We zouden er een keer niets aan doen Maar o die opa en oom Wim op geslagen wonden. Juist die naastenliefde in woord en daad maakt het dikwijls zware leven van de mede mens dragelijk. Dan ook mogen we zelf rekenen op wat in het Misofficie van St.-Nicolaas staat nl. dat de Heer ook met ons een verbond van vrede sluit. Ook dan kunnen WIJ vragen: Gedenk, Heer, onze zachtmoedigheid. Dan kunnen wij ook verzoeken om vermeerdering van toewijding om genade te vinden in de ogen van de Heer, van Wie de barmhartigheid komen moet. Dan zal ons persoonlijk de nodige bijstand worden verleend, zal onze arm worden versterkt. Aan ons zal naar het exempel van St.-Nicolaas, bisschop en belijder, nog grotere weldaden worden ge schonken. Vier blij de Sf.-Nicolaasweek, met haar voorbereidingen, verrassingen en vreugde-uren. Doe het goed, vergeet niemand, sluit niemand uit. Maar maak ook het voor nemen elke dag een belijder te zijn van goedheid en mildheid. Die houding is niet duur doch wel kostbaar. JONGENSDROOM vóór 5 december dacht hoor, dat wel.maar de sféér die dan ontstaat! Als ooit m'n schoonzus erin ge slaagd is één keer mijn sympathie te winnen, dan is het wel op dat moment geweest, want met een triomfantelijk blosje produceerde zij opeens van achter de piano een enorm pakket met „voor opa" er op. „Speciaal uit Spanje voor u gebracht" fleemde ze, ons intussen een bijzonder nadrukkelijke knip oog toewerpend. „Ja, ja gefopt!dat had u nou 'es niet gedacht hè haha!" reageerden wij een tikje gefor ceerd lachend. Doch opa bleek het allang goed te vinden en zat en thousiast foeterend op de knopen, de touwtjes los te wrikken. Nu de regie mij op dusdanig overtuigende wijze uit de hand ge lopen bleek te zijn, leek de tijd me rijp om schielijk naar de slaapka mer te verdwijnen, de bordpapie ren mijter van verleden jaar uit de kast te grissen en een pluk wat- en onder m'n kin te plakken met de laatste pleisters, die het huis nog rijk bleek. Aldus uitgedost dook ik ijlings onder het bed om het pakje, wat ik desondanks voor mijn vrouw gemaakt had en haar voor 't slapen gaan gedacht had te offreren, te voorschijn te halen. Hè dat was vreemd onder mijn bed lag er'ook een.„voor Huub" stond er opdat ben ik. Veel tija om me ae betekenis hiervan te realiseren had ik niet, want een enorm gelui aan de voordeur deed me met pakken en al de hal in schieten. Ietwat moeizaam dank zij m'n bagage slaagde ik erin de deur te openen. En daar stond 'ie nee niet Sinterklaas maar oom Wim. Mocht de man zich aan vankelijk een deemoedige blik heb ben aangemeten, deze verdween schielijk achter een stuiperig glim lachje. „Dag Sinterklaas", zei oom Wim ginnegappend. en ik herinner de mij opeens, dat ik nog met die mijter op stond. „Oh eh. ja natuurlijk ik bedoel komt u binnen begon ik, met m'n figuur geen raad wetend, en intussen steelse blikken over oom Wims schouder werpend om te zien of de juffrouw uit de sigarenzaak zich misschien ook nog ergens verdekt had opge steld. Maar dit bleek gelukkig niet 't geval - Australië had geen heil zame invloed op haar karakter ge had, zoals oom Wim rap uilegde.., bovendien was er een schapen scheerder geweest die.enfin. Ik begreep het en wilde hem zwijgend naar binnen duwen, het geen echter enige vertraging on dervond doordat oom Wim eerst... jawel lezer, ook hijzijn pakjes uit de auto moest halen Na dit verwonderde het me dan ook absoluut niet meer ook de buurman in de deuropening te zien opduiken, die me, hinderlijk gie chelend om m'n afzakkend baard je, vertrouwelijk een