1 Oostenrijker SCHEIKL de sterkste op Duindigt met King's Decision Wegtitel betekent voor Peter Post erkenning als compleet renner Concurrenten gedwongen tot smadelijke aftocht Wielerkampioen op de weg YANKEE MAID TELT MEE IN MOSKOUSE DRAVERIJ Onblusbare Gerrit de Wit spot met alle amateurs PETER POST voor Ronsse zeker I Mady Koster geeft Belgen goed partij J b DEAD HEAT MET FRANSE 0CEANNE Van Dooyeweerd redt het niet Cornelisse voor tweede maal in sprint geklopt Damen, Zilverberg en Hugens zo goed als Ploeg amateurs is compleet Rentmeester verrast de kopgroep in Dinteloord Wielerploeg naar de Ronde van Canada SPORTFLITSEN MAANDAG 22 JULI 1963 PAGINA 7 PP lli lp I* li;:::.; Uitslagen (Van onze sportredacteur) ZANDVOORT 22 juli Peter Post heeft in zijn succesvolle wielerleven al heel wat keren een Nederlandse kampioenstrui mogen aantrekken. Het tricot van rood, wit en blauw dat hem gistermiddag op de pits van het Zandvoortse circuit is overhandigd, is hem echter het dierbaarst van alle onderscheidingen die hem tot nu toe ten deel zijn gevallen. Peter Post Nederlands kampioen op de weg; dat was de bekroning van de doorbraak. De erkenning, dat hu niet alleen groot en prlktisch onverslaanbaar is op in het harde gevecht op de weg behoort tot d®c^° „ezocht helden voor wie steeds weer nieuwe sup^txeven gorden gezc>cht was afgedwongen. En iedereen, die na de strijd oyer een ^s™ biina 190 kilometer gisteravond huiswaarts trok, erkende dan ook spontaan: in Peter Post hebben de Nederlandse wielerprofs een waardige kampioen. Eigen stijl Ballast geduld Buitenland Professionals ;s eïn 5S Amateurs hohl zullen Duitsland bij de strijd om Koplopers in gevaar Alkmaar Groningen Schuuring gevallen Theo Messidor laatste -j 1» O v. *•5. (Van onze paardesportmedewerker). Wassenaar, 22 juli De top-koers voor de volbloeds om de Grote Prijs van Den Haag, gedoteerd met een eerste en tweede winstsom van resp. 5000.en 1250.werd een overwinning voor de lastige King's De- cision, gereden door de Oostenrijkse jockey Scheikl. Escurial en Rex Mundi lagen lange tijd op kop, doch in het laatste rechte eind werden beiden, met uiterste inspanning, door King's Decision gepasseerd. In de drie andere rennen waren Paladijn, Mystic Boy en Lurano winnaars Voor de ver rassing zorgde ditmaal in de Hofwijckprijs Woelwater, die met neuslengte Ydéal Double voor bleef. Tien amatrices betwisten elkaar de derde rit om de Zilveren Orchidée, welke meetelt voor het kampioenschap der dames. Na een felle eindstrijd ging Zarolina G. in de mooie tijd van 1.23.3 als eerste over de eindstreep. Willibald 62 kg. 1.20. C. 4.50. Koppel 3.50; Fair Umber 53 kg. De Zilveren Orchidée III (Amatrices), 2000 m.: 10 deeln. 1. Zarolina G. (Mevr. M. J. Dooyeweerd-van Wijk) 1.23.7, 10.1, 2.50; Zombro 1.40. C. 4.30. Koppel 5.30; 3. Taky Erebus 1.80. Arentsburgprijs, 2000 m.: 11 deeln. 1. Zita H. (Haarselhorst Jr.) 1.24.6, 4.10, 2.60, 2. Yemen 3.-. C. 8.30. Koppel 8.60; 3. Zeta Belwin 3.80. Koppel-trio 1066.40. Prijs van Epsom II, ren 1800 m.: 11 deern. Lurano (v. d. Kraats) 55 kg. 1-54/7, 8.80, ..40' 2. Personality 52'2 kg. 8.30. C. 34.-. Koppel 23.30; 3. Crusader 54 kg. 2.90. Clingendaalprijs, 2000 m.: 11 deeln. 1. Vlie ger D. (de Vlieger) 1.24.6; 2. Xuthus T.. 3. Triton Erebus (uitgeschakeld Kan Pom B.;. Toto-omzet p.m. ƒ204.550.—. iiiniiniiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii'||i|||||||||||ll"l"ll"llllllllllllllllllll||,|||||lllllini1"11111111111111111111 \1 twee jaar had Peter Post zijn zinnen irezet op de nationale wegtitel en daarmee op n piaats in het gezelschap der uitverkorenen voor de strijd om het wereldkampioenschap. Het vorig jaar mislukte de opzet, hoewel hij zo wel in het voorseizoen als in de strijd om hel nationale tricot tot excellente prestaties was gekomen. Deze keer was er, ook voor het college van keu zeheren, geen ontkomen meer aan. Peter Post was niet alleen de nieuwe kampioen, maar ook de man die de strijd om de titel volledig had be heerst, die de strijd liet verlopen zo als hij het wenste. Men moet naast autoriteit vooral bijzonder veel klasse hebben om het in een gezelschap met o.a. Maliepaard, De R®o Rentmees ter De Haan, Piet van Est en Zdver- berg zo ver te brengen Peter Post hanteerde gisteren een meedogenloos wapen: felle strijd van de eerfte tot de laatste kilometer Hij deed het bijzonder effectief. Zo effec tief zelfs dat zij die toch tot de groten in de huidige vaderlandse (en ook in- ernationale) wielerwereld mogen wor den gereken dwerden gedwongen tot em smadelijke aftocht. Enkelen, zoals I>Trot Stolker en Enthoven zochten eigener beweging de kleedcabines op. Vde anderen werden door de wed strijdleiding huiswaarts gezonden, om dat zii relds ver voor de eindstreep in zicht was in een volkomen kansloze positie waren gemanoeuvreerd. Ook de manier waaropdeteslis- sing werd geforceerd was ^P^end voor de süjl, waarmee PetoJvOeSt;Conn currenten pleegt te ove demonstratie^ werd er gereden met een gemiddelde snelheid van bijna 43,5 kilimeter. De uitslag van de wedstrijd om het Nederlands kampioenschap voor professionals luidt: de haal gaat? Och men mi wat fptrtelen, •zich onnodig vg moeien en leest ze de b uur van de grote strijd aangebnr. ken. Zo niet Peter Post De geves tigde strategische opvattinne rend, maakte hij handig ge.k het feit dat nog voor het verstrijken van het eerste uur van de strijd vier overmoedigen aan de baal gaan en een kleine voorsprong hau den genomen. Die vier warenSchro der Van Kreuningen, Balvert en Groeneweg. Die vier wS^e^rueens jn eerste uur vijf, toen Jan g d zijn eentje van bet pel^on naar^e kop wipte. En toen kwam in actie. Handig slipte hi mee met een groepje, dat ook wel P tuur wilde gaan. me+een het de hoofdgroep nam bij met commando in handen en u_ ven toen, in sneltreinvaart P men, Huub Zilverberg, Leo Knop Leon Sebregts en R«n de ^?°naar der aanvoering van Peter Post het voorste gelid. Zo snel eb rompelend was alles m zijn werk g gaan, dat de onthutste TOryfeee de hoofdmacht elkaar eerst tijd moesten aankijken om tot ontdekking te komen dat hun plan nen ernstig werden doorkruist. Misschien was het, als onmiddellijk een tegenaanval was ingezet, nog niet te laat geweest voor hen die m net Peloton waren achtergebleven. Wel licht hadden zij de ballast van de „plakkers" die het tempo drukten nog Van zich kunnen afschudden als men gezamenlijk in aotie was gekomen. De heren wachtten echter op elkaar. W zou het initiatief nemen? Ja, toen was het te laat. Want Peter Post had m het voorste gelid bepaald met stil ge zeten. Superieur rijdend, hele stukken zelfs met de handen losjes op het stuur, joeg hij de een na de ander van zijn tien metgezellen naar de kop van de groep. Het tempo moest en zou heel hoog blijven. Velen was de vaart die PoSt in de kopgroep wenste en die hij zelf ook herhaaldelijk aan gaf, te machtig. Het kwam er al spoe dig op neer, dat voornamellijk Post, Damen, Zilverberg en Hngens verant woordelijk waren voor het welslagen van de vlucht. Zij deden dat met zo veel overtuiging dat het peloton gee- kans ^neer kreeg zich te herstellen en dat ook de enkelingen, die uit d'e hoofd macht waren getrokken (Kersten, Van de Klundert en De Haan) een