DRAMA IN HET OOSTENRIJKSE TWENG Rome wil Geesink als film - Samson NEGEN GERED T Engeland zendt militairen naar Verre Oosten sie Instortend kerkdak doodt 61 elovigen ,.Loekie weer in bioscoop Kleuter op verdachte wijze overleden Explo riooigas verwondt jongens „IK BEN GEZOND" Oplichter snoert met s BIERBLIKJES VOOR HAAR Vijf kinderen verbrand in berghut best!', jaal keel agent dicht Dominee uit Elhurg weer op kansel Venlonaren slaan Turk schedel in Talent INDONESIË UIT VER. NATIES Soekarno spiegel voor verliefden van alle leeftijden Rotj es onder brug Ouders haalden boodschappen Vijf arrestanten m m - 111 Él «SuStSfSB «SUSStï8|~r<i-a=. -«ws-aa» Toenemende westelijke wind Indonesië verwacht koningin Juliana 14 pagina's 56ste JAARGANG No. 15945 MAANDAG 4 JANUARI 1965 Dit is de twaalfjarige Josje Joos ten uit de Valkenburgerstraat in Amsterdam die na verbonden te zijn weer naar zijn moeder rechtsmocht. Hij werd gewond toen het gooien van rotjes onder een brug een rioolexplosie tot gevolg had, waarbij zijn vriendje met zeer ernstige brandwonden in het Binnengasthuis moest worden opgenomen. 0*1 LONDEN/NEW YORK, 4 jan. (AFP, Reuter, UPI) De Britse regering maakt zich, nu Indone sië uit de Verenigde Naties is ge treden, ernstig bezorgd over de toekpmst van Maleisië. Premier Harold Wilson en zijn ministers vrezen, dat Indonesië de volkeren organisatie alleen maar wil ver laten om zich ongestoord te kun nen voorbereiden op verdere agressie tegen Maleisië. Wilson voert vandaag overleg met de leiding van zijn ministerie van defensie om zich te beraden over nieuwe militaire maatregelen. Duizend Britse militairen, waar onder vijfhonderd para's, zijn in het weekeinde reeds naar het Verre Oosten overgevlogen. Ook de Britse vloot in de wateren rond Maleisië en Indonesië is ver sterkt en omvat reeds meer dan tachtig schepen. Waar biertinnetjes al niet goedl voor zijn. De 16-jarige Gerre Dick uit Oklahoma City vindt dat zei met gewone krulspelden te kleine rolletjes krijgt in haar lange haar. ,fian ben ik net Shirley Temple", zegt ze. Daarom vraagt ze alle drinkers uit de omgeving om lege bierblikjes. Zelf drinkt Gerre niet. HET NIEUWE DAGBLAD i - Kortenaerstreat 1. telefoon 135270. poetbus 723, giro 590948; Gouda: Lange Tlendeweg 23. telefoon 3600. giro 690947; Jitgav ran De Maasbod, N.V. dlrecteun W. C H. gemeen 2539: I^rdrecht: Wijnstraat 147. teL «1M. giro 69094®. Abonnementoprijs.- S 9.90 per kwartaal, f 3.33 per maand en f 0.78 per w Belft: Oude Delft 97. telefoon 23441 es 23792. giro 690944. Schiedam: Dam 18. telefoon 66151 giro 5609». viaaroingeDj uora«u Drie Nederlandse studenten door lawine gedood p filmmaatschappij San r.Bo i judokampioen Anton Wm 0Ver te halen om de hoofdrol te vervullen in een film o r de Bijbelse geweldenaar aamson. Verschillende malen is r al uit Home opgebeld en in nup.e Geesink zijn ook al enkele "neven ontvangen. Het is een leer verleidelijk aanbod, ook fi nancieel. maar Anton heeft nog steeds niet „ja" gezegd. De reden hiervan is dat hy lange tijd naar tome zou moeten voor «"i opna- Jhen en hij kan die tijd zo moei- l'Jk missen. De maatschappij zegt dat de "Pnamen vijf weken zullen du- *eh, in februari en maart, maar Anton meent „dat worden zeker drie maanden". Een punt van overweging is zijn eventuele deel name aan de wereldkampioen schappen judo 1966, die in okto ber in San Paolo worden gehou den- Als Anton Geesink mee wil doen moet hp hard trainen. Daarnaast is er nog werk genoeg aan zijn nieuwe sportschool en andere werkzaamheden, zoals de monstraties in het buitenland. Als regisseur van de film zou Saan optreden Marcello Baldi, Qle al meerdere spektakelstukken ziin naam heeft staan zoals "Saul en David" en de „Gideon ktOry" Df Geesink acteertalent heeft S* nauwelijks een vraagpunt dn geweest bij de Italianen. Dat s ook helemaal niet nodig, ge zien de Maciste-, Hercules-, Go liath- en andere produkten van Italiaanse makelij die regelmatig hier verschijnen met hoofdrol spelers als Mark Forest, Gordon bcott, Ed Fury en Steve Reeves, die niet door talent worden gehin derd bij het laten bollen van hun spieren. SALZBURG, 4 jan. (APA) Een groep