Sabelhouw verwondt Haagse jongeman KANSEN OP VOETBAL GESTEGEN 52 voertuigen in de ruimte KOUDE START VAN NIEUWE JAAR 1 f. Bijstandswet geeft recht op f 14,25 per week voor voeding en kleding Extra-vergoedingen voor overige onkosten Thuis best!', m Acht mensen in verkeer gedood spiegel voor verliefden van alle leeftijden Brandweren op veel plaatsen in touw Ernstig gewond aan oog door vuurwerk Overval met revolver in oudejaarsnacht Zon en buien 1 Ongelukken rond jaarwisseling Lichte wanorde Oude fietsen f s BINNENKORT IN STAATSBLAD ZATERDAG 2 JANUARI 1965 56ste JAARGANG No. 15944 Or X 't*'-r;t (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, 2 jan. Bijna Aeral in het land is de jaarwis seling over het algemeen rustig Verlopen. Vooral de jeugd in de ?rote steden hield zich opvallend i'Ustig vergeleken bij de ervarin gen van de laatste jaren. Voor 'over bekend kwam het alleen in de stad Groningen tot vrij ernsti ge ongeregeldheden en ging de jeugd zich te buiten aan ergerlijke baldadigheden, in hoeverre hier aan het optreden van de politie beeft bijgedragen kan buiten be schouwing blijven. In ieder geval hebben een verontwaardigde ze nuwarts en een hoogleraar het )Ian bij de burgemeester als hoofd van de politie over het gedrag van ■jjn mensen te protesteren. Ook in Haarlem ontstonden tij dens de jaarwisseling ernstige moeilijkheden tussen publiek, po litie en brandweer. Het hoogte punt van de onrustige nacht werd bereikt toen in de Leidse buurt een oude auto een prooi van de vlammen dreigde te worden. De grootste belhamels kregen het zwaar te verduren. De politie nam de knuppel ter hand en sloeg er noodgedwongen flink op los. Deze gehelmde Haagse bereden politieman kon rustig van een warme dronk genieten, doch zijn collega's elders moesten nog wel in het geweer komen. Enkele leden van de Haarlemse zwemvereniging Njord begin nen het nieuwe jaar steevast met een duik..in het barkoude zeewater. Flanerende wan delaars over het strand van Zandvoort verbazen zij door als stoere nazaten van een water- lievend volk lachend het zïlten nat in te rennen. Ongeveer 25 onverschrokkenen van Haar lemse zwemclubs namen vrij dagmiddag, gadegeslagen door vele warm ingepakte belang stellenden, even een koele duik in de golven temperatuur van het zeewater 2 graden). Gloei- endhete erwtensoep hoedde de ergste koude uit de body's. Vervolgens fietsten de water ratten om het hardst terug naar Haarlem. Volgens insiders blijf je door deze „behandeling" het hele jaar door griepvrij zy HET NIEUWE DAGB1AD 3» Uitgave van De Maasbode N.V„ directeur: W. C H. Leljdeckers; Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling; AdJ. hoofdredacteur: Paul Kropman. Kantoren Botterdam: Kortemaerstramt J, telefoon 135270, poetbus 723, giro 590948; Gouda: Z«nge "Hendeweg 23, tc.efoon 3600, giro 690947; 3elft Oude Delft 97. telefoon 23441 er 23792. giro 690944. Schiedam: Dam 18. telefoon 68152, giro 590943; Vlaardingem Ooetecstraat 14 Bk telefoan 2539; Dordrecht: Wijnstraat 147, tel. 6121, giro 590946, Abonnementsprijs: t 9,90 per kwartaal, f 3,35 per maand cn f 0,76 per w Jaarwisseling in bijna hele "'and rustig verlopen Hi-.' i V-. '"'V'" -y.': 'ËL De Groningse politie was ter gele- nhcid van de jaarwisseling evenals 'at in andere steden gebeurde ver- erkt in het velil gekomen. Het bleek overbodige luxe. De brandweer >(1 het de hele avond druk met het 'lissen van buitenbranden. enorme sta lls kerstbomen, lege oliedrums, oude •akfietsen en meubilair. Veertien maal Ukte de brandweer uit. Eenmaal voor °os alarm. By de politie kwamen 42 metóngen 'an kerstboomverbrandingen bi pen, *cht gevallen van rotjes m »an, 15 wegversperringen, 