Qan de militaire nadelen Stafchefs van Y.S. akkoord met de f,Time' beschrijft enorme omvang atoomarsenaal 2.-VIETNAM 13 studenten dreigen met zelfmoord gaan kernstop Radio Vaticana weer gestoord Milde sjeik Broodprijs één cent omhoog Koningin stelt landgoed Ruygenhoek beschikbaar voor vakantie personeel INDONESISCHE RECEPTIE OP OUD-WASSENAAR Khroesjtsjev voor twee volle weken naar Joegoslavië Tito naar VN, wil gesprek met Kennedy ADENAUER OP VAKANTIE 1 Van Rotterdam - in zes en halve dag - naar New York Wekelijkse vrachtdienst van United States Lines POLITIEKE VOORDELEN GROTER Man (24) brengt een oom (54) om het leven In Oost Europa CHINA Minister wil niet verder gaan weei NIEUWE DAF 125 KM/UUR Begin septe bij dealers I lot Protestmars negers op 28 augustus Veranderlijk Aan zee dINSDAC 20 AUGUSTUS 1963 12 pagina's 54ste JAARGANG No. 15524 Washington, 20 aug. (Rtr.) >.Aan het gedeeltelijke kern- kopverdrag zijn voor de Vérenig- Staten militaire nadelen ver bonden, maar de politieke voor molen zijn groter, vooropgesteld jyt het nemen van ondergrondse Remproeven wordt voortgezet en oat er andere waarborgen ko eren". Dit zei de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, gene raal Curtis Lemay, gisteren tij dens een „hearing" van de com missie voor buitenlandse betrek- wilgen van de Senaat in verband 1T1et de ratificatie van het ver lag. Generaal Lemay zei dat de herenigde Staten de Russen vóór Rijn op het gebied van de kern bewapening, „maar niet erg veel". Enorm arsenaal BOEDDHISTISCHE LAUDEN VAN ZUID OOST AZIE sTh S Ter gelegenheid van de viering van de Indonesische onafhanke lijkheidsdag was er gisteravond op het kasteel Oud Wassenaar een receptie, waar de Indonesi sche zaakgelastigde in ons land, dr. Mohammed Sjarif, als gast heer optrad. Op de foto: premier Marijnen brengt een toast uit. Bondskanselier Konrad Adenauer, die eindelijk alle misère rond de ondertekening van het kernstopakkoord achter de rug heeft, is onmiddellijk met vakantie gegaan. Gisteren kwam hij aan in Cadenabbiawaar hij een villa heeft. HET NIEUWE DAGBLAD Uitgave van De Maasbode N.V., directeur J. Kuijpers; directeur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algemeen redacteur H. Paalvast. Kantoren: Rotterdam: Kortenaerstraat 1, tel. 135270, postbus 723, giro 590948; Gouda: Lange Tiendeweg 23, tel. 3600, giro 590947; Delft: Oude Delft 97, tel. 23441 en 23792, giro 590944; Schiedam: Dam 18, tel. 66152, giro 590943; Vlaardingen: Oosterstraat 14 B, tel. 2539; Dordrecht: Wijnstraat 147, tel. 6121, giro 590946. Abonnementsprijs: f8,25 per kwartaal, ƒ2,80 per maand en ƒ0,65 per week. Op dp bijeenkomst waren ook de "jatehefs van de overige onderdelen an de strijdkrachten aanwezig: gene- y\al Earle Wheeler van het leger, ad- m'raal David Shoup van de marine j*" admiraal David McDonald van de jfariniers. Ook zij verklaarden zich 'oor het verdrag, mits de ondergrond- St> Proeven worden voortgezet. Generaal Lemay zei „niet erg ge lukkig" te zijn met het kernproef- Programma, dat de Verenigde Sta ten de laatste jaren hebben uitge roerd. Hij had liever gezien dat er méér proeven waren genomen. Hij 2ei dat de Verenigde Staten er ove rigens „tamelijk zeker" van kunnen Zijn, dat de Amerikaanse raketbases oen kernbomaanval kunnen door staan en daarna kunnen terugslaan. u Sen afwijkende mening werd ken- "aar gemaakt door het hoofd van het •"herikaanse Strategische