Opstandelingen: Het zuiden van Portugees Guinee is reeds in onze macht Perez ruimt op Medisch handboek voor missionarissen verdient Franse en Engelse versie Raadsels rond oude boom in Julianakanaal KABINETSFORMATIE Marineman op Mr. Bot moet mammoet departement organiseren GESLAAGD Defensie Mgr. J. de Reeper - met Zilveren Gaai'- naar zijn Masai terug De Parijse mode-lijn deze week onthuld- „Femme petite"? stoere vrouw extra warme kleding deze winter? S w D Man verdrinkt onder ogen van zijn vrouw Redder in duikerpak verdronken Sociaal werk in Gelderland T Seen infiltratie vanuit de republiek Guinee Dooi_ in de koude Schroevenvanger Marinier op Aruba verongelukt Militair get vond DODEN tijdens weekein d verkeer Dr. L. Schneider PROF. DR. HERMANS BIJ HET VERSCHIJNEN VAN DERDE DRUK i MAANDAG 22 JULI 1963 PAGINA 5 20NAKRY (Guinee), 22 juli (IPI) In een door de leiders vai vrijheidsstrijders in Portugees Giinee uitgegeven communiqué vvirdt gezegd, dat de guerilla- stijdkrachten op 30 juni een brug hfoben opgeblazen, die de ver- bhding vormt tussen de hoofd- shd Bissao en het achterland. PRIJZEN aanzienlijk VERLAAGD BUITENLANDSE KRONIEK Unicum Nieuwe Kamerleden Typisch voor Katholiek Nederland: BIJNA IEDEREEN HEEFT 'N MISSIONARIS IN ZIJN FAMILIE! NIEUWE MEDISCH-HYGIËNISCH HANDBOEK VOOR MISSIONARISSEN PARIJS, 22 juli. pitsuur. De krantenkiosken zijn voor de Parisiennes. Elegant verdringen zij zich rond verkooppunten van grote Parijse bladen. Voor hen bestaat op dit moment geen druk Parijs verkeer. De broeierige hitte van de hete stad laat hen koud. Zij voelen het niet. Hun aandacht is slechts bij hetgeen zij lezen. Het zi,jn voorspellingen van knappe mode-redactrices. Gissingen over het grote vraagstuk van deze dag: hoe gaat de vrouw de komende herfst en winter gekleed. Hoe is hun kapsel, hun schoeisel. Hoe zijn de mantels, die zij dragen, de kousen, de lijn van hun japon en wil men hun gezichten bleek zien of verlangt men een fris uiterlijk als van een buitenkind? - l-s - Wm /olgens het communiqué heeft het oplazen van bruggen ten doel om voor- beeidingen te treffen voor het bezetten vai het noorden en westen van Guinee. Luis Cabral, het hoofd van de inlich tingendienst voor de Afrikaanse partij Vor onafhankelijkheid van Guinee en d< Kaap-Verdische eilanden, verklaarde terenover United Press International, dg de nationalisten het land in twee dien pogen te verdelen. Volgens Ca bal verwoesten de rebellen op het ogenblik de Portugese verbindingen met het centrum en het noorden na het grootste gedeelte van het zuiden te hebben veroverd. Na het verbreken van de verbindingen zullen de rebellen de afgesneden Portugese posten gaan be stoken. Cabral verklaarde, dat de re bellen deze taktiek met succes in het zuiden van Guinee hebben toegepast. (Zoals bekend heeft de Portugese rege ring ontkend, dat de opstandelingen „veroveringen" hebben gemaakt.) De nationalistische woordvoerder verklaarde, dat de Portugezen in het zuiden zich beperken tot het bombar deren van dorpen. Volgens hem had den de rebellen verscheidene vlieg tuigen met zware automatische wa pens van Russische makelij neerge schoten. De Portugezen zijn er eveneens toe overgegaan om tanks tegen de rebel len in te zetten, welke met handgrana ten en landmijnen worden bestreden. De rebellen hebben ook landmijnen ge bruikt voor het tot zinken brengen van Portugese schepen. Volgens Cabral ne men de operaties van de rebellen in aantal toe, terwijl het Portugese ver zet zou verminderen. In het zuiden hebben de rebellen be slag gelegd op grote hoeveelheden Por tugese voorraden, waaronder