in drie sets verslagen Kille cijfers op scorebord Weekeind- mode tip Hoofddoek-hoedje Stolle wint één set Joey Grootenboer xs MOOIE DROOM TEN EINDE Okker en Trudie Groenman PORTRET VAN DE WEEK Schot Leraren Huur Com mumsme en antwoord Huurverhoging Trein Beugel Brommer Piet v. d. Broek opnieuw winnaar beiaardconcours 74l|r ',riis- Verbeten trekken Toch waar? Om de oren (baby met naam uit TV-strip) tussen, de zon en uw huid wordt u IJN HILVERSUM Acht uit Litauen sterk in rocirace Wimbledon, 4 juli Het is ^let gelukt. Trudy Groenman en T°m Okker zijn in de schaduw Sebieven van de grote Australi sche en Amerikaanse tennisster- leh, die zich de onbetwiste heer- ®ers van Wimbledons grasbanen gunnen noemen. Inderdaad, zij «rongen door tot de halve finale an het gemengd-dubbelspel. Zij •^Potten donderdag met de repu- atie van Maria Bueno en Bob pewitt. Nederland schreeuwde Pid hoera. De tweede juli werd historische dag in de geschie denis van het nationale tennis ge doemd. fes St. Laurent kan nu wel voorschrijven, dat we grote hoeden X boeten dragen met brede slappe randen en daarbij cowboy- (jQ aclitige laarzen, maar wij willen wel eens wat minder stoer daarom houden wij toch 'van kleine grappige hoedjes, die we Vq! nne)i maken ook. Hier is er een. Het „hoofddoek-hoedje" kan Dr{. Cen driehoekig lapje worden gemaakt, dat u misschien over had «c/j, een iurk- U kunt het afzetten met een gekleurd bandje en de twee Pla!'.'ne kanten ervan voor de helft aan elkaar naaien. De twee losse en knoopt u naar achteren vast. HET NIEUWE DAGBLAD ZATERDAG 4 JULI 1964 (Van onze speciale verslaggever) Maar in Engeland, op Wimbledon *°n men die uitslag slechts in kleine Ettertjes lezen. En gisteravond, na Precies 55 minuten enerverend tennis, kwamen de namen van het Neder- jan#se Paar niet eens meer voor op •jet groene scorebord. Ergens, ver dwaald links onderaan in de hoek stond slechts ,,F. S. Stolle en miss ■k- R. Turner 2-6, 6-2, 6-3". Kille cij- 'ers, die veel te nuchter weergaven dat aan de mooie droom van Tom lakker en Trudy Groenman een ein de was gekomen. toch... de twee twintigjarige ta- n "jen hebben met een been in de li bel6 gestaan. Twintig minuten lang heb- j,e zü de kleine Nederlandse kolonie j»,rveus op de banken heen en weer- 'én wippen. Door twee maal de ser- j'ce van Lesley Turner te breken, werd j® eerste set triomfantelijk door het wderlandse duo gewonnen. Hadden de 1 00] dndsofficials dan toch ongelijk, ?'e gistermorgen vroeg het vliegtuig- jdg hadden genomen, omdat de zaak ^bekeken" was? Had ook de wedstrijd- ding ongelijk toen voor deze halve fi- "aii 'le de baan had aangewezen? Het £®rd niet het Centreco niet eens 1, die de partij nog enige allure -** j-, uit: ue pai uj iiug cringe auuie h hebben gegeven, maar eenvoudig ^ar> 2, de eerste van de grote serie Abanen. En dat ondanks de herhaal- verzoeken van de NTS, die dacht een directe televisieuitzending, aar waarover de kamprechter slechts schouders ophaalde. kalf acht drongen de twee pa- ,j zich door de drukte naar dit „min- jerwaardige strijdperk". Een hand- t>p toeschouwers zorgde voor een ma. r applaus. Fred Stolle keek onge ïnteresseerd voor zich uit. Hij had ken nelijk zijn hoofd nog meer bij de van Emerson verloren finale in het enkel spel die hij slechts enkele uren achter de rug had. Lesley Turner besprak met enige landgenoten de kansen die zij in de finale van het damesdubbel samen met Margareih Smith zou hebben tegen Billy Jean Moffit en Karen Susman die Maria Bueno en