Piet Roomer, Nederlands tweede „fluitist laat zich niet intimideren MMP1 ROOMERPAD NIET NODIG AEG IftfM 99 „Dat gaat spannen" Verwend kind Roomer pad Zou! en suiker wmm,I de dag van morgen. Weer schit- se verenigingen griffen graag hu» tert zijn sleutelketting. „Van Real naam in de herinnering van men- Madrid heb ik al drie gouden hor- sen, die hun eens een dienst bewe- loges gekregen". Rijke buitenland- zen. goed in AEG SANTO koelkasten vanaf 343.- Jk JOfl perfect l f 30.- AUTOMATIC TOASTER f 69. E Cl BADKAMERKACHEL (43.50 DEN HAAG, 20 augustus. Piet Roo mer, wel eens gekscherend als de scha duw van Leo Horn beschreven, slingert met duim en wijsvinger een blinkende sleutelketting heen en weer, ritmisch ais de .staart" van een Friese hangklok. Ih het Bordeauxrode embleem schreeu wen duidelijk leesbare letters de naam van Valencia FC. De sleutels wiegen aan een achttien karaats gouden rits schakels. Onmiskenbaar een prijzig ca deau, misschien wel met een minder eerlijke bedoeling in 't achterhoofd over handigd. „Nog geen half uur na mijn aan komst stopten ze het al in mijn handen". De buitenwacht plaatst de 44-jarige Rot terdammer met een hardnekkige her haling achter de keizer van de fluit, de Bentvelder Leo Horn. „Je kent dat wel, Gaat u zitten, meneer. Kijk we hebben een presentje voor u. Soms krijgen we het voor de wedstrijd, vaak echter er na". Maar geen geschenk hoe duur of glinsterend ook, schendt de grenzen van Roomers neutraliteit. De vrijwel accentloos babbelende Piet Roomer, met vrouw en twee zoons (15 en 9 jaar) gehuisvest in Zuid, temidden van Feijenoords reusachtige aanhang, praat zich wat minder vlot in het nieuws als topblazer Leo Horn. Toch arbitreer- de hij al 51 Europese wedstrijden bul ten de landsgrenzen; 51, waarvan 11 officiële interlands. Oké, Horn vloog vaak naar Zuid-Amerika. Uit dat oogpunt be zien heet Piet Roomer inderdaad Neder lands tweede scheidsrechter. „Ik startte^ met SchotlandJoego slavië". Roomers verleden schiet terug naar 1957. Een groentje in het interna tionale vak. En dan al prompt een du el tussen twee zó angstig verschillend geaarde voetballers. „Je treedt uit do schemerige catacomben in het helle zon licht. Opeens lijkt het of je een wonder aanschouwt. 83.000 mensen. Ik voelde me zo nietig als een jongen die naar zijn examen toestapt." Tijdens elk duel, na tionaal of op buitenlands grondgebied, valt die vrees snel van hem af.. Gecon centreerd als een attente Chinese wijs geer baant hij zich door de brij van moeilijkheden. „Ik hoor het publiek nau welijks. Door niets laat ik mij aflei den. Zeker niet door kussentjes." De man zonder herrie, zonder trou bles; ik geef Piet Roomer die bijnaam, (ogenblikkelijk klopt hij als elke onver valste Nederlander twee keer snel op het tafelblad.) „Olympique Lyon Spor ting Lissabon (halve finale Europa Cup II) bijvoorbeeld. Een half uur voor de wedstrijd inspecteer ik de mat. Een on heilspellend Inwaai waaide me toe, knal lende donderbussen, sissende, gillende rotjes. Er zaten 40.000 mensen. 40.00! De accommodatie was slechts berekend op 24.000. Ik dacht, dat gaat spannen met die mensen zo dicht langs de lijn. Maar niks hoor. Ik schroomde niet een bui- tenspeldoelpunt van Lyon af te keuren. Het publiek gromde niet eens. De an dere dag prees „1* Equpie", dat grote Franse sportblad mij om mijn strikt onpartijdige arbitrage." Piet Roomer, die in december voor de 800ste maal een begir.signaal uit zijn fluit blies, trekt zich zelfs het simpelste foutje aan. „Verdraaid, denk ik dan, dat (Advertentie) (Advertentie) %óste* Vvot fóux&e e*i. Zoon, had je zo nooit mogen doen. „Een ver keerde beslissing rammelt hem als een porrende hand wakker, dwingt hem met een nog betere mentaliteit de voetbal wei op te rennen. Onverbiddelijk, soms met zachte vriendelijke stem, zonodig even hard vloekend als een ketterende speler, stuwt hij de dan volgende wed strijd door de juiste kanalen. Het zwart rond de schouders kleurt, o wonderscho ne luchtspiegeling, koninklijk als een hermelijnen mantel. De jeugd en spélverruwing: een hoofd stuk zo dik als een woordenboek. „Ach, dat valt nog wel mee. De belangrijkste taak van een scheidsrechter is iets te voorkomen. Neem als voorbeeld Moulijn. Een tengere knaap, sprankelend als mousserende wijn, ongrijpbaar als een naar fantoom. Iemand van de tegenpar tij schaduwt hem constant. Plotseling raakt Moulijn geïrriteerd, hij kan im mers niet uit de voeten. Op dat moment ben je al te laat." Piet Roomer herin nert zich levendig Ko Prins, zondebok bij uitstek, een verwend kind dat een douwtje steevast wil terugbetalen. Roo mer behandelde hem in zijn eigen rauwe taal, Ko kleurde rood en dan wit als een mak lam. „Toch is de mentaliteit van de huidige mensen anders dan vroeger. De jeugd toont minder eerbied voor haar tegenstanders". Piet Roomer steunt, zegt h(j, op een tikkeltje te breed gezicht, steunt op zijn grote dosis routine, week in, week uit. Maar de vraag blijft: waarom hij geen politiebescherming, waarom geen Roomerpad. De employé van een bouw maatschappij (technische afdeling) in Den Haag pijnigt en pijnigt de hersenen. Geen antwoord. Opeens: „Leo Horn heeft persoonlijkheid. Hij laat blijken dat hij zich nergens iets van aantrekt. Daar om schopt hij het zo ver in het buiten land. Leo is voor mij een groot scheids rechter". Even een adempauze. „Tijdens Real Madrid—Benfica in Amsterdam, ik trad toen op als grensrechter, liep Di Stefano zich vast. Het gebeurde op mijn helft, ik zie het nog voor mij als de film van gisteravond op de teevee. Di Stefano liet zich uiterst geraffineerd vallen. De Spanjaarden jammerden en kermden om een strafschop. Leo schudde nee. Dat was moedig, erg moedig." Piet Roomer en Leo Horn, een ver schil zo treffend als dat tussen zout en suiker. Roomer: rustig, bedaard, altijd onopvallend. Horn: autoritair als een keizer die de doodstraf niet afschafte, opvallend als een gracieuze mannequin. „Als arbiter is het mijn type niet. Zijn manier van optreden ligt mij niet." Piet Roomers ontboezeming is vrij van elk spoortje jaloezie. Nog twee seizoenen en dan vouwt Leo Horn zijn antracietgrijs kostuum voorgoed op: een kostbaar reli kwie voor het nageslacht. Misschien schuift Piet Roomer dan een plaats op, wellicht schiet een ander hem voorbij. Voorlopig reiken zijn zorgen niet verder dan 7. AdTertenm SS WATERDICHTE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1964 | | pagina 2