in de DRUK OP MAANDAG De sigarenwinkel is niet langer het lokkertje van kapitaalkrachtige voetbal clubs. Stervoetballers met middenstands- dromen bewegen zich steeds meer in andere brancheszoals heren- of dames modesportartikelen, dranken etc. Er zit een beetje de klad in de tabaksnegotie. Jan Jongbloed, de DWS-doelman met een sigarenzaakje in het hart van de Amsterdamse J or daan, zegt :„Het is van mijn bestuur erg aardig geweest om mij hier in te helpen, maar van 9 cent winst kom ik niet rond. Ik kan wel de hele dag met iedere supporter over DWS en zo kletsen, maar ik leg er op toe". De sigarenwinkels van Bertus Cal- denhove, Kootje Bergman en Jan de Natris vertellen een ander verhaal. In hun grote dagen zijn zij goud waard ge weest voor hun clubs. Maar als amateurs konden zij naar de zin van hun besturen niet vast genoeg aan hun club worden gebonden, althans niet met een club contract, wel met een zakelijke overeen komst. Zowel Ajax als Blauw-Wit als DWS elders in het land dreigden spe lers blijkbaar niet zo gauw naar een an dere club te lopen kwamen toen in een aantal gevallen met een sigaren-* winkeltje op de prop, waar hun grote favoriet stevig achter de toonbank werd nerilnni Jan de Jong (hiernaast) is best tevre den over de klandizie, die zijn sigaren zaak geniet. Tonny Pronk (onder) heeft het voorbeeld van Pieters Graafland ge volgd. Hij begon een speciaalzaak in sportartikelen. Waarom nu j...... siga renwinkel? Ach, dat liep vroe ger altijd wel. De investering was een overzichtelijke aange legenheid en het werk was rus tig genoeg om het Vertroetel de Kasstuk fit te houden voor de komende zondag. En het Vertroetelde Kasstuk zelf zat gebakken, want de ,,loop" kwam automatisch. Vanaf de tribunes stroomden ze de vol gende morgen zijn winkel bin nen. Heel die supportersschare moest uit de vakkundige mond van het Grote Idool horen, hoe ze de wedstrijd dienden te be kijken. Deze winkeltjes waren de door-de-weekse centra voor de grote voetbalclubs. Daar zag en hoorde je nog 'ns wat. En de vóórverkoop was er ook, dus bij de shag en de sigaren kocht je je kaartje voor a.s. zondag, met de prognose en de „voetbalpraet" van het Grote Idool erbii. Nog steeds horen voetbal lers en sigarenwinkels een beetje bij elkaar, zoals wiel renners bij het slagersvak, en boksers in het cafébe drijf horen. Zonder veel speu ren vindt men o.a. de Ajaxie- den Bennie Muller, Sjakie Swart en Schaaphok (als op volger van Ko Prins en Ouderland), de DWS-ers Joop de Jong en Frits Flinke vleu gel in een sigarenwinkel. Bui ten Amsterdam komt men ze niet zo veel tegen, maar in Delft kent men toch Piet de K Vries van Sparta en in Venlo ij Jan Klaassens, nu van VVV. Stellig is er een langere lijst I te maken. Maar de gevallen dat er ook nog clubgeld in de winkel is gestoken, zijn nu erg schaars geworden. Flinkevleugel staat als zetbaas in een winkel die aan de coureur Jan Derksen toebehoort (die in zijn andere zaken oud-wielrenners als Piet van Heusden, Cor Bijster en Schotman heeft neergezet)Van Sjakie Swart en Joop de Jong is bekend dat ze zelf voor hun zaak en hun geld hebben ge zorgd. DWS is er trouwens he lemaal niet zo gek op om zich, na het niet zo succesvolle ex periment met Jongbloed, op nieuw op middenstandsvlak te begeven. Daan Schrijvers heeft zelf maar moeten zien dat hij iets geschikts vond, en dat vond hij ook als vertegenwoordiger in rijwielen. Deze sigerenwinkeliers gaat het op dit moment nog lang niet slecht, al heeft de branche met moeilijkheden te kampen. Hun populariteit trekt, dat mer ken zij vooral op maandagmor gen. Joop de Jong in de Nas- saustraat zegt: „Ik laat maar een stuk uitbreken. En daar zet ik een bank neer. De sup porters kunnen dan in die apar te ruimte blijven kletsen. Nu merk ik dat veel van mijn ge wone klanten soms doorlopen omdat zij er niet in kunnen. In ieder geval loopt mijn