mevrouw Ebbern hadden gewipt. Hoe anders was de stemming bij Tom Okker en Trudy Groenman. Ver beten aren de trekken om hun mond. Zij wisten zich gesteund door de veie te legrammen die zij vanuit Nederland hadden gekregen. „Good Luck" en „Doe je best". Tot het uiterste geconcen treerd begon Okker zijn service. Stolle en Turner grepen mis. „Het kon". Het Nederlandse tennispaar werd enthou siast. Leslie Turner had veel te lang tijd nodig om zich liet gevaar bewust te worden en Stolle wist niet hoe hij liet had. Telkens weer liet hij zich door Okker, die keer op keer prachtige vol leys en smashes ten beste gaf, een loer draaien. Bij Trudy Groenman kwam het gevaar van haar service. Haar eer ste was messcherp. Het was vooral haar tweede waarop Leslie Turner noch Fred Stolle vat kregen. De Aus tralische cracks verkeken zich daarop namelijk voortdurend. Gewend als zij zijn aan harde returns, sloegen zij de trage „zekerheids-services" van Trudy Groenman steeds weer ver uit. Okker en zijn partner wonnen al hun service games met sterk spel van volleys en lobs. Zelfs werd in de vierde game de service van Lesley Turner veroverd. Het werd 6-2 voor het Nederlandse dub bel. De eerste set dus een Nederlandse triomf. Werd het onmogelijke dan toch waar? Ook in de tweede set scheen het de goede kant op te gaan. Zelfs nadat het Australische paar erin geslaagd was de service van Trudy Groenman te doorbreken. Teleurgesteld, vooral over de eigen blamerende fouten verkramp ten Turner en Stolle. ..Bloody", ver zuchtte Stolle met-de-steltbenen. Wanneer Okker weer eens met een onbegrijpelijk snelle reactie een onbe reikbare bal had gehaald. Hoe durfden zij, die onbeduidende Dutchmen. Weken voor het toernooi op Wimbledon, had hij het wereldkundig gemaakt dat hij zeker in drie finales wilde staan. Zou den deze onbekenden hem in dit eer zuchtige plan dwarsbomen? Kwaad stel de hij zich naast Leslie Turner op de baseline op, toen Okker zijn tweede ser vice begon. Een duidelijker demonstra tie van zijn ontevredenheid over de prestaties van zijn partner kon al niet. Okkers service werd dan ook doorbro ken en later ook die van Trudy Groen man. Ook in de derde en beslissende set zou het nu wei gaan. Tom Okker en Trudy Groenman za- Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdeiend j gen toen reeds de waarheid duidelijk onder ogen. Het zou ook te mooi zijn geweest. Even had de twintigjarige Ok ker enige boze blikken in de richting van zijn partner geworpen. Inderdaad, hij was de dominerende figuur in dit dubbel. De man die de tennisspecialist Drobny zonder schroom een volledig speler had genoemd. Tegen dit vak werk van de Australische school was hij echter nog niet opgewassen. Tot twee, drie hielden hij en Trudy het in de derde set vol om de tegenstanders en het langzaam toelopende publiek ont zag in te boezemen. Met een goede servicegame van Trudy Groenman kwam cr weer even hoop bij de Ne derlanders. Maar toen die van Okker na een dubbele fout werd weerstaan, was de allerlaatste matchpoint voor Stolle en Lesley Turner voldoende. Even later gingen diezelfde toeschou wers echter met een gerust geweten weg. Geen sensatie, geen onbekend Ne derlands paar in de finale, maar de ais nummer twee geplaatste Stolle en Tur ner. Langs hoeveel afgronden die ech ter ook hebben moeten gaan, daarmee hield het verwende publiek van Wimble don geen rekening. Nuchter was de re actie van Okker: „Het ging bijna, maar niet helemaal, zo'n duel is een kwes tie van service winnen. Daarmee is al les gezegd." uitslagen wimbledon Herenenkelspel (finale) Roy Emer son (Austr), Fred Stolle (Austr.) 