TERUGGEKEERDE MISSIONARISSEN: „Zeer voor sombere toekomst missie in Congo" Communisme krijgt in de Oost-Provincie overhand Situatie 100 maal zo erg als in 1960 DRUM HALF ZWAAR - HEEL LEKKER Auto botst op trein: vader en zoon gered Ernstige ong op spekgladde wegen m Amerika rekent wederom op jaar van welvaart Betalingsbalanstekort in 1964 met miljard dollar gedaald Virtuoze Wim Kan nu in Amsterdam Prins William breekt met traditie Indonesië ook uit W.- Irian Explosief Oud en Nieuw in Rome Tweehonderd min of meer ernstig gewonden door vuurwerk en breekwaren Ornroeppersoneel verwacht looncorrecties Vergadering over cao- moeilijkheden Werkgelegenheid verbeterd Kelners lichten restaurant voor zestig mille op Uitvinder A. Duynstee klaagt Telegraaf aan bij federatie Ned. journalisten w Wl Velen vermist Geen kannibalisme Chinezen bezochten Nederlandse werven Jongen vindt lijkje van baby in vaart Front Nat. Papoea Jongen verdronken PAGINA 5 SCHIPHOL, 4 jan. Het com- J^wisme achter de opstan dih de 0n9o, heeft de overhand gekre- ®en- Dit geldt in het bijzonder de Oost-provincie. In dat ge- bijna dertien maal zo groot r® Nederland heeft de terreur te rebellen de samenleving sit ^teels ontwricht. Zoals de Jtetie nu is ziet de toekomst van giissie er zeer somber uit. Bescherm u tegen WIN 3d 7 oudltps do ClZ uapxoaa ^^tperiode,1 geh^l vrijwillig Tullen -IXjLV DuipopjUddOX^. UWl[ UI 00]$ teruggaan of in niet zo verre toekomst ■pCuadq JLdBai 9$910BU0Q oimoijvu een ander missiegebied vertrek- -xocn Buipssicnxoof op xooa 1x0% Ha aankomst op Schiphol ston- den de Nederlandse missionaris- sen, die in de Congo gegijzeld wa- uiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiimuiiniiiiiHiiiiimiiHiiiiiHi „Zo, mijn poolformulieren zijn tenminste -onderweg." mmm DAGJE OLIFANTEN (Van een onzer verslaggevers) hftj.J' boeld weerspiegelt de verslagen- Priest?nder de dertien missionarissen, dèil„^Tder meldden," zaterdag in No de ho i z'Jn teruggekeerd. Bevrijd uit sinrt. der opstandelingen, die hen lanro k 3 oktober in Wamba als gijze- eens en gevangen gehouden. Nu een ÜLH? gevangenis (met 45 man in Weer n k van 13 bÜ 5 meter), dan dreirrio de missiepost, onder boze be- der Cn. en brute bejegening ol on- gren»o ."O'lde belofte hen via de aan haar ®°®dan te zullen afvoeren stemming der plaatselijke com- :er van het H. Hart, die naar (Advertentie) (Van onze radio- en t.v. redactie) Hilversum, 4 jan. Naar aanlei- JïriMï van de gebeurtenissen rond de voor ornroeppersoneel hebben de "«gemene bond „Mercurius", de katho- «Jejce organisatie voor administratief en commercieel personeel in de industrie ®n de Ned. christelijke beambtenbond m«n leden opgeroepen voor een geza menlijke (besloten) vergadering op dins- hagavond a.s. in de Karseboom alhier. _De vertegenwoordigers van deze bonden zullen dan verslag doen van hun besprekingen met de ministers Veldkamp en Bot, op dinsdagmiddag in Den Haag. Naar verwacht wordt zullen er vooral in de t.v.-sector moei lijkheden (staking?) ontstaan als deze besprekingen niet tot tevredenheid van de leden zeshonderd zouden ver lopen. De ministers hebben reeds te kennen gegeven, dat de beslissing over de looncorrecties geheel bij de Stichting van den Arbeid berust. sen Wamba en de Soedanese grens niet groot. Waren de berichten over kannibalis me elders in de Congo wellicht overdre ven? Misschien. Maar er is stellig ka- nibalisme voorgekomen. Positief waren bepaalde rapporten daarover, die ook Wamba bereikten. Tijdens transporten, bij stopplaatsen, werden uit de groep gijzelaars, twee, soms drie, weggehaald. Men zag hen niet terug. De bevrijde missionarissen kunnen zich niet voorstellen hoe, binnen afzien bare tijd, in dit deel van de Congo de toe stand van vóór de rebellie kan terug keren. De opstand kreeg een te vinnig, te bloedig karakter. De verwarde situ atie is zeker honderd maal zo ernstig