w Opzij Soekarao TE WEINIG LEERLINGEN VOOR DRIE SCHOLEN Opheffing niet mogelijk Zwiep er Bedrijfsleven Telefoon Emmen artifoit meubelen Vogelleven in polders en andere wateroorden Drie dronken rijders met twee en drie weken cel gestraft GEVEKE Hogere boete of verbeurdverklaring? In 1964 voor politierechter 454 rijders in kennelijke staat TELEVISIE Metrobouwer omgekomen Auto in tweeën gebroken niet goed AUTO VERHUUR GARAGE DE KOSTER IEL 60 1 60 -63600 '<0RTE (RABBELS Deze maand tweede Tellem- expeditie Drie gewonden in de Rijnhaven Brandweer had geen tijd voor oliebollen Op eerste werkdag van nieuwe jaar Twee verdachten niet aanwezig 1- Interieur Drie aanhoudingen per twee dagen Expositie „Homo homini lupus in Rotterdam Jongen bij gevecht om oude kerstbomen ernstig gewond Nieuw Amsterdam had aanvaring van he t B. F. R. VAN DORP OVERLEDEN JOYRIDING VAN ZEELUI TE GALANT IS OOK VROUW STAK ONVOORZICHTIG OVER Ondanks dooi toch lehoel te aan voedsel NIETS NIEUWS OVER DODE BABY Burgerlijke stand Van 21 t/m 30 januari Mr. S. Gratama benoemd tot directeur van de „Holland" PAGINA 3 qBoa" ii tmtws \m i broersvest 64-66 - schiedam Wij zoeken voor ons kantoor te Schiedam voor afwisselend, administratief werk. Leeftijd 17-22 jaar. Goede salariëring. Sollicitatiebrieven met volledige inlichtingen en wan neer eventueel beschikbaar onder no. S 1977 aan het bureau Het Nieuwe Dagblad, Dam 18, Schiedam. r r I E E I I rotte rdam nu beduidend f iiel Nog steeds heeft secretaris-generaal Thant van president Soekarno geen brief ontvangen, waarin deze hem officieel meedeelt, dat Indonesië zijn lidmaatschap van de Verenigde Naties opzegt. Die brief zal ook wel niet komen, dunkt ons. Wy, Nederlanders, hebben ons in het verleden daardoor weieens vergist. Wat seen „ja" is, is „neen" meenden wy. In donesië kent echter meer mogelijkheden. Het is zaak daarmee terdege rekening te houden. De man, die nu luidruchtig weg loopt, kan wegbleven, maar ook zonder commentaar glimlachend terugkomen. "en internationaal lichaam, dat alle na- nes ter wereld wil omspannen, moet de soepelheid hebben in beide gevallen on verstoorbaar te blijven. Anders gezegd: vrede eist geduld tact en inzicht. Ze is moeiiyk dus. Inderdaad. De Haagse politie gaat zich bij op stootjes voorzien van een rotan „zwieper", -en stok van een meter of twee met leer imwonden. Ze gaat bovendien in groepen opereren. Wij vinden dit uitstekend. Wy u en echter verder willen gaan. Het hoort tot de taak van het Haagse politie corps de slechte naam van het corps on- erkort te handhaven. Wij stellen daartoe 'edere agent bij voorkomende gele- •£e st^tn °°k een mes tussen de tanden Ook het bedrijfsleven heeft traditiege trouw aan het begin van het nieuwe jaar n°g even de blik over de schouder ge worpen naar de voorbije twaalf maan- Wn' En warempel, men is niet eens on tevreden. Sterker nog: met uitzondering tan enkele bedryfstakken als bijvoor- eeld de textielnyverheid heeft men nog e e goede woorden kunnen vinden over he gang van zaken in 1964. En dit on- anks de befaamde loonexplosie en de J°mbere verwachtingen, die in het begin Van het vorig jaar in verband daarmee W®rden uitgesproken, amtner dat het bedryfsleven niet wat eerder het ongeiyk der sombere ver achtingen erkend heeft. De onderhan delingen in de Stichting van de Arbeid hadden dan anders kunnen verlopen dan m' het geval is geweest. Intussen, er zyn voor I9g5 nog genoeg onderhandelingen voeren! In sombere gezichten geloven 'J Voorlopig niet meer. SCHIEDAM, 5 jan. Het aantal leer lingen van de Jan Ligthartschool A aan het Frans Halsplein en het aantal leer lingen van de Klaas de Vriesschool en de Willem Brouwerschool zyn naar de maatstaven van de onderwyswet van 1920 te laag. Volgens deze wet moeten