rijst, dat de inlanders aan de Portugezen ver kochten. Cabral ontkende, dat de na tionalisten het Portugese gebied vanuit het naburige Guinee infiltreren. LOANDA, (Angola), (Rtr) In een communiqué van het Portugese leger is gisteren bekend gemaakt, dat tijdens militaire operaties in Angola zes be langrijke toevluchtsoorden van oproer lingen zijn vernietigd. Verscheidene op standelingen zijn gedood of gewond en enkele gevangen genomen. Bij de ope raties werd een Portugese soldaat ge dood. Zeven militairen werden gewond. In Noord-Angola hebben „terroristen" een burger gedood en twee burgers ge wond. Advertentie) ROTTERDAM Meent 124 Tel. 010 136854 AUTHENTIEKE TAPIJTEN IN ALLE MATEN Na de recente overeenkomst over en „hot line' tussen Washington en Moskou wordt er nu wellicht ook een krn stop verdrag gesloten. Dit pact Pu betrekking hebben op kernproe ven in de atmosfeer, boven de atmos- fer en onder water. Maar hoewel de cidergrondse proeven voorlopig bui- fcn beschouwing blijven, omdat men Iet niet eens kan worden over de lodige inspectievoorzieningen, zou iet al van de grootste betekenis zijn ds een einde gemaakt werd aan bet jevaar van radio-actieve stofregen an atoomexperimenten in de lucht. Iet belangrijkste doel van een kern- topverdrag is overigens: te voor- ;omen dat bet aantal atoommogend- leden in de wereld toeneemt. Al \merika. Engeland en Rusland bet verdrag getekend hebben betgeen misschien in een topconferentie ge beuren zal zul len zij andere sta ten, waaronder vooral de poten tiële atoommogend- beden, uitnodigen de tekst van bet kernstoppact formeel te onderschrij ven. Als een groot aantal staten aan die invitatie gehoor geeft, zou aldus slerke morele druk worden uitge oefend op de weigerachtige landen die in een geïsoleerde positie zouden komen. Met Frankrijk, maar meer nog met China, zullen er op dit punt moeilijkbeden ontstaan. Voor Pekings aanzien bij de Afrikaans-Aziatische niet-gebonden staten zou de weige ring om in te stemmen met een kern- stopverdrag echter zeer schadelijk kunnen zijn. De onderhandelingen in Moskou tussen Harriman, Hailsham en Gro- myko zouden nog deze week met succes bekroond kunnen worden, ten zij er complicaties ontstaan door Rus- Iands pogingen een kernstopverdrag te koppelen met andere overeen komsten, als een non-agressiepact een regeling ter voorkoming van ver rassende aanvallen en een akkoorc inzake Duitsland en Berlijn. Khroesj- tsjev heeft immers vorige week vrijdag opnieuw al deze kwesties in één adem genoemd. Maar een non-agres ■iiepact tussen de NAVO en de lan- ien van het Pact van Warschau zou aan westerse zijde de noeten hebben van alle j\AV eden, en de Bondsrepubliek vreest lat zo n non-agressiepact een erken- ïing van de Duitse Democratische Republiek zou inhouden. (De Sovjet- oremier heeft nu gezegd dat het niet )m de vorm maar om de inhoud van een non-agressiepact gaat. Betekent dit, dat hij bereid is het probleem van de erkenning van de D.D.R. door het westen te omzeilen?). Een moeilijkheid is ook dat Khroesjtsjevs jongste voorstel voor wederzijdse controle op troepenbewe gingen nog geen garantie biedt tegen verrassende aanvallen met raketten. Op het ogenblik zou men dit pro- oleem nog kunnen oplossen met wederzijdse Iuchtverkenning, maar de ondergrondse raketbases, als die van de Minuteman, die nu gebouwd wor den, zijn moeilijk te ontdekken. Zou een kernstopverdrag getekend kunnen worden, dan zou men af gezien van de resterende gesch punten kunnen spreken van een nieuwe fase in de koude oorlog: mis schien het begin van een periode van dooi. Vooral door Ruslands