6-4, 12-10, 4-6, 6-3. Dames dubbelspel (halve finale): Margaret Smith en Lesley Turner (Austr)Renee Haygarth-Schuurman en Ann Haydon-Jones (Zd.-A.fr.Eng.) 6-3, 6-2. Billie Jean-Moffitt en Karen Susman (VS)Maria Esther Bueno- Robyn Ebbern (Braz.-Austr) 4-6, 6-2, 6-3. Gemengd dubbelspel (halve finaie) Fletcher en Margaret Smith (Austr) Froehling en Justina Bricka (VS) 7-5, 6-3) Stolle en Lesley Turner (Austr) Tom Okker-Trudy Groenman 2-6, 6-2, 6-3. WIMBLEDON, 4 juli Wimbledons climax, de finale in het heren enkel spel, heeft ook dit jaar geen super- tennis gebracht. De strijd tussen de Australiërs Boy Emerson en Fred Stol le kon in het nu weer kille, door kor te buien besproeide centre-court maar nauwelijks enkele slagen van extase brengen. De 27-jarige Emerson uit Brisbane was echter niet voor de acht ste maal naar Wimbledon gekomen om in de allereerste plaats voor een sensationeel spectakel te zorgen. Hij kwam om na enkele vergeefse pogin gen nu eindelijk de fel-begeerde titel, het grootste tenniskampioenschap van de wereld, op zijn naam te brengen. Hij wilde met hard, effectief tennis in zo'n kort mogelijke tijd dat doel berei ken. Dit is hem gelukt, al moest hij zijn landgenoot een set toestaan na een lang en moeilijk duel in de tweede: 6-4, 12-10, 4-6, 6-3. Voor de zesde maal in negen jaar stonden twee tegenover elkaar in het veld voor het grote eindduel. Twee maal al had Emerson in dit seizoen van de langbenige 25-jarige Fred Stolle uit Sydney gewonnen. Het was Stolle maar een keer in al de ontmoetingen tussen beide spelers gelukt de Australische kampioen de baas te blijven. De als nummer zes geplaatste Stolle hield prachtig stand en hij gaf zich pas gewonnen nadat Emerson zijn betere tennis tot een onweerstaanbare druk had ontwikkeld. Er is weinig onderling verschil in speltype tussen de twee Australiërs. Zowel het spel van Emer son als dat van Stolle kan onder „po- wer-play" worden gerangschikt. De service overheerst en wanneer die ser vice kan worden opgevangen, moet de return cen aanvallende slag zjjn, anders komt onherroepelijk de dodelij ke volley om er een einde aan te ma ken. Wanneer die service niet ge lukte en dat gebeurde bij tien dub bele fouten tegen drie van Emerson kwam Stolle onmiddellijk in moeilijk heden. Het waren deze factoren die de partij beslisten zonder dat er meer dan drie tot vier maal sprake was van een slagenduel. De eerste set. waarin E- nierson driemaal en Stolle tweemaal de service op love won, werd beslist, toen Emerson in de negende game de doorbraak forceerde: 6-4. De tweede set leek op dezelfde wijze te zullen gaan verlopen toen Stolle na een dubbele lout in een voorzichtige hui zijn vaart temperde en de return om de oren kreeg geslagen: 4-3 voor Emerson. Stolle ging daarna met don derend geweld in een ruk door niet een love-ganie en kwam daarna zelfs op set-point. Het evenwicht werd pas weer verstoord in de 21e game van deze set toen Emerson zegevierend uit een adembenemend volley-duel was ge komen. Hij eindigde de set met een love-ganie: 12-10. Stolle overleefde de gevaarlijke pe riode op formidabele wijze. In de eer ste game van de derde set kwam hij op 0-40, maar vocht <erug en handhaaf de zich, weerstond op 4-5 zelfs de ser vice van Emerson en had zijn set: 4- 6. Een-en-twintig minuten had Emer son daarna nog maar nodig om na een doorbraak in de eerste game met su perieur tennis