er min stens 100 leerlingen school gaan. Op de eerste school bedraagt dat 73, op de twee de 91 en op de derde 92. Burgemeester en wethouders stellen nu de gemeente raad voor deze scholen in stand te hou den en hen volgens dezelfde wet te vor deren. De scholen gaan dan gewoon op het oude stramien verder. Teneinde een juist overzicht te krijgen van de situatie is het goed te vermelden, dat in het schoolgebouw aan het Frans Halsplein 37 twee openbare scholen voor gewoon lager onderwijs zijn gevestigd, nl. de Jan Ligthartscholen A en B. Leerplan en werkwijze van beide scholen zijn ge lijk en in de schoolbevolking van beide scholen is geen verschil. Op 16 september bedroeg de bezetting van de Jan Ligthartschool B 211 leerlin gen. Toen het aantal leerlingen van deze beide oorspronkelijk zesmansscholen klei ner werd door vergrijzing van de wijk is de Jan Ligthartschool B op zes leerkrach ten gehouden en is het aantal leerlingen van de Jan Ligthartschool A geleidelijk brengen van de leerlingen op de Klaas de afgenomen. Bij de schoolbevolking gaf Tr 1 1 73 dit geen moeilijkheden. Nu de verjonging van de wijk helaas te langzaam verloopt en ook een eventuele verdere verlaging van de leerlingenschaal geen redding kan brengen, moet worden overwogen over te gaan tot het opheffen van de Jan Ligthartschool A en tot het onderbrengen van de leerlingen op de huidige Jan Ligt hartschool B, die dan vanaf de opheffing van de A-school genaamd zal zijn Jan Ligthartschool. Vriesschool B tot gevolg zou hebben een school met de volgende klassebezetting: klas 1: 64 leerlingen; klas 2: 56 leerlin gen; klas 3: 41 leerlingen; klas 4; 52 leer lingen; klas 5: 48 leerlingen; klas 6; 45 leerlingen; totaal 306 leerlingen. Deze school zou met enkele zeer be zwaarlijke klassecombinaties moeten werken, hetgeen 'n achteruitgang zou be tekenen in vergelijking met de huidige si tuatie op de tegenwoordige Klaas de Vriesschool A, waar met de gunstiger lig gende combinaties in een kleine school op Voor de wijk Schiedam-zuid, waar de beide andere in de aanvang van ditschrij- meer verantwoorde wiize kan worden ge ven genoemde scholen zijn gevestigd, ligt I werk, hetgeen ook pleit voor instand- de situatie minder eenvoudig. Behalve de Klaas de Vriesschool A en de Willem Brouwerschool is daar ook de Klaas de Vriesschool B, die op 16 sep tember 1964 de volgende schoolbezetting had van 215 leerlingen. Ook de beide Klaas de Vriesscholen zijn zesmansscholen geweest. Door vermindering van het aantal ge vallen van samenwoning en vergrijzing van deze wyk liep het aantal leerlingen ook hier geleideiyk terug. Evenwel is de wijk de laatste jaren aanzienlijk ver jongd. Uit de opgegeven klassebezetting van deze beide scholen blijkt o.a. dat het dieptepunt inmiddels is gepasseerd. Im mers in klas 1 hebben beide scholen sa men 64 leerlingen en in klas 3 slechts 41 leerlingen. Dit wettigt de hoop, dat het duidelijk ingetreden herstel zal voort gaan. Daarbij komt, dat het opheffen van de Klaas de Vriesschool A en het onder- ®r schuilt zo op het eerste gezicht wel redelijkheid in de plannen van de t om ook de lokale telefoontarieven koppelen aan de gespreksduur. SCHIEDAM, 5 jan. Op 72-jarige leeftijd is zondag te Breda na een kort stondige ziekte overleden de heer B. F. R. van Dorp. Hij vestigde zich aldaar na overgave van zijn bedrijf te Schie dam. Hij was de oprichter in 1920 van de groot- en detailhandel in tabaksfabri katen van Dorp, die toen gevestigd werd ln de zogenaamde „Roode Winkel" aan de Hoogstraat 61- Van Dorp groot- en detailhandel werd later verplaatst naar Hoogstraat 123, alwaar zij nu nog is gevestigd. De begrafenis zal plaats hebben te Schiedam op donderdag 7 januari. SCHIEDAM, 5 jan. Twee Engelse zeelieden (23 en 19 