer eervol, de eisen die aan een politieambtenaar worden gesteld ten aan aanzien van karakter, opleiding en pa rate kennis, inzicht, takt en. lichamelijke gesteldheid, zijn bijzonder hoog en daar om alleen verdient het politie-ambt de belangstelling van hen die zich be. raden over een toekomstig beroep. Na deze inleiding mocht burgemeester Groot-Enzerink, die ook nog in een kort woordje de goede samenwerking met de Rijksppolitie prees, de opening verricht ten door „Flipse" de oude veldwach ter, die de toegang tot de tentoonstel ling bezet hield, te verwijderen. In de zaal werd uitgebreid uiteenge zet wat de 80 panelen voorstelden, hoe het politie-apparaat werkt, hoe het ver keer zich moet gedragen aan de hand van een verkeerstafel en films. TEKENWEDSTRIJD. In de hal waren de tekeningen van de voor dit doel speciaal opgezette wed strijd, opgehangen. De tekeningen, die allen betrekking hebben op politie-onder- werpen zijn vervaardigd door de leerlin gen van de drie lagere scholen van Maasland en door de leerlingen van de Huishoudschool. Een deskundige jury, kunstschilder J, Stigter, P. van Wieringen van de Kunst academie, Fr. van der Meys als on derwijzer en de heer Clemens als opper wachtmeester hebben de tekeningen be oordeeld, «Elke tekening droeg een pseu doniem, zodat pas na de beoordeling bekaad werd, wie, de prijswinnaars zijn. De eerste prijs kwam toe aan „Witte Veder" alias George van der Mark, met een geschilderde tekening van een koe, die door zijn afsluiting was heen gebroken en tegengehouden werd dooi een politieman. De 2e prijs was voor „Grimbeek" (J. de Vos), de derde voor „Arie Vrolijk" (Wim Goedendorp) met een vrolijke tekening, de vierde prijs werd toegekend aan „Lientje van Hou ten", waarmee Carla Quak haar teke- MAASLAND, 19 maart De omgang wordt gehouden in de nacht van 23 op 24 maart. Evenals vorig jaar gaat de tocht per bus. Het lof is om 11 uur. De bussen vertrekken om half 12 precies vanaf het Raadhuis. De kosten bedragen 5,— per persoon. In deze prijs is het ontbijt, alsmede de fooi voor de chauffeur inbegrepen. Mili tairen betalen half geld. Nadere bijzonderheden zijn vermeld op de deelnemerskaarten, die tot uiterlijk donderdag 21 maart 's avonds 10 uur ver krijgbaar zijn bij J. C. Groenewegen, 's Herenstraat 59. In verband met het bepalen van het be nodigde aantal bussen is het niet moge lijk na donderdag 21 maart nog plaats bewijzen te verstrekken. ning beloond zag, de 5e prijs nam „Loki Loki" in beslag, een kleine triomf voor het kleine meisje van de r.k. school, Corry van Uffelen. Hoewel buiten mededinging, voorzo ver de scholen betrof, werd een prijs toegekend aan een werkstuk van een der leerlingen van de Huishoudschool namelijk „Zwiebeltje", waarmee Truus van den Meeberg met kop en schouders boven het gemiddelde uitsteeg. De Huis houdschool had bovendien nog een ge zamenlijk stuk werk getekend en opge plakt. Tevens werd door de leerlingen nog een opmerkelijke prestatie geleverd door het inzenden van een maquette over het verkeer. Hiervoor verkreeg het hoofd van de Huishoudschool, mej. Crielaard, een beloning voor het binnenkort te ope nen nieuwe schoolgebouw. De prijzen bestonden alle uit geldbedragen. Er mag terecht worden verwacht, dat deze tekententoonstelling er in niet. ge ringe mate toe zal bijdragen dat straks over een prima bezochte tentoonstelling gesproken zal kunnen worden. MAASLAND, 19 maart In de Maas- landse parochie heeft de eerste inzame ling voor de bisschoppelijke vastenactie 750,opgebracht. De tweede inzame ling zal worden gehouden op 31 maart en de derde op 14 april. WOENSDAG o#s Rott. Schouwburg, 8.15 uur: Verl»5 van de boze (Toneelgroep Theater'- Groote Schouwburg-zuid, 8 uur: examen (Cabaret Wim Kan). 