zekere ondergang tegemoet gingen. Intussen wees de chronometer aan hoe hard Peter Post de zweep over de kop groep had gelegd. De eerste drie uur De gevolgen voor de achterblijvers waren desastreus. Terwijl er nog een kleine zestig kilometer moest worden gereden, werden zij gedwongen het strijdperk te verlaten. De kopgroep hac- hen ingehaald. Eerst toen liet Pe ter Post de teugels wat vieren en mocht het tempo wat verslappen^ Pe ter Post was ïh gedachten al bezig met de volgende, de beslissende fase van de strijd. Hij zocht in het 4,2 kilome ter lange parcours dè' plekjes op waar hij kon uithalen voor de demarrage, die hem een ongehinderde rush naar de eindstreep zou opleveren. Peter Post had het spoedig gevonden. Tel kens als hij op de korte klim naar de Hunzerag even aanzette, sloeg hij een gat van enkele meters. Nu was het nog slechts een kwestie van wachten op het juiste ogenblik. Peter Post koos de voorlaatste ronde. Hij bereidde zijn sprong coor met enkele demarrages bedoeld om mogelijke concurrenten ex tra af te matten. Toen kwam de be slissende sprong. Alleen Dick Groene weg slaagde er in zich vast te klam pen aan het wiel van de meester. Pe ter Post keek wat verstoord om, zag echter dat Groeneweg de macht niet meer had om zelf nog enig initiatief te nemen en besloot toen deze ballast in zijn kielzog te dulden. Een halve minuut nog liep hij in de laatste ronde uit en slechts door ten aanzien van Groeneweg wat al te overmoedig te zijn, riskeerde hij in de laatste tien meter nog het verspelen van de kam pioenstrui. Groeneweg kwam echter niet verder dan het achterwiel van Post's stalen karos. DINTELOORD, 22 juli Piet Rent meester won zaterdag voor 7000 toe schouwers een wielerwedstrijd voor profs over 120 km. Direct na de start namen Van der Ven, Linders en Bie- mans een voorsprong. Zij werden na tachtig kilometer ingelopen door Piet van Est, Van der Klundert en Rent meester. Deze laatste demarreerde tien kilometer voor de finish en finishte met een voorsprong van twintig se conden. De uitslag was: 1. Rentmeester (Goes) de 120 im in 3.04.24; 2. Bie- mans (Ulvenhout) op 20 sec.; 3. Van der Klundert (Hogerheide) z.t.; 4. Van der Ven (Vlijmen) z.t.; 5. Piet van Est (Fijnaart) zt. ZOLDER. Rik van Looy werd gisteren de Belgische kampioen op op de weg de weg by de profs (266 km in pioen op de weg bij de profs (286 km in ion fifls v-m 7 uur 9 min.). Hij werd op twee lengten 1. Peter Post (Amstelveen) 188.685 Km gevoigd door Proost. Aerenhouts werd (45 ronden) in 4.26.36. 2. Groeneweg derde, Planckaert vierde. (Numansdorp) z.t. 3. Van Kreuningen ESTELLA. De Spaanse prof. titel op 4 27 (11 4 De .Tone (Amster- de weg werd gewonnen door Perez (Utrecht) 4.27.01. 4. De Jong (Ams Frances (247 km in 7 uur 24 min.). dam) 4.27.20. 5. Knops (Spekholzerheide) pacbeco werd tweede, Manzaneque z.t. 6. Damen (Helmond) z.t. 7. Schroe- derde. der (Koningsbosch) z.t. 8. Hugens (Am- GENèVE. Moresi werd gisteren de stenrade) z.t. 9. Balvert (Amsterdam) z.t Zwitserse P^ampioen ^d, weg. 10. Zilverberg (Goirle) z.t. 11. Sebregis ^^sprint werd Maurer tweede. Hauser (Nijlen) z.t. werd derde. Alle overige eestarte renners hebben BIELEFELD. De 22-jarige Renz wercl opgegeven of zijn uit de strijd genomen Duit?,nk^^10|il xde w^lfiiohl^werd omdat zij een ronde achter waren ge- uur 38 min. 31 sec.). Wolfshohl we raakt tweede. Altig, Bugdahl, Junkermann, Olden- a burg, Pusschel, Renz, Tueller en Wolfs- het wereldkampioenschap vertegenwoor- digen. De uitslag bij de amateurs luidt: SAMERRE. Vallee werd Frans kam- 1. Gerrit de Wit (Dubbeldam) 176,106 pioen der onafhankelijken op de weg. km in 4.08.05 2. Cornelisse (Amsterdam) zimmermann, de winnaar van de Ronde z.t. 3. Van der Kloot (Zundert) z.t. 4. van de toekomst, werd derde. Vallee Pieterse (Oude Tonge) z.t. 4. Van Espen legde de 186,9 km af in 4 uur 56 nun. 5 (Arnhem) 4.09.15. 