22 Daiaa- jige vernielingen en nog 23 overige - 'adigheden. Om half een begon le ■ootdriibaan van de verlengde Hereweg, hibij het katholieke ziekenhuis te ver sperren met kerstbomen, yzcre.n^rijwie- 't'klcen an houten banken. Het dru - ;er wordende verkeer werd gestrem 'h er dreigden botsingen. Politie in mo eren met zijspan veegde de zaak toen laar schoon. Vier belhamels zgn over gebracht naar het bureau en later Weer aan de ouders overgeven. Volgens een ..enuwarts en een hoogle raar, die zich zullen beklagen bu de burgemeester hebben politiemannen in motoren met zijspan met grote snelheid over de trottoirs en dwars door de gazons gereden, links en rechts klappen met de gummilat uit delend." Dat er geen ongelukken ge beurd zijn is niet dank zij de politie, maar dank zij het feit dat iedereen op zijn qui vive was", aldus deze ge tuigen. De politie wijst er op dat niemand is gewond geraakt, dat de orde ter plaatse gehandhaafd kon worden en dat de situatie dwong tot krachtig op treden. De jaarwisseling is in Amsterdam zonder grote incidenten verlopen. Er is meer vuurwerk afgestoken dan ooit, maar politie en brandweer hebben het rustiger gehad dan de laatste jaren. Zoals gewoonlijk dreigden de traditionele bezigheden van de nieuw jaarsnacht hier en daar in baldadigheid te ontaarden, maar de voor deze gele genheid welwillend getolereerde lichte wanorde kon overal zonder moeite ge handhaafd worden. Bii de brandweer waren om half drie alle manschappen weer binnen na een korte periode die een van hen ken- schetste als „het hele kleln® een aantal straatbrandjes en twee keukenbrandjes die het gevolg waren van het ondeskundig aansteken van vuurwerk. legen drie uur, toen de nneeste auto rijdende nieuwjaarsvierders naar huis waren teruggekeerd, hadden zich m de stad en op de uitvalswegen geen ernsti ge verkeersongelukken voorgedaan. geschaft speciaal om de beruchte oude- jaarsrellen te kunnen bestrijden, behoef de niet te worden ingezet. In de Van TuiJllstraat in Schevenin- gen deed de politie een sabeluitval om dat bewoners van deze straat politie en voorbijgangers met stenen bekogel den. Bij de charge liep een jonge mon teur een snijwond aan het hoofd op door een sabelhouw. Hij moest naar het ziekenhuis worden gebracht om te word èn verbonden. Het slachtoffer be hoorde niet tot de stenengooiers, maar had zich slechts uit nieuwsgierigheid in het gewoel gemengd. Volgens de poli tie heeft hij inmiddels verklaard het geheel aan eigen schuld te wijten dat hij een klap heeft opgelopen. Er werd bij dit relletje één arrestatie verricht. Een 17-jarige matroos werd meegeno men, omdat hij het publiek tegen de politie zou hebben opgehitst. Onrustig was het zoals meestal met oudejaar in de omgeving van de Gou verneurlaan. Ook hier werd de gummi knuppel gehanteerd. Vooral de bereden politie bleek in staat genoeg schrik aan te jagen om samenscholingen uit een te jagen. Niet voorkomen kon wor den dat twee personenauto's door de jeugd met vereende kracht werden om gekanteld. Er werd een arrestatie ver- richt. Verder moest nog gewapenderhand worden opgetreden bij opstootjes aan de Schelpkade, waar een veertigtal no zems uit elkaar werd gejaagd en aan het anders zo rustige Fazantplein, waar de jeugd onder elkaar slaags was geraakt. Een jongen had hierbij een oogverwon ding opgelopen en moest naar het zie kenhuis worden gebracht. In de Wester- baenstraat trad de politie hard op toen de brandweer, die een te hoog op laaiend vuur wilde blussen werd lastig gevallen. Bij de schermutselingen kreeg een brigadier een klinker op zijn hoofd maar dank zij zijn helm werd hij niet gewond. Een aantal personen liep ver der