Nederlandse studenten is zon dagavond in Oostenrijk onder een la wine bedolven. Vijf studenten konden zichzelf bevrijden, vier konden door anderen worden gered, drie zijn omge- j komen. ^valAstrego Brinklaan 5, Groningen; de 20-jarige Jan Het zijn de 22-jarige Els m (Van onze verslaggever) h^STERüAM, 4 jan. - De mögehjk is niet uitgesloten, dat Kees isse's film „Mensen van morgen ,f^h weer in vertoning zal komen, maar jïï?. met toestemming van Loekie s fa- V» 4 d'e ih kort geding de_ vertoning fA" de film heeft laten verbieden. Mo- "feel zijn tussen deze familie en n vertegenwoordiger van de regisseur „ees Brusso onderhandelingen gaande, ®«n zodanig verloop hebben, dat mag orden verwacht, dat het binnen niet Ê1 te lange tijd tot een vergelijk zal komen. Is de basis tot een redelijke schikking seiegd, dan zal Sapphire Film, de pro ducent van de film, die zich tot nog toe "uiten de onderhandelingen heeft ge houden, op de hoogte worden gesteld, waarna mogelijkerwijze een overeen komst tussen beide partijen zal worden gesloten, die een hervatting van de ver toning van de film in zijn oorspronke lijke versie, eventueel met een kleine wijziging, mogelijk zal maken. R1JO (Mexico), 4 jan. (UPI) Zon- dagmorgen is tijdens een H. Mis het dak van de nieuwe katholieke kerk in de Mexicaanse stad Rijo ingestort. Daar bij zijn tenminste 61 personen, onder wie de priester, om het leven gekomen Veertig personen zijn volgens de berich ten gewond, van wie de helft ernstig. De H. Mis werd bijgewoond door eni ge honderden personen, van wie velen hadden meegeholpen aan de bouw van de kerk. Volgens een overlevende ge beurde het ingeluk zo plotseling dat niemand de kans kreeg weg te lopen. Personen die achter in de kerk zaten bleven gespaard omdat daar het dak nog niet was voltooid. (Van onze Utrechtse redacteur) VIANEN, 4 jan. Op last van «1e officier van justitie is het stoffelijk over- schot van een driejarig kind in beslag genomen, omdat het onder verdachte omstandigheden zou zijn overleden. Dr. Voortman van het gerechtelijk laborato rium in Den Haag heeft geconstateerd dat de jongen aan een bloeduitstorting bü een vaï opgelopen, is overleden. Het lichaampje vertoonde verscheidene blau we plekken en verwondingen, die eerder waren opgelopen. Twee gebroken rib ben waren weer aan elkaar gegroeid. De 33-jarige gescheiden moeder, die met een eveneens gescheiden man sa menwoont, verklaarde dat het kind op een avond uit zijn bedje was ge klommen en van de trap gevallen. Een dokter had zij niet gewaarschuwd. Toen zij later in de avond naar het kind ging kijken, was het overleden. Om trent de oudere verwondingen vertel de zij, dat het kind al eens eerder was gevallen. (Van onze verftaggever) AMSTERDAM. 4 jan. Twee kin deren zijn hier zaterdag gewond toen het ontsteken van een rotje een gas- explosie tot gevolg had. Een van hen, de 11-jarige Jan Kesslen is met ernstige brandwonden over het hele lichaam in het Binnengasthuis opgenomen. Zijn twaalfjarige vriendje Josje Joosten kon na verbonden te zijn het ziekenhuis ver laten. De jongens waren bij de Valkenbur gerstraat (nabij Rapenburg» met rotjes aan het spelen die zij onder een brug gooiden. Vermoedelijk door een opeen hoping van riooigas onder de brug ontstond er een hevige ontploffing, waardoor de kleren van Jan Kesslen totaal werden verbrand. De rioolontploffing is voor de buurt bewoners aanleiding om morgen een by- eenkomst te houden in verband met de gang van zaken in en om de Valkenbur gerstraat. Zij menen dat te lang geen aandacht is besteed aan huns inziens ge rechtvaardigde klachten over de veilig heid van hun kinderen, het verkeer en de ondraaglijke stank wegens het niet of onvoldoende functioneren van de riole ring. Helenius, Nieuwstraat 97a, Groningen, alsmede de 20-jarige student Hink Mee kers, Gratamstraat, Groningen. De slachtoffers zijn door helpers uit gegraven, maar de pogingen van toe gesnelde artsen om de levensgeesten weer op te wekken, bleven vruchteloos. Het ongeval gebeurde zondagavond om kwart over acht op de Radstadter Tauernstrasse in de gemeente Tweng, waar tussen de pas en een hotel een lawine neerkwam en de weg over