Duitsers in V.A.R. willen EGYPTENAAR worden Om te ontkomen aan mogelijke maatregelen van BONN Een deur is méér dan een slagboom Antilliaanse delegatie komt °ok luchtvaart bespreken Fantastica 29 ct. WILLEM lil! Koning Saoed in Parijs D LONDENSE BRIEF Mi Overhemden 19. 75 IMF in staat alle valuta tegen speculaties te beschermen Mannequins op bezoek bij Deense meermin Brieven van Vincent jf 1000.- kinderbijslag Neomist uit Ghana Met ,Boissevain' terug Éénrichtingsverkeer in Nijmeegse city Verkeer tellen N.S. luidt de zomer in ^Waarom laat men ons niet met rust Rath doodeheefver Prinses Beatrix verrassend goed in bloemschikken m01 ULBRICHT: Geen anti-Stalinisme in O.-Duitsland 2 stuks Sancties gevraagd tegen Portugal tienjarenplan I Leemten in het Britse leven Bisschoppen jammeren Een landelijk treintje NIEUWE DAGBLAD VRIJDAG 5 APRIL 1963 Wat vraagt U van Uw huis: dat het Üw grondgebied be grenst - meer niet? Of wilt U een echt „thuis" Vraag dan hij de vakman de nieuwste sta- lenboeken van R&D-behang. Een kleine bloemlezing uit de grote collectie ontvangt U als U een briefkaart (voorzien van 30 ct. extra postzegels) stuurt aan Rath Doodeheefver, afd. I), Postbus 375, Amsterdam. t^PjCPHOL, 4 april Een nogal ame premier E, Jonckheer is van- 'aand met een uitgebreide Antil- ho( nse delegatie per K.L.M. op Schip- aangekomen. Hij beperkte er zich zeSgen dat hij in Den Haag het 1enPlan voor de Antillen gaat be- louter lichte geurigheid Dubbele stuks aanbieding SIGR1D KOETSE ZIEK 5 april (Reuter' UPI) Pro- geje "°'fgang Pilz, een van de Duitse hee{.r en die in Egypte werkzaam z\jn, v&n 'aten weten dat hy er over denkt lttik "'n Ru'<se nationaliteit af te zien, die a naar aan'eiding van de houding van a Westduitse regering ten aanzien geno e geleerden in Egypte heeft aan- Van andere zijde werd de alip. ac,iting geuit, dat waarschijnlijk *sWuitse geleerden in Egypte de hieiiPtiSChe nati°naliieit willen aanne- tot 'nKeval de Westduitse regering n,. epaa'de maatregelen tegenover hen at overgaan. De gei - jeactie van de andere Duitse Göru 'n Cairo, waaronder prof. "iet k en dr. Kleinwachter, is nog L bekend. Aangenomen wordt dat de fSering van de V.A.R. bereid is iw Arabische nationaliteit te verle- da? aan iedere Duitse geleerde, die 1 wenst. Pil Cair z verklaarde in een TV-interview in latifi dat de Duitse geleerden „van dit hoUj' dit volk, dit klimaat en dit werk tiet „Waarom kan men ons niet Ser dust laten?" zo vroeg hy. De Duit- zich nde dat de Duitsers in Egypte van i|,ezighouden met de vervaardiging „LUegale wapens en bacteriologische bet) demische strijdmiddelen, „wy heb- gew» ?°ii aan dergelijke projecten mee- werkt", zei pnz. Iq^ÜZALEM Israëlische politieke Sen hebben gisteren president Ken- hoi,j,.s uitlatingen over de machtsver- Dtii,JnSen ln het Midden-Oosten deskundigen, die werken in -i, ng". persconferentie ji)u?higde Arabische Republiek, k„ a*s „positief van instelling Kennedy zei op zijn en de de toege- Advertentie) °atvverpers en fabrikanten van behang. Met «te. de premier kwamen aan de mi- Sr'he „van sociale zaken en Economi- V Zaken, C. D. Kroon, de minister Hej,». 