door te gaan. Twee ser vice-games achtereen won hij op love en in de negende game sloeg hjj nog maals door de aanval van Stolle heen. De lopers werden uitgerold en een dol gelukkige Roy Emerson mocht vijf minuten later de grote beker uit han den van de hertogin van Kent in ont vangst nemen. Dit is nu de baby die wel Joei, maar niet Joey mocht heten. De moeder, mevrouw Grootenboer uit Harlingen, vertelde, dat zij de hele geschiedenis om de naam van haar pas geboren zoon maar belachelijk en kinderachtig vond. De spanning of het wel of niet door kon gaan was erg opwindend. Vader en moeder Grootenboer hadden de naam Joey gehoord van de teievisie-jejugdstrip „Op visite in het verhalenkasteel" van de N.C.R.V. Volgens de ambtenaar van de burgerlijke stand bestond de naam niet met een ypsilon. Vijf urén strijd, waaraan zelfs de Officier van Justitie te Leeuwarden aan te pas kwam, beslisten tenslotte in het voordeel van de ouders. Dat was nadat een woordvoerder van de N.C.R.V. had bevestigd, dat de naam Joey inderdaad bestond. Joey zelf heeft niet van de trammelant om zijn naam gemerkt. Deze tiende telg van het gezin Grootenboer groeit als kool en weegt al veel meer dan de bijna zeven pond bij zijn geboorte. „De Haagse Post" geeft nog enige treffende bijzonderheden over de man, die nabij de grens door de douane werd doodgeschoten Om 2 uur 's nachts belt een kape laan op Wilhelminapark 52 aanhoudend aan. Vrony Vugs („ik dacht dat Wim zjjn sleutels vergeten had".) schiet het bed uit en doet open. Haar wacht een verbijsterende mededeling: „Uw man is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen, maar hem treft geen schuld Formeel hebben de nabestaanden sindsdien geen andere mededeling over de oorzaak van het sterfgeval van Wim Vugs ontvangen. Zijn broer Ton (35. textielagent te Tilburg en 2de uit het 9 kinderen rijke gezin van de Tilburgse boekhandelaar- kerk-muziekuitgever Vugs) agressief: „We zijn trouwens in alle opzichten honds behandeld. Ze houden elkaar de hand boven het hoofd. Nadat mijn broer Henk en ik zelf contact met de politie hadden opgenomen, vertelden ze dat Wim helemaal niets meer gezegd had. Dat bleek later niet te kloppen. Over de ware toedracht wordt ook gelogen. Wij hebben de douane-versie van het ongeluk gereconstrueerd en er deugt niets van. Ze hebben zich niet aan de instructies gehouden, dat er tussen de commies met het stopsignaal en die met de karabjjn een afstand van 100 meter in acht genomen moet worden. Mijn broer kon de auto onder deze omstan digheden niet eens tijdig tot stilstr id brengen. Ze verklaren bovendien, dat er 2 waarschuwingsschoten zijn gelost, maar er hebben zich aan de Maas- trichterweg woonachtige oorgetuigen gemeld, die in totaal maar 2 schoten hebben gehoord. En die waren allebei raak. Van den Wilgenberg heeft 2 keer zjjn excuses willen aanbieden. Ik heb gezegd, dat hij zich maar beter niet kan laten zien, want dat er dan onge lukken gebeuren". „De Groene Amsterdammer" gaat 0.,K. en W. te lijf en hoe! Onbegrijpelijk: op het ogenblik dat de mammoetwet voor het voortgezet on derwijs op het punt staat in werking te treden en nieuwe scholen met nieuwe leraren zal vragen, op het ogenblik dat in tal van vakken van het VHMO nog les wordt gegeven door 25-40 procent onbevoegden, op het ogenblik dat nog tal van klassen overvol zijn door het tekort aan leraren, op datzelfde ogen blik maakt de minister van 0.,K en W. bekend dat een overschot aan leraren dreigt. Onbegrijpelijk. „Vrij Nederland" vergast