De baard als symbool van manlijkheid en waardigheid Sinterklaas in het bos 1 Moeizame reis van Sinterklaas door kletsnatte Biesbos TESTBEELD VOOR PUZZELAARS Waarom geen Sint en Piet in Madurodam? jflJNSTBAARD VOOR EGYPTISCHE VORSTEN Herinnering aan vorig jaar w Mj öe DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 baard van de grote Chinese ^'jsgeer Confucius, een typische 4f. °ngoolse baarddracht, sluik en dun. e brullende woeste baard en °r Van Barbarossa de Turk, om streeks 1500. Sint Nicolaas en zijn baard, dat zijn twee zaken die onafscheidelijk zijn, want er is niemand, die zich de goedheiligman zonder baard zou kunnen voorstellen. Een bis schop zonder de brede, fraai gol vende patriarchenbaard kan geen Sint Nicolaas zijn. Wij troffen dit fraaie type baard in onze tijd nog aan bij geestelijken van de Grieks- orthodoxe kerk. waar de baard nog steeds het symbool van manlijk heid en waardigheid is, een sym bool, dat wij in onze westelijke wereld kwijt zijn. Bij ons moet een welverzorgde man volgens de mo de en heersende opvattingen, keu rig glad geschoren zijn. In heel oude tijden werden juist baardlo zen als onwaardigen en barbaren beschouwd. Zo zien we wat er in de loop der tijden al niet kan ver anderen. Wij mogen de baard in al zijn vormen, evenals de kleder dracht zien als een spiegel van le venshouding en cultuur. Geen snor en Romeinen volle, forse ringbaard der kse bolden zien we bij Home- 0ngeveer 800 voor Christus. Over ondiepten Op een eiland Met en zonder De vermoeiendste dag Oplossing Spaans testbeeld Ware, forse vorstelijke baard 1,1 ^rederik Barbarossa, Duits beizer omstreeks 1150. f,TlZ Joseph, typisch medebeeld n bet eind der negentiende eeuw. DE BAARD als teken van waar digheid treffen we reeds aan in het oude Egypte, en zelfs voor die tijd. De Egyptische vorsten droegen zelfs een kunstbaard, als teken van hun koninklijke waardigheid. Op afbeel dingen zien we deze baard over het al gemeen sterk gestyleerd, waardoor de ze helemaal iets,, onwerkelijks krijgt. Van eèti snor is echter geen sprake. De oude 'Sumefiërs daarentegen kenden de baard niet, althans niet als symbool van manlijkheid en waardig heid. De baard deed daar zijn intre de, toen er sprake was van een sterk Semietische invloed in het land tus sen Euphraat en Tigris. De Semieten kenden namelijk aan de baard 'n ho ge waarde toe. Sindsdien zien we dat er baarden gedragen worden, aanvan kelijk eerst bij de Babyloniërs in een vorm lang afhangend langs de kaken en aansluitend op de slapen. Later zien we deze baarden bij de Assy- riërs, waarbij deze er krullen inleg den in verticale rijen. Op diverse af beeldingen kunnen we deze mode duidelijk waarnemen. Bij de Joden vooral stond de baard in hoog aanzien. Behalve als rouwbe toon werd baardloosheid beschouwd als eerloosheid. Bij bijzondere gebeur tenissen werd de baard gezalfd en bij betuigingen van sterke genegenheid gekust. In de bijbel kunnen we ook lezen, dat er zelfs bij de baard gezworen werd, hetgeen duidelijk aantoont welk een grote morele waarde er aan de baard werd toegekend. Geen snor bij Grieken BIJ AFBEELDINGEN van Griekse helden zien we, dat in het oude Grie kenland een fraai soort ringbaard in de mode was, die dikwijls afhankelijk van de leeftijd van de drager langer was. Bij de Grieken gold de baard als teken van rijpe manlijkheid. Onder Alexander de Grote zien we de baard verdwijnen, althans bij voorname lie den, met uitzondering van redenaars en wijsgeren. Bij het gewone volk bleef de ringbaard mode. Aanvankelijk droegen ook de Romei nen een baard. Doch omstreeks de der de eeuw voor Christus gaat de baard