Idee afkomstig van Engelsman Nog ouder Prijsvraag In Amerika Verzameling Van ivoor Het arme weeuwtje 24 BECEMBEIt 1964 PLUS DE S KERSTKAART! IS Als er een land is, dat Engeland voor wat betreft kerstkaarten naar de kroon kan steken, dan is dat Amerika. Voerde men eerst de kaarten vanuit Engeland in, spoedig kwamen de Amerikanen tot de slotsom dat het veel voordeliger was ze zelf te drukken. En met succes. Het HOEWEL niet in die mate als in Engeland, worden ook in verschillende Europese landen zo rond Kerstmis veel kerstkaarten verzonden met de beste wensen voor familie, vrienden en kennissen. Dat Engeland een land van tradities is komt ook hierin weer heel sterk tot uiting, want geen enkele rechtgeaarde Brit zou het zichzelf ooit vergeven, wanneer hij nalatig bleef in het verzenden van een kerstkaart naar familie, vrienden en kennissen. De kerstkaartenindustrie is in Engeland dan ook een belang rijke bedrijfstak. Onze overburen geven er jaarlijks gezamenlijk niet min der dan 15 miljoen gulden voor uit, waarbij dan nog zo'n slordige V/2 mil joen aan postzegelverkoop komt. Wellicht komt die vorliefde voor de pa pieren kerstgroet voort uit het feit dat de oorsprong van de kerstkaart in Engeland ligt. ene jaar verschilt natuurlijk wel eens van het andere, maar er is een jaar geweest dat er in Amerika 1.500.000.000 kerst kaarten werden verkocht, waarvoor de Amerikanen met hun allen naar schat ting 110 miljoen dollar neertelden. Dit neemt echter niet weg dat er nog altijd meningsverschil bestaat over de vraag wie nn wel op de gedachte van de kerstkaart is gekomen. Tot 1941 meen de men dat Sir Henry Cole de geeste lijke vader ervan was. In 1843 zou hij aan John Calcott Horsley opdracht hebben gegeven een onderwerp van een kerst kaart te maken. Van dit onderwerp liet hij 1000 steendrukexemplaren vervaar digen. Deze kaarten moesten met de hand worden ingekleurd, daarom nogal kostbaar en alleen betaalbaar voor de welgestelde mensen, die doorgaans de kunsthandel van Sir Henry Cole bezoch ten. In 1941 ontdekte men echter tussen een stapel oude prentbriefkaarten een exem plaar van een kerstkaart uit 1842, waar op een kerstmaaltijd, een poppenkast voorstelling, een soepuitdeling, een dans feest en muzikanten stonden afgebeeld. De datum op deze kaart, die zich nog al tijd in het British Museum bevindt, was niet goed leesbaar, maar aan de hand van de mode, die erop was uitgebeeld, maakten deskundigen op, dat hij uit 1842 moest dateren. Deze kaart zou zijn ontworpen door William Maw Egly, een 16-jarige leerling-graveur uit Londen, die hem met de wensen „Gelukkig Kerst feest en een Voorspoedig Nieuwjaar" aan zijn vrienden toezond. In het begin hadden de kerstkaarten niet veel succes. Vaak was dit te danken aan de technische moeilijkheden, die men bij de vervaardiging ervan ondervond. In 1860 kreeg men echter de techniek van het drukken van kerstkaarten onder de knie, daardoor werden ze goedkoper en vonden uiteraard gemakkelijker af trek. Raphael Tuck, die grote mogelijkheden in de kerstkaart zag, besloot in 1866 zich erin te gaan specialiseren. Hij schreef een grote prijsvraag uit voor het ontwer pen van kerstkaarten. Van de inzendingen op deze prijsvraag richtte hij in de Dud ley Galleries op Piccadilly Circus in Londen een tentoonstelling in. De belang stelling overtrof ver de verwachtingen en duizenden mensen bezochten de expo sitie. Uiteraard werden die mensen aan gemoedigd elkaar met Kerstmis een kaart te sturen, opdat hechte vriendschap pen zouden blijven voortbestaan en de wankele werden hersteld. Het geschied de prompt en het werd een jaarlijkse traditie, die steeds in omvang toenam. stellen, maar daarom hoeven onZ® wensen en groeten er niet minde1 om gemeend te zijn. AAD VAN VLAARDINGEN Zoals alle dingen, worden ook kerst kaarten door mensen over de gehele wereld verzameld. De grootste verzame ling op dit gebied bezat wel de Engels man Jonathan King. Die bevatte 163.000 exemplaren, waaronder erbij waren die de afmeting van een schilderij hadden. Hij stelde zijn verzameling ter beschik king van het British Museum, maar de directie hiervan moest het aanbod van de hand wijzen. Dit kwam niet door ge brek aan belangstelling, maar de ver zameling van Jonathan King was onder gebracht in 700 forse boekdelen en daar had het museum geen ruimte voor be schikbaar. De kostbaarste kerstkaart, die ooit werd vervaardigd, was die welke een schatrijke prins uit In dia bestelde. De kaart werd ge maakt uit het ivoor van olifants tanden en omlijst met 44 kostbare en zeldzame diamanten. Vier Oos terse kunstenaars werkten er ruim een half jaar aan en toen de kaart gereed was kwam dat de prins op meer dan 5 miljoen gulden te staan. Wij zullen het met een aanmerke lijk eenvoudiger kerstkaart moeten Toen de echtgenoot van Mar garet F ras er stierf hiJ was officier bij de Ameri kaanse Luchtmacht had ieder een oprecht medelijden met da berooid achterblijvende weduwe. Het St. Lucas Ziekenhuis in NeW York bood de arme vrouw een slaapplaats aan en dokter Louw Scarrone stond garant voor de warme maaltijden gedurende de eerstvolgende jaren. Toen Mar garet Fraser tenslotte ook het tijdelijke voor het eeuwige ginO verwisselen bleek, tot ieders ver bazing dat zij niet minder dan f 1.000.000,had nagelaten. L>e erfgenamen bleken mensen te zijn die de zeventigjarige wedu we in haar laatste levensjaren hadden geholpen of vriendeW voor haar waren geweest. kreeg dokter Scarrone een be' drag van 175.000,het zieken huis 35.000,—de chef van een supermarkt („hij was altijd aardig voor me") 35.000,—-' twee kapsters ieder f3.500,— f" een paar vroegere dienstmeisjes resp. f 90.000,— en 17.500,- Ook liet de vrouw nog een prachtige collectie juwelen n& waarvan de waarde op dit ogen' blik nog niet geschat is. Hierbij maak ik bezwaar tegen gedragingen van een stoomwal

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1964 | | pagina 18