'uanciën en welvaartszorg, O. S. 5a0 "Suez, de gezaghebber van Cura- <i- M. p. Gorsira en de gedeputeer- v. *v°or Curacao en Aruba, resp. S. JO- Rozendaal en J. Tromp. "ieep Sevraagd bevestigde premier Jonck- vef, bat „vermoedelijk ook de kwestie Mint luchtvaart in de Antillen" een A» van bespreking zal uitmaken, de plannen die de Antilliaanse koestert voor de oprichting van Ie j?igen luchtvaartmaatschappij wenst v 1 blijkens uitlatingen die de be- ?aW ,?den tot nu toe hebben gedaan .jks mee te werken. In dit ver- a het het gezelschap vanochtend Sjitvn bet op het platform o.a. werd „*ai,,ngen door de heer A. van der derCr'i directeur van de vestiging Ne- T a,1d der KLM. hoi verwelkoming waren op Schip- Set a- aanwezig het plv. hoofdkabi- M,^an de vice-minister-president. vigen begint de premier zjjn over al hr??t minister Korthals. Indien, wat v^fj'bppt, de besprekingen voorspoedig en' zal hl] vermoedelijk maandag uaar Ouragao terugkeren. De jtfttlf» te den van de Antilliaanse dele te M ?ullen voor besprekingen langer iN«derland blflven. van woensdag, dat de Duitse deskundi gen in de VAR invloed uitoefenen op de spanningen in het Midden-Oosten en dat de Verenigde Staten „krachtig gekant" zijn tegen aanmaak van kernwapens in het Midden-Oosten. WASHINGTON De Israëlische on derminister van defensie heeft in Was hington besprekingen gevoerd over Is raëlische aankopen van „Hawk"-lucht- afweerraketten voor Israël. Over de meeste punten is „in principe" over eenstemming bereikt. De zaak zal ver der via de normale diplomatieke kana len worden geregeld. De Verenigde Sta ten hebben erin toegestemd aan Israël de raketten te leveren om „de grote Russische leveranties van moderne straaljagers aan de Verenigde Arabi sche Republiek" te compenseren. TOKIO, 4 april (UPI) Prinses Bea trix heeft gisteren geprobeerd bloemen te schikken volgens de artistieke Japan se manier. Het ging haar goed af, want mevrouw Seiko Ogawa van de Sogetsoe bloemenschool die de kunst demon streerde in het Geihinkan-huis waarin de prinses logeert, zei dat zij het „ver rassend goed" had gedaan. Aan de bloemenschikkingsdemonstra- tie was een lunch bp premier en me vrouw Ikeda voorafgegaan. Onder de gasten waren prins Mikasa, een jongere broer van keizer Hirohito, prinses Mi kasa, de Nederlandse ambassadeur in Tokio, ministers, de president van de hoge raad, en de voorzitters van de beide huizen van het parlement. Na de lunch begaf prinses Beatrix zich naar het kinderziekenhuis van het Japanse Rode Kruis. Toen zij uit de auto stapte, werd ze omringd door hon derd fotografen, voor wie ze poseerde. Dat deed zij opnieuw temidden van de kinderen in de zaal, waar zp praktische geschenkjes uitdeelde: tachtig in Japan gemaakte babybekertjes. Deze derde dag van het bezoek van prinses Beatrix aan Japan werd beslo ten met een diner dat haar in het kei zerlijk paleis werd aangeboden door kei zer Hirohito en keizerin Nagako. Onder de 54 gasten waren kroonprins Akihito, andere leden van de keizerlijke familie, premier en mevrouw Ikeda, da Nederlandse ambassadeur met zijn echt genote en andere hooggeplaatste Japan se hoogwaardigheidsbekleders. Al eer der had de prinses het keizerlijk paar ontmoet; bjj die gelegenheid overhan digde zp enkele geschenken. (Advertentie) mmm SIGAREN FA BIEKEN VALKENSWAARD v>s'' -^«*5 PARIJS, 5 april (AFP) Koning Saoed van Saoedi-Arahië is met een talrijk gevolg, waaronder een aantal haremvrouwen, uit Nice in Parijs aan gekomen, waar hij op het vliegveld Orly door talrijke officiële personen, onder wie de ambassadeur van Paki stan, werd ontvangen. De koning zal in Parijs een medische behandeling ondergaan. Tijdens