afwijzing van China's agressieve politiek is in het westen de hoop gestegen op betere relaties met Moskou. In de tot nog toe zo starre Sovjetpolitiek ten aanzien van het westen is althans beweging g&omen. ELSLOO, 22 juli In het Jnliana- kananl in Limburg is een kanaalwach ter uit Maastricht met zijn boot op een obstakel gevaren. Het bleek eeii elf meter lange, zeer oude boom te zijn van minstens 1,20 middellijn, die schuin in de bodem vastzit en boven aan ongeveer 50 cm onder de water spiegel blijft. De boom ligt honderd meter be neden de brug te Elsloo en zal deze week door een drijvende bok worden weggesleept. Gebleken is, dat reeds minstens zes schepen met de schroef in de boom hadden vastgezeten of er hun schroef op hadden verloren. Het is voor de scheepvaartautoriteiten een volslagen raadsel, hoe de boom daar terecht is gekomen. WILLEMSTAD, 22 juli Op Aruba heeft zich een verkeersongeval voorge daan, waarbij de uit Amsterdam af komstige, 19-jarige marinier B. Oudeboom om het leven is gekomen. Hij was met een truck op weg naar het fregat „Van EWÏJCk TTü J de auto dood. De familie in Nederland is op (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM, 20 juli Grote sta pels zware boekdelen liggen op het hoofdkantoor van de Medische Missie Actie alhier klaar om te worden ver zonden naar alle werelddelen, speciaal naar die plaatsen waar primitief le vende volkeren wonen. Het is het Me disch Hygiënische Handboek voor Mis sionarissen, thans in derde druk ver schenen, waarvan prof. dr. E. H. Her mans zaterdag het eerste exemplaar aan het Memisa-bestuur heeft aangebo den. Deze aanbieding in tegenwoor digheid van de bisschop van Rotter dam droeg een ietwat officieel tintje; tal van artsen, medewerkers van de Memisa, waren erbij aanwe zig. Onder hen bevond zich een der oprichters, dr. C. Fehmers, die sa men met prof. Hermans en dr. J. A. G. ten Berg het redactieteam heeft gevormd. De voorzitter van de Memi sa, mgr. B. G. Henning, dankte het redactieteam en de 25 medewerkers, waaronder prof. dr. Janssens, direc teur van het Tropisch Instituut te Ant werpen, Prof. Hermans herinnerde aan het ontstaan van de Memisa en aan het verlangen van de deelnemers aan de medisch-hygiënische cursus om een ge drukte samenvatting te krijgen van de cursusstof. Daaruit groeide tenslotte het handboek dat in 1941 een zeer beschei den eerste druk beleefde met in 1948 de tweede. De derde druk, evenals de vorige in twee boekdelen, is in eigen beheer uitgegeven en technisch verzorgd door drukkerij Borghouts. Prof. Hermans betreurde, dat dit handboek dat op het gehele wereld' mlssieveld zjjn gelijke niet heeft slechts bestemd kan zijn voor een be perkt taalgebied. Een Franse en een En gelse versie zou volgens hem van groot nut kunnen zijn. Hij gaf in overweging ook een uitgave op het gebied van de volksgezondheid („public health"), ter hand te nemen omdat hieraan in het thans verschenen handboek niet vol doende aandacht kon worden geschon ken. Nadat de beide delen var? het eerste exemplaar waren overhandigd, benoem de mgr. Henning prof. dr. Hermans tot „ere-lid" van het instituut. De be noeming was met een metalen plaatje bevestigd op een prachtig stuk Afri kaans houtsnijwerk, voorstellende een groepje inlanders dat bezig is met een klisteerspuit. Ook dr. Ten Berg, die thans het bestuur verlaat, werd tot ere lid benoemd. Ook hij ontving „me disch" houtsnijwerk. (vervolg van pagina 1) Merkwaardig is dat thans een mili tair het departement van Defensie gaat leiden. De heer De Jong^ is kapitein ter zee op non-actief. Hij werd des tijds per helikopter van zijn