Starter van traditionele Katerkoers_ maakt zeer hachelijk moment door riMMY CLARK START 1965 UITSTEKEND Rus Matusevich op 500 meter naar een tijd van 41-, sec Gaston Roelants in Brazilië onthaald op confetti-regen Nieuwjaarsraces te Hilversum Quicksilver S verrast door W alter Hollandia Stanley Matthews in adelstand opgenomen Algerije en Libië uit de strijd om cup wereldvoetbal John en Ilse Konrads zetten pant achter zwemcarriere Met één aandeel 'Vereenigd Bezit van 1894' aandeelhouder inca» 200 ondernemingen HUUB HARINGS KOMT NIET AAN START Belg wint vermaarde Sylvesterloop met voorsprong van 9 minuten Van Steenbergen en Als protest tegen indeling.... Winnaar Grote Prijs van Zuid-Afrika Luidkeels Kop en schouders Meer dan zege Wedstrijd in Oslo Geen teleurstelling Zesdaagse in Keulen Uitslag Uitslagen lil ZATERDAG 2 JANUARI 1965 ff*?»' I n - 'i GLOEVIK, 2 jan. De Rus Edu- ard Matusevich heeft na zijn over winning van de afgelopen zondag °pnieuw blijk gegeven momenteel toch wel in een grote vorm te ste ken. Speciaal met het oog op de komende grote internationale wed- strijden kunnen de verrichtingen vnn de Rus ook voor onze Neder landse cracks wel eens van grote betekenis zijn. Matusevich kwam in Noorwegen tot zijn beste per soonlijke prestatie op de 500 meter Piet een tijd van 41.sec. gestarte jaar nog eens nadrukkeiijK geweldig appiaus. Hij had een prachtig bevestigd, dat hij een atleet van - uitzonderlijke klasse is. In de fees telijk versierde straten van het Braziliaanse stadje Sao Paulo heeft de Olympische kampioen op de 3000 meter namelijk kans gezien de vermaarde Sint Sylvesterloop op zijn naam te schrijven. Zijn tijd bedroeg 21.37.7 min. "xv' IMPQHRr 1 lioggenaori VOOTclclIl de voorronden voor het wereldkampioen- COR RUTGERS veel te sterk voor rivalen opgenomen. Maar niet alleen op de 500 meter, ook °P de 5000 meter stond de Rus zijn man netje. Hij won deze afstand in 7 min. 50.J EAST LONDON, 2 januari. De Grote I*rijs van Zuidafrika, de eerste race voor het Wereldkampioenschap 1965 voor con curs is op nieuwjaarsdag gewonnen door de Brit Jimmy Clark. HU finishte nadat hij bij de training reeds de shelste was gebleken als eerste met li.in Lotus Climax voor de wereldkam pioen John Surtees met Ferrari en Gralf ham Hill (BRM). Jim Clark noteerde °Ver het 33,20 km lange parkoers dat °Ver 85 ronden werd verreden, een nieuw r°nderecord van 161,461 km per uur. De vliegende Schot, die sterk reed, Werd telkens opnieuw opgejaagd door Surtees en Hill, maar in de eindfase had oij een voorsprong van 1 min. 28 op Surtees en van 1 min. 35,- op Graham Kill. J Ruim 50.000 toeschouwers woonden de- 26 wedstrijd, die onder lichte regenval Werd gehouden, bij. Deze race is de eerste van de 11 te houden wedstrijden 'h de 1,5 liter klasse en het is ook de laatste maal dat in deze categorie de titel wordt betwist, aangezien in 1966 3-liter Bolides op de baan zullen ver schijnen. De uitslag luidt: 1. Jim Clark (GB) met Lotus Climax; 2. John Surtees (GB) met Ferrari; 3. Graham Hill (GB) met BRM; 4- Mike Spence (GB) met BRM; 