zijn rit naar het ziekenhuis stonden talloze Parijzenaars langs de route om een glimp van Saoed op te vangen. In een groot hotel bij de Place de l'Etoile heett de koning een hele suite met talrijke kamers af gehuurd. De hotelrekening van de koning in Nice bedroeg 400.000 frank. Dat op deze hoge rekening toch niet met dub bel krijt is geschreven, dankt de koning aan de intendant van het koninklijk huis, die alle nota's nagaat en onder meer gevraagd heeft waarom voor de maaltijden méér gerekend werd dan op de spijskaart vermeld staat. De direc teur heeft hierop geantwoord dat de leden van het koninklijk gevolg een bijzondere eetlust bezitten. Een van de hovelingen heeft bijvoorbeeld tijdens één maaltijd twaalf coteletten achter elkaar opgegeten. BERLIJN, 4 april (UPÏ) De Oost- (luitse communistenleider Walter UI- bricht heeft in een redevoering tot schrijvers en andere kunstenaars ge zegd dat er geen anti-Stalinisme in Oost-Duilsland zal plaatsvinden. Ulbricht voerde aan dat de anti-Sta linistische campagne gebruikt was om „gevaarlijke en schadelijke" leerstel- lingen te verspreiden tegen de partij en de regering. Hij waarschuwde voor het gevaar van anti-communisme onder de dekmantel van anti-Stalinisme. Even- als premier Khroesjtsjev toonde Ul bricht zich tegenstander van een vreed- zarae samenleving met het Westen op het gebied van ideologie, van de li-1 berale neigingen en gistingen in de I kunst, die zich thans in Rusland voor- doen. Ulbricht herhaalde zijn verklaring dat Russische boeken, waarin de terreur j van het Stalinisme wordt verhaald, niet j in Oost-Duitsland zullen worden uitge- geven. „De boeken over Stalinistische terreur mogen een doel hebben in Rus- land, wij hebben absoluut geen reden om ze uit te geven", aldus de Oost- duitse leider. e Nederlandse mannequins, die in het kader van de Fashionweek per vliegtuig naar Scandinavië reisden voor een serie modeshows brachten in Kopenhagen snel even een bezoek aan de zeemeermin in de haven, met het pretcentrum Tivoli, hèt symbool van de Deense hoofdstad. illillllllllillllllltlllllllilllilllllllllllllllllliiiitliiiiiilliiiiliiilitiillliilllHiiiiriniiiiilliiKiiiilliiitiiliiliiiiiillliilllllillililillililll» iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiri' Er zal een grote leemte komen in het leven van de Britten die niet beschikken over een auto. Zij zullen moeten leren voortbestaan zonder dopers einde, zonder het zwarte paard en de zwarte hond, zonder het Vijf Mijlen Huis, zonder giegelkous en haze- veld, zonder bloemige wei den, zonder forellenbeek en zorgenhuis. En de president van Amerika zal een nieuw heenkomen moeten zoeken. Koningen zijn bestolen en bisschoppen berooid. O, Ul- leskelf, „waer bist du ble ven?" En wat heeft men Gods lieve heiligen („Wilt mij beveiligen") aange daan? En waarom nog zin gen van Ashby-le-Zoueh en Ashby Magna, groot, maar niet groot genoeg? De moordenaar is dr. Bee- ching, die een jaarsalaris ontvangt van een kwart mil joen gulden, zilveren pennin gen, voor zijn beulswerk. Hij heeft zij" voorstellen in gediend voor het moderni seren en rationaliseren van de grote antiekwinkel, die de naam voert van Britse Spoorwegen en deze spoor wegen zullen honderden ijze ren veren moeten laten. Meer dan tweeduizend drie honderd stations zullen wor den opgeheven. De helft van de spoortrajecten zal ophou den te bestaan. Van acht