PIT FEEST VOOR PARIJS I Praktische OOG, GEEST EN HART wenken voor 't uitgaan LONDEN Ruiken gerookte paling WENEN Thans nicer en voöne dan Parijs Duizelige dag WOENSDAG 18 MAAKT 1964 PAGINA Wandelen in oud-Rome. St. Pauls Cathedral in Londen. Lezen is een geliefde bezigheid van de Weners. In Parijs staat een bezoc aan de schildersbent (rp het Place du Tertre in Mont- martre op het program. (Van onze Romeinse correspondent) Ik kan er niets aan doen. Pein zend over uitgaan m Rwo drijft aan de oppervlakte ran mijn herinnering de zin van Philippe Daudy in het Franse Can- dide: „Het is afgelopen. De pret van de Via Vittorio Veneto is slechts herinnering. De weg" van La Dolce Vita is een welgedane en brave avenue ge- worden. De toeristen, ^gelicht door Federico Fellini zitten m afwachting op de terrasjes, maar zn beleven niets meer. Komaan, zeg ik. zo somber is het ook weer niet. Minstens eens per maand en in het hoogseizoen tweemaal per week is er wel wat te doenj( de vechtpartij tussen „paparacci fotografen en lieden die met ge fotografeerd willen worden; op blote voeten dansende knappe juffrouwen, die bij de film willen komen, een beetje exhibitionisme voor de reclame. Maar dat is Rome niet, zomin als Fellini s Dolce Vita typisch over Rome ging De Eeuwige Stad is een aller vreemdst mengelmoes, als het op „uitgaan" aankomt. Voor een con glomeraat van 2F4 miljoen inwo ners, een modecentrum bovendien voor toerisme, bestaan er maar schaarse gelegenheden voor luchtig mondiaal divertissement. De „be tere" nachtclubs verraden hun, wat wij hier kortweg noemen, Amerikaanse afkomst niet, hoe aardig die ook zijn. In de vele jaren diie wij hier mochten door brengen, hebben wij in totaal drie Chinese, één nogal crypto-Ara- bisch, en een befaamd Tirools restaurant ontdekt. Dit is allés- Er zijn twee filmtheaters, die films in de oorspronkelijke mee,,7ai dus Engelse taal vertonen. Wat menigeen uitgaan noemt, is in Ro me onbelangrijk en periferisch. En Cit is het aanbiddelijke van deze stad, zoals de Russen hun aloude hoofdstad „moedertje Moskou noemden. In Rome is uitgaan een groot leest voor het oog, de geest, het hart. In Rome moet men slen teren en kijken naar paleizen en volksbuurten, zich overgeven aan de smalle hoofdstraten^ met hun overdruk verkeer en uitrusten m de achterafsteegjes. Rome is ge schiedenis, niet die uit een verve lend jaartallenboekje, maar als een gefixeerd beeld van grootheid en falen. Rome is, of men het wil of niet, een triomf van het chris tendom en de beschaving, tegelij kertijd ook een bewijs van de erf zonde en ontstellende menselijke onvolmaaktheid. Uitgaan in Rome is een hoge diep menselijke kunst, inspannend en het gehele leven omspannend. Degene, -Ue de triomferende groot heid van een St. Pieter begreep en de nederigheid van een Santa Maria in Cosmedin, die de opera zag in het seizoen én in een kelder een stuit van Pirandello, die zich een maaltijd liet smaken op het dakterras van het koninklijke hotel Hassler en met evenveel genoegen at in een werkmanskroegje in de Borgo, «lie rangschikken wij onder «le categorie der zeer wijzen, de kenners van het uitgaansleven in Rome. (Van onze Parijse correspondent) Voor wie zijn keuze niet van tevoren vast heeft staan is het eerste probleem, wan neer men een avondje uit wil gaan in Parijs, de overstelpen de veelheid van keuze: „l'embar- ras du choix". De Lichtstad ver heugt zich in het bezit van twee opera's, drie grote tJusaters. veer tig kleinere schouwburgen en nog enkele tientallen grotere of kleine re zalen waar resp. de operette, de revue, het chanson en het sar tirieke cabaret inheems zijn. Con certzalen zijn er maar enkele, waaronder als meest recente, zeer