0i.v- Rivièrahal, 8.15 uur: R. Ph. O. 'a. Franz-Paul Decker m.m.v. Malcolro ger, piano. DONDERDAG Rott. Schouwburg, 8.15 uur: De k° riken (Ned. Comedie). jjef' Gróote Schouwburg-zuid, 8 uur: examen (Cabaret Wim Kan). ,.rtet "~>e Lantaren. 8.15 uur: Dekany FILMS IN ROTTERDAM Arena: Hatari, 14 jaar, 2 en 8 u" 1.30, 4.45, en 8 uur; i<//„ Centraal: West Énd Jungle, str. 2, 7, 9.15, za. en zo. 2, 4.30, 7, 9.30 U»r- f Cineac A.D.: Als twee druppels „„jd 14 jaar, 9.15, 11.30, 13.45, 16.00, 19-15- uur. 2,30 Cinerama: South Seas Pacific, a-L;' o y 8.15, za. 2.30, 6.45 en 9.15, zo. 2.30, uur. uur Colosseum: Ontsnapping onder spe* „jj 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur, zo. 4.30, 7 en0(jé uur, za. en zo. 2 uur: De babysitter marine, a.l.; Vrouwengevangenis, l3 do. 2, 7, 9.15 uur. j n Corso: De langste dag, 14 jaar, 2 et gil Grand: West Side Story, 14 jaar, 2 8 utir Harmonie: Kapo, 18 jaar, 2, 7, 9 Is za. en zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; ,oa',aar- wo., De slag in de Bismarckzee, 14 -Lgel> Kriterion: Als in een donkere sP'neS 18 jaar, 2,30, 7 en 9.30 uur, zo. 2, 4.30, 9.30 uur. ,jf, Lumière: Het spook van de opera,n*ullf, 2.15, 7, 9.30, za en zo. 2. 4.30, 7 en 9-3° Luxor: Mondo sexy di notte, str. 2, 7, 9.30, za. en zo. 2, 4.30, 7 en 9-30 uUr' A cl verten tl* VOORJAARSCOLLECTIE is compleet CKV onze V00RJAARSC0I keizerstraat 14 j!' Metro: Op kamers bij die vrouw, r, 2, 7, 9.15, za. en zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 1 Passage-Schiedam: Taras Bulba, 1 "„-5 2 en 8.15 uur, za. en zo. 2, 4.15, 7 eo uur, do. geen voorstelling. „aji Prinses: Michael Strogoff, koerier de tsaar, 14 jaar, 2.15, 7 en 9.30 uur, 7 en 9.30 uur, zo„ 4.30, 7 en 9.30 uur. VLAARDINGEN, 20 maart Burge meester en wethouders van Vlaardin gen brengen het volgende ter openbare kennis. In verband met de in de perio de van 20 tot en met 30 april a. s. in het kader van de viering der nationale ge denkdagen plaatsvindende vermakelijk heden op het open. terrein aan de Bo- thastraat te Vlaardingen, is besloten, met toepassing van artikel 4 der Markt- verordening Vlaardingen als marktter rein aan te wijzen: Voor de zaterdagmarkten van 20 april en 27 april a.s.: de Markgraaflaan, tus sen de Nieuwelaan Henriëtte Roland Holststraat en de Joubert-Vondelstraat, de Heemraadstraat, vanaf de Baljuwstr. tot aan de Markgraaflaan. Voor de woensdagmarkten van 24 april en 1 mei a.s.: de Markgraaflaan, tussen de Nieuwelaan Henriëtte Ro land Holststraat en de Joubertstraat Vondelsti%it, de Heemraadstraat, de Van Riebeeckstraat, tussen de Markgraaf- straat en de Joubertstraat, de Botha- straat, de noordelijke weghelft van de Waalstraat, tussen de Kuiperstraat en de Gedempte Biersloot. GEBOREN: Ronald Walter, z. v. J. H. Coors en J. Engels; Julie Madeleine Yvonne, d. v. C. Tims en H. C. van Gel der; Evertdina d. v. H. W. Stappenbelt en R- Wever. GEHUWD: Johannes Streefkerk, en Everde Beenard; Martinus v. Keulen en Gilda v. d. Zeeuw; Gerrif Prins en Adri- aantje Willemtje Stolk. VLAARDINGEN, 20 maart De oor- centuering van het liturgische of drama- zaak van de nog steeds toenemende be langstelling voor Bachs grote werken is een mysterie van fascinerende werking. Aan de ene kant is er de aangrijpende uitbeelding van Christus' lijden, die als een louterende werking een steeds brede re schare treft, zodat Bachs visionaire schepping een apostolische activiteit wordt, aan de andere kant zou de louter technische realisering van dit machtige muziekwerk