verdwijnen. Volgens overlevering zou Scipio Africanus de eerste Romein zijn geweest die zich dagelijks schoor. Toen de baardloosheid mode werd in Rome, ging het afscheren van de eerste baardharen bij jongelingen gepaard met een plechtige ceremon- nie. waarbij het symbool van hun manlijkheid werd geofferd. Een uitzondering was wel keizer Hadrianus, die wel een baard droeg doch dit deed om de moedervlekken op zijn gezicht te verbergen. Het ge volg van het dragen van een baard door de keizer was, dat de baard weer gedurende ongeveer een eeuw in de Romeinse mode kwam. Daar na zien we hem weer verdwijnen. de mode. Daarna komt de baard weer in de mode en wel in volle bre de vorm of in twe elange punten. Gedurende het opkomend huma nisme heeft men in Italië en later ook in de westerse landen volslagen baardeloosheid naast brede, massale baarddracht, voorts dunne ringbaar den zonder snor en na 1515 een volle baard met afhangende snor. Overi gens was de snor voordien een ty pisch voorstelijk attribuut, dat later onder het volk navolging vond. Later stijgt de snor, tot opgedraaide pun ten. Onder invloed van de Spaanse mode zien we dan het slanke, smalle spit se baardje zijn intrede doen, dat aan het Franse hof tot een klein sikje wordt teruggebracht; Als Sinterklaas verjaardag viert (En ook dus weer dit jaar) Gaat hij eerst even naar het bos, Daar staat z'n stoel al klaar. Want denk nou niet: die Sinterklaas Komt enkel maar bij mij Want dieren zetten ook hun schoen. En dat is me een rij Neem nu bijvoorbeeld Pieter Specht: Die heeft ér alvast twee Hjj zet ze klaar met stro er in, Dat neemt het paard wel mee En kijk dan eens naar Herman Hert, Die zet er altijd vier Hetgeen wel te begrijpen is Van een viervoetig dier. Maar Jeremias Duizendpoot Zet duizend schoenen klaar 't Bezorgt de goede Sinterklaas Steeds weer opnieuw grijs haar Beladen met tien zakken vol Sjouwt Zwarte Piet door 't bos, En zijn dan alle schoentjes vol, Valt hij in slaap op 't mos. Je snapt wel dat, waar in het bos Er zóveel schoentjes staan, Daar iemand als Sint Nicolaas Niet zó voorhij kan gaan. Dus trekt hij ieder jaar naar 't wouu En is het daar ook feest. (Tot groot plezier van Duizendpoot, Want die krijgt steeds het meest!) PIET Het van oorsprong Spaanse punt baardje, zien we nog bij Napoleon lil omstreeks 1850. In de loop der volgende eeuwen zien we de baard vele modestadia doorlopen, om tenslotte in het begin van onze twintigste eeuw langzaam op de achtergrond te geraken, door de opkomst van de Engels-Ameri kaanse mode van het ..clean-shaven" gelaat. Toch zien we in onze tijd de baard weer opduiken en wel vooral bij kunstenaars en zogenaamde „moder nisten", waarbij de baard niet meer zozeer het symbool van manlijkheid en waardigheid is, doch veeleer een ornament, waardoor men zich onder scheidt van de massa. Iets dergelijks kende men vroeger niet. Sint Nicolaas, de goede oude heilige, droeg en draagt zijn baard volgens het zuivere oude principe, namelijk als symbool van zijn man lijkheid en waardigheid en wel in het bijzonder als bisschop, belang rijk geestelijk leider. Daarom is Sint Nicolaas zonder baard voor ons on denkbaar, want diep in ons hart voe len en begrijpen wij toch, welke waarde en betekenis de baard in diepste wezen eigenlijk heeft. 