SCHAAKTWEEKAMP IS BIJZONDER IN TREK Strijd om de Europese judotitels in teken van de Olympische Spelen NM.B, Culturele dag Noord-Holland Von Ha ssels argument DRAADLOOS Spel van liefde en toeval CONTACT Luisteren naar: Kijken naar: Prijzen T.V.- toestellen niet te hoog sluit een persoonlijke lenug bij de Voetbaltalent uit Suriname op proef bij PSV Weer Joegoslaven naar Nederlandse kolenmijnen Vrijdag Vrijdag Zaterdag Zaferdag Minister De Pous Alarm-apparaat voor auto s [r. N. H. M. T ychon directeur voor zuid-Nederland 2I£T NIEUWE dagblad Moulijn, Kreijermaat enKruiver niet opge steld bij Feijenoord Jonge Belg Beheyt snel in eindspurt Vijf kandidaten voor het Davis Cup-team Pleidooi voor goede entourage voor reizende exposities Ook GVAV in contact met tivee spelers Irak solidair met Indonesië in Olympisch conflict g Buitenland Buitenland f140.000 voor Bali Grotere Nederlandse deelneming op de Brusselse Jaarbeurs VRIJDAG APRIL 1963 mm WJÊmmmmmÊMM pïè M necrlandsche ^IDDEfSTANDSBANK N.V. C—doorN JOSEPH ALSOP tj, HAAG, 5 april De wedstrü- om de Europese judokampioen- fiil^en' 'li® op 11 en 12 mei a.s. in k^Ve /u"etl worden gehouden, hete ro voor de Nederlandse judoka's de £jp stap op weg naar_de Olympische 'en 1984 jn Tokio. Een belangrijke P;. omdat niet alleen een recordin- .1Jviog van maar liefst negentien p n is ontvangen, maar ook omdat P.Seheel vernieuwde reglementen zal aen gestreden. De wedstrijden wor- (Advertentie) BETAAL den gehouden in de sporthal, waar Sjoukje Dijkstra een jaar geleden haar derde Europese titel kunstrijden ver overde. Rusland heeft evenals Neder land met twaalf man ingeschreven en komt voor het eerst uit in de „open" klasse, een categorie voor leerlingen en leraren. Zoals altijd, wanneer Rusland deel neemt in de een of andere tak van sport op de Olympische Spelen, wil dit land uitblinken. Een jaar geleden, in Essen, kwamen de Russische judoka's voor het eerst op de mat en hun optre den was in alle opzichten een verras sing. Van de dertien judoka's haalden er toen zeven de kwartfinales, enkele de halve finales, en veroverden twee een Europese titel: Kibrotschavili (2e dan) en Kidnadze (alle categorieën). In de landenwedstrijden gaven de Russen bovendien Tsjechoslowakije en Enge land geen kans en zij verloren met mi niem verschil van Nederland. De Russen hebben intussen niet stil gezeten. Koreaanse trainers hebben hun verschillende nieuwe technieken bijge bracht. Dat bleek onlangs tijdens een landenduel tussen Japan en Rusland. Na een bijzonder emotionele strijd de hoofdkamprechter kon dit alles niet verwerken en kreeg op de mat een hartverlamming zegevierden de Rus sen. De vernieuwing van het wedstrijdre glement houdt o.a. in, dat handelingen als duwen, het verlaten van de mat, blokker-n, het ontwijken van het ge vecht of het strijden aan de rand van de mat van nadelige invloed zijn op de beoordeling door de scheidsrechters. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 5 april Voor de competitiewedstrijd tegen Blauw Wit, zondag a.s. in het stadion Feijenoord' zullen Moulijn, Kruiver en Kreijermaat niet worden opgesteld bij Feijenoord. De opstelling luidt nu: Pieters Graaf land, Kerkum en Veldhoen, Liebrechts, Kraay en Klaassens, Bergholz, Schou ten, Van der Gyp, Bennaars en Hor dijk. De Amerikaan Buchholz heeft te Cle veland een internationaal tennistoer nooi voor profs gewonnen. In de eind- sloeg hij Enorm is, zoals gebruikelijk, in kou de belangstelling voor de schaaktweekamp om het wereld kampioenschap tussen Botwinnik en zijn uitdager Petrosian. In het Estra da-theater, tegenover