jaar) namen een auto tot de Oostsingel mee en toerden rustig naar Vlaardingen, waar zy door de politie werden opgemerkt en achter volgd. De knapen reden spoorslags terug naar Schiedam, maar de hardnekkige Vlaardingse politie volgde de auto en wist hem op het Rubensplein klem te rijden. De jongelui zitten nu op het hoofdbureau over hun zonden na te den ken. aan uc ermoedeiyk zullen ook de centrales 5 minder belast worden. Maar toch tr w ®n °ns niet aan de indruk ont- r®kken, dat aan de nogal ingrypende .j^onningsplannen ook ten grondslag te f'e inkomsten van de telefoondienst .verhogen Wat wy in ieder geval ge- p-rï ^bben ln de bekendmaking van de T is een overzicht van de te verwach- financiële gevolgen van het gewy- tariefsysteem. Voordat de PTT J.«eaat tot de aanschaf van de vijftien ujoen gulden kostende apparatuur, zou /,.vo°r de telefoonklanten van het be- yf toch wel prettig zyn hierover te •orden ingelicht. Dat behoort ook by „e "«grip dienstverlening. Per slot van ,ahening heeft de telefoondienst de afge- jaren echt niet z o slecht geboerd, at de hervorming ten koste van de klant boet gaan. '"'ussen, wij vinden directeur-generaal Bast een moedig man. Want met e invoering van het nieuwe systeem, ook voor lokale gesprekken tijd feiH Baat kosten beeft hij zich ongetwij- vele huisvrouwen tot verbitterde "janden gemaakt! Advertentie Na Vianen, vandaag Emmen. Een moe der verdrinkt haar vyfjarig dochtertje in «en teil. Wie het leest, staat voor een raadsel. Hij kan de aansluiting met een zo on- 'innig wrede daad niet vinden. Hy heeft ah de ontwikkelingsgang, die de moor- '«nares tot deze daad gebracht heeft, niet toegemaakt. En daarmee keren wij te lg tot ons commentaar van gisteren. Wij ;vonen nog naast elkaar,, maar zijn wij ook uren? is er sprake van meeleven? in het '«trokken gezin zijn kort na de geboorte vee kinderen overleden. De vrouw, die i als moordenares in dc cel zit, heeft aaronder veel geleden. Wat heeft de 'aatschappij, de buurt, toen gedaan? yaarschljnlijk dat, wat zy altijd doet als 'J verdriet ontmoet. Ze trekt zich terug. 'e spreekt niet meer, ze schrijft. Ze brij ft keurige brieven, waarin staat, dat '■er geen menselijke hulp meer baat, al- '«en de Hemel kan nog helpen. Dat klinkt ontroerend, maar de Hemel «eft mensenhanden nodig. Als die ver- 3 gen, groeit de geluidloze eenzaamheid vaarin een vrouw door verdriet moorde. aares kan worden. Dan zwijgt de buurt niet meer. Ze 'raat tot haar verzuim ook verdrinkt. In voorden. I exclusief dealer houding van de Klaas de Vriesschool A. De Willem Brouwerschool, ook in Schi dam-zuid, is al jaren lang een school met 90 a 100 leerlingen. Gezien de verdeling van de leerlingen over de verschillende klassen is hier voor de toekomst eerder groei dan teruggang te verwachten. Bo vendien heeft deze school een speciaal karakter. De sociale structuur van de schoolbevolking maakt een voorzichtige en pedagogisch verantwoorde aanpak noodzakelyk. Hoofd en personeel beijveren zich om door individueel onderwijs en 'n frequent contact met de ouders de opvoeding van en het onderwijs aan de leerlingen zo goed mogelijk te verzorgen. Samenvoeging van b.v. de Klaas de Vriesschool A en de Willem Brouwer school zou dan ook geen goede oplossing zijn, volgens B. en W. De beste oplossing is, dat deze school, die een onmisbare functie vervult in deze wijk, in stand wordt gehouden, schrijft het college. SCHIEDAM 5 jan. Een automobilist stopte op de 'Burgemeester van Haaren- laan voor een oude dame die op het gladde wegdek was gevallen. De man stapte uit en hielp de dame weer op de been en bracht haar naar de overzijde. Bij zijn auto teruggekeerd dag hij, dat een achter hem gestopte auto, zijn auto licht had geraakt. SCHIEDAM, 5 jan. De 52-jarige me vrouw J. F. van M. stak ter hoogte van de B.K.