kinderen is vaak nog heel moeilijk Het reisbureau is echt tóch VOORDELIGER Reizen naar de Canarische Eilanden gaan heel goed Reizen met kleine REISKAMER BIEDT ENIGE ZEKERHEID Steeds verder Ruime keus Aantal Machten over reis bureaus loopt sterk terug Bejaarden GEBREK AAN AANGEPASTE VOORZIENINGEN „Veel mensen hebben nog een soort drempelvrees voor het j reisbureau. Ze denken dat ze via ons méér betalen omdat het bureau er provisie op zet. In feite is men via het reis bureau bijna altijd goedkoper uit dan wanneer meri privé een reis organiseert". Dat vertelt ons de chef van een van de grootste reisbureaus in Amsterdam; hij vertelt het met alleen maar weet het nog aannemelijk te maken ook. Omdat de reisbureaus vervoer en logies van veel mensen bundelen kunnen ze bij de vervoerders en de hotelbedrijven bel^grijke kortingen bedingen die de Pfwe-rmziger noo, kan kriiqen. Ze kunnen speciale treinen laten rijden, waar aewone reiziqers geen gebruik van kunnen maken, ze kunnen vliegtuigen charterer, waarmee de t.oer'sten. vakantiedoel kunnen bezoeke.: /oor prijzen^uid laqer liqqen dan de normale retourpnjzen etc. Bij al deze vo9orde|9e9n zinken de kosten van het reisbujau - die natuurlijk betaald moeten worden - bijna volledig in he niet. Trouwens: veel van die kosten moet ook de pnve reiziger zich getroosten; bij hem zullen die kosten doorgaans zelfs hoger zijn". Er is bij sommigen nog een ander misverstand in zake reisbureaus: het idee. dat men daar alleen groepsreizen zou verzorgen, bij voorkeur in luidruchtige pretbussen, met een al-we- tende reisleider die de klas zijn lesje leert en met een programma van verplichte nummers die men gezamen lijk afwerkt Die gezelschaps- reizen hebben hun grootste bloeiperiode echter gehad en voor zover ze nog bestaan voldoen ze aan een behoefte. Wie die behoefte niet heeft, kan tóch profiteren van de bundelende activiteiten van de reisbureaus: men reist per trein naar de zon of naar de bergen en overnacht in een hotel aan de Rivièra of in Oostenrijk, zonder enige verplichting tegenover de genen, die in dezelfde trein of in hetzelfde hotel zijn ondergebracht; met de moge lijkheid om in het land van bestemming bepaalde excur sies mee te maken, maar met de volledige vrijheid om het na te laten en iets anders te gaan doen. Vrijheid en indi vidualiteit vieren bij de Nederlandse vakantieganger steeds meer hoogtij, maar diezelfde vakantieganger wil best profiteren van het feit, dat veel landgenoten toeval lig dezelfde richting uit gaan De Zonexpres is een trein naar de Franse Cöte d'Azur, die speciaal door de reis bureaus wordt gehuurd Het reisbureau heeft villa's te huur aan de Italiaanse Ri vièra en elders aan de Middel landse Zeekust. PAGINA S ,'W»r/-¥^v twit***-" lllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllHli lllltllllllllllllllllllHIIIMIIIIIllllllillllllllll IIHIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIMIIllilllllinilllll Tiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'"1"1 de Watusl en vele andere attracties. Een veertiendaagse cruise van Rot terdam naar Casablanca en Madeira kost in de toeristenklasse niet meer dan f 760, dat wordt al een prijs die voor veel mensen haalbaar is. Maar dezelfde catalogus vermeldt een tien daagse treinreis naar de Middellandse Zee voor ƒ198, inclusief alle verblijf kosten. Het is in Amsterdam de meest gevraagde reis. In het hotel een goed-vaderlands etentje, al mag er wel een wijntje bij, want het Is lekker en heel goed koop De meesten willen echter een klein beetje avontuur, zowel op toeristisch ais op culinair terrein; half-penslon, en dan tussendoor eens voorzichtig proevenEen reis zon der risico's, maar de mogelijkheid om met een eigen verhaal thuis te komen en met een paar dia's die een ander beslist niet heeft, moet er wel Inzitten. De reisbureaus volgen de markt en laten ruime keus, zonder de voordelen van concentratie te ver spelen. Naarmate de welvaart stijgt, verkennen ze nieuwe verder weg gelegen toeristenstreken; ze slui ten contracten af met eigenaars van appartementen In