het Kremlin aan het Rode Plein, is niet alleen, de zaal voortdurend tot de laatste plaats bezet met toeschouwers, waaronder talloze grootmeesters, ook in de gangen en klei nere zalen heerst een enorme bedrijvig heid (zie foto). Overal staan grote de monstratieborden opgesteld, waarop het verloop van de partij nauwkeurig wordt bijgehouden. En, in tegenstelling tot de zaal, waar slechts fluisterend de zetten worden becommentarieerd zodat niets de op het podium opgestelde spelers in hun concentratie kan storen, wordt in de gangen fel en bovendien uitermate deskundig gediscussieerd over de stand, van zaken. De stand is, zoals bekend, op dit ogen blik 33. De zevende partij wordt mor gen gespeeld. strijd versloeg meno met 6-3 6-3. de Spanjaard Gi- OUGREE, 5 april De jonge Bel gische prof-wielrenner Beheyt heeft gis teren de wegwedstrijd van Antwerpen naar Ougree op zijn naam gebracht. Beheyt was in de eindsprint de snelste van een groepje van zeven renners. In de kopgroep zat ook Piet van Est, die vijfde werd. Met een achterstand van 22 seconden finishte het peloton, waarin de posities van de Nederlanders waren: 9 De Haan, 15 Stolker, 18 Damen, 22 Geldermans en 24 Enthoven. DEN HAAG, 5 april. Vijf tennis sers gaan zich in twee trainingswed strijden voorbereiden voor de Davis Cup-wedstrijd Nederland - Rhodesië, die op 3, 4 en 5 mei a.s. op de Scheve- ningse mets-banen wordt gespeeld. De vijf spelers zijn Willem Maris, Ton Okker, Evert Schneider, Jan Hajer en Piet van Eysden. Geoefend zal worden tegen de Da- vis Cup-ploeg van Griekenland en die van Portugal. De wedstrijden worden gehouden in het trainingscentrum van de tennisbond, het sportpark Klein Zwitserland in Den Haag. De ontmoe ting met de Grieken is vastgesteld op 23, 24 en 25 april, die tegen Portugal direct daarna, op 26, 27 en 28 april. Advertentie) Hef zo omstreden tweede T.V. net is erl Kijk» u maar naar de televisietoren van MADURODAM en luister naar zijn uitzendingen I Den Haag Sehevenlngen HAARLEM, 5 april In Haarlem heeft de Culturele Raad voor Noord- Holland gisteren de traditionele Cultu rele Dag georganiseerd. Ongeveer 200 vertegenwoordigers van culturele orga nisaties en gemeentebesturen uit de pro vincie Noord-Holland hebben van de ge boden gelegenheid gebruik gemaakt om de tentoonstellingen „Van vormende hand tot lopende band" en „Haarlems modern kunstbezit" te bezichtigen. Tij dens de middagbijeenkomst sprak het hoofd van de educatieve dienst van het Amsterdamse Rijksmuseum, drs. E. R. Meyer, over de mogelijkheden van het spreiden van beeldende kunst. In zijn toespraak hield de heer Meyer een pleidooi voor een waardige omge ving voor tentoonstellingen die van dorp tot dorp „reizen". Met name achtte hij de tijd rijp om de mogelijkheden te onderzoeken van een reizend tentoon stellingsgebouw. Men is er niet met kunst rond te sturen. Wanneer men kunst gemeengoed wil maken, neemt men de verplichting op zich om voor de kunst een zo goed mogelijke entourage beschikbaar te stellen. De heer Meyer 8aj historisch overzicht van de ont wikkeling van de verhouding tussen overheid en kunst en kwam daarbij uiteraard tot de sinds de Franse Re volutie nagestreefde openbaarmaking van het kunstbezit. De heer Meyer legde er nog de na druk op, dat men bij het inrichten van tentoonstellingen van moderne kunst ze ker niet de fout moet maken een be paalde richting in de kunst eenzijdig representatief te verklaren. Hij achtte het heel goed mogelijk om modern en oud kunstbezit in één tentoonstelling te verenigen. Selectie, zo meende hij, mag slechts gebaseerd zijn op