pijpen en buizen onder de grond Spinneweb van Nieuw systeem om een pilsje te bestellen: PER TELEFOON! 4 x spoorwegnet Vloeibaar Transport van aardgas en olie FLtm 8 JANUARI 1965 2 1 Foto boven: de bestelling wordt te lefonisch opgegeven. Foto onder: Weldra verschijnt de ober met het gevraagde. In Flag Inn, één van de drukst- bezochte café-restaurants van Lancashire in Engeland, hoeven bezoekers niet meer tergend lang te wachten om hun koffie of een of andere consumptie te kunnen bestellen. Op ieder tafeltje staat n.l. als proef een soort huistele foontje opgesteld waarmee na het draaien van een bepaald nummer bestellingen kunnen worden opge geven. Binnen een minimum van tijd staat het gevraagde al keurig voor de verbaasde klant klaar. Dit gloednieuwe systeem wordt mo menteel door de eigenaar van het café-restaurant, John Dobson, uit geprobeerd, en het ziet er nu al naar uit, dat het horeca-snufje een grote verlichting zal beteke nen voor deze en soortgelijke be drijven. Achter de bar staat een controle-apparaat. Na de telefoni sche bestelling noteert het de or der met daarbij het bedrag. Ook het nummer van het tafeltje wordt geregistreerd. Vervolgens worden de notities overgenomen door een andere machine, die een definitie ve aantekening in duplo maakt. Vooral mensen met weinig tijd biedt deze afstandsbediening gro te voordelen. Binnen niet al te lange tjjd zal onze bodem met pijpleidingen doorsneden zijn. Het aardgas zal, als alle plannen doorgaan, naar Frankrijk en zelfs, via een verlen ging van een pijpleiding in de bo dem van de Noordzee, naar Enge land worden getransporteerd. Ons land, zolang beroemd om zijn net van kanalen, krijgt een spinneweb van buizen voor het aardgas. Hoe het ongeveer zal worden, toont ons een land als de Verenig de Staten, waar het aardgas sinds geruime tijd op grote schaal geëx ploiteerd wordt. Daar lopen de buizen door heuvels en dalen, door bergen en rivieren. Momenteel wordt door een net met een totale lengte van een miljoen twee honderdduizend kilometer een enorme hoeveelheid aardgas getransporteerd Door een systeem van ongeveer 250.000 kilometer buizen stroomt ruwe olie, terwijl er voorts nog een buizen net ia van ongeveer honderdduizend tkilometer, waardoor afgewerkte olie- produkten naar hun bestemming ge pompt worden. De netten zijn het dichtst in de driehoek Chicago-New York-New Orleans. De buizen zijn soms dertig centimeter in middellijn, en liggen hier en daar naast en op elkaar. Door al die in de grond liggende pijp leidingen wordt 42 pet. van de behoefte aan brandstof verwerkt ,de rest van het transport geschiedt met tankschepen en tankwagens. Het netwerk is viermaal zo lang als alle spoorlijnen bij elkaar en drie en een half maal als het hele lucht net! Uiteraard levert dat alles heel wat werk op voor de buizenfabrieken. Niet alleen omdat er steeds vernieuwd moet worden, maar elk jaar ook ondergaat het net nieuwe uitbreidingen. Voor 1964 stond een uitbreiding met 40.000 kilome ter op het programma, ten bedrage van bijna twee miljard dollar. Niet minder dan 125 maatschappijen houden zich uitsluitend bezig met het vervoer van aardgas en olie via pijplei dingen. Zij bepalen zich tot het vervoer, de oliepijpleidingen zelf zijn meestal het eigendom van olieproducerende maatschappijen. In talrijke gevallen zijn de twee partijen financieel verbonden. Concurrerend met de oliemaatschappij en leggen de spoorwegen eveneens pijp leidingen aan. De manier, waarop in de Verenigde Staten voorraden van aardgas worden aangelegd, is interessant. In een groot moeras in de staat New Jersey b.v. heeft de Transcontinental Gas Pipe Line Corp. een gedeelte laten be vriezen en er daarna een groot reser voir in aangelegd. Hierin wordt het aardgas tot min 258 graden Fahrenheit „verkild", zodat het vloeibaar wordt en in die toestand goed bewaard kan worden. Van de grote transport-pijpleidingen uit worden olie en aardgas door kleine re gedistribueerd naar hun plaats van bestemming. De kosten van dergelijke distributieleidingen variëren van 100.000 dollar per kilometer in de provincie tot 1 miljoen dollar in steden aks New York.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 14