Wielrenner, voetballer en... volleerd kassier Bij gevolg „sing-sing Kernploeg verfrist zich op valreep in AVIams zwembad in z'n shirt Renee Palm en Peter Kruit domineren „Vakante" titel inzet duel Terrell-Machen Voetbalrel in Saloniki EEN DOOR PECH GELOUTERDE STIEN KAISER LACHT BITTER Poging internationale top te naderen jammer genoeg niet geslaagd Voor afreis naar Hamar Joop v. d. Berg gedeprimeerd Boksassociatie WBA schrijft uit: Veel animo voor Europa-cupduel Swift (handbal) Doelman Gelukkig Spierblessure Kritisch Vechtjas HET NIEUWE DAGBLAD DINSDAG 5 JANUARI 1965 Gisteravond vermaakte zich een groot gedeelte van de kernploeg opperbest in het water van Amsterdams zwembad. Vanmorgen zijn de schaatsers naar Hamar ver trokken. (door Lex Muller) AMSTERDAM, 5 januari Ard Schenk, de jeugdige Ne derlandse schaatskampioen kiest zijn woorden met een van een twintigjarige niet verwachte zorg. De sportief geklede Noordhollander licht blauwe trui, iets don kerder trainingsbroek, ge mokt hemd ontpopt zich l1} een gesprek als een rus- *'96, vriendelijke jongen, ^eker van zijn zaak, toebe deeld met een gezonde dosis Verstand. Ard Schenk, kort 9ekuifd, hemelsblauwe ogen Praat met de basstem a la vader Klaas Schenk. Hij be kent eerlijk als vrijwel ieder ander een tikje bijgelovig te onder trede naar hogerop, vertroe telt hij het truitje als een kleuter zijn lievelingsbeer. sneeuwwitte schaatstrui ^aagt hij steevast een ver beten „sing-sing" shirtje, v°l aaten. Ook in Helsinki Ach nee, vergeet niet dat je dan nog een vor|g jaar zijn eerste we- •"eldtitelgevecht, hulde hij *'ch in dat geliefkoosde tri cot. Sedert die zevende P'acjts, feitelijk de eerste 1 (door FRANS NYPELS) DELFT, 5 jan. Stien Kaiser (26), zondag op het Amsterdamse kunstijs een stralende en uitgela ten kampioene, lacht bitter. „Ik moet rusten", merkt onze natio nale schaatskampioene moeizaam beheerst op. Haar collega's op het Delftse kantoor van de Rijkspolitie kijken onthutst naar de breed op gezette, omzwachtelde rechterknie. „Het zat toch niet helemaal goed. M'n kniebanden zijn uitgerekt. Niet trainen verhaast 't genezings proces. Treurige toestand. Maar ik heb die knie nodig. Hard nodig zelfs" Er valt 'n pijnlijke stilte. Stien Kaiser blikt ons aan. „Net nu ik vrijdag op tournee mocht naar Oost-Berlijn m s§r. Ard Schenk: een veelzijdig en zelfverzekerd kampioen Nationale coach Anton HuLskes (36 jaar) noemt hij hij zijn voornaam, of schoon Ard het predikaat benjamin van de kernploeg voert. Anton Huiskes be noemde Ard Schenk in de Deventer trainingsperiode tot penningmeester van de groep. Een hele verantwoording, ge legd op de stevige schouders van deze lange zoon (1.88) uit de polder Anna Paulowna. Ard Schenk deelde als een volleerd kassier zakgeld uit, boekte de sommen uiterst consciëntieus. „Ik zie het louter als een verlichting voor Anton. Hü heeft het toch al zo druk, zit tot aan zijn oren in de beslommeringen." flink stuk harder Ard Schenk kent heel nauwkeurig zfln tekortkomingen. Zijn techniek vraagt nog om een „slijpje", vooral het bochten werk is zeker nog niet volmaakt. De nieuwbakken Nederlandse kampioen verafschuwt de keiharde, bijkans onmen selijke oefenmethode, zoals o.a. toegepast op de Japanse volleybalsters, die train den totdat ze erbij neervielen. De stijl van Anton Huiskes looft hij. Hij heeft zelf in dit milieu gezeten." Wielercoach Jan Derkser blijkt inder daad Ard Schenk voor een plaats in de achtervolgingsploeg van Spanje te heb- ben gepolst. Ard wielrent overigens zuiver uit oogpunt van training. Twee maal per week trapt hij