v Wij zullen wapens blijven sturen Carlistisch getroffen Onze Kerst- bijlage: dubbele omvan Betrekkingen met Amerika slecht Marika Kilius breekt schaats- carrière af Kennedy's naar de wintersport in Colorado Johnson naar Europa in voorjaar 1965 een pluspunt Thuis spiegel voor verliefden van alle leeftijden THUIS IN HAARLEM Vrolijke Kerst voor Rina en Chubby Nasleep van dodelijk schot HOOFDAGENT ZAL VERVOLGD WORDEN R.E.M. ontsloeg J. M. Brandei al per 15 november Kerstiveer Blijde gebeurtenis op komst Geen publicatie over Irene en Don Carlos 'MT IS PLUS onbestendig 0p gemak Karei Hoogstraaten w hakmes! EXTRA' heerlijk SPAREN SPAARBANK-BOEKJE SPAARBANK TE ROTTERDAM „Misschien wil hij je adres om je een Kerstkaart te sturen" donderdag 24 december 1964 56ste JAARGANG No. 15939 ^anavond wordt Amsterdam zó dat je de torenuurwerken Jl®01* tikken. Maar de stad ,.'daPt nietOveral blijven de jchtjes aan. Kleine jongetjes 9gen wakker, tot ze voor het ®'st meemogen naar de nacht- l s- Huisvrouwen zijn weer veel laat bezig, maar zonder haast gU> voorgenietend van morgen. n in ons huis gaat toch nog eens telefoon: „Is er heel alstublieft ®9 één kaart voor de kerst- *®irée?" Nou, goed dan Maar *®rder moet het stil blijven tot 3® avond van tweede kerstdag. ®arna is ons huis weer van u. ®n begint ook weer de inschrijf 'n9 voor de midwintercursus dansschool C. 3. de Jong, *®9uliersgracht 25, Tel. 24.84.35. PORT SAID, 24 dec. (Reuter, UPI) De president van de Ver enigde Arabische Republiek, Nas ser, heeft gisteren tijdens een massabijeenkomst in Port Said verklaard, dat zijn land wapens heeft gestuurd naar de rebellen in de Congo en dat zal blijven doen. „Premier Tsjombe is een agent van het imperialisme", aldus Nas ser die sprak op de achtste ver jaardag van het eindé van het Suez-drama. Acht jaar geleden, in 1956, verlieten de Britse en Franse troepen Egypte. „Wat is het verschil tussen de Brits-Fran se agressie in 1956 en de Belgisch- Amerikaanse agressie (in de Con go) in 1964?", zo riep de Egyp tische president uit. MEDEDELING aan onze ADVERTEERDERS In verband met de kerstdagen zal ons blad voor het eerst weer ver schijnen op maandag 28 december. DIRECTIE erkend advertentie- en reklamebureau ONTWERPEN ADVIEZEN raampoortstraat 42 bij hofplein tel. 4534fc rotterdam T OOOH... IK... IK HAD EEN VRESELIJKE NACHTMERRIE DROOMDE OAT JE ME ACHTERNA ■ZAT METEEN - fÖOOH...N££ HELP... AARS5'. Ill HÈ? WEL. DATtS neK, LIEFSTE. (GEEUWT) INHEMEISNAAMl ■WAT IS ER... fÖOOH...NE£ HELP... AARSS. Ill INHEMELSNAAMl ■WAT IS ER... HET NIEUWE DAGBIAD <%av. van Da Maaaboda N.V, directeur; W. C H. Leijdeckers; Algemeen hoofdredacteur: Albert Weiling; AdJ. hoofdredacteur: Paul Kropman. Kantoren ^taST^TpTmat^nT Ouda Delft 87. telefoon 23441 er 23792. giro 590944, Schiedam: Dam 18. telefoon 66152. giro 590943; Vlaardingen: Oosterstraat 14B. telefoan 2539: Dordrecht: Wijnstraat 147. tel. 6121. giro 590946. Abonnementsprijs: f 9,90 per kwartaal. 