kwaliteitsnor men. In de avonduren hebben de deelne- mers aan deze negende Culturele Dag van Noord-Holland in de Haarlemse Stadsschouwburg een voorstelling bij gewoond van de thriller „Een Moord- kans van Philip Mackay, door de to neelgroep „Centrum". De middagzitting van de dag werd bijgewoond door de Commissaris van de Koningin in Noord- Holland, dx. M. J. Prinsen. PARAMARIBO, 5 april. Surina- mes beste voetballer van dit ogen blik, de 24-jarige Jules Lagadeau, linksbinnen van het Surinaamse elftal en middenvoor bij de kampioensploeg Transvaal komt naar Nederland. Hij gaat bjj PSV op proef spelen. De proefperiode bij PSV* zal drie maanden duren. Wanneer Lagadeau zich aan de Nederlandse omstandighe den kan aanpassen, zal hem een con tract worden aangeboden. Ook het Groningse GVAV lonkt naar tw j Surinaamse spelers, beiden even eens van Transvaal; de linksbuiten Monsanto en de achterspeler Brein burg. Beiden zijn bereid een aanbod van Groningse zijde te aanvaarden. Van de maandag a.s. in Groningen te houden raadszitting, waar de subsidie regeling aan GVAV aan de orde komt, zal afhangen of de Surinamers kunnen woeden gecontracteerd. LAUSANNE, 5 april. Het Olym pisch comité van Irak heeft zich soli dair verklaard met Indonesië en heeft besloten niet deel te nemen aan de Olympische Spelen 1964 in Tokio. In donesië is, zoals bekend, in verband met politieke incidenten tijdens de Aziatische Spelen in Djakarta, door het Internationaal Olympisch Comité ge schorst. Laos. Premier Soevanna Phoema van Laos heeft meegedeeld dat in de afgelopen zes dagen bij gevechten in de Vlakte der Kruiken twintig militairen zijn gesneuveld. Hij zei niet tussen wie en wie was gevochten. (UPI) Bonn Het plan van president Kennedy voor een multilate rale kernmacht in N.A.V.O.- verband is het resultaat ge weest van een haastige improvisa tie in Nassau; het was bedoeld als een snelle uitweg uit de onenigheid met de Britten over de Skybolt. Toch heeft deze snelle improvisa tie, waarbij gebruik is gemaakt van stukjes en beetjes uit oude, lang- vergeten plannen, opeens een gewel dig potentieel gekregen, een poten tieel ten goede of ten kwade. De Amerikaanse president is ófwel, half- onbewust, begonnen zich een weg te banen naar de oplossing van het diepst gewortelde probleem dat westen kent, óf hij is zo onvoorzich tig geweest zich in een gevaarlek wespennest te begeven. Het is volstrekt duidelijk, dat de iresident de indruk zal krijgen, dat uij zich in een wespennest bevindt, tenzij hfl bereid is zijn plan nogal drastisch te amenderen. Zoals de za ken er nu voor staan zal de beslis sing over het gebruik van de kern wapens aan boord van de opper vlakteschepen en/of duikboten van de multilaterale strijdmacht berus ten bij een comité, dat is samenge steld uit alle deelnemende landen. Ieder comité-lid, en dus niet in de laatste plaats ook de Verenigde Sta ten, zal het recht van veto kunnen uitoefenen over het gebruik van de kernmacht. De politieke handicap, die is ge legen in het Amerikaanse veto, be hoeft niet nader te worden onder streept. Maar dat is niet de enige moeilijkheid. De regel, dat ieder af zonderlijk land het recht van veto bezit, zal er met Tote waarschijn lijkheid toe leiden, dat de voorge stelde kernmacht wordt geneutrali seerd, zelfs indien de Verenigde Staten zouden besluiten akkoord te gaan met het bevel tot vuren. Er is werkelijk niets terug te zeggen op het argument, dat de Duitse minister van defen sie Kai-Uwe von Hassel heeft gebruikt tegenover de speciale am bassadeur van de Amerikaanse pre sident, Livingston Merchant. „Veronderstel