Hermes DVS: bij de bovenste drie S.V.V.: techniek overwint altijd (door HANS DE BRUIJN) SCHIEDAM, augustus „Wat 'n ellende. Moet ik werkelijk iets °Ver het Schiedams voetballeven vertellen?" De 63-jarige A. de Ko- ''"Si adjunct-directeur van de bekende „De Koning-Branderijen en °°k van het wereldbefaamde Lucas-Bols-concern in Schiedam, schudt Averse malen ongeloofwaardig met ijjn hoofd. „Er zjjn toch tientallen Schiedammers, die momenteel beter op de hoogte afin van de voctbal- lerÜ. Waarom ik dan?, zo vraagt de vriendelijke De Koning in het sfeervolle portaaltje van zijn woning aan de Anna van Burenstraat 11 2'ch vertwijfelend af. Onberekenbaar Voortzetten Successen -y: „Proost op het Schiedamse succes" Ja' waarom? Schiedam is een ,j. bekend, om zijn branderijen en bp, eerderijen- Het behoeft dus geen °°9, dat in het verleden vele Schie- re,"lrneTi'> die in dit vak werkzaam wa- „,l' het voetballeven hebben beïn- i ee> sterker zelfs de voetballerij Th hiedam hebben groot gemaakt. Ij zijn de bordjes verhangen. Er bi/ no9 slechts vier van de eens tfrta vierhonderd bedrijven. Maar één n d»e „echte'' Schiedammers ij de heer A. de Koning. Hij heeft vroeger 'n schat van sportherinneringen opge daan, waaraan hij nog met plezier terugdenkt. Dat merkten we wel, toen hij, tijdens ons bezoek, een jubileum- Vier belangrijke krachten van SVV, v.l.n.r. Visser, Torqué, Van der Velde en Van de Poel. A. de Koning: proost! IlliliillllllHIHIlllinitliWItiiHllllWIHHlillllIHHHHtHHIlHIlIHHWIIlllllllltlllHIlll boek van Hermes (1884-1934) tevoor schijn haalde. Terwijl hij het doorbla derde, herkende hij tal van oude be kenden. „Kijk, hier Harry Offerman, de internationaal, en hier J. Engering en hier P. Scheffers en hier...." Er vol gen nog tal van namen, die de Hermes- supporters uit die tijd aanspreken. „Ja", zo legt De Koning even later uit, nadat"hy het herinneringsboek terzijde had geschoven, „toen was het elke week prijsIk woonde aan de Dam- laan, vlak tegenover het oude Hermes- veld. De ene zondag ging ik naar het voetballen en de andere naar het cric ket. Want, zoals U weet in Schiedam wonen dé cricketliefhebbers. Dit bleek in de jaren 1920-1930 heel duidelijk. Er waren toen beslist meer toeschouwers, dan nu vaak bij een voetbalwedstrijd van Hermes of SVV. Hoe dat komt Wel ,dat is eenvoudig te verklaren" zegt hij en hij speelt wat ongeduldig met zijn vingers op de arm van zijn stoel. „In die tijd, bestond er liefde voor het spel. Nu is het anders. Je wordt ervoor betaald en het publiek verwacht dan ook bevredigende presta ties. Vroeger was de sport veel meer een ontspanning. Ook na afloop. In het clubcafé van Hermes: „Beyers- bergen" werd onder het genot van een glaasje („hij kijkt glimlachend naar de schoorsteen, waarop een prachtige stenen kruik pronkt") gezel lig over de wedstrijd werd gesproken". Even blijft het stil in de huiskamer, maar dan zegt De Koning opeens: „Ik weet nog goed, toen ik af en toe bij mijn vader in de zaak kwam, dat daar een man werkte, die men niet helemaal voor „goed" hield, want hij voetbalde zondags. En dat was toch wel gek. Eerst overdag hard werken, 's avonds nog eens trainen en bovendien zondags twee uur lang voetballen! Ja, de tijd verandert, peinst de Schiedammer- Ter wijl hij al deze herinneringen opdiept kan hij zich even niet bedwingen: Eigenlijk is het toch wel jammer, dat ik zo weinig meer naar het voetballen ga kijken", bekent hij even later eerlijk. „Ja, ik ga beslist het komend seizoen weer eens naar een wedstrijd toe En met een vriendelijk gebaar haalt hij n glaasje te voorschijn. „Proost. Op het succes van Hermes en SVV, dat ze het komend seizoen maar veel glorievolle daden mogen verrichten. De heer De Koning noemt Hermes even later een ploeg, die zich altqd heeft gekenmerkt door zeer onberekenbaar te zijn. „Hoe gevaarlijker de tegenstand, hoe meer kans tot winst", zo vertrouwt hij ons toe. De huidige secretaris van Hermes DVS, de heer D. Lubeek wil