5. Bruce Velaren (NZ) met Cooper; 6. Jackie Stewart (GB) met BRM. (Van onze speciale verslaggever) WASSENAAR, 2 jan. De „Ka- terkoers" i.s een cycle-crossgebeu- ren met traditie. Een uitzonder lijke traditie wel te verstaan, die steevast de toeschouwers op de eerste dag van het nieuwe jaar ver rast met iets bijzonders. Ook dit maal. Nu had echter niet één van de renners een „kater" maar de starter, de heer Huub Veldhoven. Hij verwekte namelijk sensatie. De Hagenaar stond rustig en zelfver zekerd midden vóór de startlijn. Het pistool in de aanslag. Zijn vin ger kromde zich reeds om de trek ker. Circa vijftig paar ogen tintel den van ongeduld. Het verwachte schot bleef echter uit Toen de Hagenaar verschrikt zijn pistool ter controle omlaag richtte, steeg het ongeduld van de renners nog meer. Eén coureur hield zijn zenuwen niet langer in bedwang. Hij drong iets naar voren. Het startlint brak. Het pu bliek juichte. En de meute sloeg op hol. Niets en niemand kon het enthou siasme van de deelnemers meer beteu- Manus Brinkman, hier nog in eerste gelen. Zelfs niet de van schrik ver positie, achtervolgd door een aantal bleekte starter. Schichtig gebaarde de belagers, beklimt een van de stellin- Hagenaar nog tot kalmte. Toen ook hij gen, die in het zware parkoers waren het hopeloze van zijn pogen inzag, stond hem geen andere keus dan „voor zijn leven" te rennen. Tevergeefs. De renners daverden rakelings langs hem heen. Van de een kreeg hij een trap, van de andere een duwEen slachtoffer was reeds op het veld van eer gevallen De geschrokken official gaf even later luidkeels blijk van zijn ongenoegen over de valse start Hij schold lachend: „Wacht maar jongelui jullie zullen zó eens wat beleven." En nadat de Hagenaar wat meer op adem was gekomen én de mod der zorgvuldig van zijn kleding had ver wijderd, verduidelijkte hij ons: „Het par koers is zwaar. Let maar op. Wat dacht u. dat het noodweer van de laatste dagen hét traject niet had verslechterd?" Glim lachend zocht de Hagenaar snel zijn con trolepost op om toch vooral niets van het verloop van de strijd behoeven te mis sen. Van „echte" strijd heeft de heer Veld hoven echter nauwelijks genoten. Daar voor stak één coureur teveel met kop en schouders boven zijn rivalen uit. Het was Cor Rutgers de 24-jarige amateur uit Naarden die de nationale cycle-cross- titel in zijn bezit heeft. Op tweede Kerst dag had de ijzersterkd verzekeringsagent in de klassieke cross van de Soesterclub „Tempo" aj aangetoond in een uitste kende conditie te verkeren. Hij versloeg de sterke Huub Harings. Vele toeschouwers hadden zich gisteren opnieuw verheugd in een tweegevecht tussen de beide cycle-specialisten Harings en Rutgers. Maar het feest ging niet door. „De kleine Limburger heeft zonder be richt verstek laten gaan", verklaarde de voorzitter van de organiserende wieler club „De Spartaan", de heer H. C. Am- merlaan, enigszins teleurgesteld. Ook de toeschouwers waren allerminst over het uitblijven van Harings te spreken. Boze tongen langs het terrein op Duinhorst in Wassenaar beweerden