mogen gelden als een brevet van volwaardigheid voor de koren, die streven naar een zo gaaf mogelijke ver tolking. Dit streven, gepaard met de noodzake lijke coördinatie van koren, zoals die reeds in verschillende plaatsen tot stand kwam, includeert tevens een opleving in de korenwereld, waarin al gedurende de cennia, sprake is van verval. Piet Struyk, de begaafde koordirigent, heeft met een selectie van de onder zijn directie staande koren het Bachkoor Vlaardingen gevormd, dat o.a. de jaarlijk- tische element, maar dit zijn alle punten, die wel discutabel zullen blijven omdat subjectieve inzichten toch altijd verkies lijker zijn, dan een schema, dat werkt als een recept. Struyk, die een bewonderenswaardige macht over de koren heeft, liet zijn zan geressen en zangers ongedwongen zingen en de klank had een suggestieve werking. In verhouding was ook hier het vrouwe lijk aandeel overwegend, maar toch niet zodanig, dat het storend werkte. Arjan Blanken, tenor als Evangelist is een lyrische tenor van grote zeggings kracht, maar zijn dramatische interpre taties van deze verheven partituur liggen weieens buiten het domein van dit werk. Bovendien is zijn intonatie niet altijd even zuiver. Karei Willink, die Anton Elderink ver ving, was een waardige Christus, ofschoon se uitvoering van de Matthaus Passion in het hoge register de schoonheid van z-i-ri vilvn ronorfnirn Viooft TTn Viot io tt<m- V- i1„—mm op zijn repertoire heeft. En het is ver heugend te kunnen vaststellen, dat ook in Vlaardingen evenals overal elders de belangstelling zowel van uitvoerenden als toehoorders levendig blijft. De grote zorg, waarmede de uitvoering omgeven wordt, alsmede de eerbied waarmede het werk wordt benaderd, zijn een garantie voor de continuering van dit muzikale èn religi euze evenement. De dirigent heeft de koren geplaatst in een zeer serene sfeer; dit vooral mani festerend in de koralen, die telkens als een indrukwekkende apotheose een be paald deel van het Evangelieverhaal af sloten. Men kan natuurlijk van mening verschillen over de dienende aard van de plastische harmoniek, over het tempo, dat naar onze mening te traag is, over de ac- zijn stem in het geding kwam. Ditzelfde was het geval in het lage register van Henry Blackmon, die overigens een ver zorgde vertolking gaf. Camille Lampaert, tenor heeft nog niet Bachs dictie in zijn macht. Zijn inzetten waren over het algemeen te zwevend en de meiismen te onzeker om te kunnen bekoren. De beide dames-solisten hebben met grote overgave hun belangrijk deel bij gedragen. Het waren de sopraan Nelly v. d. Spek en de alt Wilhelmina Matthes. Zuiver van klank en indrukwekkend soms, was hun aandeel in het geheel. Het jongenskoor onder leiding van me vrouw K. Verhoeff-Torn, was helder en zeer ad rem in het inzetten en afwerken. Koos Bons en het Residentie-kameror kest hebben zich voortreffelijk aan de suggestieve leiding van Struyk gehouden. VLAARDINGEN, 20 maart De KAB afdeling Vlaardingen houdt op vrijdag 's avonds om kwart over acht een al gemene ledenvergadering in de bovenzaal van „Harmonie" aan de Schiedamseweg. Men streeft ernaar deze avond tot een geanimeerd „onder ons" te maken, waar voor een grote belangstelling niet uitge sloten mag worden geacht. ROMANS: W. Altendorf'n Odyssee met z'n twee; J. Boesman: Wij waren in de wolken; A. den Doolaard: De grote verwilde ring; J. Hersey: De oorlogsvriend; K. van Heukelom: Verpleegster in Moskou; B. Marshall: Een meisje uit Lubeck; A. Salomons: Toen en nu; herinnerin gen uit een lang leven; H. Spring: Feest der herinnering; J. Toonder: Een man zet door; J. Webster: Het John