als in I960. De grote machthebber in het gebied is weliswaar de rebellenleider, gene raal Lelenga, maar de plaatselijke commandanten handelen willekeu rig. Zij wisselen elkaar snel af. Som migen heten bepaalde streken te „be vrijden" van (andere) terreurgroepen. De bevolking vlucht, keert terug en vlucht opnieuw. Het leed is groot. Angst en verbittering leest men van de meeste gezichten Er zijn nog missionarissen in afgele gen contreien. Van negen Nederlandse priesters heeft men geen bericht. Mis schien zijn er ook burgers die niet tij dig verzamelpunten hebben bereikt. Anderen hebben wellicht langs vlucht wegen met de bevolking of door haar hulp veilig gebied bereikt. Als wij een der aangekomen paters daarover iets naders vragen glijdt een schaduw over zijn gezicht. Hij spreekt van goede hoop en vertrouwen. Zo doen de anderen, die nog in hun tro- penkleding op Schiphol arriveerden. Zij pogen niet de nog verse indrukken van verschrikking te verdoezelen. Hier en ook zaterdagmiddag in het Rotterdam se „Stella Maris" roepen vragen van familie en belangstellenden de beelden van moord en geweld bij hen weer op. Op Schiphol kwamen met de dertien Nederlandse missionarissen acht En gelse zendelingen aan, eveneens vorige week bevrijd in de Oostprovincie. Zij reisden naar Engeland door. Een der zendelingen heeft een ernstige hoofd wonde, hem toegebracht met een lans door een barse bewaker. In de VIP-kamer van de vlieghaven waar minister-president mr. Marij- nen en o.a. de provinciaal-overste G Bakker, van de Congregatie van de priesters van het H. Hart zich met de aangekomenen onderhielden, bracht de begroeting hen in een sfeer van warme belangstelling en meeleven Voor enkelen zal het korte tijd duren voordat zij opnieuw uitzien naar de mogelijkheid om terug te keren naar 'SUdtfdp XOOCl JSUiOD/MDö Ciq dpBlOZ hun missiegebied. Voor anderen iets xoop U9SSUDU01SSIVX 9Z9p U9p mandanten uitte zich m willekeur. j Soms was er een golf van woede je- ren geweest, de pers te woord gens de blanken, missionarissen en Kort daarvoor waren zij door mi- burgers als reactie op1 gebeurtenissen n[ster-president Marijnen verwel- elders in de Congo. De grote mamndeze r J noordoostelijke hoek van het land is TcOTÏld. Mr. MCLTVJUBTl WOOÏldC 00tv de rebellen-generaal Nicolaas Lelenge. dg persconferentie bij. Hij was niet in de nabijheid van het strijdtoneel toen de parachutisten op 26 november in Paulis landden. Die lan dingen gaven de „simba's" een schok. In blinde woede hebben zij toen ook in Wamboe een bloedbad aangericht. Bij die gelegenheid vermoordden zij de Belgische mgr. Jos. Wittebols, zes paters en een broeder. (Dat ge beurde dus niet omstreeks Kerstmis, zoals berichten uit Wamba, kort na de bevrijding, deden veronderstellen). De voorhoede van het Congolese le ger consolieerde haar posities in en nabij Paulis, in de daarop volgende weken. Tegen Kerstmis begon een groep huurlingen de doorstoot naar het zuidoostelijk van Paulis gelegen Wamba. Op het bericht van hun nadering wer den de gijzelaars opnieuw gescheiden. Een aantal bleef in de gevangenis, an- timiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii deren gingen naar of bleven op de missiepost. Enkele moesten naar het 130 km. noordoostelijk van Wamba ge legen Mungbere. De gevangenis was een halve kilometer gaans van de mis siepost. De bewaking was veelal streng. Men had geen contact met de elders opgeslotenen. Zo kon dus pas na de bevrijding worden vastgesteld, dat behalve de eerder genoemde Belgische missio narissen nog 24 andere blanken het leven verloren. 