schip ge haald om staatssecretaris van Marine in het kabinet-De Quay te worden. Het schijnt dat nog nooit een militair als minister van Defensie een volle kabi netsperiode heeft uitgediend zonder met de Staten Generaal in conflict te ko men. In onderwijskringen zal de kandida tuur van mr. Bot voor minister van O. K. en W., ongetwijfeld met enige verwondering worden ontvangen. Mr. Bot werd aanvankelijk voor Defensie genoemd. Van hem wordt echter ver wacht, dat hij speciale aandacht zal besteden aan de organisatie van een mammoet-departement" van O. K. en W. Mr. Cals werd in de afgelopen jaren zodanig in beslag genomen door zjjn wetgevende arbeid dat er in de Kamer TT.. nog al eens werd geklaagd over orga- toen hij slipte. Hr) werd uit nisatorische zwakke plekken op het mi- geshngerd en was op slag nisterie ld de hoogte gebracht. Mr. Van Aartsen, wiens beleid op (Van onze verslaggever) SCHIPHOL, 22 juli Mgr. Jan de Reeper is terug naar Kenya. Zaterdag werd hq op Schiphol uitgeleide gedaan door familieleden, kennissen en ver tegenwoordigers van de Nederlandse verkennersbeweging. Toen de 57-jarige missiebisschop in I960 opdracht kreeg Volkshuisvesting geregeld aan scher pe kritiek onderhevig is geweest, keert nu weer terug naar het departement, dat hij voorheen in twee korte perio den heeft bezet: Verkeer en Water staat. De indruk die men van hem had op Verkeer en Waterstaat waren aanzienlijk beter dan de laatste vier jaar op Volkshuisvesting. Mevrouw Schouwenaar. die met vakantie in Italië verblijft, heeft door bemidde ling van mr. Toxopeus haar „ja woord" gegeven op het aanbod om mej. dr. Klompé op te volgen als minister van Maatschappelijk Werk. Ook in het kabinet-Marijnen zal dus een vrouwelijke minister aanwezig zijn. De zetels in de Tweede Kamer die door het verdwijnen van enige leden ni ar het nieuwe kabinet openvallen, zul len als volgt worden bezet: minister Ltm: wordt opgevolgd door drs. In. Westerterp, raad-adviseur van de KsG in Luxemburg. Drs. J. M. Aarden wordt opnieuw Kamerlid en gaat dr. Veldkamp opvolgen. Mr. Bot wordt ver vangen door de Iandbouw-ingenieur Horsmans en mr. Marijnen door de landbouw-attaché te Londen ir. Lardi- nois Wanneer staatssecretaris Gijzeis ook in het nieuwe kabinet zijn functie zal behouden, zal hij worden opgevolgd doode Eindhovense wethouder van On derwijs, Tli. van Eupen. De formateur zal nog enige dagen bezig zijn om zijn werk af te ronden. Zondagmiddag nog had hij een gesprek met prof. Andriessen, die hem toen de finitief toezegging heeft gedaan. Ook (Advertentie) U wilt hen helpen en U weet niet hoe? Laat MEMISA hun het sturen, waarop zij al zo lang gewacht hebben. De twee delen samen 40. MEMISA - Heemraadssingel 334 Telefoon 57441 Rotterdam-3 Giro 51360 De heer (Van onze mode-medewerkster) Volgens mode-tekenaars komt collectie-Dior deze avondjapon voor met decolleté en lange mauwen. Men noemt het de „lingne droit* Hoewel de laatste seizoenen weinig echt nieuws brachten op modegebied heeft men sterk de indruk, dat er nu iets in de lucht hangt. Wat daar hangt, dat is nu juist dè grote vraag. Dat weten slechts de modekoningen en hun personeel, die tot de dag van van daag nog voor mannequins op hun knie- en liggen, tussen de lippen tientallen spelden. Er wordt nog zwaar gewerkt achter het ondoordringbare modegor- dijn. Vandaag gaf Jacques Heim zjjn pre mière. Dinsdag en verder alle andere dagen van deze week is de eer aan zijn collega's, belangrijke en minder be langrijke. Pas aan het eind van de week, die gaat komen weet men het de finitief: zo en zo gaat de vrouw ge kleed, althans