zelfs, dat de Televizier-rijder de teleurstelling van Soest maar moeilijk kan verdragen en daarom een nieuwe deceptie heeft willen ontlopen makkelijk pedalerende Rutgers „vloog" als het ware over het zware parkoers, dat was uitgelegd in de bosrijke omge ving van het renveld Duindigt. Het was droog, helder maar winderig weer „Pre cies wat ik hebben moet", grinnikte Rut gers even voor de start. Maar toch had hij zich vergist, zo be kende hij na afloop. De aanhoudende re genval van de laatste dagen van 1964 had de bodem doornat gemaakt. Met gevolg dat vooral bij het lopen, de zuigkracht op de lichte schoentjes bijzonder groot was. Dit eiste extra energie op. Maar het deerde Cor Rutgers niet. Bijzonder gemakkelijk nam hij al in de eerste ronde afstand van zijn belagers. In eenzaamheid heeft hij daarna het traject ter lengte van 24 km afgelegd. Zijn tijd bedroeg 1 uur 13 min. 34 sec. Vér voor zijn naaste concurrenten, van wie nummer twee pas na anderhalve minuut de finishlijn pas seerde. De heer Ammerlaan, vo'Örzitter van „De Spartaan" feliciteert de winnaar Cor Rutger. Nauwelijks vermoeid stond de Naar- denaar ons direct te woord. Hij ver telde, terwijl hij vliegensvlug zijn trai ningspak aantrok: „Voor mij betekent deze triomf meer dan een zege. Nadat ik namelijk met zwemtrainster Will van Breukelen mijn voorbereidingen voor het seizoen 1964-'65 had afgesloten, was ik even bang, dat ik niet in vorm was. Na Soest en vandaag voel ik mij echter gerustgesteld. Beter had ik 1965 niet kunnen beginnen", lachte hij spon taan. Zijn spontaniteit veranderde ech ter in een voorzichtig glimlachje, toen we vroegen of het gerucht waar was, dat hij meer dan gewone belangstel ling had voor het Naardense zwem- stertje Adrie Lasterie. Met een rode kleur op zijn bemodderde wangen stap te hij weer op zjjn fiets. De strijd om de ..katertitel" had dus een weinig aantrekkelijk verloop. Toch glom gedurende een groot deel van de sec. vóór zijn landgenoot Ant Antson, die een tijd van 7.50.7 op de klokken bracht. De uitslag van de sprint, waarin 12 rij ders onder de 44 sec. bleven, was: 1. Ma tusevich (Rusl.) 41,-; 2. Kaplan (Rusl.) 41,7; 3. Antson (Rusl.) 41,7; 4. Svesjnikov (Rusl.) 42,3; 5. Simakov (Rusl.) 42.9; 6. Jumasjev (Rusl.) 42.9; 7. Nering (Noorw.) 42,9; 8. Voltsjkov (Rusl.) 43,1; 9. Habibu- lin (Rusl.) 43,2; 10. Classon (Zwe.) 43-3; 11. Malkin (Engeland) 43,5; 12. Kusovkov (Rusl.) 43,8. 5000 meter: 1. Matusevich (Rusl.) 7.50.5; 2. Antson (Rusl.) 7.50.7; 3. Voltsjkov (Rusl.) 7.51.7; 4. Kaplan (Rusl.) 7.57.7; 5. Enock (Canda); 7.57.8: 6. Kosovkov (Rusl. 8.02.7; 7. Simakov (Rusl.) 8.03.8; 8. Jumasjef (Rusl.) 8.04.4; 9. Habibulin (Rusl.) 8.04.8. fijn PlllTO 9 inn De Belvl En hoe? Niet minder dan megen minu- SAO PAULO, Oan. L)e öe'g ten bedroeg de voorsprong van Gaston Gaston Roelants heeft gedurende Roelants op zijn naaste concurrent; de (Rotterdam); 4. J. van Geest (Maasland); ,]e eerste minuten van het zo pas jSpanjaard Mariano Cisneros. Het enthou- strijd het kou-rode gezicht van Veldho ven van genoegen. Achter Cor Rutgers