3.33 p NASSER GEEFT STEUNIbladdoor CONGOLESE REBELLEN! (Advertentie) Dubbeldik is het Plusnummer van deze week, dat uiteraard in het teken van het kerstfeest on staat- Wij grijpen daarbij terug «et kerstfeest van twintig jaar d» 1 en illustreren met vele foto's t- schrille tegenstelling tussen 'in 1944 en het kerstfeest in j^nte huidige welvaar («tijd. Ernst en nm°r Wjsseien elkaar af in deze 24 !i„na's tellende bijlage. De „miil- nen- - - - - Jtnoot" bestaat uit een twee blad- 'Jden (12 en 13) beslaande kerst- 'dtzel in tekenvorm. Voor de win- 'ïur van deze prijsvraag stellen wij j hoofdprijs van tweehonderd vijf- K gulden beschikbaar; de tweede Y| derde prijzen bedragen resp. hon derd gUiaen en vijftig gulden. Ver- viit vv°rden vijfentwintig grote èn •'ntwintig kleine troostprijzen uit- Ook de schaakrubriek ver- J*t dit keer veel speurzin. Hieraan JU eveneens geldprijzen verbonden, ,,a" ƒ10, ƒ7,50, ƒ5, en ƒ2,50. De amrubriek is in de „gewone" krant atl vandaag opgenomen. vOORTS IN DIT NUMMER: Pagina 2 en 3: De Kerstkaart is 125 jaar oud. pagina 4 en 5: Kerstmis 1944 in bezet gebied: feest van honger. Pagina 6 en 7: Kerstmis 1944 aan liet front. Pagina 8 en 9: Ook in het bevrijde deel van ons J n<l Was Kerstmis 1944 allesbehalve Westelijk. Pagina 10: Alexandre: koning van de haute coiffure, Weekendrecept. Pagina 11: Draaitafel dekje. Hebt u dat gelezen? Pagina 14: Betsie Rudersdorff maakt kaarsen au pure bijenwas. Pagina 15: Goede foto's maken. Pagina 16: ®ven aandacht voor postzegels. «Maverjas eens mee! Tuxn. Pagina 17: tuVtH* onder de kerstboom (car- Pagina 18 en 19: Mensen van morgen over kerstfeest au nu. Pagina 20: Gt'chereheur Klerk deed een mat- „schaakdetective") Pagina 21: .Modern kerstgebruik: het relatie- Pagina 22: Speelplaat pagina voor beneden Qe veertien. Pagina 23: .ftobbie de Beer en de geheimzin- BOXTEL, 24 dec. De hoofdagent I uit Boxtel, die vorige week in de nacht van maandag op dinsdag in de buurt- i schap Hal, gemeente Boxtel, de jonge landbouwer Aart Olislagers met een revolverschot dodelijk trof, zal worden I vervolgd wegens dood door schuld, zo heeft de officier van justitie, mr. Brui gom, gisteren meegedeeld. Het desbe treffende wetsartikel staat echter hier- voor geen voorarrest toe. Ondanks intensieve nasporingen is de rijksrecherche er nog niet in ge- slaagd om de huls te vinden. Mr. Brui gom acht dit negatieve resultaat niet temin van bijzondere betekenis. Aan de verklaring van de betrokken hoofd agent, dat hy gestruikeld zou zijn, wordt weinig waarde meer gehecht. De officier van justitie is nog steeds van mening, dat sterke drank geen rol van betekenis heeft gespeeld, maar hy sprak desondanks van „een punt dat ons niet helemaal loslaat". Mr. Brui gom schat dat het zeker nog ander halve maand zal duren, alvorens deze zaak voor de rechter kan worden ge bracht. Men heeft echter nog altijd grote kans dat tevoren een gereehte- lyk vooronderzoek zal worden gevor- deru voor uitbreiding van gegevens uit getuigenverhoor. Burgemeester dr. M. van Heivoort heeft gisteravond in de openbare raadsvergadering openlijk spijt be tuigd over het hoogst ernstige incident en zijn deelneming met de nabestaan den van het slachtoffer uitgesproken. AMSTERDAM, 24 dec. De n.v. I Reclame Exploitatie Maatschappij REM heeft medegedeeld dat zy aan de heer J. M. Brandei, die zich van 15 november 1963 af tijdelijk als direc- teur ter beschikking had gesteld, op zijn verzoek met ingang van 15 novem ber op de meest eervolle wijze ontslag heeft verleend. Nassers rede had een fel anti-Ame rikaanse strekking. „Als de Amerika- nen denken dat zij zich in de Egypti sche aangelegenheden kunnen mengen omdat zij Egypte minimale hulp