Ambitieus man zetelt in sporttcentrum te Zeist Elvft v v u „Vervangende uitslagen" worden bepaald door drie voetbaldeskundigen Feijenoord-Fortuna getipt als eentje Hoogovenschaaktoernooi origineel gestart Ideaal: Wilskracht van Duitser paren met techniek van Hollander Honkbalcompetitie gaat in België normaal door 2 JURI BALAGOV: TOTO-in-nieuwe-stijl treedt zondag in werking schaakmeester van 15 jaar Indoortraining voor Oranje s top Blue Stars samengesteld 1 PPM I DE SPORTTOTO 20 2 en 3-1-' 2 2 7 2 X E Reserve Begin Moeilijkheden Examen Zwijgen Mop Toespraken Bevordering ttUT iNimu WE DAGBLAD WOENSDAG 6 JANUARI 1965 Bondsoefenmeester George Kessler poseert hier voor de bijzonder fraaie sporthal, waar aan in Zeist de laatste hand wordt gelegd. Er zijn nog meer „sport gebouwen" in aan bouw. In juni mag de officiële opening van het magnifieke sport centrum te Zeist ver wacht worden. (door MICHEL VAN GILS) ZEIST, 6 januari. Het sport centrum leek zo onwerkelijk die ^ag. De kale berijpte bomen, daartussen het sportderado van de KNVB verscholen ligt, stonden stram en bewegingloos in de hard geworden grond. De enkele ver kleurde en verdorde bladeren; die de gesel van de winter hadden overleefd, leken vastgenageld in de koude ijle lucht, die overal als een onzichtbare vijand naar bin den kroop. Zelfs de arbeiders, on der wier gretige handen het" niéu we sportcomplex naarstig naar 2ijn voltooiing groeit, waren be- vangen door de snerpende kou, zij hokten samen in een schamel keetje, waar een snorrende haard zijn eenzaam gevecht tegen de kilte voerde. De schrijnende kou de had de anders zo kalmerende stilte van het bos gemaakt tot een °nheilspellende leegte. Het bos Was niet langer een oase van rust, hiaar een cel, waaruit je naar je voelde ontsnappen moest. Met vreugde grepen we dan ook de bereidwillige hand, die ons haar het oude, sprookjesachtig sfeervolle landhuis voerde, het administratieve hoofdkwartier van het KNVB-sportcentrum. Daar er gens in dat romantische huis, met zijn duizend gangen, deuren en kamers, vonden wij de man, voor Wie wij gekomen waren. George Kessler, de jonge ambitieuze Ver handstrainer uit Duitsland, de 'ban, die door één machtige be slissing heel de voetballende jeugd Van Nederland onder zijn hoede kreeg, de man wellicht, die straks „big boss" van Oranje's elite- spelers zal zijn. George Kessler, een vitale, intelli- eente, bedachtzame jonge man van 32. Een voetballiefhebber pur sang, Cen voetbalexpert bij uitstek, een ^■"■n, die van en voor het voetballen 'eeft, een man, die met nauwelijks in- Behouden hartstocht zijn plannen, zijn mealen wil verwezenlijken Hij ^Preekt van overladen programma's, V(ln gedurfde experimenten, van vijf- en tienjarenplannen. Hij praat niet 65 _2_ 3 z 3 5 7_| jr ii (door LEX MULLER) V ,-.v George Kessler heeft grote plannen met de jeugd •lui...... Feijenoord-Fort. '54 P.S.V.-Enschede G.V.A.V.-Go Ahead Ajax-A.D.O. Telstar-D.W.S. Sittardia-M.V.V. 6 Heracles-Sparta N.A.C.-D.O.S. 1 Elinkwijk-Willem II Blauw-Wit-Alkmaar 10 H. Sport-Volewijck Ensch. B.-Excelsior 12 D.H.C.