ontwikkelde zich voor insiders een adembenemende strijd. Diverse rijders trachten zich momenteel „in de kijker" te rijden. Binnenkort immers wordt in Italië de titelstrijd om het wereldkam pioenschap cycle-cross gehouden. En slechts twee rijders lijken zeker van af-1 vaardiging. Namelijk C.or Rutgers en Huub Harings. Het overige tweetal, want het bericht circuleert, dat vier renners worden uitgezonden, is nog niet bekend. Een keus lijkt moeilijk. Drie, vier cou reurs komen hiervoor in aanmerking. Cock van der Hulst uit Zoeterwoude toonde zich gisteren op één na meest be kwaam. Good-old Manis Brinkman vocht zich naar „brons", terwijl de Lissenaar Jan van Dijk, die zich lange tijd in de achtervolgingsploeg had gehandhaafd, door een val zo ver achterop raakte, dat hij zelfs de vierde positie nog aan Van Geest uit Maasland moest afstaan. Amateurs, profs en onafhankelijken: 1. C. Rutgers (Naarden) 24 km in 1.13.34; 2. op 1 minuut 21 seconden: C. van der Hulst (Zoeterwoude); 3. M. Brinkman 5. H. van Dijk (Lisse); 6. C. v. d. Tol (Alphen aan den Rijn); 7. H. Vermetten (Rijen); 8. H. Willemsen (Kranenburg); 9. P. Kettenis (Den Haag); 10. J. Hees been (Loon op Zand). Nieuwelingen: 1. T. van der Valk (Voorschoten) 18 km in 56 minuten 54 se conden; 2. J. Zoetemelk (Rijpwetering); 3. Th. de Nijs (Warmenhuizen); 4. P. de Jong (Roelofarendsveen)5. J. Brouwer (Rotterdam); 6. W. Zijlmans (Lieshout); 7. A. Kooiman ('t Zand); 8. J. Dijkstra (Hilversum); 9. H. Hanswijk (Rotter dam); 10. H. van Leeuwen (Den Haag). j-.-l-lrolülr !siaste publiek beloonde de Belg met een gelopen wedstrijd achter de rug. En toen de kleine Gaston op het laatste gedeelte van het parcours er zelfs nog een eind sprint uit perste, bleek het huldebetoon zó stormachtig, dat zelfs een complete confetti-regen op hem neerdwarrelde. De tijd van Gaston Roelants betekende ech ter ook een kleine teleurstelling. De Bra zilianen hadden er namelijk op gehoopt, dat eindelijk het record van de Tsjech Emil Zatopek zou worden gebroken. Roe lants bleef echter ver boven (20.30.4 min.) De als speciale attractie aangekondigde drie Indianen „Vis", „Waterbloem" en „Sprinkhaan" hebben het er teleurstel lend afgebracht. De barrevoets lopende i woudbewoners uit het Amazonegebied i eindigden helemaal in de achterhoede. Sprinkhaan klasseerde zich zelfs niet eens .-.-t.s"" In het Bisletstadion zijn op nieuwjaars dag nationale wedstrijden gehouden, waarbij de jonge Noor Ole Hermann Aamodt 1965 inzette met een voor treffelijke 41.1 ztjn beste tijd op de 500 meter. De uitslagen: 500 meter: 1. Aamodt 41.1; 2 Thomassen 41.6; 3. Haugen 42.0; 4. Efs- kind 42.1; 5. Vath 42.4; 6. Moe, Stiansen, Aanes en Erikson 42.6; 10. Lier en Dahlby 42.7. 