verwondingen op bij kleinere vecht partijtjes en bq ongelukjes met vuur werk, zoals in de Van Ravesteynstraat, waar in een huiskamer een brandend sigarettenpeukje in een doos met vuur werk kwam, wat gezamenbjk tot ont ploffing kwam. De overgang van 1964 naar 1965 is ook in Rotterdam rustig geweest al zag het er aanvankelijk niet naar uit. Het begon vroeg in de avond van de laatste drg van 1964 met groot alarm van de brandweer, omdat er een sterke rookontwikkeling was geconstateerd bij do Gekro, het veel gekritiseerde des- structiebedryf nabij Schiebroek. Brand weer en politie rukten met groot mate riaal uit, maar het viel allemaal^ heel erg mee. Er was brand ontstaan in de afzuigkanalen van het stankverdrij- vingssysteem, een brandje dat men snel onder de knie had. Vrijwel tezelfdertyd moest de Rotter damse brandweer ook uit rukken voor een flink vuur dat opgeschoten jongens hadden gestookt van een stapel luiken en stuwhout, dat zy op een open stuk land in het havengebied hadden gevon den. Ook Zeeland had een rustige jaar wisseling. Alleen in Goes en in het Zeeuwsvlaamse dorp Zaamslag kwam het tot een treffen tussen ru moerige jongelui en de politie. In beide gemeenten moest de politie van de gummiknuppel gebruik maken om de uitbundigheid wat in te dammen. Rond één uur probeerden de twintig ergste belhamels in Zaamslag, die 'n bekeuring hadden gekregen, het op een akkoordje te gooien met de dienst doende postcomm an dan t. U zet een streep door onze namen en dan gaan wij naar huis, stelden zy voor. Dat lukte uiteraard niet, waarna de joelende Nieuwjaarvierders nog een uur door gingen met hun baldadigheden. Welke onder meer bestonden uit het bar ricaderen van de verkeersweg door het dorp en het omgooien van een bouw keet. In Goes begonnen de moeilijkhe den toen de politie een einde maakte aan een kerstboormniur, In de Oud- jaarsnacht werd in Axel in Zeeuws- Vlaander en twee beeldjes voor het ge meentehuis omver gegooid en bescha digd. (Van onze correspondent) HENGELO, 2 jan. De vijftienjari ge H. Westerhof is op oudejaarsavond bij het afsteken van vuurwerk zo ern stig gewond dat hij in het ziekenhuis in Enschede moest worden opgenomen. Waarschijnlijk zal de jongen zijn linker oog moeten missen, terwijl hij tevens hersenletsel opliep. Bij het ontsteken van vuurwerk gebruikte hij kali en zwavel. Het busje zwavel explodeerde, waardoor hij werd gewond. ROTTERDAM, 2 jan. Het ziet cr naar nit, dat de voetbal zondag weer gaat rollen. Chef grondtechnische dienst van de KNVB, de heer H. A. Bremer kamp, toonde zich hedenmorgen zeer op timistisch over de l-ausen. Praktisch overal is de hal uit de grond verdwenen, stelde hij monter vast. Goed gedraineerde velden hebben de watermassa's uitstekend verwerkt. Als er vandaag niet te veel regen komt, be staat de mogelijkheid dat zowel de semi- profs als de amateurs spelen. Een defi nitief besluit was echter bij het ter perse gaan van dit blad niet genomen. WASHINGTON, 2 jan. (Rtr) 52 van de 70 ruimtevoertuigen, die door het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart zyn gelanceerd, draaien rond de aarde of reizen nog steeds ver der in de ruimte. 22 ervan seinen nog naar de aarde, waaronder de Mariner 4, die op weg is naar Mars. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 jan. Nu de Alge mene Bijstandswet 1 januari officieel in werking is getreden wordt ook een daadewekelijk begin gemaakt met de uitvoering van deze wet. Dezer dagen verschijnt in het staatsblad een alge mene maatregel van bestuur waarin is bepaald in welke bedragen minstens moet worden voorzien. Ook zullen bin nenkort in het Staatsblad de acht groepsregelingen worden gepubli ceerd waarin bepaalde categorieën van hulpbehoevenden zijn ingedeeld. De minimumbedragen voor financiële steun zqn de volgende. Een bydrage van f. 14,25 per week in de kosten van voedingsmiddelen, kleding en schoeisel voor meerderjarigen. Zeven gulden per week voor de onkosten die een gezin heeft aan een kind dat jonger is dan zes jaar, f. 10,50 voor een kind van vqf tot dertien en f. 13,50 voor een kind van dertien tot eenentwintig. Honderd tachtig gulden voor verwarming in de maanden oktober tot en met april. Voor zakgeld van mensen boven de vyfen- zestig tien procent van het AOW-pen- sioen (dat is f. 30,35 voor echtparen en f. 24,65 voor alleenstaanden). Een bedrag dat de premies voor de zieken fondsverzekering volledig vergoed. De ze bedragen kunnen later naar gelang lonen en pry'zen, worden verhoogd. De acht groepsregelingen betreffen de steun aan oorlogsslachtoffers, ge- repatrieerden en Ambonezen, aan werklozen die geen aanspraak kunnen In de Ferdinand Bolstraat ging het omstreeks kwart over één nog even heet toe. Een tram kon daar niet verder rijden, omdal.de rijweg was gebarricadeerd ma. kerstbomen en oude fietsen., E'enPagent, die de be stuurder eS deconducteur te hulp kwam kon n «t direct orde schep pen, De drie mannen werden door ®en, menigte van ongeveer 250 man bestookt met stenen en vuil. Elders in de stad, in de Zeilstr. de invalsweg vanuit Den Haag liep een agent een klap met een pa raplu op achter het linker oor. Hij moest zich door een dokter laten be handelen Rustiger dan sinds veie jaren het ge val is geweest is volgens de politie in Den Haag dit keer de oudejaars- viering verlopen. Dit hield overigens nog niet in dat het overal pais en vree was: de politie, in grote getale op de been, moest vele keren ingrijpen om de orde te herstellen. In verscheidene straten werd de gummiknuppel door de politie gehanteerd en in Scheveningen zag men zich zelfs genoodzaakt een charge met de blanke sabel uit te voe ren tegen oproerig publiek, 's Lands enige waterkanon, door Den Haag aan- VWAAR zUN MUN\ ugaretten .NOU GEBLEVEN TERNEUZEN, 2 jan. Terwijl enige honderden mensen in het Parkhotel te Lokeren (België) oude jaar vierden kwam een man binnen, die dreigend met een revolver van de eigenaar de inhoud van de kassa opeiste. Toen bleek dat er niet veel geld was loste de man drie schoten. Twee kwa men in het plafond en een in de muur terecht. Daarna maakte de overvaller zich yiings uit de voeten. L/EE A OF is HU ALLEEN maken op andere wettelijke uitkerin gen, zelfstandigen die niet toekomen aan een normaal inkomen of bedrijfs- kapitaal moeten lenen. Tijdelijk zyn de groepsregelingen voor minder va liden, blinden en voor de kosten ver bonden aan de arbeid van gehandi capten. Al deze groepsregelingen ko men in de plaats van bestaande voor zieningen. Soms zyn de groepsregelin gen tegelijk verbeterd. Byvoorbeeld in het geval van de minder validen. De vorige regeling gold alleen voor ongehuwde meerderjarige minder va liden beneden de vijfenzestig die bij de ouders inwonen. Thans wordt ook by'stand verleend voor de Inwoning by verwanten of bij mensen die deze minder validen van jongsafaan heb ben verzorgd. Ook wanneer een min der valide in zo'n geval naar een an der verhuist blijft de steun gehand haafd. Alle ryksgroepsregelingen zijn waar devast. Zij stygen met de hoogte van de prezen. En groepsregeling betekent niet, dat degenen die eronder vallen geen recht zouden hebben op verdere steun dan de regeling biedt. Als B. en W. van de gemeente daartoe aanlei ding zien, kan altyd meer steun wor den verleend. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 2 jan. Oudejaarsdag is in Brabant met veel regen geëindigd, waar bij in Eindhoven 27 mm viel. Het nieuwe jaar is wat zonniger begonnen. Van morgen kwam de temperatuur plaatse lijk om het vriespunt met hier en daar wat gladde wegen en in het binnenland mistvorming. Het weekeinde blijft licht onbestendig, met op enkele plaatsen een hagel- of natte -sneeuwbui uit het noord westen. Er komen ook opklaringen voor met temperaturen van 3-5 graden over dag, maar in de morgenuren blijft de kans op wat lichte vorst aanwezig, waar- by plaatselijk opnieuw mist kan voor komen. ZONDAG: zon: 8.48-16.41 maan: 9.31-17.02 MAANDAG: zon: 8.48-16.43 maan: 10.11-18.03 DEN HAAG, 2 jan. Bij verkeers ongevallen op vaak spiegelgladde we gen zijn rond de jaarwisseling acht mensen om het leven gekomen. Gistermiddag is hier een bestelauto tegen een stilstaande vrachtauto ge botst. De bestelauto moest uitwijken voor een bromfietser die geen voor rang verleende. Het driejarig dochter tje van de chauffeur van de bestelauto, de 31-jarige heer P. Koren, kwam om het leven. De 35-jarige mevrouw G. van der Zwaan, die naast de chauffeur zat met het kind op schoot, werd ern stig gewond. RHODEN Gisteravond is hier de 29-jarige mevrouw I. E. Posthuma- Boekhold, uit Paterswolde, ten gevolge van een auto-ongeval om het leven ge komen. Haar echtgenoot, de heer P. Posthuma, is in zeer ernstige toestand naar het academisch ziekenhuis in Gro ningen vervoerd, evenals het 3-jarige dochtertje, dat waarschyniyk een been breuk opliep. De auto werd totaal ver nield. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. DEN BOSCH In de nieuwjaars nacht is als gevolg van de gladheid van het wegdek in Berlicum een Volks wagenbusje tegen een boom gereden. De bestuurder, de 39-jarige A. Verha gen uit Middelrode, overleed ter plaat se. Zqn ll-jarige zoontje moest met een enkelfractuur en verwondingen naar het ziekenhuis worden overgebracht. ALKMAAR Op de weg langs het Noordhollands kanaal is hier gister avond het veertienjarig meisje P. van Wanrooij honderd meter van het woon wagenkamp waar zy woonde aangere den door een auto. Het meisje stond anderhalve meter uit de berm op de weg te praten met enkele jongelui, was op slag dood. OOLTGENSPLAAT De 45-jarige vertegenwoordiger F. Schut uit Den Bommel is op oudejaarsavond om het leven gekomen by een verkeersonge luk op de rijksweg tussen Numansdorp en Rotterdam. Bij de buurtschap Greup is hy met zyn auto uit de bocht gevlo gen, vermoedeiyk doordat hy met grote snelheid reed. Op het erf van een wo ning is de man uit de auto geslingerd. Hy was op slag dood. Donderdagmorgen sslipt en in het DEN HELDER is hier een auto geslipt Noordhollands kanaal terecht gekomen. Daarbij is de 20-jarige zeemiücien A. van Zyil uit Beverwijk verdronken. ZijO stoffeiyk overschot is door een kikvors man van de marinebrandweer uit de gezonken auto gehaald. SCHEGEN Donderdagavond ls de 67-jarige J. Jongejan uit Barsingerhorn hiei om het leven gekomen. Op een wegkruising stak hy per fiets de weg over, waarby hy werd gegrepen door een auto. De heer Jongejan was op slag dood. STAPHORST De achttienjarige J. van de Sluis is donderdag by een ver keersongeluk om het leven gekomen. Op de rijksweg wilde hij een auto in halen. Toen hy zag, dat er een tegen ligger naderde, remde hy, waardoor hy slipte en viel. Hij werd door de tegen ligger overreden en was op slag dood. CHICAGO. 2 jan. (UPI) Vanmorgen om half twee Nederlandse tijd bedroeg het aantal mensen, dat bij verkeersonge lukken tijdens het Oudejaarsweekeinde in Amerika om het leven is gekomen, 184. Alleen in Californië kwamen op deze wijze al 38 mensen om het leven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 1