Grier- huis; R. Wright: De lange droom (ras senprobleem). BUITENLANDSE ROMANS: H. Bates: The golden oriole; J. Dun can: My friends the Miss Boyds; J. Galsworthy: The forsyte saga; J. Lo- ruth: Die Kette; W. Somerset Maugham: The outstation. JEUGDVERHALEN: F. Andree: Voetstappen in de sneeuw; S. Andriessen: De Beukenhorst; H. Blee- ker: Aaf en Eef; H. Frankena: Meis jes waar pit in zit; V. Hanoi: De zilver schedels; E. Heisma, Willem Roda; M. Hoggland: Drie zusjes aan zee; P. Jaspers: Annemarieke; M. de Lange-Praamsma: Joos van Heek vliegt uit; E. MacGregor: Juffrouw Hippelstik naar de diepzee; idem: Juffrouw Hip pelstik reist naar Mars; H. de Roos: Redders met de Kameleon. JEUGDSTUDIEBOEKEN Baccha het ezeljong; C. Bruijn: Won derverhalen uit 1001 nacht; M. Bruijn: Verhalen uit het Reuzengebergte; H. Hoekstra: De ijsmuts van Prins Karei; D. Raymond De jonge reizigers in Is raël; A. Schmidt: Dit is de spin Se- bastraan. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 20 maart Aan een lunch alhier van de Nederlandse Ka mer van Koophandel in Engeland heeft, na een Inleiding van prins Bernhard de heer Sidney J. v. d. Bergh, vice- voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V., en voorzitter van de Cen trale Kamer van de Handelsbevorde ring, gesproken over de betekenis van de Britse markt als afzetgebied voor de Nederlandse export. Prins Bernhard zei diep teleurge steld te zijn over het afbreken van de onderhandelingen over het toetre den van het Verenigd Koninkrijk tot de EEG. Onder de huidige omstandig, heden, zo zei hij, kan men zich geen duidelijk beeld vormen van het tijd. stip en de wijze waarop Europa zijn materiële en intellectuele middelen op de meest doeltreffende wijze zou kun nen coördineren teneinde tenvolle zijn rol in de Westerse gemeenschap te kunnen spelen. Laat ons echter ver trouwen putten uit het feit, zo zei hij. dat de onderhandelingen en wel licht meer nog het falen ervan een duidelijke overtuiging hebben ont huld dat Groot-Brittannië moet toetre den én dat wegen moeten worden ge vonden om het grotere Europa te kun nen verwezenlijken. Intussen kan, zo meent de prins, reeds tot dit uiteindelijk doel worden bijgedragen door de banden tussen hel Verenigd Koninkrijk en elk der zes lan den in alle sectoren en met alle mo gelijke middelen te versterken niet al leen door regeringsmaatregelen maar cok via het bedrijfsleven. De prins ein digde met enige opmerkingen over de rloude en nauwe vriendschapsbanden tussen het Verenigd Koninkrijk en Ne derland. Ook ging hij de historische groei der politieke betrekkingen na. De heer v. d. Bergh gelooft dat Nederland binnen het bereik van zijn beperkte mogelijkheden alles moet blijven doen om in de EEG de deur voor Engeland open te houden. Zelfs al worden verdere opofferingen van ons gevraagd. De Europese gedach te zal blijven groeien ook in Frankrijk. In die overgangstijd zullen volgens de heer v. d. Bergh Hollanders en Engel sen alles moeten doen, alle krachten moeten inspannen om de handelsmoge lijkheden tussen de twee landen zoveel mogelijk open te houden. De Engelsen van hun kant zullen zo veel mogelijk moeten doen om de toe komstige aansluiting voor te bereiden en gemakkelijker te maken. Laat men toch overgaan, zo zei hij, tot een tien delige geldeenheid waar reeds talrijke landen van het Gemenebest het moe derland in zijn voorgegaan. Laat men meer begrip krijgen en aansluiting zoeken bij het stelsel van metrieke maten en gewichten die nu al in verre weg het grootste deel van de wereld worden gebruikt. Laten de vakverenigingen zich zo re organiseren dat conflicten over wie wat moet