duizend kilometer aan spoorbanen zullen de rails worden verkocht als oud ijzer. En onder de stations, die zullen verdwijnen, be horen de bovengenoemden, Baptist End, Black Dog, Black Horse, Five Mile House, Giggleswick, Hare- field, Strata Florida, Trout- beck, Trouble House, Was hington en Ulleskelf. De bis schoppen verliezen Bishop Auckland, Bishop's Lyd- eard, Bishop's Nympton en Bishop-stone. De soeverein verliest Kingsley, King's Cliffe, Kingskerswell. King's Nympton en King's Sutton. En hier is de trieste litanie van heiligen, die beroofd zullen worden van de eer van een eigen station: St. Albans (Abbey), St. An drew's (Road), St.Bees, St. Budeaux, St. Columb (Road), St.Helens (Shaw Street), St.Ives in Cornwall (waar de kaas vandaan komt) en St.Ives in Huntingdonshire, St. James (Park Halt), St. Kew (Highway), St.Keyne (Halt), St.Michaels, en St. Peters. Geen wonder dat de bisschoppen jammeren, dat Brittannië een ontker stend land is. En weldra zal de dag komen waarop men niet lan ger naar het station zal kunnen gaan om aan het loket te gaan zingen, want vele van de zangerigste stationsnamen zullen zijn verdwenen uit het spoor- boek. Anscott - under - Wychwood, Ashby - de - la - Zouch (waarover de Engel sen inderdaad liedjes zin gen), Ashby Magna met haar grote ziel, Barcombe Mills, Barrow - on - Soar, Barton - on - Humber, ons beminde Besset - o' - th' - Barn, Bickershaw, Bland- ford Forum, Bodmin Gene ral, Bolton - le - Sands en ^iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniii Bolton Percy, Braintree and Boeking, Brancepeth, Faza- kerley, Breadbottom of broodbil, Itchen Abbas, Ot- tery St.Mary, Pampisford, Partridge Green van de patrijzen, Patricroft, Pool - in - Wharfesdale. Poppleton en Pickering, Point Plea sant met al zijn pleizier, Rainhill en Ramsbottom, Robin Hood's Bay, Saltaire en Saltmarshe, Shepton Mal let en Sherburn - in Elmot, Silverdale en Stogumber, Thornton Abbey en Thorn ton - in - Craven, Wiveliscom- be en Yelvertoft, Pentwyn- mawr, en het bibbererf van Quaker's Yard. En er zal een bijzonder grote leemte komen in het '.even van de studenten van Wales, die plegen eens per jaar het naambord te stelen van het station met de adembe nemende naam Fairpwll- gwyngyllgogerychwyrndrob- wantysiliollllgogogoch. Niemand hoeft het te ge loven, maar het is eerlijk waar en wij hebben het met eigen ogen gezien. En ge noemde plaats wij durven de naam niet herhalen verliest een unieke eer. Want het is de enige plaats in Brittannië waar de per ronkaartjes vijftien cent kosten, drie keer zoveel als op andere stations, en zulks alleen maar omdat de kaartjes vanwege de lange naam langer moesten zijn dan gewone kaartjes en om dat de drukkers zo ver schrikkelijk moe waren, tel kens *ls zij na lang zwoe gen het eind van de naar» hadden bereikt. Wij zelf lijden een ver schrikkelijk verlies. Het station vanwaar wij reizen is het Lon- dense station Gunnerbury. Vanaf dit station vertrekken twee geheel verschillende treinen, nl. een rode onder grondse die ons in de ene richting naar Westminster en het Verre Oosten van Londen brengt, en in de andere richting naar de bei de zaliger stations van Kew Gardens, de grote luisterrij ke Hortus Botanicus, be roemd over de hele wereld, en het gezegende Richmond met zjjn schone heuvel en vergezicht, zijn Terrastuin, zijn grazige meent en zijn paleis. Maar er is een ander