-Eindhoven 13 MM» mmbJ (Van onze veslaggever) nieuwe-stijl met de verhoging van de AMSTERDAM, 6 jan. Drie voet- hoofdprijs tot netto 100.000 en de inzet baldeskundigen „ergens in Nederland", P« kolom tot 0.30 reeds het a.s. week- .die elkaar niet kennen, vormen de door einde start, moet het gewijzigde regie- het bestuur van de stichting de Natio- ment nog door het ministerie van Jus- nale Sporttotalisator ingestelde com- title worden goedgekeurd, aldus deelde missie, die voortaan voor de sporttoto men van he zijde van de sporttotalisa- gekozen wedstrijden de z.g. „vervangen- tor mede. De vergunning hiervoor zal de uitslagen" vaststelt. Drie deskundi- worden verleend tot 1970. (Van onze sportredactie) Voor het eerst dan een „volle pot" het kennend weekend als inzet van de oT'grond'Tan' de'"bestaandê toto. Namelijk honderdduizmd gulden lverwacJhting^n de vervangende uitslag i eers'e gelukkigeHet lijkt vasj van ajje (jertien wedstrijden die op vrijwel zeker, dat de winnaar achter het totoformulier voorkomen. Zij zenden gen wier namen notarieel zijn astge- legden bekrijpelijhewijze stikt geheim; worden gehouden. Deze maatregel, in navolging van het buitenland, in het le ven geroepen om zoveel mogelijk te voorkomen dat wegens afgelaste wed strijden geen prijzen kunnen worden uit gekeerd, is een van de nieuwe regle mentsbepalingen van de sporttoto in nieuwe stijl, die a.s. zondag raet toto no. ZO n werking treedt. De drie commissieleden stellen ieder FeyenoordFortuna '54 een eentje tipt. De Rotterdammers hebben wel vorige week van DOS verloren, maar een tweede koude douche, en nog wel thuis, neen, zover zullen zij het niet laten komen. Dat DWS van Telstar verliest, is even min waarschijnlijk. Hoewei de Velsena- ren er wel toe in staat zijn! Het „duel van de staart" AjaxADO moet, ofschoon de prestaties van de Hagenaars de laat ste duels stijgen, toch in Amsterdamse zegekunnen eindigen. En dan: Heracies Sparta. De Rotterdammers spelen wei nig aantrekkelijk, maar zij winnen. Zal het hen ook ditmaal lukken of zal het Hiervoor heeft men een reserve-voor eens zo trots leidende Heracies de ou- speller aangesteld, wiens prognose dan de vorm hervinden? Ons inziens heeft beslissend is. Ook in geval een van de Sparta de meeste kans op een zege. die commissieleden ziek is of dat de i postbestelling niet tijdig genoeg is, zal deze reserve eraan te pas moeten ko- hun prognoses naar de Haagse notar.s van de sporttotalisator, de heer J. E. Bolt. Als vervangende uitslag wordt ge nomen het cijfer (1, 2 of 3), dat twee of drie keer wordt voorspeld. Ook de mogelijkheid dat alle drie de prog- gnoses voor een wedstrijd geheel ver schillen, waardoor geen beslissing zou kunnen vallen, is een oplossing gevon den. Bij PSVEnschede ligt een drietje het meest voor de hand. GVAV zal zich waarschijnlijk door Go Ahead niet la ten verrassen. SittardiaMW, een zui delijke derby, is een duel, waarin alle elementen een rol kunnen spelen. Daar om een drie. DOS, „in winning mood'" men. De vervangende uitslagen worden uit-; sluitend gebruikt als tenminste een of, ten hoogste vijf wedstrijden van het toto formulier (inclusief de reserve wedstrij den) niet doorgaan. Als er dus slechts drie wedstrijden doorgaan, kan er toch moet hekkesluiter NAC kunnen verslaan.nQg een eerJste prijs word'en uitgekeerd; omdat met de vervangende uitslagen sa Onze voorspellingen van de overige wed strijden zijn vermeld op het toto-formu lier. men dan wordt voldaan aan de regle mentaire bepaling van een minimum van acht wedstrijden. Hoewel de toto-in-1 (Van onze speciale verslaggever) BEVERWIJK, 6 jan. De Rus Geiler beschermt hem als een vader, waakt over hem als een moeder. Juri Balagov is dan ook nog een schooljongen, net vijftien lentes jong. Hij, de benjamin van het Hoogovenschaaktournooi, voelt zich wat onwennig tussen al die vreemd babbelende men sen. Juri spreekt alleen zijn moe dertaal. Geiler, die zich vlot in het Duits uitdrukt, introduceert hem in de kringen van de Neder landers. De Rus Juri Balagov komt uit