ver lenen, vergissen zij zich. Wij zijn be reid ons verbruik van levensmiddelen te verminderen om onze onafhanke lijkheid te redden." Deze laatste op merking van Nasser sloeg op het feit dat de VS hebben geweigerd Egypte bepaalde voedselvoorraden te zen den waarom het heeft gevraagd. Het argument daarvoor is de openlijk anti- Amerikaanse houding van de regering- Nasser, die vooral in de afgelopen maanden een hoogtepunt heeft bereikt. Na de Belgisch-Amerikaanse actie in Stanleystad werd de Amerikaanse bi- bibliotheek in Cairo door woedende beto gers in brand gestoken. Duizenden boeken gingen in vlammen op. Als conpensatie heeft Nasser duizend boe ken geschonken aan de John F. Kenne dy Gedachtenisbibliotheek, maar niet temin zijn de Egyptisch-Amerikaanse betrekkingen zeer gespannen geble ven. Tussen de bedrijven door richtte Nasser gisteren ook enkele pijlen op de Sjah van Perzië, die hij een „werktuig van Amerika en van het zionisme" noemde, een man „die Egypte in opdracht van de V.S. heeft beledigd." Daarna wendde de Egyp tische president, die het politieke spel tussen Oost en West altijd goed weet te spelen, zich met zeer vriendelijke woorden tot de Russische partijse cretaris Sjelepin, die zich onder zijn gehoor bevond. „Wij zullen nooit ver geten hoe het Russische volk ons heeft geholpen bij de bouw van de Assoean-dam", zo zei hy. ASPEN, Colorado (V.S.), 24 dec. (UPI) I Mevrouw Kennedy, haar twee kinde ren John en Caroline en vijftien leden van de familie Kennedy zullen vandaag in Aspen, in de staat Colorado aankomen om daar een wintersport-vakantie door te brengen. Ook de Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNamara, verblijft momenteel in Aspen. Mevrouw Kennedy zal o.a. worden I vergezeld door haar zwager senator- elect Robert Kennedy en vijf van zijn acht kinderen. Diens vrouw Ethel zal niet van de partij zijn omdat zij haar negende kind verwacht (Advertentie) WENEN, 23 dec. Marika Kilius, heeft haar contract met de Weense IJs- revue moeten opgeven, omdat zij een baby verwacht. De directie van de „Wiener Eisrevue", die ook Joan Haan appel onder contracht heeft, heeft me degedeeld, dat Marika Kilius haar con tract, dat in dezzomer van 1965 afloopt, zal zij niet kunnen nakomen. Marika, die dit jaar met de Duitse zakenman Werner Zahn in het huwe lijk trad, tekende na de Olympische spelen in Innsbrück een éénjarig con tract met zowel de „Wiener Eisrevue" als „Holiday on Xce', waarin ook Sjouk- jc Dijkstra optreedt. In Wenen wordt niet verwacht, dat Hans Jürgen Baümler, die vele jaren met Marika is opgetreden, als solist aan de Weense IJsrevue verbonden zal blijven. Het officiële Carlistische maand blad „Montejurra" is vanaf 2 november j.l. als weekblad gaan verschijnen. De nieuwe editie opende met een portret van H.K.H. de Hertog en Hertogin van Madrid. Don Carlos en Doha Irene en een redactio nele inleiding, waarin gezegd wordt dat het blad geen neutrale houding zal aannemen, maar tegelijk alle bekrom penheid wil vermijden. Dit laatste is in de drie tot nu toe verschenen num mers waar gemaakt. Het blad was er journalistiek op vooruitgegaan. Het publiceerde goed gedocumenteerde ar tikelen over de Amerikaanse verkiezin gen, over landbouwproblemen, over de Olympische Spelen, over president- Kennedy. Het meest nadrukkelijke artikel was een protest