Lucht- £°rnmando (SAC), generaal Thomas Power, die zei dat hij tégen ratifi catie van het verdrag was. Hij sprak 'n een besloten zitting, maar zijn woor den werden door de voorzitter, sena- '0r John Stennis, later geciteerd. Ge maal Power sprak als zijn oordeel J Saigon, 20 aug. (AFP, Reuter) ,n de Zuidvielnamese stad Hué hebben ertien boeddhistische studenten zich hlwiilig aangemeld om zelfmoord te c'egen uit protest tegen wat zij noemen discriminatie op religieus gebied Boeddhistische lei- at nieuwe gehouden zelfmoorden zullen wor- ,°or de regering. «*s hebben gewaarschuwd dat nieuwe rj'hionstraties zullen worden ,i n°g méér "■'i gepleegd. In een brief aan de gouverneur van de '}y teruggave geëist van het lijk van een '"Jarige boeddhistische non, die vorige i®ek zelfmoord pleegde door zich in and te steken. .Jn Hué was het gisteren rustig, y-heen voor het huis van de nieuwbe noemde rector van de universiteit, fan Huu The, hielden studenten een ehionstratie die ordelijk verliep, e rii studenten hebben besloten de o'jeges niet meer te volgen zolang de j,terdag ontslagen rector, pater Van r\ an, niet in zijn functie is hersteld. studenten wensen ook dat eerst een aanvaardbare oplossing voor het gods- 'enstgeschil wordt gevonden. Provincie hebben boeddhistenleiders uit dat het verdrag de belangen van de Verenigde Staten niet dient, omdat de Verenigde Staten na ratificatie van het verdrag „de huidige onbetwiste su perioriteit" op het gebied van kernwa pens niet zuilen kunnen handhaven. PARIJS, (AFP) Het Amerikaan se atoomarsenaal is zo omvangrijk, dat de Verenigde Staten „het machtig ste land in de menselijke geschiede nis" genoemd kunnen worden, zo schrijft het weekblad Time in het num mer van 23 augustus, dat gisteren reeds is verschenen. Volgens Time beschikken de Ver enigde Staten momenteel over 126 Atlas-raketten met atoomkoppen van vijf megaton, 68 intercontinentale Ti taan-raketten met atoomkoppen van tien megaton en 150 Minuteman-ra- ketter, met atoomkoppen van acht honderd kiloton. Honderd van deze laatste zijn het laatste halfjaar op gesteld en binnen twee jaar volgen er nog eens achthonderd. Voorts zijn er 144 Polaris-raketten met atoom koppen van achthonderd kiloton, on dergebracht in negen duikboten, en vierhonderd Hound Dog-raketten, die uit de lucht kunnen worden afgescho ten, met koppen van één megaton. Bovendien beschikt de Amerikaanse Strategische Luchtmacht over twee duizend bommen van tien megaton, die over 720 B-47 bommenwerpers en tachtig supersonische B-58 straal jagers zijn verdeeld. Het machtigste wapen is de bom van 24 megaton, waarvoor 630 B-52 vlieg tuigen van de Strategische Luchtmacht ter beschikking staan. „Wanneer de ze bom op een grote stad wordt ge worpen ontstaat een vuurbol van 6,5 kilometer doorsnee, ontstaan branden tot op 65 kilometer afstand, wordt een krater van 1600 meter doorsnee en eni ge honderden voeten diepte geslagen, en vormt zich een geweldige wolk met gevaarlijke radioactieve stoffen, die veertig kilometer hoog reikt. De as- deeltjes, die hieruit neervallen, kun nen mensen tot ,op 560 kilometer af stand van het middelpunt van de ont ploffing doden. De Verenigde Staten bezitten ongeveer zestienhonderd bom men van dit soort". KAMPEN, 20 aug. Na een heftige, plotseling opgekomen ruzie in een wo ning aan de Groen van Prinstererstr. alhier heeft vannacht een 24-jarige jon geman zijn huisgenoot en oom de 