een lengte van vijftig meter bedolf, op sommige plaatsen tot acht meter hoogte. De studenten bevonden zich in een groep van vijfentwintig personen Onmid dellijk na de ramp snelden talrijke red ders te hulp, politie en bergredders uit Obertauern en talrijke gemeenten uit de omgeving, leden van de ski- school en de vrijwillige brandweer van Tamsweg, die voor de nodige verlich ting zorgden. Uit het gebied wordt on afgebroken zware sneeuwval gemeld. De studenten waren op weg naar het jeugdhuis Scheidberg. De lawine viel van de Herbertspitze. academie voor lichamelijke opvoeding In I bureau Antara. Groningen. Zij maakten deel uit van een groep van 25 studenten van de academie die op 1 januari naar Obertauern was vertrokken voor een ski-cursus. Zij zou den twaalf dagen wf gbivvon. Onze Groningse correspondent tekent bij dit bericht nog aan dat jaarlijks door de academie in Ober-Tauern ski-cursus sen worden gehouden. De groep zou 13 januari terug komen. De stoffelijke res ten van de drie slachtoffers zullen wor den overgebracht naar Groningen, waar de teraardebestelling zal plaats vinden. De academie is wegens vakantie geslo ten. De rector, de heer G. Groen man, was diep getroffen door het nood lottig gebeuren. DJAKARTA, 4 jan. (AFP) Pre sident Soekarno heeft zaterdagavond verklaard, dat zijn gezondheid uitste kend is en dat hjj zich beter voelt dan ooit. De Indonesische president zei dit, toen hij aan vijf Chinese art sen uit Peking, die hem voor zijn nieren behandeld hadden, onderschei dingen uitreikte. President Soekarno sprak bij deze I gelegenheid nogmaals de „imperialisti sche en neo-koloniaiistische" berichten tegen volgens welke hij ernstig ziek Indonesië aarzelt overigens opmerke lijk lang bij de definitieve opzegging van het VN-lidmaatschap. Op Oude jaarsavond uitte president Soekarno het dreigement dat Indonesië zon uittreden, als Maleisië lid zou worden van de Vei ligheidsraad. De volgende dag, op I januari, werd Maleisië's lidmaatschap een feit. De Indonesische ambassadeur bij de VN, Lambertns Palar, deelde op die dag de VN-instanties in New York officieel mede dat zyn land zou uit treden. Tot op heden echter heeft de Indonesische regering nagelaten een en ander officieel en schriftelijk te beves tigen. Waarnemers houden rekening met de (kleine) mogelijkheid dat Soekarno alsnog zal inbinden en een manier zal vinden om, zonder gezichtsverlies, toch nog lid te blijven. Een andere mogelijk heid is dat de opzegging pas definitief zal worden als de Veiligheidsraad voor de eerste maal in het nieuwe jaar bijeen komt en Maleisië actief als lid van de Raad zal optreden. •SSSSSSSSSSSSSfSSSSSSSSS;SSSSSfffSSfSSSfSStSSSS/SSSSSSfSS/SfSSSSSSSS'S/-'SSSS*SSSSSfSS/rS"fSf""S"""S""'" Verwachting: tot dinsdagavond (op gemaakt om 11.15 uur). Aanvankeiyk nog opklaringen met in het binnenland lichte vorst. Mor gen meer bewolking met plaatseiyk wat motregen. Tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende wind tussen zuidwest en noordwest. Ge- leideiyk stijging van temperatuur. DINSDAG Zon: 8.48—16.44 Maan: 10.43—19.10 ROME, 4 jan. (Rtr) Vyf kinderen I van een in Nederland werkzame Britse deskundige, van drie tot negen jaar oud, zijn zondagavond by een brand in een houten berghut te Macugnaga in de Ita liaanse Alpen omgekomen. De vader, de 30-jarige Clement Green, werkt sinds november als elektronisch deskundige en computor-deskundige by het Europees centrum voor ruimtetech nologie „Estec" in Delft. De kinderen waren met hun ouders op Kerstvakantie, de brand brak uit terwijl de ouders bood schappen haalden. De berghut werd ge heel vernield, de lijkjes konden pas maandagochtend worden geborgen. Het blussen werd zeer bemoeilijkt doordat alle watervoorraden waren be vroren. Het lijkje van een der meisjes werd bij de kachel aangetroffen, waar zij vermoedelijk getracht heeft het vuur te doven. Tunesië In het gebied van Zarzis zijn door overstromingen, als gevolg van zware regenval, ten minste vier mensen om het leven gekomen en drie- Bekend is, dat de vrouw op zonder linge en vaak weinig liefdevolle wijze met de kinderen omging. Soms sloot zij de kinderen op in een konijnenhok