in ongebruikelijke Eerste lied pas na moeizame pogingen op de plaat gelegd zending geslaagd V erbazing Combinatie Geld voor missie 3 8 JANUARI 1965 PLUS Deze week is het precies een jaar geleden, dat een Domini canes, wier stem miljoenen mu ziekliefhebbers ter wereld bekend is, het eenvoudige uit rode bak steen opgetrokken klooster te Fichermont in Wallonië voorgoed achter zich liet. Thans vertoeft ze als een onbekende tussen mede zusters in een van de rustige ge bieden, die Kongo nog rijk is en wijdt zich aan het werk, waarvoor ze tot de orde der Dominicanessen toetrad: de missionering. Dat ge beurde in 1959 en het Belgische meisje toen achter in de twintig dat de kloosternaam Luc Ga- briëlle aannam, kon op dat mo ment niet bevroeden, dat zij onder haar bijnaam „soeur sourire" spoe dig even bekend zou zijn in de we reld van de lichte muziek als Elvis Prestley of Catherina Valente Zuster Glimlach: De wonderlijke historie begon kort na dat zuster Luc-Gabriëlle het klooster van Fichermont, dat ook retraitehuis voor katholieke meisjes is, betrad. Aan het eind van de werkdag plachten zus ters en gasten van het klooster in de comversatiezaal of 's zomers, wanneeT het weer het toeliet, rond een kampvuur in de uitgestrekte tuin, bijeen te komen om te musiceren of te declameren. „Zuster Glimlach" was toen 27 jaar. Voordat ze toetrad tot de orde der Do minicanessen had ze decoratieve kunst aan het Brusselse Maria-instituut ge studeerd. Niets wees derhalve in de richting van een loopbaan op muzikaal gebied. Maar ze hield veel van gitaar spelen. De orde was al lang niet meer de strenge gemeenschap van zo'n dertig jaar geleden. Moeder overste zag geen kwaad in de lust tot musiceren, die on der de nonnen leefde. Zuster Glimlach completeerde het religieuze, muziek- minnende gezelschap, dat regelmatig piano- en vioolconcerten gaf. Zij intro duceerde een heel aparte wijze van musi ceren. Uit haar gitaar met de fraaie wit te banden toverde ze vrolijke melodieën, waarop ze zelf enige teksten had ge maakt. Ze zong van de vreugde van het religieuze leven, dat haar geholpen had zichzelf te ontdekken Z« trachtte ande ren te laten delen in het grote geluk, dat haar door haar roeping ten deel geval len was en waardoor ze zich zoveel vrienden had gekweekt. Soms waren haar liederen op hun ter rein zo progressief, dat buitenstaanders zich er over verwonderden, dat de lei ding van het klooster te teksten had goedgekeurd. Haar lied „Dominique" werd een best seller in Europa en de Verenigde Sta ten. Slechts weinigen onder de verrukte tieners beseften, dat het lied was gecom poneerd om de lof te zingen van de op richter van de orde der Dominicanes sen, Sint Dominicus. De loopbaan van zuster Glimlach be gon ongeveer twee en een half jaar ge leden,toen moeder overste van Ficher mont haar toestemming gaf tot het ma ken van enige platen. Meisjes, die een tijdje op retraite in het klooster geweest waren, hadden gevraagd om een aantal opnamen van de liedjes van zuster Luc- Gabriëlle, die menige avond onverge telijk voor hen hadden gemaakt. Nla enige vergeefse pogingn platn- maatschappijen er toe te bewegen 100 tot 500 platen van de liedjes te maken, stemde Philips „recording-stiudio" im Reussel er tenslotte in toe, zij het met enige tegenzin, een zogenaamde ama teurplaat te maken. Zuster Luc-Gabriël- Ie, een blozend gezicht en brildragend, gekleed in haar habijt van novice, was wel een van de zeldzaamste platenster- ren, die ooit de studio's betreden had. Geen wonder dan ook, dat de opname- technici een wat vreemd glimlachje om de lippen hadden, toen zij met haar gi- taa: alsmede vier andere nonnen, die haar moesten