54- jarige D. Kanis, van het leven beroofd door het slachtoffer met een schaar zwa re hoofdwonden toe te brengen. De politie trof de heer Kanis zwaar gewond aan op de vloer van de huis kamer. Een kwartier na aankomst van de politie en een huisarts overleed het slachtoffer. De dader was de binnenstad inge vlucht. Daar werd hij later bij een cafe taria gearresteerd. Hij werd overge bracht naar het politiebureau. Reeds geruime tijd heerste er een gespannen sfeer tussen dader en slacht offer. Eerstgenoemde is licht geestelijk gestoord en heeft af en toe last van plotseling opkomende woede-aanvallen. Het slachtoffer is een minder-valide los-arbeider. Hij was werkzaam op een beschutte werkplaats iu zijn woonplaats. Hij was ongehuwd en woonde bij zijn gehuwde zuster in. De dader, een zoon van deze zuster, een neef van het slacht offer dus, is fabrieksarbeider. Reeds tweemaal werd hij in een psychiatri sche inrichting verpleegd. ROME, 20 aug. (KNP) Sinds eni ge tijd zijn de stoorzenders, die de uit zendingen van Radio Vaticana in het Duits, Tsjechisch en Hongaars onver staanbaar maken, weer in werking. In de afgelopen winter hebben zij ge zwegen hetgeen, naar nu blijkt, zijn oorzaak vond in een groot tekort aan elektriciteit in de landen van het Oost blok. De stoorzenders hebben, sinds zij weer in werking kwamen, alleen ge zwegen tijdens de laatste dagen van Paus Joannes XXIII. Radio Vaticana ondervindt in Oost-Europa veej hinder: niet minder dan 5000 stoorzenders zijn achter het IJzeren Gordijn opgesteld. Communistische overheersing 1000 JïïDalhl ^MOHAMMEDAANS □bal poe oicutt ZELFMOORD ACTIES SASnj IHINOCEISTISCH Golf van Bengalen THAILAN alaon Madras ID VIETNAM BOEOOHIStlSCH Coiomi MALAGA «don MOHAMMEDAANS aapora INDONESIË INDISCHE OCEAAN |63810|V- PELT R'aar aanleiding van de reeks zelfmoord-acties in Zuid-Vietnam is hierboven de :°dsdienstverdeling van Zuid-Oost-Azië in kaart gebracht. Het boeddhistische te"ied grenst aan het communistische China, aan het hindoeïstische Indië en aan tet mohammedaanse- Oost-Pakistan en Malakka. Opmerkelijk is nog, dat Ceylon de boeddhistische groep behoort. Onder leiding van dit Ceylon probeert men nu de boeddhistische landen tot een eenheid te maken. AMMAN, 20 aug. (Rtr.) De heer ser van het olierijke Koeweit, Sjeik Abdoela as-Salim as-Soebah, heeft tien miljoen gulden uit zijn eigen middelen ter beschikking gesteld om huizen te laten bouwen voor minver mogende inwoners van zijn land. Het bedrag dat de sjeik ter beschikking heeft gesteld komt, naar wordt aan genomen, overeen met zijn inkomen van één week. (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG, 20 aug. Het brood is met ingang van vandaag met één cent per achthonderd gram duurder gewor den. Na een gesprek tussen vertegen woordigers van de minister van Econo mische Zaken en de Nederlandse Bak- kerijstichtiiig heeft de minister aan de ze prijsverhoging zijn goedkeuring gege ven. De verhoging wa8 noodzakelijk ge worden als gevolg van een stijging van de bloemprjjs, die de bakkers nu mogen doorberekenen. De Bakkerijstichting had eigenlijk een verhoging met twee cent gevraagd, om dat de bloemprijsstjjging met één cent prijsverhoging voor het brood niet ge heel wordt goedgemaakt. De minister wilde echter niet verder gaan dan die ene cent. Wat de bakkers dapraan te kort komen, wordt bijgehouden op een soort „rekening-courant". Met het saldo daarvan kan bij