gevierde aanwinst het groot audi torium in het -nieuwe „Huis van «le radio". Het aantal bioscopen is legio, het aantal gevarieerde „boi- tes" eveneens. En wie een avondje boksen wil beleven of het krank zinnige catch-as-cateh-can'kan veelal ook terecht. De gelegenheidsbezoeker nu, die snel een algemeen overzicht wil krijgen van hetgeen er in de pe riode van zijn bezoek te beleven valt, kan het best te rade gaan bij een van de gespecialiseerde weke lijks verschijnende uitgaven zoals Une semaine de Paris" of „L'of- f'iciel des spectacles", diie van week tot week voor een zeer ge ring bedrag het volledige program publiceren, met plaats waar en uur waarop. Men vindt daarin ook nog tal van andere het uitgaan betref fende wetenswaardigheden; over Seine-rondvaarten. avondlijke wan delingen door de buurten met ver lichte monumenten, en niet te ver geten uitvoerige lijsten van res taurants waar men zich, voor of na het 'genieten van toneelstuk, concert revue enz. kan sterken met lichamelijk voedsel „les nour- ritures terrestres" (alsof het an dere voedsel altijd van zuBc spi ritueel gehalte is). Uiteraard zal men ook meestal in zijn hotel nut tige informatie kunnen opdoen, in alle hotels vindt men in ieder ge val eveneens uitvoerig geaffi cheerd, wat er de lopende week in Parijs zoal te beleven valt. Hieronder volstaan wij thans on zerzijds met het geven van enke le algemene, hopelijk nuttige wen ken. De grote staatstheaters en ook de beide opera's hebben een zeer afwisselend repertoire. Men kan bij wjjze van spreken een hele week de Comédie Frangaise be zoeken (salie Richelieu) en toch iedere avond een ander stuik zien. De Franse klassieken zijn er in hoge ere en de toneeknd«Melen. waarover de artistieke directie daar de beschikking heeft, zijn evenals „het huis" alles bij elkaar toch wel „formidabel". Een avo-nö in de Comédie Frangaise kan dus alleen al op grond daarvan voor de Eheaterminnaar een belevenis zijn. Hij bedenke echter: de dins dagavond is de avond voor abon nementhouders, avondkleding ver plicht. Op de normale avonden variëren de plaatsprijzen van 1,5 tot 18 francs. Dat is goedkoper dan in de particuliere schouwburgen, waar de prijzen gaan van 6 tot 25 tranes. (Een franc is circa 72 (Van onze Londense correspondent) Zoals Parijs zijn „Semaine A Paris" heeft, en Amsterdam zijn „Weckprogramma Am sterdam", heeft Londen zijn „What's on in London Onmis baar voor de bezoeker. Daarnaast is het dienstig zich dagelijks in het bezit te stellen van het avond blad „The Evening News het- welk, omdat het een avondblad is, des morgens om half elf op straat te koop is. En het ochtendblad ine Times heeft dagelijks op de hoofd pagina een korte rubriek, geti „Today's Arrangements waarin men kan lezen wat men zich op ne bewuste dag kan aandoen m Britse hoofdstad. Men verzuime niet naar de Na tional Gallery te gaan in Trafalgar Square, een van 's werelds grootste schilderijen verzameling (er is bovendien op de vloer van de „hall" een lelijke mozaïek te zien van Greta Garbo, van eei man op een motorfiets en een juf frouw in een badpak), ^et museum is bijzonder rijk aan Nederlandse meesters en bezit een fabelachtig collectie Rembrandts. Voor later meesters en de modernen g men naar de Tate Gallery, g'we gen aan de rivier de Theems Mill bank. Men behoort eyeneenx naar de Wallace Colleetfon te gaan, gelegen op enige honderden meters van het grote warenhuis van Selfridge (waar een goed ie- derlander kan ruiken aan N landse gerookte paling)-m s noemd museum kan men behalve beroemde schilderwerken (waar onder Hobbexna's Landschap met Watermolen) ook een volledige wapenrusting zien voor man en paard, van Franse vjjftiende- eeuwse makelij. De