„Lokaal" wordt uitgebreid Ruimte geïmiteerd m Goedkoopte-record: ouders emigranten voor 620 naar VS. Bijl-aanval op bejaarde Turk na slag met autokrik overleden Tarief weer omhoog r Marine schoot jaar in best!'. spiegel voor verliefden alle leeftijden Overleden na gevecht Moeder doodt kind in teil Bij ons hoogste belasting 3> van 180 passagiers per vliegtuig Mgr. Kramer wijdt bekeerde Zweedse neuroloog E en kusje voor de gemeenteraad ARRESTATIES Hartaanval treft acteur Jan Retèl Tweedracht ontkend I 3 minuten Geen vorst 2 jaar Tarieven OSWALDS WEDUWE WORDT STUDENTE Poging met vergif had geen resultaat DINSDAG 5 JANUARI 1965 12 pagina's 56ste JAARGANG No. 15946 - DEN HAAG, 5 jan. De PTT streeft ernaar op lange termijn een belangrijke vereenvoudiging van de telefoontarieven door te voeren, die er ten slotte op zal neerkomen dat er nog maar twee tarieven zijn, tegen nu nog vier. Een van de consequenties van het nieuwe systeem zal zijn dat ook voor het stadsgesprek een tijd- telling gaat gelden: hoe langer een gesprek duurt, hoe duurder het wordt. In de toekomst zal voor een groot gebied, waarvoor nu het lokale tarief geldt en de tarieven A en B, één tarief van kracht zijn en wel dat voor het lokale gesprek met tijdtelling. Voor gesprekken daarbuiten meestal verder dan vijfentwintig kilometer zal het andere tarief gelden. De plannen zijn gisteren ontvouwd door de directeur-gene raal van de PTT prof. ir. G. H. Bast. U In Lampoldshausen (West-Duits- land) heeft men voor het testen van raketten die in Engeland, FrankrijkDuitsland en Italië worden vervaardigd in het kader van het Europese ruimtevaart project, omstandigheden als in de ruimte voorkomen nagebootst, alle machines van de drietraps raketten, die instrumenten zullen meedragen en vanaf Woomera Australiëzullen worden gelan ceerd, kunnen worden getest. De raketten schiet men af in een reusachtige vacuumtube. Situaties in de ruimte tot 130 kilometer hoog kunnen worden nagebootst. o pnt.. HET NIEUWE DAGBLAD i LANG TELEFONEREN IN WORDT Schepen wachten op Schelde staking af SCHIPHOL. 5 jan. - ln monster. v»uchten met honderdtachtig pas- 8agiers aan boord van de nieuwste gro te DC-8F straaltoestellen van de Ame- Hkaanse chartermaatschappij Capi- t°I zuilen in de komende zomer ouders Van emigranten naar hun kinderen Canada en de VS worden v°»r een retourprijs (na in gevlogen een retourprijs van «20 gulden aar New Vork) of 680 gulden (naar Montreal). Dit betekent een nieuw goed- k°opte-record in de prijzenslag van het "hgeregelde luchtverkeer Hoe laag die prijzen zijn, moge blij ken uit het feit, dat volgens de IATA- tarieven de goedkoopste, alleen in winter en dan nog slechts voor 21 dagen geldende retourbiljet ten tweemaal zo duur zijn en gewone retours zomers zelfs driemaal. De re tourbiljetten voor de komende emi granten-vluchten worden uitgeschre- in Amerika Meer dan honderd schepen liggen in de Schelde tussen Vlissingen en de Bel gische grens te wachten tot zij de Ant werpse haven binnen kunnen komen. Er wordt in Antwerpen nog steeds ge staakt door haven- en sluisdienstperso- neel, dat extra vergoedingen voor con- tinuwerk wil hebben. Zo zoetjes aan kan men van een noodtoestand gaan spreken. In het Ant werpse havengebied hebben firma's het werk moeten neerleggen, in Brussel is een groot gebrek aan stookolieterwijl tien volgeladen reuzentankers liggen te popelen in de Schelde. De regering is gevraagd te bemiddelen in het geschil tussen de stakers en de vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur. Enschede, 5 jan. In het afgelo pen weekend is een 73-jarige man toen in zijn kosthuis aan de Hessenweg rustig zijn krantje zat te lezen plotse- ',ng door een 60-jarige huisgenoot met ®h scherpe bijl aangevallen en levens- Bevaarlljk verwond. L, moest onmiddel- [Jlk naar het ziekenhuis worden ge- JJacht, waar hij werd geopereerd om ~(W leven te redden. Inmiddels is de toestand van het slachtoffer iets verbe terd. De dader is gearresteerd. Hij ver- Keerde onder invloed van sterke drank, toen hij zjjn medekostganger, waarmee "U daags tevoren onenigheid