3int Nicolaas is een van de weinigen, die ons in deze moderne tijd daarmee confronteert. (Van onze speciale medewerker) EEN KOUDE, gure wind blaast over het water van de Amer, wan neer wij het dorpje Drimmelen, aan de rand van de Biesbos, verla ten. Het is wat heiig en langzaam glijdt de roeiboot (vlet), bemand met Sint Nicolaas en zeven van zijn Pieten, in dit geval zogenaamde zeepieten, over het water. In deze tijd van het jaar is het hier stil, heel stil. We horen niets anders dan het kabbelen van de golven tegen de boot en het gepiep van de riemen in de dollen. Als ervaren waterrotten trekken de Pieten aan de riemen, terwijl de Sint het roer houdt Het is merkwaardig, maar in dit verlaten oergebied, met zijn verraderlijke ondiepten, een water vlakte zonder betonning, weet de goedheiligman, zo uit Spanje ge komen, heel goed de weg. Vanaf de Amer gaan we de Nieuwe Merwede op, om vandaar door te drin gen in de jungle het oerwoud van de Biesbos, waar zo'n veertig gezinnen wo nen, veelal ver van de buitenwereld, geïsoleerd en verlaten. Maar hier wonen ook kinderen en dat vindt de Sint zo be langrijk. Hoe moeilijk en tijdrovend het werken hier ook mag zijn, de Sint weet wat er van hem wordt verwacht. Ook hier moet hij komen rond zijn verjaar dag om vreugde te brengen in de kinder- harten OP DEZE TOCHT hebben we kunnen zien dat Sint Nicolaas de man van eeu wige jeugd, gezondheid en vitaliteit mag worden genoemd. Uiteraard heeft hij met zijn veeljarige ervaring geen moeilijkheden met het navigeren in dit waar labyrinth van watertjes, kreekjes en wat al niet meer. Met zijn vlet, een boot met weinig diepgang, kan hij vrijwel overal komen. Het is eb geworden en het water valt snel. „Deze kunnen we nog wel nemen" bromt de bisschop voor zich heen en hij moedigt zijn knechten aan, nog even snelheid te maken. De Pieten hangen aan de riemen, dan even een zach te schok, het schuren van zand langs de bodem en keurig glijdt de vlet over een ondiepte heen. Keurig en goed getraind houden de Pieten op het juiste moment op met roeien en lichten zij de riemen boven water. Nauwelijks is de vlet over de ondiepte, of op het commando van de Sint glijden de riemen weer in het water en wordt er weer aan getrokken. Dat de Sint tot fantastische prestaties m staat is, hebben we duidelijk kunnen zien. DE VERDERE geschiedenis van de baard is als het ware een gol vende lijn van perioden met en zon der baard. De eerste christenen volgden de Romeinse mode en zo zien we Christus veelal baardloos afgebeeld Bij de oosterse christenen is hel echter anders. Daar bleef de baard in ere en dus beeldden zij de Chris tus af met baard. In west-Europa blijft de baard tot ometreeks 1200 in zwang en wel in diverse vormen. Tussen 1200 en on geveer 1350 is baardloosheid weer VOOR onze puzzelliefheb bers hebben we hier een speciale Sint-Nicolaaspuzzel. Ook de goede Sint gaat met zijn tijd mee en hij heeft zich een modern televisie apparaat aangeschaft. Op een avond zette de Goed heiligman zijn toestel aan enhij kreeg op het scherm een wel bijzonder merkwaardig „testbeeld". Vol verbazing keken Sint en Piet naar de beeldbuis, waar zij een testbeeld in kruiswoordpuzzelvorm za gen staan. Wie helpt de Sint mee deze puzzel op te lossen? Hieronder volgt de om schrijving. Veel succes Horizontaal: 1. modern communicatie middel 6. vogel 10. Indonesisch eiland 11. soort deurslot 12. teken 14. landbouwwerktuig 15. strafwerktuig 17. voorzetsel 19. en omgekeerd (afk.) 20. eikenschors 22. knutselen 25. omroepvereniging 26. ledemaat 28. koor 29. ofschoon (Eng. verkor ting) 31. pronk, sier 32. taalkundige opgave 34. ieder 35. sportartikel 37. alpenweide 39. vis 41. adellijk heer 44. op de wijze van 46. wintervoertulg 47. Engels telwoord 48. groet 50. reeds 51. bodem van een boot 53. niet licht 54. gewicht 56. behoeftigheid 57. niet nat Verticaal: 1. woede 2. als volgt (afk.) 3. mannetjesbij 4. kleurstof 5. Goedheiligman 6. officieel stuk 7. Europeaan 8. deel v.e. Franse ontken ning 9. beest 10. terreinauto 13. Europeaan 16. make-up aanbrengen 18. dringend verlegen om 21. jongensnaam 23. stad der oudheid 24. zangnoot 25. leesteken 27. waterhoen 30. vagevuur 33. deel v. h. gelaat 35. selenium (afk.) 36. in memoriam (afk.) 38. rustig 40. zangstuk 42. aanw. voornaamw. 