eens," zei von Has sel, „dat de volgende ministerpresi dent van Groot-Brittannië Harold Wilson is, dat wil zeggen iemand die niet ver afstaat van de eenzij dige atoomontwapenaars. Wat voor nut heeft dan deze kernmacht, met die vetoregel? In feite zal men in zo n comité altijd moeten rekenen op minstens één veto, ongeacht de aard van de provocatie." Daarom heeft de nucleaire advi seur van generaal De Gaulle, ge neraal Pierre Gallois, de multilate- ïfi® „kernmacht een „nucleaire .genoemd. Zoals het plan er i*21?1S het inderdaad een van 21™ amfgebaren> waar de ma- Kers van de Amerikaanse politiek altijd een zwak voor hebber gehad. De Duitsers en de andere Euro peanen, van wie gevraagd zal wor den een groot deel van de zeer hoge kosten van de strijdmacht te dra gen, zullen vast niet bereid zijn zo veel van hur. goede geld neer te tellen voor een reclamegebaar Toch zou een mislukking van het plan van tie Amerikaanse president in deze laze zonder meer katastrofaal zijn. Een zodanige mislukking zal be schouwd worden als een grote per soonlijke overwinning voor generaal De Gaulle, en hij zal zich dienover eenkomstig gedragen. En wat pre sident Kennedy betreft; hij kan het zich niet veroorloven, dat nogmaals een van zijn grootscheepse plannen op niets uitloopt. Zijn vermogen om de westelijke wereld te leiden kan daardoor op fatale wijze worden aangetast. Ondertussen is een eenvoudige remedie voorgesteld door de Duitsers. Zij willen, dat de beslissing over het gebruik van de multilaterale kernmacht wordt overgelaten aan de meerder heid van de deelnemende landen, niet onmiddellijk, maar over enkele jaren misschien, als de strijdmacht werkelijkheid wordt en operationele waarde krijgt. Een meeraerheidsbe- slissing zal de strijdmacht niet al leen militair nuttig maken, zij zal ook het politieke nadeel van een permanent Amerikaans veto ophef fen. Aanvaarding door Amerika van dit Duitse voorstel zal echter nog meer nut stichten. Zodra controle door de meerderheid wordt toege staan, zal de multilaterale kern strijdmacht automatisch de eerste stap worden op de weg naar een werkelijk Europese afschrikkings macht. De Duitsers hebben op deze ma nier president Kennedy een bijzon der grote kans in handen gegeven. Men zal in Washington het feit on der ogen moeten zien men had het al veel eerder moeten doen dat de Verenigde Staten er niet op mogen rekenen, dat zij altijd nage noeg het monopolie zullen behouden van doeltreffende nucleaire slag kracht in het westen. Wie de zaak anders bekijkt, maakt de wens tot vader van zijn gedachten. Economisch en politiek heeft Europa zijn afhankelijkheid van de Verenigde Staten al lang geleden afgeschud. Daarom zal Europa er niet altijd tevreden mee zijn, net zo min als de Britten of generaal De Gaulle er tevreden mee zijn ge weest, afhankelijk te zijn van de Verenigde Staten, waar het gaat om het uiterste middel van zelfverde diging. Als de Amerikanen niet komen met een oplossing van dit probleem, dan zullen de Europeanen, en met name de Duitsers, op hun eigen houtje een oplossing nastreven en die zal de Amerikanen heel wat zwaarder op de maag liggen. Het Duitse amendement op het plan voor de multilaterale kernmacht doet een opmerkelijk aanvaardbare oplossing aan de hand; het biedt bovendien de gelegenheid een ernstige neder laag voor de Amerikaanse buiten landse politiek te vermijden. Om die redenen ware het te wen sen, dat president Kennedy er van harte akkoord mee gaat. (Copyright N. Y. Herald Tribune) BUSSUM, 4 april De NCRV bracht gisteren een klassieke comedie op het scherm: „Spel van liefde en