Schadrinsk (Oeral). In Kiev ont dekte hy de waarden van de schaaksport. Juri behaalde als zeer jeugdig knaapje al het mees ter-resultaat. In Rusland hemelt men hem op als het grootste schaaktalent van de laatste jaren. „Een tweede Fischer Nee, een eerste Balagov", repliceerde Gel- Ier ad rem. Juri speelt in Bever wijk mee in de meestergroep. Nu maar afwachten wat hij daarin presteert. een bereidwillige hand voerde ons naar het oude sprookjesachtige sfeer volle landhuis Grootmeesters treden op als orgeldraaier alleen over voetbal, hij filosofeert er over, hij beschouwt de voerbalpro- blemen van deze tijd niet alleen in zijn enge alledaagse werkelijkheid, maar hij beziet ze ook vanuit de diep ste menselijke beweegredenen. Voor hem zijn voetballers geen naamloze krachten, maar jongens, of ze nu moeilijk of makkelijk zijn, die ieder een persoonlijke aanpak vragen. Spel systemen en tactiek brengt hij terug tot de geaardheid van een geheel volk. Hij theoretiseert, hij concludeert. Zijn „uitkomsten" moeten hem hel pen bij zijn experiment, hij zoekt een synthese, een ideaal voetbaltype. een ideaal voetbalsysteem. Hij wil de wilskracht en het tactisch inzicht van de Duitse voetballer paren aan het persoonlijke raffinement en de techniek van de Nederlandse speler. Hij wil de tekortkomingen van het Hollandse spel wegnemen, door de mentaliteit te verbeteren, er moet méér strijdlust, méér vuur, méér overgave komen. Kessler is onder de indruk van de fightersgeest bij DWS, „Door Wilskracht Sterk", zegt hij, (Van onze sportredactie) t, AMSTERDAM, 6 jan. Sedert enige Jd doen in ons land geruchten de ronde, "at in België de honkbalsport niet meer zum worden beoefend en dat bij onze uiderburen nog slechts twee ploegen aan competitie zouden willen deelnemen. h<i?e?e berichten blijken onjuist. Ook in ■ft komend seizoen zal in België nor maal worden gespeeld, terwijl boven dien - een gote propaganda-actie voor de ueur staat. De Belgische ploegen in de t °°Sste afdeling zullen namelijk een aan- at wedstrijden op neutraal terrein spelen oT steden rondom Antwerpen, Mechelen, do t> ^laas en Lier. Daarenboven zijn de frgen beslist van plan eind augustus aet te nemen aan het Europese honkbal- kampioenschap te Madrid. In Nederland zit men niet stil. De honkbaltop gaat zaterdag a.s. in Am sterdam al een begin maken met het nieuwe seizoen, al gaat dat nog binnens huis. Dan namelijk starten bondscoach Gostick en diens assistent Charles Ur- banus met een indoortraining voor een a-groep (eigenlijk het Nederlands negen tal, maar voorlopig nog bestaande uit vijf werpers en twee achtervangers) en een b-groep van 17 man. De groepen zijn als volgt samengesteld: A. Beidschat en Ter Neuzen 'beiden Haarlem Nicols), Le Cuivre (OVVO), Dom (Sparta), en Hoffmann (HCAW), Blom (HVA) en Crouwel (OVVO). B. De Brouwer (Odulphus), Van Lies hout (Schoten), Nagelkerken (HCTIWW) B. Paalman (HCK), Renooi (Storks), Salemink (ADO), Augustinus (Sparta), Rijnders (UW), Van Ewijk (UW), P. Ferwerda (VVGA), Stroker (OVVO), Be. ringen (Schoten), V, d. Berg (Sparta), Van 't Klooster (HVA). Pols jr. (Scho. ten), Möllman (HCK) Onverwagt (O WO). „dat is de oplossing, de toversleutel naar beter voetbal. Wilskracht, overgave moet er altijd zijn, tijdens het spel en tijdens de training. Want de wedstrijd en de training zijn niet te scheiden. Wat is training immers meer dan een zin volle voorbereiding op de wedstrijd met inzet van de gehele persoonlijk heid?" Kessler, de vloeiend Nederlands sprekende Duitser (hij woonde 18 jaar in Limburg, waar hij o.a. als