doen niet meer zullen voorkomen. Laat ook de industrie in Engeland zich verder voorbereiden op de concurrentie die zowel in binnen- als buitenland na de vorming van de gemeenschappelijke markt zich zal voordoen. „Spreek niet meer over Europa, al dus de heer v.d. Bergh, als ge het continent bedoelt en sla zo spoedig mo gelijk een vaste brug over het Kanaal of graaf een tunnel indien dit beter is en verbindt u dus ook feitelijk met uw landgenoten van het vasteland. Want gij zijt door uw cultuur, en door uw ligging een onafscheidelijk deel van Europa. v/er' genoeg is om afschrikwekkend te ken en daardoor een verschrikkt— atoomoorlog te voorkomen. Dit kao het Westen alleen de Verenigde S*8 fj- En met alle eerbied voor de grote-aS. guur van De Gaulle lijkt het ons dvri aldus de heer v. d. Bergh, en verke dat een land als Frankrijk meent st t genoeg te zijn om een dergelijke B18 allee" en zelfstandig op te bouwen. Advertentie KEIZERSTRAAT ROTTERDAM TEL 11932° i* WOENSDAG Passagetheater: Taras Bulba (KFC jaar) 2 en 8.15 uur Monopoletheater: Kapo (KFC 18 3a 2 en 8 uur. Musis Sacrum: Schiedamse GeBie® t schap: Brederode in toneelwedstrijd „De tuinschaar", 8 uur. Sportpark Harga (kantine Hermes D 'j. Schiedamse Scheidsrechters Ver.: regelwedstrijd voor A-junioren, 7.30 11 Musis Sacrum (de Bron): Soc. de 1 heid: Soosavond, 7 uur De Goede Haven: Harpe Davids: ziekshow, 8 uur. Chr. Soc. Belangen: Alg. Fotok' Schiedam, Contactavond, 8 uur. -je Sted. Museum: Pierre Jansen in de s „Stille Getuigen", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Stedelijk museum: Overzichtstenl°J'nD tfU' rin£ 8l- Ten aanzien van Frankrijk merkte de heer v.d. Bergh op dat het nu eenmaal niet mogelijk is voor ieder land en zelfs niet voor een verzameling van landen een atoomkracht op te bouwen die sterk stelling van de Groningse schilder Hansen, tot 25 maart. Amerikaanse S fiek, tot 25 maart. Openingstijden ij. lijks van 105 u., 's zondags 12.30-"' APOTHEEKDIÊNST Apotheek Evers, Lange Haven Schiedam, tel. 68242. KLACHTEN BEZORGING Voor Schiedam: W Eikenbroek. g]\ Costastraat 43, tel. 65216, tussen 0jU- 7.30 uur, voor Vlaardingen: J. v. d. L „r, Oosterstraat 14b. tel 2539. tot 7.3» R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK gp De openingstijden van de centrals filialen van de r.k. openbare leesza» bibliotheek „St. Liduina" zijn: Centrum: maandag 7—9 uur, 1012, 25, 79 uur, woensdag 79 uur, donderdag 1012 uur, vr 25, 79 uur, zaterdag 1012 en uur. Jeugduitlening: dinsdag 2 y. woensdag 24, 6.308 uur, zaterdag0^» 3.30 uur. Jeugdleeszaal: maandag uur, dinsdag 4—5 uur, woensdag 2 vrijdag 45 uur. Singel: maandag 79 uur, w°' 1.305.30 uur, vrijdag 79 uur, z® s, 1012 uur, Jeugduitlening, w°e 1.305.30 uur, vrijdag 78 uur. ul)r, Schiedam-Zuid: dinsdag 6.30—9 woensdag 2—5.30 en vrijdag 7—9 u -8g Kethel: dinsdag 3.30—5.30 uur: v1'1 78 uur. Nieuwland: volwassenen dinsdag sSe- uur; jeugd woensdag 25 uur, v „rjjd8? nen woensdag 79 uur; jeugd Vj c» 46 uur; volwassenen vrijdag 79 uur; zaterdag 1012 uur. WOENSDAG ,rasS Stadsgehoorzaal; Splendor in the (KFC volw.) 8 uur. „n u»rj Luxor: Bliksemflits (KFC a.l.) Misdaad achter het voetlicht jaar), 8 uur. DONDERDAG: .^.er- Stadsgehoorzaal: Ned. Chr. Pei" Ned. eniging, 8 uur. Luxor: Misdaad achter :Üit> het v°e (KFC 14 jaar), 8 uur. d gr°te Clubhuis „De Hover": Opening kermis, 7 uur. APOTHEEKDIEN ST Apotheek Delta, Floris de Vijfd 112, Vlaardingen, tel. 8888. TENTOONSTELLINGEN Zeevisserijmuseum: Openingstijd®^ t gelijks - an 10 tot 12.30 uur en var» uur> 4.30 uur, 's Zondags van 2 tot 4.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 4