dient zij gekleed te gaan de komende herst en winter. e Parijse lucht fluistert en wie een mode-oor heeft zou het kun nen horen. Er wordt gefluisterd, dat de ontwerpers tijdens hel koude seizoen, dat ons tot ver na het begin van dit jaar in zijn ijzige greep hield, een diep medelijden hebben ge voeld met de elegante vrouw. Zij zou den er lering uit hebben getrokken en extra warme 1-Jeren hebben ontworpen met veel bont, hoge laarzen en dikke mutsen. Ook de dameskous zou- dikker worden volgens de geruchten. En dan, een ander verhaal dat Jacques Iieim heeft al wel iets van zijn hoedjes in zijn nieuwe collectie laten zien, zoals deze combinatie van baret en pet in panter-bont. wordt verteld, zijn er ook ontwerpers die de vrouwen gekleed willen zien als een echte „femme petite" een kind vrouwtje met kleine jasjes, korte rok jes, smalle schoudertjes, kortom: al les nogal „ieletjes". Een derde ge rucht: een stoere vrouw wordt „je van het". Een vrouw, die epauletten op de schouders kan dragen; zo één, die kan meedoen aan een woestijn- of safarimode. Wat er van waar is? Wij kunnen nog slechts de schouders ophalen. De pers chefs klemmen de lippen slevig op el kaar voor wie tracht iets los te krij gen. Het enige, dat wij voor u kunnen doen is: jagen naar kaarten voor pre mières opdat ivij u zo spoedig moge lijk kunnen inlichten en daaraan heb ben wij de handen wel vol. Ha van Straaten hoofdcommissaris van de katholieke verkenners in Neder land, reikt mgr. J. de Reeper de onder scheiding van de zilveren gaai uit. de leiding te nemen van een nieuw missiegebied, dat deels in Kenya en deels in Tanganyika ligt, vroeg hij tij dens een persoonlijk onderhoud met" paus Joannes XXIII, wat hij ervan kon verwachten. De Paus liet een kaart komen, wees hem op een witte plek en zei: „Hic sunt leones", hier zijn leeu wen. In drie jaar bouwde hij in zijn missie gebied, anderhalf maal zo groot als Nederland, een aantal kleine schooltjes, improviseerde een ziekenhuis en huurde bommenwerpers voor voedseltransport. De Masai 70.000 in getal zijn trots gesloten en staan vijandig tegen over iedere inmenging. Zij voeden zich alleen met bloed en melk van vee. Grote droogte en veepest echter teiste ren dit volk. Slechts één van de vijf kinderen heeft een levenskans. In Nederland heeft mgr. De Reeper geprobeerd een dokter te vinden voor zijn ziekenhuis. Dit is hem niet ge lukt. Toch is zijn verblijf hier niet ongemerkt verlopen. Velen werden getroffen door de persoon en het werk van deze pionier. De Neder landse verkennersbeweging besloot de bisschop te onderscheiden met de Zilveren Gaai, de hoogste onderschei ding die de beweging kent en die slechts zelden wordt uitgereikt. De hoofdcommissaris van de verken ners, de heer H. Post, omhing mgr. De Reeper met de Zilveren Gaai. Als moti vering tot het toekennen van de onder scheiding noemde hij: „Uw uitzonder lijke verdiensten bij uw heilzame pio nierswerk onder de Masai, waardoor u de voornaamste deugden van een goed verkenner, namelijk hulpvaardigheid en trouw, dagelijks in de praktijk brengt en waardoor u met uw voor beeld een belangrijke stimulans bent voor alle verkenners en hun leiders De heer Post noemde mgr. De Reeper de personificatie van de ware verken ning. Mgr. De Reeper was getroffen door het medeleven dat hij in heel Neder land had aangetroffen. In het najaar zal er in het hele land een grote bliksemaktie worden gehouden. Pater Wesseling is hiervan de grote animator. DEN HAAG, 22 juli In de Simon Stevinkazerne te Ede is gistermiddag bij de aflossing van de wacht de dienst plichtig soldaat F. van der