zaak lekker. Ik heb zelfs klanten uit het verre westen, die alleen om dat zij DWS-supporter zijn, hun voetbalpool komen inleve ren, een kaartje komen kopen en tegelijk hun tabakswaren ha. len. De kunst is natuurlijk om straks, als je niet meer voet balt, een vaste klantenkring te hebben gekweekt." Bij Ajax heeft men de laat ste jaren 'n Ingewikkelde situa tie gekregen door de interven ties van rijke particulieren zo als de twee gebroeders Van der Meijden, die een grote bouw onderneming bezitten. Niet zon der medeweten van de club, maar wel grotendeels voor eigen verantwoording hebben zij op aantrekkelijke voorwaar den voor vele tienduizenden gul dens leningen verstrekt aan een aantal Ajax-spelers. Men heeft hierdoor de merkwaardige fi guur gekregen dat voetballers financiële verplichtingen heb ben aan particulieren, die niet eens lid, maar donateur zijn van Ajax, en die toch via deze spelers belangrijke invloed uit oefenen in de Amsterdamse club. Een bekende kreet In het eerste Ajax-elftal is: „Vraag het maar aan Van der Meij den." Dan heeft Feijenoord het an ders aangepakt. Feijenoord is voorbijgegaan aan de bijna historische band tussen de siga- renbranche en de voetbalsport. Toen het zich van Coen Mou lin moest verzekeren, kwam er in Zuid een fraaie zaak in he renmode. Gesteund door zijn echtgenote begon Coen aan een toekomst in de confectie. En naast hem ving Eddy Pieters Graafland, zowel een geboren zakenman als doelverdedi- ger, groots opgezet zijn handel in sportartikelen aan. Zo popu lair is Eddy in de sportwereld dat hij niet eens kan zeggen dat Feijenoord zijn grootste klant is, al levert hij voortdurend la dingen nieuwe spullen aan het stadion af. Hij heeft zijn zaak een landelijke allure gegeven die bewijst dat hij strikt geno men Feijenoord niet eens no dig had om als middenstander goed te slagen. Twee andere Feijenoorders, namelijk Krejjer- maat en Veldhoen, blijken te zijn terecht gekomen in een eigen jjjijterif. Piet Kruiver handelt in textiel (met weeffout jes) en alleen Henk Groot heeft, naar het schijnt, nog bemoeie nissen met een sigarenwinkel. Zijn broer Cees heeft al zijn aandacht gericht op een sme derij ergens langs de Zaan. Een groot zakenman, en dan wederom niet in de sigaren, is Faas Wilkes geworden. Hg doet, in Rotterdam, in Italiaan se haute couture. Zijn Ita liaanse ervaringen zijn daar niet helemaal vreemd aan, maar men zegt dat de modieu ze kennersblik van zijn echtge note er de Lijnbaan-se chic aan gegeven heeft. Of zij veel cliën ten uit de voetbalsport aantrek ken, valt te betwijfelen. Faas kan het zonder stellen. De auto rijschool van de ex-Volewijker- speler Soetekouw heeft weer veel méér met voetballen te maken. Zijn clubgenoten en te genstanders ontmoet hij in Am sterdam-noord aan het stuur van zijn auto's, waar tijdens het „verkeer van rechts gaat voor" heel het vaderlandse voetbal overhoop wordt ge haald. En Tonny Pronk, de Ajacied die op de Middenweg in Amsterdam een sportzaak heeft geopend, is in het eigen milieu gebleven. „Er zit geen cent van Ajax in mijn zaak, maar ik heb Ajax natuurlijk wel als klant, evenals trouwens een paar andere voetbalclubs." Tonny Pronk, die voetballen heeft met „Tonny" erop, zo als Pieters Graafland ze heeft met „Eddy", heeft eerst gron dig bij zijn Rotterdamse colle ga geïnformeerd en rondge neusd voordat hij van start ging. „Het is een moeilijke branche, waarin je al spoedig een ton investeert. Vroeger wil de ik een sigarenwinkel begin nen, maar later ging ik meer zien in sportartikelen. Voorver koop-klanten heb ik nu niet, die moet ik doorsturen naar Sjaak Swart, maar hopelijk kan ik met mijn naam toch wat pu bliek trekken." Coen Moatijn Laai ivei je/.-. zijne Zijn buurman is Eddy Pieters Graafland. a xun.ieiuuut-x.uHi Uk Voetballers middenstand

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1964 | | pagina 4