een volgend prijsge- sprek rekening worden gehouden. Het is niet te zeggen hoeveel een brood van de „volkskwaliteit" nu mag kosten. De broodprijzen in de verschillende de len van het land zijn niet gelijk. De vroegere staatssecretaris van Economi sche Zaken, drs. Gjjzels, heeft kort voor zijn aftreden tegenover een commissie uit de Tweede Kamer verklaard, dat er prijsverschillen van tien cent voorko men. De staatssecretaris zei toen, dat niet gestreefd wordt naar een uniforme broodprijs, hoewel de controle op de handhaving van de prijsvoorschriften daardoor aanmerkelijk eenvoudiger zou worden. Invoering van een eenheidsprijs zou echter betekenen, dat de laagste prijzen omhoog zouden moeten, zonder dat dit door de kosten wordt gerecht vaardigd. WASHINGTON, 20 aug. (AFP,Rtr) De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, heeft meegedeeld dat president Kennedy 0p woensdag 28 au gustus een delegatie van de organisa toren van de grote protestmars van negers naar Washington zal ontvangen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 aug. Het in de Scheveningse duinen gelegen landgoed „De Ruygenhoek", buitenverblijf van wijlen koningin Wilhelmina, is door ko ningin Juliana ter beschikking gesteld van het hofpersoneel, dat er een gezins- vakar.tie kan doorbrengen. Er verblijven gedurende de gehele zomervakantie zo'n zes a zeven gezinnen van lakeien, bos wachters ei' ander personeel dat er een week mag blijven, waarna er weer an dere komen. De gezinnen zijn ondergebracht in het te midden van woeste duinen gelegen landhuis, dat vroeger door koningin Wil helmina 's zomers regelmatig werd be woond en waar prins Bernhard in het najaar steeds komt jagen. Er is ruimte genoeg in de keukens voor de moeders van de gezinnen om ieder voor zich te kunnen koken. Enkele personeelsleden hebben toe stemming gekregen een caravan op liet terrein neer te zetten. De Ruygenhoek, dat afgesloten is voor het publiek, is vooral daarom zo aantrekkelijk voor een vakantie omdat het een rechtstreek se zeer korte verbinding heeft met het strand. Een definitieve bestemming heeft het landgoed nog niet gekregen, evenmin als het paleis Het I.,oo, waar koningin Wilhelmina laatstelijk heeft gewoond. De laatste tijd verblijven er veelal gas- imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiuiiiiiiiiiiii' Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met op klaringen, maar tijdelijk ook buien. Matige, later voornamelijk aan de kust nu en dan krachtige westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Woensdag Zon: 5.32-19.54 Maan: 7.39-21.08. DE BILT, 20 aug. Na het wegtrek ken van de stormdepressie met wind stoten lot 90 km. per uur passeert van daag een randstoring Zuid-Nederland met opnieuw enige regen. Morgen zijn er meer opklaringen te verwachten maar ten noordwesten van Ierland komt met de sterke westelijke stroming nog een depressie naderbij zodat het weer voorlopig wisselvallig en te koel blijft. De zon, die gisteravond eerst in Noord- Nederland doorbrak, kon de tempera tuur daar niet hoger krijgen dan 15 gra den. Morgen perioden van zonneschijn en nog een kleine buienkans. Matige zuid westen wind. In de middag 17 a 18 gra den. Zeewater 17 gr. Vof*uitzichten: pe rioden met iets beter strandweer maar later weer wisselvallig door een nog te grote depressieactiviteit. Max. min. neersl. Station Weer temp. temp. af gel. gisteren 24 uur Zurich regenbui 