Linden ge troffen door drie schoten uit een Uzi- geweer van een mede wachtloper. Het geweer ging plotseling, per ongeluk, af. De soldaat is ernstig maar niet le vensgevaarlijk gewond. CASTRICÜM, 22 juli Aan het Bak- kummerstrand is gistermiddag <le 38- jarige H. Klumpenaar uit Kwadijk bij het zwemmen onder de ogen van zijn vrouw in zee verdronken. Met zqn echtgenote was hjj de zee ingegaan. Hoewel hij niet zo erg ver in het water ging was de onderstroming toch te sterk om hem op de been te houden Zijn vrouw trachtte nog haar man op de vaste wal te krijgen, maar hij werd bij haar vandaan gezogen. Twee Cas- tricumse jongelui zwommen de man achterna, doch hij dreef steeds verder af en ook zij moesten terugkeren. ZANDVOORT, Gistermiddag is aan het Zandvoortse strand een vijftienjarige jongen uit Waldniel bij Keulen, bij het baden in zee verdronken. De jongen, was met een gezelschap uit een kin dertehuis een dagje naar Zandvoort ge komen. MAARSEN Zaterdagmiddag is de 87-jarige weduwe M. F. de Nijs uit Den Haag in de Breukelenveenseplassen ge vallen en verdronken. Mevrouw De Nijs, die bij haar schoonzoon in een zomerhuisje aan de plas logeerde, gleed van de steiger. zullen de ministers-in-spé nog bijeen moeten komen in een constituerende vergadering, waarin o.a. de, ten behoe ve van dr. Veldkamp, gemaakte afspra ken over de sociale paragraaf defini tief moeten worden vastgelegd. Het is niet uitgesloten dat dr. Veldkamp daar voor nog een gesprek met de formateur zal hebben. In Den Haag is men er echter vrijwel zeker van dat zich het in 1959 gebeurde niet zal herhalen, toen namelijk een constituerende vergade ring van een door prof. De Quay aan vankelijk bijeengebracht kabinet tot nieuwe moeilijkheden leidde, zodat de formatie moest worden hervat. DEDEMSVAART, 22 juli Het vijf jarige jongetje G. H. M. Arkes uit Ens (Noordoostpolder) is zaterdag, toen hij bij het busstation in Dedemsvaart plot seling de weg overstak, door een auto overreden. Kort daarna overleed hij. Het gezin Arkes man, vrouw en drie kinderen was op doorreis naar Slagharen. De ouders zagen het ongeluk gebeuren. WAGENBERG Een verkeersonge luk alhier heeft zondag het leven gekost aan mevr. Busink uit Dordrecht. Haar zestigjarige echtgenoot is met zeer ernstige verwondingen in een ziekenhuis in Breda opgenomen. Het ongeluk ge beurde toen zij samen op een bromfiets de verkeersweg overstaken. Zij werden door een personenauto geraakt. Mevr. Busink was op slag dood. WIJCHEN Zaterdag is het twee jarig dochtertje van de familie Coen- ders uit Woezik in Wqchen onder een bestelauto geraakt en zeer ernstig ge wond. Nog dezelfde avond is het kind in het ziekenhuis te Nijmegen over leden. ACHTERVELD De heer en mevr. Niemandsverdriet uit Soest zijn zater dag bij een verkeersongeluk in West- Duitsland om het leven gekomen. De auto van het echtpaar kwam op de snelweg bij Hannover frontaal in bot sing met een vrachtauto. KRUININGEN22 juli De zeven tienjarige leerling-duiker F. A. J. Mul ler uit Hoogvliet is zaterdagmiddag op tragische wijze bij de redding van een vierjarig jongetje verdronken. Het on geval gebeurde in de zgjp. vluchthaven van het kanaal door Zuid-Beveland to Hansweert. De leerling-duiker, die aan het werk was voor het bergingsbedrijf Van den Akker in Vlissingen, was, toen het jongetje in de haven viel, zelf juist uit het water gekomen en had zijn duikerhelm afgezet. Staande op de schuin-afiopende be schoeiing kon hij het jongetje nog net grijpen. Toen hij het op de kant zette gleed hij echter uit en viel achterover in het diepe water. Zijn duikerpak zon der helm liep