MET INGANG VAN 1 JULI Snel advies Stichting Arbeid over compensatie gevraagd PAOLA EN ALBERT IN LONDEN Vakantie CHAMPAGNE MET PAUL ANKA Vandaag voortzetting van het debat IN TOEKOMST OOK RECLAME BIJ DE OMROEP? Parlement wil het luistergeld Verkering uit, kerk in bij brand wel tot 18,- verhogen ZWEEDSE PRINSESSEN MET VERLOOFDEN OP BAL Enorme chaos in Frankrijk house ob enqland: Bekentenis verhoor over roofoverval Borussia-Duld a vanavond op TV -Het weer Hoofdredacteur van Volkskrant neemt ontslag WRAAK VAN 17-JARIGE 12 pagina's 55ste JAARGANG No. 15702 woensdag is maart 1964 DEN HAAG, IS maart. Per 1 Juli zullen de huren omhoog Saan met 10 en 12,5 procent. Het eei*ste percentage geldt voor wo ningen in grote steden. De ver hoging van 12,5 procent geldt v°or alle andere plaatsen. De lliUrverhoging geldt alleen voor koningen die voor 1957 gereed Sokomen zijn. De Stichting van oö Arbeid is gevraagd naar haar oordeel over een compensatie in O0 loonsfeer voor deze huurver hoging. De regering hoopt het oordeel van de stichting snel te vornemen. Zwakke wind Als los bijvoegsel bij deze krant ontvan gen onze abonné's vandaag ons jaarlijks toe ristennummer, waarin een aantal bijdragen is opge nomen over het waar, hoe en waarom van op vakan tie gaan. Laat u niet af schrikken door de gure oostenwind die ons land nog blijft teisteren, maar bedenk dat het door de toenemende drukte steeds noodzakelijker wordt tij dig vakantieplannen op te maken. Bij die heerlijke bezigheid wil deze bijlage u enigermate behulpzaam zijn. Wij wensen u alvast een geslaagde vakantie. Italiaans - voorjaars-kostuum Paul Anka, de bekende Amerikaanse tienerzanger, was gisteren na een toernee van vijf weken door Europa even op Schiphol. Op dooi - reis van Hamburg naar de Verenigde Staten stond hij op het vlieg veld de journalisten, te woord en tracteerde de persmensen op champagne. ?e Belgische prins Albert van Luik en prinses Paola bij hun aan- k°mst in het Londense Carlton-hotel waar ze aanzaten aan een diner Van de Brits-Belgische vereniging. Prins Albert vertoeft als hoofd van een Belgische handelsmissie deze week m Engeland. 199.50 Stormaanval In Stockholm heeft naar traditie het Zweedse Amaranther bal plaatsgevondendat werd bijge- looond door de koninklijke familie. De verloofden van de prinsessen Margaretha en Desiree waren ook van de partij. Op de foto links prinses Margaretha met haar verloofde de Engelse zakenman John Amblerrechts prinses Desiree met haar aanstaande echtgenoot, de Zweedse baron Niclas Sïïfverschioeld. HET NIEUWE DAGBIAD - - - - tbus 723 gir0 590948; Gouda: Lange Tiendeweg 23, telefoon 3600, giro 59094/; Uitgave van De Maasbode N.V., directeur: 3. Knijpers; Algemeen hoofdredacteur: iUJj*WjUta,; Z. ZZZ «at UT. tel. 6121.' giro 590946. Abonnementsprijs: f 9.90 Per .wartaal, 3.35 per maand en f 0,8 per week. Delft: Oude Delft 97. telefoon 23441 en 23792, giro 590944. Schiedam: Dam 18. telefoon bbl5A giro oau^j. vianm a =g=g=ggg=^==s Huren in de grote steden 10, daarbuiten 12,5 pet. omhoog HILVERSUM, 18 maart De NTS zal vanavond in een directe. Eurovisie- reportage ile voetbalwedstrijd Borussia Dortmund—Dukla Praag op het scherm brengen. De wedstrijd is de tweede ont- moeting tussen beide teams in de kwartfinale van het toernooi om de Eu ropa-cup voor landskampioenen. De eerste werd met 4-0 door Borussïa ge wonnen. De tv-reportage begint om vijf voor half acht en duurt tot kwart over negen. In de pauze om kwart o\er acht wordt het NTS-journaal uitgezon den. Het commentaar bij de wedstrijd wordt gesproken door ir. A. van Em- menes. Dit is het voornaamste uit een wets ontwerp dat minister Bogaers bij de Weede Kamer heeft ingediend. In de et mtwerp begeleidende toelichtingen v. u e "?w'ndsman met deze huur- 'ratlgiPg in de eerste plaats een har- t)rj roering van de huurprijzen op het Ml ie hebben. Hij zegt dat zich vooral kélittS na-oorlogse woningen aanmer- don 6 verschillen in de huren voor- vis!?' hie hun oorzaak voornamelijk t?