en tijdens hete zomerse dagen werden zij achter slot en grendel op zonder gehou den terwijl man en vrouw uitgingen. Op hun geschreeuw hebben buren de politie gewaarschuwd, die de kinderen toen be vrijd heeft. Man en vrouw zullen zich nu voor de justitie moeten verantwoor den. Frankrijk In vele katholieke Eer- ken in Frankrijk is zondag voor het eerst de Mis gedeeltelijk in het Frans in plaats van in het latijn gelezen. (Rtr.). Tóp het moment dat (j/J WAT GELD IN HANDEN 1 KRUGTJ ML-JE HET VER KLUNGELEN AAN schulden!; WE KUNNEN DE KOLEN BETALEN EN DE REST HOERA, TWEEHONDERD GULDEN VAN DE VOETBAL TOTO.I OH! WATBEN J/J EEN HOPELOZE NAN JJ DJAKARTA, 4 jan. (UPI) De „In donesia Herald", die algemeen be schouwd wordt als de spreekbuis van liet Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, verwacht dat president Soekarno Nederland zal bezoeken en koningin Juliana Indonesië zal bezoeken. In een opsomming van de belang rijkste feiten van het afgelopen jaar heeft de Herald het herstel van de be trekkingen tussen Nederland en Indo nesië op de vierde plaats gezet. DEN HAAG, 4 jan. Een politieagent maakte hier zaterdag een beste beurt door vanuit zyn surveillance-auto een man op straat te herkennen die in het politieblad staat gesignaleerd verdacht van oplichting tot een be drag van 150.000 gulden. Bij het ver voer in de surveillance-auto heeft de arrestant de agent in het nauw ge bracht door diens sjaal om de keel dicht te snoeren. Deze man, 24 jaar, zonder vaste woon- of verbfyfplaats (hij bewoont een woonwagen) zou betrokken zyn by een oplichting samen met drie an deren van een inwoner van Wasse naar, die zy onder meer voorspie gelden, dat zij in Duitsland een grote partij zeemleren lappen ter beschik king konden krygen, waarmee goede zaken waren te doen. Deze inwoner van Wassenaar heeft door deze en andere verhalen mis- leid een bedrag van f 150.000 voor „transacties" ter beschikking ge steld. In deze zaak heeft reeds een man in Den Haag terechtgestaan. Hy is ver oordeeld. Twee verdachten z\jn nog spoorloos. De zaterdag in Den Haag gearresteerde man is Ingesloten om dat hij ook verdacht wordt van een misdryf in deze gemeente. ELBURG. 4 jan. Ds. B. G. A. van der Wiel mag spoedig de kansel van dc N. II. Kerk in deze plaats weer bestijgen. Dit is het gevolg van do be slissing van het breed Moderamcn van de N.H. Kerk in Gelderland, die op 29 december in Arnhem de kerkeraad en ds. Van der Wiel heeft gehoord. Ds. Van der Wiel kwam ir op spraak toen hij in november van het vorig jaar tijdens de kerkdienst be kende dat hy had gezondigd tegen het kuisheidsgebod. Men verwacht 1 dat het breed Moderamen binnen en kele dagen het resultaat van zijn on derzoek officieel bekend zal maken. Het kerkelijke college acht geen re den aanwezig de predikant uit zyn ambt te ontzetten. Niet bekend is hoe het Moderamen denkt over de kerke raad, die er bij de predikant op heeft aangedrongen dat hij tijdens een kerk dienst voor de kansel zijn zonden zou beiyden. Ds. Van der Wiel heeft tijdens het onderzoek in deze zaak geen kerkdiens ten meer geleid. (Van onze correspondent) VENLO, 4 jan. Een 24-jarige Turk is zaterdagnacht door een aantal jeug dige Venlonaren zo ernstig mishandeld dat voor zyn leven moet worden ge- vreesd. Aan het slot van een avond vol scheldpartijen en gevechten werd hy met een autokrik geslagen, waarbij zijn schedel werd verbrijzeld. De poli tie heeft inmiddels vyf Venlonaren ge arresteerd en aangekondigd dat er nog andere zullen volgen. Het begon in een café, waar het slachtoffer in gezelschap van twee landgenoten werd lastiggevallen door ongeveer twintig jeugdige la waaimakers. Na de woordentwist volgde een vechtparty. Het café werd ontruimd en de Turken namen de vlucht. Ze werden echter achterhaald door de Venlonaren die met behulp van au tomateriaal de strijd op straat voort zetten. De 24-jarige Turk werd tijdens dit gevecht met een autokrik geslagen. De zwaargewonde man werd in aller ijl naar het Veniose ziekenhuis ver voerd waar men machteloos stond. Hy werd daarop naar Tilburg vervoerd, waar operatief werd ingegrepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 1