begeleiden en het refrein moesten meezingen, de studio binnen trad. Zjj veranderden spoedig van hou ding, toen de eerste opname werd afge draaid. Zü hoorden een uitzonderlijke stem, die liedjes zong die hen enigs zins deden denken aan de grote George Brassens en die van Marie-José Neu- ville, dit laatste dan dankzij haar ont wapenende ongedwongenheid. Maar er was meer. Zuster Glimlach had een liedervorm geschapen, waarin het geestelijke aspect van de tekst en het wereldlijke van de melodie tot een aantrekkelijk geheel waren samenge smolten. De liedjes hadden een heerlijk ritme en de simpele tekst, die van le venslust en liefde voor mensheid en na tuur getuigde, deed verfrissend aan, daar zij zo sterk verschilde van de tek sten vol gemeenplaatsen, die men in de moderne lichte muziek te veel aantreft. Er was een nieuwe ster geboren. Pla- tenteChnici van het allerhoogste niveau werden uit Parijs gehaald. Zuster Glim lach kreeg een contract. Voor haar zelf betekende dit alles veel gerucht om niets. Maar daar het contract haar strikte anonimiteit ga randeerde en tevens werd overeenge komen dat zij verkochte platen niet zou hoeven te signeren en dat er even min foto's van haar genomen zouden worden, gaf het klooster er toestem ming voor, dat de platen op de markt gebracht zouden worden. De drie lang speelplaten die uitkwamen, droegen op de hoes plaatjes van een bloeiende weide of een of andere simpele pen tekening. Geen artiestennaam, behalve „Soeur Sourire", zuster Dominicanes, (klooster Fichermont). Na Europa kwamen de Verenigde Staten, waar „Dominique" in de origi nele Franse taal, een topper werd. Het was een 45-toerenplaat waarvan 400.000 copieën in drie weken verkocht werden. Het werd gevolgd door een volledige „Zingende-non"-uitgave, die spoedig de zelfde oplage behaalde. De actrice Debby Reynolds zal in een film over het leven van soeur Sourire, die voor het komende voorjaar op stapel staat, de rol van de hoofdpersoon vervullen. Op het witte doek wor den haar moeilijkheden en tegen slagen uiteengezet, bij het stichten van een missiepost in de Congo en voorts hoe zuster Glimlach tenslotte haar zangtalent heeft aangewend om de benodigde con tanten bjj elkaar te krijgen. Naar men berekend heeft, verdiende de orde dankzij de platen van Soeur Sourire een bedrag van ƒ400.000, dat zal worden besteed aan het missiewerk in Latijns Amerika en Afrika. Dit heeft de onderneming waardevol gemaakt voor het klooster van Ficher mont, dat herhaalde malen belaagd werd door fotografen en journalisten, die bevestiging trachtten te krijgen van de wildste geruchten. Er werd namelijk beweerd, dat zuster Luc-Gabriëlle van plan was uit de orde te treden en een nieuw leven te beginnen als music-hall artieste. Moeder overste heeft oprustige wijze op de belegering van het klooster gereageerd. Het spreekt echter vanzelf, dat zij blij is, dat het rumoer rond Fi chermont tot het verleden behoort Wat zuster Glimlach betreft, zij kan een ongebruikelijke zending als geslaagd beschouwen. Eens zei ze: „Ik wil met mjjn liederen de jeugd bereiken". Dat heeft ze in elk geval gedaan. Haar zui vere stem en de wijze waarop zjj de ge neugten van het leven en de godsdienst propageerde, heeft op tieners en vele ouderen in grote delen van de wereld indruk gemaakt. Dit is het klooster Fichermont, een meisjespensionaat, waar Soeur Sourire verbleef. Foto hierboven: de zusters maken zich gereed een liedje te zingen. Zuster Glirrnlach (op de rug gezien) stemt haar gitaar. Foto links: zuster „Glimlach" (midden) bekijkt, hoe een technicus weer een nieuwe grammofoonplaat snijdt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 15