-laan 274 voor een stilstaande bus de rijweg over. Zij liep tegen een voorbij rijdende truck met oplegger. Met een hersenschudding, kneuzingen en schaafwonden is zij naar de Dr. Nolet Stichting vervoerd. SCHIEDAM, 5 jan. Het feit dat de maand december achter de rug Is, be tekent voor tal van vogels een onbewuste opluchting. Tot ultimo van die maand mochten bezitters van een jachtakte jacht maken op een aantal vogels jachtvogels genaamd en het is te be- grypen dat de vogels, die de jacht heb ben overleefd, uitermate schuw geworden waren. De wet noemt evenwel een aantal soorten ganzen en eenden, waarop in het geheel niet gejaagd mag worden. Overi gens heeft de eerstgenoemde categorie een week extra in vrijheid geleefd, om dat er niet gejaagd mag worden als de velden met sneeuw bedekt zijn. In het veld kun je heel goed merken, dat ge noemde vogels van tijd tot tijd achter volgd worden. Als je soms nog honder den meters van ze vandaan bent vliegen ze al op en ze hebben alle reden daar toe. Kieviten en goudpleviéren daarentegen gedragen zich heel wat vertrouwelijker, maar op deze vogels mag niet worden gejaagd. Daags voor Kerstmis zagen wij in de polder nog behoorlijk veel kieviten en goudplevieren en ook kemphanen. Ze konden nog naar hartelust azen naar gepaard gaande met sneeuw en hagel allerlei insekten. Toen heeft de vorst, gepaard gaande met sneeuw en hagel hen geloof ik wel wat overvallen en toen zat er niets anders op dan er maar zo snel mogelijk vandoor te gaan. Dat heb ben ze dan ook onmiddelijk gedaan en dat was harde noodzaak, want hun voed selbron was volkomen onbereikbaar ge worden. De meerkoeten in de polder hebben het in het laatst van de vorige maand al hard te verduren gehad. Vlieten en slo ten waren (en zijn nog) zo goed als toe- gevroren en in enkele wakken kon het soms krioelen van koeten, eenden en meeuwen. De meerkoeten kunnen dan moeilijk de rotte plantendelen uit het water opdiepen en zullen zich dientenge volge ook met gras tevreden moeten stel len. En voor de rest zijn ze van de wel dadigheid van meelevende vogelvrienden afhankelijk. Maar helaas zorgen de meeuwen er voor dat zij het meeste voed sel wegkapen. Het Is te hopen, dat er niet zoveel koeten zullen sneuvelen als in de strenge maanden van januari en fbruari nu twee jaar geleden. Hoewel het afgelopen jaar een zeer gunstig broed- seizoen heeft opgeleverd, is de soort ctee aderlating bepaald nog niet te boven. Precies hetzelfde is het geval met de waterhoentjes, daar zijn er toen ook heel veel van gesneuveld. Inmiddels is het de hoogste tijd ge worden om ook aan de kleinere vogels aandacht te besteden. Merels, zanglijs ters en koperwieken kunnen echt niet zonder menselijke hulp. Rotte appels (niet al te rot natuurlijk) houden heel wat merels en lijsters op de been. Wat de mezen betreft weet iedereen dat nu wel; nootjes aan een draad geregen en spekzwoerd. kaas of margarine en behalve van de nootjes eten de vriendelijke en leuke roodborstjes ook graag van een en ander mee. Kleine stukjes brood zijn natuurlijk altijd wel kom, waarvan vooral houtduiven, mus' sen en spreeuwen dankbare afnemers zijn. Vinken, heggemussen en groenlin gen tenslotte voert men het beste met fijn vogelzaad en zonnebloempitten. Net een dag voor Oudejaar hebben de vogels doordat de dooi intrad weer enig soelaas gekregen, doch dat neemt niet weg dat de vogels graag onze gaven zul len accepteren. Mochten tenslotte sommige lezers plan nen hebben om tegen het komende broed- seiozen een of meer nestkastjes beschik baar te stellen, dan is de tijd daarvoor langzamerhand aangebroken. Bij voor keur hange men de kastjes in januari of uiterlijk februari op, zodat de vogels (vooral