ï-eh in de fluctuaties in de bouw- |.Ml2en die zich in de loop van de ja- toepassing zijn geweest. Alle voor 1 januari 1957 gebouwde woningen met uitzondering van een aantal pre mie-woningen vallen automatisch onder de huurverhoging. Voor de na 1 januari 1957 tot - stand gekomen woningen en de niet automa tisch onder de huurverhoging vallende voor 1957 gebouwde woningen kan, in geval het huumeil beneden dat van de jaren 1945 tot en met 1956 gereed ge komen woningen zou komen te de huur op verzoek worden verhoogd tot bet peil van de eerder gebouwde woningen. De na 1960 voltooide huizen zullen echter vrijwel zeker buiten de huurverhoging vallen. De minister stelt zich op het stand punt dat de bewoners van huizen die na 1957 gebouwd zijn - en waarvan een groot deel niet of slechts gedee - teliik onder de huurverhoging zal v allen - nu nl een relatief hoge huur betalen in vergelijking met hen die eerder gebouwde huizen bewonen. Hij vindt dat een algemene huur- compensatie voor die bewoners een verlichting van hun lasten zal bete kenen. De bewindsman merkt ook op dat het niet in de bedoeling ligt ge zien liet oogmerk van de huurverho ging de subsidies voor nog te bou wen huizen naar aanleiding van die huurverhoging te verminderen De kloof tussen de huren van en van bestaande huizen zou door een dergelijke verlaging opnieuw worden verbredd, hetgeen het streven naar evenwicht zou verstoren. Wel zullen in het algemeen, zoals gebriukeJijk de subsidies voor bestaande wonin gen worden verlaagd als de huur\er- hoging hierop van toepassing is. aimiHiuiuMluiMlMluiuMlllMmMlMHHiillllHlHMlMiMMillM» lllllllllll Mill III III illlllllllll III Mil III II III III III llllll llllll llllll 1111 M de 'fluctuaties in de bouw en die zich m de 1 hebben voorgedaan ..De komende huurverhoging zal ge differentieerd zijn, globaal genomen ?ls volgt- huizen die ernstige gebre- :en vertonen of niet voldoende zpn Verhouden blijven buiten de verho og. tenzii hierop de huurverhogm- 8en van I960 en van 1962 niet van Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vanancht lichte en hier en daar matige vorst. Morgen overdag aan vankelijk zonnig later toenemende bewolking in de hogere niveaus. Droog weer en matige tot zwakke wind uit oostelijke richtingen. De zelfde temperatuur als vandaag of iets hogere. DONDERDAG: Zon: 6.45—18.51 Maan: 9.37.42 AMSTERDAM, 18 maart Naar blijkt uit een mededeling van de voorzitter van de raad van commissarissen van de Volkskrant, de heer J. A. Middel huis, heeft de hoofdredacteur van dit blad, de heer J. M. Liicker, zijn ontslag aangeboden. Dit ontslag is de heer Lücker op de meest eervolle wijze ver leend. In afwachting van de benoeming van een nieuwe hoofdredacteur is drs. J. J. M. van der Pluym, sociaal-economisch redacteur van de Volkskrant, belast met de tijdelijke 'waarneming van de hoofd redactionele taken. Hiermee, aldus de mededeling, wordt niet vooruitgelopen op de benoeming van een definitieve hoofdredacteur, aldus het bericht in de Volkskrant. In de mededeling wordt voorts ge zegd, dat de moeilijkheden van de laat ste tijd tussen directie en hoofdredactie een gevolg waren van het steeds meer gaan ontbreken van de basis voor sa menwerking en wederzijds vertrouwen, die aan de top noodzakelijkerwijs moet bestaan. De journalistieke onafhankelijk heid, aldus de mededeling, is hierbij niet in het geding geweest. PARIJS, 18 mrt (Rtr) Geheel Frank rijk ondervindt vandaag de verlam mende invloed van een 24-iiursstaking van ongeveer drie miljoen werknemers in de openbare vervoersdiensten en andere overheidsbedrijven. De ar beiders willen op deze manier protes teren tegen de door de regering inge voerde loonstop. Gas, water en elektriciteit waren van daag voor Fransen óf in het geheel niet óf slechts in beperkte mate voor handen. Het luchtverkeer moest in be langrijke mate worden ingekrompen. Nergens werd post bezorgd, huisvuil werd niet opgehaald en de kinderen konden niet naar school gaan. Het leger heeft vandaag driehonderd vrachtwagens ingezet voor gratis ver voer tussen het stadscentrum van Parijs en de omgeving ervan. Daarmee kon echter slechts