Theems riekt somtijds kwa lijk maar is, evenals de Seine, be vaarbaar. Talrijke passagiers- scheepjes varen heen en weer tussen Greenwich in de beneden loop van de rivier en Hampton Court in de bovenloop. Naar Greenwich gaat men om het Vloot- college en het bijbehorend mari tiem museum te bezichtigen, naar Hampton Court om het grote pa leis te zien. Het werd gebouwd door kardinaal Wolsey en het was zo mooi dat Hendrik de Achtste aan de kardinaal deed weten dat hij het paleis graag cadeau wilde hebben. De kardinaal gehoorzaam de. Bij Hampton Court ligt de be roemde doolhof waar men gedu rende lange tijd kan mediteren over het eeuwige leven. En men wandele. Vanaf Pic cadilly Circus bevindt men zich binnen gemakkelijke wandelafstand van de grote plei nen Trafalgar Square, Leicester Square en Oxford Circus, van de Mall die naar het Buckingham Paleis leidt en van de parlements gebouwen aan het eind van Whitehall. Tegenover de parle mentsgebouwen USde-eeuwse zon- dagschoolgothiek) ligt de aloude majesteitelijke Westminster Abdij. Eten Je kunt in Londen beter eten dan in enige stad ter wereld, dank zij het feit dat alle cuisines van alle culinaire landen op aarde hier vertegenwoordigd zijn. Peper duur. Wil men het inheemse eten op zijn best leren kennen, dan is het dienstig een bezoek te brengen aan Simpsons in The Strand. Men be- stelle of schapevlees of rundvlees, saddle of mutton" of „roastbeef Het vlees wordt op een wagentje voorgesneden aan uw tafel. Als u niet te veel wenst te betalen voor uw maaltijden, eet in een van Lyons Cornerhouses (Tottenham Court Road, The Strand, Coventry Street en Oxford Street). Lyons is ook een van Brittanmes grootste wijnhandelaren en de karafwijn, geschonken in genoemde restau rants, is goed en goedkoop. Drinken. Thee in de ontelbare theehuizen van dezelfde mijnheer Joe Lyons. Sterkere dranken in de talloze café's. meestal ongezellig. Pils heet lager" en is slecht, in dien Engels; goed, indien Deens, Duits of Nederlands. Alles uit fles- Jes. Reserveer een duizelige dag voor de ware schoonheid. Ga naar het Victoria station. Achter dit station is de vertrekplaats van de groene bussen. Ga naar Dorking, wandel van daar naar Guiltlford «loor het heuvellandschap. Vergeet vooral niet het liefelijk dorp Shere aan te doen en vanaf Newlands Corner over het dal te kijken. U zult het van uw leven niet ver geten. Er zijn van die mensen zij zijn verre in de minderheid die bij het woord vakan tie nu eens niet denken aan zonovergoten oorden en zalig niets doen, maar eerder aan een grote stad, regenachtig in de late herfst, een wereldstad die de hoogste culturele genietingen biedt Zij kennen Covent Garden, het The ater an der Wien en de Salie Richelieu als hun eigen plaatse lijke schouwburg en zij zijn als fijnproevers op de hoogte van bij zondere produkties, een vermaard gastoptreden of een zeldzame uit voering. Men kan hen tegenkomen in Berlijn, Frankfort en München, centra van een bloeiende theater cultuur. Zij lopen hier niet zo verloren als in Londen, Parijs of Wenen. Want daar is in het sei zoen sprake van een overdaad aan evenementen, een uitgebreide keus voor de theaterminnaar, die voor een intensief bezoek aan de theater in deze grote ste den, waardoor hij althans enigs zins op de hoogte komt, zeker en kele weken mag uittrekken. Londen is een buitengewoon boeiende stad, waar op het gebied van opera, concert, toneel en voor al de spirituele musical grote dingen te beleven zijn. De Neder lander trekt echter niet gauw naar Engeland Raadselachtig. Zeker. Maar het is niet aan ons dit op te lossen. Als onze op culturele fijnproeverij ingestelde landgenoot een vakantie in een grote stad gaat doorbrengen