6. Zoet (Sassenheim) sec. z.t. 7. Coen Visser (Santpoort) z.t. 8. LUXEMBURG. Slechts twee(renners Drop (Vlaardingen) z.t. 9. Buuts (Kei- streden om het Luxemburgse kampioen donk) z.t. 10. Peters (Heemstede) z.t. 11. schap op de weg voor profs; Gillen en De Jager (Den Haag) z.t. 12. Wouters Thull. Deze laatste won, nadat Gillen (Baarle Hertog) z.t. 13. Van Ginneken toen hij een voorsprong van 27 seconden ('t Schijf) z.t. 14. Wim van Smirren (Am- had een lekke band kreeg. Beiden wor- sterdam) 4.11.54. 15. Hendriks (De Wijk) den afgevaardigd naar de wereldkam- z t pioenschappen op de weg... Peter Post was in de wedstrijden om het kampioenschap op de weg voor professionals de grote man. Van start af aan legde hij de anderen zijn wil op. Hij schrok er dan ook niet voor terug, toen hij eenmaal in de kopgroep zat, het tempo nog wat op ae voeren (foto links). Zo machtig was hij, dat hij in de laatste ronden nog alleen weg kon springen. Echter, Dick Groeneweg pak te op tijd zijn wiel en hoewel hij niet bij machte was de kop te nemen, toen het op een eindsprint aan kwam, had Post in hem nog een gevaarlijke con current. De Amstelvener wist er echter wel raad mee (foto midden). De lauweren waren voor de sterke kam pioen Post. Eindelijk Zorgvlietprijs, 2000 m.11 deeln. 1. Bonny Julia (S. v. Dooyeweerd) 1.32.7, 9.80, 1.90; 2. Baron Harvester G. 1.30. C. 3.60. Koppel 5.10; 3. Baronesse Hollo V.S. 130. Prijs van Maisons Lafitte, ren 1000 m. 3 deeln. 1. Paladijn (Kammerzelt) 1.02.-, 1.70; 2. Aquilon 48 kg. C. 3.60. Koppel 5.-; 3. Toumando 52 kg. Backershagenprijs, 2020 m.: 16 deeln. 1. Benny Parisien (Lefèvre) 1.26.7, 6.60, 2.70; 2. Alida W. 5.20. C. 11.90. Koppel 14.-; 3. Be Happy 2.90. Grote Prijs van Den Haag, ren 2100 m.: 11 deeln 1. King's Decision (Scheikl) 59 kg. 2 13 - 2 40 1.60; 2. Rex Mundi 58 kg. 1.70. C. 4.30. Koppel 2.60; 3. Escurial 54 kg. 2.-; 4. Defendeur 63 kg. Trio-koppel 82 60 Hofwijckprijs, 2500 m.: 12 deeln. 1 Woud snip S (Harmsen) 1.25.4, 11.80, 2.40; 2 Ydeal Double 2.70. C. 6.50. Koppel 32.30; 3. Zanto 2.-. Prijs van Epsom I, ren 1800 m.: 6 deeln. 1. Mystic Boy (Bier) 54 kg. 1.51.8, 4.30, 1.30; MOSKOU, 22 juli De Nederlandse harddravers, die gistermiddag op de Moskouse renbaan hebben deelgeno men aan de Prijs van de Vrede, zijn in een sterk internationaal veld goed voor de dag gekomen. De zesjarige Merrie Yankee Maid heeft zelfs in de drie heats over 1600 meter kansen ge had op de eindzege. In de eerste heat veroverde Yankee Maid direct de lei ding gevolgd door de Franse Merrie Oceanne. Tabor en YYV die minder snel gestart waren lagen in de eerste bocht op de zevende en negende plaats. In het laatste rechte eind liep Yankee Maid zelfs nog van het veld weg. Oceanne, die haar steeds gevolgd had, zette toen de slotaanval in. Honderd vijftig meter lang vochten beide paar den zij aan zij. Gelijk kwamen zij door de finish. De finishfoto besliste: Dead- (Van onze speciale verslaggever) ZANDVOORT, 22 juli Gerrit de Wit kon geen woord meer uitbrengen. Wankelend viel hij in het gras. Als verdoofd bleef hij zitten. Maar niet voor lang. Plotseling sprong hij weer op zjjn fiets. Hij moest naar de pits, naar het ere-schavot. De felicitaties, de schouderklopjes van de enthousiast toegstroomde supporters, zij lie ten hem koud. Daar bovenop de pits van het Zandvoortse curcuit