had gehad, aanviel. ven voor een verblijf van bijna elf weken. De eerste vlucht vertrekt uit Amster dam op 25 juni. De terugreis uit New York en Montreal wordt gemaakt op 11 september. De reizen worden georga niseerd door een coöperatieve organi satie in de levensmiddelensector ter ge legenheid van haar vijftig-jarig bestaan. (Van onze correspondent) VENLO, 5 jan. De 24-jarige Turk se arbeider R. Polat die zaterdagnacht door een aantal Venlonaren ernstig werd mishandeld is gistermorgen aan do gevolgen van zjjn verwondingen overleden. De politie verkeerl nog steeds in het onzekere over het feit wie van de zeven arrestanten de fatale slag met de autokrik heeft toegebracht. Sovjet-Unie. in Domodedovo, dat op veertig kilometer van Moskou ligt NIJMEGEN, 5 jan. (KNP) In de klooster-, tevens parochiekerk van Al verna, zal mgr. Constans Kramer, ver bannen bisschop van Luanfu (China), morgen frater Augustino Lundin OFM, tot priester wijden. Deze voormalige Zweedse neuroloog ging in 1952 in Assissi over van het pro testantisme naar het katholicisme en trad enige jaren later bij de Francis canen te Assissi in het klooster. Verle den jaar ging hij over naar de Neder landse provincie, waar hij reeds het grootste deel van zijn theologische stu dies had gemaakt. Tegelijk met hem zal de Spanjaard Rafaël Sarachaga, die momenteel stu deert op het Europaseminarie te Rot- hem bij Maastricht en bestemd is voor het diaspora-apostolaat in Zweden, het subdiaconaat ontvangen. Pater Lundin zal binnenkort naar Linkping in Zweden gaan, waar sinds kort de Nederlandse Franciscanen zich gevestigd hebben. (Van onze Haagse redactie) De P.T.T. ziet zich tot deze wijzi ging, die zeker tien jaar zal vergen en waarvan de eerste jaren nog niets te merken zal zijn, genoodzaakt onder meer door de sterke groei van de ste delijke gebieden en door de steeds moeilijker af te bakenen grenzen van economisch, sociaal en cultureel nauw samenhangende gebieden. Zo zal het bij het nu gekozen systeem straks mo gelijk zijn bij voorbeeld het gebied Eu ropoort onder één tarief te laten val len. Ditzelfde is het geval bijvoorbeeld met de (toekomstige) Bijlmermeer, die tot het „lokale" gebied van Am sterdam zal gaan behoren voor zover het het telefoontarief betreft. De meeste stadsgesprekken zullen vol gens prof. Bast niet duurder worden door een tijdtelling, omdat men deze pas bij drie minuten wil laten ingaan. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat de meeste gesprekken slechts twee mi nuten duren. De nieuwe regeling zal vooral voordelig kunnen zijn voor tele- foonbezitters op het platteland. In te genstelling tot nu zal het bij de nieuwe regeling niet meer mogelijk zijn dat een gesprek tussen twee vlak bij elkaar wo nende abonné's in een duur tarief valt. Over de totale financiële gevolgen van de koerswijziging zei prof. Bast nog geen mededelingen te kunnen doen. is een nieuwe luchthaven gereedgeko- men- De luchthaven, die de grootste van Europa zou zijn en drieduizend passagiers per uur kan verwerken, zal Moskou verbinden met Siberië. Verwachting tot woensdagavond: (opgemaakt om 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met later voornamelijk in de noordelijke pro vincies kans op enige regen. Van nacht geen vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen ais vandaag. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. WOENSDAG: zon: 3.47-16.45 maan: 11.08-20.20 Bepaalde apparatuur zal op het nieu we tariefsysteem moeten worden afge steld. Over twee jaar zal naar verwach ting de eerste hiermee samenhangende apparatuur worden geïnstalleerd. De investeringskosten van alleen de tijd telling voor „lokale" gesprekken wor den geraamd op vijftien miljoen gulden. De tarieven voor de telefoon zullen binnenkort opnieuw worden verhoogd. Dit zal de tweede tariefsverhoging wor den in korte tijd. Een half jaar geleden werd de prijs van onder meer een lo kaal gesprek van vier op vijf cent ge bracht. De winst van de afdeling telefo nie over 1964 wordt geraamd op 49 mil joen gulden. Deze winst zal echter on voldoende zijn om het verlies