paar surpri ses in de armen drukte, omdat 'ie gehoord had, dat we er niets aan deden dit jaar en dat'ie 't zo sneu had gevonden! „Hè hè, daar is Sinterklaas en daar is Wim ook eindelijk" riep opa, toen we binnen kwamen. „volgende keer moeten jullie 'es wat eerder komen hoor't Is al bijna half negen. en er is nog genoeg te doenGa je weg kat!" besloot hij woedend tegen de hond: „hij zit 'an me pakkies. Zelden zal er op een sinterklaas avond meer te doen zijn geweest dan op die ene avond, toen we er niets aan zouden doen. Ik merk op: „ene avond" want natuurlijk vieren we het 't volgend jaar weer gewoonal was 't alleen, omdat het dan in ieder ge val rustiger zal zijn dan wanneer we 't niet vieren. Het zij zo (Nadruk verboden). S. GRAHAM. WE ZOUDEN er niets aan doen dit jaar. „Er" wil zeggen op sinter klaasavond. Nu is voor het nemen van zulk een beslissing moed no dig. Maar goed, het besluit was nu eenmaal genomen, het ging te veel kosten ieder jaar weer, oom Wim de grote gangmaker van weleer was met stille trom geëmigreerd met de juffrouw uit de sigaren zaak en opa werd tenslotte ook een dagje ouder (en bepaald met het jaar dover, hetgeen bij het voor lezen van de versjes altijd een rechtstreekse ellende werd). Kort om redenen genoeg en daarom uitpunt erachterDat wil zeggenDat dit alles feitelijk niéts wil zeggen en blijkbaar nooit iets zal zeggen ook, bleek wel uit het verloop van het heerlijk avondje zelf. Om te beginnen ging precies op het moment dat we ons aan tafel wilden zetten 's avonds de bel. „Sinterklaas!" giechelde m'n schoonzusje, dat bij ons inwoont en gezien haar leeftijd beter dien de te weten. Maar, het mocht dan Sinterklaas niet zijn, een grijsaard was het in ieder geval wel. Daar stond opa, welgemoed ons over z'n brilletje aanblikkend, een kegelrond valiesje onder z'n arm geklemd. Aangezien conversatie met hem altijd klachten over bu rengerucht met zich bracht, be duidden we hem, dat hij dan maar gauw binnen moest komen en trachtten wij hem de vraag voor te leggen, of ons, gezien het valies, een onverwachte logeerpartij bo ven 't hoofd hing. Dit laatste bleek niet in goede aarde te vallen want ieder gebaar naar zijn bagage werd met een vijandig gegrom beantwoord. „Straks", zei opa bemoedigend en stapte de kamer binnen, waar hij zich aanstonds met een verge noegd gezicht neerliet op de enige vrije stoel aan tafel. Deze verge noegdheid verdween echter schie lijk, toen de oude gewaar werd, dat er zich geen bord voor hem bevond. „Is er op opa niet gerekend?", begon hij ongemakkelijk, „mooi is dat hoor! Daar ben je dan oud voor geworden Om niet ongastvrij te schijnen, riepen we aus maar in koor, dat dit een betreurenswaardig misver stand was, dat er natuurlijk juist wèl op hem gerekend was maar dat zijn speciale plat du jour nog in de keuken stond en daten fin IK kreeg geen vlees die avond, dat kreeg opa. HET MAAL, dat door dit inci dent toch al iets vreemds had ge kregen, verliep overigens in een stemming van geforceerd gewoon doen. Zo van: we weten wel, dat het 5 december is, maar zoiets DOET ons niets meer. Ja, kan je begrijpen. Als ar een was, die dan ook op geen enkele wijze hieraan bleek te willen mee werken, dan was het opa. Bij ieder onverwacht geluid op straat of in huis, wat hij ondanks alles ver mocht op te vangen, veerde hij overeind, „Sinterklaas", zei hij dan met een guitige knipoog. Het kwam zelfs één keer zo ver, dat we hem, onder bedreiging van geen-toetje-te-krijgen van het raam moesten wegsleuren, toen een auto met een Sintachige