kiest hij meestal tussen Parijs en Wenen. En het is opmerkelijk dat het de laatste jaren eerder Wenen is dan Parijs. Daar is wel een verklaring voor te vinden. Wat gaat er bijvoor beeld op muziekdramatisch gebied van de Franse hoofdstad uit? De opera is zo dood als een pier, de opera comique eveneens. Het bal let reikt niet verder dan tot de middelmaat. Op het gebied van de toneelkunst is er de vermaarde Comédie Frangaise, bedaagd en verouderd, eerder bestemd voor de inboorling dan voor de buiten lander. En verder is er op toneel gebied weinig anders aan de orde dan een nieuwe Vnouilh of een vervelende Sagan. Van het uit gebreide seizoen in het Theatre des Nations, waar jaarlijks tal van buitenlandse gezelschappen optreden een theaterfeest in de meest uitgebreide betekenis gaat nagenoeg geen invloed uit op het Parijse toneel. Vergelijk hiermee Wenen met zijn twee grote concertzalen, zijn drie opera's de Oper, Volks- oper. Theater an Ier Wien (en soms nog de Redoutensaal) - de stimulans van de Wiener Fest- wochen en de Salzburger Fest- spiele, zijn grote dirigenten, grote zangers en zangeressen, acteurs en actrices. Doch het is hier niet alleen de gelegenheid, het zijn niet alleen de namen die de be zoeker de indruk geven van een hoogstaand en zeer intensief the aterleven, het is wellicht eerder de gusto de smaak en de lust van de Wiener zelf die het gun stige klimaat bepaalt Hij is eeh fervent concert-, opera- en to neelbezoeker. Avond in - avond uit zijn de theaters uitverkocht. De traditie leeft nog volop, veel meer dan in Parijs. En mede hierdoor is het uitgaan een feest waarin de buitenlander zich graag opgenomen weet. Der Rosenkava- lier naast Die Zauberflöte, Von Karajan naast Krips, Von Hof- mannsthal naast Nestroy, Meinrad naast Balser, Holzmeister naast Wessely, en dan nog de sfeer van de oude keizerstad, modern, maar toch ook nog romantisch, is het te verwonderen dat bij de cultuurminnaar Wenen heden ten dage meer en vogue is dan Pa rijs? Gr. cent.) Voor het aanschaffen var entree biljetten, voor welk soo: theater ook toneel, revue, oper. chanson staan behalve de the terkassa's, de theateragentsch? pen ter beschikking. Men kan veelal voor een bepaalde voors ling nog plaatsen bemachtigen aan de kassa van het theater z alles reeds is uitverkocht. M men betaalt 20 procent extra v< de bemiddeling. Wanneer een s al geruime tijd gaat is echter kans groot, dat men op de ave zelf aan de theaterkassa nog hoorljjke plaatsen kan krijgen, ker wanneer men de vrijdag- z terdag- en zondagavonden mijdt. Programma's zijn in de part., liere theaters duur; hoewel weinig nuttige tekst geven zyn doorgaans toch onmisbaar. L verkoopster rekent op een klein) heid extra voor zichzelf. Ook c ouvreuses", de dames die de b zoekers op hun plaatsen brengei slaan, hoewel ze door de direct betaald worden, fooien niet a Vestiaire: Parijzenaars, zo hebbe wij geconstateerd, nemen, als he enigszins kan, hun mantels OY®1 jassen enz. mee in de zaal. He; ofliciële aanvangsuur is m de meeste gevallen 9 uur en men rc kene niet te veel op het traditione kwartiertje voor de laatkomers men riskeert het spannende me ment te missen van de „trois coups", de drie stoten op de plan- ken, die het opgaan van het gordijn aankondigen, alsmede het begin, dat voor een goed begrip van de rest nogal eens onmisbaar is Daarentegen mist men nooit iets belangrijks, wanneer men over tijt een of ander revuetheater binnen wandelt. Men staat weer buiten C' een uur, dat iedereen in staat stei op z'n gemak een van de laatst metro's te halen. (Taxi's rijden o dat uur reeds met nachttarief: plu; vijftig procent)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1964 | | pagina 9