zestig kilometer onder zich weg. Een goede oefening voor de beenspieren, meent hij. Schaatsen krijgt bij hem alle voorrang. „Ach, wiel rennen is leuk. Als prof kun je aardig wat verdienen, dat zeker. Maar direct al een wereldkampioenschap op de fiets. De veelzijdige Ard Schenk verdedigt het doei van Wieringerwaard, een voet balclubje uit de eerste klasse afdeling Noord-Holland. Niet als vijfde goalie, maar als een betrouwbare „poorter" van het eerste. Zo goed zelfs, dat de seml- profclub Alkmaar hem vorig jaar met een aanlokkelijk bod poogde warm te maken. Maar nee, voetballen fungeert slechts om de conditie op peil te houden. Meer niet. Vandaar dat Ard de trui aan een ander wil geven en een massa werk verzetten als half- of binnenspeler. Wat na het schaatsen? Ard kijkt wat vaag, weet het nog niet, omlijnde zijn toekomstplannen nog niet zo precies. Ard Schenk haalde het mulo-a diploma, maar straalde bij zijn pogingen voor b. Daar door loste een mogelijkheid op een func tie in het hotelvak gelijktijdig op. Voor lopig trekt hij naar de Europese en wereldkampioenschappen konings wapen rok aan. Dan stuit hij wellicht op een geschikte levensbron. Wie maakt zich overigens zorgen over Ard Schenk, deze beweeglijke, kiene zoon van de al even recht op zijn doel afstevenende vader Klaas Schenk? (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 5 jan. Joop van der Berg, sinds mei een vol ijverig lid van de kernploeg, maar afgevallen na de race om de nationale titel, voelde zich dof ellendig. Drie jaar achtereen was hij net iets tekort gekomen. Er schoot andermaal een brok in zijn keel. Misschien kan ik na mijn trip naar Oost-Berlijn op eigen kosten naar Noorwegen reizen, opperde hij in een gede primeerde stemming. Verrukt over zijn plotselinge idee zocht hij telefonisch contact met coach Anton Huiskes in Amsterdam. Huiskes zuchtte diep en poog de hem toen tot andere gedach ten te brengen. „Luister nu eens, Joop, als je meegaat, had ik je net zo goed in de kernploeg kun nen zetten. Werkelijk, het is be ter voor je als je in Nederland blijft. Train door,-behoud, je con ditie. Je krijgt beslist nog kan sen genoeg, straks wanneer er enkele jongens uit Hamar terug komen." Joop van der Berg, de 21-ja- rige schaatser uit Woerden, gaf zich, zij het met de nodige pijn, gewonnen. ARD SCHENK .ook een goed zwemmer. ^«•keerde in voortreffelijke condi ?*°nd bijna geen wind en het smjeuwd Wcht in Kitzbühel de Nederlandse ieugd-skikampioenschappen gehouden in categorie A stond voor de meisjes en jongens zowel bij de slalom als ^"zeslalom hetzelfde parkoers op nei programma. De slalom omvatte 33 poor ten en had een hoogteverschil van liu "reter. Het hoogteverschil bn öe reuze- slalom, die 21 poorten omvatte, bedroeg 2°0 meter. De uitslagen: Meisjes; Slalom: 1. Renee Palm 85.9 ®ec.: 2. Evelien de Weger 88.1; ^e"zes!;?" i?1»: 1. Renee Palm 22.6 sec 2. Carola burgerhout X min. 31.6. Combinatie. 1. Renee Palm; 2. Jannie Kets-de Vries. Jongens: Slalom: 1. Peter Kruit 81.3 sec. Zeno Lampe 90.2. Reuzeslalom: 1- Kruit 126-9: 2. Van de Vende 129.8; 3. Kets-de vries 131.7. Combinatie: 1. Kruit; 2. Lam- Pe; 3. Van de Vende. CHICAGO, 5 jan. De Ameri kaanse zwaargewichten Ernie Ter rell en Eddie .Terrell en Eddie Machen zullen 5 maart in Chicago om de „vakante" wereldtitel gaan boksen. Dat besliste de W.B.A. (World Boxing Association, overi gens bepaald niet in de gehele we reld erkend en een in New York ze telend voornamelijk Amerikaans bokslichaam) maandag in Chicago. De W.B.A. verklaarde de wereld kampioen Cassius Clay onlangs van zijn