toeval" van Marivaux. En dat was dan een bijzonder goede gedachte. Het geven van het stuk is eenvoudig genoeg en het berust op het overbekende stramien van de simpele persoonsverwisseling. Maar het is geschreven in een char mante, hoofse, maar ook pittige stijl. Een opvoering stelt dan ook in zover re vrij zware eisen aan de acteurs, dat zij slechts kan leven bij de gratie van rapheid en puntigheid. Het was een ge noegen gisteren te kunnen constateren dat de deelnemende acteurs en actri ces aan die eisen zeker beantwoordden. Daar werd onder de goed „berekende" regie van Gerard Rekers gespeeld met een entrain, dat weldadig aandeed. En daarbij viel vooral een zeer „licht" geacteerde Lisette van Pleuni Touw op. Maar allen hadden, zoals g^egd, de juiste toets te pakken en men zat dus met behaaglijk plezier te kijken. In „Onder vier ogen" beantwoordde HEERLEN, 5 april De Limburgse mijnen hebben de werving van Joego slavische mijnwerkers hervat. Dezer dar gen is overeenstemming bereikt met de Joegoslavische autoriteiten, die vorige maand eisen hadden gesteld, waaraan de Limburgse mijnen niet wilden vol doen. De Joegoslaven wensten een land genoot naar Limburg te sturen als ver bindingsman voor de sociale begelei ding tussen de mijnwerkers en de di recties. De regering in Belgrado zal nu de kosten van de verbindingsman ge heel of gedeeltelijk voor haar rekening nemen. Onmiddelijk na de overeen stemming is de werving hervat. De Ne derlandse onderhandelaars waren zo zeker van een slechts tijdelijke stopzet ting van de wervingsactie dat de wer vingscommissie in Joegoslavië is geble ven. Op zeer korte termijn komen weer Joegoslaven per vliegtuig naar Neder land. De mijnen hopen nog ongeveer tweehonderd Joegoslavische mijnwer kers aan te trekken. dr. J. Th. R. Schreuder met grote slag vaardigheid en even grote openhartigheid op soms nogal zonderlinge vragen. Hij maakte een zeer sympathieke indruk. H. Hn. (Advertentie) verkrijgbaar Uitsluitend haar n (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. HILVERSUM I 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Lichte orkestmuz. en zangsol. 18.60 Onder het nies. praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Toneel muziek. 19.50 Ddérom.., praatje. 20.00 Nws. 20.05 Het boek in de samenleving der Niet-Christelijke volken, lezing. 20.20 125 Jaar Beestenbende, klankbeeld over Artis. 20.40 Boekbespreking. 20.50 Wereld in beweging, lezing. VARA: 21.00 Theaterorkest en solisten: Nederlandse amusementsmuziek. 23.15 Het liefdeloze huis, docum. over de na-oorlogse wo ningbouw. 22.15 Buitenlands weekover zicht. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Lid maat worden, lezing. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Vergelijkender wijs, muz. discussie. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n 298 m —NCRV: 18.00 Harmonie-orkesten. 18.20 De hangmat, een programma dat schommelt 18.50 Re- geringsuitz.Wereldgezondheidsdag 1963 Toespraak v.d. Direkteur-Gen. voor de volksgezondh. Prof. dr. P. Muntendam, over het onderwijs v. d. Wereldgezond heidsdag 1963, honger, ziekte van mil joenen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.50 Licht ensemble. 20.10 Mod. koorzang. 20.45 Toonladder tegen de klaagmuur, een progr. voor de Goede Vrijdag. 21.20 G- telljke liederen. 21.50 Commen taar en discussie. 22.00 Muz. voor mil joenen, operafragm. 22.30 Nws. 23.00 Kamerork. en sol.: Klass. en mod. muz. 23.55-^4.00 Nieuws. 13.20 Musicerende dilettanten. 13.45 Fr. les. 