wachtten hem de huldiging, de bloemen, de rood- wit-blauwe trui en het Wilhelmus. Al les ter ere van hem, de nieuwe ama- teurkampioen van Nederland op de weg. Dat hij hij begeerd. Daarvoor had hij met alle krachten waarover hij op deze zonnige zaterdagmiddag kon beschikken gereden, neen gebeuld. Hij had gevochten tegen de forse zeewind, tegen die venijnige bult op het par cours, de Hunzerag en tegen al die verrassende démarrages van de grote favorieten. Neen, een grote favoriet, dat hadden zij die het weten konden hem niet genoemd, maar hij werd wel een groot kampioen. Een kampioen die uit een verforen positie, met een onweerstaanbare achtervolgingssolo de (IIIIIMIUIIIinillllllllllllllllllllllMIII|IIIIIIII!lllllllll|IIIIIIIIIII|l|I||||||||||||||ll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||l|||lllllllllllllll (Vain onze sportredacteur) ZANDVOORT, 22 juli Peter Post is momenteel de enige Nederlandse pro fessional, die zeker is van uitzending naar de strijd om het wereldkampioen schap wielrennen op de weg, die zondag 11 augustus a.s. in de Belgische plaats Rousse wordt gehouden. Met Post zijn elf renners geselecteerd, van wie er over ongeveer veertien dagen nog zeven wor den aangewezen om de ploeg te com pleteren. De elf zijn: Rentmeester, Da men, Geldermans, De Roo, Zilverberg, Enthoven, De Haan, Piet van Est, Bie- mans, Hugens, Jan Janssen. Er is bjj de samenstelling van dit 12-tal één verrassing. Bas Maliepaard, - - ,T T,= aanvankelijk reeds aangewezen voor de worden ingenomen door Van der Kloot titelstrijd hij is evenals Post, Rent meester, Geldermans en De Roo voor een bespreking op het bureau van de KNWU geweest heeft plaats moeten maken voor Damen. Wij hebben trou wens goede redenen om aan te nemen, dat behalve Peter Post ook Damen, Zil verberg en Hugens goeddeels zeker zjjn van een plaats in de ploeg. Voor de wegwedstrijd der amateurs die zaterdag 10 augustus wordt gereden, zijn aangewezen; Jan Pieterse, Arie den Hartog, Leo van Dongen, Gerrit de Wit, Henk Cornelisse en Gerben Karstens. Als Karstens niet mag starten wordt hij vervangen door Bart Zoet. Zoet is in eerste instantie aangewezen voor de tijdraee, die donderdag 8 augus tus in Herenthals wordt gehouden. Deze ploeg bestaat voorts uit Cor Schuuring Martin van Ginneken en Piet Coore- mans. Als Zoet in de individuele wed strijd rjjdt zal zijn plaats in de tijdrit drie grote kanshebbers-van-het-laatste uur, Cornelisse, Pieterse en Van der Kloot, niet alleen inhaalde, maar in de sprint ook voorbij flitste. Met een voor onmogelijk gehouden krachtsexplosie liet hy de drie op„ het laatste rechte stuk verrassend zijn wiel zien. De Wit had toegeslagen juist toen de strijd beslist scheen. Immers na de enerverende schermutselingen van ronde op ronde waren het een tiental ronden voor het einde Jan Pieterse, de winnaar van de Ronde van Oosten rijk, de van strijdlust blakende Henk Cornelisse en de altijd gevaarlijke Jacques van der Kloot die met rui me voorsprong voor de tribunes langs kwamen. De Amsterdammers gingen zich ai te buiten aan jubelen de prognoses. Cornelisse beschikte immers over de meest geslepen eind sprint van de drie. Anderen op de tri bunes of de duinen van het circuit wachtten nerveus op een démarrage van de bison-sterke Pieters. Wie let te er op De Wit, die zelfs nog achter de kopgroep met Drop, Van Don gen en De Jager uit het peloton ont snapt in een „nutteloze" jacht zo veel kostbare energie verspeelde. De Wit moest zich niet zo druk maken. Hij was toch reeds zeker van een plaats in de ploeg voor de tijdrit op de weg tijdens de strijd om het we