In Rotterdam drie grote wensen 1 Mèer velden, meer arbiters en meer jeugdleiders Afdelingsvoorzitter J. Bijloo: Goede wil Amateurs Sportkrant, donderdag 10 september 1964 (Van onze speciale verslaggever TON van der SANDE) SCHIEDAM, september „Wensen? Of ik nog wensen heb voor de Rotterdamse Voetbalbond? Dan hoef ik alleen maar te spre ken over voetbalvelden en over de scheidsrechters. Er zijn er veel te weinig". De heer Jan Bijloo, voor zitter van de K.N.VB., afdeling Rotterdam spreekt nog altijd en dan liefst met een rollende r over de Rotterdamse Voetbalbond, hoewel deze naam al jaren lang niet meer bestaat. Maar de heer Bijloo besteedt dan ook al heel lang veel vrije tijd aan de voethal- sport. En wie hem over zijn lief hebberij, en dan graag het opvoe dende facet daarvan, wil spreken, kan desnoods een hele avond hij hem terecht. Keurig gedocumen teerd, overzichtelijk en goed ge fundeerd vertelt de heer Bijloo aan ieder, wat hij weten wil. Hij doet op zo'n „praatavondje" zijn ambt eer aan. Want als hoofd van de Co- meniusschool in Schiedam is de heer Bijloo gewend duidelijk te zijn. En vandaar ook zijn grote lief de voor de (voetbal)jeugd. Gedwongen rust Scheidsrechters Jeugdleiders We behoeven de heer Bijloo geen twee maal te vragen of hij nog wensen heeft voor „zijn" Rotterdamse Voetbalbond. Meer voetbalvelden bij voorbeeld neemt een hoge plaats in op zijn verlanglijst je. „We spelen in de R.V.B. met bijna tweeduizend elftallen, die iedere week staan te popelen om te voetballen". Om heel precies te zijn, het waren vorig jaar 1951 elftallen tw. 679 zondagelf tallen, 282 elftallen in de zaterdagmid dagcompetitie en 970 junior-elftallen. Dat wil zeggen dat er ieder weekeinde ruim negenhonderd wedstrijden georganiseerd kunnen worden. Ja, georganiseerd wel, maar gespeeld niet. „Er is in Rotterdam en omgeving een ontstellend tekort aan velden" zegt de heer Bijloo. „Door gebrek aan terreinen moeten we iedere week zeshonderd elftallen een gedwongen rust opleggen. Dan kampen we nog met de moeilijkheid dat verenigingen, die op grote complexen spelen maar eenmaal in de vier of vijf weken thuis kunnen spelen. We krijgen zo een vertekend com- JJstitiebeeld. Aan het eind van het sei zoen moeten die verenigingen hun thuis wedstrijden bij de bezoekende clubs spe len. Het moet gezegd zijn dat we dan altijd grote medewerking ondervin den". Bij de verenigingen die velden aan de Abraham van Stolkweg bespelen, schijnt de nood het hoogst te zijn. „De gemeente doet haar best" meent de heer Bijloo, „er komen nieuwe velden bij, maar er vallen er ook af". Zo zijn er aan het eind van dit jaar nog maar drie van de vier voetbalvelden aan de Gor- delweg over. Van het twee jaar jongere spo-tcomplex aan de Reedijk moesten vie; van de zes velden opgeofferd wor den aan de uitbreiding van de Ned. Spoorwegen. De terreinen aan de Abeel- weg, die deze maand in gebruik werden genomen en de beide velden aan de Ka- tendrechtse Lagedijk dienen dan wel ter vervanging van de verdwenen terreinen, maar uitbreiding van speelgelegenheid betekenen deze velden toch niet. Als de voortekenen niet bedriegen zullen er in de nabije toekomst nog wel enkele uit breidingen plaats vinden. Ook bestaat de kans dat het gerestaureerde Duive- stein volgend jaar gereed komt, de ter reinen aan de Venkeiweg in Hoogvliet 2ijn op 1 sept. 1965 klaar en de nieuwe telden aan de Vaanweg per 1 jan. 1965 evenals het complex in Lombardijen aan de Spinozaweg- De terreinen achter het gebouw van de Roteb in Overschie zijn volgend jaar september definitief te ge bruiken. Het ziet er voor de toekomst dus wel iets rooskleuriger uit, maar het is nog allesbehalve ideaal, voor wie be denkt dat het aantal elftallen in tien jaar tijds bijna verdubbeld is. De heer Bijloo is wel overtuigd van de goede wil van de gemeente en de Raad van Lichamelijke Oefening, maar hij is nog verre van tevreden. Er ligt namelijk nog altijd een tienjarenplan, waarvan nu een periode van vijf jaar is afgesloten. En wat blijkt? Slechts 28 pet. van de velden, die volgens het plan vóór 1970 gereed moeten zijn, worden thans bespeeld, terwijl 13,8 procent in uitvoering is. Als reden voor deze ach terstand op het schema geeft de heer Bijloo het personeelstekort op en hij schuift de schuld op het Rijk, dat door het niet verlenen van vergunningen ook een spaak in het wiel steekt. De situa tie in Schiedam en Vlaardingen is veel RVB-voorzitter J. Bijloo ondervindt bij zijn werk voor de voetbalsport in de afdeling Rotterdam grote steun van zijn vrouw. beter, hoewel ook in deze steden nog niet iedere vereniging uit de (terrein) nood is geholpen. Parallel met het aantal wedstrijden loopt het getal scheidsrechter. Want ook aan arbiters heeft de R.V.B. gebrek. Van de 305 juniorwedstrijden, die op de eerste zaterdag in deze competitie wer den gespeeld, kon slechts de helft geleid worden door een „echte" scheidsrechter. Dit tekort moet aangevuld worden met leiders van de diverse elftallen, maar de officiële scheidsrechter blijft toch te verkiezen, boven deze „helpers". Bijzonder tevreden is de heer Bijlo® over het aantal jeugdleiders, dat de cur sussen volgt voor het basisdiploma jeugdleider. De afdeling Rotterdam is met 328 gediplomeerde juniorlei ders (sinds het diploma in 1960 werd ingesteld) een voorbeeld voor geheel voetballend Nederland. Het is stellig niet op de laatste plaats aan het stimu lerend werk van de heer Bijloo te dan ken dat Rotterdam deze goede naam heeft. Er kan geen nieuw voetbalveld in Rotterdam of de wijde omgeving ëe~ opend worden, er kan geen nieuw kleed lokaal in gebruik worden genomen, er kan geen trouw bestuurslid afscheid nemen, of Jan Bijloo is present. En al tijd maakt hij dan reclame voor de cur sussen voor jeugdleiders. En toch, de onderwijzer Bijloo heeft nog als wens dat vele, zeer vele jeugdleiders de cursus sen zullen volgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1964 | | pagina 8