30 december werden de bevrijden met voertuigen naar Paulis gebracht, vanwaar zij de vol gende dag naar Leopoldstad werden overgevlogen. Op 1 januari gingen zij naar Brazzaville om zaterdag, 2 ja nuari vandaar per KLM naar Neder land te reizen. hoSP veFschillende punten wijken de van de missionarissen ?f' Eenstemmig ontkennen ri3t de juistheid van het bericht in w2ng maakt van kannibalisme Rpi™n I' na neerschieten van de was een aan paniek gren zende verwarring onder de rebellen. Hun terreur had de bevolking al eer- ^nalr hniI}n^' hCiltun' Het WSS nu hun zaak buiten het bereik van de huurlin gen te big ven. Deze naderden snel. 29 december bevrijdden zij de gijzelaars, paters, broeders, zusters, planters van verschillende nationaliteiten. Ook in heemse. Er waren twintig huurlingen en drie Katangezen. Zij braken door geringe vuurtegenstand. Toch zouden nog om streeks vierhonderd „simba's" bjj hun opmars zijn omgekomen. Niet alle be wapening van de rebellen was Inferi eur. Hier en daar zag men kennelijk pas aangevoerde nieuwe wapens. Naar Congolese begrippen is de afstand tus- (Advertenttt) Tggxeellent half zware shag DRUM ttMOJKi (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 4 jan. Gistermiddag Is op de Kantonale weg, op de grens van Maarssen en Utrecht een personenauto tegen een trein uit Utrecht in de rich ting Amsterdam gebotst. De auto werd drie meter meegesleurd en werd totaal vernield. De bestuurder, de 41-jarige heer A. Lankhuijzen uit Utrecht, werd door omstanders met een ijzerzaag uit het wrak bevrijd. Hij liep een shock op en bovendien ernstige schaaf- en snijwonden. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. Naast hem zat zijn dertien jarige zoon Jaap, die met de schrik vrij kwam. SCHIPHOL, 4 jan. Uitgeleide ge daan door de directeur van de V.M.F. (Stork-Werkspoor), de heer M. H. Dam me, is zaterdagochtend een delegatie van negen Chinese reders, die in enke le Europese landen rondkijkt waar men orders zal plaatsen voor de uitbreiding van de Chinese handelsvloot, naar Lon den vertrokken. Het waren allen leidende figuren van de grootste, door de staat beheerde, scheepvaartmaatschappij van de Chinese Volksrepubliek, de China Ocean Shipping Company. Zij hebben veertien dagen in ons land doorgebracht en heb ben ziich uitgebreid laten voorlichten en rondleiden op de werven van de Ko ninklijke Maatschappij „He Schelde" en van Verolme. Ook bezochten zij de In ternationale Handelscombinatie (I.H.C.) die reeds een aantal baggermolens voor China bouwt en bezichtigden bij Stork in Hengelo de fabriek voor grote scheepsmotoren. De vloot, waarover Rood-China op het ogenblik beschikt, is volkomen ontoe reikend om te voorzien in do transport behoeften van dit miljoenenvolk. (Van onze correspondent) SCHIEDAM, 4 jan. In de Polder vaart vond een dertienjarige jongen zondagmiddag een tas met het lijkje van een pasgeboren baby. De jongen stelde de politie van zijn vondst in ken nis, die vaststelde dat de baby, een meisje, met een touw was gewurgd. Vandaag is op het lijkje sectie ver richt. (Van onze correspondenten) MAARN, 4 jan. Voortdurend dreigt het gevaar van gladde wegen. Vele auto's zijn in het weekeinde geslipt, ve le malen met ernstige gevolgen. Zo is zaterdagavond de 58-jarige H. M. E. Wober uit Bremen om het leven geko men toen zijn auto op het viaduct in Maarn op de snelweg Utrecht-Arnhem aan het slippen raakte. De klinkerbe strating van de weg was door opvrie zing spiegelglad. De auto belandde in de middenberm en sloeg enkele malen over de kop. De vrouw van het slacht offer bleef ongedeerd. EMST De heer H. van Dijk, een der directeuren van Becker's Sons fa briek te Brummen slipte zaterdagmid dag op de Oranjeweg alhier met zijn auto. De wagen sloeg over de kop. Zijn vrouw, mevr. E. van Dijk-Langenberg, werd op slag gedood. De heer Van Dijk moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. DEERSUM Gistermiddag is hier een personenauto frontaal in botsing gekomen met een tegenligger. Bij dit ongeval kwam de 62-jarige PTT-be- steller S. Grouwstra uit Mantgum om het leven. Het ongeluk gebeurde toen een twintigjarige student een vracht wagen inhaalde en slipte, waardoor