5000 meter: 1. Moe 7.55.2; 2. Maier 7.57.2; 3. Groenvold 8.01.3; 4. Thomassen 8.02.3; 5. Stiansen 8.06.5; 6. Guttormsen 8.07.3. „Bing Parisien" met K. Woudstra (r.) gaat als eerste door de finish van de Nieuw jaarskoersen in Hilversum. Vóór „Allegheny VS" met J. van Leeuwen. Zodoende was dus Cor Rutgers fa voriet. En de Naardense coureur heeft zijn fans niet teleurgesteld. De zo ge- LONDEN, 2 jan. Voor het eerst in de geschiedenis van koning voetbal is e 'en van zijn onderdanen in de Engelse adelstand verheven. Stanley Matthews, een van de grootste voetbalspelers, die de we reld ooit heeft gekend, is op de drempel van het nieuwe jaar tot „Knight" verheven en zal dus voortaan „sir Stanley" heten. Matthews die volgende maand 50 jaar wordt en pas aan het eind van dit seizoen afscheid van het beroeps-voetbal zal nemenwas een van de gelukkigen, die op de nieuwjaars-erelijst van koningin Elizabeth was geplaatst. Onmiddellijk nadat het nieuws over Engeland bekend werd, stroomden de gelukwensen Matthews' woning in Blackpool binnen. Sir Stanleywas zichtbaar gelukkig met de hoge eer, die hem te beurt was gevallenmaar hij bleef er toch de lakonieke Brit bij. Hij sloeg zijn loop- en conditietraining op het verlaten strand van Blackpool niet over en na een (koude) douche te hebben genomen, begon hij pas aan het doornemen van de stapels telegrammen, die hem om het uur in postzakken vol werden voorgezet. Gevraagd naar zijn commentaar, zei hij: „Ik zie deze eer niet alleen voor mij bedoeld, maar voor het voetbal in het algemeen. Het was dubbel feest in huize Matthews, want dochter Jean vierde op nieuwjaarsdag haar 26e verjaardag. r,i r#itiT - t MB De uitslagen: 1 Gaston Roelants, 21.37.7 min.; 2 Mariano Haro Cisneros, 21.46.3; 3 Thor Heiland (Noorwegen) 21.52.3; 4 Manuel Oliveira, (Portugal) 21.52.4: 5 1 Is■.'II Antonio Ambu (Italië) 21.56.5; 6 Mike - Wiggs (Engeland) 22.03: 7 Antonio No- w gueira Azevedo (Brazilië) 22.05: 8 Nedo 5 Farcic (Zuir-Slavië) 22.07; 9 Kokiti Tsoe- raya (Japan) 22.09: 10 Hamoud Ameur, (Algerije) 22.10 min. ZüRICH, 2 jan. Bij de Internationale voetbalfederatie (FIFA) in Zürich zijn verklaringen binnengekomen dat zowel 1? d f i/nnno on L>'bië als Algerije zich terugtrekken uit (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 2 jan. Nog enkele me ters en Quicksilver S zou gewonnen heb_ ben. Hij had op Nieuwjaarsdag in Hilver sum de leiding veroverd en de strijd scheen gestreden. Eén paard en één rijder deden toen wat niemand nog verwachtte, M. Vergay met Walter Hollandia. Met een enorme rush stormde hij aan de buiten kant voorwaarts en juist voor de eind streep behaalde hij een neusje voordeel. Quicksilver S was min of meer verrast, hij kon althans op de plotselinge „over val" niet meer reageren. Voor pikeur Vergay was het trouwens toch zijn grote dag. Hij had namelijk al met Blanchefloor en Barbarossa W ge wonnen En in de voorlaatste koers be haalde hij met Axel Hollandia zelfs een vierde zege. Tweede werd hij met Ze venklapper in de zevende koers en derde met Black Hollandia in de openingskoers. Büermann B won de eerste koers van het jaar in handen van J. Zuyderduin en kon aldus ook de eerste zege in zijn carrière laten aantekenen. Was deze eerste zege lichtelijk verras send, zo was ook het resultaat van de slotk'oers buiten de verwachting. Immers, Ziganite liep de laatste malen met moeite haar koersen van tweeduizend meter uit en nu hield