treintje, landelijk en lief, dat rijdt in wagenstellen van drie donkergroen ge schilderde rijtuigen. Ook deze trein rijdt naar Kew Gardens en Richmond en, als wij de kans krijgen, ver kiezen wij natuurlijk deze dierbare trein. Maar voorbij Gunnerbury in de tegen overgestelde richting volgt deze goede trein het meest idiote traject dat men zich maar kan denken. Na Gun nerbury rijdt de trein vast beraden naar het noorden, ver ten westen van het Lon- dense stadscentrum. Maar als de trein in het hoge noorden van de hoofdstad reeds Hampstead bereikt heeft en nog maar even hoefde vol te houden om in noordelijke richting aan de stad te ontsnappen en adem te gaan halen op de weiden, begint de trein bang te wor den voor de naderende na tuur en slaat rechts af in oostelijke richting om langs grauwe wegen het eindsta- ...waar de perronkaartjes 15 ct. kosten... tion van Broad Street te be sluipen. En als wij zeggen dat Broad Street op tien meter afstand van Liverpool Street ligt is alles gezegd. Voordat ons groene trein tje, helaas electrisch, de geest geeft, raden wij eenieder aan om het hele traject in deze trein af te reizen, te beginnen in Richmond. Haal eerst het hart op aan alles wat lief en verkwikkend is in het heerlijke Richmond. Want op uw reis zult gij veel moed en gelatenheid nodig hebben. Onderweg zult gij zien hoe het allemaal eens geweest is en hoe erg het is geworden: hoe een stad moord pleegt. Kilometers achtereen zult gij reizen tussen hopen oud ijzer, auto kerkhoven, hout-erven, gas fabrieken, electrische cen trales, olietanks, stinkende fabriekssloten, zwavel- en roet - spuwende fabrieks schoorstenen, vuilnisho pen, en roest en roest en roest. En als gii de reis maakt op een trieste dag met motregen, zal uw ziel, tenzij gij haar vóór uw vertrek in bewaring geeft bjj de suppoosten van de Hortus Botanicus in Kew, verkwijnen en zal uw hart langzaam en naargeestig in uw schoenen zinken. Dantes hel zou er grimmiger heb ben uitgezien, als hij dit aanschijn van Londen had kunnen aanschouwen. Maar een enkele keer op deze ver schrikkelijke reis ziet men hoe het er eens heeft uitge zien. Dan slaat het groen van een park je als een natte doek in het gezicht. Je komt zelfs in het noor den, voordat je in oostelijke richting terugkeert in de hel, voorbij een bos. Daar zie je kinderjuffrouwen lo pen met glanzende kinder wagens. en de nerveuze witte poedels doen er lam meren na in het gras. Het is passend, dat wij slechts twee keren de hele reis hebben gemaakt in de ver keerde richting, want dat was beide keren om een be grafenis bij te wonen Maar tussen Gunnerby en Rich mond is het treintje in zijn element. Er. het passeert de Theems over de spoorbrug. En aan uw rechterhand ligt het voetpad dat heet Strand- on-the-Green. Daar staan enige van de mooiste wo ningen van Londen. Er is eveneens een herberg, een van de oudste van Landen, geheten de City Barge. Daar zullen wij ons verdriet gaan besproeien ojj de dag waarop ons groene treintje de geest geeft, en daar zul len wij treuren om Ashby- de-la-Zouch, om Thatto Heath, om Threlkeld en Tip ton St.John's. Ichabod, reeds ligt de bijl aan de wortel der bomen. DAAN VAN DER VAT. De kunstschilder Dirk Oudes uit Alkmaar heeft misschien wel eveii met de ogen geknipperd toen hij vernam dat de brie ven van Vincent Van Gogh op een kunstveiling zo'n enorm bedrag heb ben opgebracht. Hy heeft gedacht aan de