titel ontheven naar aanleiding van zijn „voor de bokssport schade lijk gedrag bij de „Black Muslims" en erkent bovendien diens officiële uitdager Sonny Liston niet in ver band met diens criminele verleden. De W.B.A. verklaarde voorts dat de winnaar van de komende „titel strijd" zijn kroon op het spel moet -r i i 1 van de ont- (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 5 jan. De kern ploeg van tien schaatsers behoorde gisteren vroeg onder de wol te krui pen in het Amsterdamse Centraal ho tel. Toch bleven ze lang plakken in de eetzaal Coach Anton Huiskes wenste hen nog enkele laatste instructies te geven voor de 28-urige treinreis naar Hamar in Noorwegen. Afgesproken was half tien. maar de wijzers van de onverbiddellijk doortikkende klok we zen al even voor elven aan, eer de op de valreep eindeloos besprekingen voerende Anton Huiskes een adem pauze vond. „Morgenochtend om zes uur op. Om kwart over zeven vertrekt de Skandinavië-express". Toen kro pen ze in de liften en stegen naar hun geriefelijke kamers. De uitverkorenen Ard Schenk. Rudi Liebrechts Cees Verkerk, Peter Not- SALONIKI, 5 jan. In de Griekse stad Saloniki zijn maandag vijfduizend voetbal liefhebbers ln opstand gekomen, toen de Oostenrijkse scheidsrechter de wedstrijd P-A.O.K.Olympiakos (Piraeus) verdaag de omdat de grasmat te nat was. De woedende menigte trok de doelpalen omver, vernielde het veld en viel daarna de gebouwen van P.A.O.K. aan om te pro beren de spelers te pakken te krijgen die er een toevlucht hadden gezocht. De orde werd hersteld na aankomst van een sterke politiemacht, die de oproer kraaiers verspreidde. Vijf hunner werden meegenomen. tet Piet Modder Jan Halfweg. Siebolt de'Vries Piet Kieviet, Jan van Swaay en Wim' Beukers wipten maandag- rond zes uur in het hotel aan, beladen met bontgekleurde weekendtassen Di reet haastten zij zich naar het enkele huizen verwijderde zwembad, waar ze kosteloos een half uurtje water moch ten „proeven". Ard Schenk viel op door als een eenzame held talrijke sierlijke salto's te demonsteren, feil loos uitgevoerd als een schoonspringer De zeven (Nottet, Halfweg en De Vries waren er nog niet) kwamen na het zwemmen naar de barroom van het hotel. Voor de maaltijd (o.a. kip) namen dé paar aanwezige vaders en moeders (Klaas Schenk, Pa Verkerk, vader en moeder Beukers) afscheid van hun zoons. Van de goed bereide dis genoten ook Anton Huiskes en zijn eega. Me vrouw Huiskes, een vlotte blonde vrouw, blijft voorlopig in Nederland achter.' Een weekje voor de wereld kampioenschappen in Oslo vertrekt zij naar Hamar, waar zij zich aansluit bij de groep van haar echtgenoot. Haar verblijf in Noorwegen duurt ze ker veertien dagen. In de tussentijd geeft zij gymnastieklessen in Nijme gen op de uren die oorspronkelijk voor haar man waren gepland. Zonder twijfel straalt het gezicht van debutant Jan van Swaay als gelukkigste lid van de kernploeg. Van Swaay uit Wageningen, even als het overgrote deel van het team 22 jaar (Ard Schenk is 21, Rudi Liebrechts 24), is sedert zijryvierde jaar doof. Hij kan zich echjer goed verstaanbaar maken. D& overige jongens laten de sterke tmmporijder niet links liggen, maar babbelen honderduit met hem. Jan van Swaay werkt in het burgerleven als metselaar in een eigen bedrijfje- Tijdens zijn afwezigheid neemt zijn vader, die aannemer is, zijn werk over. IK MOET RUSTEN moeting George Chuvalo (Canada) - Floyd Patterson(V.S., en oud-we reldkampioen). Aanvankelijk zou Terrell tegen Cleveland Williams moeten boksen, maar de laatste raakte vorig 3aar oktober in Texas betrokken bij een schietpartij en werd zwaar gewond. Overigens ver loor Machen vorig jaar in Stock holm op punten van Patterson, die ditmaal toch slechts als „tweede keus" wordt beschouwd in de strijd om de W.B.A.