mezen) voldoende gelegenheid hebben aan de nieuwe behuizing te wen nen. Advertentie ZONDER chauffeur 4-5-6-9 PERS WAGENS ROTTERDAM, 4 jan. De tweede Tellemexpeditie onder leiding van de heer Herman Haan zal midden van deze maand per vliegtuig naar Bamako in Mali vertrekken. De deelnemers zijn; mevrouw Hansje Haan, dr. H. Hefting, expeditie arts; dr J. Huizinga voor het antropobio- logisch onderzoek; Alain Gallay, archaeo- loog; Willem van Leeuwen, assistent van Herman Haan en René Wassing, cultureel antropoloog. De werkzaamheden zullen van drieërlei aard zijn. Eén groep onder leiding van dr. Huizinga zal zich bezighouden met het verdere onderzoek van de grote ne- cropole in het oude Tellemcomplex in de couloir bij Sangha. Een tweede groep onder leiding van Herman Haan trekt naar het oosten, het Hombiri-gebergte in, om aldaar het Tellemspoor te volgen. De derde groep onder leiding van René Wassing zal een onderzoek verrichten bij het Kouroumba-volk in de Republiek Opper-Volta ten zuiden van Mali. Zoals men zich zal herinneren worden de Kou- roumba door de Dogon „Tellem" ge noemd. De expeditieduur wordt op twee maanden geraamd. ROTTERDAM, 4 jan. Voor drie man, werkzaam in de Rijnhaven, is 1965 niet voorspoedig begonnen; een Griek, een Zwitser en een Nederlander moesten hun verwondingen in het Havenziekenhuis laten behandelen; de buitenlanders kon den daarna terugkeren naar hun schip, de Nederlander naar zijn woning in Rotterdam. De Griek was de 25-jarige opvarende van het Griekse m.s. Efdemon. Hij viel van een hoogte van drie meter van een trap in de machinekamer en kreeg een hoofdwond. De Zwitser was de 17-jarige matroos H. Tuthy uit Oberfelen. Aan boord van het Duitse binnenvaartschip Express 69, werd hij getroffen door een hijs van vier balen met in totaal 100 kg plastic kor rels. Hij viel over boord en raakte daar bij met zijn hoofd de opstaande bergplaat van het gangboord. Door handreiking werd hij uit het water gehaald. Hij had een scheurwond boven het linkeroog ge- kr6^6n. De Nederlander was de 38-jarige ha venarbeider H. J. Smit uit de Dantestraat. Aan boord van het Duitse binnenvaart schip Haniel Kurier 3 werd hij getrof fen door een scheerbalk. Hij klaagde over pijn in de rug. Advertent!» j actieve medewerker ROTTERDAM, 1 jan. „Oud-op- I I li I I I t I I F I E C i c i E E F E F I C ROTTERDAM, 4 jan. De dronken autobestuurder, die vanmorgen als eerste op de eerste zittingsdag van het nieuwe jaar voor de Rotterdamse politierechter mr A Heynsius zou moeten verschijnen, was zoek. Hij zal de eerste tijd waar schijnlijk nog wel zoek blijven. Want de man, een in Princenhage geboren beton werker is enige malen veroordeeld we gens smokkelarij en tijdens zijn laatste avontuur op de Belgische grens, is ny ernstig gewond geraakt. Onder strenge bewaking werd hij opgenomen in een Belgisch ziekenhuis. Daaruit liet hij zien ontvoeren, hij dook weer op in Breda, maar ook toen slaagde hij er in te ver dwijnen. Hij beschikt blijkbaar over vrienden die goed kunnen organiseren. Met die geruchtmakende affaire had de zaak van vanmorgen mr. Heynsius verleende verstek weinig uitstaande. In juni had een Rotterdamse politieman de man 's ochtends slapend in een auto aangetroffen, geurend naar alcohol. De man werd wakker gepord en moest zün rijbewijs afgeven. Het was alles niet vol doende om hem te veroordelen, maar een getuige, die de politie had gewaarschuwd, had de man zien rijden, ergens zien uit- ^eURÓtterdams(e'UbrmidweereWHoge-VOen weSen'Tn TafTas nmt^rg vto" lagedrukstralen, ramoneurs, droogpoeder- apparaten, zand, emmers water, natte lappen en dweilen en nog allerlei andere middelen zijn te baat genomen om begin nende en gevorderde branden te bestrij den. Op oudejaars- en nieuwjaarsdag