hij frontaal in botsing kwam met de auto waarin het echtpaar Grouwstra met hun dochter, schoonzoon en kleindochtertje zaten. De heer Grouw stra was op slag dood, de overige in zittenden van beide auto's zijn ern stig gewond naar het ziekenhuis in Sneek gebracht. VENLO In het ziekenhuis alhier is gistermorgen de zestienjarige G. Klaassen overleden. De jongen was ernstig gewond geraakt toen de bestel auto waarin hij, naast de bestuurder, zat slipte en tegen een boom botste. WEESP Op de provinciale weg Bussum-Amsterdam werden zaterdag middag bij een autobotsing vier perso nen ernstig en twee licht gewond. Ernstig gewond werden het echtpaar Vermeulen en dr. P. Blok en zijn vrouw, allen uit Nederhorst-Den Berg. Het echtpaar H. van Leeuwen uit Sie- bengewald werd licht gewond. DEN HAAG De 79-jarige heer R. D. van der Veldt is zaterdagavond bij het oversteken van de Plesmanweg al hier door een auto overreden en kort West-Duitsland In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Baden Wurttemberg bij verkeersongelukken acht mensen om het leven gekomen en negen zwaar gewond. (DPA). daarna in het Bronovoziekenhuis over leden. DORDRECHT In het Diaconessen- huis alhier is gisteren de 32-jarige heer F. Verzendaal uit Mookhoek overleden. Hij was zaterdagmiddag op de krui sing Boendersweg - Tweede Kruisweg te 's Gravendeel met zijn bromfiets te gen een personenauto gebotst. WASHINGTON, 4 jan. (UPI/Comtel) De Amerikaanse minister van Handel, Luther Hodges, heeft voorspeld dat de Verenigde Staten 11a het record jaar 1964 en drie voorgaande boom- jaren in het komend jaar opnieuw voor spoed en welvaart zullen beleven, mits werkgevers en werknemers zich beper ken op het stuk van lonen en prijzen. Hodges, die 15 januari zijn ambt zal neerleggen om zich geheel te wijden aan zjjn privéleven, deelde mee dat de Ame rikaanse uitvoer in 1964 gestegen is tot ongeveer 25 miljard dollar. Het bruto nationale produkt steeg vorig jaar met 38 miljoen dollar tot'622 miljard. Het totale inkomen nam toe tot 491 mil jard dollar. De bedrijfswinsten waren bijna alle hoger, voor een deel tenge volge van de belastingverlagingen en de investeringen in vaste activa kwamen op 44,5 miljard dollar, 5,5 miljard meer dan in 1963. De beroepsbevolking nam toe tot 70,5 miljard personen, een verbetering met 1,5 miljard ten opzichte van het voorgaande jaar. Het werkloosheids percentage daalde tot 5,2 pet., het- AMERSFOORT, 4 jan. Vijl perso neelsleden van hotel-café-restaurant Kruispunt in Hoevelaken (bij Amers foort) zijn gearresteerd. Zij worden er van verdacht hun werkgever voor tien duizenden guldens te hebben benadeeld. De rijkspolitie van de post Hoevelaken raamt het bedrag, dat met de fraude is gemoeid voorlopig op zestigduizend gulden en acht de kans groot dat uit net verder verloop van het onderzoek zal blijken dat dit bedrag nog aan de lage kant is. Het vijftal is inmiddels voorgeleid voor de Utrechtse officier van justitie mr. R. W. H. Pitlo. 1 HAARLEM, 4 jan. De heer A. P. B. J. Duynstee te Haarlem heeft zich in een uitvoerig schrijven gericht tot de federatie van Nederlandse journa listen te Amsterdam. De Haarlemse uitvinder beklaagt zich bij de federatie over het gedrag van De Telegraaf, die op 1 december van het afgelopen jaar een artikel plaatste, waardoor de heer Duynstee zich benadeeld acht. Aan de federatie wordt verzocht het betrokken dagblad op de onjuistheid van zijn han delwijze te wijzen. geen toch nog neerkomt op bijna vier miljoen werkloze mannen en vrou wen. De betalingsbalans, die in de ja ren 1958 tot en met 1963 steeds een te kort heeft getoond van 3,5 miljard dollar, sloot het afgelopen jaar naar waarschijnlijkheid met een na delig saldo van slechts circa 2,5 mil jard. Op het prjjzenfront wekt de situatie in de staalsector de grootste zorg. Maar ook in andere bedrijfstakken drei gen volgens Hodges lonen