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Viool en piano: klass. muz. 15.25 Vrouwenkoor: mod. muz. 15.35 Gouden Platen Kabinet 16.00 Als de dag van gisteren, klank beeld. 16.30 Licht ork. en sol. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Reportage van de hockey- interland wedstr. voor dames Nederland- België. 17.30 Boekbespreking. 17.40 L. instrumentaal octet. ENGELAND, BBC Home Serv. 330 m. 18.00 Nws. 18.15 In the South East. 19.00 Gevar. muz. v. h. continent. 19.30 Disc. 20.00 Klass. ork. 21.15 Amusementsprogr. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Pianospel. 22.45 Parlementair Overz. 22.59 Weerbericht. 23.00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-23.45 Ka mermuziek. ENGELAND, BBC Light progr, 1600 en 247: 18.33 Sportoverz. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. en journaal. 19.31 Chansons. 20.00 Hoorspel. 20.30 Nws. sportber. en act. 20.41 Discus. 21.30 Gevarieerde mu ziek 22.31 Ouderwetse dansmuz. 23.31 Ge varieerde muz. 23.55-24.00 Nieuws. NDR WDR 309 m.: 19.00 Nws. 19.30 Mod. en klas. muz. 21.45 Nws. 23.30 Mod. muz. 24.00 Nws. 0.20 Jazzmuziek. 1.00 Gevarieerde muziek. FRANKRIJK Hl 280 en 235 m: 18.59 Nws. 20.00 La Fanciulla del West, opera 23.53-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m: 18.00 Nws 18.03 Mod muz. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Ra diokroniek. 19.00 Nws. en weerber. 19.40 Vlaamse volkslied en -dansen. 20.00 amusementsmuz. 20.35 Theaterkroniek. 21.00 Lichte muz. 21.45 Volksmuz. 22.00 Nws en ber. 22.15 Jazzmuz. 22.35 De ze ven kunsten. 23.00 Nws. 23.05 Recital. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSS. 484 m: 16.03 Voor de sold. 18.38 Gr. 20.00 Klas. en mod. muz. 20.45 Mod. en klas. muziek. 22.00 Wereldnws 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nieuws. ENGELAND, BBC Home Servie 330 m. 11.30 Ooggetuigeverslagen. 12.00 Kroniek v.d. automobilisten. 12.30 Interviews. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Licht progr. 13.40 Gevar. muz. m. comment. 14.10 Hoorspel. 15.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelopen week. 16.00 Pop. klas. muz. 17.00 Voor de jeugd. ENGELAND. BBC Light prog. 1500 en 247 m.: 12.00 Hersengym. 12.31 Sportparade. 12.55 Gevar. muz. 13.45 Gevarieerde muziek. 14.32 Fanfaremuz. 15.15 Autoraces. 15.32 Pianorecital. 15.45 Voetbalreportage. 16.45 Autoraces. 17.00 Sportreportage. NDR WDR 309 m.12.00 Amusem. muziek. 13.00 Nws. 13.15 Hammondorgel- spel. 13.30 Jazzmuz. 14.00 Lichte muz. 14.30 Gevar. muziek. 15.30 Amusements muziek 16.30 Gevar. muziek 17 30 Duitse schlagers. FRANKRIJK III 280 en 235 m.12.00 Nws. 12.10 Klas. en mod. muz.' 13 30 Beppo, opera-buffa. 14.30 Gr. 14.40 Ka mermuziek. 17.25 Klas. muziek. BRUSSEL 324 m: 12.00 Nieuws. 12 30 Amusementsmuz. 12.30 Weerber. 12.35 Progr.-overzieht. lÜ'nü ws' Voor de teenagers. ff'99 Nws. 14.03 Voor de filmliefhebbers de Piatenliefhebbers. 16.00 ^ws-16-,03 Lichte muz. 16.40 Openbaar kunstbezit. 17.00 Nws. en weerber. 17 15 Liturgische gezangen. 17.25 Amusements muziek. 17.45 Engelse les. iLHL'SSEL 484 m.: 12.18 Lichte muz. tn 17m v muz* en act* 1603 Bel Can to. 17.00 Nws. HILVERSUM I 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijd lied. 7.23 Lichte ochtendklanken (Om 7.35 van de voorpag., pr.) 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gr. 8.40 Gr. 8.50 Wegwijs, tips voor trips en vak. 9.00 Postduivenber. Aansl. Ochtendgymn. voor de vrouw. 9.10 Klass. gr. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Amateursork. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Bijbelse miniaturen, lez. VARA: 10.20 Licht in strumentaal kwintet. 