een klein gedeelte van het normale forensenverkeer worden opge vangen. (Advertentie) Een zomer-heraut voor heren die een slank en modern Italiaans kostuum waarderen. Bijzonder excl. imp.! De kleur is Lava-va, dé zandkleurige tint van dit voorjaar. In diverse 2 of 3 knoops modellen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 maazrt De ge reformeerde „Laakkerk", die verleden maand tot de grond toe is afgebrand schade: een kleine miljoen gulden blijkt te zijn aangestoken. Een zeven tienjarige machinebankwerker heeft de politie bekend de kerk in brand te hebben gestoken om daarmee de ge reformeerden te treffen. Hij koesterde wraak tegen hen omdat een gerefor meerd meisje de verkering mei hem van haar vader had moeten verbreken daar hij katholiek was. De brandstichter is een van de twee mannen die, zoals gemeld, zijn aangehouden verdacht van de over val op een 63-jarige drogiste uit de Hugo de Grootstraat. Zij werd door de mannen in haar huis overvallen, met een strijkijzer op het hoofd ge slagen, waarna zij hebben gepro beerd haar met het snoer te wurgen. Het plan was vervolgens haar huis in brand te steken, maar hier kwa men zij niet aan toe. De mannen gaven er tijdens de ver horen elkaar de schuld van de vrouw te hebben geslagen. Zij probeerden elkaar zo zwart mogelijk te maken en in zo'n verhaal gisteren zei de een dat de ander hem gezegd had de kerk in brand te hebben gestoken. Toen deze hierover nader werd ondervraagd gaf hij dat toe. Hij vertelde over de uitgemaakte verkering en hoe teleurgesteld hij hier over was geweest. Zijn wraakgevoelens op de vader had hij eerst geprobeerd af te reageren door een steen door het raam te gooien van het huis van zijn meisje en door haar vader anonieme dreigbrieven te schrijven. Toen hij later zijn vriend hoorde zeg gen dat deze 's avonds met diens meisje uit zou gaan laaide zijn teleur stelling over zijn eigen afgebroken ver kering weer op en besloot hij de nabij gelegen gereformeerde kerk in brand te steken. Hij nam in een tas twee flessen benzine mee en stortte deze leeg onder de houten kansel, waarna hy er de vlam in stak. Het vuur greep zó snel om zich heen dat hjj nog maar ternauwernood tans' vraagd, vond zij onredelijk. Ook freu le Wttewaall van Stoetwagen (CH). de heren Voogd (PvdA) on Kieft (AR) hebben op meer publiciteit aange drongen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 18 maart De liberale mevrouw Van Someren-Downer heeft de behandeling van het wetsontwerp, waarin de regering een verhoging van het luistergeld vraagt van twaalf tot achttien gulden, een dag weten te schorsen. In een motie vroeg zij om een nog langere schorsing, om de Ka mer in de gelegenheid te stellen zich op de hoogte te stellen van he* geheel van inkomsten en uitgaven van de ver schillende omroepinstellingen. Alvorens deze schorsing, die de VVD bedoelt aan de orde kon komen, is besloten dat de commissie van voorbereiding van het wetsontwerp de motie nader zal be studeren. Een gesprek hierover, waar bij ook de minister van O. K. en W., mr. Bot, aanwezig was, is gistermiddag reeds gevoerd. Er schijnt besloten te zijn de motie beslist niet te aanvaarden. Zij was in de openbare behandeling door de mi nister „ernstig ontradenMr. Bot nam het op voor de omroepen, die zich op het standpunt stellen, dat zij alleen verplicht zijn om de Kamer inzage te geven van dat deel van hun financiën, dat betrekking heeft op de luistergel den die zij ontvangen en de besteding daarvan. Zij vinden dat zij geen publi- katie hoeven te geven van cijfers om trent de contributies die zij van hun le den ontvangen. Mr. Bot was het daar volkomen mee eens. Hij zei dat er bij de oi-iroeporga- 'nisaties sprake is van twee begrotin gen. De ene betreft de verenigingen, de andere de omroep. Rijksaccountants hebben wel controle over beide maar het zijn volledig gescheiden bedrijven. Mevrouw Van Someren daarentegen vond dat de begrotingen van deze twee bedrijven voor de Kamer onsplitsbaar zijn en dat de volksvertegenwoordiging het recht heeft alles omtrent de finan ciën van