-titel. Het is zeer twij felachtig of de aanstaande „wereld kampioen" ook door de diverse boksinstanties zal worden aanvaard. Onder aanvoering van het machti ge Amerikaanse blad The Ring is verreweg het grootste gedeelte van de bokswereld de mening toege daan, dat Cassius Clay de wereld kampioen blijft. Clay hoopt in juni zijn titel op het spel te zetten tegen Liston. DEN IIAAG, 5 januari. Zaterdag 9 januari zal de zaal in Roermond weer uitpuilen van Limburgse aanhangers, als Swift Roermond tegen de Duitse dames van FC Nüernberg uitkomt in de wed- strijdreeks om de Europese cup zaalhand- bal. Nu reeds is de zaal, waar het treffen tussen beide landskampioenen zal wor den gehouden, geheel uitverkocht en zo wel in Wést-Duitsiand als in Nederland bestaat grote interesse. Beide verenigin gen komen uit met vier internationals in de gelederen en met de wedstrijden van verleden jaar nog in het geheugen, toen Swift tegen Eimsbuttler SV met 4—5 en 7_8 verloor kan men spannende strijd verwachten. De Duitse meisjes onder leiding van trainer Adolf Feldlin zijn al enige tijd in voorbereiding en ook in Roermond heeft men niet stilgezeten, ofschoon er enige geblesseerde speelsters waren, die toch zaterdag zullen aantreden. De coach van Swift, Jo Gerris, ziet deze ontmoe ting met spanning tegemoet en van Duitse zijde is men van mening dat de vorm van de dag de beslissing zal bren gen. De Nederlandse internationals zijn Annie Kusters (11) Leny Tophoven (10), Erica Flekken (4) en Lies Willems (2), bij de Duitse dames zijn het Elsbeth Hartle (18, Lydia Bauer (12), Gerda Reit- wiesner (10) en Heidi Fries (8). De win naar van deze ontmoetingen, de tweede wedstrijd wordt op 25 januari in Nürn- berg gespeeld, komt in de kwartfinales hoogstwaarschijnlijk tegen HG Koben- havn uit. Afgelopen donderdag viel Stien Kai ser. Een val waarover ze nu nog piekert. „Ik snap er niets van. Ik reed door een plas. Ineens gleed ik onder- uit". Zaterdag en zondag verdedigde Stien Kaiser niettemin haar titel. Va der en moeder, zes broers en één zus zagen hoe een door pech gelouterde sportvrouw de kroon van het succes op haar donkerblonde lokken plaatste. Een formidabele triomf, stoelend op een sta len wilskracht. Stien Kaiser gisteren weer gewoon aan het werk. Carlos Ortiz, wereldkampioen licht gewicht, zal op 13 februari te Panama city zijn titel op het spel zetten tegen de Panamees Ismael Laguna. De uitdager, die voor dit gevecht 12.000 dollar zal toucheren tegen de titelhouder 30.000 dollar, won 37 van de 39 gevechten, die - hij tot dusver als professional leverde. I schap van vorig jaar Door pech gelouterd.... De moeilijk heden kondigden zich begin september aan. Vanaf mei had Stien Kaiser (fors postuur) op het CIOS te O verveen reeds aan haar conditie geschaafd. ging zij sukkelen met een spierblessure in haar linkerscheenbeen. Van september tot december was de conditietraining toen taboe. Heel gelijkmatig kon st,e"^al.s^ na St. Nicolaas weer starten. Het ging twee weken goed. En weer moest Stien Kaiser de bittere ontgoocheling verwer ken op nonactief te staan. Twee weken geleden blies polaire wind een sloot vlak bij haar ouderlijk huis tot lokkend ijs. Machinist Kaiser veegde met zijn zoons een baan. Stien Kaiser Kon zich uitleven op natuurlijk ijs. Mijn vorm vloog vooruit. Ik voelde më' heerlijk". Tot die nare val op Am sterdams kunstijsbaan. Stien