19 11 0.1 Genève zw. bew. 20 11 0.2 Locarnt geheel bew. 24 11 0 Wenen licht bew. 21 9 0 Lnnsbrück half bew. 21 7 0 Belgrado onbewolkt 13 0 Athene onbewolkt 36 25 \0 Rome onbewolkt 13 0 Ajacclo onbewolkt 24 12 0 Madrid onbewolkt 31 10 0 Mallorca onbewolkt 28 15 9 Lissabon licht bew. 29 17 ten van het koninklijk paar, die niet in paleis Soestdijk kunnen worden onder gebracht. Het is niet uitgesloten dat het permanent deze bestemming zal krijgen. Het personeel is er na het overlijden van koningin Wilhelmina sterk inge krompen. BELGRADO, 20 aug. (Rtr) Pre mier Khroesjtsjev is vandaag per vlieg tuig in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado aangekomen voor een „werkbe zoek" van veertien dagen. Verwacht wordt dat hij belangrijke politieke be sprekingen zal voeren met president Tito. De Russische leider wordt verge zeld door zijn echtgenote Nina, zijn zoon Sergei, zijn dochter Helena en drie hoge partijfunctionarissen. Tito verwelkomde Khroesjtsjev op het vliegveld Surcin, ongeveer 20 kilometer buiten de hoofdstad. Omdat het bezoek officieel als een particulier bezoek wordt opgevat, ontbreken de vlaggen en slagzinnen, die de straten van Bel- grado bij dergelijke gelegenheden looi en. Volgens het voorlopig programma van het bezoek, zoals dat door het Joegoslavische ministerie van bui tenlandse zaken is uitgegeven, zal Khroesjtsjev tot 3 september iri Joegoslavië blijven. De Russische premier zal kransen leggen bij het graf van de onbekende soldaat en op het ereveld, waar de Joegoslavi sche partisanen en Russische solda ten begraven zijn, die in de tweede wereldoorlog Belgrado van de Duit sers bevrijdden. Morgen zal Khroesjtsjev een moto- renfabriek in Belgrado bezoeken. Don derdag bezoekt hij Skoplje. Vrijdag gaat hij naar Titograd en vervolgens naar Cetinje, de vroegere hoofdstad van Montenegro. Van Cetinje gaat hij naar Kotor, van Kotor naar Dubrovnik, waarbij hij gebruik maakt van het jacht van president Tito. Zaterdag komt de Russische leider in Split aan en zondag wordt hij op het eiland Brioni verwacht, waar hij enkele dagen zal blijven. Woensdag gaat hij dan naar Brdo in Slovenië, waar president Tito een landhuis heeft. Zaterdag zal een bezoek worden gebracht aan Zag reb. Zondag zal Khroesjtsjev deel nemen aan een jachtpartij in de om geving van de Hongaarse grens. Op maandag 2 september keert hij terug in Belgrado, vanwaar hij de volgende dag per vliegtuig vertrekt naar Mos kou. President Tito heeft gisteren tegen de gouverneur van de Amerikaanse staat Californië, Edmund G. Brown, gezegd dat hij hoopt president Kenne dy in het komende najaar in New York te ontmoeten. Tito vertelde dat hij van plan is de opening van de herfstzitting van de Assemblée der Verenigde Naties bij te wonen. Hjj zou dan graag Kennedy ontmoeten. (Zie ook pagina 6) (Van onze verslaggever) EINDHOVEN, 20 aug. In de eer ste week van september komen hij de 170 Nederlandse Dafdealers de eerste personenauto's van het nieuwe type in de showroom. De nieuwe Dafs, die thans op de montageband staan, heli- ben een andere bovenbouft: de lage, gebogen achterruit van de bestaande typen is vervangen door een hogere, vlakke en meer ópstaande ruit; het dak is dan ook vooral aan de achter zijde omhooggebracht, waardoor de passagiers op de achterbank meer ruimte boven het hoofd krijgen. De grote sensatie van de nieuwe Daf schijnt echter niet de royalere carros serie te