10.45 Rotonde: ge varieerd progr. 12.15 Tussen mens en ne velvlek, populair-wetensch. lezing 12.30 Meded. t.b.v. land- er. tulnb. Aanslui tend: Postduivenber. 12.34 Sportnieuws 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia 13.20 Jazz muziek. 13.45 Progr. v.d. twintigers. 14.20 Radio Jazzclub. 14.50 Beter wonen de toekomst v. d. Nederl. huisvesting in het geding, reportage. 15.15 Licht in strumentaal octet. 15.35 Een boorde knoopje, hoorspel. 16.55 Boekbespr. 17.15 Licht vocaal-instrum. ensemble. 17.30 Weekjournaal. HILVERSUM n. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Gr. en strip voor de Jeugd 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr. 9.00 DJinn, gevar progr. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinb. 12.33 L. gr. 12.55 Wereldkarapioensch. tafeltennis in Praag. 13.00 Nws. 13.15 Platemiieuws. NTS: 19.30 Top of Flop. 20.00 NTS- iftlü-na VARA: 20.20 Achter het nws 20.36 Thuis bijprof. dr. W. Ban nlng. 21.05 Rudy Carrell Show. 21.50 Documentaire over de apartheid. 22.40 Tweede NTS-journaal. DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S 18.10-18.15 Nws. (Regionaal progr.: NDR 18-20 Pro gr.-overz. 18.25 Die Nordschau WDR: 18.30 Hier und Heute, journaal. 19.15 In de trein om 8 uur 8: Achtung, Ampel! NDR: 19.25 Seemannsgarn.). 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Parlem. overzicht. Daarna: Wereidspiegel. 21.00 Een koninkrijk voor een bed. kort verh. 21.45 Journaal en weerover. 22.00 Das Abschiedsgeschenk, toneelstuk. FRANS-BELGISCHE TV-PROGR 18.30 Ber. 18.33 De beeldhouwkunst. 19.00 Engelse les. 19.30 La terre et ses Sai- sons. 20.00 Journaal. 20.30 Asmodée, spel 22.45 Kunstkroniek. 23.00 Journaal. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA 19.00 Ultz. van lekenmoraal en filosofie. 19.30 Actualit. 19.55 Weeroverz. 20.00 Journaal 20.20 Zielsverhuizing (Seelen- wanderung), parabelspel. 21.30 Filmnws en nieuwe films. 22.15 Journaal. NTS: 15.00 Verborgen schatten, doe. TV-film. 15.30 De vrouw in de Olymp. Spelen VPRO: 16.50 Contrabande, progr over het werk van de Vrijzinnig Christ. Jeugd Centr. 16.35 De jonge draaidoos 17.10-17.45 Voor de kinderen. DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S 14.30-15.15 Voor de kinderen. 15.15 Kook club. 15.45 Für huntle verboten, film 16.00 Das Rasthaus, reportages en gespr. over actuele verkeersvraagstukken .26.45 Das göttliche Jette, volksstuk. VLAAMS-BELGISCHE TV-PROGR 17.00-18.00 Voor de jeugd. Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 5 april De regering ziet geen aanleiding b|j de prijsvor- min' voor televisietoestellen in te grij pen. Voor de meest gangbare typen, zei minister De Pous gisteren in de Tweede Kamer, zijn de winstmarges belangrijk lager dan het gemiddelde van veertig procent dat hij globaal be rekent voor groot- en kleinhandel te zamen. Hij deelde mee dat de prijzen van dit artikel door zijn ministerie met grote nauwkeurigheid worden gevolgd. De minister is echter tevreden: procen tuele marges zijn zelfs ingekrompen. Dat is meer dan wy kunnen vragen, zó concludeerde hy. Mevrouw De Roos-Oudegeest (PvdA) stelde hierover vragen naar aanleiding vat. berichten dat op televisietoestel len die rechtstreeks worden geïmpor teerd, een zó grote winst zou worden gemaakt, dat er wel twee wasmachi nes op een toestel cadeau kunnen wor den gegeven. Een koopman uit Almelo heeft dit gezegd. Wanneer men zover wil gaan met het vaststellen van de prijs, dat zelfs de bedrijfskosten er niet meer uitkomen, dan kan zo iets wel, maa dan is het ook niet reëel meer, meent de minister. DEN HAAG, 5 april. De