en op de daarop volgende zaterdag rukte ae brandweer precieg vijftjg maal uit. Een maal vóór een' uitslaande middeibrand (Gekro), veertien maal voor een kleine binnenbrand, vijftien maal voor een bui- tenbrand. twee maal voor een gevelbrand, eveneens twee maal voor een motorbrand, drie maai voor een autobrand, vier maal voor een schoorsteenbrand en daaroij kwam nog negen maal alarm voor een brandgerucht. geschied. De officier van justitie, mr. J. M. van Leeuwen, eiste de traditionele twee we ken met een jaar ontzegging. Mr. Heyn sius deed er een week bij met een jaar en drie maanden ontzegging. De tweede dronken rijder was even min verschenen: deze man, die op een AdvertenUe Advertentie VOOR BROERSVEST 58 - TEL. 267718 BROERSVELD 119 - TEL. 268447 ROTTERDAM, 4 jan. De beide po litierechters bij de arrondissements rechtbank te Rotterdam, mr. A. Heyn sius en mr. A. R. Jolles, hebben in het afgelopen jaar niet minder dan 454 strafvonnissen uitgesproken wegens het „in kennelijke staat" besturen van een motorvoertuig. Daarbij Inbegrepen wa ren enkele scooterberijders, het meren deel van deze dronken ryders reed in een auto. In acht gevallen volgde vry- spraak, zodat het totale aantal rijders, dat wegens dronkenschap voor de poli tierechter verscheen 462 was. Dat be tekent, dat er in 1964 iedere twee da gen drie dronken rijders werden aan gehouden! Mr. A. Heynsius constateer de vanmorgen dat het aantal te Rotter dam aangehouden dronken rijders veer tig hoger was dan in 1963, toen het er slechts 332 waren. En reeds vanmorgen op de eerste zit tingsdag in het nieuwe jaar moesten er drie dronken rijders voor het beruchte SCHIEDAM, 5 jan. In het Gemeen Ziekenhuis slaagden voor de aanteke nng kraamverpleging: Zr. J. M. Krom-1 gCHjEDAM, 5 jan. De politie kon denhoek, Zr. W. Troost en Zr. J. de vanociiteiid nog geen enkele mededeling "aal. j doen omtrent de herkomst van het ge- ïn galerie punt vier exposeert de schil- vonden kimderlykje in de Poldervaart, er Leslie Gabrielse van vrijdag 8 t/m 21 ur zeldemrust verrichtte sectie, maar an- appliguaties en tekeningen. j kon ook niets meedelen hoe lang de Be vertraging van het geschikt makenbaby nog geleefd heeft en hoe lang zij 'an het televisie-antennesysteem in deun het water heeft gelegen. De Schie- (emeentewoningen wordt door aflevering dams* politie verzoekt eenieder, die "an verschillende onderdelen veroorzaakt, misschien inlichtingen over deze zaak Van gemeentewege zal alles in het werk kan verstrekken zich in verbinding met worden gesteld de leveranties te bespoe- het hoofdbureau van politie in Schie- digen. dam te stellen. SCHIEDAM, 5 jan. Geboren: Ger rit J z v. G. J. Gerrets en G. Bloem;. Andrpas z v. G. J. Gerrets en G. Bloem; Geerdina M. G. d v A. J M. Reuvers en W. van Vondel; Ronald z. v. I. M. Vaz Dias en J- Goedkoop; Anne M. E. d v J. Giesselbach en L Suvaal; Mar kus A. z.v. M. Roza en M A S. van Hees; Vincemtius A- M. z-v; J*- R01JS- bergen en P. J. Sperber; Albert F. z.v. A. Joziasse en S. M. 'van Oosten; Jose d. v. H. J. Breuker en M. E. Mak; Ca roline M. M. S. d.v, A. H. Wessling en HG de Kievith; Monique d. v. A. A Bijksma en M. T. H. Timmers Overleden A. Geurtsen, echtge. Duike laar 81 jr; A. C. M. Rij kuiter, 68 jr. wed. Hoenderkamp; H. Schipper, 56 jr. echtge v. d Boogert; T. G. Ulnch 80 jr; A. W. Verbeek. 