43. karakter 45. min 47. boom 49. ik (Lat.) 52. bijwoord 55. ambtshalve (Lat. afk.) De oplossing vindt men el ders op deze pagina. ER ZIJN enkele gezinnen die niet aan het water wonen, doch midden op een eiland. Daar legt de Sint aan. Een Piet op de steven gooit het anker uit, omdat de boot door de lage waterkant niet aan de wal kan komen. Sint rijst in al zijn waardigheid overeind, grijpt een paar lieslaarzen en trekt die aan. Twee Pie ten volgen zijn voorbeeld. Ze nemen sa men de zak en volgen de Sint, die onver vaard overboord springt. Wadend door water en modder bereiken ze de oever. Daar worstelen ze zich door het riet en maken dan nog een fikse wandeling van een kwartier, om op de boerderij de ge schenken te kunnen overhandigen. Voor het gemak dragen de Pieten om beurt de zware zak. Op andere plaatsen vaart de boot met de Sint door nauwe ondiepe kreken vol wier, als het ware onder een overkoepe ling van lang riet. Daar staan de wonin gen dikwijls vlak aan het water en kan er netjes aan een steiger worden aange legd. In zulke gevallen ziet men duidelijk dat de bisschop over ervaren zeepieten beschikt. Na een laatste ruk aan de rie men glijdt de boot naar de steiger. De riemen gaan keurig omhoog en een klei ne Piet op de steven zorgt voor het vast leggen van de boot. WE GELOVEN echter graag wat de Sint ons vertelt: „Hier heb ik voor veertig gezinnen een hele dag werk, sa men met zeven van mijn Pieten. Wilt u geloven, dat het wel de vermoeiendste dag van mijn verblijf hier in Nederland is? Ik rijd liever een nachtje over de daken, dat mat niet zo af!" Toch hebben we diep respect voor de plichtsbetrachting van de goedheiligman, die in weerwil van zijn bijzondere verge vorderde leeftijd, dergelijke vermoeiende tochten onderneemt, alleen om de kinde ren in dit meest woeste gebied van Ne derland niet te vergeten. WAT SINT NICOLAAS' tradities b treft neemt Den Haag zoals tre wens op velerlei gebied een apai plaats in. In tegenstelling tot Amste dam bijvoorbeeld, is hier maar w nig dat herinnert aan de Goed Hei Man. De hoofdstad des lands hec tenminste een St. Nicolaaskerk en h huis „De Bisschop" aan de Dam, n de vroeger bekende gevelsteen waar» afgebeeld de drie naakte kindert; die volgens de legende door de Sii werden gered. Den Haag kent echter wel de jaa' li.jkse glorieuze entree van de Sin al is deze dan ook weer niet zo spe taculair als de intocht in Amsterdam of Rotterdam. Maar goed, hij wor hier ook met de nodige eerbewijzr ontvangen en deze ontvangst onde scheidt zich toch wel van die in and» re steden omdat alleen in Den Hs de Spaanse ambassadeur zetelt. O zijn route door de residentie zal c Sint nooit een bezoek aan de amba sade vergeten en wie dat wel eer heeft meegemaakt zal het met or eens zijn dat dit een van de hoogt» punten is tijdens de intocht. Den Haa heeft trouwens oude relaties met Span je. We denken in dit verband allee maar aan het Huis Assendelft aan he Westeinde, thans Britse ambassade Het huis was in de eerste jaren var de zeventiende eeuw geheel gerestau reerd en oorspronkelijk een middel eeuws pand. Het werd verkocht aar de Spaanse gezant die namens de ko ning optrad. Sindsdien sprak men ir Den Haag van het „Hof van Spanje" Bijna anderhalve eeuw is dit „Hof' een begrip geweest in Den Haag nic alleen omdat het wapen van dat