en prijzen sterker te stijgen dan de produktiviteit. In Amerika neemt men overigens aan, dat de totale industriële produktie dit jaar met niet meer dan 5 pet. zal toe nemen na de stijging van 6,5 pet. in 1964. Hodges zei zijn optimisme ten aan zien van het nieuwe jaar te baseren op de investeringsplannen van de in dustrie. Verwacht wordt, dat in het eerste halfjaar 1965 8 pet meer geïn vesteerd zal worden dan in de eerste helft van 1964 (die overigens een toena me van 14 pet ten opzichte van de eerste helft 1963 vertoonde). Bij een on derzoek bij vijftig industriële bedrijven is komen vast te staan, dat 10 pet van hen de produktie met 10 pet willen op voeren, 13 pet met tussen 5 en 10 pet en de rest met minder dan 5 pet. Hod ges voorspelt, dat dit jaar 8 miljoen auto's zullen worden gefabriceerd; in 1964 werden er meer dan 7,5 miljoen verkocht. 'l'TZ.i AMSTERDAM, 4 jan. Het heeft bijna een half jaar geduurd maar nu is dan van Nieuwjaar af Wim Kan met zijn ABC-cabaret in de hoofdstad en als het aan het Amsterdamse publiek ligt komt de begaafde, spitse geestige (en vul nog maar een aantal geldende epitheta ornans in) conferencier voor lopig niet van het toneel van het Nieuwe de la Martheater af. Zijn faam was vooruitgesneld en terecht, want wat Kan presteert op het gebied van de woord-humor, zo virtuoos, zo actueel politiek, zo ironisch, zo gewoon mense lijk ook en o zo mild soms, doet geen artiest hem na. Zijn satirische grapjes („devies van het Landbouwschap: al koejenerend bestier ik!" om er één te verklappen) zijn vlijmend scherp, mede door de voordracht op Kan's helemaal eigen wijze. Zijn liedjes slaan direct aan en het is voor Kan een erezaak geworden de zaal te laten meezingen. Nu zijn de refreintjes er ook naar: „Be rend heit se koe", „Meneer en z'n se cretaresse", en „Een echte Hollander" vra gen er om. Maar de conferencier weet het publiek ook doodstil te laten luiste ren naar het navrante „irenische": „Va der en dochter". Men moet zestien nummers van het ABC-cabaret voor de pauze meemaken voor men aan Wim toe is. Nu is dat echt niet een „wachttoer", want er zijn enkele heerlijke uitschieters bij. Dat is mede te danken aan collega Toon Her mans die voor Corrie Vonk enkele sketches schreef waarvan er twee lang in de herinnering zullen blijven: de Oranjeklant en het patertje, door Corrie onnavolgbaar gestalte gegeven. Van de andere leden van het cabaret vallen op Frans Halsema, voormalig Lurelei-er, die zijn plaats naast Kan waardig is en Jenny Arean, die vooral als de vurige „meid met een mes" haar onstuimig ta lent bewijst. Jacco van Renesse, Cary Tefsen en Celia Nufaar zijn duidelijk van een veel lager plan, al kunnen ze b.v. In Menuet en als Beatles goed mee komen. „Wat een land, wat een land!" zo heet het programma wordt door pianist Ru van Veen en trompettist Kees Vlak behalve muzikaal af en toe ook woordelijk aaneengesmeed tot een avond vol onbetaalbaar cabaretgenot. JAN WIENEMA LONDEN, 4 jan. (UPI) Een Britse prins van koninklijken bloede werkt vanaf heden op een bank voor het eerst in de lange geschiedenis van de Britse monarchie. Prins William van Gloucester, de 23-jarige neef van koningin Elizabeth en negende in de lijn van troonopvol ging, is in dienst van de Lazard Bro- theers, een bankiersfirma in het finan ciële district van Londen, op een sala ris van 15 pond per week. De traditie dat prinsen van konink lijken bloede niet in de handel gaan, is zelfs ouder dan de invasie van Wil lem de Veroveraar, bijna 900 jaar ge leden. Zjj worden geacht zich te wijden aan dienst van land en volk eon eindeloos reeks van eerste stenen leg gen, tentoonstellingen openen, sche pen te water laten en het bekleden van erefuncties in liefdadigheidsorgani saties. Ondanks de beloning een heren huis en een koninklijk inkomen is een dergelijke loopbaan niet bepaald opwindend voor een vooruitstrevende