snel vol water en trok hem naar de bodem van de haven. Algerije De Westduitse ambassa deur in' Algiers heeft vrijdag aan de regering tweeduizend naaimachines overgedragen, als geschenk van de Westduitse regering. (Rtr) (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. oen dr. L. Schneiderde nieuw "benoemde 37"jcrige 4 West-Duitslanil In Frankfort zijn donderdag vijf Marokkanen en een Al gerijn gearresteerd, die in het bezit waren van 13 kilo marihuana ter waar de van ongeveer 200.000 Duitse mark. Zij hadden de marihuana per auto naar Bonn vervoerd en daarna naar Frankfort, waar de politie de gehele bende heeft kunnen oprollen met de arrestatie van twee kopers. (AFP) directeur van de Stich ting Gelderland voor Maatschappelijk Werk, zijn rechten-studies aan de Katholie ke Universiteit in Nijmegen in 1952 had voltooid en bovendien twee jaar later ten overstaan van prof. Beaufort O. F. M. op een proefschrift over het vol kenrecht was gepromoveerd, verwachtte men algemeendat hij in buitenlandse dienst zou treden. Het lag ook in zijn voornemen, maar door omstan digheden is hij in het maat schappelijk werk terecht geko men. „Ik heb er geen spijl van, want het is zeer boeiend", zei hij ons, toen wij in zijn verruk kelijk te Driebergen gelegen woning werden ontvangen. Hoe zeer het onderwerp er zich voor leende, het werd geen zwaar wichtig gesprek. Het Bureau voor Studentenbetrekkingen in Nijmegen, waar dr. Schneider naar een geschikt baantje was komen informeren, had het verzoek gekrege eens uit te zien naar iemand, die als necommitteerde kon optreden voor het Landelijk Sociaal C lief Centrum in de commissie voor het maatschappelijk opbouwwerk in de probleemgebieden. Aanstonds werd toen aan de heer Schn^-^T 0 dacht. Zo heeft hij vier jaar lang - de commissie werd roen opgeheuen - een belangrijk aandeel kunnen leveren, m samenwerking met de gees telijkheid en organisaties ter plaatse, aan ,de ontwikke^ van die bieden vooral in Drente. Groningen, Friesland, maar ook in het zuiden Er heerste zoals men weet, in die streken een grote structurele werk loosheid, waarvoor de toenmalige minister v. d. Brink in zijn Industriali satie-nota de bijzondere aandacht vroea. Van meet of aan heeft men bij de voorgestelde maatregelen oog gehad voor de sociale aspecten By net Maatschappelijk opbouwwerk wordt zoveel mogelijk de bevolking zeij ngeschakeld, in overeenstemming met de idee van het Landelijk üociaai Charitatief Centrum, dat de mensen niet alleen individueel wil heipen, ïaar ook invloed uitoefenen op de samenleving Welnu, op dit terrein heeft dr. Schneider veel ervaring °VVedu tudie gemaakt van de zich hier voordoende problematiek. In woi we hij benoemd tot adjunct-directeur van het Landelijk Sociaal cnarua j Centrum, welke functie hij nog vervult om 1 septan ber zijn nieuw e imbt te aanvaarden. Hij kreeg toen met het algemeen beleid bem10e rad op als adviseur in verschillende commissies, o.a voor de on ingsgebieden in het bisdom Rotterdam en in de bisschoppenlijke ■ommissie (Haarlem) voor de ontwikkeling van de IJ mond, 'e sector van het Opbouwwerk behouden. Het reizen werd wat minder en zijn werk bond hem wat meer aan >uis. Slechts een of twee keer per week is zijn aanwezigheid op nireau in 's-Hertogenbosch gewenst. ,„L.m mnp. De nieuwe taak, waarvoor hij wel met zijn gezin mar Amtum moet verhuizen, lijkt hem bijzonder interessant omdat bij d p j bouworganen, zoals ook de Gelderse stichting in de mondeling genoemd wordt, het sociale onderzoek een steeds meer belangrijke plaats gaat nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 5