actief voetballer met Jantje Noter- mans in Sittardse Boys speelde) heeft nog meer definities. Bepaalde voet balwaarheden liggen diep en onver zettelijk in zijn geest verankerd. Soms spuit hij ineens een paar Duit se volzinnen op, axioma's, die hij de geduldige toehoorder wil inprenten. Dit enthousiasme, deze bruisende geestdrift verraadt de idealist, de man, die volkomen opgaat in zijn liefhebberij, zijn vak. Laat u echter niet misleiden. Kessler is niet het type van de hoogdravende, te snel geëmotioneerde wensdromer. Kess ler is overtuigd van zijn doelstellingen en hij propageert ze ook met elan, maar als het op de realisatie aankomt, is hij nuchter en tactvol. Hij weet dan, dat hij zijn enthousiasme moet temperen, want hij kent de moeilijkheden, die op zijn weg liggen. Dat heeft hij, nu hij nog maar een paar maanden (sinds septem ber) in ons lans is, al lang ondervonden. Tot één van zijn belangrijkste taken be hoort op het ogenblik een propagandaelf- tal samen te stellen van jongens van veertien en vijftien jaar. Jongens, die hij in het Sportcentrum te Zeist (zelf heeft hij daar een riante villa) onder wijst, jongens, die hij elke week min stens één keer bü elkaar roept om ermee te oefenen. De bevoorrechte jongens (voorlopig alleen maar voetballertjes uit de afdeling Utrecht) krijgen precies de zelfde uitstekende opleiding als de ta lentvolle Duitse knapen, die uitverkoren worden cursussen te volgen aan één van de beroemde „Fuszballschulen" (Kess ler zwaaide voordat hij naar Nederland kwam op de voetbalschool te Hennef de scepter). Kessler wil zijn pupillen zo veel mogelijk naar het sportcentrum ha len. Maar dat gaat lang niet gemakke. lijk. De meestal nog schoolgaande jon gens krijgen niet of nauwelijks niet vrij af van hun scholen. Hier treedt een moei. lijkheid aan de dag, die Kessler ernstig zorgen baart. In Duitsland bestaat er een veel grotere bereidwilligheid om talent volle jongens de gelegenheid te geven lessen te volgen aan de voetbalscholen. „Hie' op de Nederlandse scholen", klaagt Kessler, „is sport altijd een stiefkindje geweest. Ik moet soms hemel en aarde bewegen om een paar geselecteerde jon gens een paar uur tot mijn beschikking te krijgen. Maar ik zet door. Ik heb de eerste selecties achter de rug en op het ogenblik train ik met 'n propaganda- elftal dat in de lente van dit jaar te gen een speciaal Duits team zal spelen. Mijn jongens zullen een keer thuis (in Nederland) en een keer in Duitsland spe len", aldus Kessler. In die wedstrijden moet duidelijk wor den, hoe groot het rendement is van ge specialiseerde opleidingen op een voet balschool. Die wedstrijden van het pro- pagandaelftal kunnen in zekere zin ge zien worden als een examen voor Kess ler. Het hoofdbestuur van de KNVB zal na deze „proeve" beslissen of de op vanging van de jeugd in deze vorm ver der doorgang zal vinden. George Kess ler is van het succes van zijn proef over tuigd. De resultaten van de „bewerkte" jongens zijn nu al stukken beter dan die van de knapen, die niet het geluk hebben door een echte voetbalmeester onderwe zen te worden. Nee, Kessler twijfelt niet aan zijn succes. Zijn blikken richten zich al op de toekomst. Hij wil in elk KNVB- district een regionaal trainer aanstellen, een oefenmeester, die zich speciaal met de jeugd gaat bemoeien. „O, er is zo veel te doen voor de jeugd", verzucht Kessler. „Als ik verder kan gaan met mijn elftal van jongens van veertien en vijftien jaar, wil ik een hele competitie voor schoolelftallen in elkaar zetten. Met elk seizoen een strijd om de