over twee volle bladzijden naar aanleiding van een berichtje in een Nederlands dagblad over een jachtpartij op Het Loo. In dit bericht je was gesproken van de mogelijkheid dat Don Juan, de Spaanse kroonpre tendent, in Nederland zou komen ja gen. Van deze mogelijkheid was zeker heid gemaakt in de weergave die het Madrileense dagblad ABC publiceerde, wat de Carlistische woede deed los barsten tegen deze „elegante Juanisti- sche krant". Of deze stekelige reactie een rol heeft gespeeld in de ontwikke ling van zaken moet in het midden blijven. In ieder geval hebben de lezers van Montejurra inplaats van het vierde nummer een rondschrijven van de raad van beheer ontvangen, waarin wordt meegedeeld dat de cen suur de verdere verschijning heeft onmogelijk gemaakt, nadat eerst in de drukproeven van het vierde num mer alles was geschrapt wat politie ke strekking kon hebben, daaronder ook foto's en verslag var de „luis terrijke tocht van onze prinsen Don Carlos en Dona Irene door Catalaans gebied en Duitsland". Toen daarop de redactie ontboden werd op het ministerie kreeg zij te horen dat er „in het vervolg niet meer zou kun nen geschreven worden over onze Koninklijke Familie en de daartoe behorende personen". Aan het eind van de circulaire aan de lezers schrijft de raad van beheer: „Op grond van onze eretitel en van onze betekenis als Carlisten en als man nen van de 18e juli kunnen wij ons niet neerleggen by het stilzwijgen over de personen in wie de traditio nele, katholieke, in het volk gewor telde, sociale, representatieve en de privileges verdedigende Monarchie is belichaamd". Behalve in de aggressieve toon van het hierboven aangehaalde artikel, zou men een verklaring voor deze gang van zaken kunnen zoeken in een op handen zijnde regeling van de Spaanse opvolging. Daarover zijn kort geleden door de vroegere Parijse ambassa deur, de conde de Motrico, verklarin gen afgelegd, die sterk de aandacht hebben getrokken. BONN, 24 dec. (Rtr) De woord voerder van de Westduitse regering heeft gisteren meegedeeld dat erop ge rekend kan worden, dat president Johnson in het komende voorjaar "een bezoek aan Europa zal brengen. De woordvoerder zei het vanzelfsprekend to achten, dat de Amerikaanse presi dent dan ook de Bondsrepubliek zal aandoen. Advertentie-opdrachten voor ons blad van zaterdag 2 januari a.s. die nen uiterlijk des woeisdag d.a.v. om 16 uur in ons bezit te zijn De Advertentie-Afdeling "ige snoepjes. Pagina 24: „„dagboekfragmenten (citaten uit v."n Publikatie van het Rijksinstituut or Oorlogsdocumenten). (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag was het nog een winterdag met een oostenwind en vanmorgen in noord- en oost-Nederland nog acht gra den vorst. Morgenochtend passeert een oceaanfront met plaatselijk een sneeuw- buitje en een krachtige toenemende wind tussen west en noord. De aangevoerde lucht is wel koud. maar brengt de tem peratuur overdag boven het vriespunt. Langs de kust kan de wind hard toene men. In de nacht blijft de kans op wat lichte vorst aanwezig, maar het hele weekbeeld zal een meer guur karakter krijgen. EERSTE KERSTDAG: zon: 08.47-16.33 maan: 00.00-12.56 TWEEDE KERSTDAG: zon: 08.48-16.33 maan: 00.44-13.12 ZONDAG: zon: 08.48-16.34 maan: 01.58-13.28 MAANDAG: zon: 08.48-16.35 maan: 03.10-13.44 I HAARLEM, 24 dec. De voor malige miss