reldkampioenschap. Toen hij, en hij al leen, zijn drie collega's bij de grote kopgroep had gebracht, kon er nau welijks een applausje af. Toen hij nauwelijks „bij", brutaal doorging haalde men de schouders op. Wilde hij die drie inhalen. Er restten nog slechts enkele ronden. De achterstand was meer dan een halve minuut. Dat op z'n eentje overbruggen? Onmoge lijk! Bij de volgende doorkomst praatte iedereen al anders. Niet voor niets waagde Jan Pieterse enige sprongetjes en keek Jacques van der Kloot om de haverklap nerveus achterom. Niet voor niets ook stampte de eerzuchtige Cor nelisse woest op zijn pedalen, telkens wanneer hij „kop" overnam. „Het mocht niet, het mocht niet, hij zou win nen." Het vorig jaar had Schuuring hem de titel al voor de neus wegge kaapt. Dat zou nu niet gebeuren. Hij had de hele week nauwelijks geslapen. Hij had geen stratenmaker meer wil len zijn, omdat in het zand zijn knieën te vochtig werden en het gebogen werk zijn rug te zeer vermoeide. Hij was om deze kampioensstryd te kunnen winnen betonvlechter geworden en zou nu die electricien uit Dubbeldam hem dwars gaan zitten. Juist nu hij met twee „ide ale" makkers was weggevlucht. Neen, en weer verhoogde hij, Cornelisse, die zijn krachten zou moeten kunnen sparen voor de eindsprint, het tempo. Het hielp allemaal niets. De chrono meters logen er niet om. De Wit kwam meter voor meter dichterbij. Met nog vier ronden te rijden was zijn achter stand dertig seconden, een ronde later vijfentwintig, de volgende nog vijftien en met nog één ronde te rjjden acht. De toeschouwers roken de sensatie. Daar verscheen op de top van de Hunzerag de motorordonnance en daar ook de oranje-trui van Cornelisse, het rood van Pieterse en Van der Kloot en ja, het wit van De Wit. Volkomen te recht speelde de held van Zandvoort heat. De kilometertijd bedroeg 1.19.1 In de tweede heat nam het Russische paard Zotsjny de leiding met Oceanne op de tweede en Yankee Maid op de derde plaats. Oceanne nam al vlug de kop over, maar tenslotte toch nog de grootste moeite met de Rus Legion Zaotski werd derde en het Nederland se paard Tabor vierde. Yankee Maid en YYV eindigde in het als een com pacte massa door de finish kamende veld als achtste en negende. De kilo metertijd voor de winnaar was 1.18.6 De favoriet in de derde heat was weer de sterke Oceanne, maar dit keer wa ren het de Nederlandse paarden Yan kee Maid en YYV die voor een be dreiging zorgden. Tot op de helft van het parkoers lagen zij zelfs voorop, Maar toen moesten zij Oceanne laten gaan. YYV en Yankee Maid werden tenslotte vierde en vijfde. Kilometertijd van Oceapne 1,19.0. Na optelling' van dè fótaalöj^en kwam Oceanne op de èlërisfe plaats in het eindklassement mét 4.12.5 tweede werd de Rus Legion met 4.13.1, derde Zaotski met 4.13.6, vier de Yankee Maid met 4.14.2 en vijfde Tabor met 4.15.0. In de prijs van Moskou over 2100 meter heeft Xave- ro met Jan van Dooyweerd lange tijd fel partij gegeven. Winnaar werd de ALKMAAR. De uitslagen van de zaterdag te Alkmaar gehouden drave rijen luiden: Beemster prijs (2040 m): 1. Abdul Scotch A. G. Heskes) 3.03.8, 1.31.9; 2. A-ga Kahn; 3. Benno Signal. Tot. 2,80, pl. 1,20, 1,30, 1,20. 6.20, cov. 3,50. Purmer-prijs (2040 m) le serie: 1. Xanno B Hannover (C. J. Blokdijk), 2.56.8, 1.25.8; 2. Aarion Ethel; 3. Aleid Williams. Tot. 8,80, pl. 1.70, 2.10, 1.40, gek. 29.70, cov. 5.20. 2de serie: 1. IJsel- stein Belwin (S. Bos), 2.58,9, 1.27.; 2. Zampa; 3. Xenogtaaf. Tot. 3,90, pl. 2.- 2.