twee brieven die hij van de schil der bezit. Hy heeft ze keurig tussen twee stukken glas opgeborgen en is van plan ze binnenkort te laten ver huizen naar de brandvrije kluis vaD een Alkmaarse bank. De brieven zyn door Van Gogh om streeks 1888 geschreven aan de Haag se kunsthandelaar Arnold Koning; een goede vriend van Vincent, Deze heeft ze aan zijn dochter Sara gegeven van wie Dirk Oudes enkele jaren gele den de kostbare geschriften cadeau kreeg. Van Gogh heeft er vanuit Arles in geschreven over zyn ziekte, over zijn werk en zijn broer Theo. Ook de naam Breitner komt er een paar keer in voor. Een der brieven is geschre ven vlak nadat Van Gogh uit liet gasthuis van Arles ontslagen werd omdat hy met een scheermes zijn oor had afgesneden. De heer Oudes is geenszins van plan zijn brieven te verkopen, al kan hij er nog zoveel geld voor krijgen. Iiy heeft het geld niet nodig en de brieven zijn voor hem van veel meer belang dan welk geldsbedrag ook. Hij is een groot kenner en liefhebber van de werken van Vincent van Gogh. De voorzitter van de Raad van Arbeid in Den Haag, mr. G. Boot, heeft gisteren met enige plechtigheid de heer Th. van Tol uit Poeldijk een wélgevulde en veloppe overhandigd inhoud ruim duizend gulden zy'nde de kinder- byslag over drie maanden. Het ging met enige plechtigheid gepaard om dat de heer Van Tol, die vader is van twaalf kinderen, de eerste zelf standige is met een inkomen van minder dan veertien duizend gulden per jaar die door de nieuwe regeling deze uitkering in ontvangst kon ne men. In totaal waren vier echtparen opgeroepen om hen de kinderbijslag persoonlyk te kunnen overhandigen. De heer Boot wees er in een toe spraakje op dat niet de Raad van Arbeid aansprakeiyk gesteld moet worden voor de ingewikkeldheid van de regeling, waarby sommige kinde ren dubbel tellen, anderen er buiten vallen. „Wy zün slechts een uitvoe ringsorgaan", zo zei hy verontschuldi gend. Hoe ingewikkeld die regeling is bewees hü daarna ogenblikkeiyk on gewild, door by een toelichting op de uitkering aan een der aanwezige „zelfstandigen" zelf de weg kwyt te raken in het doolhof van bepalingen, zodat een aanwezige administrateur de oplossing moest geven. Het Brabantse Rosbergen gaat op Beloken Pasen een niet alle daagse feestdag tegemoet. Op die dag n.l. zal pater Peter Sar- pong uit Ghana in de parochiekerk van St, Bavo zijn Eerste Plechtige H. Mis opdragen. Hij zal daarbij o.m. worden geassisteerd door mgr. A. v.d. Bronk, missiebisschop in Ghana. Deze gebeurtenis vindt haar oorzaak in het feit dat pater Sarpong, die enige tyd geleden in Akra door mgr. v.d. Bronk tot priester is gewyd, zün studies heeft kunnen doen dankzij de missieliefde van de zaadhandelaar J. Voorbraak uit Rosbergen, die een en ander heeft bekostigd. De familie Voorbraak, die contact kreeg met de jonge priester pas na diens priesterwyding volgens voor schrift van de sociëteit mogen noch de studiebetalers noch de student iets van elkaar weten wil nog verder gaan dan de studie alleen en laat de neomist overkomen naar ons land. Hü komt 19 april op Schiphol aan. Pater Sarpong blijft nog enige tijd in Europa. Hij gaat n.l. studeren in Rome en daarna aan de universiteit van Oxford. De „Boissevain" van de Java- China-Paketvaart Ujnen brengt de eerste groep bewoners terug naar het vulkanische eiland Tristan da Cunha. Zoals bekend moest de bevolking van dit eiland na