landstitel. Net als in het buitenland". Maar bij de schoolelftal-jeugd zal 't niet blijven. Ook aan andere groepen (UEFA-jeugd 16 18, oudere jeugd 1820, Nederlands ama teurelftal en Jong Oranje23) zal Kess ler z'n volledige aandacht wijden. „Want" zo zegt hij, „er mag geen greintje talent verloren gaan. Geen opoffering mag te groot zijn om de basis van ons voetbal te verbreden, want hoe breder de basis, hoe hoger de top". Is George Kessler de „coming man" van ons Nederlandse voetbal? Zal hij straks, als Neville inderdaad aan het eind van dit seizoen weggaat, zijn op volger worden? Verscheidene bonds- functionarissen hebben al iets in die richting losgelaten. Wat zegt Kessler er zelf van? Hij zwijgt. Hij zwijgt als een man, die weet, maar niets mag zeg gen. Denis Neville prijst hij hoog. „Een fijne man, een uitstekend coach", zegt hij. „We kunnen het samen heel goed vinden". Kessler blijkt één van de speciale adviseurs van Neville te zijn. Tijdens de wedstrijd Feijenoord Ajax zag hij de vleugel Moulijn Bouwmeester in actie. Hij was met tienduizenden anderen enorm onder de indruk van de kracht en de kwaliteit van deze wing. Een belletje naar Ne ville en Moulijn en Bouwmeester ston den in het Nederlands elftal. George Kessler zwijgt over zijn toe komst. „Wat ik wil bereiken, zal ze ker vijf tot tien jaar duren", orakelt hij. Vijf tot tien jaar. Meer wil hij niet zeggen. George Kessler, de Ne derlands sprekende Duitser... BEVERWIJK, 6 jan. De loting van het 27ste Hoogoven-schaaktoernooi was traditiegetrouw een vondst, een originele grap. In de zo bekende zaal van het Ken- nemer theater in Beverwijk, waarin zich het gevecht met de ivoren stukken bijna drie weken lang concentreert, sierde een draaiorgel het podium. Althans het kleur rijke, uitstekend gecopieerde front van het forse straatinstrument. De schakers van de hoofdgroep, zestien in getal, zon den al slingerend aan het wiel zelf hun nummer „musiceren". Het grootste schaakevenement ter wereld opende daar mee In een sfeer van ontspannende gezelligheid. De Russische grootmeester Bagirov, een rijzige man van het kaliber Godfried Bomans, draaide als eerste aan het rad Er klonk werkelijk muziek, de tonen van de typisch Nederlandse schlager „Tulpen uit Amsterdam" spoelden door het ver trek. Tegelijkertijd wentelde een schiji met de nummers rond het scherm in „De Pionier" (zoals het draaiorgel was gedoopt). Na een gongslag stopte de schakende orgelman. Bagirov ontving een grammofoonplaatje van „De Arabier", voorzien van een nummer. De grootmeesters beschouwden het als een goed geslaagde mop. Ofschoon de ceremonie niet altijd even vlekkeloos verliep. Jan-Hein Donner bijvoorbeeld slingerde in een stevig tempo het wiel rond, zonder dat er maar ook een noot uit het apparaat borrelde. Tot overmaat van ramp trok hij nummer dertien. Don ner grijnsde er maar wat om. De Joegoslaaf Ivkos voerde een kleine show op, afgekeken van de Amsterdamse orgelmannen. Al draaiend zette hij zijn kraag van het colbert op, stak de linker hand in de broekzak en meette zich de vakhouding aan: een tikkeltje schuin staand. De lippen getuit. Hij bleek Am sterdam goed te kennen. De ontwerper van het draaiorgel, de graficus Leo van der Maarel uit Beverwijk, verving de West-Duitser Lehman aan het rad. Voor deze luchtige loting In een zaal vol genodigden, o.a. de Russische en Joegoslavische ambassadeur, werden de onvermijdelijke toespraken afgestoken. Ir. W. B. Rüb, voorzitter van het Hoog- oven-toernooi-commissie heette allen wel kom. De heer Rüb herdacht een korte wijle prof. Ten