gebieden die ge vraagd zijn; fiats, bungalows, com plete villa's, maar ook boerderijties met een simpele pomp vant daar blijkt Ineens een markt voor te zijn. Palma was vijf Jaar geleden een ge weldige reis; nu gaan ze al naar Egypte en Marokko, vertelt de man van het reisbureau. Over vijf tien jaar gaan dezelfde mensen naar Zuid-Afrika. dat zit erin. De winter sport zal dan misschien concurrentie gaan krijgen van de Afrikaanse zon, want wie wil In onze Januarimaand niet eens echt helemaal de zomer In? Na de oorlog Is het begonnen met reizen naar België en Luxemburg; enkele jaren later kwamen Parijs en Londen in trek en vier jaar na de oor log ontdekte de gegoede middenstand de aantrekkelijkheden van Oostenrijk, nog altijd een van de grote trek pleisters. De gegoeden van destijds zitten nu al ten zuiden van ""ilermo en degenen die naar Griekenland gaan zijn niet meer te tellen. De rijke beurzen prefereren Santa Cruz of Madeira. ,,De reizen naar de Canari sche eilanden gaan bijzonder goed". Afrika blijft nog echt luxe; tien foto safari's per seizoen is voor een reis bureau in de hoofdstad wel de top. Het betreft hier dan ook reisjes van 23 dagen voorf 2675 oer persoon. e mogelijkheden die men bij het reisbureau vindt zijn zo groot, dat bijna geen mens meer buiten de programma's wil gaan. Of men nu het vertier van Parijs de schoonheid van Rome, de folklore van Joego slavië, de natuur van Zwitserland of de middernachtszon van Lapland zoekt, men kan altijd voor diverse prijzen aan zijn wens voldoen, men heeft keus uit verschillende soorten ven/oer, uit luxe hotels en eenvou dige pensions. De mogelijkheden zijn zo groot dat het grootste probleem het maken van de juiste keuze is, maar ook daarbij wil het reisbureau wel behulpzaam zijn. De meeste mensen die binnen komen hebben niet eens een bepaald land voor ogen. Ze hebben alleen een budget vastgesteld en komen dan kijken wat ze daarvoor kunnen krij gen", vertelt de bureauleider. ,,Het gaat er dan om, hen die reis te laten kiezen die hun het beste past: ze moeten er voldaan en enthousiast van terugkomen. Dat vraagt een beetje in zicht: een jong echtpaar moet men over het algemeen geen zeereis aan praten; een oud echtpaar moet een hotel met lift hebben etc." De belangstelling voor het reizen- pakket bestaat al vroeg in het jaar. Zelfs is het zo, dat de keuze voor reizen in julï-augustus nu al beperkt is: heel veel mensen hebben al in januari een reis besproken en diverse Met gegarandeerde foto-mogelijkheid aanbiedingen die in de catalogus van honderden nijlpaarden, krokodil- staan,zijn al weken geleden „uitver len en olifanten, zonsopgangen met kocht". L gebrul van leeuwen, stamdansen van Onder de steeds groeiende schare die in het buitenland op vakan tie gaat, is er nog altijd een groep, die graag de zon in het blauwe water ziet schijnen en met volle teu gen van een bergmassief geniet, maar graag In vertrouwd-Nederlands gezel schap, samen uit samen thuis, met iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin«««'inii,,,mi'»,,,,,,,,,"J TT «X& Overschrijdt "de H ^Trweetgg«nh"enl: £r bestaat voor dit soorWan^on- d?ich?nÈr zün leen officiële voor- dTSÏÏÏ rlfs&uTe1- niet geen enkele beschenning en 1<?dnenenEenVjaar of tien geleden, foen d'e 'rote reisdrift kwam op zetten en de reisbureaus als pad- mogelijkheid van een wettelijke regeling, die bepaalde eisen zou stellen aart de toelating van nieuwe ondernemingen. Het is er nooit van gekomen, maar wél is uit het overleg tussen de verenigingen van reis- en passagebureaus en de reisverenigingen een stichting geboren, die het publiek enige ze kerheid biedt: de Nederlandse Reiskamer. Elk bona-fide reisbu reau kan door deze stichting wor den erkend en die erkenning houdt o.a. in, dat eventuele klachten door de stichting worden onder zocht en dat het betrokken bu reau zich bfj de uitslag van het onderzoek zal neerleggen. „Er opereerden nogal .vat rare jongens op dit gebied, waardoor de naam van het reisbureau als zodanig in het geding dreigde te komen", aldus de administrateur van de stichting, de