- gek. 9.30, cov 4,10. Finale: 1. Zilla, (Th. H. Kooyman) tijd 2.58.7, 1.27.6; 2. Zampa; 3. Xenograaf. Tot. 6,40, pl. 4- 3,90, gek. 28.50, cov. 5,50. Toekomstbeker 2-prijs (2040 m. voor amateurrijders): 1. Boyke Dear, (J. Vrees), 3.00.7, km. tijd 1.29.5; 2. Ber tha Again L; 3. Adios K. Tot. 3.- pL 1,70, 2,30, gek. 6.30, cov. 5.40. Wormcr-prijs (2040 m.): 1. Wiebeline Wip, (Ir. J. Oosting) 2.53-4, 1.25.-; 2. Vrolijke Frans; 3. Umber. Tot. 3,60, pl. 2,20, 3.- gek. 12.60, cov. 4,80. Totalisa- tor omzet 61.437.50. het „zwaan-kleef-aan". De andere drie keken getergd achterom. Uitdagend zochten zij hun posities voor de sprint. Pieterse voorop, Cornelisse in tweede positie, aan de staart De Wit. Nog was Cornelisse de favoriet. Maar in de Tar- zan bocht gebeurde het. De Wit krom de er opnieuw de rug. Roets en weg was hjj. De wild slingerende Cornelis se reageerde het eerste. Maar rechts of links, hij kwam hem niet voorbij. Wat een macht, wat een moed, wat een renner. De aanwezige „Hoekse" ren ners, met coach Wout Verhoeven in hun midden, maakten een vreugde sprong. De Wit, hun clubgenoot, hun trainingspartner na de werkuren op de dijken van de Hoeksche Waard, was kampioen van Nederland. De Wit was onbetwist cte sterkste gebleken van de bijna driehonderd ren ners die ruim vier uur tevoren van start waren gegaan. Van die wieier- horde bleven er tenslotte ruim vijftig over. Daaronder waren niet coryfeeën als Cor Schuuring en Arie den Hartog. Cor Schuuring, die ondanks zjjn buik griep zijn titel had willen verdedigen, werd een gedesillusioneerd slachtoffer van een massale valpartij in de eerste de beste ronde. Al liet het zich aan vankelijk ernstiger aanzien, na het on derzoek door de voorzitter v. d. KNWU, dr. Van Dijk, mocht hy in de schaduw het strydverloop verder vanaf de tribu ne volgen. Een strydverloop, dat na enige démarrages van Cornelisse en een solo-vlucht De Wit (die had al een waarschuwing moeten zijn) door een uitlooppogin-g van Visser, Van Smir ren, Pieterse en Smit in de beslissende fase kwam. Cornelisse kwam er even later in zyn eentje bp en even later sprongen ook Timmer, Peters, Wouters, Van der Kloot, Boog, Van Ginneken en Zoet. Toen het Arie den Hartog enkele kilometers verder niet lukte stapte Iqj laconiek van de fiets. Maar toen De Wit met wie hij het ook al een keer ge- robeerd had het wel klaar speelde had Rus'sische draver Villa, die vorig jaar in ons land aan de start kwam WESTBURY Het Nederlandse paard Theo Messidor is zevende en laatste geworden in de Roosevelt Inter national. De favoriete Amerikaanse draver Su Mac Lad werd zaterdag avond winnaar van deze draverij over 2100 meter, na een felle strüd met het Franse paard Martini II. Su Mac Lad eindigde in de byzonder snelle tyd van 2 min. 32,6 sec. De Amerikaanse dra ver boekte zqn 62e zege in 116 starts en bracht dank zq de 25.000 dollar die de eerste prijs opleverde zqn ge wonnen prijzen geld op 687.549 dollar, zo'n 2,6 miljoen gulden. Het paard had een halve lengte voor sprong op Martini, die weer 714 lengte voorlag op de Canadese draver Til Silk. AMSTERDAM, 22 juli. Aan de Ronde van Canada, die begin augus tus wordt gereden, zal een Nederland se ploeg deelnemen, bestaande uit Vis ser (Santpoort), Van Espen (Arnhem), Van Kreuningen (Utrecht) en Haest (Rijsbergen). De ploeg staat onder lei ding van de heer Koopmans. Dumont heeft te Sancerre de Franse amateur wegtitel behaald. Bij atletiekwedstrijden in Beyervnjk heeft Marja Thomas van DEM bet hoogspringen gewonnen met een sprong van 1.65 meter. Ellen Ort won het ver springen met 5.92 meter. Een Zweeds bemanningslid van de zpeilboot „Majne" is tijdens zeilwed strijden over boord geslagen en ver dronken. GRONINGEN Ju ju-prijs (1940 m.): 1. Astor W (J. Wagenaar jr.) tqd 2-57.8, km. tijd 1.31.6; 2. Arnold P; 3. Accarello V Tot. 1,90, pl. 1,30, 1,80, 1,40, gek. 7,20, cov. 5,60. Grote jubileum 1-prijs (1800 m.) le afd.: l.XB 2 (P. Dj. Bolt), 2.29.5, 1.23.1, 2. Zefa; 3. Zilverreiger S. Tot. 3,10, pl. 180, 1,80, 1,80, 2.