ons deze week op een scherpe bijdrage over de huurverhoging: Op 1 juli is de nieuwe huurverhoging ingegaan, een feit dat velen van ons duidelijk is gemaakt. Voor degenen die enigszins de tel zijn kwijtgeraakt, kun nen we mededelen dat het de zevende na de oorlog is. Volgens sommige des kundigen zullen er nog meer nodig zijn om tot een evenwicht tussen de huren van nieuwe en oude huizen te geraken. Het lijkt ons dat hier de eeuwi ge optimisten aan het woord zjjn. Men zou zeggen dat als na zeven pogingen nog altijd de mislukking blijkt, ook 14 weinig kans op slagen bieden. Het gevolg van de voortdurende huur verhogingen is geweest, dat de specu latie in de steeds schaarser wordende bouwgronden welig voortwoekert. Zij hebben het hunne bijgedragen tot de in flatie. Kortom, alle mogelijke narighe den hebben zich rondom de kwestie af gespeeld, maar het evenwicht dat zo hardnekkig is nagestreefd, is niet be reikt. Men zou zeggen dat men einde lijk eens naar een nieuwe aanpak moet uitkijken om het probleem tot een op lossing te brengen. Het gaat om volks vijand nummer een, de woningnood. Dat er iets aan gedaan moet worden, wordt door elke partij van de daken geroepen. Maar ais het over de mid delen gaat om het doel te bereiken, ho maar! Ondanks de mooie woorden zal het op deze manier spaak lopen en zo heel lang kan dit niet meer duren. den zijn die vreugde scheppen in Rus sisch goud. Zijn er in het Westen ook staatslieden? Als er echte staatslieden waren, dan wisten zij dat zij niet alleen aan de communisten tarwe en machi nes verkocht hadden, maar ook de de mocratie. Want eens zal er een clearing plaatsvinden bij deze eindafrekening zal het Westen in communisme betaald worden." In „De Nieuwe Linie" geeft de onver moeibare A. C. zijn visie op de nieuwe „Haarlems-Russische Frans Hals" in welluidende versregels: Eerst zagen we in de nieuwe Hals niets onbetamelijks of vals. Men prees de kracht van zijn penseel, de kleur, de lijn en weet ik veel. Maar dan vraagt iemand nuchter-kottd: „Zeg. is die nieuwe Hals wel oud?" En er rijst twijfel omtrent Frans, al geeft men hem nog graag een kans. Intussen stelt een ander vast dat 't hier en daar echt niet de kwast van Hals was die het doek bestreek „Dat ziet", zo zucht hij, „zelfs een leek". Nu heeft men nog alleen zijn hoop gevestigd op de microscoop, die men, na al het kunstgekakel, beschouwt als 't enige orakel. f Advertentie) M©t NIET-VETTEND ZeOZOIl Het altijd fikse „Elsevier" schrijft heel duidelijk: De Hongaarse banneling Zsinay Mor schrijft niet zonder bitterheid: „Het Westen doet zaken met de communis ten, omdat er in het Westen zakenlie- bruin Zeozon, in spray-bus of flacon, is verkrijgbaar bij apot+ieken, drogis ten en parfumerieën. .V.a. f 1.65. VRAAG: Ik woon in een huisje van f 6.25 per week en ben in het bezit van een schrijven van de huuradvies- commissie, gedateerd 19 september 1960, dat dit huis niet voor huurver hoging in aanmerking komt. Valt mijn huis nu onder de huurverhoging van 1 juli j.l.Aldus vraagt J. v. K. te H. ANTWOORD: Indien ook de huurver hoging van september 1962 niet op uw woning mocht worden toegepast en de huuradviescommissie haar verklaring niet heeft ingetrokken, valt uw huis bui ten de huurverhoging. VRAAG: Als cen trein aankomt op een betrekkelijk klein station en het sein staat op groen is de machinist Vragen voor deze rubriek rlchte men aan de Redactie van ons blad (met In de llnker-bovenhoek der enveloppe „Vragenrubriek"). De beantwoording geschiedt