heer Crom- melin. Hij heeft een dossier met klachten, zowel over erkende als over niet-erkende bureau's. Met de laatste heeft hij weliswaar niets te maken, maar dat kan ver anderen als ze zich voor erken ning melden. In dat geval komen de klachten alsnog op tafel! De meeste klachten betreffen niet-er kende bureaus; het aantal klach ten is de laatste jaren echter sterk teruggelopen. Lang niet al le klachten blijken trouwens ge grond te zijn: veel mensen „kun nen niet lezen" en blijken rech ten te willen opeisen die ze hele maal niet hebben. De Nederlandse Reiskamer heeft aan 240 bureaus erkenning verleend. Die erkenning zegt niets elgië, Frankrijk, Italië en Oostenrijk liggen vèr voor I I op Nederland als het gaat om vakantie-accommodatie •oor gezinnen. België ligt het verst voor: daar heeft men diver se hotels met kinderbewaarplaat sen, waar verzorgsters klaar staan voor de kleuters en waar de moe ders een keuken ter beschikking hebben om babyvoeding klaar te maken. Dit soort hotels is daar in handen van de vakbeweging: de arbeiders- en middenstandsor ganisaties. Ook Frankrijk en Ita- 'ië hebben familiehotels met de mogelijkheid van kinderverzor ging en in Oostenrijk is de rege ring bezig met het bouwen van grote vakantiecentra voor gezin nen. Het gaat niet altijd om goed koop, maar om voorzieningen, die zijn aangepast aan gezinnen met kleine kinderen; ook mensen met een redelijk hoog vakantiebudget komen daar niet aan, omdat zo eenvoudig ontbreken." Dat vertelt ons de heer Jansen /an de Nederlandse Reisvereni- ging voor Katholieken, een vereni ging, die al 41 jaar bestaat en die over de omvang of het niveau van het bureau: ook een man, die met een paar busjes door Nederland rijdt kan erkenning krijgen, als hjj maar een bona fide onderneming heeft. De Reis kamer krijgt geregeld verzoeken om inlichtingen over reisbureaus, merkwaardig genoeg vooral van mensen, die al met een bureau in zee zijn gegaan, maar daarna toch eens willen weten of het een vertrouwde zaak is... De reiska mer geeft echter nooit informa tie over de ervaringen die men met reisbureaus heeft opgedaan of over het aantal klachten dat bekend is. De enige informatie die gegeven wordt is of het bureau erkend is of niet. De ljjst van erkende reisbureaus kan bjj de Nederlandse Reiska- kamer worden aangevraagd. Het adres Is Damrak 90. Amsterdam. zich momenteel vooral bezighoudt met de vakantieproblemen van en kele vergeten groepen, met name de gezinnen met kleine kinderen en de bejaarden. De vereniging heeft in België al eens Nederlandse ge zinnen onderdak gebracht, maar de zaak is vastgelopen op het gebrek aan soortgelijke hotels in Neder land: men wilde alleen nog accom modatie beschikbaar stellen als men tot uitwisseling kon komen. België heeft ook hotels die spe- ciaal zijn afgestemd op de wensen en behoeften van ouden van da gen. De katholieke vereniging zoekt in overleg met bejaardenorgani saties naar reismogelijkheden die voor bejaarden aantrekkèlijk zijn. Men is tot de conclusie geko men, dat er vrij veel bejaarden ztin die zich financieel wel een reisje zouden kunnen veroorloven, maar daar -ïooit aan toekomen, omdat de Tangbare reisprogram ma's geen rekening houden met hun wensen. ,»Veel alleenstaanden durven niet met een reisgezel schap mee: ze voelen zich tussen alle echtparen en jonge mensen in een geïsoleerde positie. Ook het reisprogram ligt hun meestal niet." Met speciale jongerenreizen heeft de katholieke vereniging veel succes en dat is niet zo n wonder, want als er één groep is waarvoor het reizen in katholiek verband van belang is, dan is dat voor de jonge mensen. Het ge beurt nu eenmaal nogal vaak, dat kennismakingen tijdens de reis tot meer duurzame contacten leiden; als dat tijdens een jongerenreis van de katholieke vereniging ge beurt, weet men tevoren, dat er geen problemen ontstaan door ver schil in religie, want deze rei zen staan, in tegenstelling met an dere reizen van dezelfde organi satie alleen open voor katholie ken. V. L.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1964 | | pagina 3