figuur erin bij de buren stilhield. „Daar is ie"riep hij opgeto gen, welke opgetogenheid als sneeuw voor de zon verdween, toen het "buurman zelf bleek te zijn, die met een schuwe groet naar onze familiegroep naar bin nen schoot. Als uit al het voorafgaande ons één ding duidelijk was geworden, dan was het wel dit: dat opa ten eerste de afspraak van niet vieren totaal ontschoten was en dat dit hem aan het verstand te brengen een praktisch even onmogelijke als theoretisch ondankbare taak was. Toen het echter zo tegen achten begon te lopen, barstte de bom. Om de avond toch een ietwat fees telijk karakter te geven, stelde ik n.l. schuchter voor alsnog iets lek kers klaar te maken. „Wat dacht men van een.eh appelflapje of zo „Appelflappen?! 't Is geen ouwe jaar". riep opa narrig: ,,'t is Sin terklaas waar blijven de pak jes eigenlijk... 't wordt zo on derhand tijd Enfin toen hebben we 't hem ge zegd en ik moet eerlijk bekennen, dat ondanks onze angstige ver wachtingen deze nog ruimschoots overtroffen werden, want opa had wèl pakjes gemaakt. „Daar!" riep hij trillend en wierp de inhoud van het valiesje over de tafel. Nou er was aan iedereen ge- Tegen 't einde van november kijkt de jeugd zijn ogen uit; vele kleine neusjes drukken tegen grote winkelruit: zou waarschijnlijk zijn: Sinterklaas moet zijn test eens laten testen. Nee, de jeugd van tegenwoordig krijgt een ander soort cadeau, een cadeau, dat in de tijd past: een cadeau op hoog niveau. Ik zou dat het liefste hebben ikke dit en ikke dat; en zo hebben zelfs de armsten toch de voorpret nog gehad Hij wordt, als hij zoet geweest is, in de spulletjes gezet: 'n kunstmaan en 'n kern-reactor en een kleine maanraket. Voorpret! Wat speelt voorpret een grote rol in ons leven! Van ieder pretje hebben we voorpret en soms is de voorpret prettiger dan de pret. Ik wilde het hebben over kinder speelgoed, of, beter gezegd over speelgoed, want het moderne kin derspeelgoed is zulk mooi speel- goed, dat veel pa's er het protecto raat over aanvaarden. Vroeger, in onze jeugd, was het anders; de pa's waren hetzelfde,* maar het speel goed, daar zat het hem in. Ik zie mijn pa al als trekkracht aan mijn eerste houten spoortreintje verbon den door een draadje breikatoen; ik zie hem al een torentje bouwen van blokjes, ik zie hem al als be heerder-bestuurder van een boer derij met onbeholpen houten koetjes, waaraan zelfs de meest elementaire aanduiding in verband met hun gave om melk te geven ontbrak. Maar wij waren er echt gelukkig mee en onze fantasie vul de precies alles aan, wat er niet was. Hij lacht om zo'n ouwe stoomtrein en om elektriciteit; wel wil hij een monorailtrein, mits die op atoomkracht rijdt. Als hij alles heeft gekregen en pa zegt: bedankt Sint gauw! zal hij zeer meewarig kijken: Sint? Nou moe, asjemenou.... CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). Als het moderne jongmens van 5 jaar zo'n blokkendoos zou krij gen, zou hij de blokken waarschijn lijk direct door midden zagen om te zien, in welk blok het eigenlijke cadeau bij wijze van surprise ver stopt zat. En stel u voor, dat de Sint bij zijn bezoek persoonlijk een cadeau zou overhandigen in de vorm van een houten paard op een plank op wieletjes, zo'n bruin ge schilderd planken paardelijf met een daarop geschilderd zadel en met hier en daar een klodder witte verf, het geheel besloten met een paardestaart van kippeveer! Het commentaar van de geluk kige ontvanger van dit geschenk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1963 | | pagina 19