echter niets van onberekenbaar horen. „We mikken ook dit jaar op een van die drie bovenste plaatsen', beweert Lubeek, toen we hem naar zijn verwachtingen vroegen. „En dit kan, want ik geloof, dat we een nog sterker team dan vorig jaar op de been brengen". Was immers de Schiedamse voorhoede niet bet zorgen- kindje? Om de produktiviteit te verho gen, legt Hermes-secretaris uit, zijn drie spelers aangetrokken en wel routenier Tonny van Ede en De Graaff, beide van Sparta, alsmede Verschoof van DWS. Vooral van De Graaf verwacht Hermes veel. Oorspronkelijk kwam hij reeds bjj ons vandaan, maar hij ging twee jaar ge leden naar Sparta over, waar hij nooit helemaal uit de verf kwam. In eigen om geving heb ik echter goede hoop, dat De Graaf zijn club weer naar nieuwe suc cessen zal voeren". Ook Tonny van Ede en Verschoof zijn technisch knappe spielers, die ongetwij feld 'n geduchte versterking van het Schiedamse aanvalswapen betekenen. Van de voorhoede van vorig jaar heeft alleen rechtsbuiten Kuipers zijn biezen gepakt. Bij Fortuna VI. hoopt hij meer perspectieven te hebben. Of in de Schie damse verdediging het vertrek van Ton ny Thie (naar ADO) en Kempiers (naar Sparta) een gevoelige aderlating bete kent, moet de tijd leren. „Het was na tuurlijk 'n absurditeit, dat in de laatste helft van de vorige competitie Hermes slechts twee doelpunten moest incasse ren. 'n Herhaling van dit krasse staaltje ligt dan ook niet in de lijn der verwach ting", zo verklaart Lubeek. „Maar dat de „oude" achterhoede aangevuld met On derstal (SHS) en Leen Bezem (ONA) ook weer 'n geducht woordje kan mee spreken, is duidelijk. Vooral ten aanzien van de nieuwe aanwinst: de 17-jarige Leen Bezem van het Goudse ONA zijn de verwachtingen hoog gespannen. Om de aanloopperiode van de Gouwe naar enigszins te vergemakkelijken, heeft de Schiedamse club ook de geroutineerde Onderstal van SHS aangetrokken, die in nood altijd zeer bruikbaar is. En dan de nieuwe trainer, de heer Van der Moer, die de opvolger is van Kees Dijke. „Vorig jaar had Hermes al een oogje op hem laten vallen, maar op het laatste moment zijn de besprekingen afgeketst. Dit jaar is het wel gelukt. Hij is oud-speler van Hermes en enorm enthousiast. Zelf zegt Van der Moer: „Ik heb een leuk clubje en ik zal alles doen om het succes van mijn voorganger in stijgende lijn voort te zetten SVV's voorzitter M. Eising stelt zyn prognoses scherp. „Vorig seizoen bracht SVV een zeer jeugdig elftal binnen de lijnen, dat min of meer de opdracht had: „Zorg dat je routine en ervaring opdoet". Hierbij waren acht spelers van beneden de 20 jaar, terwijl de Schiedamse voor hoede zelfs in totaal nauwelijks de 90 jaar haalde. Maar dit seizoen start het SVV-schip vol- uit. „Er moeten thans successen komen" legt de secretaris van SVV, de heer De Vries ons uit. „Vijf jaar heeft Hans Croon al zijn zorg besteed aan het opkweken van talent, denk maar eens aan de voet- balsehool, en het is nu aan Gosens (van Fortuna VI.) om het werk af te maken- Daarvoor zijn enkele routiniers aange trokken. Bijvoorbeeld, de reserve-doel man van Sparta, Van der Velden, die de plaats Inneemt van Eddy Roer, die in het jeugdelftal nog een jaartje tot was dom kan komen. En niet te vergeten de ervaren rechtsback Pim Visser, vorig seizoen aanvoerder van Elinkwyk. Bij Sparta heeft deze speler reeds jarenlang met Van der Velden ingespeeld, en tot volle tevredenheid, zodat hij SVV van dit tweetal heel wat verwacht wordt. Ook Torcqué (CVV) en van der Poel (Hermes DVS) heeft SVV aangekocht. Maar voor de rest houden we het toen bij het oude", vervolgt De Vries opge wekt. ,-Van 'n Van Dijk, vorig seizoen op het laatst iets teruggevallen mag men ook nu weer hoopvolle resultaten ver wachten. De wedstrijden in de tweede divisie zijn echter hard, bikkelhard. En zeker voor zo'n kwetsbare voorhoede als van SVV. Maar U zult het zien: „Tech niek overwint".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1964 | | pagina 15