zij over vierhonderd meter tot het einde toe vol. De trainingsgenoten Zahir B en Xylander V konden haar juist niet kloppen. KEULEN, 2 jan. Rik van Steenber gen en zijn Duitse ploegmaat Rolf Rog- gendorf hadden na gisteren de leiding in de zesdaagse wielerwedstrijd van Keu len. schap voetbal, dat in 1966 in Engeland zal worden gehouden. Daarmee hebben alle Afrikaanse staten duidelijk hun protest uitgesproken tegen De stand om 18.00 uur onze tijd was: de indeling. De Zuidafrikaanse staten zjjn 1. Van Steenbergen/Roggendorf, België/ van mening dat tenminste één Afrikaans Duitsland, 426 punten; 2. Post/Pfenninger, jand jn de eindronde moet uitkomen. Nederland/Zwitserland, 415 punten; op De uitslagen zijn (toto per tien een heden): Gelukkig-Jaarprijs, 2000 m: 1 Büer mann B, 1.32.6; 2 Blauwe Reiger S; 3 Black Hollandia. W 85. PI, 48,13,19. Cov. 33. K. 48. Beste wensen-prijs: 2000 m, le afd.: 1 Blanchefloor, 1.31.7; 2 Arminius; 3 Amora Guy W. 25. PI. 12. 16. 18. Cov. 42. K. 34. Heil en Zegenprijs, 2000 m.: 1 Barbarossa W. 1.30.3; 2 Zamboni; 3 Ade laar S W. 23. PI 15 20. 28. Cov. 81. K. 74. Trio 2032. Beste Wensenprijs, 2e afd.: 1 Bing Parisien, 1.31.4; 2 Allegheny VS; 3 Blackfoot van 's-Gravenhof. W 50. PI. 16. 16, 25. Cov. 41. K. 236. Voorspoedprijs, 2020 m: 1 Corna M. 1.30.7; 2 C. Prednison Magowan; 3 Caroline. W. 47. PI, 30, 25. Cov. 44. K. 99. Gezondheidsprijs, 2020 m.: I Walter Hollandia. 1.24.2; 2 Quicksilver S; 3 Xanthos Narciso. W. 51. PI. 20, 12, 14. Cov. 40. K. 91. Champagneprijs, 2000 m.: 1 Carlos Pluto. 1.27.3; 2 Zevenklapper; 3 Zignor van H.W 33. PI. 20. 13, 49. Cov. 36. K. 44 Trio 2310. Goede-Zakenprjjs, 2000 m.: 1 Axel Hollandia 1.30; 2 Yvonne Magowan; 3 Woudsnip S. W. 23. PI. 14, 13, 25. Cov. 38. K. 56. Paardenaamdagprijs 2420 m.: 1 Ziganita. 1.28.3; 2 Zahir B; 3 Xylander V. W 95. PI. 32 29. Cov. 40. K. 131. een ronde: 3. Altig/Junkermann, Duits land, 407 punten; 4. Lykke/Eugen, Dene marken, 402 punten; 5. Oldenburg/Kem- per, Duitsland 325 punten; op twee ron den: 6. Bugdahl/Renz, Duitsland, 258 pun ten; op vier ronden: 7. Severeyns/Gros- simlinghaus, België/Duitsland. 108 pun ten. Hierdoor valt de beslissing tussen de Aziatische landen Noord- en Zuid-Korea en Australië, die in het toernooi in Japan, waar de landen elkaar tweemaal ontmoe ten, zullen uitmaken wie in Engeland zal deelnemen. SYDNEY, 2 jan. De bekende Australische broer en zus John en Ilse Konrads hebben besloten de wedstrijdsport te staken wegens „ouderdom" Ilse is 21 en John 23. Voor het eerst in 13 jaar komen hun namen niet voor op het programma der zwemkampioenschappen van New South Wales. John en Ilse zijn immigranten. Zij zijn in Litouwen geboren. In hun beste jaren verbe terden zij het ene wereldrecord na het andere. Beiden zijn nog wereld recordhouder op de 440 en 1.650 yards vrije slag. Op de Olympische spelen van 1960 won John de 1500 meter In Tokio, vier jaar later, kwam hij alleen nog in een estafet teploeg uit. Ilse kon Tokio alleen nog maar als journaliste halen. Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 11