Steun en toejasdaat van vele Schiedamse clubs Chris van Dijk veertig jaar consul en nieren Semi-prof voetbal is ziek in hart Mensenhandel Vergaderingen zijn hoogtepunten Amateurs Sportkrant, donderdag 10 september 1964 7'J f-, ilj (Van onze sportredactie) SCHIEDAM, september. De markante figuur van Chris van Dijk is niet weg te denken van de Schiedamse sportvelden. Reeds meer dan veertig jaar is de heer Van Dijk consul van de KNVB en daarmee niet alleen voor zijn eigen vereniging Schiedam een steun en toeverlaat, maar voor alle Schiedamse clubs. Toch zul len de Schiedammers er aan moe ten wennen, dat de nu 69-jarige Chris van Dijk volgend jaar af scheid gaat nemen als bondsoffi- cial. Dat is tenminste zijn voor nemen. Of het er van zal komen? Het zal de dan 70-jarige beslist niet meevallen, want de organi satie van de KNVB is een deel van zijn leven. Als men weet, dat de heer Van Dijk haast een halve eeuw deel uitmaakt van de bondsvergadering, is dat pok te begrijpen. Amateur Toto Amateurvoetbal Chris van Dyk, keuring van velden Niet minder dan vijf voorzitters heeft bij meegemaakt. Ir. Kips, Dr. Van Prooy- en Karei Lotsy, Ir. Hopster en nu de beer Schreuder, hebben ondervonden, dat Chris van Dijk in de bondsvergadering Seen ,,ja'-knikker is en was, maar heus zijn weetje op organisatorisch gebied wel baar voren kan brengen. Chris van Dijk, drager van het bonds- onderscheidingsteken, de gouden bonds- speld en de versierselen van de Orde van Oranje-Nassau in het zilver, is een pur- sang amateur. Hij kan zich nog steeds biet met het betaalde voetbal verenigen en toen hjj het terrein van SVV voor de Wedstrijd SW-Helmond, nu enkele jaren geleden afkeurde, was dat ook zonder meer onbespeelbaar. Vanuit Den Haag kwam het bericht, dat de wedstrijd toch door moest gaan en dat zette kwaad bloed bij de Schiedamseconsul. Hij wilde be danken voor al zijn funcies, maar wet houder Van Boekhoven heeft hem dat toen afgeraden. Kort daarop kreeg de heer Van Dijk een briefje van de KNVB- waarin hem gewezen werd dat hij té amateuristisch dacht. Chris is een gezellig verteller, die heel wat weet over de geschiedenis van de KNVB en in die van voetballend Schie dam in het bijzonder. voor Amateurs, vindt hjj dat er toch wel een aanmerkelijk verschil bestaat met vroeger en daarmee bedoelt hij de jaren vóór de oorlog. „Als je tegenwoordig op de terreinen van de amateurs komt, dan staan daar veelal clubgebouwen als kas telen. Hoe hadden wie daar vroeger aan durven denken. Wassen in een emmertje of aan de pomp was heel gewoon. Nu is het een beetje uit de toon vallend, als er geen warm water in de kleedlokalen is. Dit alles kon nu gebeuren door de toto. De toto is een zegen voor het amateur voetbal", aldus de heer Van Dijk. Zijn werk als consul is lang niet zo moeilijk meer als vroeger. Hij heeft zijn taak altijd opgevat als vertegenwoordiger van de KNVB in Schiedam. In vroeger jaren was de gemeente Schiedam niet zo Op onze vraag hoe de heer Van Dijk dacht over het betaalde voetbal twijfelde hij niet met zijn antwoord. „Het semi- profvoetbal is ziek in hart en nieren. Er zijn maar enkele clubs in Nederlands die het betaalde voetbal kunnen doen plaats vinden. De clubs leven bijna allemaal boven hun stand en moeten spelers verkopen om het hoofd boven water te houden. Dat is niet meer gezond te noemen". Chris is fel tegen het verhandelen van spelers. Op dë manier zoals het nu gaat. De club gaat voor veel geld talent verkopen. Dat talent is echter niet van de club, maar van de speler zelf. „Mag die jongen van zijn eigen talent profiteren? Zoals het nu gaat, zijn het de verenigingen die met de grote som gaan schuiven en de betref fende speler niet." In tegenspraak tot dit alles is zijn be wondering voor een club als Feijenoord waar van alles wordt gedaan om het de clubs in Rotterdam-Zuid naar de zin te maken. Het is opmerkelijk, dat het de clubs in Rotterdam-Zuid, ondanks het machtige Feijenoord als buur, allemaal voor de wind gaat. Sprekend over zijn amateurclubs waar voor hij de belangen behartigt in de bondsvergadering en de Landelijke bond nu nog altijd de bondsvergaderingen en de vergaderingen van de L.B.A. Jaren lang vormde hij met de haast legendari sche figuur Balthus Meijer van Unitas en N.J. de Groot van het Haagse Quick een zeer bekend driemanschap op de verschillende vergaderingen in KNVB- verband. Vroeger was het contact in de KNVB, toen een veel kleinere organisa tie, veel inniger dan nu en dat vindt Yan Dijk wel jammer. Daar staat tegenover, dat de organisatie nu veel beter is. Ge lukkig is het nu zo, dit in tegenstelling tot vroeger, dat de jongelui veel meer kunnen leren. Het intellect komt meer tot ontplooing en dat vindt men terug in alle gelederen van de maatschappij, dus ook in de organisatie van de KNVB. vooruitstrevend als nu en Chris heeft heel wat keren de trappen van het ge meentehuis beklommen om voor de ver schillende verenigingen in de bres te springen. Nu met de S.B.L.O. en de Sport raad is het allemaal makkelijker gewor den. Die vangen alles op en brengen het verder. Voorts vindt de heer Van Dijk, dat Schiedam blij mag zijn met een man als Mr. Van Boekhoven als wethouder. ,,En fijne kerel", zegt Chris. „Aan die man heeft de Schiedamse sport en de voet ballers in het bijzonder heel wat te dan- ken. Hoogtepunten uit zijn haast een halve eeuw durend werk in de KNVB vindt hij De mening van de heer Van Dijk, van wie men toch wel mag verwachten, dat hij na vijftig jaar zondag na zondag voetbal gezien te hebben met verstand van zaken kan spreken, is dat het ama teurvoetbal in zijn geheel achteruit ge gaan is. Hij vindt dat niet vreemd, omdat hij het betaalde voetbal nu eenmaal nog steeds zifet als reservoir waaruit men kali putten. „Natuurlijk zijn er uitzonderingen die de régel bevestigen", zegt de heer Van Dijk. „Als ik aan de kampioenswedstrij den denk van CW. Daar werd dikwijls voetbal vertoond, waar menig betaalde club niet aan kan tippen." Chris van Dijk heeft nog een belang rijke functie in de KNVB. Hij is scheids- rechtersadviseur. Tal van scheidsrechters zijn in de loop der jaren al door hem be oordeeld en de heer Van Dijk stemt het gelukkig, dat de KNVB prijs stelt op zijn adviezen. Al met al is Chris van Dijk een figuur voor voetballend Schiedam die niet weg te cijferen is. Moge hij nog tot in lengte van jaren met dezelfde vi taliteit die hij nu heeft, langs de lijn staan zodat de KNVB en de LBA nog veel voordeel kunnen trekken van zijn wijze raadgevingen. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1964 | | pagina 7