Doesschate, de vorig Jaar overleden schaakdirecteur, de ambitieuze woordvoerder van de directie van Hoog ovens. Staande hoorden de aanwezigen zijn lievelingslied „A toi la glolre" aan, dat hem op zijn laatste gang begeleidde. In de toespraak van de heer Rüb proe'f- den de belangstellenden als het ware het zware werk. Zoals het samenstellen van de hoofdgroep, wat dit jaar meer dan ooit een schier bovenmenselijke taak was. Bent Larsen liet weten binnenkort te zullen verhuizen, waardoor hij liever thuisbleef. De Nederlandse jongeren Zui- dema en Kuypers konden zich niet van de studie losrukken. Ook de deelnemers in Hastings (dat Beverwijk gedeeltelijk overlapt) vielen automatisch af. Door Hastings, zo vertelde ir. Rüb, start het tournooi in Beverwijk volgend jaar wat later, namelijk 11 januari. Enkele nou veautés van het Hoogoven-tournooi zijn: de uitbreiding van de lieftallige dames- groep tot een twaalfkamp, het instellen van een hoofdgroep voor de vierkamp (o.a. met Kuypers, die zich voor deze korte strijd wel vrij kan maken, en het formeren van een veteranen-tiental. In totaal schreven ruim 340 schakers in. een record waarover te tournooi-commissie met trots spreekt. Favoriet Gelier uit Rusland draait zijn nummer of kijken, of spelen een belangrijke partij met plezier na. De voorzitter van de KNSB, ir. H. J. van Steenis. zag in het wisselen van de mensen, het ontdekken van nieuwe ge zichten, een gunstige en logische ontwik keling. Ook de wethouder van onderwijs in Beverwijk, de heer A. J. Hermes, richtte zich nog tot de schare toehoorders. Hij verving de Beverwijkse burgemeester, de heer Bruinsma. In de eerste ronde van het tournooi ont moeten elkaar: JohannessenPortisch; MedinaSmederevac; Van Scheltinga Geiler; Lehmann—Donner; V. d. Berg- De heer P. Veldheer, jarenlang voorzit ter van voornoemde commissie, bepleitte in gloedvolle bewoordingen het bevorde ren van het jeugdschaken. Hij wees op de opvoedkundige waarde van het schaak-Ivkov; MatanovicBagirov: Langeweg spel in een tijd van rusteloosheid, hij ge- Bobotsov; PachmanLengyel- De laatste waagde ook van het gebrek van Neder landse topschakers. Wellicht sluimeren verse krachten in de jeugd van nu, vroeg de heer Veldheer zich af. Misschien zou een actie, ontketend tij dens het Hoogoven-tournooi, heilzaam werken. Perschef Withuis van dit schaak festijn in grootse stijl, hoopt zondag nieu we talenten te ontdekken, wanneer hij in een simultaanseance de jeugd van tien tot vijftien jaar ontmoet. De heer W. Bakker, een van de zes di recteuren van Hoogovens en opvolger van de heer Ten Doesschate, haakte in op een opmerking van zijn grote voorganger, vorig jaar bij de opening van het schaa.k- tournooi gemaakt Prof. Ten Doesschate deed toen een beroep op het bedrijfsleven de schakers meer gelegenheid te bieden te kunnen deelnemen aan tournooien. Want, zo geloofde de heer Bakker, dui zenden beleven aan dergelijke evenemen ten een brokje levensvreugde. Ze kunnen ronde heeft zondag 24 januari plaats. AMSTERDAM, 6 jan. Voor de eer ste wedstrijd in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker komt Ne derlands kampioen (dames! Blue Stars uit Amsterdam zondag in de Apollohal te Amsterdam uit tegen de tweevoudig bekerhoudster Slavia (Sofia). Voor deze ontmoeting heeft coach Toon Renout de volgende speelsters uitgenodigd: Jenny Tigelaar, Ria Schouten, Jeanine van Arnhem, Toki Mulder, Jeanne Knoop, Janny Westenbrink, Els de Groot (aan voerster), Paula Frugte "en Lenie Re- meijer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 7