een eruptie in 1961 geëvacueerd worden en kwam in Engeland terecht. Maar al het vorige jaar hebben de Tristan- ners, van wie verreweg de meesten niet in Engeland konden aarden, plan nen gemaakt om naar hun geboorte grond -terug te keren. Uit onderzoe- Advertentie) kingen bleek, dat terugkeer verant woord was. Een vy'ftigtal bewoners, vergezeld door een aantal bestuursambtenaren, is enkele weken geleden met een schip van de Royal Mail naar Rio de Ja neiro gevaren en daar overgestapt op het Nederlandse schip „Boissevain", dat hen op het eiland zal afzetten. De route van de schepen van Java-China- Paketvaart Ujnen van Zuid-Amerika naar Europa voert vry dicht langs het eiland. Volgens plan zal de rest van de bevolking in oktober van dit jaar met een gecharterd Deens schip, de „Bornholm naar Tristan worden gebracht. De politie en de verkeerscommls- sie van Nijmegen hebben een plan ontwikkeld voor doorvoe ring van eenrichtingverkeer in de gehele binnenstad. De politie is ervan overtuigd, dat bij handhaving van de huidige situa tie binnen afzienbare tijd de verkeers- verwarring in de binnenstad van Ny"- megen grote problemen gaat opleve ren. Bovendien moeten dan zoveel wacht- en stopverboden worden inge voerd, dat honderden parkeerplaatsen verloren gaan. Bp consequente doorvoering van eenrichtingverkeer zal de huidige par- keercapaciteit daarentegen met twin tig procent toenemen. De politie ver wacht, dat het aantal ongelukken met dertig procent zal verminderen. Groningse scholieren zullen in de paasvakantie tegen vergoeding het verkeer in en rond de stad Groningen gaan tellen. Provin cie en gemeente werken namelpk sa men om een verkeerstelling op te zet ten teneinde een indruk te kragen in de toekomstige behoefte aan ring wegen rond de stad en gewaar te worden langs welke routes het verkeer zich in de stad voortbeweegt. In een voordracht aan de raad vragen B. en W. 22.000 om de kosten te dekken. De Spoorwegen hebben gister middag met het vertrek van de eerste auto-slaaptrein de zo mer ingeluid. Het was nog wat guur op het Amstelstation, waar van 14.45 tot 16.00 de auto's op de „dub beldekkers" werden geladen, om daarna gekoppeld te worden aan res tauratiewagen, slaaprijtuig en zitrij- tuig. Om 5 uur vertrok de volledige trein naar Avignon met glunderend kijkende reizigers, die wisten daar straks een temperatuur van 20 gra den aan te treffen. Elke „oplegger" heeft plaats voor zes auto's drie boven en drie beneden zodat voor de hier aangevoerde achttien auto's drie van deze speciaal voor dit tran sport geconstrueerde spoorwagens no» dig waren. In 's-Hertogenbosch wer den er nog twee, beiaden met zeven auto's aangehaakt. By het laden hiel den mannen van de Wegenwacht van de ANWB een oogje in het zeil. Vandahg zou ook een auto-slaap trein naar Milaan vertrekken, die in de plaats van de trein naar Domo- dossola komt. Dit jaar komt er een geheel nieuwe verbinding met Oosten rijk, met als eindstations Salzburg en Villach, Hiervan kunnen dus ook va kantiegangers voor Joego-Slavië, dat tegenwoordig veel wordt bezocht, pro fiteren. Het vertrekpunt van deze auto-slaaptrein is Hoek van Holland, waarmee ook de Engelsen gediend zullen zyn. Deze trein gaat eerst 29 mei rijden en thans zyn daarvoor reeds 20 auto's, waarvan twee uit Engeland, geboekt. i rr vl - 1, „'„.'..