lan» boven de poort van het huis was aan gebracht waar het nog steeds t vinden is maar bovenal omdat in de kapel van het gezantschap, de z.g Spaanse kapel, menig Haags huwelijk werd gesloten. Waar Den Haag oude banden heef! met Spanje, zou aan de intocht var de goede Sint onzes inziens toch wa meer luister gegeven kunnen worden Zo is bij ons weten de Sint ook no? nooit op het Binnenhof geweest, ons nationale centrum. Sint Nicolaas d nationale weldoener en heilige bij uit stek zou toch eens een begroeting op het Binnenhof te beurt moeten vallen In de regel doet de Sint in Den Haar zijn intocht op een zaterdag en dan ligt het Binnenhof stil en verlaten. Er is geen parlement bijeen en geen mi nisterraad (tenzij in nood-situaties). Maar men zou voor een enkele keer deze traditie kunnen verbreken en Sint Nicolaas een regeringsontvangst Wij stellen ons zo voor dat verschei dene ministers de goede Sint een schouderklopje zouden geven. In de eerste plaats natuurlijk de minister van maatschappelijk werk, want wat de Sint op dit gebied presteert is bo ven alle lof verheven. De minister van buitenlandse zaken zou hem in gezelschap van zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken hartelijk welkom kunnen heten en de minister van land bouw en visserij zou de Sint een pluim op de mijter kunnen steken voor zijn patronaal over de visserij en zijn goe de zorgen voor zijn schimmel. Wel licht dat Sint Nicolaas op zijn beurt een goed woordje zou kunnen doen bi de minister van volkshuisvesting voor nog meer woningen en dat hij er bij de minister van justitie op zou willen aandringen de jeugdcriminaliteit in het oog te houden Misschien dat de minister van ver keer bezwaren zou maken tegen het rijden van de Sint over de daken, maar daar valt natuurlijk over te pra ten. In ieder geval zitten er tal van interessante facetten aan een rege ringsontvangst van de sint. Een be zoek van de Heilige man aan het par lement lijkt ons èn vanwege de groot te van het gezelschap èn gezien de politieke, constellatie minder plezie rig. Trouwens, Zwarte Piet zou ver moedelijk de handen vol krijgen en al zijn energie verspillenHoe het ook zij, er zijn voor Den Haag nog vele mogelijkheden om de Sint-Nico- laasviering uit te breiden en er een heel bijzonder cachet aan te verlenen. De hofstad heeft privileges die ande re steden niet kennen. Historici zou den eens moeten nagaan hoe de ver houding SinterklaasDen Haag in het verre verleden is geweest. Naar men beweert behoorde in vroeger tijden ook Den Haag tot de steden waar de viering van St. Nicolaas door de over heid werd verboden. En als men dan niets voelt voor de Sint op het Binnenhof, laat men dan beginnen met een kleine Sint en mi niatuur Zwarte Piet in Madurodam te plaatsen. Op die manier wordt de jeugd al vroeg vertrouwd met de Goed Heilig Man en komt men over enkele jaren misschien tot een meer spectaculaire viering in de Haagse agglomeratie. HAGEMAN. HORIZONTAAL: 1. radio; 6. arend: 10 Ja"a: 11. klink: '2. se n: 14. Eg; iZ roe; 17. tot: 19. eo; 20. eek; 22. prutsen; 25. kro: 26. arm; 28. rei; 29. tho; 31. praal; 32. thema; 34. elk; 35. ski; 37. alm; 39. aal; 41. edelman; 44. ala, 46. ar; 47. one; 48. ade; 50. al; 51. kit. 53. zwaar; 54. gram; 56. armoe; 57. droog. 1 VERTICAAL: 1. rage; 2. av; 3. dar 4. oker; 5. sinterklaas; 6. akte; 7. est 8. ne; 9. dier; 10. jeep; 13. noor; 16. opmaken; 18. onthand; 21. Karei; 23. t. ko-ri'ia: 27. ral; 30. hel: 33. kaak; 35. se; 36. im; 38. kalm; 49. aria; 42. deze; 43. aard; 45. laag; 47. i olm; 49. ego; 52. er; 55. ro.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1964 | | pagina 23