heer M. Krijger uit Haamstede heeft voor een optisch-akoestisch alarmapparaat voor auto's octrooi aangevraagd. Het apparaat treedt in werking bij onge lukken, defecten en onwel worden van de automobilist. Het wordt gevoed door de accu of een batterij en kan zodanig worden ingesteld, dat bij voor beeld de claxon om de vijf seconden een stoot geeft als er iets niet in orde is. Bij botsingen sluit het de stroom van de motor af, maar laat de stoplichten en clignoteurs automatisch knipperen. Bij een plotseling defect kan de be stuurder zelf het apparaat in werking stellen, waardoor de andere wegge bruikers voor gevaar worden gewaar schuwd. Het alarmapparaat, dat onge veer de omvang van een schoenen doos heeft, kan bij alle soorten vier wielige motorvoertuigen onder het dashboard worden gemonteerd. Het werkt ten dele elektrisch, ten dele magnetisch en ten dele mechanisch. De constructeur verwacht, dat ook landbouwtrekkers ermee kunnen wor den uitgerust. De heer Krijger was eertijds garagehouder, maar is nu werkzaam op een machinefabriek in Zierikzee. HEERLEN, 5 april Ir. N. H. M. Tychon, chef van het gasdistributiebe- drijf der staatsmijnen, zal per 1 juli worden benoemd tot directeur voor het district zui-Nederiand van de N.V. Ne derlandse Gasunie. Ir. Tychon, die 54 jaar is, slaagde in 1929 aan de T.H. te Delft voor werk tuigkundig ingenieur; 1 november 1932 trad hy in dienst van de staatsmijnen. Na daar diverse functies te hebben ver vuld werd hy eind 1941 met de leiding van het gasdistributiebedrijf belast. Alle 145 personeelsleden van dit be drijf hebben inmiddels van ir. Tychon in een brief een functie in de Gasunie aangeboden gekregen. Als streef da tum voor het aangaan van het dienst verband wordt 1 juli aangehouden. De personeelsleden zullen binnenkort in groepsverband over de arbeidsvoor waarden van de N.V. Nederlandse Gasunie worden ingelicht. Gasunie worden ingelicht. DEN HAAG, 5 april Het hoofdbe stuur van het Ned. Roode Kruis heeft op gironummer 777 tot gisteren 140.000 gulden ontvangen voor steun aan de slachtoffers van de vulkaanuitbarsting op Bali. BRUSSEL, 5 april. Op de 36ste Internationale Jaarbeurs van Brussel zal het Nederlandse bedrijfsleven ver tegenwoordigd zijn met 159 deelne mers, wat meer is dan vorig jaar. De ze vertegenwoordiging strekt zicn vooral uit over de branches: mecha nische, metaal- en electrische con structies, verwarming, spelen en speel goed, keramiek, glas en kristal, war mer, porcelein, tin, electrische huis- houdapparaten en voeding. De jaar beurs is, wat de tentoonstellingsopper- vlakte betreft, weer groter dan vorig jaar; mede door de deelname van de groep „materieel voor burgerlijke bouwkunde". Op deze van 30 april tot 12 mei te houden Brusselse jaarbeurs, zullen om de activiteit van sommige economi sche takken kracht bij te zetten, beroepsdagen worden ingericht, waar onder dagen voor de uurwerkmaatschap, pij verpakking, electriciteit en speelgoed. Het internationale aspect van de Jaarbeurs van Brussel komt op de Heysel ook tot uiting in de officiële stands, die zijn voorbehouden aan de buitenlandse regeringen. Nu reeds heb ben elf regeringen een stand gereser veerd. Het zijn West-Duitsland, Bulga rije, Groot-Brittannië, het Groot Her togdom Luxemburg, Israël, Italië, Por tugal, Roemenië, Zweden, Uruguay en de USA. Onder die buitenlandse deel nemingen zijn er die buitengewoon omvangrijk zijn, wat bijvoorbeeld het geval is met Roemenië, dat een over dekte stand en een grote plaatsruimte in de open lucht heeft gereserveerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 17