en moderne jongeman als William van Gloucester. Hi) heeft al eerder blijk gegeven een nuttiger bestaan te prefereren. Enkele jaren geleden wist hij zijn vader, de hertog van Glouces ter, een oom van de koningin, over te halen hem aan de Stanford uni versiteit in Californië te laten stude ren het eerste lid van de konink lijke familie die in de VS ging stu deren. Hij werkte als automonteur van een studentenexpeditie in Afrika. Hij legde het examen af voor een functie op het ministerie van Geme nebest-betrekkingen ais voorspel op een diplomatieke loopbaan en zakte. (Van ohze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 4 jan. Uit Delft, waar het bureau van het Front Nasional Pa poea is gevestigd, is zaterdag een tele gram verzonden naar de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, de heer Oe Thant, in New York. Het telegram is ondertekend door de heer M. Kaisiepo. Er wordt in verzocht om na het besluit van Indonesië, om uit de Verenigde Na ties te treden, dit land te ontheffen van zijn bezetting over het voormalige Nieuw-Guinea. De heer Kaisiepo heeft ons medege deeld, dat hij nog regelmatig correspon dentie voert met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. In oktober is nog een protest-nota naar New York verzonden. De heer Kaisiepo was des tijds vice-voorzitter van de Nieuw-Gui- nea-Raad. Het F.N.P. heeft zich ook tot minister Luns gewend en op korte termijn een audiëntie gevraagd. DEN HAAG, 4 jan. De negenja rige Oswald Zank is zaterdagmiddag in het water langs de Valkenboskade al hier verdronken. Hij is bij het spelen te water geraakt. Vriendjes waar schuwden de politie. Mond-op-mond beademing mocht niet meer baten. (Advertentie) Nieuwe vreugde voor uw vrije dag. Ontkurk zo'n geweldige fles Olifant- jenever en geniet van dit zonnig, tinte lende natuurzuivere puikje uit Schiedam. Olifant jenever. Een weldaad. Proost (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 4 jan. Een der meest over treden politieverordeningen in Italië is het aanmaken, verkopen en tot ontplof fing brengen om het juridisch te zeggen van zware voetzoekers, luid gillende keukenmeiden en reusachtige zevenklappende kanonschoten rond de jaarwende. De ziekenhuizen in Rome namen gisteren nog een tiental ernstige gevallen op van verwondingen als ge volg van verkeerd ontploffende en zeer luidruchtige inhuldigingen van het nieu we jaar. Het oprollen van klandestiene vuur werk- en explosievenfabriekjes is in dit seizoen aan de orde van de dag. Dezer dagen vloog een heel autootje met inzittenden en al de lucht in we gens het te hard dichtslaan van een portier. Qe auto was namelijk overbe- laden met explosieven. De televisie bracht aanschouwelijk de ontdekkingen van kleine onschuldig lijkende arse nalen die bestemd waren om als oor verdovend vreugdebetoon hun produk- ten in deze dagen te laten ontploffen. De grote klacht van dit jaar is dat in Rome 200 min of meer ernstige ge wonden wegens het verkeeru uit elkaar vliegen van amateur-explosieven beslist te veel is voor de langademige inhul diging van het nieuwe jaar. De nieuws berichten gaven met naam en toenaam lie slachtoffers. Tussen oud en nieuw plegen de Romeinen zich vanuit vens ters en vanaf balkons te ontdoen van alle opgespaarde breekbare waar, bor den, flessen, oude wasbakken tot bad kuipen toe. De straten in de binnenstad liggen bezaaid met scherven en brok stukken. De publieke ordedienst staat deze uitbundige folklore toe zelfs met een beetje vuurwerk erbij. De vergeefse strijd ook dit jaar ging tegen de ont ploffingen en in de lucht afgevuurde schietpartijen uit jachtgeweren n pisto len niet zozeer tegen het lawaai, dat in Rome toch inheems is, als om de ongelukken. De politie heeft gelijk. De ziekenhuisgevallen van gisteren en de 190 van de dag tevoren spreken voor zichzelf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 5