-tStm Bel-O-Fast en/of tricot nylon, per stuk 11.90 NEW YORK, 5 april (AFP) Het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) beschikt over voldoende mid delen om welke valuta dan ook te be schermen tegen speculatie, zo heeft de directeur van het Fonds, Per Jacobs- soii, verklaard bij het indienen van het jaarverslag van het I.M.F. bij de eco nomische en sociale raad van de Ver enigde Naties. Het is het laatste jaar verslag dat is tot stand gekomen on der leiding van Per Jaeobsson, die eind 1963 zijn functie neerlegt. In een overzicht van de vorderingen die gedurende zijn ambtsperiode van zeven jaar zijn gemaakt op het gebied van de bescherming der valuta's ver klaarde Jaeobsson: „Het I.M.F. is er van overtuigd een beslissende rol te spelen in het verlenen van hulp aan grote en kleine landen indien zij zich inspannen om een politiek te volgen die verenigbaar is met de beginselen en de praktijk van het fonds. De mid delen van het Fonds zijn ruim vol doende, opdat de deviezenhandelaren zich realiseren en ik geloof dat zij dat begrepen hebben dat speculatie ve bewegingen van gelden niet die af metingen kunnen aannemen dat zij de thans bestaande verdediging kunnen overrompelen als de defensiemiddelen doeltreffend worden benut. Dit is een van de oorzaken van de betrekkelijke kalmte, die de afgelopen jaren op de deviezenmarkten heeft geheerst". De directeur van het I.M.F. prees de expansionistische politiek van de regering der Verenigde Staten, een po litiek die ruime weerslag zal vinden in de rest van de wereld. Jaeobsson wees voorts op de nieuwe maatregelen die het I.M.F. in februa ri heeft aanvaard met het oog op de hulpverlening aan onderontwikkelde landen die nadeel .ondervinden van het prijsverloop van grondstoffen. De geïn teresseerde landen kunnen op het fonds trekken zonder een overeen komst met het fonds te hoeven afwach ten over de maatregelen die de situa tie kunnen verbeteren. In de praktijk komt het er volgens Per Jaeobsson op neer dat de landen die met het I.M.F. overleg plegen over hun situatie zich vrijwel altijd bereid tonen de adviezen van de organisatie op te volgen. Sovjet-Unie. Een afdelingschef van een warenhuis in de Sovjetrepu bliek Armenië, die wegens zyn „on kreukbaarheid" jarenlang als voor beeld was gesteld, is wegens verduiste ring en vervalsing van facturen ter- doodveroordeeld, aldus meldt het dag blad „Sovietskaya Torgovla". (AFP) NEW YORK, 5 april (UPI) Met 19 tegen 0 stemmen, bjj 5 onthoudin gen, heeft de VN-commissie voor de kolonisatie een resolutie aangenomen, waarin aan de Veiligheidsraad wordt verzocht sancties te nemen tegen Por tugal, omdat dit land zich niet stoort aan besluiten die de V.N. hebben ge nomen ten aanzien van de Portugese gebieden in Afrika. Aan de secretaris-generaal is ver zocht de resolutie onmiddeliyk onder de aandacht van de Veiligheidsraad te brengen. De vpf naties die zich van stemming onthielden, waren Australië, Denemar ken, Italië, Engeland en de Verenigde Staten. De resolutie was ingediend door twaalf afro-aziatische leden als mede Joegoslavië. UTRECHT, 5 april In verband met ziekte van de actrice Sigrid Koetse gaat de voorstelling van „Een maand op het land", die toneelgroep Ensemble van avond in de Stadsschouwburg alhier zou geven, niet door. a Daarvoor in de plaats zal de Neder landse Comedie een voorstelling geven van „De Botteriken" waarin o.a. op treedt Mary Dresselhuys.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 7