zijn, maar de motor, die op 995 cc wordt gebracht. De nieuwe Daf 1000 zal dan alle voordelen van de variomatic combine ren met een nóg fellere acceleratie en een volwassen topsnelheid van ruim 125 km per uur. De huidige 750-typen halen ruim 105 km per uur. De Daf 1000 zal maar weinig méér kosten dan de huidige Daf 750. Het luxe type zou goed f 5000 gaan kosten, dat is ruim f 150 méér dan de be staande Daf 750 de luxe en ongeveer evenveel als de Daffodil, het meest luxueuze 750-type van nu. Daf hoopt met het lOOOcc-type de grote groep van zakenmensen te inte resseren, die de topsnelheid van de 750 te laag vinden: het legioen van de Volkswagenrijders. Voor de minder fel le rijders blijven de huidige 750-typen in produktie. De fabricage van de Daf 600 is echter definitief gestaakt. ROTTERDAM, 20 aug. (ANP) De president van de United States Lines in New Vork, de heer William B. Rand heeft bekend gemaakt dat zijn rederij begin volgende maand een nieuwe dienst zal beginnen op Antwerpen en Rotter dam, die wordt uitgevoerd met vijf sche pen van de snelle „Challenger-klasse". Deze meer dan 21 knopen varende vrachtvaarders kunnen de afstand van New York naar Antwerpen in zesen- eenhalve dag afleggen, twee a drie dagen sneller dan iedere andere weke lijkse dienst op dit traject. Na Antwer pen zullen de „Challengers" naar Rot terdam varen, waar zjj binnen negen dagen na het vertrek uil New York zijn, een halve dag sneller dan vracht schepen in de rechtstreekse dienst New York-Rotterdam. De terugreis van Rot terdam naar New York zal rechtstreeks in zeseneenhalve dag worden gemaakt. De schepen zullen ook de havens Bos ton, Philadelphia, Baltimore en Nor folk aandoen. De „Challenger"-schepen hebben de reputatie de snelste vrachtvaarders ter wereld te zijn. Vorige week vestigde de „American Charger" een nieuw re cord voor de Noord-Atlantische route door de 3.600 zeemijlen tussen Norfolk en Bremerhaven af te leggen in vijf dagen, 21 uur en 21 minuten, een ge middelde van 25,17 mijl per uur. Insi ders menen overigens, dat de schepen nog sneller kunnen varen; hun topsnel heid wordt echter om militair-tactische redenen geheim gehouden. De ,,Challenger"-schepen hebben een draagvermogen van 13.100 ton met een ladingscapaciteit van 670.905 kubieke voet, inclusief 45.000 kubieke voet vries- lading en 1.100 ton ruimte voor vloei bare lading in vier roestvrije stalen en vier met plastic beklede dieptanks. Een van deze schepen, de American Cor sair", bracht 29 juli een bezoek aan Rotterdam. De „super-express-dienst", zal weke lijks worden uitgevoerd. Iedere vrij dagavond is er een afvaart van New York, elke vrijdagochtend een aan- - komst in Antwerpen, 's zondagsavonds aankomst in Rotterdam en 's vrijdags vertrek naar New York. Recordhou der „American Charger" opent de dienst op 6 september. De heer Rand deelde mee, dat de schepen in New York behandeld zullen worden aan de nieuwste pier in Manhaf ten, pier 62 aan de west 22nd street, die op 3 september klaar is voor gebruik. Deze pier is een onderdeel van een project van 25 miljoen dollar voor de nieuwbouw van vijf pieren, die de Uni ted States Lines is overeengekomen met het marine- en luchtvaartdepartement van de stad New York. Hij verwacht, dat de nieuwe los- en laadfaciliteiten in Antwerpen en Rotterdam de snel heid en de efficiency van de dienst ten goede zullen komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 1