Kaïscr zag haar dromen in scherven slaan. „Ik zag de titelstrijd bijzonder somher tegemoet stelde zij gisteren ontwapenend nuchter vast. „Vooral op de korte afstand zou ik tijd, kostbare tijd verspelen, dacht ik toen ik zaterdag de luidsprekers hoorde kraken. Daarom schonk deze titel mij veel meer bevrediging dan het kampioen- Direct daarop is de op 7-jarige leef tijd met schaatsen begonnen kampioene weer kritisch. Ze stelt kalm vast, dat ze had gehoopt dit jaar de internatio nale top dichter te naderen. Ze wijst op haar tegenslagen. „Jammer dat ik dit doel niet bereikt heb". En dan: „De dames hebben het ook moeilijk. Er zijn voor ons minder trainingsmngelijkheden dan voor de heren. Wat moet je in an derhalf uur doen, waar de Russinnen één complete dag voor nodig hebben Met felheid, een geëmancipeerde vrouw waardig, vervolgt Stien Kaiser: „De KNSB denkt meer te bereiken met de heren dan met de dames. Dat vind ik een domme gedachte. Bij de dames schuilen ook talenten" Hoe is Stien Kaiser tot de schaatssport gekomen? Het zit in de familie. Kees Broekman, eens Oranjes schaatskoning, is een broer van Stiens moeder. Twee jaar geleden vestigde Stien Kaiser de aandacht op zich. Zij werd toen kampioene van het gewest Zuid-Holland. Daarna trad zij naar voren op nationaal plan. Haar eer en glorie moeizaam veroverend, greep zij in 1964 de kampioenskroon. Daarop volgde het conflict met de schaatsleiding van de KNSB tijdens de wereldkampioenschap pen in Zweden. Een rel, die de KNSB in juli oploste met een in diplomatieke be woordingen gesteld briefje mét veront schuldigingen. Insiders dachten toen ech ter, dat Stien Kaiser niet terug zou ko men. Ten onrechte, zoals zondag bleek. Het prikkelde haar integendeel tot een grotere krachtsontplooiing. Dit jaar worden de wereldkampioen schappen in Helsinki gehouden. Vechtjas Stien Kaiser, die dit jaar haar neven sporten korfbal en wielrennen onderge schikt maakte aan haar grootste liefheb berij, oogt op een goede prestatie. Het weinig spraakzame Delftse meisje zegt dat wel niet ln directe vorm, maar het blijkt wel uit haar opmerkingen. Vooral bijvoorbeeld als zij zich blij toont, dat enkele particulieren een Noors trainingskamp voor de drie af te vaar digen meisjes financieel mogelijk maken. Van die voorbereiding verwacht Stien Kaiser weliswaar geen wonderen, maar toch veel goeds. En in Noorwegen kan zij zich dan tevens rnet hart en ziel werpen jop haar niet sportieve hobby: het Noorse poker. Voorzichtig merkt zij tenslotte nog jop: „Als ik zaterdag maar op het ijs sta. I Fit en zonder zorgen". rel erg inden- in het ten zou ■zonden teen te ief van >rd ge- [en had rtjwilli- ïadden, Missie ,g" wel irgt, of is om Ün dat m deze vorder- ficiënte oet aan sen die reemde ar toch naar 1 onder ird ge- >anning niveau .eigen" ite pio ns van eurstel- )dat de en. r maar ten ne- Maar reschut- ike ge- kunnen e steun 3 voor- het ons e vorm ransfor- •neming rrdelijk- ing. De itie ak- de Ne ssen en zsgebie- E advies rden en e auto- d, hulp g. Het moeilijk werke- en bui- beleid, iedt, de .iculiere nuleren entratie ien tot de be- n aldus >en zijn. ing, er- taal en anisato- noderne ealisme Jjn van d wordt FFIOEN I1IIIIIIIIIIU itgeverij ng. Wa ls lntel- ler ove# lij is irt van dr. waar- /ens een de Wer- :ld, zijn platen- rger en :n in de ederland ng gaai naar HS to's ple- ef. „Die- liercerst i zeven- pathiek- - heeft ten dele n in het .it genre Het is en, wat •eft, we- George str eerdie nis, een igle, ge- Eilmserie ictie en werden •ink van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 7