van de posterijen (54 miljoen) goed te maken. Het exploitatieresultaat over het afge lopen jaar van het gehele bedrijf lever de een verlies op van vijfentwintig mil joen gulden. Ook dit jaar zal de exploi tatie ondanks de binnenkort af te kon digen tariefsverhogingen, een verlies op leveren, dat niet ver van dit bedrag zal afliggen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 jan. De gemeen teraad heeft voor het eerst een adres ontvangen dat begint met „lieve gemeenteraad" en dat eindigt met „een kusje". Dit „billet-doux" is afkomstig van de vijftien maan den oude Carolientje. Het werd voor haar geschreven door haar groot vader, de heer G. M. Kaan. Carolientje laat onder meer we ten: „Alle mensen zijn heel lief voor mij. Maar elke eerste maandag van de maand ben ik diep ongelukkig en gil het uit van angst. Dan zijn mijn ouders en grootouders rade loos, omdat ze mij niet tot bedaren kunnen brengen, zo ontzettend bang ben ik dan voor de sirenes van de B.B. Wilt u, lieve gemeenteraad, dat kleine bange meisje voortaan beschermen en de sirenes laten zwijgen? Dank, want dat kan ik al zeggen, een kusje van Carolientje." De gemeenteraad heeft gisteren besloten dat de burgemeester Caro lientje zal moeten antwoorden. Het raadslid, de heer Rensen, vroeg zich af waarom dit adres niet, zoals vrijwel alle adressen, voor publika- tie is vrijgegeven en het stempel „vertrouwelijk" kreeg. Onduidelijk antwoord van de burgemeester: De brief is niet door Carolientje zelf geschreven. ANN ARBOR (Michigan), 5 jan (UPI) Mevrouw Marina Oswald, de in Rus land geboren weduwe van de vermoe delijke moordenaar van president Ken nedy, heeft zich aan de universiteit van Michigan laten inschrijven. Zij begint donderdag een cursus van acht weken aan de Engelse faculteit. De presbyte riaanse kerk regelt en betaalt haar ver blijf te Ann Arbor waar de universiteit is gevestigd. U GEEFT HAAK GEWOON EEN PAKJE CHOCDRORS" EN A UES /S WEER COED -' WAAROM DOET UDAN D/EMAN WAAROM IS TAN KWAAD tommy' (Van onze correspondent) WIERINGEN, 5 jan. Een groepje van het marine-personeel dat gelegerd is op het wachtschip „Soemba" in Den Oever voor een duikopleiding, heeft let terlijk de jaarwisseling ingeschoten. Nadat een aantal marine-mannen dat aan boord de wacht had wat had ge dronken gingen enkelen van hen, een man of vijf, de wal op om in het vis sersdorp de vreugde over het nieuwe jaar met enkele schoten meer effect te geven. Met een pistool is door enkele opvarenden van de Soemba een vijftigtal schoten afgevuurd. De meeste kogels verdwenen in de nacht, maar een ervan trof het huis van de heer S. Kooy aan de Zwin straat. De kogel sloeg in door een raam boven de voordeur. Niemand in de woning werd getroffen. De Marechaussee uit Den Helder heeft enkele arrestaties verricht: naar verluidt zou een jeugdig marine-officier bij de schietactiviteiten zijn betrokken. Desgevraagd bevestigde de marechaus see dat inderdaad enkele marine-man nen ,,een beetje hadden lopen schie ten." De schildwacht was niet by de schietpartij betrokken. Het is nog niet. bekend waar het pistool waarmee de kogels zijn gelost vandaan is gekomen. (Van onze correspondent) ROERMOND, 5 jan. De 32-jarige fabrieksarbeider Jacq. Engelen uit Asenray Roermond is zondagnacht bjj een vechtpartjj om het leven gekomen. Hij viel met zjjn achterhoofd op het trottoir. Dit gebeurde toen hij met vjjf vrienden terugkeerde van een uitgaans avond. De broer van het slachtoffer hoor de om half één 's nachts buiten zyn woning lawaai. Hy ging kijken en vond zyn broer stervende op de stoep. Diens vrienden stonden beduusd om hem heen te kyken. Er was kenneiyk gevochten. Toen de politie en de dokter arri veerden was de heer Van Engelen reeds overleden. Uit de sectie is ge bleken dat hy geen ernstig lichameiyk letsel had opgelopen. De vijf vrienden werden gearresteerd. Zy werden de ge hele nacht op het politiebureau ver hoord. Dit verhoor heeft niet aan de verwachtingen beantwoord, aldus commissaris Claessen. Gisteravond zyn zy op vrije voeten gesteld. De politie zet het onderzoek voort. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, 5 jan. De acteur Jan Retèl is zondagavond in de Boer- haavekliniek opgenomen nadat hij in zijn woning in de hoofdstad door een hart infarct was getroffen. Zyn rollen bü de toneelgroep En semble waaraan Retèl verbonden is zul len voorlopig door andere spelers wor den bezet. Jan Retèl speelde onder an dere in De Meeuw en De bruiloft van Figaro. (Van onze correspondent) EMMEN, 5 jan. De gemeentepoli tie heeft een 27-jarige moeder in Ros winkel gearresteerd onder verdenking van moord met voorbedachten rade op haar vijfjarig dochtertje. De vrouw is ingesloten in het huis van bewaring in Leeuwarden. Het meisje zou op 4 september door verdrinking in een teil met water om het leven zyn gebracht in de woning van het gezin. Een op verzoek van de vrouw door buren gewaarschuwde huis arts vond haar toen in een shocktoe stand over de teil gebogen met het ver dronken kind. De arts liet de vrouw overbrengen naar het psychiatrisch zie kenhuis Licht en Kracht te Assen, waar zij aanvankeiy'k geestesziek werd ver klaard. De geneesheer-directeur van de inrichting deelde de politie onlangs echter mede, dat de vrouw volkomen gezond moest worden geacht. Op ver zoek van de officier van justitie te As sen werd zy vervolgens onderzocht door een psychiater. Deze kwam tot de con clusie dat de vrouw op het moment van de verdrinking naar alle waarschijniyk- heid volkomen toerekeningsvatbaar was. De politie heropende hierop het on derzoek. Tüdens de ondervraging verklaar de de vrouw op 3 september van plan te zyn geweest haar dochtertje en zichzelf van het leven te willen bero ven. zy deed het rattenkruit in een glas water en gaf het kind de oplos sing te drinken. Het meisje dronk het glas half leeg en de vrouw nam de rest in. De hoeveelheid gif bleek voor beiden niet dodehjk te zün. Wel wer den moeder en dochter erg misseiyk. De volgende middag nam de vrouw zich voor het kind in een teil water te verdrinken en door gasvergiftiging een eind aan haar eigen leven te maken. Nadat het kind in het water was ge stikt realiseerde zij zich plotseling de ernst van haar daad. Radeloos verzocht zq toen buren haar huisarts te waar schuwen. Het onderzoek van de politie spitst zich momenteel toe op het zoeken naar de aanleiding die de vrouw voor moord op haar dochtertje kan hebben gehad. Conferentie van top- Carlisten MADRID, 5 jan. (UPI) Uit betrouw bare bron is vernomen dat prins Xa- vier van Bourbon-Parma, vader van de echtgenoot van prinses Irene en hoofd van de beweging welke een Car- listische koning op de vacante troon van Spanje wil, een strategieconferentie op hoog niveau heeft uitgeschreven. Dit overleg zou „binnen enkele dagen" In Frankrijk plaats hebben. Een officiële bevestiging van de zijde van Carlisti- sche woordvoerders is met betrekking tot dit nieuws niet beschikbaar. Volgens de zegslieden heeft Xavier alle „topcarlisten" in Spanje alsmede de voorzitter van het Spaanse parlement, Esteban Bilbao, uitgenodigd aan de be spreking deel te nemen. Het is niet on- middeliyk bekend of ook prins Carlos van de party zal zyn. De prins en zyn vrouw zijn op reis in Oostenrijk. Gemeld is dat er tweedracht onder de Carlisten heerst, iets dat door een woordvoerder van prins Carlos met klem is ontkend, en dat de Spaanse regering publiciteit over Carlos tegenwerkt. Een en ander zou de reden kunnen zijn voor het uitschrijven van de Carlistische „topconferentie". ne Nederlander betaalt meer belasting dan de inwoners van enig andere lidstaat van Gemeenschap (E.E.G.), aldus blijkt uit statistieken die maandag zijn gepubliceerd. Volgens een officiële publikatie van de gemeenschap betaalde de Nederlander in 1963 22,5 pet. van het Bruto nationaal produkt aan de regering. West-Duitsland staat op de tweede plaats met 22 pet. Hierna volgt Frankrijk met 20,2 pet., België met 19,6 pet., Luxemburg met 18,3 pet. en Italië met 17,7 pet. Het betreft hier echter alleen be lasting, die aan de centrale regering wordt betaald. Dit is 85 tot 95 pet. van alle betaalde belastingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 1