World, Kina Lodders is naar Haarlem teruggekeerd. Mét haar Chubby Checker, de grote twistzanger met wie zij begin dit jaar in het huwelijk trad. Twee we ken lang zal het tweetal in Haarlem bij de ouders van Rina blijven, ge nietend van de Hollandse kerstdruk te, de Hollandse pot en de feestelijke, maar vooral rustige avonden zonder shows of televisie-opnamen. Hoewel, het zag er naar uit dat ook hier in Nederland de tijd niet geheel aan de twee vakantiegangers zou zijn, want de persmensen en de grammofoon platenmaatschappijen hadden op de eerste dag van hun verblijf hier al zoveel onverholen belangstelling la ten blijken, dat de vermoeide Rina Lodders het ene voorgenomen rust- uurtje na het andere met interviews zag verstrijken. Om u maar meteen gerust te stellen: Rina Lodders is nog even mooi als toen ze uit Haarlem naar haar verloofde in Philadelphia vertrok. Ze heeft zich ken nelijk snel aangepast aan de Amerikaan se gewoonte heerlijk onofficieel en lo yaal te doen. En hier en daar een Ame rikaans woordje, waar het Nederlands in de keel blijft steken, bewijst ook al dat ze in het nieuwe vaderland best be gint te aarden. „Ik ben definitief opge houden met show-lopen", vertelt Rina, „ik heb het druk genoeg met mijn huis houden en ik ben van mening dat ik mijn tijd beter besteed met voor Chub by te zorgen. Zal ik even een foldertje halen met foto's van onze nieuwe bunga low?" Rina en Chubby zijn terecht trots op hun nieuwe huis, dat zij na de va kantie zullen betrekken: een groot lan delijk paleis, met zwembad. „We hadden er genoeg van altijd maar in hotels te moeten zitten, ik ging namelijk altijd mee met Chubby op zijn toernees". Chubby, in een gemakkelijke leunstoel in de voorkamer, temidden van zijn schoonfamilie, hoort het allemaal ge- noegelijk glimlachend aan. Hij verstaat het Nederlands goed zegt hij, Neder lands spreken bewaart hij echter alleen voor noodgevallen. Wanneer hij eenmaal aan het woord is, wil hij zijn toehoor ders kennelijk graag met steeds nieuwe verhalen en levensbeschouwingen van dienst zijn. Hij is volkomen op zijn ge mak en bij voorbaat ingenomen met fa milieleden en vrienden van zijn vrouw. „Het is voor mij de derde keer dat ik hier ben en ik amuseer me hier best", zegt hij en „het is moeilijk om succes te krijgen, ik wil het ook houden. Frank Sinatra, Dean Martin, dat zijn myn voorbeelden. Er is een groot ver schil tussen zangers en sterren, zij zijn zangers". Chubby Checker weet blijkbaar niet goed raad met de geruchten over zijn uitdaging van de bokser Cassius Clay. Hij glimlacht verlegen en zijn vrouw be gint te giechelen. „Beschouw het maar als een grapje", zegt hij. „Ik zie mezelf al tegen zo'n jongen als Cassius in hel strijdperk. Ik zei het zomaar". Met belangstelling luistert Chubby Checker naar ons verhaal over het komende Hartewens-festival in Haarlem, waarop zoveel grote sterren hun opwachting komen maken. Iets voor hem? Chubby Checker denkt er eens over na, hij weet het niet, de va kantie lokt hem zo aan, en bovendien, na de vertrekdatum, 5 januari, wach ten al weer drukke weken in Enge land en Duitsland. Mocht er niets van een optreden tijdens het festival komen voor de fans is er een troost: Chubby Checker gaat binnenkort een Neder lands plaatje maken. (Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1964 | | pagina 1