gratio. Men houde er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. dan niet verplicht door te rijden? Of mag hij ook stoppen? Dit vraagt J. A. M. S. te B. ANTWOORD: De machinist moet stop pen, op ieder station, dat in de reisgids staat aangegeven. Het groene sein is een zg. „uitrjjsein", aangevende dat het eerstvolgende baanvak bereden mag worden. VRAAG: De heer J. A. M. S. te B wil ook graag weten, waarom de sneltrein, die via Weert naar Eind hoven rijdt, tot Weert met twee beu gels op rijdt en met één heugel op verder naar Maastricht gaat. Om gekeerd komt deze trein met twee heugels uit Maastricht en gaat met één beugel op verder naar Eindho ven. ANTWOORD: De Nederlandse Spoor wegen vermoeden, dat u niet helemaal goed gekeken hebt. De treinen van het door u bedoelde type, de getrokken trei nen (wat weer iets anders is dan de „Blauwe Engel") verlaten het station met 2 beugels (stroomafnemers) om boog. Zodra de trein voldoende snelheid gekregen heeft, 20 a 30 km. p.u. doet de machinist één beugel omlaag. Men doel dit uit veiligheidsoverwegingen, om na melijk doorbranden van de bovenleiding bij het optrekken, wanneer dus veel ver mogen nodig is, te voorkomen. VRAAG: Hoe kom ik Der bromfiets het beste langs de kortste route, maar niet langs te drukke wegen van Bovenkerk naar Doorwerth Dij Arnhem. Deze vraag werd ons voor gelegd door mej. H. in Bovenkerk. ANTWOORD: Van Bovenkerk via Ouderkerk naar Abcoude, waarna u bij Loenen de Vecht volgt tot Utrecht. Van Utrecht tot Zeist is de weg vrij druk, maar het wordt weer iets rustiger op de route over Rijnsen.burg. Doorn, Leer- sum, Amerongen, R'nenen, Wageningen, Renkum, Doorwerth. E?n „stille" weg is deze route echter niet. Wilt u het nog rustiger om u heen hebben maai dan is het niet meer de kortste weg dan kunt u vanaf Utrecht ook rijden via Bunnik, Odi.ik, Slerkenburg en Neei- langbroek naar Amerongen. Bij Arno rongen met hel veer de Rijn over en de dijkweg volgen tot Resteren en Op- heusden. Vlak voor Opheusden met het veer de Rijn weer over en langs de dijk verder via Wageningen naar Renkum. (Van onze correspondent) HILVERSUM. 3 juli De Mechelse beiaardier Piet van den Broek hoeft voor de derde maal in successie de wisselprijs van de ge meente Hilversum ge- vonnea ia hot V-'er- D 4 -ntinnale beiaard -on- fceA- ours. Hij werd drar- tl mee bezitter van de .J;*) «W.rfJ 1 Do improvise tieprijs f werd toegekend aan tf Hein de Ligt die stadobeiaardier van de Westertofon in Am sterdam is. Burgemeester J. J. G. Boot reikte de wisselprijs uit. De jury be stond uit mr. Romke de Waard, pater J. Feyen, en de stadsbeiaardier van Hilversum, Peter Bakker. Behalve de prijswinnaars namen aan het concours nog deel de beiaardiers Jules Jaeger uit Deventer. Edwin Nielsen uit Ko penhagen en Staf Drossen uit Lokeren (België). Het concours, onderdeel van het Holland Festival werd voor de zes de maal op het carillon van de raad huistoren gehouden. HENLEY-ON-iHAMES, 4 juu - De acht van Zjalthiris Viljnjus uit Litauen heeft tijdens je Royai Henley Regatta voor 'n verrassing gezorgd. In de halve finales van de Grand Challenge Cup het hoofdnummer van de achten zorgde de ploeg vooj een nieuw haan- record De acht uit Litauen legde de 2112 m al in 6 min 23 sec. en bleef zeven seconflen beneden hel baanre cord. In de finale komt Zjalthiris Vilj njus vandaag uit tegen de ploeg van de Londe.ise universiteit, houder van de trofee. (Advertentie!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1964 | | pagina 7