71 jr. wed. Nijman'is gratis, ROTTERDAM, 4 jan. In het kader van de voorbereiding van de Auschwitz- herdenking, die zoals gemeld in Rot terdam op 27 januari plaatsvindt, wordt van 21 tot en met 30 januari een ten toonstelling gehouden in de expositiezaal van de N.V. De Arbeiderspers, Slaak 34. De tentoonstelling werd samengesteld door het Nederlands Sachsenhausen Co mité, met medewerking van het Rijks bureau voor Oorlogsdocumentatie en wil een beeld geven van de geschiedenis van onderdrukking en verzet in de jaren 1940—1945. Aan de vervolging van de Joden en aan het verzet daartegen zal ruime ahndacht worden besteed. De tentoonstelling, die de naam „homo homini lupus" draagt, heeft eerder in het vorige jaar grote belangstelling ge trokken in Amsterdam en Leiden. In Rotterdam is de organisatie in handen van het Comité ad hoe Auschwitzher- denking Rotterdam 1965, dat ook de herdenking organiseert. De expositiezaal zal tijdens bedoelde periode op alle werk dagen (ook op zaterdag) van 9 uur des morgens tot 6 uur 's middags geopend zijn en de toegang tot de tentoonstelling hekje verschijnen! Dronken rijden is een misdrijf, geen overtreding. Vierhonderd vijftig van de verleden jaar veroordeel den werden dan ook de gevangenis inge zonden, steeds met ontzegging van de rij bevoegdheid voor vele maanden, in een aantal gevallen zelfs voor jaren. Hoewel het nu algemeen bekend is. dat de straffen voor dronken rijden het laat ste jaar belangrijk zijn verhoogd een lagere straf dan veertien dagen gevange nisstraf wordt bijna nooit meer uitgespro ken zijn zowel mr. Heynsius als mr. Jolles over de veertig procent toe neming zeer verontrust, temeer daar bei den niet van oordeel zijn, dat deze toe neming zou zijn toe te schrijven aan uit breiding van het wagenpark. Het meren deel immers van de dronken rijders be staat uit personen, die reeds lang of be trekkelijk lang rijden. Bovendien zijn er onder hen lieden die niet in het bezit zijn van een rijbewijs en er ook nooit een hebben gehad! Mr. Heynsius cn mr. Jolles vragen zich, nu reeds de eerste zittingsdag van het nieuwe jaar drie dronken rijders opleverde af wat hun nu te doen staat: nóg hogere straffen? Verbeurdverkla ren van auto's? Het aantal dronken fietsers is teruggelopen van 118 in 1963 tot 86 in het afgelopen jaar. In totaal hebben de beide Rotterdamse politierechters in het afgelopen jaar 2426 zaken afgedaan, waarbij de fiscale zaken niet zijn meegerekend. Dat is 120 zaken meer dan in 1963. Opvallend is dat het aantal veroordelingen wegens steun- fraude, weerspannigheid en zedenmisdrij ven ongeveer gelijk is gebleven. Wegens winkeldiefstallen werden 216 personen waaronder veel vrouwen met een blanco strafregister veroordeeld, hetgeen ongeveer 43 minder is dan in 1963. Ook waren er 70 havendiefstallen minder dan in het voorafgaande jaar. Tenslotte waren er verleden jaar van zelfsprekend nog meer verkeerszondaren behalve de dronken rijders. Vijfenveertig „joyriders", 141 automobilisten die na een ongeluk waren doorgereden en 29 autobestuurders, die na ontzegging van rijbevoegdheid tóch met een auto bleven rijden werden veroordeeld, ongeveer een gelijk aantal als verleden jaar. ROTTERDAM, 4 jan. Het verzamelto van kerstbomen in Lombardijen, waar zaterdagavond een stapel onder toezicht verbrand zou worden, heeft zaterdagmor gen tot een onaangenaam incident geleid, waarby de I3-jarige Eduard J. Malie paard ui de Vergiliusstraat ernstig aan het linkeroog werd gewond. De jongen moest naar het Zuiderziekenhuis worden vervoerd. Met vijf andere jongens was hij bezig met inzamelen van kerstbomen en de jongelui brachten deze naar een terrein aan de Aristotelesstraat, waar 's avonds de georganiseerde brand zou plaatsheb ben. Plotseling werden de zes jongens lastig gevallen door vier onbekend ge bleven jongelieden, gewapend met lange stokken. Zij trachtten de zes jongens de verzamelde bomen afhandig te maken en daardoor ontstond een vechtpartij, waar bij de stokken flink werden gehanteerd. Op een gegeven moment bleef E. Malie paard op de straat liggen. De daar wonen de heer A. de Man ging kijken wat er aan de hand was, ontdekte de ernstige ver wonding