-, gek. 4,90- cov. 4.-. 2de afd.: 1. IJloper (P. M. Smit), 2,30, 23 3. 2. Zombro Pluto, 3. X Hanover. Tot- 2,10, pl. 1.20, 1.40, 1.20, gek. 8,50, cov. 5,10. Grote Jubileumprijs 2 (1800 m.): 1. Vitalis (J. Wagenaar jr.) tijd 2.29.8, 1.22.3; 2. Wanita van Barke; 3. Yewel Boy. Tot. 4,70, pl. 1,30, 1.70, 1,20, gek. 8.60 trio: 114.20, cov. 5,20- Gregor M (H. Maring) 2. 56,5, 1.29.1; Rentinus prijs (1940 m.): 1. Bonny Gregor M (H. Maring) 2.56,5, 1.29.1,2 2 Brian Hanover; 3- Brinda Dunst. Tot. 2,90, pl. 1,60, 5,60, gek. 28.80, cov. 11.80. Sammy Mars-prijs (1300 m.): 1. Char mante Batavus (P. E- Bron) 2.05.5, 1.36,5; 2. Ciska G; 3. Alkestis van E. Tot. 15,20, pl. 1,50, 1,80, 1,60, gek. 26.10, cov. 5,80. Amateur kampioenschap (2300 m.): 1. Buziau Norton (R. Rosma) 3.25.1, 1.30.-.; 2. Yvonne Magowan; 3. Arjolus. Tot. 2,10, pl. 1.10, 1,30, 1.20, gek. 3 90, trio; 24.80, cov. 4,60. Tarantella-prqs (2300 m.): 1. Zano- tana (A. Rozema) 3.17.8, 1,26.-.; 2, Youki Axkit,; 3. Auerhen S. Tot. 4,60, pl. 1.50, 1,60, 1.70, gek. 6.50, cov. 6.-. Finale grote jubileum Prijs (1900 m.): 1. IJslopper, (P. M. Smit) 2.37.7, 1.23.-; 2. Vauban B; 3. X Hanover. Tot. 2,70, pl. 1,60, 3.40, 2-40, gek. 9.30. cov. 12,60. To- talisator omzet 101.156.50. hy er graag by willen zyn. De eindsprint van de amateurs, van Gerrit de Wit (links) vooral, die in de laatste ronde het groepje van drie had weten in te halen. Cornelisse (tweede van links) deed nog wat hij kon, maar voor de tweede achtereenvolgende keer moest hij met de tweede plaats genoe gen nemen. Van der Kloot en Pieterse (uiterst rechts) werden derde en vierde. Mady Koster met „Axel" tijdens de barrage. DEN HAAG, 22 juli De Belgische ruiter-equipe heeft in het springcon cours tijdens het Internationaal Con cours Hippique van de Zuidhollandsche Jachtvereniging met voortreffelijke prestaties haar meerderheid over de Nederlandse ploeg gedemonstreerd. Drie van de zes Belgische ruiters gin gen tweemaal foutloos over het par cours, drie anderen misten ieder slechts eenmaal een hindernis. De foutlozen waren Vercoutere, Charon en de jeugdi ge amazone Meriamme Thiry. Van de Nederlanders kwamen Mady Koster en Maathuis tweemaal foutloos rond. Zij werden tweede en vierde. De rest van de Nederlandse equipe liet nogal wat steken vallen. De Belgische Thiry sprak ook een woordje mee in het juniores-nummer. Zy nam er de vyfde plaats in en trok door haar ryden byzoodere aandacht. Ook hierin behaalde België de zege. De Nederlanders stelden sterk teleur. Van de Weghe, die met Oandin ae eersite Belgische' junior werd, was niet alleen snel, maar ook foutloos. De Ne derlandse mej. Ernst reed niet Blacky ook foutloos, maar kwam in haar tyd iets tekort. Het aflossings-sprmgcon- cours werd een geheel Nederlandse aangelegenheid. In de dressuurproef -M-, waarmee in de vroege zaterdagochtend was ge start, toonden Tiny en Anny van Doorne slechts weinig verschil met de winnares, mevr. Schram-van Kalmthout, die met Gingerbread fraai werk verrichtte. Mady Koster toonde in het springconcours M-A- met Axel en X Bascom haar kunnen. Zy veroverde de eerste twee plaatsen. Slechts Tineke Zwolsman kon haar enigszins benaderen met een derde plaats met Misty E en een achtste en negende plaats met Kainouen en Medrano.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 7