de omroepen te weten. Deze ontvangen nu eenmaal subsidie van de overheid en dus kan openbaarheid wor den geëist. zag ongedeerd de kerk uit te vluchten dit vooral omdat de deur waardoor hij was binnengekomen inmiddels was af gesloten. Hij ging naar huis maar keer de later terug naar de kerk toen de hele Duurt uitliep om de spectaculaire brand te zien. De politie kon er niet achter komen wat de oorzaak was ge weest van de brand. De gedachten gingen uit naar kortsluiting. Mevrouw Van Someren had het mo ment waarop zij de motie indiende slim gekozen. Vertegenwoordigers van vele fracties hadden al gevraagd om meer publiciteit omtrent de fi nanciën. Zij zelf had beweerd, dat het budgetrecht van de Kamer ge schonden zou worden wanneer de om roepen niet meer mededeelzaam zou den zijn. Wel luisterbijdrage betalen en geen inzage krijgen, zelfs niet nu om een forse verhoging wordt ge- Achter deze stormaanval van de VVD ging de kern van het wetsontwerp bij na verloren. Het ging om een verho ging van de luisterbijdrage, die de re gering vraagt. De directe verhoging van twaalf tot achttien gulden werd alge meen aanvaard, maar er was bij nage noeg alle fracties tegenzin om ook nog een volmacht te geven om tot vieren twintig gulden te kunnen gaan. De heer Kieft (AR) verzette zich tegen deze blanco volmacht. Freule Wttewaall van Stoetwegen diende een amendement in om de verhoging tot achttien gulden te beperken en de uitloopmogelijkheid niet toe te staan. Van verschillende zijden werd de mogelijkheid van reclame ter sprake gebracht als nieuwe bron van inkom sten. Freule Wttewaall vond dat geen serieuze zaak, omdat er in de radio- omroep nu eenmaal geen sprake van reclame is. Zij zag wel de urgentie van meer middelen voor de omroepin stellingen, vooral omdat er nu direct hogere salarissen moeten worden be taald. Dr. Albering (KVP) zei de re clame wel als een mogelijkheid in de toekomst te zien. Hij sloot zich aan bij de wens om de verhoging tot acht tien gulden te bepalen, maar dan voor lopig voor enkele jaren. In die perio de wil hij de kwestie van de reclame in de radio laten regelen en afwach ten wat de pacificatiecommissie zal voorstellen. Tevens zou dan een nieuw omroepbestel eindelijk haar beslag kunnen krijgen. Van verschillende zijden ls aange drongen op vrijstelling van betaling van de verhoogde luisterbijdrage voor dege nen die over zeer geringe middelen be schikken. Minister Bot wees in zijn ver dediging op het feit, dat de radio naast de steeds meer groeiende tv meer mo gelijkheden moet krijgen om zich ver der te ontplooien, en vooral afzonder lijke groepen te kunnen bedienen. Daar toe behoren ook zij die om zogenaamde „achtergrond muziek" vragen. De mi nister richtte zich hierbij speciaal tot freule Wttewaall, die haar bevreemding had uitgesproken over de mededelingen van drs. Schmelzer in Emmeloord voor de KVP gedaan, over radio Veronica. De heer Schmelzer heeft de reden van bestaan van deze illegale zender erkend en de behoefte aan het produkt dat zij biedt als een nuchter feit vastgesteld. Mr. Bot zette uiteen, dat er geluk kig toenemende technische groei is, zoals de FM bewijst, die begin 1965 het in stellen van een derde net mogelijk zal maken. Er zullen dan vijf zendmoge lijkheden naast elkaar kunnen worden benut waarnaast nog de draaddistribu tie vooral voor afzonderlijke kleine ge meenschappen kan worden ingeschakeld. De luistergelden zijn na 1942 niet meer verhoogd. Wat thans wordt gevraagd, is volgens de minister slechts een pleister op een wonde, die hoog nodig moet worden geheeld. De minister zei dat hij van plan is vóór medio 1965 het gehele radio- en tv-bestel te regelen en met het parle ment in behandeling te nemen. Hij is bereid positief na te gaan in hoeverre de financiële middelen ook uit andere bronnen dan het luistergeld kunnen wor den geput. Met de minister van sociale zaken zal hij nagaan hoe aan de finan cieel zwakkeren bij de betaling van het verhoogde luistergeld tegemoet kan wor den gekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1964 | | pagina 21