en nam de nodige maatregelen- avond bij een aanrijding op het Zuidplein was aangehouden, bevindt zich te Damas cus, als werknemqf van de K.L.M. De eis werd eveneens twee weken met ander half jaar ontzegging. Het vonnis was con form. De derde, een werkmeester uit Dor drecht, was in november bij het Nach tegaalplein tegen een lichtmast gereden. Even tevoren had hij in de auto woorden gehad met zijn vrouw, die uit de auto was gestapt. „Allicht, omdat je te dron ken was om je auto te besturen", aldus mr. Heynsius. Ook tegen P. werd twee weken gevorderd met één jaar ontzeg ging. Het vonnis was conform. Mr. Heyn sius met een zucht: „U bent al nummer drie in het nieuwe jaar Met ingang van 2 januari 1965 is mr. S. Gratama benoemd tot directeur van de N.V. Verzekering-Maatschappij „Holland van 1859" te Dordrecht. Hij trad in 1951 in dienst van de maatschappij en vervul de gedurende de laatste zes jaar de func tie van adjunct-directeur. Mr. P. C. J. van der Lelie, sinds 1957 als procuratiehouder op het hoofdkantoor van de maatschappij werkzaam, is per 1 januari 1965 benoemd tot adjunct-direc teur van de „Holland". KORTENHOEF, 5 jan. Op de Vree- landseweg in de gemeente Kortenhoef Is zondagmiddag een aute geslipt en daar bij finaal in tweeën gebroken. De be stuurder kwam er met een hersenschud ding en wat builen en schaafwonden van af. De 23-jarige P. M. van M. uit Woer den, die zelf een autosloperij bezit, had zonder dat zyn broer dit wist diens auto geleend. Van M. bezat zelf geen rijbewijs. Toen hij in de richting Hilversum reed op de Vreelandseweg wilde hij met een onverantwoordelijke snelheid van 80 tot 90 km op de spiegelgladde weg een aan tal auto's inhalen die 40 tot 50 km reden. Op de linker weghelft moest hij uitwij ken naar rechts voor een tegenligger en begon toen te glijden. Via het rijwielpad viel hij op het voetpad dat beneden de rijbaan wordt aangelegd en kwam tot stilstand tegen een paar bomen. Toen de politie later de wagen wilde optakelen bleek hij totaal doormidden te zijn ge broken. Advertentie En al hoeft U op een gulden niet te kijken, waarom zou U méér geld uitgeven voor de filmdruk- cretonne,,.. als U voor minder hetzelfde kunt bereiken. Morgen begint de verkoop van eert nieuwe serie filmdruk- övergordijnstof, -voor bijna de halve prijs. Een moderne overgordijnstof In een prachtige zeskleuren- dessin, uit de serie van 3.85 per meter, koopt U nu, slechts één dag voor nog géén twee gulden. ROTTERDAM, 4 jan. Bij werkzaam heden aan de metrobouw op de Schie- damsedijk tegenover het Vasteland is vanmorgen de 51-jarige betonwerker B. Broekhuizen, gewoond hebbende in de Adriaan van Alkmaarstraat te Woudri- chem, dodelijk verongelukt. Hij was bezig met het slopen van een 6 meter lange en 2 meter hoge stelling, die geschoord werd door kruisbalken. Bij het kapot slaan van deze kruisbalken be vond de heer Broekhuizen zich onder de stelling, die het plotseling begaf. Hij werd onder de stellingbalken bedolven en kreeg zo ernstig hoofdletsel, dat hij er aan is bezweken. Toen hij in het Dijkzigt- ziekenhuis aankwam werd de dood ge constateerd. ROTTERDAM, 4 jan. Hedenmorgen heeft het m.s. „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika Lijn in de haven van New York bij boei 24 een aanvaring gehad met een ferryboot van de spoor wegen. De „Nieuw Amsterdam", die vanmor gen om 8 uur te New York terugkeerde van een cruise in de West-Indische wate ren, kon na de aanvaring op eigen kracht voor de kade komen. Omtrent de om- van van de schade is bij de redery niets bekend. Morgenvroeg om 9 u u r begi nt de verkoop van deze filmdruk cretonne, 120 cm breed... slechts één dag, per meter voor Géén tel. of schrift, fceit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 3